Vragen provincie bij toename van zwanen Veilingvereniging Sint-Annaland viert 75-jarig bestaan te water Budelpack investeert 1 miljoen en maakt er twee bedrijven van UITVERKOOP Oerlemens C_ OerlemansU-/ Nieuwe directie na opdeling in Poortvliet 'Wij geven de moed niet op en varen de juiste koers' TlilLItlG Doré stijgt na onweersbui Voor 26 mille aan apparatuur voor brandweer Budelpack stopt bedrijf in Wales Donderdag 30 juni 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Nazaat oprichter Eén knalapparaat op 17 ha onvoldoende De laatste jaren is het aantal knobbelzwanen op het ei land Tholen gestaag toegenomen, stelt het Faunafonds vast. De dieren hebben in 2003 en 2004 belangrijke schade aangericht aan akkerbouwgewassen. Maar de provincie mist een onderbouwing van die bewering. Om die reden wordt aan P.P.J. Verduit in Tholen een vergun ning geweigerd om zwanen en rotganzen af te schieten. Ondeugdelijk Rotganzen Graszaad Onder ideale weersomstandigheden heeft de veiling Sint- Annaland vrijdag het 75-jarig bestaan gevierd. Aan boord van de Frisia genoten tachtig leden en medewerkers van de fraaie Oosterschelde. Tussen de hapjes en drankjes door werd er ook nog wel over aardappelen gesproken. Aan een plant met een sterke stengel en mooi loof zitten altijd nog de beste piepers, aldus de kenners. Zo'n uit stapje is voor herhaling vatbaar, was de conclusie. Extreem jaar Promotie afzet Behoorlijke duit Ambulante functie Besparing 2 ton Uitvoerige discussies Actie appeltelers voor phytophtora, want na de zware hagelbui van enkele weken geleden zijn de percelen daarvoor kwetsbaarder geworden. ..Er komen steeds meer berichten over schade." De ledenvergadering was ruim op tijd klaar voor de komst van de an dere leden en de medewerkers van de veiling met hun vrouw of man. .Er gebeurt nooit wat voor de leden' krijgt voorzitter Brooijmans nog wel eens gekscherend te horen. Daarom wilde hij het 75-jarig be staan aangrijpen voor een gezellige boottocht. „Het hestuur vindt het een hele goede zaak om alle leden en de medewerkers bij dit jubileum te betrekken. Als nazaat van één van de oprichters vind ik het een opmer kelijk iets dit 75-jarig bestaan van onze veiling te kunnen vieren. Met dank aan alle leden, telers, kopers en medewerkers in het verleden en het heden die onze veiling hebben gesteund." Een driewerf hoera was er voor Kees Groenewege. die deze dag zijn 39ste verjaardag vierde aan boord van de Frisia. Directeur David Hage had vijftien pagina's met een historisch over zicht van het gouden jubileum uit de archieven gevist, maar hij legde die maar ter inzage voor de liefhebbers omdat hij vermoedde dat de mees- tcn op het bovendek van de Frisia van het prachtige uitzicht op de Oosterschelde wilden genieten. En Na fikse onweersbuien in dc nacht van dinsdag op woensdag is de prijs van een kilo Doré's op de veiling Sint-Annaland gisteren met twee cent gestegen tot 26 eurocent tegen over 24 dinsdag. De aanvoer was ook veertig ton minder. Dc regen is voor planten, bloemen en gazons zeer welkom gezien de droogte de laatste weken, gepaard gaande met hoge temperaturen. Dc kilo-op- brengsten kunnen daardoor wat toe nemen. Woensdag 29 juni: Doré 20-26, Première 14-19, Frieslander 14-21, Nicola 22-25, Eigenheimer 35-38, Bildtstar 25-28. drielingen 8-9. kriel 39. aanvoer 182 ton. Dinsdag 28 juni: Doré 17-24, Pre mière 13-19, Gloria 17, Frieslander 15-19, Nicola 21-22. Eigenheimer 35-38, Bildtstar 23-24, bonken 47, drielingen 9, kriel 34-58, aanvoer 220 ton. daarin