Ruimtebehoefte op oear Aspiranten Emergo kampioen 1 Handhavingrapportage Hoge kosten kopiëren Nieuw horecagebouw Speelmansplaten Groen en kunst op Landzicht - ABT stemt tegen *kadernota 2006 Koersballen Doel chaletpark is niet bereikt 'Schip jachthaven niet gestrand' Rokers gevraagd voor onderzoek Donderdag 9 juni 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Voor zowel het nieuwe omgevingsplan als het sociaal economisch beleidsplan wil de provincie weten wat de behoefte is aan bedrijventerreinen. Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 23/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Geluidsoverlast spoor Zwakke Schakels in West-Zeeuwsch- Vlaanderen Provinciale Staten Rolstoelers testen toegankelijkheid van Neeltje Jans Snelle vaarzone Abdij Niguws Foto: Thermphos Vlissingen (Jaap Wolterbeek). I I i De provincie is verantwoordelijk voor het toezicht en handhaving van ongeveer 70 chemische en industriële bedrijven, 140 afval- verwerkende bedrijven en 120 zwembaden. In de handhavingrapportage Milieuwetgeving 2004 is aange geven hoeveel inspecties er zijn uitgevoerd en tot welke resulta ten deze hebben geleid. Ook milieuklachten en -meldingen zijn opgenomen in de rapportage. Conclusies Het aantal inspecties is ongeveer gelijk gebleven aan het hoge niveau van 2003. Het aantal uit gevoerde metingen met betrek king tot lucht en geluid is belang rijk gestegen. Er zijn minder overtredingen geconstateerd en het aantal bedrijven dat de wetgeving slecht naleeft is afgenomen van achten twintig naar zeventien. Bij 35% van de bedrijven gaat het om één of meer overtredingen, 65% van alle bedrijven houdt zich dus goed aan de regels. Wel valt op dat een zeer klein aantal ver antwoordelijk is voor ruim 60% van alle overtredingen. Het aantal inspecties bij de zwembaden was in 2003 en 2004 hoger dan normaal in ver band met de implementatie van de Legionella-regelgeving. De overtredingen zijn ten opzichte van 2003 met meer dan de helft verminderd. In 2004 zijn er ongeveer net zo veel formele waarschuwingen, dwangsommen en gedoogbe- schikkingen afgegeven als in 2003. Hoewel het aantal klachten wat is afgenomen, is het nog steeds relatief hoog. De meeste meldin gen hebben betrekking op geluids- en stankoverlast, waarbij opvalt dat het aantal geluids- klachten belangrijk is terugge lopen. Dit wordt vooral veroor zaakt door het terugdringen van geluidsoverlast bij Cerestar in Sas van Gent. In negatieve zin valt het aantal meldingen op van geluidsoverlast van het motor crossterrein RES in Axel. Positief is de forse afname van meldin gen en calamiteiten bij bedrijven. Hiermee is de stijgende trend van de afgelopen jaren doorbroken. Bestellen De Handhavingrapportage Milieuwetgeving 2004 is te ver krijgen bij het informatiecentrum van de provincie, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118- 631400, e-mailadres infocentrum@zeeland.nl Het informatiecentrum is op werkdagen geopend van 9.30 tot 16.30 uur. Bij de presentatie van ProRail op 26 mei jongstleden over de Planbeschrijving Zeeuwse Lijn was het meest in het oog sprin gende onderdeel het idee van geluidsschermen langs het spoor. Zowel de provincie als de gemeente Goes zijn van mening dat oplossingen moeten worden gevonden voor problemen als tril- lingshinder, verkeersproblematiek bij overgangen en de risico's van het vervoer van gevaarlijke stof fen. Momenteel wordt dan ook onder zocht welke haalbare alternatie ven er zijn. Informatieavond Donderdag 9 juni om 20.00 uur presenteren de