Enthousiasme Poortvliet daalt over effecten aandacht raad Beleid in de maak aanpak hondenpoep Thoolse politie is te weinig zichtbaar K De beverrat rukt ook op Tholen op Meer huizen nodig, maar dorpssfeer handhaven 400 OCCASIONS Moeder houdt schoenendief aan Oudste inwoner is overleden Bijl kaatst de bal terug Donderdag 30 juni 2005 61e jaargang no. 32 Altijd meer dan www.autoteam.nl Referendum levert Tholen geld op Rookwaar gestolen bij garage Bal Het enthousiasme van de inwoners van Poortvliet over het dorpsbezoek van de gemeenteraad begint wat te tem peren. Met 16 groene en 14 rode kaarten werd dinsdag avond antwoord gegeven op de vraag denkt u dat de ge meenteraad echt wat gaat doen met de resultaten van deze twee bijeenkomsten?' Het positieve gevoel over het geheel overheerste nog wel met 19 groene en slechts 5 rode kaarten. De inwoners kregen ook meer inzicht in de positie van de gemeente, gezien de uitslag van 16 groene en 10 rode kaarten. Aangezien er een vijftigtal mensen waren, onthielden diverse aanwezigen zich van stem ming. Levendig Dorpssfeer Nuis: 1 van de grootste ergernissen Burgemeester ontkracht kwalificatie onveilig Er zijn er al twee in onze streek gevangen. In het natuurgebied het Diepe Gat bij Stavenisse en in het Schelde Rijnkanaal langs de Oesterdam. Even voorstellen? De beverrat. Het grote broertje of zusje van de muskusrat. Zaterdag was er een opgezet exem plaar te zien tijdens de open dag van het kantoor van het water schap Zeeuwse Eilanden in Middelburg. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5.4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.q.q. 653474 Telefq*.ött>ïï^65j ..-rrfaiUytféStfee le.nl reek Tholen ■opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 20-jarige Duitser uit Ress heeft dinsdagavond 100 euro boete gekre gen omdat hij in Sint-Annaland een paar schoenen had gestolen. Door kordaat optreden van een moeder werd de dief in de Spuistraat aange houden. Een groepje Duitse jongens verbleef op het strandje bij de Lagune, waar diverse kinderen na schooltijd gingen zwemmen. De Duitsers namen onder invloed van alcohol schoenen mee van een Sint-Annalandsc jongen die eveneens op het strandje was. De diefstal was gezien en de moeder ach tervolgde de jongens naar de Spui straat. waar de Duitsers naar de super markt waren gegaan. Hoewel ze eerst ontkenden de schoenen te hebben ge stolen. kwamen ze toch uit een tas toen de moeder aandrong om die open te maken. Daarna werd de politie ge waarschuwd die de dader l (X) euro liet betalen. In zorgcentrum Ten Anker in Tholen is zondag de oudste inwoner van de gemeente Tholen overleden. Johan nes Leenden Deurloo is 102 jaar en ruim 9 maanden oud geworden. Hij was op 9 september 1902 geboren op het Oudeland en woonde daar een groot deel van zijn leven. Deur loo, die twee dochters heeft, wordt vandaag in Tholen begraven. De oudste inwoner is nu mevrouw W.K. Beeke-van der Werf. Zij woont in Ten Anker en is 102 jaar en 4 maanden oud. Nog twee Tholenaren zijn ouder dan 100 jaar: C. Dekker in Poortvliet is 102 jaar en ruim 1 maand, mevrouw W. Verkouteren- Bout in De Schutse in Sint-Anna land 101 jaar en 3 maanden. Het houden van een referendum is lu cratief. Tot die conclusie kwam PvdA- raadslid M.A.J. van der Linde na het lezen van de programmarapportage. De kosten van de volksraadpleging over de Europese grondwet zijn vol gens dat stuk op 20 