Ook referendum over gemeentehuis Ten Anker in halve eeuw van rusthuis naar woonzorgcomplex Beelden van een eeuw in fotoboekje over Poortvliet CUminder ambtenaren ZLM AUTOVERZEKERING? Noodlokalen Ter Tolne, de Kraal Pastor vertrekt Bewoner M.P. Tazelaar (91) en verzorgende Dien 't Hart (59) Brinkman opent brasserie Du Bois Kalverliefde Donderdag 16 juni 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Meidoorns en kastanjes vernield De vlaggetjes en de ballonnen in het woonzorgcentrum Ten Anker in Tholen zijn blauw en geel. De kleuren van de vlag van Zweden. Ten Anker viert het 50-jarig jubi leum en laat op deze manier én met een Zweeds buffet weten dat er een speciale band bestaat met het Skandina- vische land. Het droeg namelijk bij aan de bouw van het eerste rusthuis op Tholen. De bewoners wonen nu in een woonzorgcentrum met een verzorgingstehuis, een ver pleegtehuis, een serviceflat en aanleunwoningen. Het ou de Ten Anker bestaat niet meer en heeft plaats gemaakt voor een groot complex. In vijftig jaar is veel veranderd. Mondiger 'Poortvliet in beeld' heet de nieuwste pennenvrucht van Kees Kleppe. Na twee fotoboekjes over zijn eigen woon plaats Scherpenisse koos hij dit keer het buurdorp als on derwerp. I11 het boek zijn 77 foto's opgenomen, die een kleine eeuw omspannen. Het haventje van Strijenham is te zien zoals het er vorig jaar uitzag, maar ook een groep inwoners die in 1912 bieten ging rooien in het Engelse Walsingham. Moa van den Tol Liga-fabriek Stemmen van lezers Hierbij wil ik reageren op het arti kel over de verkiezingsuitslag .Thools nee loopt door alle partij en.' Niemand had het hoge percen tage nee stemmers tegen de Europe se grondwet verwacht, al had menigeen wel rekening gehouden met een krappe meerderheid aan nee stemmers. Hieruit spreekt het grote wantrouwen in onze huidige regering en volksvertegenwoordi ging. Zelfs de achterban van het CDA en vooral de VVD hebben weinig vertrouwen meer in de coali tie. Dat zal allemaal ook wel ver band houden met de grote afwijzing van de Europese grondwet. Ook de invoering van de euro in 2002 heeft een rol gespeeld. Dat was niet ge wenst (de euro is de bevolking let terlijk opgedrongen) en iedereen voelt dat in negatieve zin in zijn portemonnee. Alles is veel duurder geworden, terwijl iedereen in loon/salaris al pas op de plaats heeft moeten maken. Een grote achteruit gang dus in koopkracht. Het is dan ook geen wonder dat 83% van de bevolking tegen de euro is en men zich bestolen voelt. Tevens maakt de verkiezingsuitslag duidelijk, hoe ver de landelijke politiek van de burgers afstaat. De komende jaren zal men veel anders moeten hande len. wil men het vertrouwen van de burgers terugwinnen. Ik betwijfel of dat nog voldoende zal lukken. Men zal bijtijds en veel beter de burgers bij het een en ander moeten betrek ken. Het is geen zaak van een be trekkelijk kleine euro elite om alles maar door te drukken over de hoof den van de burgers/kiezers heen. Als men eenmaal is gekozen, ver geet men de kiezer snel. Het is dus een goede zaak dat de landelijke po litiek bij het referendum door de grote meerderheid van de bevolking is afgestraft. Achteraf zegt men wel: we hebben het niet goed uitgelegd en we hadden anders campagne moeten voeren. Dat had enigszins van invloed kunnen zijn, al had een ruime meerderheid toch wel tegen gestemd. Op deze wijze kan het niet, hoewel