TOT 5 0 Raad trekt 120 mille extra uit voor vier kleine woonkernen Meubel veiling Bewoners Waterfront tegen water in woning "Het komt goed met DELTA!" Flupland trekt meer lopers EENMALIGE UITVERKOOP Zware schade door hagel aan fruit en aardappelen ///fa HEIJNEN Nieuw plan kassen 12 ha Sint-Annaland Jongen bedreigt leeftijdgenoot met een mes Zwanger Donderdag 9 juni 2005 61e jaargang no. 29 koCi Bosstraat 24 Bergen op Zoom 0164 - 242216 Door het succes met de topdesign collectie uit Afghanistan, Iran en Nepal moeten wij extra ruimte vrijmaken voor een vernieuwde collectie. Dit betekent voor u een Perzisch of modern tapijt met: mm ('iih de J)ii( te Voor Poortvliet, Stavenisse, Oud-Vossemeer en Anna Jacohapolder Voor de vier kleine woonkernen Poortvliet, Stavenisse, Oud-Vossemeer en Anna Jacohapolder komt vanaf vol gend jaar extra geld om de leetbaarheid te behouden. Voor de vier dorpen wordt 120.000 euro opzij gelegd. Elk jaar kan daarvan dan dertig mille besteed worden als eenmalige impuls. Dat is de uitkomst van de discussie over de kadernota 2006 maandagavond in de gemeente raad. De raad wil daarmee gevolg geven aan de opdracht die ze zichzelf heeft gesteld om de leerbaarheid in de kleine woonkernen te bevorderen. Waar het geld vandaan moet komen, is nog niet duidelijk. De fracties verschillen daarover van mening. Deze week ""mm mm mm mm mm Lichtplaten loods van nok tot goot doorzeefd DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA NV. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zie consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECH NOLOCI E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 'Absurd zegt De Korte van vereniging eigenaren Bewoners van de appartementen aan het Waterfront in Tholen zijn te gen het gebruik van het Volkerak/Zoommeer als opvang voor water van de grote rivieren. De kans bestaat dat hun woning een halve meter onderloopt. Dat bleek dinsdagavond tijdens de hoorzitting in Meulvliet waar voorzitter M.C. de Korte van de verenigingen van eigenaren (ruim zestig) zich tegen het voornemen van het ministerie van verkeer en waterstaat keerde. De kans dat de huizen in de nieuw bouwwijk aan het water onder lopen is één keer in de 1400 jaar. In de laagst gelegen huizen zou dan een halve meter water komen te staan. Waterfront is een buitendijks gele gen wijk met 95 woningen, waarvan een deel van de appartementen en de villa's aan het water liggen. De presentatie en de hoorzitting Ruimte voor de rivier werd door ongeveer dertig belangstellenden bezocht, waaronder ook inwoners uit Bergen op Zoom. Zeker vijftien ambtenaren waren er om voorlicting te geven, maar de opkomst was laag. Het Volkerak/Zoommeer zou ge bruikt kunnen worden op het mo ment dat er bijvoorbeeld storm op zee is en de afvoer van het water van de Rijn en Maas hoog is. Dan gaan de sluizen bij het Haringvliet dicht en gaat het water op het Hol lands Diep en Haringvliet oplopen. Via de Volkeraksluizen zou dan het water naar het Volkerak/Zoommeer gevoerd kunnen worden waardoor het water boven de sluizen minder snel oploopt. Het extra water op het Volkerak/Zoommeer zou een of twee dagen blijven staan. De kans dat dit gebeurt is dus erg klein, maar neemt volgens de deskundigen wel toe als de zeespiegel blijft stijgen. De Korte zei namens alle bewoners van de appartementen bezwaar te maken tegen het plan. „We zijn te gen, maar het is moeilijk om te re ageren omdat er nog geen concrete maatregelen worden voorgesteld." ZIE VERDER PAGINA 2 B.en w. leggen zich niet neer bij de afwijzing van gedeputeerde staten van een kassencomplex van 40 ha in de Bredenvlietpolder bij Sint-An naland. Wethouder K.A. Heijboer maakt vrijdagmorgen gebruik van het spreekrecht in de