mille begroot, maar daar staat 32 mille aan inkom sten tegenover. Het rijk betaalt via de uitkering uit het gemeentefonds na melijk een vergoeding van 1,78 euro per stemgerechtigde aan de gemeen ten. In dit geval levert dat Tholen een overschot op, zei burgemeester W. Nuis in de commissie bestuurszaken. Overigens pleitte Van der Linde niet voor het houden van meer referenda. J. van den Donker, wiens partij D66 voorstander is van het referendum, ontbrak bij de commissievergadering. Onbekenden hebben van dinsdag op woensdag ingebroken in het winkel tje bij het tankstation van autobedrijf Bal aan de Wattstraat in Tholen. Praktisch de hele voorraad sigaretten, shag en sigaren is meegenomen, ver telt eigenaar C. Bal die om twintig voor drie wakker werd omdat het alarm afging. „Maar eer ik in de shop kwam, waren de daders al verdwe nen. Ze lieten een flinke ravage ach ter." Het slot van de winkeldeur was geforceerd. De politie stelt nog een onderzoek in. Gisterenmorgen vroeg ruimde Bal met zijn medewerkers de rommel op, zodat de verkoop ge woon doorgang kon vinden. „Wij vormen geen struikelblok voor de verbetering van de entree van Poortvliet", zo kaatste M. Bijl dins dagavond de bal terug die in de raads commissie ruimte onlangs op zijn bord werd gelegd. Volgens wethouder Heijboer zou hij teveel vragen voor de panden op de hoek van de Lage- wcg/Paasdijkweg. „Ik wil u uit de droom helpen", zei Bijl in 't Ouwe Raeduus. „Mij is de zwarte piet toe gespeeld dat de entree van het dorp verpaupert, maar ik wil verkopen en daarom heb ik alles ook laten taxeren. Bij de gemeente is dat taxatiebedrag echter niet aan de orde. Toch is er weer onderhandeld en ik ben ook be hoorlijk in prijs gedaald", aldus Bijl. Voorzitter H.W. van Eenennaam van de raadscommissie bestuurszaken wilde niet dat de raadsleden erop zou den reageren. Rokitiia Gold Een solide Groen belegging op Hollandse bodem met 100% inleggarantie - Pensioen op maat - Studie voor uw kinderen Email: a.vandongen@robiniagold.nl info@robiniagold.nl Tel: 0111 - 691786 06-23904548 Fax 0111 - 695076 Advertentie I.M. Met rode en groene kaarten gaven de inwoners van Poortx'Iiet hun mening over verschillende stellingen. Wat in januari begon met een ge sprek van een aantal sleutelfiguren uit Poortvliet en in februari werd vervolgd met het eerste dorpsbe zoek, kreeg dinsdagavond een voor lopig slot met het trekken van con clusies over acht onderwerpen als wonen, basisvoorzieningen, jeugd voorzieningen, verplaatsing trans portbedrijf, ontwikkeling bedrijven terrein, betrokkenheid burger bij de openbare ruimte, overlast honden poep en het aanstellen van twee am bassadeurs voor Poortvliet. De ver wachtingen van de inwoners waren na het eerste dorpsbezoek hoog ge spannen omdat ze de indruk kregen dat de gemeenteraad bijzondere aandacht aan Poortvliet ging beste den. Dinsdagavond bleek echter, dat over een al jarenlang slepende zaak als de verplaatsing van transportbe drijf De Groen ,nog meer informatie nodig is voordat een standpunt kan worden ingenomen.' In het najaar spreekt de commissie ruimte erover. Raadsgriffier A.G. van de Sandc probeerde nog een mening van de inwoners los te krijgen door middel van de groene en rode kaarten, maar daar zag hij van af toen er tegengas kwam van de aanwezigen. Want waar moet De Groen dan naar toe? ,Een dergelijk bedrijf hoort niet meer in de bebouwde kom thuis' was de