er in Europees verband wel een goede samenwerking moet zijn. Met dat laatste zullen velen geen probleem hebben. De Neder landse bevolking wil het eigene van ons land blijven herkennen en niet opgeslokt worden door een groot Europa. Ook de Thoolse politiek moet lering trekken uit de uitslag, want het ver trouwen van de burgers is toch ook niet bijster groot. .De uitslag van het referendum toont aan dat er een grote kloof bestaat tussen bestuur ders en de bevolking', zei vorige week PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde in deze krant. Dat komt door allerlei besluiten die bui ten de burgers om genomen zijn. In belangrijke zaken zal men de men sen vroeg bij de onderwerpen moe ten betrekken en echt duidelijk ma ken waarom iets moet of nodig is. Voor de nieuwbouw van het ge meentehuis had men een plaatselijk referendum moeten houden. Dan was duidelijk 80% tegen geweest, want iedereen weet dat dit prestige project veel te groot is. Ook dat voelt men zich opgedrongen. En het leidt tot nog meer lastenverzwaring, wat zich vroeg of laat zal wreken. De Thoolse politiek zal ervoor wor den afgerekend, want voor veel 74- ken is er onvoldoende geld. maar wel voor een duur gemeentehuis. Gezien de economische recessie gaat het nog steeds slecht en dat heeft mogelijk de komende jaren nog een negatieve nawerking. Net als in de landelijke politiek, drukt een betrekkelijk kleine groep elite met hun achterban iets door. Aan ar rogantie geen gebrek en daarom komt men steeds verder van de bur gers af te staan, want de lasten ne men alleen maar toe voor de Thool se burgers. Hopelijk zal er nog veel ten goede veranderen. Achteraf kla gen helpt niet, maar vooraf naden ken en u laten horen, dat is nodig. De hardleerse, plaatselijke overheid moet eens leren beseffen wat er on der de burgers leeft. C. Kwaak, Bergen op Zoom, oud-inwoner Sint-Maartensdijk. De basisscholen Ter Tolne en de Kraal in Tholen krijgen met spoed een noodlokaal om tegemoet te ko men aan het stijgend aantal leerlin gen. Er is 15.CKX) euro mee gemoeid. Ter Tolne groeide de afgelopen 3 jaar van 173 naar 198 leerlingen. Op de komende teldatum van 1 oktober ver wacht Ter Tolne 221 leerlingen te huisvesten. Er is behoefte aan een tiende groep. Voor de Kraal geldt dat het aantal leerlingen dezelfde periode steeg van 87 naar 108. Deze school verwacht op 1 oktober 113 leerlingen te moe ten huisvesten. Hier is behoefte aan een zesde groep. Eerder werd voor de Regenboog twee noodlokalen geplaatst en voor de Eben Haëzer één. De behoefte aan gen aan de Postweg, melkauto's in de Stoofstraat. schoolreisjes, de inundatie en de watersnood, de verwoesting door een VI in de Smidsstraat, de in 1957 afgebran de molen De Graanhalm, de plat telandsvrouwen bij de Liga-fa briek, de brandweer en de gemeentelijke vuilniswagen uit de jaren zestig. Grappig is een plaatje van de broers Han en Ka- rel Elenbaas die als kleuter op een muziekinstrument blazen. Ook is Woonboulevard-directeur Arie Bouman te zien als zeven tienjarige aan de snijmachine in de winkel van zijn ouders. Het boekje is vrijdag verschenen en de reacties zijn goed, aldus Kleppe. Maar de voorintekening verliep niet vlot en daarom is een beperkte oplage van 350 exem plaren gedrukt. Een herdruk zit er volgens de samensteller niet in. Wél leeft nu ook de belangstel ling weer op voor zijn eerder ver schenen boekjes van