Negen maanden niet rijden na dodenrit in sneeuw en mist Kantoor is op de groei gemaakt Boerenontbijt voor kinderen Kompas 'Leuk hoor, nu weet je waar het waterschap ons geld voor gebruikt Drie procent meer werklozen Lagere snelheid op polderwegen Donderdag 30 juni 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Meer overtredingen Rechter twijfelt aan verantwoordelijkheidsgevoel Scherpenissenaar 'Waterschapgebouw met allure schept verwachtingen Het kantoor van het waterschap Zeeuwse Eilanden in Middelburg is zaterdag officieel geopend. Het is volgens dijkgraaf W.A. Gosselaar op de groei gemaakt omdat het waterschap Zeeuws-Vlaanderen er ooit bij zal komen. Van groot belang vindt de dijkgraaf dat er in het gebouw samengewerkt wordt met de provincie, rijkswaterstaat en Evides die de bovenverdiepingen huren. En dat is niet al leen vanwege de huuropbrengst, zo verzekerde hij de ge nodigden in de verduisterde kantine die getuige waren van de officiële openingshandeling. Een projectie van elf filmpjes over het werk van het waterschap van de kunste naars Paul en Menno de Nooijer. Botsing Rijksweg Bromfietser aangereden Dolfijn Tholenaren bezoeken nieuw kantoor in Middelburg op open dag Kapot geploegd De officier van justitie wilde de 19-jarige K.D. uit Scherpenisse vier maanden het rijbewijs afne men, maar dat ging kantonrech ter mr. M.J.M. Klarenbeek niet ver genoeg. Hij legde onlangs ne gen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid op. D. reed begin maart met grote snelheid over de Thoolse brug richting Lepelstraat en voerde daarbij gevaarlijke in haalmanoeuvres uit, terwijl er sneeuw op de weg lag en het erg mistig was. De kantonrechter sprak van 'een roekeloze doden rit' en D. gaf dat ook toe. „Ik snap zelf niet waarom ik het heb ge daan", zei hij. Het rijgedrag van de jonge Scherpe- nissenaar was die bewuste dag een politie-inspecteur opgevallen, die - in burger - toevallig bij Tholen de brug opreed toen de jongen eraan kwam. De politicman zag dat D. on danks de doorgetrokken streep een andere auto inhaalde en plotseling uitweek waarbij hij plastic wegsig- nalering omver reed. D. gaf als ver klaring dat hij moest uitwijken om een tegenligger te ontwijken. Ver volgens moest hij sterk afremmen omdat voor hem in de mist een vrachtwagen opdoemde. De inspec teur had verklaard dat het zicht tot tien meter beperkt was, D. hield het op vijftig meter. Vervolgens haalde hij de vrachtauto in, waardoor te genliggers naar rechts moesten uit wijken. Het ging net goed, aldus de inspecteur. „Een gewone inhaal manoeuvre", zei D. Op de T-split- sing met de Steenbergseweg wilde de politieman de jongeman tot stop pen dwingen, maar deze reed door. „De auto kwam naast me staan. Ik voelde me bedreigd en ben rechts afgeslagen naar Halsteren", aldus D. Volgens de inspecteur, die de achtervolging inzette, zou de jonge man naar links zijn gekomen om te proberen hem van de weg te druk ken. Hij moest uitwijken en schampte daarbij een andere auto. Maar D. ontkende, hij was alleen harder gaan rijden, zei hij, en van een aanrijding van zijn 'achtervol ger' had hij niets gezien. ,,Ik zag al leen dat hij keerde en in de richting Steenbergen reed." Het kenteken had de politicman niet kunnen note ren, maar navraag bij garages leerde dat er op hel eiland Tholen slechts twee bronskleurige Nissan Micra's reden. En toen was D. snel gevon den. De Schcrpcnisscnaar bleek in de korte periode dat hij een rijbewijs heeft, al de nodige overtredingen te hebben begaan. De kantonrechter noemde een waarschuwing voor te hard