algemene opvatting tijdens het eerste dorpsbezoek, maar waar moet het transportbedrijf uit de Paasdijkstraat de nieuwe garage met kantoor bouwen? De Groen wil in Poortvliet blijven en niet naar het bedrijventerrein in Tholen verhui zen, dus wordt er van de gemeente verwacht dat er industriegrond in Poortvliet aangeboden wordt. H. Vane concludeerde aan het eind van de discussie dat de gemeente raad ging .terugkrabbelen' terwijl er vanaf januari toch een verbeterings proces was ingezet. H. Quist re ageerde cynisch. „Poortvliet krijgt een jodenfooi. De kleine kernen worden afgescheept met 30.000 eu ro terwijl de gemeente in Tholen voor 5 miljoen euro grond koopt en 650.000 euro wil besteden aan een impuls van Sint-Maartensdijk." Met diverse prikkelende stellingen waarbij steeds 1 raadslid voor en een andere collega tegen was, werd in 't Ouwe Raeduus dinsdagavond levendig gedebatteerd. Het overgro te deel van de aanwezigen weerde zich met een rode kaart tegen de door SGP-raadslid Geluk verdedig de stelling dat er in Poortvliet alleen voor de natuurlijke groei gebouwd moet worden. „Poortvliet is een prachtig dorp met een eigen dyna miek en karakter. Rust en ruimte moeten blijven, zodat er alleen na tuurlijke en geen grootschalige uit breiding mogelijk is. We moeten wel een actief woonbeleid voeren, zodat jongeren kunnen blijven en ouderen niet weg hoeven. Er zijn betaalbare huizen voor starters en ouderen nodig", aldus Geluk. Zijn opponent, D66-raadslid Van den Donker, vond dat niet genoeg. „Er is meer werving nodig, want als je mensen van builen weert, schep je schaarste en drijf je de huizenprij zen op. De eigen bewoners vissen dan achter het nel. Groei is ook goed voor de werkgelegenheid en het draagvlak voor allerlei voorzie ningen. We willen 3500 inwoners in Poortvliet en daar hoeven rust en ruimte niet onder te lijden. Voor de supermarkt is dat goed, voor de ver enigingen, clubs, scholen, de bezet ting van het dorpshuis en behoud van de busdienst", aldus het D66- raadslid. J.P. Bout (CDA) meende dat in Be stemming Tholen ook staat dat er in Poortvliet meer dan natuurlijke groei verwezenlijkt kan worden. Ook oud-inwoners moeten kunnen terugkeren naar hun geboortedorp. J.J.P.A. Boulogne (ABT) was het met Van den Donker eens, dat een dorp net als een bedrijf moet groei en. P. van Belzen vroeg zich af, of Poortvliet zit te wachten op 3500 tot 4000 inwoners. Nu zijn dat er 1700. „Het is hier nu rustig en gezellig, zij het qua voorzieningen niet super, maar daar hebt u bewust voor geko zen. Maar de beperkingen moeten niet hinderlijk worden", zei het CU- raadslid. Van den Donker noemde dat .bangmakerij.' „Als een dorp echter in meerderheid niet wil groeien, ga ik daarmee akkoord, zegt mijn democratisch hart." De PvdA was het met de CU eens. „Wat groei is altijd goed, maar geen extreme groei, want worden de in woners daar gelukkig van? Er is nu nog sfeer, gezelligheid en verbon denheid in Poortvliet. Als je sterker gaat groeien, krijg je ook mensen die de dorpssfeer niet helemaal be grijpen", zei M.A.J. van der Linde. ZIE VERDER PAGINA 13 Het gemeentebestuur gaat een beleid ontwikkelen om de overlast van hondenpoep aan te pakken. „Dit is één van de grootste ergernissen", zei burgemeester W. Nuis dinsdagavond tijdens het tweede dorpsbezoek in Poortvliet. Hij dacht aan het verstrekken van een schepje of het maken van hondentoiletten. Volgens