provincie en de gemeente mogelijke oplossingen in Theater de Mythe in Goes. Het projectbureau Zwakke Schakels heeft een Basisdocument opgesteld, dat gezien kan worden als een uitwerking van het Gebiedsplan Natuurlijk Vitaal. Hierin zijn ver schillende opties vergeleken voor kustversterking en er wordt een voorlopige voorkeur gegeven. Eind juni bepalen het Zeeuws Overlegorgaan Waterkeringen en Gedeputeerde Staten welke optie in 2005/2006 nader zal worden uitgewerkt. Een startnotitie waar op inspraak mogelijk is, is de eer ste stap in deze procedure. Informatieavond Op 9 juni is er van 17.00 tot 21.00 uur een informatieavond over de kustversterkingsplannen in Hotel de Schelde in Cadzand. Om een nieuwe visie te kunnen ontwikkelen heeft Buck Consul tants International, op verzoek van de provincie, een ruimtebe hoefteraming opgesteld voor "droge" bedrijventerreinen tot 2020 met een doorkijk naar 2030. Het gaat hier om de totale vraag naar bedrijventerreinen, exclusief de zeehaventerreinen. Uitgangspunten De groeicijfers voor de werkgele genheid, zoals die in het rapport "Ruimte maken voor Kansen" zijn weergegeven dienen als uitgangs punt voor de visie. Hierbij is onderscheid gemaakt tussen de basisvariant en de dynamiekvari- ant. De basisvariant gaat uit van voortzetting van het huidige beleid en de dynamiekvariant van aangescherpt en geïntensiveerd beleid. Ook wordt ingezet op grootschalige economische struc tuurversterkende projecten in Zeeland. Er is een inventarisatie gemaakt van het huidige aanbod aan bedrijventerreinen en wat er nog \n de pijplijn zit. Tot slot zijn vraag en aanbod met elkaar ver geleken en zijn conclusies getrok ken voor de planning van bedrij venterreinen in de toekomst. Behoefte Voor de periode 2005-2010 is de vraag naar bedrijventerreinen in Zeeland geraamd op 48 tot 85 ha. In de tien jaar daarna wordt deze geschat op 72 tot 131 ha, afhankelijk van het basis- of dyna- miekscenario. In totaal dus 120 of 216 ha. Gemiddeld wordt er vanuit gegaan dat de vraag 8 tot 15 ha Foto: Marconiplein Goes (Jaap Wolterbeek). netto bedrijventerrein zal bedra gen tot 2020. Dit lijkt weinig in vergelijking met de ruim 25 ha per jaar van 1993- 2003, maar de werkgelegen heidsgroei doet zich voor een belangrijk deel voor in de dienst verlenende sector en die vestigt zich slechts beperkt op bedrijven terreinen. Ook zal een gedeelte van de toe komstige economische groei ruimte nodig hebben op zee haventerreinen en deze "natte" terreinen zijn buiten beschouwing gelaten. De afname van bedrijfsterreinen op langere termijn laat ook een daling zien in verband met de afname van de bevolkingsgroei en de verdere vergrijzing na 2010. Als rekening gehouden wordt met een zogeheten strategische voor raad, worden de totaalcijfers 144 of 259 ha en voor herstructure ring en transformatie kan daar nog 40 ha bijkomen. De regionale behoeftecijfers laten zien, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen de meeste behoefte zal zijn aan terreinen en in Walcheren de min ste. Vraag en aanbod Als vraag en aanbod in zijn tota liteit op elkaar afgestemd wor den, blijkt er op dit moment een fors overaanbod te zijn aan bedrijventerreinen. Op regionaal niveau is de verhouding in Schouwen-Duiveland en Tholen in evenwicht, evenals het aanbod in Zeeuwsch-Vlaanderen. De geplan de ontwikkelingen daar zouden echter tot overaanbod kunnen lei den. Walcheren en de Bevelanden beschikken nu al over ruim vol doende terreinen en ontwikkeling van nieuwe terreinen zal het over aanbod