rijden, een poging om radarap- paratuur te saboteren nadat hij was geflitst (daarvoor heb ik in een ge sprekje mijn excuses aangeboden, zei D.), twee keer inhalen over een doorgetrokken streep waarbij tegen liggers moesten afremmen. Ook zou de jongeman betrokken zijn ge weest bij een wegrace, maar daar over had hij bij de politie verklaard er niets mee te maken te hebben. En het in Steenbergen met slippende banden inrijden op een groepje scholieren, was volgens hem een geval dat hij de macht over het stuur verloor toen hij zijn auto aan zijn broertje wilde laten zien. „Hoort u wel een rijbewijs te hebben?" vroeg de kantonrechter zich af. D. vertelde dat hij in juli op last van het Cen- Voor een aanrijding tussen twee auto 'v, waarbij beide bestuurders gewond raakten, legde de kantonrechter een boete op van 300 euro. Het ongeluk gebeurde in januari op de Rijksweg in Sint-Philipsland. De open dag was bedoeld om de men sen die waterschapsbelasting betalen, te laten zien wat er met hun geld ge beurt. Er stonden buiten bedrijfs auto's, trekkers, graafmachines en er lag een peilboot en een inspccticboot in het kanaal. „Het gebouw is geen statussymbool. Daarom hebben we er veel ruwe beton in verwerkt. Er lig gen zonnepanelen op het dak en wc maken gebruik van koel en warm wa ter uit een bron onder de grond. De kantine en ook andere ruimtes, zoals de zaal voor de algemene vergade ring, kunnen we verhuren. We doen er alles aan om het zo doelmatig moge lijk te gebruiken." Hij bedankte het personeel dat eerst naar Goes verhuisde en een aantal ja ren naar Middelburg, de algemene vergadering voor het beschikbaar stel len van extra geld. ook voor het labo ratorium in Sluiskil. En voor kunst in het gebouw waar extra geld voor was uitgetrokken. Gedeputeerde M. Kramer noemde het kantoor een gebouw met grote allure. „Het markeert de wijze waarop het waterschap in de samenleving wil staan. Dat wekt ook verwachtingen. Maar die allure spreekt me aan want de taken waar we beiden voor staan, zijn uitdagend. Het gaat om het schoonmaken van watervervuiling. Daar ligt een grote taak in het kader van de Europese richtlijn en de zorg om hel klimaat vanwege de zeespie gelstijging. We moeten droge voeten houden. Zeeland ligt wat dat betreft in de frontlinie. Ook het wegenbeheer is van belang, het maakt een belangrijk deel uit van het landschap in Zeeland. Dat willen we graag mooi maken en mexfi houden." traal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen een test moet afleggen. Is die niet voldoende, dan mag hij twee jaar niet rijden. Na het voorval in maart is D.'s rijbe wijs ingenomen, maar dat krijgt hij in juli terug. Officier van justitie mr. M. Overmeer had dat liever anders gezien. Ze hield de Scherpenisse naar in een donderpreek voor dat weggebruikers op elkaar moeten kunnen vertrouwen wat gedrag be treft. „Anders ontstaat er een enorm gevaar." De jongeman gaf overigens toe dat hij anderen in gevaar had ge bracht en dat hij zich daarvoor schaamde. Volgens mr. Overmeer heeft D. erg veel geluk gehad. „Ik hoop niet dat je hier ooit nog eens zit omdat je iemand hebt doodgere den. Of dat je jezelf doodrijdt." Het wil bij D. volgens haar niet door dringen hoe gevaarlijk het verkeer is en dat een auto niet is om te racen. Verzachtende omstandigheden zag ze niet en daarom eiste ze een geld boete van 200 euro en vier maanden niet rijden. De kantonrechter hoorde van de Scherpenissenaar dat hij als leer ling-verpleegkundige in een psy chiatrisch ziekenhuis werkt. „Dat is een beroep waar veel zelfbeheersing bij nodig