Samenwerking overheden bespaart elk gezin 260 euro Gemeente koopt machineloods waterschap in Sint-Annaland Lastenbeperking wordt enthousiast ontvangen Vernieuwde zuiveringsinstallatie Tholen in gebruik Plan voor woningbouw op 2350 m2 aan Havenplein Onderzoek baggerdepot Donderdag 16 juni 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Sint-Maartensdijk de beste zuivering Leien dakje Goed voor imago van waterschap Ingezonden stukken gemeente Tholen Gewijzigde verkeerssituatie kern Sint Philipsland op 17 en 18 juni 2005 i.v.m. de braderie Bij de opening van de vernieuwde zuiveringsinstallatie in Tholen bliezen waterschap en gemeente de loftrompet over de uitstekende wederzijdse samenwerking. Door een financiële bijdrage van de gemeente zorgde het wa terschap voor nieuwe pompen wat een extra capaciteit opleverde bij de zuivering van afvalwater. Anders had de gemeente op diverse plaatsen veel grotere rioolbuizen moeten aanleggen en dat zou een veelvoud kosten. De samenwerking levert per Thools huishouden een voor deel op van 260 euro. Controles De gemeente Tholen koopt de maehineloods met 2350 m2 grond aan het Havenplein in Sint-Annaland van water schap Zeeuwse Eilanden. Er is een akkoord bereikt over een prijs van 162.500 euro, waarbij alle kosten voor de ko per zijn. De gemeente wil de bedrijfsbestemming wijzigen in woningbouw. Met andere nog aan te kopen percelen, o.a. van constructiebedrijf Van Beek. wil het gemeentebe stuur het oude industerrein van Sint-Annaland vernieuwen. Beter milieu Afkoppelen De zuiveringsinstallatie in Sint-Maartensdijk is van de elf zuiveringen in het werkgebied van waterschap Zeeuwse Eilanden al zes jaar lang de beste, zeggen Jan den Engelsman en Aart Heijboer met trots. Met een zuiveringsgraad van 93% boekte de zuivering in de smalstad ook in 2004 de beste resultaten. Op de tweede plaats stond de Verseput met 92% en nummer drie was Tholen met 90%. De prima resultaten van Sint-Maartensdijk komen mogelijk mede omdat deze zuivering maar voor 47% belast wordt. De ontwerpcapaciteit is namelijk 41.000 inwo nerequivalenten en dat is vier keer zo groot als Tholen, maar de gemid delde belasting was vorig jaar maar 19.432 i.e.'s. Er zit dus nog heel veel ruimte voor groei van die zuivering. De sluiting van de zilveruien- fabriek in Sint-Maartensdijk was eigenlijk slecht voor de .omzet' van het waterschap. Daarentegen was de belasting van Tholen 165%: bij een ontwerpcapa citeit van 10.000 i.e.'s was de gemiddelde belasting 16.476. De zuive ring Sint-Philipsland is voor 3500 i.e.'s opgezet en heeft met een ge middelde van 3825 een belasting van 109%. De zuiveringsgraad daar is met 71% de op één na laagste van het gehele waterschap. Die Sint- Philipslandse zuiveringsinstallatie verdwijnt dan ook in 2007/2008 wanneer de zuivering in Tholen verder uitgebreid wordt. De daling van de omslagen voor gebouwd en ongebouwd met 7 en 9% in 2006 worden door hoofdingelanden van waterschap Zeeuwse Eilanden enthousiast ontvangen. Dat bleek dinsdag in zowel de commissie water beheer als de commissie algemeen bestuurlijke zaken. ..Hier hebben we een goed gevoel bij. Dit geeft echt perspectief richting de toekomst", zei voorzitter A.G. van der Maas van de commissie algemeen bestuurlijke zaken dinsdagavond in Meulvliet. „Dit ziet er een stuk aan trekkelijker uit dan vorig jaar. Een ta riefsverhoging van gemiddeld 1,3 procent voor de komende vijf jaar is dan ook beter te verkopen aan de sa menleving", zei drs. R.H.D. Lam- beck dinsdagavond ook in Meulvliet, maar dan in de commissie waterbe heer. De twee commissies vergader den dit keer in Tholen omdat 's mid dags daar de vernieuwde riool waterzuiveringsinstallatie in de Slab- becoompolder officieel in gebruik was genomen. De perspectievennota 2005-2010 geeft een voorproefje op de tarieven in 2006. Naast de dalende omslagen voor gebouwd en ongebouwd houden de ingezetenenomslag en verontreini gingsheffing gelijke tred met het in flatiepercentage. Het dagelijks be stuur was door de kritische algemene vergadering bij herhaling gedwongen tot beperking