Bewoners Coentjesweg willen meer afstand tussen huizen en dorpsbos Veel animo spaarders in Stavenisse Dagbesteding Tholen lekker dichtbij voor gehandicapten Geen fruitbomen in stadsbos Tholen Sjaloom Zorg benut financiële mogelijkheden Itawa eert Tholenaren Donderdag 7 juli 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Aanleg begint in najaar van 2006; gemeente gaat onderhoud plegen Met de aanleg van een stadsbos van 15 hectare bij Tho- len kan in september worden begonnen. Voor het dorps- bos van 7,5 hectare bij Oud-Vossemeer wordt dat het na jaar van 2006. Met name bewoners van de Coentjesweg vroegen vorige week op een informatiebijeenkomst in Meulvliet om aanpassingen van de plannen. Hondentoilet Rozentuin De 18-jarige Reint Hoftijzer uit Tholen geniet van zijn baan in brasserie Du Bois bij Van Houte Wonen. Dat was donderdagavond te zien bij de officiële opening, waarbij hij mr.drs. L.C. Brinkman hielp bij het verwijderen van een laken voor de ingang van de brasserie. Vervolgens presenteerde Reint met zijn collega's allerlei lekkere hapjes aan de vele tientallen gasten. Zinvol bestaan Veel geduld Marktgericht Toegangspad aan Oudelandsedijk Van der Linde maakt opzet verkiezingen Frans Hommel passeert het perceel op de hoek van de Coentjesweg en de Gankelweg waar het dorpshos van Oud-Vossemeer wordt aangelegd dat zich uitstrekt tot aan de Oud-Vossemeersedijk. Bewoners van het oostelijke deel van de Coentjesweg in Oud-Vos semeer zitten niet te wachten op een bos voor hun deur, maakten ze de landinrichtingscommissie duidelijk. Ze hebben nu een vrij uitzicht richting de Oud-Vosse meersedijk. Aan de zuidkant van de weg zou een vijf meter brede grasstrook komen, daarachter een struweelrand van enkele meters hoog en bomen van 22 meter, leg de Bianea de Vlieger van de Dienst landelijk gebied (DLG) uit. De bewoners vinden die af stand veel te klein, zeker toen ze hoorden dat tussen de achterzijde van de huizen aan de Marehoek- straat en de beplanting minstens veertig meter open blijft. Voorzit ter J.L. van Gorsel zei dat er naar gekeken zou worden of de hoge begroeiing verder van de straat vandaan zou kunnen komen. „Plant de bomen maar niet", re ageerde W.L. Bosch die verwacht 's winters minder zonlicht en warmte te krijgen. Een andere op merking die werd gemaakt, was om de aan de zuidkant geplande rozentuin te verplaatsen naar het noordelijke deel van het dorpsbos. Met het toegangspad aan de Coentjesweg hadden enkele be woners eveneens moeite. Vooral omdat ze verwachten dat mensen er met de auto heen komen, wat parkeeroverlast zal geven. „Bo vendien komt het pad pal naast mijn oprit. Schuif het op richting de Gankelweg", zei mevrouw Stuijts. Mogelijk is een dreef te gebruiken die nu naar de Gankel weg loopt als toegangspad voor een akkerbouwperceel, stipte Van Gorsel aan. Bosch wees nog op het dagactiviteitencentrum van De Schutse dat aan de Coentjesweg gebouwd gaat worden, waardoor het verkeer zal toenemen. Parkeerproblemen zouden zich ook in de Weelhoek- en Mare- hoekstraat voor kunnen doen, waar eveneens toegangspaden van het dorpsbos komen, zei M.C.J. Kosten. „Ik pleit voor een hoofd ingang tegenover de Gankelhoe- ve. En maak daar enkele parkeer plaatsen." Verder vroeg hij om een hondentoilet, gezien de ver wachting dat mensen er hun hond zullen uitlaten. Mevrouw De Vlie ger vertelde dat er in het plan be wust geen rekening is gehouden met parkeerruimte, omdat het ei genlijk niet de bedoeling is. dat mensen met de auto naar het dorpsbos komen. Kosten vroeg verder aandacht voor de privacy van de bewoners van de Marc- hoekstraat. Hem werd verteld dat de grasvlakte die er komt. geen gladgeschoren gazon wordt, maar een natuurlijke begroeiing die slechts een paar keer per jaar wordt gemaaid. P.J.M. Steijns vroeg aandacht voor de verkeersveiligheid, omdat bij de Weelhoekstraat de toegang loopt via een pleintje met garages. „Ik verwacht dat daar veel jeugd met fiets, brommer of auto komt, die naar het trapveld of het bankje bij de rozentuin