is. Maar dat zie ik niet in uw rijgedrag." Mr. Klarenbeek zei dat D. echt roekeloos heeft gereden en dat het dom geluk is dat het alle maal goed is afgelopen. „Ik heb ernstige twijfel aan uw verantwoor delijkheidsgevoel en uw rijgedrag", zei de rechter die een veel langere ontzegging van de rijbevoegdheid oplegde: negen maanden (de vier dat D. zijn rijbewijs al kwijt is, gaan daar af). Hij halveerde wél de geld boete, tot honderd euro. Voor een aanrijding op de kruising van de Rijksweg met de Oostdijk in Sint-Philipsland is C.W. van W. (20) uit Anna Jacobapolder veroordeeld tot een geldboete van 300 euro en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie maan den, met een proeftijd van twee jaar. Van W. was in januari van dit jaar met de auto van zijn ouders op de betreffende kruising op een tegen ligger gebotst, een 58-jarige man uit Bergen op Zoom. Hij zou een auto hebben ingehaald, maar dat sprak de jongeman tegen. „Ik zag te laat dat de auto vóór me stopte om links af te slaan en gooide in een reactie mijn auto er links naast om een bot sing te voorkomen." Op dat moment kwam uit de tegenovergestelde rich ting de Bergcnaar aanrijden. Uit ge tuigenverklaringen bleek dat nie mand te hard heeft gereden. Desondanks waren de gevolgen ern stig. De man uit Bergen op Zoom had enkele ribben en zijn bekken gekneusd, en snijwonden aan de knieën. Van W. liep eveneens gek neusde ribben op, een gebroken kaakbeen en gescheurde kruisban den. Hij vertelde de rechter dat hij schilder in opleiding is, maar dat werk gaat met zijn knie niet meer en daarom moet hij een andere baan zoeken. Klarenbeek vroeg of er con tact is geweest met de man uit Ber gen op Zoom. Van W.'s ouders had den een bloemetje laten bezorgen en enkele keren gebeld - de jongeman kon zelf een tijdje niet praten - maar de Bcrgenaar liet weten liever geen contact meer te hebben. De schade is via de verzekering gere geld. De officier van justitie vond de fei ten bewezen en zei dat Van W. ge confronteerd was met de gevolgen van even niet opletten. Met het oog op het veroorzaakte letsel, zou ei genlijk een boete van 400 euro ge vraagd moeten worden, maar de of ficier wilde rekening houden met de omstandigheden van de Sint-Phi- lipslandcr. Daarom deed ze er hon derd euro af en eiste, als stok achter de deur, een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid. De rechter nam die eis over. De 76-jarige A. van W. uit Slie- drecht kwam er met een geldboete van 200 euro vanaf. Hij verleende eind december vorig jaar op de Paasdijkweg in Poortvliet geen voorrang aan een meisje op een brommer. Een aanrijding was het gevolg, waarbij de bromfietser een gebroken spaakbeen opliep en een wond aan de kin. „Ik draaide bij een garage en heb haar helemaal niet gezien. Het zicht werd belemmerd door een busje dat op de weg gepar- De 50 leerlingen van Het Kompas in Anna Ja cobapolder brachten donderdagmorgen een mok en een boterhambordje mee naar school. In de gemeenschapsruimte stonden de tafels al gedekt: met witte en bruine boterhammen, peperkoek en kleine eierkoekjes, kaas, worst, boter, jam, chocoladepasta en hagelslag. Het boerenontbijt was een cadeautje van de afde ling Tholen van de Zuidelijke land- en tuin bouworganisatie (ZLTO) in het kader van de Week van het platteland. Daarom ook hing een grote ZLTO-vlag in het lokaal en stonden kleintjes op de tafels. Rina Timmers en Mie- ke Bierens van de p.r.