Opvang bij scholen gaat overlast tegen Verhoogd waterpeil natuurgebied en karreveld Schakerloopolder Open tuinen trekken vooral elders belangstellenden van Aldi niet aan Sportlaan, Lidl mogelijk op Markt UI TV E R KO O P Oerlemans Oerlemansw Toename van kwel in akkers zal beperkt blijven Zeeuwse tuin bij Versluys in Scherpenisse mét coniferen Donderdag 16 juni 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 2 weken Zaterdag 16 juni t/m vrijdag 1 juli Aanbevelingen panel voor jeugdzorg Een goed werkend sociaal-medisch team (SMT) op elke school, hanteren van een leerling-registratiesysteem, jeugdopvang in de buurt. Het zijn enkele aanbevelingen die het jeugdpanel jeugdzorg van de provincie doet. Het panel deed de afgelopen maanden onderzoek naar de Zeeuwse jeugdzorg. Drie leden van de Thoolse jonge- renraad - Hermen Geluk, Femke van Hoorn en Jenneke Ouwersloot - maken er deel van uit. Vertrouwenspersonen Het waterpeil in de nieuwe natuurgebieden in de Scha kerloopolder in Tholen wordt verhoogd. Het waterschap Zeeuwse Eilanden is van plan om in een deel van het ge bied voor vijf jaar meer water toe te laten. Het wijkt dan af van het peilbesluit uit 1982. Er zijn inmiddels al de nodige maatregelen getroffen in het gebied. Het betreft een proefproject. Om na te gaan of er door de peilverho- ging schade optreedt aan landbouwgewassen in de ak kers naast het natuurgebied, houdt een groep deskundi gen de ontwikkelingen in de gaten. Tijdelijk karakter De tuinen die vrijdag, zaterdag en zondag open waren voor het publiek, trokken vooral belangstellenden van elders. Er kwam minder publiek dan voorafgaande jaren. En minder mensen uit de eigen omgeving. De tuinen hadden ook last van de zware hagelbui van een week er voor. Actie Coniferen KORTING Voor het onderzoek werd het panel in drie groepen opgesplitst. Het Thoolse trio zat in het groepje dat de preventie bekeek. De onder zoeksvraag was: Wat is er nü op het gebied van preventie, om ervoor te zorgen dat jongeren geen gebruik hoeven te maken van uitgebreide jeugdzorg wegens grote problemen? Verder is er gekeken hoe preventie verbeterd kan worden. De groep verzamelde de informatie vooral door het enquêteren van zowel de schoolleiding als leerlingen. Er zijn zeventien middelbare scholen bena derd om mee te doen, ook op Tho- len. Het onderzoek richtte zich op jongeren tussen 12 en 18 jaar. Jen neke Ouwersloot bedacht de vragen voor de jongeren. „We hebben meerkeuzevragen gebruikt, omdat we meenden dat dan de drempel la ger zou liggen om de enquête in te vullen", zegt ze. Deze methode geeft ook aan in welke richting er gedacht moet worden. „Wel was er natuurlijk ook ruimte voor een ei gen antwoord." Ruim honderd for mulieren zijn teruggestuurd, slechts enkelen waren niet of nauwelijks in gevuld. Naast de enquête is er infor matie gevraagd bij instanties en ge zocht via internet, terwijl ook informatieve gesprekken zijn ge voerd. Behalve dat ze hopen een zinvolle bijdrage te leveren aan de kwaliteit van de jeugdzorg in Zee land, vond het panel het project een leerzame en interessante ervaring. Femke van Hoorn overhandigde het eindrapport 'Jeugdzorg een zorg apart' vorige week aan de Thoolse wethouder mevrouw Velthuis. De groep preventie komt met vijf aanbevelingen. De eerste is, te zor gen dat elke school een goed en effi ciënt werkend SMT heeft (bestaan de uit vertrouwenspersonen, zorg- coördinator, jeugdarts en schooi- maatschappelijk werker). Van be lang is