kreeg hij gelijk. De vcilingle- den en -medewerkers konden het niet beter treffen met dc rondvaart, onder de Zeelandbrug door en weer terug en naar Zijpe. Tot elf uur bleef het prachtig zomerweer; een gunstig gesternte voor de 75-jarige veiling vereniging Sint-Annaland. Verduit wil verdere schade voorko men aan zijn wintertarwe en gras zaad, dat hij teelt aan de Vecrweg/Kerkweg bij Tholen. Al zo'n 2.8 van de 17 hectare is door knobbelzwanen en rotganzen plat getrapt en opgevreten, waardoor 80% verloren is gegaan. Schriklint en een knalapparaat helpen niet. Gemiddeld zitten er één tot honderd ganzen en zwanen op het perceel. De landbouwer heeft daarom bij de provincie ontheffing gevraagd van de flora- en faunawet: voor graszaad voor het hele jaar en voor wintertar we tot de oogst in augustus én vanaf oktober voor de nieuw in te zaaien tarwe. Het Faunafonds adviseerde de ont heffing te verlenen. De voorbije twee jaren is in het postcodcgcbicd 469 (voormalig eiland Tholen) door knobbelzwanen belangrijke schade aangericht op grasland. Te verwach ten valt, aldus het fonds, dat de zwa nen ook aan wintertarwe en gras zaad schade kunnen aanrichten. Temeer daar op Tholen de zwanen- stand is toegenomen. Het verjagen van de vogels (uitgangspunt van de flora- en faunawet) ondersteunen door het doden van enkele exempla ren. brengt de zwanenstand volgens het Faunafonds niet in gevaar. Bij de rechter is eerder gebleken dat constateringen van het Faunafonds als ondeugdelijk worden aange merkt omdat een nadere onderbou wing ontbreekt. Ook in dit geval is het de provincie niet duidelijk wie de toename van de zwanenstand op Voor de brandweer worden een warmtebeeldcamera, vijf lichtaggre- gatcn en een elektrische lier aange schaft. Dc commissie bestuurszaken vindt het prima dat dit gebeurt, de gemeenteraad beslist vanavond over deze uitgaaf van 26.000 euro. Een warmtebeeldcamera is nu op de ladderwagen van de gemeente Goes aanwezig, maar na een oproep duurt het drie kwartier eer die beschikbaar is. Door zelf zo'n camera aan te schaffen en die op de auto van de of ficier van dienst te plaatsen, kunnen de Thoolse bevelvoerders bij een ca lamiteit binnen een kwartier beschik ken over gegevens met betrekking tot uitbrcidingskansen van een brand. Ook kan het apparaat gebruikt wor- Tholen heeft geconstateerd, hoeveel zwanen er voorkomen en hoe groot de toename is. In de provinciale No ta faunabeleid Zeeland wordt aan gegeven dat er 's winters plaatselijk grotere concentraties knobbelzwa nen voorkomen. De norm die de provincie hanteert voor 'belangrijke schade' is 115 eu ro per hectare. Vcrdult heeft in zijn aanvraag de schade niet onder bouwd met taxatiegegevens noch taxatiegegevens uit voorgaande ja ren bijgevoegd. Zover dc provincie bekend, heeft de door het Fauna fonds geconstateerde toename van het aantal zwanen niet tot een dus danige grotere schade aan graszaad en wintertarwe geleid dat de norm van 115 euro wordt overschreden. Evenmin is er schade in andere ge wassen van de Tholenaar. waardoor er een dreiging zou kunnen zijn voor wintertarwe en graszaad. Schade door rotganzen wordt even min aannemelijk geacht, want in de nota faunabeleid staat dat deze soort in de zomermaanden geen belang rijke schade aanricht. Bovendien zou het om trekkende en niet 0111 broedende ganzen gaan. Het Fauna fonds onderschrijft dit. Dc preventieve maatregelen die Ver duit heeft getroffen, vindt de pro vincie onvoldoende. Bij een contro le in mei werd geen schriklint aangetroffen en