-commissie van de ZL TO zetten, geholpen door de leerkrachten, al les gereed. „Het leuke van zo'n kleine school is dat de hele school mee kan doen in plaats van één of een paar klassen", vond Rina. Voor leerkracht Peter Roggeband zit zijn tijd op Het Kompas er bijna op. Hij werkte daar dit schooljaar één dag in de week, en drie op De Regenboog in Tholen. Na de zomervakan tie krijgt de Vossemeerder een vaste aanstel ling in Tholen. Op Het Kompas gaat in zijn plaats Simone Cïroeneveld aan de slag. De belangenorganisatie ZLTO wil in de Week van het platteland de agrarische sector op een positieve manier onder de aandacht bren gen. In Anna Jacobapolder lukte dat prima. De kinderen lieten zich het ontbijt goed sma ken. Ze kregen er ook iets te drinken bij: melk, chocolademelk, yoghurtdrank of jus d'orange. Van de worst, kaas en ontbijtkoek was er voor ieder kind één plak, van de rest mochten ze zoveel eten als ze lustten. De voorgaande dagen was er tijdens de lessen aandacht besteed aan de land- en tuinbouw en enkele kinderen vertelden kort wat ze ge daan hebben. Zo had de bovenbouw een muurkrant gemaakt, onder meer over de aardappel, aan de hand van informatie die uit bladen was gehaald. De middenbouw schonk via werkbladen aandacht aan de ap pel, veeteelt, de techniek vroeger en nu. En ze zaaiden sterretjes en zonnebloemen. De on derbouw had vooral gepraat over de land- en tuinbouw, aan de hand van prentenboekjes en wat ze van thuis kennen, 's Maandags gin gen ze op schoolreis en toen zijn onderweg al le tractoren geteld die de kinderen zagen. Tot slot van het ontbijt kregen de kinderen stukjes appel. Ook deelden Rina en Mieke ca deautjes uit: een zakje met een stickervelle tje, een memoryspelletje, een pen en een fol dertje. 'Dankjewel juffrouw, wat zal dat lekker zijn. Jam, jam', zongen de kinderen tot besluit. Daarna gingen de normale lessen beginnen. In Oud-Vossemeer bezocht een groep van Die Heenetrechtschool het bedrijf van Mariët Reins aan de Duivekeetseweg in verband met de Week van het platteland. Ook deze kinde ren kregen hetzelfde presentje. keerd stond", zei Van W. tegen de kantonrechter. Hij wist te vertellen dat het meisje inmiddels weer aan het werk is. De officier van justitie hield de man voor dal hij niet voor zichtig genoeg was geweest. Haar eis van 200 euro vond hij 'een beet je veel'. „Geef me maar een taak straf, ik heb toch tijd genoeg", re ageerde de man. Dat kan bij een dergelijke lichte straf helemaal niet, zei de kantonrechter, die 200 euro boete oplegde. Het aantal Zeeuwen zonder baan steeg het afgelopen kwartaal met 3% tot 12.100. Ten opzichte van een jaar eerder was de stijging 0,9%. Het werkloosheidspercentage in de provincie bedroeg eind maart 7,3%. Van de Zeeuwse werkzoekenden is 8,6% jonger dan 23 jaar en dat aan deel ligt een procent hoger dan lan delijk. Net als twintig jaar geleden komt de jeugd momenteel steeds moeilijker aan een baan. Reden voor het Centrum voor werk en in komen en de taakgroep jeugdwerk loosheid om actie te ondernemen; doel is om binnen vier jaar 40.000 extra banen, stages en leerwerk- plekken voor jongeren te realiseren. Het aantal werklozen ouder dan 39 jaar is in Zeeland het afgelopen kwartaal licht gestegen. Het aan deel van 53,8% is ongunstiger dan landelijk. Met een aandeel van 48,7% ligt het aantal werkloze vrouwen in Zeeland iets lager dan landelijk. Van de Zeeuwse werkzoekenden zit 35,4% - dat aandeel blijft stabiel - korter dan zes maanden zonder werk. Landelijk ligt dat op 29,1%. Tussen zes en twaalf maanden zoekt 15,7% van de Zeeuwse werk lozen naar een baan en 48,9% zit al een jaar of langer thuis. Volgens Kramer is het waterschap nu letterlijk en figuurlijk dichter