van de lasten. Lambeck zei dan ook te moeten glimlachen bij opmerkingen van het dagelijks be stuur in de perspectievennota. dat die kritiek er ook was wanneer de tariefs ontwikkeling 'niet buitensporig hoog was.' D. Vos was het dagelijks bestuur er kentelijk 'dat er veel ten goede is ge keerd.' Hij herinnerde aan de commo tie die er vorig jaar ontstond bij Op zaterdag 18 juni van 10.00 uur tot 21.00 uur wordt in Sint-Philipsland de jaarlijkse braderie georganiseerd. De braderie zal plaats vinden in de Schoolstraat, de Kerkring en de Voorstraat. Vanaf vrijdag 17 juni om 19.00 uur zijn i.v.m. de braderie de volgende straten afgesloten voor het doorgaande verkeer: de Schoolstraat vanaf de Oostdijk tot aan de Wilhelminas- traat, de Kerkring, de Achterstraat tussen de Schoolstraat en het kruispunt Korte Schoolstraat/Kerkring en de Voor straat. Op zaterdag 18 juni om 22.30 uur worden de straten weer geopend voor het doorgaande verkeer. Op zaterdag 18 juni zal er een parkeerverbod gelden op de Zuiddijk/Oostdijk tussen de Wilhelminastraat en de oprit tot het havenplateau. Wij verzoeken u, om bij het bezoeken van de braderie uw auto te parkeren op het havenplateau. Advertentie LM. gemeentebesturen en inwoners toen de waterschapslasten voor gebouwd fors verhoogd werden. De omslag ge bouwd blijkt nu 8 ton meer op te brengen als gevolg van een hogere waardestijging van het gebouwd als waar in de begroting mee kon worden gerekend. „Dat is leuk. maar het ima go van het waterschap is er vorig jaar niet op vooruitgegaan. We hebben het dus ook nodig dat de lasten gematigd worden", zei Vos. Dijkgraaf Gosselaar zei dat het dage lijks bestuur bij het maken van de vo rige begroting 'een beetje te voorzich tig is geweest.' „Maar we hebben nu goed naar de algemene vergadering geluisterd." De dijkgraaf vertelde dat Zeeuwse Eilanden vorig jaar zelfs in woners die via ingezonden stukken in de pers over het waterschap klaagden, individueel antwoord hebben gege ven op hun eigen situatie ten aanzien van de omslag gebouwd. „Vorig jaar hebben we tegenvallers gehad (er moest eenmalig een rekening aan de gemeenten betaald worden voor de hoge taxatiekosten), nu incasseren we opbrengststijgingen. Tot en met 2010 kunnen we in alle categorieën met een tariefsverloop van l ,3% volstaan, maar onderling kunnen er behoorlijke verschillen optreden. Als de waarde- toename van de gebouwen 44 in plaats van 38,5% blijkt te zijn, kun je het tarief voor gebouwd met 5,5% verlagen. Over de verontreinigings heffing zou je juichend moeten zijn. Er is dus sprake van een stijgende vreugde, we zijn dik tevreden, want we hoeven de komende vier jaar niet meer te stijgen dan het inflatiepercen tage van 1,3%". aldus de dijkgraaf in Tholen. Zoals het er nu naar uitziet stijgt de ingezetenenomslag in 2006 met 1%, de omslag gebouwd (huiseigenaren) wordt met 7% verlaagd en de omslag ongebouwd (grondeigenaren) gaat zelfs met 9% naar beneden. De ver ontreinigingsheffing voor de zuive ring van het afvalwater gaat met 1,5% omhoog. Dit kan echter alleen wan neer er 2,4 miljoen euro aan de alge mene reserves wordt onttrokken en daar plaatste hoofdingeland Lambeck een vraagteken bij. „Hoe springen we hiermee om? Is er niet een meer prin cipiële discussie nodig over de om vang van de reserves?" Volgens Van der Maas is er een on dergrens van 7% afgesproken. „Op dit moment is onze reservepositie nog gezond." De dijkgraaf wees erop. dat wanneer je blijvend een tariefsverhoging door voert, je moet blijven putten uit de re serves Daarom vond hij een discus sie over de reservepositie van het waterschap nodig in de algemene ver gadering. „Er is hier sprake van een win-win situatie", zei wethouder F.J. Goos sen. die samen met gezworene A. Ruijtenberg van waterschap Zeeuw se Eilanden met een druk op twee rode knoppen de vernieuwde zuive ring dinsdagmiddag officieel in ge bruik stelde. De vlaggen van het waterschap en de gemeente wapper den met de nationale driekleur in de Slabbecoornpolder, vlakbij de druk ke rotonde aan de Oud-Vossemeer- sedijk. De oplevering van het kar