statencommis sie ruimte die in Middelburg verga dert. „Als de meerderheid van de fracties g.s. steunt, is het een gelo pen race", zegt de wethouder. Inmiddels hebben 3 ondernemers uit Halsteren/Lepelstraat een aan vraag ingediend voor 12 ha kassen aan de Langeweg in Sint-Annaland, tegenover de veiling. Dit past in be stemmingsplan buitengebied. De grond van Johan Slager is bedoeld voor de teelt van trostomaten. De 3 Brabantse ondernemers moeten wij ken voor de aanleg van het ontbre kende stuk van de rijksweg A4. Het perceel aan de Langeweg ligt in het concentratiegebied tuinbouw. Voor het bouwblok moet nog een proce dure gevoerd worden. Een vijftienjarige jongen uit Sint- Maartensdijk wordt ervan verdacht een leeftijdgenoot te hebben be dreigd met een mes. Dat gebeurde maandagavond rond half acht op het sportcomplex aan de Sportlaan. De jongen zwaaide onder meer met een mes, dat door een omstander is afgepakt. Daarna ontstond een vechtpartij tussen beide jongens, waarbij over en weer klappen vie len. De politie heeft de vijftienjarige dinsdagmorgen vroeg thuis aange houden. Na verhoor en het opmaken van een proces-verbaal mocht hij gaan. Het mes is in beslag geno men. zijn is vooruit zien! KRAAMZORC^^^ESTADMINISTRATI.E DcvC bevwWrl Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel-. 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl www kraamzorqzeeland nl EXTRA KORTINGEN DIE KUNNEN OPLOPEN ZIE VERDER PAGINA 7 Laden lossen voor de zaak, parkeren in de Lindebaangarage. Alle tapijten worden met volledige garantie geleverd. Al meer dan 35 jaar de speciaalzaak op gebied van tapijten Openingstijden: Ma t/m Do 10-18 uur, Vr 10-21 uur, Za 10-17 uur Inwoners van Anne Jacohapolder vieren de opening van Ons Dorpshuis. Ze krijgen nog eens 30 mille van de gemeente. De PvdA diende een amendement in om deze dorpen te ondersteunen, ondertekend door CU, SGP, CDA,VVD en D66. Een grote meerderheid van de raad. Algemeen Belang Tholen had het verzoek niet ondertekend, maar schaarde zich ook achter het amendement waar mee alle fracties hun krachten bun delden. In het beleid voor volgend jaar is er geen geld voor uitgetrokken. De raad stelde vast dat de leefbaarheid in 'algemene zin' in dorpen onder druk komt te staan. Ook speelt het dorpsbezoek van de raad aan Poort vliet mee. Daar hoorden de raadsle den de wensen van de bevolking aan. Het is volgens de fracties ge wenst om alsnog geld vrij te maken voor de kleine dorpen die volgens de toekomstvisie bestemming Tho len als woonkernen zijn aangewe zen en niet als ontwikkelingsker nen. Dat predikaat ging naar Tholen, Sint-Maartensdijk/Scherpe- nisse, Sint-Annaland en Sint-Phi- lipsland. Voor veel inwoners van de kleine dorpen is die indeling een doorn in het oog. Ze ervaren het als een tweedeling. De raad wil nu te gemoet komen aan de wens van de bevolking. Wijzer geworden na het bezoek aan Poortvliet op 17 febru ari. Toen drongen bewoners aan op een kwaliteitsverbetering van het dorp. Bestaande voorzieningen moeten opgeknapt worden. Goed onderhoud van de straten en plant soenen is een vereiste, zo stelden de inwoners op de bijeenkomst in 't Ouwe Raed'uus. Het aannemen van het amendement komt op tijd want de raad heeft op 28 juni een terug- komavond in Poortvliet. Ze komt dan niet met lege handen. Want dat is volgens M.A.J. van der Linde (PvdA) nu het probleem. Het kan volgens zijn fractie niet louter bij een bezoek blijven. De raad moet ook met geld komen om - voor een deel- aan de wensen van de bevol king tegemoet te komen. Hij zei het beleid uit bestemming Tholen te zullen volgen waarin bepaald is dat er voor elke woonkern 'voorzienin gen op maat' nodig zijn. De raad is van plan ook Stavenisse, Oud-Vossemeer en Anna