bij de provincie gekomen. „We willen af van de eeuwige discussie over het voortbestaan van het waterschap. Voor de provincie is het een uitge maakte zaak. Als hel waterschap zich kan vinden in de beleidskaders met heldere doelen waarop afgerekend kan worden. Wij kijken uit naar de verdere samenwerking." Architect Taco Tuinhof (die cx)k de nieuwbouw van De Schutse in Sint- Annaland ontwierp), bood het water schap drie mobiele meubels aan met een monitor waarop filmbeelden te zien zijn van de kunstenaars De Nooijer. Die openden het gebouw door gelijk tijdig elf projectoren op elf ladders te starten waardoor op een langgerekt scherm elf filmpjes over het water schap werden vertoond. Steeds met een figuur in slowmotion. Onder meer op de zuivering, met een fiets, bij de zeewering, op hel strand met een op blaasbare dolfijn en centje in het kan toor. Het bracht dc veelheid van taken van het waterschap op een speelse manier naar voren. Het dagelijks bestuur van het wa terschap Zeeuwse Eilanden heeft opnieuw voor een aantal wegen op Tholen een lagere maximum snel heid vastgesteld. Voortaan mag het verkeer hooguit 60 km/u rijden op de Koelhuisweg en Joanna Ma- riaweg te Sint-Annaland. Verder in Oud-Vossemeer de Sluispolder- weg, Hollaereweg, Broeksedijk, Hiksedijk. Hikseweg, Nieuweweg, Patrijzenweg (buiten dc bebouwde kom), Gankeiweg, Leguitsedreef, Leguitsedijk en Leguitscwcg. Het besluit ligt tol en met 7 augus tus ter inzage op het waterschaps kantoor in Middelburg. Tot die da tum kunnen belanghebbenden bezwaar maken bij Zeeuwse Ei landen. De Thoolse gezworene Jacob Mol had het prima naar zijn zin tijdens de rondleiding in Middelburg. Links dhr. Steendijk, rechts mevr. Mol. „Het is nog al luxe," zegt oud-Stavenissenaar P.C.J. Steendijk uit Kloe- tinge als hij zaterdagochtend door de gangen van het kantoor van het waterschap Zeeuwse Eilanden loopt. Hij staat versteld van de ruimtes die het personeel en het bestuur tot hun beschikking hebben om hun ta ken uit te voeren. „Een mooi gebouw. Het complex aan de Kanaal weg in Middelburg is open voor het publiek en Steendijk is een van de 2500 bezoekers. Ook L.K. Priem uit Tholen is met vrouw en dochter geko men om het kantoor in de Zeeuwse hoofdstad te bezichtigen. „Leuk, nu weet je waar je ze je geld voor gebruiken." Rina Timmers van de ZLTO voorziet leerlingen van het Kompas in Anna Jacobapolder van een ontbijt. Priem vindt het interessant, zegt hij. „Dit kantoor is tenslotte ook voor ons eiland bedoeld. Er zou eigenlijk meer animo voor moeten wezen." Steendijk en Priem (ook afkomstig van Stavenisse) worden rondgeleid door een deel van het gebouw door gezworene ongebouwd J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk. Het clubje staat in de grote zaal waar de algemene vergadering bij eenkomt. Het grote raam kijkt uit op het water van het Kanaal door Wal cheren. De zaal kan voor meerdere doeleinden worden gebruikt, zegt Mol. Nu zijn alle 150 stoelen op de tribune beschikbaar, maar een groot deel kan door een druk op dc knop worden verwijderd om beneden meer ruimte te scheppen. De stoelen verdwijnen onder de bovenste rijen. De zaal wordt nu gebruikt voor een quiz over het waterschap. Er staat een groot scherm klaar. Het gebouw telt zes bouwlagen. Op het hoogste punt is het 24 meter hoog. Er staan 220 bureaus in en er zijn 31 vergaderkamers in onder ge bracht. Opvallend in het gebouw is de zogeheten vide. Het open stuk tussen het kantoorgedeelte aan de kanaalkant en het gedeelte aan de Kanaalweg. Het licht valt door dc ramen in het dak naar