dat een leerling die met pro blemen zit, deze maar één keer hoeft te vertellen aan het SMT. Een volgende aanbeveling is dat scholen aan het begin van een schooljaar leerlingen en ouders informeren over de faciliteiten die aanwezig zijn met betrekking tot mentale en psychische hulp of begeleiding. Leerlingen blijken vaak niet van de mogelijkheden op de hoogte, waar door ze er minder snel gebruik van zullen maken. Om vroegtijdig pro blemen bij jongeren te signaleren, zou het goed zijn dat elke school een leerling-registratiesysteem heeft. Dan kan tijdig worden inge grepen en wordt een beroep op de jeugdzorg mogelijk voorkomen. Scholen zouden meerdere vertrou wenspersonen moeten hebben, waardoor de bekendheid bij leerlin gen zal toenemen. Tenslotte zou er in of bij elke school een jeugdop vang moeten zijn, om te voorkomen dat leerlingen buiten de schooltijden voor overlast zorgen. De kans dat Aldi zich kan vestigen aan de Sportlaan in Sint-Maartens dijk wordt steeds kleiner. De gemeente wil dat alleen toestaan als Lidl zich niet kan vestigen aan de Markt dat in het nieuwe bestemmings plan kom Sint-Maartensdijk is aangewezen als winkelgebied. Volgens Aldi heeft de Raad van State zich echter niet uitgelaten over de toe laatbaarheid van een supermarkt aan de Sportlaan 12. Vestiging kan via een herziening van het bestemmingsplan, maar de gemeente heeft na de uitspraak van de Raad van State bepaald dat vrijstelling niet mogelijk is. Dat schrijft het college in een reac tie op de zienswijzen en bezwaren die ingediend zijn op het bestem mingsplan voor de kom van de smalstad. Het college wilde eind 2003 vrijstelling verlenen. Dat ge beurde op aandringen van de raad. Tegen het besluit werd echter be roep ingesteld bij de rechtbank. De ze partijen werden in het gelijk ge steld. Het besluit van de gemeente werd vernietigd. Het college moest een nieuw besluit nemen en daarbij uitgaan van deze uitspraak. De ge meente stelde samen met Aldi Roosendaal en Aldi Vastgoed hoger beroep in bij de Raad van State. Die bepaalde dat Aldi Roosendaal als beoogde exploitant van de super markt, een afgeleid belang heeft en derhalve niet-ontvankelijk was. De uitspraak van de rechtbank werd daarmee bevestigd. Weer werd de gemeente gevraagd om een uit spraak te doen. Het college zegt dat ze niet anders kan dan een vrijstel ling weigeren. De juristen van de Aldi verwijzen naar de streekplanherziening van de provincie die wel ruimte biedt voor een vestiging van supermarkten buiten het kemwinkelgebied. Maar alleen als er geen ruimte voor uit breiding of vestiging gevonden kan worden. Daar zit hem volgens het college de kneep want die ruimte is er in de lege gebouwen van wo ninginrichting Van Houte aan de Markt die naar Tholen is verhuisd. Mocht het echter hier niet mogelijk zijn om Lidl te huisvesten dan pas ontstaat er volgens het college een andere situatie. .Vooralsnog zijn daar geen concrete aanwijzingen voor.' Het college wijst er verder op dat in het nieuw op te stellen streekplan supermarkten buiten de bebouwde kom en op bedrijventerreinen niet in het beleid passen en dat in prin cipe zal worden uitgesloten. Het college ziet er dan ook geen aanlei ding toe om een supermarkt aan de Sportlaan toe te staan. De gemeente wil het nieuwe omgevingsplan van de provincie afwachten waarin wordt aangegeven of er behoefte is aan een herziening van het beleid op dit punt. Dan pas kan de ge meente een herziening van het be stemmingsplan