wei, dat 2,5 miljoen euro kostte, werd feestelijk gevierd met de bou wers. bestuurders en medewerkers. De loods van het waterschap leende zich uitstekend voor de toespraken, de drankjes en de hapjes. De vernieuwing was nodig gezien de belasting van maar liefst 165% van de Thoolse zuiveringsinstalla tie. Die is destijds ontworpen op 10.000 inwonerequivalenten, maar de gemiddelde belasting was vorig jaar 16.476. Met een zuiverings graad van 90% scoorde de installa tie van alle elf zuiveringen van Zeeuwse Eilanden echter zeker niet slecht met een derde plaats. Met nieuwe, grotere pompen en een op afstand te besturen installatie is de doelmatigheid vergroot. „Deze aanpak spaart reistijd uit en een man", zegt klaarmeester Aart Heij boer uit Sint-Annaland, die zowel de zuiveringsinstallatie in Sint- Maartensdijk als in Tholen beheert. Hij kan in Sint-Maartensdijk de si tuatie in Tholen op zijn computer in de gaten houden, maar twee keer per week rijdt hij nog naar de Slab becoornpolder om met eigen ogen alles te kunnen controleren en mon sters te nemen. En als er een storing is, krijgt hij op zijn mobiele tele foon een sms-boodschap. De bouw van een grote nabezink- tank en een retourslibgemaal met vernieuwing van de elektrotechni sche installatie vormden de belang rijkste onderdelen van de werk zaamheden. Bij de vernieuwde zuivering in Tholen wordt het rioolwater van drie plaatsen gezuiverd: Tholen, de industrieterreinen Slabbecoornpol- der/Welgelegen en Oud-Vössemeer. Via drie aanvoerleidingen komt het rioolwater bij de installatie aan. Het hele zuiveringsproces wordt nauw gezet gecontroleerd met een be monsteringsapparaat, een reiniger, een bacterie- en een zuurstofmeter. Er is een beluchtingscircuit van 2100 m3 en de bacteriën doen on derweg hun werk. Ruim 90% van toekomst van de gemeente Tholen en haar inwoners", zei wethouder Goossen. Dankzij de uitbreiding kan de Thoolse zuiveringsinstallatie veel meer rioolwater verwerken. En dat is nodig omdat de lozing van riool- overstorten tot de helft kan worden teruggedrongen. „Kwam dat tot nu toe twaalf keer per jaar voor, dat moet in de toekomst slechts twee keer per jaar worden", maakt Jan den Engelsman uit Tholen duide lijk. Als districtshoofd zuiverings- en installatiebeheer heeft hij de drie zuiveringen op Schouwen-Duive- land en de twee op Tholen onder zijn hoede. Ook Sint-Philipsland zit er nog bij, maar die kleine zuive ring wordt in 2007/2008 buiten ge bruik gesteld. Dan komt er een persleiding van Sint-Philipsland naar Tholen en wordt de capaciteit van de zuivering in de Slabbe coornpolder nog verder uitgebreid van 500 m3 tot 850 m3. Er is dus nog werk aan de winkel bij water schap Zeeuwse Eilanden, maar de recente vernieuwing in Tholen be tekent al een grote vooruitgang. „We kunnen nu veel fijner inrege len", zegt Aart Heijboer. Klaarmeester Aart Heijboer (links) uit Sint-Annaland bedient de nieuwe zuivering in Tholen veelal op afstand vanuit Sint-Maartensdijk. Jan den Engelsman uit Tholen had voorheen de zuivering in de Slabbecoornpolder onder zijn hoede, maar coördineert als districtshoofd nu zes zuiveringsinstallaties op Tholen, Sint-Philipsland en Schouw en-Duiv eland. Wethouder Goossen onderstreepte het betoog van de dijkgraaf over het belang van water met een recent voorbeeld van de informatiebijeen komst voor de bewoners van Water front Tholen. Voorzitter Rinus de Korte van de bewonerscommissie verzette zich toen sterk tegen even tuele wateroverlast voor de eigena ren van de splinternieuwe wonin gen als gevolg van een landelijk benodigde grotere waterberging. „Water is een vriend, maar vormt ook één van de belangrijkste pro blemen. Gelukkig zijn gemeente en waterschap natuurlijke partners in de aanpak van waterproblemen. Het Wethouder Goossen (rechts) stelde met een ferme klap op een rode knop de vernieuwde zuiveringsinstallatie in Tholen in gebruik, samen met gezworene Ruijtenberg van waterschap Zeeuwse Eilanden. Doelstelling is om met nieuwe wo ningbouw aan het Havenplein de verbinding van het dorp met de ha ven tot stand te brengen. Het