gaan. Dat kan problemen opleveren." De opmerkingen worden bekeken en leiden eventueel tot aanpassin gen. maar toezeggen kon Van Gorsel niets, zei hij. De bewoners drongen erop aan om vóór de uit voering op de hoogte gesteld te worden. Dat wilde de voorzitter wel toezeggen. Bezwaren tegen het plan bleken niet mogelijk. Wél komt er een procedure om het be stemmingsplan aan te passen. De percelen waar het dorpsbos moet komen, liggen nog in het oude be stemmingsplan buitengebied en hebben een agrarische bestem ming. Er is een nieuw bestem mingsplan gemaakt, maar de grens daarvan is op de Gankelweg gelegd. Mevrouw Van Thoor van de gemeente legde uit hoe de (in spraakprocedures verlopen. Maar ze zei ook dat het - om bezwaren en dus vertraging te voorkomen - goed is om vooraf consensus over een plan te bereiken. Het plan voor het dorpsbos is tot stand gekomen na een informatie bijeenkomst in 2002. Op 7.5 hec tare begrensd door de Oud-Vosse- meersedijk. Gankelweg. Coentjes weg, Marehoek- en Weelhoek straat komt een voorziening die vooral parkachtig zal zijn en ge schikt voor recreatief gebruik. Aan de zuidkant tegen de dijk is een trapveld - zonder verdere voorzieningen - gedacht, daar naast tegen de Gankelweg een ro zentuin met een doorsnede van 20 meter en een zitbank erbij. Tegen de tuin komt een waterpoel. Ver der is het vooral gras en struweel, terwijl op maar twee plekken wat loofbomen zijn gedacht. Tegen over de Gankelhoeve wordt van de afgegraven grond een speel- heuvel van een meter of drie hoog en 25 tot 30 meter doorsnede ge maakt. Door het terrein loopt een wandelpad, maar dat wordt niet verhard. Het wordt door paaltjes gemarkeerd. Verlichting wordt niet aangelegd, daar is geen geld voor. Na gereedkomen zal het dorpsbos worden overgedragen aan de gemeente, die het onder houd gaat uitvoeren. Het was zweten woensdagmiddag in het kantoor van de Rabobank in Stavenisse. De klanten, vooral kinderen, stonden in de rij om hun spaarpotten te laten legen en het geld op de rekening bij te schrijven. Sinds de verbouwing, van het kantoor in december kan er in Stavenisse geen geld meer gestort worden. „We hebben toen al gezegd dat we daarvoor een aparte dag zouden organiseren", vertelt Carolien den Braber, teamleider inloop van de bank. De spaariniddag was niet folders huis aan huis aangekondigd. Het gevolg: een kleine honderd boe kingen in drie uren tijd. De balie medewerksters Hilde Moerland en Ineke Godschalk hadden nog geen tijd om een boterhammetje te eten, zo druk was het. Dat een extra geplaatste computer het af liet weten, maakte het er voor de bankmedewerksters niet gemak kelijker op. Blauwe en oranje spaarvarkens, eekhoorns, huisjes en andere vor men spaarhusjes werden aange reikt. Sommige kinderen brach ten het spaargeld van broertjes en zusjes mee in zes of meer spaarpotten. Het muntgeld werd machinaal geteld, het bedrag mét het rekeningnummer op een briefje gezet. En dan was het wachten tot het bedrag via de computer op de rekening was bij- geboekt. Geen onvertogen woord viel er, ondanks de warmte in het kantoor en de wachttijd van meer dan een half uur. Net als in de spaarweek kreeg iedereen een ca deautje mee naar huis: een strandbal. De spaarmiddag was een succes, stelt Carolien den Braber vast. „We hadden het bewust vóór de zomervakantie gepland, want dan willen veel mensen dat geld uit hun huis hebben." De bank moet nog evalueren, maar Caro lien denkt dat de spaarmiddag een vervolg krijgt gezien de be langstelling. Stavenisse is het eer ste kleine kantoor van de Rabo bank waar geen geld meer gestort kan worden. Ook in de kantoren te Sint-Maartensdijk en Sint-An- naland is dat al het geval, maar daar zijn stortingsautomaten ge plaatst. Kinderen zullen echter niet zo snel met hun spaarpot naar een ander dorp gaan. Sommige kinderen brachten spaarpotten van het hele gezin mee naar de bank. (Advertentie I.M.) Zijn ouders straalden mee met hun oudste zoon. „Dit is lekker dichtbij", vertelt mevr. Hoftijzer. „Om half tien gaat hij met de taxi