toestaan. Aldi wil een verzoek bij de ge meente indienen voor de geleden schade, maar b. en w. zijn daar niet bang voor. Mocht dat verzoek worden ingediend dan zal dat aan de hand van deskundigen worden beoordeeld, zo stelt het college. Aan het bestemmingsplan veran dert niets, alleen worden de regels aangepast aan de huidige wetge ving. Advertentie I.M. Er zijn drie deelgebieden aangewe zen. In het nieuwe karreveld van 9,8 ha. en het nieuw in te richten na tuurgebied van 21 ha. ten westen van de Provincialeweg (grenzend aan huisperceel van boerderij Gort zak) wordt een winterpeil aange houden van 1,50 meter beneden NAR De gewenste peilverhoging moet worden bereikt door het vast houden van neerslag en door kwel. In de bestaande karrevelden (langs de zeedijk tot aan de Kettingdijk) van 11 ha. is bepaald op NAP- 1,80 meter. Om dit te bewerkstelligen is een stuwput geplaatst, is een dijksloot afgedamd, is een regelbare schot- balkstuw aangebracht en een geau tomatiseerde kantelstuw geplaatst. Om er voor te zorgen dat er kwel water het gebied in stroomt, zijn kwelputten geslagen. In het voorjaar zal het waterpeil da len. Dat gebeurt door verdamping. Het streefpeil komt neer op een ver hoging van het oppervlaktewater peil in het natuurgebied met ten hoogste 70 centimeter ten opzichte van het oude peil in de voormalige watergangen. Volgens het water schap betekent de verandering slechts een geringe verhoging ten opzichte van de oorspronkelijke grondwaterstanden. Het peilbeheer voor de akkers er naast blijft ongewijzigd, namelijk een winterpeil van NAP- 2,20 meter en een zomerpeil van 2,10 meter be neden NAP. De waterhuishouding tussen het natuurgebied en de land bouwgrond wordt met stuwen en een kade gescheiden. Om te voor komen dat water uit het natuurge bied wegstroomt naar de directe omgeving zijn sloten aangelegd die bijna het hele natuurgebied omrin gen. In deze weg- en kavelsloten wordt het bestaande peil gehand haafd. Het waterschap verwacht dat de toe name van kwel in de akkers laag zal zijn. Met goedwerkende drainage kan dit worden opgevangen. Als de drainage niet goed werkt, wordt er voor natte percelen binnen een strook van 200 meter aan het na tuurgebied, 50 procent subsidie ver leent voor de aanleg van drainage. Vijf jaar lang zal gekeken worden wat de gevolgen van de nieuwe wa terpeilen zijn. Het moet een gebied worden met een brakwatersysteem, met een overgang van zout buiten dijks via brak tot zoet binnendijks. De waterkwaliteit wordt in de gaten gehouden, maar ook de invloed op de groei van planten en op het voor komen van broedvogels. Schade aan landbouwgrond moet voorkomen worden. Waar nodig dient die te worden vergoed. In dit deel van Schakerloopolder is landbouw omgezet in natuur. Dat past binnen het plan Tureluur voor gebieden rond de Oosterschelde. Verhogen van het wateroppervlakte- peil is een wezenlijk onderdeel van het plan. Er is door de landinrich tingscommissies Poortvliet en Oud- Vossemeer, de provincie, ZLTO, Staatsbosbeheer en het waterschap een overeenkomst getekend over de inrichting van het gebied. Zo is af gesproken hoe de problemen wor den aangepakt met kwelwater in de akkers en welke compenserende maatregelen er nodig zijn. Dit voorjaar is de inrichting van het gebied afgerond en gedeeltelijk op geleverd. Er zijn al enkele maatre gelen uitgevoerd om de aanwas van onkruid, voornamelijk distels, tegen te gaan. Ze vormen een probleem voor de landbouw, maar ook voor de het