maar één knalappa raat. Op een oppervlakte van 17 hectare is dat volgens dc provincie niet effectief, op iedere twee hectare zou zo'n apparaat moeten staan. den om eventuele slachtoffers tc zoe ken. De aanschaf vergt 12.500 euro. Eenzelfde bedrag is nodig voor vijf lichtaggregaten. waarmee dc brand weerauto's uitgerust worden zodat ze bij calamiteiten in het donker over voldoende licht kunnen beschikken. Nu is het nog zo dat verlichting en hydraulisch gereedschap niet gelijk tijdig aangesloten kunnen worden. Tenslotte krijgt de brandweerauto van Stavenisse een elektrische trek- lier, waarmee de snelle motorboot veilig - voor de brandweerlieden - te water gelalen kan worden op plekken waar staaldraadopstellingcn ontbreken aan trailerhellingen. De lier kost 1000 euro. Nazomerfestival. De stichting Zee land Nazomerfestival krijgt van 2005 tot en met 2008 jaarlijks 200.000 euro subsidie van dc pror vincie. Dat is opgenomen in de nota Cultuur Continu. gingen dc leden volledig akkoord met dc jaarrekening 2004. Bestuurslid M.. Gunter werd bij ac clamatie herkozen en in de plaats van dc niet meer herkiesbare C.W. Groenewege werd A.M. van de Reest als nieuw lid van de financiële commissie gekozen. De provisie werd gehandhaafd op 6,5% voor leden en 9,5% voor niet- leden. Het lidmaatschap kost niets. Volgens de statuten moet er nog wel entreegeld geheven worden, maar dc ledenvergadering stelde dat op nieuw op 0 euro vast. Een statuten wijziging zou meer kosten dan zo'n jaarlijks besluit. Op vragen van zijn voorganger A.C. Wessels zei de voorzitter dat het areaal graszaad iets groter is dan vorig jaar. maar met zulk droog weer valt er weinig meer tc drogen. Overigens doet de veiling ook de verwerking, dus dat levert toch inkomsten op. Brooijmans waarschuwde de aard Op dus naar het eeuwfeest van de G.H.M. Brooijmans op de 75ste algemene ledenvergadering aan boord van de Frisia. Dc boot lag toen nog aan de kade in Sint-An naland en met 18 leden was er nog volop ruimte. Na de vergadering werd het veel drukker. Voor de gezelligheid losbarstte, moest de jaarrekening 2004 nog goedgekeurd worden. Dc winst van 15.710 euro tegenover het ver lies van 23.008 euro in 2003 stem de dc leden gunstig. De voorzitter erkende dat de winst .absoluut niet uit de normale bedrijfsvoering is gekomen.' „Dit was ook wel te verwachten, aangezien we in de aardappelteelt een heel slecht jaar achter de rug hebben. Heel hoge coöperatieve vereniging land- en tuinbouwveiling Sint-Annaland en omgeving b.a. Haalt de veiling de honderd jaar? Alle sombere voor spellingen ten spijt, is de 75 jaar in elk geval bereikt. Jarenlang werden magere aardappeljaren op gevangen door de verhuur van dc vcilinghallen in de winter, o.a. voor jachten, houtopslag, e.d. Nu die inkomsten zijn weggevallen werd een nieuwe bron aange boord: de verhuur van grond, voorzethal en overkapping via erf pachtcanon aan aardappelhandcl Bijl en dc coöperatie CZAV. En naast de klok zorgt de bemidde ling voor inkomsten. „Wij geven in elk geval de moed niet op om dat wij denken dat we toch de juis te koers varen", zei voorzitter kilo-opbrengsten in combinatie met een desastreus slechte prijs vorming zijn hieraan debet. We dachten dat de bemiddeling ons wel uit de problemen kon halen, maar dit blijkt in een extreem jaar als 2004 niet het geval. We kunnen echter niet stellen, dat de bemid deling door Kees Bijl een verkeer de keuze is geweest. Hij heeft ruim 8000 ton aardappelen via be middeling in de markt weten te plaatsen. Als