Scherpenis- se. Over zijn woonplaats werkt Kleppe aan wat hij een 'docu mentaire' noemt. Daarvoor kan hij nog foto's en verhalen (bij voorbeeld uit dagboeken) gebrui ken. meer schoollokalen wordt veroor zaakt door de groei van Tholen-stad. De komende jaren verwacht het col lege van burgemeester en wethouders een verdere groei van het inwonertal als Stadszicht II ontwikkeld wordt. Het plaatsen van de twee noodloka len. voor Ter Tolne en de Kraal komt door de onstuimige groei van Tholen. Aanvragen worden gewoonlijk be oordeeld aan de hand van de laatste teldatum, (I oktober 2004). Daar wordt nu van afgeweken, de beoor deling wordt nu verricht aan de hand van de eerstkomende teldatum. De commissie samenleving be spreekt het voorstel dinsdag, aanvang 19.30 uur. Onbekenden hebben tien meidoorn struiken omgezaagd op de Vierde Dijk bij Sint-Maartensdijk. De stron ken zijn ingesmeerd met een bestrij dingsmiddel en kunnen nooit meer uitlopen. En aan de Vrijberghsedijk bij Oud-Vossemeer zijn de toppen ge zaagd uit zeven kastanjebomen van tien jaar oud. De beplanting is eigen dom van Staatsbosbeheer, dat voor honderden euro's is gedupeerd en aangifte deed van de vernieling. De politie onderzoekt de zaak en vraagt mensen die iets gezien hebben, con tact op te nemen. Pastor A. Schuerman staat er - wat de geestelijke verzorging betreft - vanaf I juli alleen voor in de Rooms-Ka- tholieke parochies van Tholen, Oud- Vossemeer, Halsteren en Lepelstraat. Op die datum wordt zijn collega J. Baijings - met wie hij het pastores team vormt - rector bij de zusters franciscanessen in Roosendaal. Na de ochtenddienst van zondag 12 juni neemt pastor Baijings afscheid in Oud-Vossemeer en twee weken later doet hij dat in Tholen. MjHl -Sïpp Jan P.M. 0\crhcckc Assurantiekantoor Van Dijke JJJj Burgemeet 25 Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M. Volgens vestigingsleider M. Felius is er in deze periode meer veranderd dan in hele vorige eeuw. zo zei hij maandagmorgen tegen de bewoners in de Klippel die op koffie met een bolus werden getrakteerd. Het rust huis met 28 bewoners was al een he le stap in de ouderenzorg, maar de zorg veranderde aanzienlijk. „Vijftig jaar geleden was er sprake van een oude van daehen'üus. Meestal wa ren het echtparen die er in gingen wonen. Het werden bejaardenoor den, verzorgingshuizen, er kwamen verpleeghuizen en nu hebben we het over woonzorgcomplexen. Vaak apart bestuurd, maar tegenwoordig onder de SVRZ, samen met Maar- tenshof in Sint-Maartensdijk, Ptxirt- hove in Poortvliet en de Rozeboom in Sint-Philipsland." Ook die centra delen mee in de feestvreugde. Maar ook het beleid in de zorg voor ouderen kende een gro te verandering. „Als je vijftig jaar geleden 65 jaar werd, dan vroeg je of je in een rusthuis mocht. Dan kwam je op een wachtlijst totdat je aan de beurt was. Nu kun je 94 zijn en dan nog niet in aanmerking ko men voor een plaats in een tehuis als je nog veel zelf kan doen. Er is een indicatiecommissie die dan zegt dat je nog wel thuis kan blijven wo nen." Op I6 juni 1955 vond de officiële opening plaats. Felius noemde 13 juni als het begin van de feestweek als een bijondere dag. Dat blijkt ook de dag dat hij zelf jarig is. Activi teitenbegeleidster Margriet van Kempen nam de microfoon over en zette met de zaal 'het lang zal hij le ven' in. Felius stond maar heel kort stil bij de historie van het