naar Welgelegen en om drie uur komt Reint weer te rug." De leerling van de Eben Haë- zerschool uit Kapclle liep al stage op een inpakafdeling en de kinderboer derij in Goes, maar een dagbesteding in de eigen woonplaats Tholen spreekt toch het meest aan. Reint leert de basisbeginselen van het ho- rccavak. Hij helpt in de keuken, snijdt bijvoorbeeld tomaten en brengt bestellingen rond. ,Het is een waar genoegen, laat ons hier maar zwoegen', zo bracht Gerrit Jonker namens de deelnemers aan de dagbesteding onder woorden. Ze zet ten eerst een puzzel in elkaar die de vorm kreeg van een sleutel, waarna mr. Brinkman met Reint Hoftijzer hel laken wegtrok om de toegang naar Du Bois vrij te maken. De presi dent-commissaris van Philadelphia Zorg uit Nunspeet prees Van Houte Wonen voor het beschikbaar stellen van zowel ruimte als energie voor dit project. „Philadelphia helpt cliënten en gelukkig zijn er allerlei inilinatie- vcn in het land om hen ervaring in de praktijk te laten opdoen. In de tuin, de keuken en het restaurant. En dat allemaal naast de zorg die verleend wordt. Hier proberen we nieuwe din gen uit. Het is een experiment. We kunnen meer, andere kunstjes." Zo is Philadelphia nu weer begonnen aan een hotclproject in Rotterdam, waar bij gehandicapten ingezet worden voor dagbesteding. „Dit werk in Du Bois is heerlijk om te doen, want je komt met hapjes en drankjes voor de bezoekers, al heb je ook wel eens lastige klanten. Het is dus spannend, want zullen ze het lek ker vinden?" Brinkman noemde het aanbieden van deze dagbesteding niet alleen idealisme. „Je moet er ook een goed gevoel bij hebben. Het moet dan ook geen experiment blij ven. Deze vorm van dagbesteding in Du Bois moet bij de Thoolsc ge meenschap gaan horen. Ik spreek daarom de hoop uit dat dit project mag slagen. En de deelnemers en be geleiders wens ik veel plezier toe bij dit werk." Behalve het bedienen van de bezoe kers worden ook de medewerkers bij Van Houte Wonen bediend met kof fie, enz. Ze worden begeleid door ac- liviteitenbegeleider van Sjaloom Zorg. Naast de gehandicapten zijn er vijf vaste horecamedewerkers. Du Bois telt 72 zitplaatsen en op het ter ras kunnen nog eens 24 gasten plaats nemen. Voorzitter H.R. de Kreij van de raad van toezicht van Sjaloom Zorg uit Dirksland. dat het project in Du Bois uitvoert, was blij dat naast het winkelproject Menorah in Middel- harnis en de Orangerie nu een derde mogelijkheid voor zinvolle dagbe steding gegeven wordt. „Er wordt nog al eens geklaagd over alle be zuinigingen in de gezondheidszorg, maar als ik de ontwikkelingen bij Sjaloom Zorg zie, dan zijn er nog heel wat mogelijkheden, ook op fi nancieel gebied. Met deze dagbeste ding krijgen onze bewoners een zin vol bestaan, zodat ze zoveel mogelijk als normale burgers kun nen functioneren. Er staat nog meer op stapel, zoals een tuinproject en ongetwijfeld zit er nog meer in het verschiet. Vorig jaar vierden wc ons 40-jarig bestaan en van gezinsver vangend tehuis met 24 bewoners waar men de slaapkamer deelde met 5 andere personen op stapelbedden, zijn we uitgegroeid tot een stichting die ondersteuning verleent aan meer dan 150 mensen op locatie of aan huis." De Kreij vertelde dat vier kerkge nootschappen het initiatief voor Sja loom Zorg hadden genomen in een tijd dat er nog geen sprake was van financiële regelingen vanuit de overheid. „Niet uit liefdadigheid, maar vanuit de grote opdracht: de liefde van Christus dringt ons. Hij had oog voor alles wat hulp nodig had: Hij zocht mensen op waar an deren op neerkeken." In Du Bois gaat het om arbeids vreugde zonder onmiddellijke pres tatiedwang, zei De Kreij. „Met soms veel geduld worden mensen begeleid naar een zinvol bestaan. Daar willen wc als Sjaloom Zorg graag aan meewerken: mensen een tehuis bieden en aan dagbesteding helpen, aangepast aan hun moge lijkheden. We leven in een maat schappij waar alleen de prestatie geldt. Je presteert en dan ben je waardevol voor het bedrijf. Of je presteert niet en dan hoeft het ook niet meer. maar vanuit