Jacohapol der te bezoeken. Eenmalig zou er dan een bedrag van 120.000 euro, vier keer 30 mille, voor gereser veerd moeten worden in de begro ting van 2006. De SGP vond het niet meer dan billijk om ook wat voor deze dorpen te doen nu er 650.000 euro komt voor de impuls van Sint-Maartensdijk en Scherpe- nisse waar het adviesbureau Buck International nog steeds deelnemers voor zoekt. M.J. Klippel: „Dat kan niet. We willen structureel, dus jaar lijks, geld voor de kleine kernen op zij zetten." Voor het college ging het echter te ver om in één jaar 120 mille uit het reservepotje te halen, zo zei wet houder K.A. Heijboer van finan ciën. Hij wilde het verzoek wel in willigen als er in werd bepaald dat er dertig mille per jaar voor één dorp beschikbaar komt en niet 120.000 euro voor volgend jaar voor alle vier. Van der Linde kon zich daar in vin den. „120.000 euro voor alle vier dorpen opvoeren, gaat onze kracht te boven. We zijn blij dat het college het over willen nemen." De raad stond in grote lijnen achter het beleid dat het college voor het komende jaar en de jaren daarop, tot 2009. heeft opgesteld. Daarin krijgt de impuls van Sint-Maartensdijk/ Scherpenisse en het terugdraaien van de bezuiniging op subsidies vanaf 2007 voorrang. De SGP maakt zich zorgen over de post re creatieve voorzieningen waar vol gens Klippel jaarlijks 70.000 euro bij moet. Als dat zich doorzet, zul len de burgers offers moeten bren gen, zo voorspelde hij. Hij pleitte voor het verhogen van de toeristen belasting. Verder wilde zijn fractie de huur verhogen voor het commer cieel gebruik van dorpshuizen. Ook maakt de fractie zich zorgen over het voortbestaan van de zwemba den. En voor economische bedrij vigheid en werkgelegenheid moet volgens de SGP extra geld worden opgenomen. „We praten wel met de sector, maar we stellen geen midde len beschikbaar." Mark Loos en Leendert Jan Zandijk jubileren samen met de zilveren scouting Heenetrecht Moniek van Bale geniet van het uitzicht aan het Waterfront in Tholen EN VERDER... Zeventien gegadigden voor negen bouwkavels in Vroonstede Sint-Annaland Lions Club geeft 4000 euro aan het Astmafonds Gretig Noad '67 pakt Tholencup in doffe finale DE EEN BOUWT EEN SCHIP, DE ANDER JAAGT HET OP DE KLIPPEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Advertentie I.M. Enthousiast beginnen deze meisjes aan de Kerkring aan de avondwandelvierdaagse in Sint-Philipsland. De zware onweersbui met hagel die vrijdagavond vanaf zes uur over Tholen trok heeft grote schade aangericht aan appels en peren en aan aardappelen en uien. Maar ook loodsen liepen schade op. De hagelstenen waren met 2,5 tot 3 centimeter doorsnee soms als duiveneieren zo groot. Rond zes uur bereikte de zware bui vanaf de Oosterschelde het westen van Tholen en trok in een strook van ongeveer 1 kilometer breed via Sint- Maartensdijk, Scherpenisse, Poort vliet naar Oud-Vossemeer. Bij fruit teler D. Deurloo aan de Groene Dreef in Sint-Maartensdijk zijn de meeste peertje aan de bomen door de helft geslagen onder het geweld van de ha gelstenen. In de appels zitten gaten en putten. Veel blad viel van de bomen. „Ik ben al 38 jaar fruitteler, maar dit heb ik nog nooit zo meegemaakt. Als er nog 10 of 20 goede appels aan een boom hangen is dat veel. Dat zijn net die appels of peren die achter een paal of een tak hangen." Deurloo heeft zo'n tien ha. fruit. De hui duurde volgens hem wel acht mi nuten. „Het was echt extreem, de ste nen waren groot en bleven ook lang liggen." Door het geweld van de ha gel is niet alleen het fruit zelf getrof fen, maar ook de fruitbomen. De kans dat er ziektes in vallen (kanker) is groot en daarom moet er extra gespo ten worden met bestrijdingsmiddelen. Ook de boomgaard van