tehuis. En legde meer de nadruk op de viering die volgens hem voor elk wat wils brengt. Het moet volgens Felius een feestweek worden waar de bewoners het nog lang over zullen hebben. „Aan het eind van de week moeten we kunnen zeggen dat we dat doel hebben bereikt." Voor het personeel, de cliëntenraad en de vrijwilligers wordt vrijdag (morgen) een feestavond gehouden in de Raaijberg in Bergen op Zoom. Jules Tanhauser en Jan van Elsacker zetten de toon met vrolijke accor- deonmuziek waar een van de vrij willigers en een personeelslid een walsje op waagden. M. Tichem sprak de zaal ook toe, maar dan in het dialect. Ze lichtte toe wat er alle maal in de feestweek te doen is. Er is een Zweeds buffet, maar ze zou ook wel willen sms-en: sla met spekjes eten. En ze keek uit naar de ijscokar waar voor 1 ouderwetse cent een ijs je gekocht kan worden. „Dat kan dan naar de Wereldwinkel want die kunnen dat nog omwisselen naar eu ro's." Een van de bewoners die het langst in Ten Anker woont is de 91-jarige M.P.L. Tazelaar. Een van de langst dienende personeelsleden is Dien 't Hart uit Tholen. Zij kwam in 1976 in dienst van Ten Anker toen zuster J. Engelvaart er de scepter zwaaide. Zij heeft alle veranderingen meege maakt. Tazelaar kwam in 1986 in de servi ceflat wonen. Op de eerste verdie ping, op nummer 112 omdat zijn vrouw niet langer thuis kon blijven wonen in de Wilhelminastraat. Hij kwam in het verzorgingshuis op de eerste verdieping op nummer 115 te wonen zodat het echtpaar dicht bij elkaar kon blijven. In 1992 overleed mevrouw Tazelaar. Haar man bleef tot bijna vier jaar geleden in de ser viceflat wonen totdat hij vanwege zijn gezondheid verhuisde naar het verzorgingstehuis. Tazelaar woont op de begane grond aan het eind van de lange gang. Hij geniet van het uitzicht op de ingang van het woonzorgcentrum, het par keerterrein en de Prins Clauslaan. Er is veel beweging van mensen en au to's. „Het is een reuzeplek. Je hebt hier op het eind van de gang geen geloop van mensen. Het is er rustig. Ik ben de laatste op het hoekje." Hij kan niet meer meedoen aan de activiteiten in de zaal, maar heeft een hele actieve rol gespeeld in de bewonerscommissie van de service flat. Hij zat ook in het bestuur van de Zeeuwse commissie. „We hebben hier heel wat tot stand gebracht, hoor. Bijvoorbeeld dat er tussen twaalf uur en twee uur 's middags geen collecterende schoolkinderen langs mogen komen. De mensen eten hier om twaalf uur en gaan dan rusten. Het is dan vervelend als er mensen aanbellen." Ook liet de commissie zich horen over het grasmaaien buiten. „We hebben het ook voor elkaar gekre gen dat er tussen twaalf en twee niet meer gras wordt gemaaid. En dat de omroepinstallatie niet gebruikt wordt. Als er een auto fout gepar keerd stond werd dat omgeroepen. De luidspreker zit precies boven je bed." Zo zijn er tal van praktische zaken die de commissie naar voren bracht om het welzijn van de bewoners te bevorderen. Tazelaar weet er nog wel eentje. „Dat het na tien uur 's avonds doodstil is op de gang. Dat er geen praatjes meer worden ge- Dien 't Hart links) en M.P.L. Tazelaar werken en wonen al lang in Ten Anker in Tholen. houden op de gang." Tazelaar be treurt het wel dat hij niet meer zo ac tief kan zijn. Na een zware griep moest hij gas terugnemen. Over de verzorging is hij tevreden. Hij heeft een looprekje, maar kan met zijn scooter nog zelf