natuurbeheer. Het peil is daarvoor al hoger ingesteld. Het peilbesluit voor het gebied da teert van 1982. Het is in principe verboden er van af te wijken. Maar het kan wel als er een proefproject van gemaakt wordt. Dat gaat nu ge beuren. Het maakt het volgens het waterschap mogelijk om snel te re ageren op onvoorziene ontwikkelin gen of knelpunten (extreme droogte of veel neerslag). Het wijzigen van het peil krijgt door het proefproject een tijdelijk karakter en begint op 1 januari volgend jaar. De ervaringen die worden opgedaan in het proef gebied kunnen gebruikt worden om een peilbesluit te nemen voor het hele afvoergebied Eendracht. Het waterschap draagt de helft bij aan de kosten van de kantelstuw die dit jaar wordt geautomatiseerd. Dat kosten komen uit op 30.000 euro. De kosten voor het veldonderzoek (ook in het natuurgebied Scherpe- nissepolder) is in de begroting voor de komende vijfjaar 10.000 per jaar gereserveerd. Het betreft het in kaart brengen van opbrengstderving voor landbouwgewassen tijdens het groeiseizoen. Het ontwerp ligt tot en met vrijdag 24 juni ter inzage in de leesruimte op het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. Iedereen kan schriftelijke bezwaren indienen. Bij de familie Balk in Poortvliet kwamen aanmerkelijk minder be zoekers van het eiland dan in ande re jaren, zegt J. Balk. „Dat was ook bij de andere tuinen zo. De meeste mensen zijn natuurlijk al eens geweest. Het zijn de echte tuinliefhebbers die elk jaar terug komen. We hebben veel Belgen in de tuin gehad, en ook mensen uit Utrecht en Zuid-Holland." Bezoekers konden bij de tuinen van de familie Balk, Van Gurp in Sint-Maartensdijk, Kok en Ver- sluys in Scherpenisse en Van der Zwan in Poortvliet een gift doen voor de stichting Doe een Wens, voor kinderen tussen de drie en achttien jaar die een levensbedrei gende ziekte hebben. Bij Balk werd 300 euro achtergelaten, bij Van der Zwan 200. Nieuw dit jaar is de tuin van de fa milie Versluys aan de Pyruslaan in Scherpenisse. Tussen de waterto ren en de kerktoren van de Her vormde gemeente is ongeveer 1000 vierkante meter benut voor een 'kleine dorpstuin.' Zo noemt J. Versluys-van Daalen haar creatie in de nieuwbouwijk waar ze in mei 1998 kwamen wonen. De vorm van de tuin is geënt op de vorm van het huis. Aan de voorzijde heeft de woning ronde vormen, de tuin ook. Aan de zijkanten en de achterzijde van het vrijstaande huis zijn de vormen strak gehou den. Rechte bloemen- en planten- vakken en een enkel boompje. Een haagbeuk en een hoge wand met klimop vormen de afscheiding met de straat en de tuin van de achter buren, de familie Kok die ook open tuin houdt. De tuin bij Versluys heeft ook ha- gelschade opgelopen van de zware bui die een week eerder over Tho len trok. Vooral het blad van de hosta is beschadigd. „Nog wel de hosta van de dikste soort. Jammer, maar daar kun je niets meer aan doen." Er zitten gaten in of het blad is gescheurd. Dat geldt ook voor de waterlelies in de twee drinkbakken die in een hoek van de tuin staan. Maar er blijft genoeg over om van te genieten. In de twee betonnen bakken zwemmen goudvisjes. Vroeger stonden ze in de wei voor de koei en toen de familie nog op de boer derij Wulpdal aan de Gorishoekse- dijk woonde. Het zijn niet de enige elementen die aan het Wulpdal herinneren. Ook een aantal planten verhuisden mee naar het dorp. „Mijn lievelingsplanten heb ik meegenomen. Onder andere een roos die nog van mijn moeder is geweest. Een sneeuwwitje