hondenbezitter Henry Elenbaas is het een mentaliteitskwestie. „De honden weten niet beter, maar de baasjes moe ten het wel weten." Dc overlast van hondenpoep was één van de 8 kernpunten die in 't Ouwe Raeduus aan de orde kwamen. Ook buiten Poortvliet leeft dit onderwerp zei de burgemeester. „Ik heb onlangs ook een inwoner van Sint-Maartens dijk op mijn spreekuur gehad over dit onderwerp. We zijn serieus bezig met een beleid tegen hondenpoep. Wethouder Goossen gaal dat uitvoe ren. Verwacht geen wonderen, maar we moeten deze geweldige ergernis wel binnen de perken zien te hou den. Elkaar een beetje opvoeden is wel nodig. De politie kan ertegen optreden, maar hondenpoep heeft niet de hoogste prioriteit bij de poli tie. Overigens gaat het niet alleen om honden. Ook katten kunnen er wat van. Mijn eigen tuin is een open baar toilet", zei Nuis. Voor alle zeven fractievoorzitters kwam de aankondiging van een hon- denpocpbeleid als een verrassing. „Maar we juichen het ten zeerste toe", zei J.J.P.A. Boulogne (ABT). „Laten we als proef in Poortvliet be ginnen en de hondenbezitters ruim- middelen ter beschikking stellen", zei M.A.J. van der Linde (PvdA). Daarentegen zagen K.B.M. Saris (VVD) en P. van Belzen (CU) veel meer in het elkaar blijven aanspre ken op verkeerd gedrag bij het uitla ten van honden. Maddy Niemants- verdriet stelde voor om van de 58 euro hondenbelasting die elke hon denbezitter betaalt, een controleur aan te stellen. Nu verdwijnt die op brengst in de algemene middelen, zodat er van alles van betaald wordt. „Als zachte maatregelen niet helpen, moeten er toch harde maatregelen genomen worden", zei Henry Elen baas. „Er zitten nu eenmaal spelre gels aan het houden van een hond. Binnen de bebouwde kommen zou het taboe moeten zijn om honden uit te laten. Het is een burgerplicht om de wandelroutes vrij tc houden van hondenpoep. Maak de hondenbelas ting 250 euro en wie buiten de be bouwde kom zijn hond uitlaat, zou korting moeten krijgen." Tiny Hage noemde het speelterrein aan de Deestraat als één van de be ruchte plaatsen. „Voor de activiteiten op koninginnedag spannen we daar altijd een lint en dan wordt er daar niet gepoept. Elkaar op overlast aan spreken, is een goede methode." Maar volgens Huib Quist helpt dat niet altijd. „Als je er wat van zegt, krijg je soms een grote mond." Dhr. Slootmaker had hondenpoep op een trottoir aan de kaak gesteld door de hoop met een wit krijtje te omcir kelen met daarbij de mededeling dat het opgeruimd moest worden. Dat had succes. Met de veiligheid en met de prestaties van de politie zou het in de ge meente Tholen maar matig gesteld zijn. Dat blijkt uit een vergelijking tussen gemeenten die het weekblad Elsevier heeft gemaakt. Het beeld van een onveilige gemeente wil er bij burgemeester W. Nuis niet in. „Ik wil niet zeggen dat Tholen superveilig is, maar de kwalificatie 'onveilig' werpen we verre van ons." Bij de categorie landelijke gemeen ten in het onderzoek komt Tholen als 92e (van de 106) uit dc bus wat vei ligheid betreft. Om de rangorde te bepalen, zijn de aantallen diefstallen, inbraken en zakkenrollen, vernielin gen van eigendommen en bedreigin gen, mishandelingen en roof opge teld. Bekeken zijn de jaren 2000 tot en met 2003. Uit hel jaargemiddelde is een aantal misdrijven per duizend inwoners berekend. Tholen komt uit op 141 diefstallen e.d., 169 vernielin gen en 23 bedreigingen e.d. Van