doen toenemen. Een herziening van de bedrijven terreinenstrategie ligt dan ook voor de hand. Het volledige rapport "Ruimtebe hoefteraming bedrijventerreinen" is te bestellen bij het provinciaal informatiecentrum. De komende twee weken worden de tommissievergaderingen ter voorbereiding van de statenverga dering van 17 juni gehouden. Onderstaand treft u de meest van belang zijnde agendapunten aan. Commissie Economie en Mobiliteit Datum: ma 13 juni Aanvang: 13.30 uur Locatie: Commissiekamer 2, Provinciehuis te Middelburg Voorzitter: A.A.D. Saman Commissiegriffier: A.Lobik Statencommissie@zeeland,nl Tel.: 0118-631888 Agenda: - Statenvoorstel reactie PS Trajectnota/MER Kanaalkruising Sluiskil; - brief GS inzake aanleg fietspad langs Drieweg (N665); - brief GS inzake beheersmoge- lijkheden Japanse oesters in Oosterschelde; - Evaluatie fietsvervoer Wester- scheldetunnel. Commissie Ruimte Datum: vr 10 juni Aanvang: 09.00 uur Locatie: Commissiekamer 2 Voorzitter: mw. H.A. Polderman-Martin Commissiegriffier: A. van Wallenburg statencomissie@zeelandnl tel.: 0118-631265 Agenda: - Ingekomen brief over glastuin bouw Sint Annaland; - Statenvoorstel Beleidsvisie externe veiligheid; - Brief GS inzake impuls herstruc turering en transformatie bedrij venterreinen. Commissie Sociale en Bestuurlijke Zaken Gewijzigde datum en aanvang stijd! Datum: do 9 juni Aanvang: 09.30 uur Locatie: commissiekamer 2 Voorzitter: E. Hageman Commissiegriffier: M. Trimpe statencommissie@zeeland.nl Tel. 0118-631437 Agenda: - Statenvoorstel Incidentele middelen Gemeenschappelijke Regeling Zeeuwse Bibliotheek 2005; - Statenvoorstel provinciaal biblio theekplan 2005-2008; - Statenvoorstel 4' wijziging begroting provincie; - IPO-jaarrekening 2004 - Brief GS inzake toezegging over beleidsinformatie jeugd zorg. Commissievergaderingen zijn openbaar. Belangstellenden zijn van harte welkom voor het bijwonen van de vergadering. Indien u wenst in te spreken ver zoeken wij u vriendelijk dit uiterlijk een half uur voor aanvang van de betreffende vergadering te mel den bij de commissiegriffier. Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provinciale Staten of statencommissies kunt u bekijken op de web site: www.zeeland.nl onder provinciale staten. Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg Staand v.l.n.r. Rhea Koopman, Carolien Koopman, trainster Irene Farla, Charlotte Oudesluijs, Chantal Bentvelsen, Jeffrey Pals, Rick Bazen en begeleidster Marian Bazen. Zittend en liggend: Pascal Farla, Jan van der Kleijn, Marijke van Keulen, Gisela van de Ree en Lisa Hage. Liefhebbers van tuinen kunnen ko mende zaterdag en zondag terecht bij de boerderij Landzicht aan de Breedenvlietsedijk tussen Sint-An- naland en Stavenisse. Chris de Bruin en Brigitte Jumelet bieden de bezoekers beide dagen tussen tien en vijf uur niet alleen bloemen en planten, maar ook kunst van Zeeuwse bodem. Bij de boerderij is 6500 vierkante meter tuin aange legd met veel vaste planten, een boomgaard en groenten. Ook is er een bloemenpluktuin waar bezoe kers zelf hun boeket kunnen samen stellen. Verder zijn er plantenkwe- \BT heeft maandag in de gemeen- eraad als enige fractie tegen de ka- lernota 2006 gestemd. J.J.P.A. 3oulogne wilde namens deze frac- ie een voorbehoud maken, maar volgens de regels van de gemeente- vet kan dat niet. Boulogne had de aadzaal moeten verlaten om niet egen te hoeven stemmen, maar dat vas hem ontgaan. burgemeester W. Nuis wees hem laar op, maar toen was het al te Jet schip van de jachthaven in Sint- Vinaland