Provincie Zeeland Convenant Biologische Landbouw Casembroot wint finale met estafette op olympiade Kwaelen Subsidies Beleidskader Sociale Zorg SrJL' S- flr ft 0 w «4 Wwintusij (Officiële Mededelingen Donderdag 16 juni 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 24/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Wijziging Natuurgebiedsplan Zeeland De finale van de schoolsport-olympiade in Tholen is donderdag een spannende strijd geworden tusssen de Ca- sembrootschool uit Sint-Annaland, de Schalm uit Stave- nisse en Eevliet uit Poortvliet. Op het sportveld de Bent moesten de drie ploegen van elk zeven leerlingen een etafette lopen en proberen zo veel mogelijk ballen in een korf te gooien. De strijd ging gelijk op, maar de Casem- brootschool slaagde er in vaker doel te treffen en won de finale. Zeeuwse Leefomgeving Hoorcommissie Woensdag 1 juni heeft gedeputeerde de heer Poppelaars namens de provincie het Zeeuws Convenant Marktontwikkeling Biologische Landbouw 2005-2006 ondertekend. Provinciale Staten Agenda Vergadering Provinciale Staten Bezoek een openbare vergadering van Provinciale Staten Onze leeftijd brengt het mee, daar ben ik van overtuigd. En jullie mogen me tegenspreken als ik geen gelijk heb, anders je mond houden en alleen maar knikken terwijl je dit leest. Dae za'k bie zehhe: at je nek nie te stief is om te knikken. Abdij Nieuws Foto: Mantelzorg (Anda van Riet). Binnen het Beleidskader Sociale Zorg worden door Gedeputeerde Staten (GS) ruim 1 miljoen euro subsidie verstrekt. Er zijn twee subsidierondes per jaar. De subsi dies in de eerste ronde zijn ver deeld over zesentwintig aanvra gers, waarbij de bedragen uiteen lopen van 5.000 tot 200.701. Er worden drie soorten subsidies verleend: activiteitensubsidies, exploitatiesubsidies en project subsidies. In het Beleidskader Sociale Zorg zijn de doelstellin gen en uitgangspunten van zorg en sociaal beleid vertaald naar elf beleidsprogramma's rond maat schappelijke vraagstukken of the ma's. Alle subsidieaanvragen moeten voldoen aan de doelstel lingen van één van de elf pro gramma's. Een van de andere eisen is het indienen van een gedegen projectplan en begro ting. Toegekende subsidies In totaal zijn er 71 aanvragen ingediend. Uiteindelijk kwamen er negenentwintig in aanmerking voor behandeling door GS. Voorbeelden van de toekenningen zijn: Campagne Burgerinitiatieven voor Veiligheid. Het doel van deze campagne is om door middel van burgerinitiatieven de veiligheid in de wijk Nieuw-Middelburg te ver beteren. De gemeente Middel burg wil hier samen met de stich ting Woongoed, Stichting Welzijn Middelburg en Politie Zeeland invulling aan geven. De subsidie bedraagt 20.000. De gemeente Hulst krijgt een subsidie van 50.000 voor het project Wonen, Welzijn en Zorg. Behalve de regie over zorgwonin- gen en woonzorgzones en de zorg die naar de mensen toege bracht wordt (extramuralisering) kijkt de gemeente hoe verschil lende zorgverlenende instanties een pakket aan diensten kunnen ontwikkelen en uitvoeren dat het voor ouderen mogelijk maakt zo lang mogelijk zelfstandig te blij ven wonen. De Stichting Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg Zeeland krijgt 18.500 subsidie om de mantelzorg op de Zeeuwse agen da te zetten. Dat gebeurt tijdens de Dag van de Mantelzorg op 10 november 2005. Tweede subsidieronde Tot 1 juli kunnen subsidies aange vraagd worden tot 5.000. Daarna gaat het Beleidskader Sociale Zorg veranderen in Beleidsprogramering Sociale