hem dit niet was ge lukt en er was een groot deel van deze 8000 ton voor de klok geko men, vrees ik dat er niet veel goeds was gebeurd. Overigens moeten we onszelf niet teveel de put in praten. Ieder jaar komt op zich en een slecht jaar is nog geen slechte eeuw." Brooijmans hoopte dat het pas be gonnen seizoen wat vlotter zou ver lopen. Voor een betere promotie van de aardappelen is deskundige hulp van DLV communicatie ingeroepen. Met sponsors als de provincie Zee land, ZLTO Tholen en Rabobank Tholen waren dc gezamenlijke Thoolse veilingen in staat dit pro ject betaalbaar te houden. Er is een poster naar alle agf-dctaillisten in Nederland gestuurd die aardappe len, groenten en fruit verkopen. „We hebben dus zeker niet stil ge zeten om onze aardappelen beter onder de aandacht van dc handel en Het veilingbestuur: vice-voorzitter Rinus Gunter. Theo den Engelsman, voorzitter Gerard Brooijmans. Jaap Goedegebuure en secretaris Rien van Gorsel. de consument te brengen. Nu maar hopen dat dit ook zijn vruchten af werpt." Met 20% meer inkomsten heeft de drogerij goed gedraaid, stelde dc voorzitter, maar de almaar stijgende energieprijzen gooien hier roet in het eten. De gas- en elektrici- teitstaricven zijn gekoppeld aan de olieprijs en die stijgt maar door. Brooijmans kondigde dan ook een verhoging van het droogloon aan. „We komen hier niet onder uit als we de drogerij rendabel willen blij ven benutten." Het positief resultaat over 2004 was te danken aan eenmalige inkomsten uit erfpachtconstructics met aardap- pelhandel Bijl en dc CZAV, die op grond van de veiling nieuwe loods en hebben gebouwd. „Dat heeft een behoorlijke duit in het zakje gedaan, naast de jaarlijkse canon die beide bedrijven aan de veiling betalen. Verhuur van onze neerzethal aan Bijl - als wij die zelf niet in gebruik hebben - en de overkapping levert eveneens wat inkomsten op", aldus de voorzitter. Voor 2004 was dit nog niet voor het hele jaar, zodat de ex ploitatie 2005 daarvan nog meer profiteert, maar dan valt wel de een malige storting van 93.132 euro van Bijl en CZAV weg. Er zijn echter ook minder kosten, want vorig jaar werd 7300 euro uitgegeven voor ad viezen over de erfpachtuitgifte. Aan promotie van dc aardappelafzet werd 3500 euro besteed. Een mee valler zal er in 2005 ook zijn omdat heftruckchauffeur Kees Kaashoek geen gebruik maakt van de vut-re- geling waarvoor gereserveerd is. Hij volgt het advies van minister Brink horst op om tot zijn 65ste door te gaan, zoals ook de vorige loodschcf J. Vroegop al deed. De veiling Sint- Annaland profiteert ook van de sa menwerking met de veiling Scher- penissc, die 44.000 euro betaalt voor administratiekosten, wat de sa- larispost van Sint-Annaland drukt. De financiële commissie gaf een po sitief advies en na enkele vragen Budelpack gaat niet verder met de fabriek in Rhymney in Wales nadat een brand op 15 maart de vestiging volledig in de as legde. Er werkten 130 personeelsleden die producten verpakten voor de pharmaceutische industrie en voor producenten van toiletartikelen en schoonmaakmid delen. Budelpack heeft een haalbaarheids studie verricht voor een eventuele herstart in een ander gebouw in Wa les, maar de raad van bestuur van het bedrijf vindt dit economisch niet verantwoord. Directeur A. Nieuwkerk betreurt het zeer, vooral voor het personeel. Maar zegt onder de huidige marktomstandigheden (met overcapaciteit en een hoge prijsdruk) een investering in een nieuwe fabriek in Wales niet te kun nen verdedigen. Er wordt nu een plan