is niet gestrand, zei wet- iouder K.A. Heijboer maandag- vond in de gemeenteraad op een •raag van ABT over de overdracht an de jachthaven van de gemeente an de watersportvereniging Sint- ^nnaland. De overeenkomst tussen e gemeente en de vereniging is al ndertekend, zo bleek uit het ant woord van de wethouder. Oudesluijs (PvdA) wilde voor- tan eerder worden geïnformeerd in crgelijkbare gevallen. Nu het Ne- erlandse watersportverbond had ereageerd op de brief van de His- /a-vereniging, was voor zijn fractie e kous wel af, zei hij. itslagen van de gespeelde wedstrijden an leulvliet: 1. L. van Bale 43 p; 2. W. ijl en L. Verschoor 39 p; 3. R. Bolier en Vroegop 30 p: 4. G. Bolier en J. Bos 5 p; 5. A. Hilgerson en J. Verbraeken 3p. holen stad: 1. mevr. A. Scherpenisse 1 p; 2. N. Moerkerken 29 p; 3. mevr. R. agtegaal 28 p; 4. mevr. R. van Driel 26 kerijen te vinden, een wijnproeverij, brocante, sieraden en quilts. Te be wonderen vallen schilderijen van Marcel van Tienen en Tjits van den Ende, werk van beeldend kunste naars Jan Kettelerij en Loes Muller en van 'paper artist' Andrea Cook, verder worden hoeden geshowd van Hanny Mallekote en kleding van Marjo Vingerhoed. Het is dit weekeinde ook open tui nen op Tholen, maar dan op vrijdag (13-21 uur) en zaterdag (10-17 uur). Daaraan doen vijf families mee: Balk, Zuidplantsoen 5 en Van der Zwan, Schelphoekseweg 3 te Poort vliet; Van Gurp, Stenepad 1 te Sint- Maartensdijk; Kok, Langeweg 46 en Versluys, Pyruslaan 1 te Scher penisse. laat. „U bent voor of tegen het be sluit, onthouden kan niet. U had weg moeten gaan bij het nemen van een besluit." De discussie over het financiële beleid voor volgend jaar en de daaropvolgende jaren kende zo doende nog een verrassend slot. Boulogne zat nu ineens voor de keuze tussen ja en nee. Bij het refe rendum over de Europese grond wet kon nog blanco worden ge stemd, maar nu moest Boulogne kleur bekennen. Goedkeuren wilde hij het beleid niet, dus bleef een te genstem over. Boulogne vond het te 'goedkoop' om te verwijzen naar de brief van het watersportverbond. „Logisch dat die niet gauw een advies geven tegen hun leden." Boulogne ver wees naar een nieuwe brief van de Hiswa die hij zeker besproken wil zien. „We zullen wel zien waar het schip strandt." Maar volgens He ijboer is het schip niet gestrand. Wel zal het college de brief van de His wa beantwoorden. Zorgketen. Het reformatorisch sa menwerkingsverband prima onder wijs Zeeland krijgt 16.482 euro subsi die van de provincie voor het project zorgketen gedrag en motivatie. p; 5. W. Scherpenisse 20 p; 6. L. Soo- mers 17 p; 7. mevr. R. Burrows en mevr. C. Wilsing 13 p. 27 mei: 1. L. Soomers en mevr. R. van Driel 22 p; 3. mevr. C. Wilsing en mevr. R. Nagtegaal 18 p; 5. N. Moerkerken 17 p; 6. mevr. A. Scher penisse 13 p; 7. W. Scherpenisse 10 p; 8. mevr. R. Burrows 9 p. Sint-Maartensdijk: 1. W. Bijl 36 p; 2. C. van Gorsel 31 p; 3. A. Poot 26 p; 4. J. Bijnagte 23 p; 5. A. Wielaard 20 p; 6. B. Bijnagte 19 p; 7. M. Dane 14 p. De aspiranten van Emergo zijn on geslagen kampioen geworden in het district Zuidwest Nederland. Zaterdag won het team met 1-9 in Papcndrecht van PKC. De meisjes en jongens van 12 en 13 jaar vor men een hecht team. In april kwa men ze voor het eerst als ploeg bij elkaar te spelen, maar de meesten spelen al sinds hun zesde samen. Aan het begin van de competitie dacht trainster Irene Farla dat het B-team een goed middenmoter zou worden. „De eerste wedstrijd ston den we in de stromende regen met De Rijksuniversiteit