die al meer dan 25 jaar oud is. Ook de blauwe regen is meegekomen. Op de boerderij deed hij niks, maar hier is het een juweeltje geworden. Hij staat hier beschut tegen de wind." Dat geldt ook voor de vijgenboom. De van oorsprong zuideuropese struik draagt vrucht. „Hij bloeit als een tierelier. We eten er volop van. Ook de vogels eten ervan mee. Als het najaar mooi is, dan komer er wéér vruchten aan." Ook de moerbei is een bijzondere boom in de dorpstuin. De boom kent wel vruchtzetting, maar die valt er op een gegeven moment af. De boom is zo gesnoeid dat hij als een parasol dienst doet. In de scha duw van de moerbei is het goed toeven op de stoeltjes bij het tafel tje. „We hebben voor een moerbei gekozen boven een plataan. Die geeft veel stof af. Sommigen men sen zijn daar allergisch voor." De tuin is aangelegd op de Zeeuw se klei. „Er is geen Brabantse grond aan te pas gekomen." Het is wel zware klei, maar volgens de tuinierster is klei veel beter voor de planten dan de lossere zwarte Tom van Gurp (achter de pianoen Marjan van Gorsel (zang) gaven een tuinconcert in Sint- Maartensdijk. Ze noemt haar tuin dan ook een Zeeuwse tuin, maar voegt er me teen aan toe dat er wel twee coni feren groeien. „Die horen eigenlijk niet in een Zeeuwse tuin thuis, maar ik heb ze nodig voor het bloemschikken." Naast het tuinie ren is dat namelijk haar andere grote hobby. Die coniferen kan ze niet missen. Ook de hosta en de aronskelk zijn onmisbaar in de kunst van het bloemschikken. Als blad in een bloemstukje laten ze de bloemen zo mooi uitkomen. Het Zeeuws knoopje hoort zeker thuis in een Zeeuwse tuin. Ook bij Ver sluys. „Dat mag niet ontbreken na tuurlijk. En als je ze nu na de bloei terugsnoeit, dan krijg je nog een tweede bloei." Aan de voorzijde van het huis overheersen blauwe en zachtgele tinten, achter voeren lila en roze strijd om de aandacht van de be zoeker. Het leverkruid houdt zich nog even in, maar zal in het najaar intenser van kleur worden. De weigelia, phlox en veronica bloei en. „Ach, er bloeit het hele jaar wel wat. We hebben hier ook bijna de hele dag zon." Dat maakt ook dat alles goed groeit. Werk is er dus volop in de tuin. Het fijne groene gras dient gemaaid en het Ellen van Haajten en Nancy v.d. Vlies gaven een hoedenshow in Sint-Annaland. m.u.v. standaardartikelen Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen 0167 - 563 430 Openingstijden winkel: Maandag 13.00 -17.30 uur; Vrijdag 9.00 - 20.30 uur; Dinsdag t/m donderdag 9.00 -17.30 uur,' Zaterdag 9.00 - 17.00 uur J. Versluys-van Dalen (links) geeft uitleg aan bezoekers uit Scherpenisse. planten en verplaatsen van plan ten. „Het is een mooie hobby. Planten leven. En dat vind ik wel leuk. Want het is hier wel stil ver geleken met het leven op de boer derij." Ook zijn er vanaf nu weer vele koopjes in de winkel tegen zeer aan trekkelijke prijzen. grond die in menig tuin wordt aan gebracht. „De ondergrond is veel rijker. Klei houdt ook veel langer vocht vast. Nee, ik ben wel op de klei blijven boeren." Ze nam nog meer mee van de boederij. Zoals een struik met donkerrode pioen rozen. „Maar ik heb ook een hele boel planten bijgekocht, hoor en de woekeraars heb ik thuis, gela ten." onkruid wordt steeds weggehaald. Bijna het hele jaar door is er wel wat te doen. Behalve in de winter, zegt ze. Dan is het even stil in de tuin. En kaal. Na de zomer gaat ze weer aan de slag met het opnieuw

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7