onze Bijbel se achtergrond zien wij dat anders. Al onze medewerkers willen zich inzetten voor dit dagbestedingspro- ject en hopelijk beleven de deelne mers daar veel plezier aan. Waar ge geten en gedronken wordt, daar is het meestal gezellig en jullie aanwe zigheid en inzet zal daar zeker ook aan bijdragen. Onder Gods zegen veel arbeidsvreugde toegewenst. De ouders zal het zeker ook tot grote dankbaarheid stemmen, dat zoon of dochter hier een werkterrein mag vinden. Ik wil u dan ook graag in onze felicitaties betrekken en de wens uitspreken, dat u dit nog lang mag meebeleven", aldus de voorzit ter van de raad van toezicht van Sja loom Zorg. Directeur Henk Brinkman van Sja loom Zorg zei dat hij minimaal een half jaar bedenktijd had gevraagd, toen woninginrichter Erik van Hou te in februari 2004 met het idee kwam voor de inzet van gehandi capten in zijn bedrijfsrestaurant. „De financiering via de AWBZ staat immers onder druk. Bij Philadel phia in Nunspeet, waarmee we al een kleine vijftien jaar contacten onderhouden, is er echter heel veel expertise en met hun steun is dit project in Tholen nu gerealiseerd. Het is niet alleen wat tafels en stoe len neerzetten en kandidaat-deelne mers indiceren. Er komt veel meer voor kijken. Het zorgkantoor zette het licht op groen, OZ uit Breda werkte eraan mee en ook MEE Zee land was als onafhankelijk tussen persoon bij dit project betrokken. Ons eigen regiohoofd Peter Groene- veld heeft zich speciaal beziggehou den met Tholen. want horecawerk heeft toch een ander spanningsveld dan zorg. Bij Sjaloom hebben we in middels een behoorlijke groei door gemaakt. de ontschotting is goed en we werken marktgericht. Dat is ook nodig, want de cliënten kunnen zorg kiezen en daarom moeten we dat te gen een betaalbare prijs aanbieden." Henk Brinkman noemde het uniek dat deze vorm van dagbesteding voor gehandicapten vanuit een Thoolse onderneming is ontstaan. „In een tijd dat de economie onder druk staat en het bedrijfsleven een moeilijke tijd doormaakt - ook de meubelbranche - getuigt hel van lef en ondernemers geest om zoiets aan te pakken. Bo vendien heeft hij affiniteit met de zorg." Hij prees ook Marict van Hou te als 'stuwende kracht' achter dit project. Henk Brinkman overhandig de hen een attentie. Zijn naamgenoot ontving een ets van Tholen als herin nering aan deze feestelijke opening. Mr. Brinkman van Philadelphia bedankt Reint Hoftijzer voor zijn hulp bij de opening. Een groepje hoogstam fruitbomen wordt geschrapt uit het plan voor het stadsbos bij Tholen en vervangen door andere bomen. Eruitkweker Leen Geluk wees er op de informatieavond op, dat insecten en schimmels uit die fruitbomen zouden overwaaien naar zijn aangrenzende boomgaard. Geluk vreest ook dat vogels vanuit het toekomstige bos in zijn boom gaard neerstrijken en er hel fruit zul len aanpikken. „Dat betekent schade die ik nergens kan verhalen." Voorzit ter L.J. van Gorsel van de landinrich tingscommissie gaf Geluk gelijk. Er is tijdens de procedure rond het land inrichtingsplan veel met de betrokke nen over gesproken, en de fruittelers hebben ook allemaal bezwaar ge maakt tegen het bos. „Maar dit per ceel is er nu eenmaal voor aangewe zen. We kunnen u dus niet helemaal tegemoet komen." Het stadsbos aan de zuidkant van Tholen wordt ongeveer 15 hectare groot. Het komt ten zuiden van de watergang achter de Gareelmakers- dreef en wordt begrensd door de Zwarteweg en de Oudelandsedijk (waaraan het toegangspad komt). De nadruk ligt op de natuur, waarvoor bewoners driejaar geleden op een in formatiebijeenkomst kozen. Er wordt op drie verschillende stukken loofbos aangeplant, verder komt er een grote grasvlakte met daarin een vijver die een doorsnede zal hebben van 60 tot 70 meter. Een deel van het terrein wordt opgehoogd, een glooiing van maximaal 70 cm. Staatsbosbeheer krijgt het stadsbos in eigendom en gaat het beheer doen. In september zal met het grondwerk worden be gonnen - als de aanlcgvergunning er dan is - en in oktober/november kan er aangeplant