Groningen doet onderzoek onder mensen die roken. Ze zoekt het antwoord op de vraag waaróm mensen roken. Rokers wordt gevraagd aan het onderzoek mee te werken, door eenmalig een uitgebreide vragenlijst in te vullen. Wie mee wil doen, kan de vragen lijst via internet invullen en tcrug- 3-0 achter, maar we kwamen in de tweede helft terug en wonnen. De tweede wedstrijd ging ook zo. Daarna steeg het zelfvertrouwen." Het is volgens Farla een team met spelers die de zaak serieus oppak ken maar ook een vriendenclubje waarin veel gelachen wordt. De ploeg blijft bij elkaar. Farla: „We gaan na de zomervakantie weer beter presteren in de hogere klasse, maar het plezier staat toch voor op." Het team kent twee topsco rers: Rick Bazen en Pascal Farla. Beiden troffen 15 maal doel. sturen, of een papieren versie vra gen en die kosteloos insturen. On der de inzenders worden twintig waardebonnen verloot van 20 euro. Belangstellenden kunnen zich tele fonisch aanmelden bij Carla de Groot of Suzanne Pietersma. tel. 050-3636326 of 050-3636630, of e- mail S.Pietersma@rug.nl. In de wedstrijd tegen PKC toonde Emergo B zich al een ware kam pioen. Er werd goed gecombi neerd. De thuisploeg kreeg heel weinig kansen. Na een 1-1 stand liepen de rood-zwarten dan ook uit naar een 3-1 voorsprong. In de tweede helft kreeg PKC geen en kele kans om te scoren. De rood zwarten troffen zes keer doel waarna de eindstand 1-9 werd. Voor Emergo scoorden Rick Ba zen (4x), Pascal Farla (3x), Chan tal Bentvelsen en Gisela van de Ree. Collecte gehandicapten. Handi- cap.nl, de fondswervingsorganisatie van de Ango, organiseert van 13 t/m 18 juni de jaarlijkse nationale col lecte. De opbrengst wordt gebruikt om mensen met een handicap of een chronische ziekte te steunen die dreigen financieel in de problemen te komen doordat zij geconfron teerd worden met kosten die ner gens vergoed worden. Er moeten nog gegevens voor het akoestisch onderzoek worden aan geleverd, maar de aanvraag voor de wet milieubeheer van Speelmans platen b.v. aan de Oesterdam in Tholen ligt ter inzage. Het dikke pak papier bevat een berg gegevens over de activiteiten die op het ter rein plaatsvinden. Het schetst ook de toekomst van het terrein dat uit moet groeien naar een watersport- centrum met mogelijkheden voor groepsactiviteiten en overnachtin gen. In het plan voor de toekomst vervalt het huidige paviljoen als restaurant. Er komt een nieuw horecagebouw aan het water, vlakbij de steiger van de waterfietsen. Om het gebouw ko men vier kleinere gebouwtjes: voor de administratie, winkel, werk plaats, toilet/douche/kleedruimte De gemeente heeft hoge kopieer kosten. Dat blijkt uit de kadernota 2006. Het aantal kopieën neemt toe, maar ook het kleurgebruik. Volgens het college is dit wel te verklaren. De leesbaarheid van nota's en andere ambtelijke stuk ken wordt door het gebruik van kleur vergroot. Als ook het ver strekken van de raadsstukken en het kleurgebruik wordt voortgezet, dan is er jaarlijks 17.500 euro meer nodig om de kosten te beta len. P. van Belzen (CU) vroeg zich in de commissie bestuurszaken af hoe de kosten in de hand kunnen worden gehouden. Hij wees er op dat de hoge kosten ook op het con to van de raad worden geschreven. Volgens J.P. Bout (CDA) is er ech ter niet veel aan te doen. Hij had uitgerekend dat er gemiddeld per dag per ambtenaar 4 tot 5 kopieën Drie gasten van het Thoolse Rode Kruis uit Sint-Annaland en drie uit Sint-Philipsland togen dinsdag met tien vrijwilligers naar Water land Neeltje Jans. Op de