water schap concentreert de loodsen steeds meer om doelmatiger en te gen lagere kosten te kunnen wer ken. Bij de zuiveringsinstallatie in Sint-Maartensdijk is een nieuwe loods gebouwd, waar alle machines van Zeeuwse Eilanden gecentrali seerd zijn. Het waterschapsbestuur besloot al in september 2000 de ma chineloods met 2350 m2 grond in Sint-Annaland bij inschrijving te verkopen. Er was voldoende be langstelling. maar de kandidaat-ko pers waren terughoudend in hun prijs in verband met het opruimen van eventuele bodemverontreini ging. Het getaxeerde bedrag werd dan ook niet gehaald. Er werd on derhandeld met de aangrenzende ei genaar, C1000 supermarkt Gunter. Later ook nog met zijn groothandel Schuitema, maar de besprekingen werden aangehouden in afwachting van de gemeentelijke structuurvisie havengebied Sint-Annaland. Het vaststellen van die visie leidde ertoe dat de onderhandelingen met Schui- tema/CIOOO Gunter definitief zijn beëindigd en dat in plaats daarvan de gemeente belangstelling toonde voor aankoop van dit object. De gemeente liet het pand in okto ber 2004 taxeren en dat leverde een prijs op van twee ton. Het water schap gaf eveneens opdracht tot een taxatie en daaruit kwam 215.000 euro als juiste waarde naar voren. Uitgaande van een middeling van deze bedragen werd overeenstem ming bereikt over een prijs van 207.5(H) euro, uitgaande van schone grond. De saneringskosten van de aangetoonde bodemverontreiniging op enkele plaatsen van het terrein zouden 30 tot 50.000 euro bedra gen. Wanneer tijdens de sanerings werkzaamheden een uitgebreidere (totale) sanering van het terrein no dig blijkt te zijn, zullen de kosten de vijftig mille zeker te boven gaan, al dus het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Met de gemeente Tholen is uitein delijk ambtelijk overeenstemming bereikt over de verkoop van de loods en het terrein aan Havenplein 20 voor 162.500 euro. Alle risico's en kosten met betrekking tot het sa neren van de bodem komen dan voor rekening van de gemeente. Voor het waterschap betekent de verkoop honderd procent winst, want het perceel heeft geen boek waarde meer. De commissie alge meen bestuurlijke zaken van het waterschap ging dinsdagavond zon der enige discussie akkoord met de voorgenomen verkoop. Zeeuwse Ei landen stoot tegelijkertijd gebou wen in Wissenkerke en Colijnsplaat af, wat ook nog eens 274.000 en 100.000 euro oplevert. De machineloods met 2350 m2 grond aan het Havenplein in Sint-Annaland wordt omringd door garage Van Vossen, 1000 Gunter, constructiebedrijf Van Beek en voormalig aardappelhandel Westdorp. De gemeente voert met alle vier nog onderhandelingen over aankoop van hun eigendommen voor de verwezenlijking van het structuurplan havengebied. 3 3 i V Een adviesorgaan van de Raad van State stelt een technisch onderzoek in naar het baggerdepot aan de Vrouwendijk in Tholen, waartegen bezwaren zijn gerezen. „Het depot is stil gelegd en kost dat het water schap nu geld?", informeerde hoof dingeland M.J. Rijk dinsdag in de commissie waterbeheer. Sectordi recteur waterbeheer J.A. Dees uit Tholen verwees naar het onderzoek van de Raad van State. „Als dat po sitief uitvalt, kunnen we verder. Komt het slecht voor ons uit, dan moet het waterschap een nieuwe vergunning aanvragen en dat vergt weer een procedure, maar de subsi die komt er niet door in gevaar", al dus Dees. de stikstof wordt verwijderd, waar na het gezuiverde water in het vlak bij gelegen Schelde-Rijnkanaal wordt geloosd. Het overblijvende slib gaat naar het depot op het ter rein, dat regelmatig wordt leeggere- den naar Sint-Maartensdijk. Daar komt drie keer per jaar een ontwa teringsmachine en het slib dat dan nog overblijft, wordt in Rotterdam verbrand. In Tholen beschikt het waterschap over een klein laboratorium dat de droge stof meet. Daarnaast is er een computerruimte met een geschei den kantine voor de weinige men sen die er nog komen, maar dat was een arbo-eis. De zuivering wordt voornamelijk op afstand vanuit Sint-Maartensdijk bediend, maar ook vanuit het hoofdkantoor van Zeeuwse Eilanden in