opgesteld om de fabriek te sluiten. Een aantal per soneelsleden zal elders een baan worden aangeboden in de Budel pack groep. Alle andere medewer kers krijgen hulp bij het zoeken naar een andere baan. Bij de brand werd niemand gewond. De schade bedraagt 15 miljoen euro. Maritieme affiches. De provincie geeft een bijdrage van 2300 euro aan dc stichting Zeeuwse Katernen te Middelburg voor het project ma ritieme affiches Zeeland. Budelpack Poortvliet wordt opge splitst in twee bedrijven. Tegelijk vindt er per 1 juli een directiewis seling plaats. De bedrijfsleiding ziet volop toekomst voor de Thoolse vestiging. Er wordt 1 mil joen euro geïnvesteerd in het bouwen van een productie-een heid voor het maken van vloeiba re producten voor persoonlijke en huishoudelijke verzorging. Per 1 januari komt er 15.000 ton pro ductiecapaciteit bij. „Na een heel moeilijke periode laat ik een bedrijf achter met toe komstmogelijkheden", zegt de vertrekkende directeur Jan Bakker (39). Hij werkt al sinds 1988 in Poortvliet, waarvan de laatste 4,5 jaar als directeur. Al een jaar heeft hij geen secretaresse meer en hij haalt zijn eigen koffie. Ook de hoofdingang is gesloten en dat spaart een baliemedewerkster uit. Budelpack werkt zo sober moge lijk om staande te kunnen blijven in economisch barre tijden. „Voor producten waar geen korte lever tijd is vereist, merken we al con currentie uit het Verre Oosten", zegt Jan Bakker. „De wereld is een dorp geworden met lagere transportkosten en veel eenvoudi ger communicatie. De werkgele genheid in Poortvliet is dc afgelo pen drie jaar met de helft gedaald. Alleen bij Budelpack II werkten op het hoogtepunt 200 vaste men sen en nog eens 200 uitzendkrach ten. Sinds drie jaar zijn we aan vaste medewerkers teruggegaan van totaal 450 naar 310 perso neelsleden." Als vervolg op dc vorig jaar inge zette reorganisatie worden per 1 juli de twee vestigingen gesplitst. Ze hebben nog wel één eigenaar, de fa milie Nieuwkerk. maar gaan vanaf morgen verder als Budelpack Poort vliet b.v. (de afdeling levensmidde len, food) en Budelpack Poortvliet 11 b.v. (de non-food afdeling met producten voor persoonlijke en huishoudelijke verzorging). De bei de afdelingen zaten elk wel in af zonderlijke gebouwen, maar for meel komen er nu ook twee gescheiden bedrijven met een eigen directeur en gescheiden personeel. „Ze bedienen ook aparte markten", maakt Jan Bakker duidelijk. PV1 heeft een eigen verkoopapparaat omdat de levensmiddelen met name voor de lokale markt bestemd zijn. Daarentegen is de verkoop van PV2 gecentraliseerd in Bergen op Zoom, want de shampoos, reinigingsmid delen, enz. zijn voor dc hele Euro pese markt bestemd. Bij PV1 werken 160 mensen in vas te dienst en 35 uitzendkrachten, bij PV2 150 vaste medewerkers en 20 uitzendkrachten. Directeur van PV1 is Stijn Heijs (44), afkomstig van Nutreco en inmiddels ruim 2 jaar werkzaam bij Budelpack. Hij gaat rechtstreeks verantwoording afleg gen aan algemeen directeur Andre' Nieuwkerk. Directeur van PV2 is Jan Jansen (52), afkomstig van Phi lips en inmiddels 2 jaar werkzaam in Poortvliet. Jansen rapporteert aan Max Berger, directeur operations van Budelpack International. De in Poortvliet vertrekkende di recteur Jan Bakker krijgt per 1 juli een nieuwe functie. Hij wordt pro jectleider voor het herstructure ringsproject van dc producten voor persoonlijke en huishoudelijke ver zorging bij alle bedrijven van Bu delpack in binnen- en buitenland. „Het wordt een heel aantrekkelijke uitdaging, een internationale