worden. In het nieuwe bestemmingsplan buitengebied is de bestemming al opgenomen. Bij de watergang is inmiddels een natuurvriendelijke oever gemaakt en zijn vissteigers geplaatst. Er ligt daar ook nog een vervallen stuk brug. Er is geen geld om daarvan een verbin ding naar de woonwijk te maken. De aanwezigen waren daar blij mee: wat hen betreft wordt het stuk brug zo snel mogelijk opgeruimd. De brug dateert uit de jaren zestig van de vo rige eeuw en is aangelegd voor land bouwer D.J. van Gorsel van Buiten zorg om op zijn perceel te kunnen komen. Geluk informeerde nog waarom er geen toegangspad bij de Geniaalweg wordt gemaakt. Volgens hem is de dreef die daar ligt van het waterschap, de commissie dacht dat ze particulier eigendom was maar gaat dit na. Mevrouw J. Meerman was benieuwd of het bos ook voor ouderen en ge handicapten toegankelijk zal zijn. Voor verharding van het wandelpad is er geen geld, zei Bianca de Vlieger van de Dienst landelijk gebied (DLG). C. van der Meer van Staats bosbeheer noemde het stadsbos een mooi plan en een aanwinst voor de gemeente Tholen. Voorzitter Gré Boelhouwers-Stigtcr van de stichting Itawa-Tholen en ge meenteambtenaar Willem van der Meer zijn bij het recente bezoek van een Thoolse delegatie aan de Poolse stad geëerd. Beiden kregen een spe ciale plaquette. „Voor de verdiensten op het terrein van met name de ge zondheidszorg", vertelt Van der Meer die als één van zijn taken de steden band tussen Tholen en Itawa heeft. Beide gemeenten zijn deze steden band in 1994 aangegaan. De Tholenaren waren in Polen in ver band met de viering van het 700-jarig bestaan van Itawa. In de commissie bestuurszaken toonden de raadsleden Saris, Van der Linde en Bout zich te vreden over het verloop van dat be zoek. Saris waren de mogelijkheden voor recreatie opgevallen. Bout de initiatieven op het culturele vlak en sportgebied. Van der Linde benadruk te dat de stichting Itawa-Tholen in de voorbije jaren veel werk heeft verzet in het kader van de stedenband. Hij noemde met name de gezondheids zorg: 80% van de bedden in het zie kenhuis van de Poolse stad komt uit Lievensberg in Bergen op Zoom, evenals een scanapparaat. Dat Itawa een werkloosheidspercentage kent van zestien, geeft aan dat er ook pro blemen zijn. Bundel essays. Een verzoek van de Raad voor de Cultuur Zeeland om subsidie voor het laten schrijven en uitgeven van een bundel essays over Zeeland is door gedeputeerde staten afgewezen. Het afdelingsbestuur van de PvdA gaat op zoek naar een opvolger van M.A.J. van der Linde die aan zijn vijfde en laatste raadsperiode bezig is voor de verkiezingen van 8 maart volgend jaar. Er komt een commis sie van drie personen die kandidaten gaat benaderen. Het afdelingsbe stuur stelt een profielschets op. Le den kunnen namen van kandidaten (van zichzelf en anderen) melden bij het afdelingsbestuur. Tot 12 sep tember kunnen kandidaten zich aan melden. De lijsttrekker moet zich uiterlijk voor 14 oktober melden. Zelf gaat Van der Linde een opzet maken voor het nieuwe PvdA-ver- kiezingsprogramma. Op 8 maart volgend jaar worden er gemeente raadsverkiezingen gehouden. Voor hel opstellen van het programma worden een aantal 'sleutelfiguren' benaderd, personen die op een be paald gebied deskundig zijn. De huurdersvereniging heelt al om een onderhoud gevraagd. De afdeling wil ook een vertegenwoordiger van de gehandicapten uitnodigen. Begin september moet het ontwerp klaar zijn zodat het half oktober bespro ken kan worden. De leden zal ge vraagd worden om hun mening te geven op de verschillende onder werpen. Daartoe zal via de nieuws brief en via c-mail worden opgeroe pen. P. Lagerwerf vroeg zich af of de PvdA ook niet op de braderie zijn gezicht kan laten zien. Het bestuur dat nu uit drie personen bestaat, voorzitter R. Sijl. secretaris P. Suur- land en penningmeester H. Verluis, ziet daar geen kans toe. Suurland: „We zitten met een klein bestuur. Als bestuurder mag je ook wat van de leden verwachten."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13