om bood schappen naar 't winkeltje in het te huis. „Tot aan de deur en niet verder want dan zou ik alle schappen on dersteboven rijden." Tot zijn 81ste reed hij echter nog zelf auto. Taze laar woont sinds 1940 in Tholen, maar is geboren en getogen in Sta- venisse. „Er woonden drie Tazelaars naast elkaar aan de Voorstraat. Een bakker, een slachter en een klerk van de notaris. Ik was knecht bij Van Bendegom in Sint-Annaland. Dat heb ik twee jaar gedaan. Die had een broer in Tholen die ook bakker was, dat kon ik overnemen." Taze laar was van 1940 tot 1963 bakker in de Kerkstraat en verkocht de zaak aan buurman Contant die meer ruimte voor zijn zaak kon gebrui ken. Daarna werkte hij nog twee jaar als knecht bij Nieuwkerk in Poort vliet en kwam 1968 bij De Waal te recht waar hij tien jaar zou werken. Hij klom er op tot chef en bleef er tot zijn pensioen. In de serviceflat maakte Tazelaar zelf zijn eten klaar. Nu krijgt hij het van het tehuis, maar kan lang niet al les meer verdragen zegt hij. Soep en pudding gaat wel, maar aardappelen staan hem tegen. „Op vrijdag eet ik wel mee hoor, dan brengen ze een scholletje. Een visje lust ik nog wel. Ik eet elke week wel een paar ha- ringjes. Of hornet. En als ik verjaar krijg ik een gesmoorde paling." Dien 't Hart werkt nog één jaar in Ten Anker. De 59-jarige gaat op haar zestigste met pensioen. „Het is mooi geweest. Vanaf mijn vijftiende zit ik in de zorg. Eerst in de Zonnestraal in Hilversum en vanaf 1976 in Ten An ker. Ik weet nog dat ik daar kousen met een naat aan moest doen, zwarte schoenen, mollieres met veters en een uniform met een kapje." Het uniform voor het personeel is sinds mei afgeschaft. De verzorgenden dragen nu een naamplaatje. Dien begon in Ten Anker met nacht diensten. Dan was ze overdag thuis voor de kinderen. „Ik kon ze naar school brengen en dan gaan slapen. Uiteindelijk doe ik het nu weer. Om de drie weken werk ik drie nachten. Ik ben met nachtdienst begonnen en ik stop met nachtdienst." Voor Dien 't Hart is dan de cirkel rond. Ze werkt nu in de apotheek. Hele dagen omdat ze sinds maart een zieke col lega vervangt. Ze vindt het ook fijn om 's nachts in het verzorgingshuis te werken. „Je hebt toch meer tijd. Vooral voor de mensen die terminaal zijn. Daar kun je dan volop aandacht aan geven." Het tehuis betrekt drie etages met zo'n zestig bewoners, toen ze in het rusthuis begon woonden er 28 men sen. „In die tijd kwam je de kamer poetsen. Ik heb wel eens gevraagd aan een van de bewoners of ze mee wilde helpen. Maar die zei dan: ik heb heel mijn leven gewerkt. Nu is het voor jullie. Nu moeten we men sen stimuleren om ze zo lang moge lijk mee te laten doen. Er is enorm veel veranderd. Ik heb ook wel eens iemand horen zeggen: wat moet ik wel niet mankeren om in Ten Anker opgenomen te worden?" Ze herinnert zich ook de eerste di rectrice J. Engelvaart. „Ze was heel spontaan. Alles moest kunnen. Niet kunnen stond niet in haar woorden boek. Bij een urgentie kwam het voor dat ze de afdelingskeuken liet omtoveren tot een kamer. Er kwam gewoon een bed in. Er was geen in dicatiecommissie. En ze was ook zelf niet te beroerd om 's nachts uit bed te komen om je te ondersteunen. Want je zat er wel alleen. Er was geen bereikbaarheidsdienst. Je kon alleen haar bellen." Dien vindt dat het leeftijdsverschil tussen haar generatie en de pas afge studeerde verzorgenden groot