ambu lante functie met vaak ook reizen naar onze vestigingen in Duitsland. Frankrijk, Spanje, Portugal en En geland. De koppeling van die be drijven met het hoofdkantoor moet op een goede manier geregeld wor den." Jan Bakker krijgt een kantoor bij de technische dienst van Budel pack in Bergen op Zoom, E&E ge heten. Voortaan wordt dat een on derdeel van de afdeling operations. Bakker organiseert de nieuwe ver houdingen en leidt de veranderings processen. „Het belang van mijn functie in Poortvliet was door een samenloop van omstandigheden minder geworden. Onze vestiging in Bodegraven is inmiddels ook ge sloten." De verpakkingsactiviteiten in Bo degraven zijn deze maand gestopt, maar de productie van shampoo e.d. vindt er nog steeds plaats met 8 mensen vanuit Poortvliet. De vloei stoffen worden per tankwagens naar dc Paasdijkweg getranspor teerd om daar verpakt te worden. Na het gereedkomen van de nieuwe installaties in het derde kwartaal gaat de productie in het vierde kwartaal over van Bodegraven naar Poortvliet. Dat levert een besparing op van ruim 200.000 euro per jaar. In tegenstelling tot wat eerder de bedoeling was, komen de installa ties inpandig in PV2 en niet in nieuwe panden die aan de twee be staande vestigingen in Poortvliet gepand zouden worden. Als er nog tanks nodig zijn, worden dat mo biele en geen permanente. Momen teel draaien er extra lijnen in Poort vliet, evenals in de Belgische en Duitse vestigingen van Budelpack. door het uitbranden van de Engelse fabriek in Rhymney. „De contrac ten worden afgemaakt, maar op ter mijn is het dc vraag of we dal werk kunnen houden", zegt Jan Bakker. De opdeling van Budelpack Poort vliet in twee bedrijven moet leiden tot een betere positie voor de toe komst, maar de splitsing levert ook nadelen op. Sommige medewerkers moeten verkassen van pv 1 naar 2 en omgekeerd. Na uitvoerige dis cussies met de directie heeft de on dernemingsraad tenslotte een posi tief advies uitgebracht. „Het ziet ernaar uit, dat we het diep ste van de dip hebben gehad, maar het is nog steeds moeilijk om wat te verdienen", concludeert Jan Bak ker. „Alleen door lagere kosten kun nen we resultaten boeken. Van dc prijzenoorlog in de supermarkten hebben we veel last, want de fabri kanten van A-merken hebben min der werk. Dc tendens van uitbeste den zet wel door en dat is gunstig voor Budelpack. Ik vind het ook po sitief dat we nu weer investeren in Poortvliet. Weliswaar in installaties en kapitaalgoederen en niet in ar beid. maar het is wel een strategi sche investering voor een betere toekomst van ons bedrijf", aldus de vertrekkende directeur van Budel pack Poortvliet. De medewerkers van de veiling Sint-Annaland: staande v.l.n.r. directeur David Hage. Kees Kaashoek, Herman Ridderhof en Piet Oosdijk, zittend Carina Droogendijk, Marian Bazen, Anita Priem en Anneloes Walhout. De vertrekkende directeur van Budelpack Nederland, Jan Bakker (midden) met zijn opvolgers: links directeur Jan Jansen van PV 2(afdehng producten voor persoonlijke en huishoudelijke verzorging) en rechts Stijn Heijs, directeur PV 2 afdeling levensmiddelen) in Poortvliet. Advertentie I.M. m.u.v. standaardartikelen Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen 0167 - 563 430 Openingstijden winkel: Maandag 13.00 - 17.30 uur; Vrijdag 9.00 - 20.30 uur; Dinsdag t/m donderdag 9.00 -17.30 uur; Zaterdag 9.00 - 17.00 uur Ook zijn er vanaf nu weer veie koopjes in de winkel tegen zeer aan trekkelijke prijzen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7