binnen. De beide delen worden verbonden met loopbruggen. Er zijn maar liefst 38 trappen in het gebouw. In de vide is veel hout gebruikt. Maar liefst 22 kilometer latjes zijn er in verwerkt. De kosten van de bouw bedragen 22.5 miljoen euro. Overal staat personeel van het wa terschap. Ze hebben speciale T- shirts aangetrokken. Ze staan bezoe kers te woord of wijzen ze de weg op een van de verdiepingen die voor de open dag zijn opengesteld. Op de kamer van de dijkgraaf kunnen be zoekers plaats nemen achter het bu reau van W.A. Gosselaar. Ze gaan op de foto. Na een half uur ligt de afdruk beneden aan de balie. De ka mer is in de hoek van het gebouw gelegen en heeft een raam dat op de stad uitkijkt en een raam dat uitziet op het stadhuis van de gemeente Middelburg. Velen maken gebruik van de mogelijkheid even op de stoel van de dijkgraaf te gaan zitten. Een van de trappen naar de tweede verdieping kan zelfs worden opge takeld. Dat is nodig als de begane grond wordt verhuurd aan derden. Door dc trap op te hijsen, kunnen bezoekers niet verder het gebouw in. Mol staat stil bij enkele taken die het waterschap uitvoert. „We willen graag fietsen. Daar moeten fietspa den voor worden aangelegd. Er moet grond voor aangekocht wor den en grond is duur in Nederland. We moeten ook de wegen onder houden. In heel ons gebied boven de Westerschelde hebben we 2700 ki lometer wegen liggen. We kunnen 65 kilometer per jaar doen. Dat be tekent dat we een keer in de veertig jaar de wegen kunnen vernieuwen. We hebben ook de waterkeringen en alles wat er achter ligt, gebouwd en ongebouwd. Dat moet droog blij ven. Ook dat kost veel geld. We hebben persleidingen naar de water zuiveringen. We moeten het gehalte stikstof terugdringen van het rijk." Volgens Mol komt er ook steeds meer werk bij. In het buitengebied worden flessen en blikjes wegge gooid. Het waterschap treft ook banden en accu's aan langs wegen en sloten. „Dat is een probleem. Het gebeurt dat er lege geneverflessen op het land worden gegooid. Die worden kapot geploegd. De scher ven komen tussen de aardappelen en dan wordt dc boer verantwoorde lijk gesteld als er een stukje wordt gevonden in de partij waar friet van is gebakken." Op een van dc verdiepingen staat ook Robert van 't Hof uit Sint-An naland. Hij werkt als technisch ad ministratief medewerker op de afde ling waterbeheer waar Jan Dees uit Tholen hoofd is. Het personeel ver huisde in september vorig jaar van Goes naar Middelburg. „Het is wel verder dan Goes, maar we carpool en elke dag. Vanuit Tholen rijden we samen. Een uurtje rijden." Van 't Hof ervaart het werken in het nieuwe kantoor als positief. „Het zijn hier open werkplekken. In Goes had je allemaal je eigen kantoor. Hier stap je eerder op een collega af." Van 't Hof begon vier jaar geleden op het kantoor in Zierikzee. Sinds mei 2003 deed hij zijn werk in de buitendienst vanuit Goes. Steendijk heelt ondertussen meer van het gebouw gezien. Hij is onder de indruk. „Heel mooi. Het is hier prettig werken. De temperatuur is goed. Er moet ook veel gebeuren." Hij heeft veel te maken gehad met het waterschap. Eerst via de grond en pachtzaken, later als functionaris van de cultuurtechnische dienst. Hij hield onder meer toezicht op de uit voering van kavelwerkcn, het gra ven van watergangen en sloten, ega lisatie, beplanting en drainage. „Over heel dc provincie. Ik heb veel contacten gehad met heel veel boe ren." Steendijk vertrok in 1966 uit Stavenisse en woonde eerst in Goes en sinds 1971 in Kloctinge.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9