is. „Dat bedoel ik niet negatief, maar meisjes van 17,18 jaar. Het kunnen mijn kleinkinderen zijn." Wat ze ook gemerkt heeft is dat be woners mondiger zijn geworden, maar ook dat de rol van de familie is gegroeid. „Daar moet je ook reke ning mee houden. Soms zijn er ru zies in de familie. Bij sterfgevallen komen die vaak aan het licht. Ik vraag dan of ze mee willen helpen bij de zorg. Je kan dan laten zien dat je ook kwetsbaar bent. Dan komen er gesprekken op gang. Je krijgt een betere band. Daar moet je in groei en.". Kees Kleppe rechtsoverhandigt het eerste exemplaar van 'Poort\>liet in beeld' aan Toon de Wit en bedankt diens vrouw Bep met een boeket voor de vele uurtjes die het paar besteedde aan de totstandkoming van het boekje. dat niet." Kleppe heeft bijzonder veel hulp gekregen van Toon en Bep de Wit-van der Jagt. „Zonder hen zou het boekje er nog niet zijn. Ze gingen veel op pad met foto's om de namen van de afgebeelde personen te achterhalen. Op maan dagmiddag brachten ze hun oogst bij mij en dan verwerkten we dat." Aanvankelijk kreeg Kees Kleppe erg eenzijdig beeldmateriaal aan- „Toen ik een paar jaar geleden met mijn boekjes over Scherpenisse be zig was, kreeg ik van verschillende kanten het verzoek om dat ook van Poortvliet te doen", legt Kleppe uit. Het laatste fotoboekje van dat dorp dateert uit 1975, en dat was dan nog in combinatie met Scher penisse. „Ik heb er méér werk aan gehad dan aan de twee van Scher penisse bij elkaar. Want in mijn ei gen dorp ken ik alles en wist ik precies wie ik voor informatie kon benaderen. En in Poortvliet wist ik gereikt, met name veel schoolfo to's. Maar gaandeweg kwamen andere plaatjes voor de dag en zo kon hij er een afwisselend geheel van maken. „Een week voor ik het boekje wilde afronden, kwa men er plotseling een paar unieke foto's voor de dag. Die wilde ik er per se in hebben." Het betreft een interieurfoto van café Tolrust uit 1929, met 'Moa van den Tol' in de dagelijkse Thoolse dracht. Ook een beeld van deze dame - maar dan in zondagse dracht - met haar man in een veld met aardappelen die voor de export werden geteeld. En een foto van het autobedrijf De Jonge in de Stoofstraat rond 1930. De Scher- penissenaar heeft zijn collectie Poortvlietse foto's uiteindelijk met ongeveer 300 stuks kunnen uitbreiden. „En inmiddels ben ik theoretisch wel een Poortvliete- naar geworden. Ik weet nu waar de oude school stond in het dorp, en waar het Rozemarijntje was. Er is wel érg veel veranderd in de loop'van de jaren." Omdat hij ernaar streeft om bij de foto's informatie te geven waar de lezer iets aan heeft, heeft de samensteller heel wat telefoontjes gepleegd. En dat levert dan bij voorbeeld de namen op van trek paarden die op foto's voorkomen. Maar ook de aantallen bolussen die bakker Feijtel op zaterdag bakte, de vracht die Dirk Geuze met zijn zeeschip Esperance ver voerde en de plek waar Machiel van As zijn petroleum opsloeg en overpompte. In het boekje zijn foto's te zien van het bestuur van de muziek vereniging in de jaren twintig, het personeel van boerderij Welgele- Oud-minister L.C. Brinkman opent op 30 juni Brasserie Du Bois in Tholen. Het restaurant met ze ventig zitplaatsen, gevestigd in de woonboulevard van Van Houte Wonen, is onderdeel van het dag bestedingsproject van Sjaloom Zorg. Mensen met een beperking beheren het restaurant, doen schoonmaakwerk in de woonbou