drie ha. bij P. Hoek aan de Hogeweg in de smalstad is getroffen. „Honderd procent is weg. Ook de lichtplaten op de loods zijn van nok tot goot door hagelste nen doorzeefd. En ik moet ook extra spuiten. De opbrengst is weg, maar de kosten blijven." Dat is ook het ge val bij fruitteler en akkerbouwer C. de Rijke in Tholen. Hij heeft 20 hec tare zwarte bessen aan de Kadijk die ook zwaar beschadigd zijn, evenals een blok aardappelen. „De bessen zijn er gewoon afgehageld. En de bossen met jong schot zijn bescha digd. Daar heb ik volgend jaar nog last van. Terwijl alles er zo goed voor stond." Het was volgens De Rijke goed te zien waar de bui de meeste hagel loosde. „In de aardappels zag je dat de helft van het blok licht bescha digd was en de rest zwaar. Ook die moet ik extra spuiten tegen ziektes." Ook het perceel aardappelen met Dorés en Premiere bij Brooijmans aan de Brockseweg is zwaar bescha digd. Er zijn enkel maar steeltjes overgebleven. De aardappelen groei en niet meer. De gedupeerden hebben de hagelverzekering gevraagd om een taxateur te sturen om de schade op te nemen. Hjalmar van der Mark één van drie nieuwe leden van Thoolse jongerenraad 10.00 uur kavellijst openbaar 13.00 uur aanvang veiling Een spectaculaire veiling om in één dag afscheid te nemen van showroom-modellen, magazijn- vullers, restanten en enkele opzienbarende verrassingen. M.m.v. erkend veilingmeester Jaap Coenraads (van Birdie) en toezichthouder Mariëlle Buys van Buys Partners GGN. De veiling is voor iedereen die uit is op een buitenkansje. Er worden geen veilingkosten berekend, betaling direct. U dient zelf voor het ZATERDAG vervoer zorg te dragen of maakt gebruik van de vaste bezorg- tarieven. ledereen is dus ook! Tot ziens op 11 juni. Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20A Meer bewegen is nodig, zo blijkt steeds weer bij onderzoeken met scholieren die te dik zijn en ouderen met zittende beroepen. In Sint-Philipsland wordt die boodschap begrepen, want de avondwandelvierdaagse trekt 29 deelnemers meer dan vorig jaar. Secretaris-penningmeester Adrie Verkerke is dan ook bijzonder ingenomen met de belangstelling. „Ik stond er versteld van, want de Koningin Julianaschool heeft deze week vakantie, zodat we een aantal vaste deelnemers missen." Maandagavond begonnen 133 wandelaars aan de 5 km en 35 mensen aan de 10 km. Dinsdag kwamen er respectievelijk nog 10 en 1 bij, zodat het totaal op 143 (vorig jaar 124) en 36 (26) uitkwam. Onder hen de 35-jarige Gerben v.d. Velde die voor de 22ste keer meeliep, net zolang er in Sint-Philipsland een avondvierdaagse is. Het uit zes mensen bestaande comité had een leuke route uitgezet. Na de inschrij ving in de Druiventros ging men via de Voorstraat, de Oostdijk, Noorddijk, hoeve Broedershof voor de 10 km. De kleinere afstand voerde langs de Oudeweg en boer derij de Zwarte Schouw, waar de wandelaars limonade kregen. Dinsdag ging de route via de Henriëttepolder en de 10 km langs de Philipsdam, waarbij iedereen een stroopwafel ontving. De weersomstandigheden waren uitstekend. Voor gisteren stond het traject langs Broedershof, de Zeedijk en de Oostdijk op het programma. Vanavond is de finale langs de Krabbenkreek, terwijl de 10 km-wan- delaars nog het Schelde-Kijnkanaal volgen. Die laatste categorie begint eerder, want muziekvereniging Concordia wacht de wandelaars om acht uur aan de Zijpe straat op, waarna er nog een rondgang volgt. Bij de Druiventros krijgen de deelne mers die minimaal drie avonden hebben meegelopen een medaille. F.HBO-ers zijn alle vier avon- Zie de advertentie elders in deze krant. den paraat, zowel op de 5 als de 10 km, maar tot nu toe verliep al les zonder problemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1