Zorg 2005-2008. Subsidieaanvragen in het kader van deze beleidsprogrammering kunnen tot 1 oktober 2005 inge diend worden. van vragen of het geven van reacties. De beide avonden duren van 19.30-22.00 uur en zijn voor iedereen toe- Diversen gankelijk. Gedeputeerde Staten willen de begrenzing van agrari sche beheersgebieden in Zeeland wijzigen. Ook ko men er nieuwe mogelijkhe den voor particulier natuur beheer op binnendijken, worden er nieuwe natuurge bieden aangewezen en wordt het akkerrandenbe- heer in Zeeland met ca. 100 km uitgebreid. Dit zijn enkele nieuwe onderdelen van het Ontwerp-Natuurge- biedsplan Zeeland dat op 7 juni is vastgesteld. Het natuurgebiedsplan wordt toegelicht op twee openba re voorlichtingsavonden: 27 juni Braakman-eiland, Middenweg 1, 4542 PN Hoek (0115-481308) 28 juni Hotel Goes, A. Fokkerstraat 100, 4462 ET Goes, 0113-315800. Tijdens deze avonden is er gelegenheid tot het stellen Het Ontwerp Natuurgebiedsplan ligt ter inzage op alle gemeentehui zen in Zeeland, bij het pro vinciaal informatiecentrum, bezoekadres Polderhuis, Nieuwe Burg 42 Middelburg (openingstijden: op werkda gen van 9.30 tot 16.30 uur) en bij de Directie RMW, bezoekadres Groenewoud 1 Middelburg. Het plan is ver krijgbaar bij het Provinciaal Informatiecentrum, Postbus 6001 4330 LA Middelburg, tel. (0118) 63 14 00, fax (0118) 63 15 92, e-mail Inspraakreacties kunnen worden ingediend van 27 juni tot 1 augustus bij: Provincie Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Voor vragen over het natuurgebiedsplan kan men contact opnemen met dhr. P.J. van der Reest (0118-631730; Aan de schoolsport-olympiade de den zo'n 330 leerlingen uit groep zeven en acht van dertien basis scholen mee. De leerlingen maken op speelse wijze kennis met diver se sporten. Er zijn groepsspelen en individuele spelen op de voetbal velden en spelletjes in zwembad de Spetter. De omstandigheden zijn prima. De zon schijnt en het is niet te warm. Er zijn bekende en onbekende spelletjes. Bij de groepssporten is het niet alleen voetbal, korfbal of Op de website van de provincie geving is een register gemaakt waar aan de hand van thema's als lucht, water, geluid en duur zaam ondernemen, informatie verkregen kan worden over het beleid van de provincie. Hiermee voldoet de provincie aan de Europese verplichtingen uit het verdrag van Aarhus van 1998, waarin is afgesproken dat milieugegevens toegankelijk en transparant gemaakt moeten worden voor de burger. Om na te gaan of de voorlopige opzet voldoet aan de wensen van de burger is een testpanel in het leven .geroepen, dat op 12 mei de webpagina getest heeft. Hoewel het panel gemiddeld goed te spreken was over de opbouw in thema's en over de leesbaarheid, waren er ook kriti sche opmerkingen en verbeter suggesties. Rapport Het bureau Maurits Groen Milieu Communicatie heeft een rap port gemaakt over het klant onderzoek. Het is te downloaden op www.zeeland.nl/zeeuwseleef- omgeving of aan te vragen bij het provinciaal informatiecentrum, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118-631400, e-mailadres info- centrum@zeeland.nl Woensdag 22 juni om 9.00 ur is de eerstvolgende vergadering van de Hoorcommissie Bestemmingsplannen, Abdij 6 in Middelburg. Tegen het bestemmingsplan "Bedrijventerrein Hondegems- weg" is bezwaar gemaakt door een inwoner van Serooskerke, maar dat is niet gedaan volgens de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Het waarom mag worden toegelicht. Ook