de zeven andere Zeeuwse gemeenten in deze categorie staan Reimcrswaal en Schouwen-Duiveland nog onder Tholen (respectievelijk 80e en 88e). Wat de prestaties van de politie be treft. staat Tholen op de 72e plaats (van de 100; er zijn 156 landelijke gemeenten, maar van bijna 60 zijn geen gegevens bekend). Hier is geke ken naar het percentage opgehelder de misdrijven en het oordeel van in woners over de politic. Voor Tholen worden 20 aangiften van vermogens- misdrijven per duizend inwoners ge noemd, waarvan 11% is opgehel derd; en 10 aangiften van vernieling e.d. per duizend inwoners met 22% opgehelderde zaken. Wat betreft ge voel van veiligheid bij de inwoners scoort Tholen bij de middelste 20% en voor een schone en rustige omge ving bij de laagste 20%. Wat de poli tie betreft: zichtbaarheid en beschik baarheid, functioneren in de buurt en daadkrachtig optreden scoort in Tho len allemaal bij de laagste 20%. Al leen de inwoners van het Brabantse Aalburg zijn, aldus het aptikel in El sevier, nog slechter te spreken over de zichtbaarheid en beschikbaarheid van dc politie. Het blad baseert zich voor wat betreft het veiligheidsge voel, de aantallen misdrijven en het oordeel van inwoners over de politie op de Politiemonitor Bevolking. De gegevens over aangiften en ophelde ringspercentages komen van het Centraal Bureau voorde Statistiek. ZIE VERDER PAGINA 13 Deze week Jacob Mol geniet in het nieuwe waterschapskantoor f Carina Droogendijk al 25 jaar bij 75-jarige veiling Sint-Annaland Koen Nieuwkoop droomt van de grote stadions n EN VERDER... Negen maanden niet rijden na dodenrit in sneeuw en mist Belgische duikers weer verrast door de stroom Budelpack investeert 1 miljoen in Poortvliet en deelt bedrijven op in tweeën STERKER DAN HET LOT IS DE MOED DIE HET STANDVASTIG DRAAGT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Julian de Jonge en Johan Elenbaas zijn muskusrattenbestrijders bij het waterschap. Zij moeten voortaan ook de beverrat gaan vangen. Het dier is bezig aan een opmars door Nederland en heeft inmiddels ook Tholen bereikt. De Jonge: „Het is voor ons nog een beetje onbekend dier. Het is meer een oeverbewoner dan de muskusrat. Het dier leeft meer op de kant, maar ze kunnen ook goed graven en richten veel schade aan. Wc den ken dat ze makkelijker te vinden zijn. Ze zijn veel groter en ze laten zich eerder zien dan de muskusrat." Maar volgens De Jonge kunnen ze ook grote afstanden overbruggen. „Ze hebben een actieradius van 75 kilometer en kunnen dus op onverwachte plaatsen opduiken. Dat kan ons ook nog wel eens voor verrassingen doen staan." Op de tafel van de bestrijders staat ook de muskusrat. Zowel de muskusrat als de be verrat worden gevangen in kooien. De dode dieren worden meestal bij de vangplaats in het riet achtergelaten, vertelt de rattenbestrijder. Roofvogels of andere dieren rui men de dieren dan op. Op de tafel liggen ook de huiden van de beide dieren. Sommige zijn omgetoverd tot wintermutsen die bestemd lijken voor strenge Russische winters. Meer voor de aardigheid dan dat er handel in zit. Voor het werk van de rattenbestrij- ders was veel belangstelling. Ze stonden ook niet ver van de ingang van het nieuwe gebouw aan het kanaal waar ongeveer 2500 bezoekers een kijkje kwamen nemen. De Thoolse rattenvangers Julian de Jonge (links) en Johan Elenbaas met een beverrat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1