levard en onderhouden de tuin rond het gebouw. Dat de heer Brinkman de officiële opening verricht, is niet toevallig. Hij is na melijk president-commissaris van de stichting Philadelphia Zorg. De ChristenUnie maakte in de ge meenteraad bezwaar tegen het uit breiden van het aantal ambtenaren. P. van Belzen wees er namens deze fractie op dat er vorig jaar is beslo ten om 500.000 euro te gaan bezui nigen. Dat er nu voorgesteld wordt om geld te reserveren voor ander halve formatieplaats is volgens hem 'niet te verkopen.' Volgens de CU is nog maar een deel van de bezuiniging doorgevoerd. Dat vindt plaats via verschuivingen en afvloeiing via natuurlijk verloop. De CU diende er een amendement voor in. Bij het uitvoeren van de ex tra personeelsuitbreiding zou dat aangevuld moeten worden met een bezuiniging op personeelskosten van 90.000 euro. Het amendement kreeg alleen steun van ABT. De overige fracties waren er tegen. De puberteit drijft een wig tussen mij en mijn dochter. Ik zie de knuffel momentjes en haar respect voor mij en mijn vrouw alsmaar minder wor den. Haar lichaam, gedrag, interesses en taalgebruik veranderen, en ik voel me machteloos. Je wordt weliswaar door collega-ouders die de pu berale fase van hun kinderen al achter de rug hebben, gewaarschuwd voor het nukkige en eigenwijze gedrag, maar nu ik als 'die stomme, ou derwetse, begriploze vader' zelf met die innerlijke en uiterlijke meta morfose van mijn kind word geconfronteerd, vind ik het toch wel heel moeilijk om daar goed mee om te gaan. In mijn onbeholpenheid heb ik nogal eens de neiging sarcastische op merkingen te maken en dat wordt absoluut niet op prijs gesteld door on ze stoere, maar oh zo onzekere dochter. Met mijn vrouw kan ze beter overweg. Haar neemt ze nogal eens in vertrouwen over zaken als seksu aliteit, liefde en intrigerende gebeurtenissen op school. Ik ben er meer voor de logistieke oplossingen van en néar dansles of schoolfeestjes, voor het plakken van een lekke fietsband en als klusjesman als ze haar kamer weer eens helemaal wil veranderen. Kortom, (k mag me overal mee bemoeien, behalve met haar leventje. Onlangs is er weer een nieuwe fase aangebroken. „Is het goed dat ik Jasper vanmiddag uit school mee naar huis breng?", vroeg dochterlief aan tafel. Begint dat gelazer nu al, dacht ik, maar ik hield wijselijk mijn mond. Wij zijn namelijk overeengekomen dat mijn vrouw in gevoelige situaties als woordvoerder optreedt. En aangezien mijn eega direct toe stemde, zat er voor mij niets anders op dan de confrontatie met mijn aanstaande schoonzoon gelaten af te wachten. Bij thuiskomst van kantoor zag ik inderdaad een vreemde jongensfiets Qp de oprit staan. Met ingehouden adem ging ik voorzichtig naar bin- pen. Als ze nu maar niet zitten te zoenen op haar kamertje, of nog er ger... Er schoot van alles door mijn hoofd. Ik ademde diep in voor ik de kamerdeur opendeed. „Hallo mijnheer, ik ben Jasper." Een iel, puis terig manneke kwam met uitgestoken hand op mij afgelopen. Nadat ik me netjes als de vader van Annabel had voorgesteld, ging ik opgelucht naast mijn vrouw op de bank zitten. Wat ik zag was eerder ontroerend dan verontrustend. De twee tortelduifjes zaten namelijk allebei in een Suskc en Wiske te lezen. Ik zag het schouwspel aan en dacht: wat kan kalverliefde toch nog heerlijk onschuldig zijn!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3