het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Veere is uitgeno digd voor de zitting. Samen met de andere partijen uit het Bestuurlijk Consortium Vitaal Platteland die hun handtekening gezet hebben is aangegeven welke inspanningen de verschil lende partijen zullen doen. De provincie zal zich inzetten om biologische landbouw meer bekendheid te geven en deze vorm van landbouw in te passen in economisch beleid en omge vingsbeleid en het gebruik van biologische producten in de cate ring binnen de Provincie Zeeland verder uit te breiden. Het waterschap zal de verkoop van biologische producten in de kantine stimuleren en informatie verschaffen over biologische landbouw via hun website. De Zeeuwse gemeenten zullen bij alle gemeenten inventariseren wat er nog concreet kan worden gedaan om de biologische sector in eigen huis te bevorderen en welke mogelijkheden er binnen de ruimtelijke ordening zijn om biologische landbouw te stimule ren. De Zuidelijke Land en Tuinbouw organisatie (ZLTO) zal met biologi sche ondernemers bijeenkomsten organiseren voor bijvoorbeeld akkerbouw of pluimveehouderij. Ook zal onderzocht worden of ze een rol kunnen spelen bij het vin den van andere afzetmogelijkhe den en of de ketenkosten kunnen worden verlaagd. De Rusthoeve zal zich verder ontwikkelen als kenniscentrum voor de biologi sche landbouw. De Coöperatieve Zeeuwse Aankoop Vereniging (CZAV) zal de buitendienstmedewerkers intern 'V jd w A Cr'— Zeeland De vergaderingen van Provinciale Staten zijn openbaar. Belangstellenden zijn van harte welkom om op de publieke tribu ne de debatten te volgen. Datum: vr 17 juni 2005 Aanvang: 09.30 uur Locatie: Statenzaal, Abdij 10 te Middelburg Voorz.: drs. W.T. van Gelder Griffier: drs. B.L. Allewijn statengriffier@zeeland.nl Agenda: - Statenvoorstel Bestuursovereenkomst Rijk-pro vincie over Ontwikkelingsschets 2010; - Statenvoorstel Programmarekening 2004; - Statenvoorstellen over de ver antwoording van het college over het gevoerde financiële beleid, waarbij ook de financiële positie van de provincie gepre senteerd wordt over de periode 2004/2005; - Statenvoorstel Voorjaarsnota, waarin de kaders worden gevraagd voor het te voeren beleid in 2006; - Statenvoorstel Jaarrekening van het Fonds Nazorg gesloten Stortplaatsen. Foto: Ondertekening convenant in Uzendijke. opleiden m.b.t. biologische land bouw en een bijeenkomst organi seren over de ontwikkelingen op de markt. Door samenwerking met Agrifirm zal het afzetrende- ment van biologische granen gemaximaliseerd worden en bio logisch tarwezaad zal zelf ver meerderd worden. De inkoop van biologsiche uien, klaver en gras zaad zal samen met Nautilus uit gevoerd worden. Er zal aandacht besteed worden aan opslag en behandeling van biologische pro ducten bij de bedrijven en samen met de Rusthoeve zal op een open dag uitleg worden gegeven over het biologisch onderzoek bij de Rusthoeve. De Rabobanken zetten vooral in op informatievoorziening en ken nisvergroting. Recron Zeeland wil gasten en recreanten kennis laten maken met streekeigen en biologische landbouwproducten. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) zal via lobbyactiviteiten aandacht vragen voor biologi sche landbouw en voeding met als doel 10% areaal biologisch in Zeeland in 2010. Zij is aan spreekpunt voor de promotie van het biologisch product en zal de biologische catering binnen de organisatie en bij door hen geor ganiseerde bijeenkomsten stimu leren. Eind juni zal de Zeeuwse consumenten website biologische landbouw en voeding in de lucht gaan. Open dagen Zaterdag 25 en zondag 26 juni organiseert Biologica in samen werking met de ZMF voor de achtste keer de landelijke Open Dagen bij de biologische boer en tuinder. De zes deelnemende Zeeuwse bedrijven hebben, net als in de rest van het land, speciale aan dacht voor "natuur op het boeren bedrijf. Het volledige programma is te ca.nl. Het Zeeuwse programma zal door de ZMF volgende week in de huis-aan-huisbladen worden gepubliceerd. n n. Provinciale Staten Provinciale Staten, uw volksvertegenwoordiging, vergaderen vrijdag 17 juni over onderwerpen die u als inwoner van Zeeland betreffen! Heeft u belangstelling om een Statenvergadering bij te wonen? Vul dan onderstaande bon in. Statenleden en fractiemedewerkers heten u welkom, maken u weg wijs en geven uitleg over de agenda. De vergaderingen van Provinciale Staten worden gehouden in de Statenzaal, Abdijplein 10 te Middelburg en beginnen om 09.30 uur. Naam Adres Postcode Woonplaats e-mail Datum 17 juni 1 juli 7 oktober 11 november 9 december (omcirkel uw voorkeursdatum) Retourneer de bon aan Provinciale Staten, t.a.v. de Statengriffie, Antwoordnummer 75, 4330 WB Middelburg Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg Bounce bal lijkt op hockey op de olympiade voor de basisscholen. handbal, maar er wordt ook met een frisbee gespeeld. Het tjoekbal en het bouncespel zijn ook geen al ledaagse spelen, maar het tjoeken lijkt een beetje op handbal (zonder keeper) en het bouncebal is een soort hockey met stokken en een grote zachte bal. Martijn Reijngoudt uit Sint-Phi- lipsland heeft de leiding en zit ach ter de microfoon. Hij houdt de tijd bij en roept om wanneer de groe pen moeten wisselen. Hij is derde jaars student aan het CIOS in Goes en loopt stage bij de gemeente. Hij wordt bijgestaan door vrienden uit het het dorp en mede-studenten uit Middelburg, Vlissingen en Eind hoven. „Er is veel hulp nodig. An ders kun je het niet organiseren. De studenten hebben vannacht bij mij geslapen anders konden ze niet op tijd hier zijn." Het is zijn eerste grote project. Om half acht ston den ze op het veld om alles klaar te zetten. Bij het bounce-spel worden de kin deren uitgelegd wat de spelregels zijn. De leerlingen moeten de stok met twee handen vasthouden. Net als bij hockey mogen ze de stok niet te hoog houden als ze er mee slaan (niet boven de heupen) en trappen tegen de bal is helemaal uit den boze. Er zijn drie veldspe- lers en een keeper. En er mag ge wisseld worden zonder dat de scheidsrecher daarvan op de hoog te wordt gesteld. Het spel heeft in derdaad veel weg van hockey. De zachte roze bal bobbelt over het veld. Er is flink wat kracht voor nodig om hem snelheid mee te ge ven. Scoren is niet makkelijk. Bij de individuele spelen zijn er vijftien verschillende onderdelen. Van touwtje springen, kogelstoten tot ÏOO meter sprint en banden loop. Hierbij moeten de leerlingen zo snel mogelijk over twee rijen banden te lopen. Een van de leer lingen verstuikt daarbij een enkel. Ze kunnen door de studenten van het CIOS geholpen worden omdat ze allemaal over een EHBO-diplo- ma beschikken. Reijngoudt is tevreden over het verloop van de school sportdag. „Met het weer hebben we het heel goed getroffen. Dat kon echt niet beter. Het was ook een spannende finale. De finalisten moesten eerst een esafette lopen, vijftien meter en dan rond een paaltje en dan een bal proberen in een korf te gooien. Er moest eerst gescoord worden voordat