Middelburg zijn de zuiveringen te volgen. Al die investeringen worden ge daan voor een beter milieu, zo be nadrukte wethouder Goossen nog eens in zijn toespraak. Hij mocht niet alleen namens de gemeente, maar ook namens het waterschap het woord voeren, al lieten gezwo rene Ruijtenberg en dijkgraaf W.A. Gosselaar zich ook niet onbetuigd. „Tholen is immers heel belangrijk voor Zeeuwse Eilanden", zei Ruij tenberg. „Na de grote aanpak bij de zuivering in Sint-Maartensdijk in 1999/2000 is er nu hier een fantasti sche inspanning geleverd door onze medewerkers en diverse aanne mers. De afgelopen 5/6 jaar hebben wij 50 a 60 miljoen euro geïnves teerd in zuiveringsinstallaties en dat is toch wel een heel bijzonder giga- project voor ons waterschap. Ge lukkig is er niemand over de klink gejaagd." De gezworene zuiveringsbeheer vond het plezierig dat deze maand voor het eerst de 75% reductienorm voor stikstof binnen het werkgebied van Zeeuwse Eilanden werd ge haald. „Daar doen we alle investe ringen voor." Dijkgraaf Gosselaar prees de ge meente Tholen, die veel inspiratie heeft om samen te doen. „Tholen is één van de eerste gemeenten in Zeeland met een water- en een bag- gerplan. De bestuurlijke en ambte lijke wil is er om nog wat meer voor elkaar te betekenen met het te rugdringen van het aantal overstor- ten per jaar en uitbreiding van de zuivering." Toch valt het niet altijd mee om ie dereen bij de les te houden, maakte de dijkgraaf duidelijk. „Gemeente en provincie worden door burgers soms onder druk gezet, maar het waterschap moet mensen steeds zien te overtuigen dat water van eminent belang is. Dat geldt zowel voor de waterkwaliteit als de water kwantiteit. Niet op de laagste plaat sen bouwen dus. Tijdens de water overlast in 1998 hebben gemeente en waterschap elkaar in Sint-Anna land en Sint-Philipsland midden in de nacht ontmoet en mogelijk is er daardoor zo'n goede samenwerking ontstaan. Ook aan de waterkwaliteit werkt het waterschap door het te rugdringen van bestrijdingsmidde len. Samen valt er heel wat te berei ken", aldus dijkgraaf Gosselaar. gaal op Tholen van een leien dakje en de samenwerking is niet alleen optimaal omdat we elkaar nodig hebben. De meer dan voortreffelij ke contacten vertalen zich in lagere tarieven of een minder sterke stij ging van lasten. De aanzienlijke fi nanciële besparingen - 2,6 miljoen euro hier bij de uitbreiding van de uitbreiding van de zuivering omdat de gemeente geen grotere riolen hoeft aan te leggen - leveren de in woners dus duidelijke voordelen op." De wethouder ging terug naar eind van de jaren negentig, toen bij het waterschap de vervanging van de zuiveringsinstallaties en bij de ge meente de aanpassing van de riole ring aan de orde was. Er waren na melijk teveel milieubelastende overstorten. In 2000 ondertekenden gemeente en waterschap een over eenkomst. Daarbij werd afgespro ken dat het waterschap voor een gro tere zuiveringscapaciteit zou zorgen en de gemeente zou 8 ha afkoppelen van de riolering. In nieuwe woon wijken zoals Stadszicht Tholen en Vroonstede Sint-Annaland wordt daar bij de aanleg direct al rekening mee gehouden dat het regenwater via een gescheiden circuit naar het oppervlaktewater gaat en niet in de riolering terecht komt. want dat wa ter moet tegen hoge kosten gezui verd worden. „Daarom koppelen we nu in Poortvliet de regenpijpen af en dat stimuleren we met cadeaus voor de bewoners", vertelde wethouder Goossen. Hij zei ernaar te streven om over een paar jaar nog veel meer oppervlakte af te koppelen om de zuivering minder te belasten. „Met de nieuwe bezinktank van 1 miljoen liter en de pompen voor het surplus slib is hier het meest optimale nu be reikt. Het gemeentebestuur is trots op de samenwerking en daar moet iets moois van komen. We gaan dan ook door met de samenwerking bij het stedelijk waterplan en het onder houd. Wie langs deze vernieuwde Thoolse rioolwaterzuiveringsinstal latie komt, ziet dat hier duurzaam heid wordt geschapen en dat is be langrijk voor het milieu en dus de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5