de volgende mocht." Voor alle leerlingen aan de indivi duele spelen is er een medaille. Voor de groepsspelen zijn drie be kers die na de finale worden uitge reikt door Reijngoudt. Het winnende team van de Casem- brootschool bestaat uit Sandra Borst, Jhoney le Doux. Danique Fase. Anne de Graaf, Glenn Fase. Mike van Hagen en Frank He- ijboer. Reactief wut lezers op-de rubriek, zijn. urtlkcm, bij de roep Tholen,, tel. 0166-602226 De mansen in onze kennis- sekrieng droaien zo'n bitje allemae rond de zestig, 'k Jren julder dienke, ba je noe toch zestig, bin julder oak a van die leeftied? Ma 't is nie anders. Dat wil zehhe dÖ m'n van een hinnerasie bin die at op 'n verjaerdag mit z'n kwa elen hae pronke. „Ei jie oak oahe bloeddruk? O, je 'n on derdruk is 't oag. JÖ, die van mien oak. In je holesterol dikkels gar t'r hlorestol he- zeid. MÖ 'n kniezebieter die at dae erreg in eit, de teblet- ten die je vï holesterol of hlorestol kriegt bin ommers't zelfde). En stief, bin jie oak zo stief, m'n knieën kraeken a'k de trap op haen. Eêst docht ik dat de trap zo kraekten... De een klaagt nog harder dan de ander, terwijl de consump ties en de hapjes toch met re gelmaat van tafel verdwijnen tijdens het feestje. Een van de heren neemt, tijdens het volscheppen van zijn bordje, deel aan de klachten: Weet je wae ik vee last van a, ik a af en toe zukke blaeren op m'n tonge. Gelijk is er interesse voor een nieuw ziektebeeld, en men informeert dan ook geïnteresseerd: Wae kom da vandaen zou je zahhe. Nou ik ebbe't vooral a'k slae ete. Wat kan jie toch oak leuk uut d'n oek komme. Ja, je zou 't 'm d'r hliek trug indouwe. Je mot de zot nie mit je he- zond'eid ouwe. Z'n vrouw zegt vanuit de 'dameskrans': le ei oak zo'n pi ene in z'n por- temenee, die kan bekant nie maa open! Gelukkig lijdt de sfeer dus niet onder al die 'kwaelen'. Ja, als je jong bent ga je voor andere 'kwaelen' naar een arts. Bijvoorbeeld zwanger schap. Er is ook een periode geweest dat er tijdens gezelli ge bijeenkomsten de meest gruwelijke bevallingsverha len klonken. Mijn opmerking was dan maar: „Helukkig is 't maeken leuker dan 't krie- hen. En toen volgden de kinder ziektes, en allerhande onge vallen. Want er zijn periodes dat je van je kind snel een fo to moet maken omdat er op dat bewuste moment ner gens een pleister te zien is. Noe 'k over kinderziektes praete, dienk ik anaans waa an mien jonge jeugd, 'k Mocht mit m'n moeder mee nae 'n neefje. Want die ad ruien 'ond. Bie um tuus ad- den z' oak 'n urgeltje, henog te doen dus. MÖ m'n neefje kwam nie vï d'n dag en op 't urgeltje mocht ik nie spele. De hriite mansen mosten om mers praete. An 't einde van de middag hieng ik brullend mee naer uus mit m'n moe der. Ze snapten d'r niks van. „Noe bin jie 'n aale achtemid- dag zo zoete hewist en noe brul je as 'n sluus'ond. Wat doet 'r op mit joeEn al m'n kinderleed kwam nae buuten; ik ad dat riiie ondje zo hraeg hezien! Kiek dat is noe 's 'n echte kwaele: kinderverdriet. Helukkig bin dae hoeie medi- sienen vï: even fiilen mit je moeder en alle verdriet en el lende is verbie. Misschien moeten de artsen dat kroelen en knuffelen meer voorschrijven. En het hoeft echt niet per se door een moeder te gebeuren! Jopie Meerman, Tholen. Regio-VVV. Premier Balkenende opent op 5 juli het vernieuwde His torisch museum De Bevelanden in Goes. Het pand aan de Singelstraat is tevens het nieuwe onderkomen voor de Regio-VVV Zuid-Beveland en Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 19