startdag van de landelijke collectecampag ne 'Drempels wegnemen voor on ze gehandicapte medemens' werd de toegankelijkheid van deze at tractie bekeken voor mensen die voor groepsactiviteiten. Hier zou ook een steiger kunnen komen met aanlegplaatsen voor passanten. Het huidige restaurant wordt het re ceptiegebouw. Om groepen gasten te kunnen ontvangen voor meer daagse activiteiten wil ondernemer M. Verweij op twee plaatsen van het terrein verblijven bouwen. Aan de noordkant zouden 59 chalets moe ten verrijzen (met 9 dubbele), aan de zuidkant van het terrein bij de snelle vaarzone voor jetski's zouden elf paalwoningen gebouwd moeten worden. De outdoor-activiteiten bestaan uit paintball (verfballetjes schieten), klimwand (nog aan te leggen), vlot- tenbouw (van palen jerrycans). worden geproduceerd. „Het is nu eenmaal zo duur." Hij wees er ver der op dat de steun fracties van de politieke partijen in de gemeente raad ook raadstukken krijgen. M.A.J. van der Linde (PvdA) vond dat er wel wat aan gedaan kan worden. „Het is een goed on derwerp om taakstellend op te be zuinigen. Dat is ook beter voor het milieu." Maar J. van den Donker (D66) noemde het een 'onzin discussie.' Volgens K.B.M. Saris (VVD) is het geen taak van de raad om daar op toe te gaan zien. „De mensen in de organisatie zijn slim genoeg om er zuinig mee om te gaan. Maar het is wel heel moeilijk." M.J. Klippel (SGP) was het eens met Saris. „Dit is geen bestuurlij ke zaak, maar een zaak waar bin nen de ambtelijke organisatie naar gekeken moet worden." in een rolstoel zitten. Er waren minpunten en pluspunten, vertelt Jany Boogaard. „Een schelpenpad maakte de toegang tot het hoofd gebouw lastig. En bij sommige at tracties was de ingang krap en de doorgang bochtig. Ook heeft ie mand in een rolstoel geen handen vrij om de rubberstrips vóór de in gang opzij te doen." Het restau rant werd juist als heel open en ruimtelijk ervaren, en de mensen konden overal goed bij. Er waren rolstoelers uit andere de len van het Rode-Kruisdistrict Oosterschelde en de leeftijden va rieerden van tieners tot ouderen. quadrijden 125 cc motoren) op spe ciale baan, ter hoogte van de aan legplaats voor snelle motorboten. Op verzoek van de gemeente wordt het akoestisch onderzoek nog bijge werkt. Behalve chalets en paalwoningen zouden er ook 25 staanplaatsen voor caravans en campers moeten ko men. De gasten zouden er hoog stens drie dagen kunnen overnach ten. Speelmansplaten heeft ook een aanvraag ingediend voor het lozen van huishoudelijk afvalwater op het Zoommeer in het kader van de wet verontreiniging oppervlaktewater. Die werd vorig jaar juli ingediend bij rijkswaterstaat. In oktober en november zijn aanvul lende gegevens aangeleverd. Er zijn inmiddels twee bezwaren inge diend. De inspanningen van het college van burgemeester en wethouders om de werkzaamheden op chalet- parc Krabbenkreek in Sint-Anna- iand stil te leggen, zijn mislukt. Dat concludeerde fractievoorzitter P. van Belzen (ChristenUnie) maan dagavond in de gemeenteraad. Hij had het volledige dossier van het chaletpark ingezien en vroeg het college nu of het bereikt heeft wat het wilde bereiken. Hij wees er op dat de omstreden bouwweg nog niet is verwijderd terwijl b. en w. daar wel opdracht voor gegeven hebben, op straffe van een dwang som. De rechtbank gaf de gemeente daar ook in gelijk. Wethouder K.A. Heijboer erkende volmondig dat het doel van de in spanningen van het college niet be reikt is. Op de vraag wat nu de vol gende stappen zijn, kon Heijboer nog geen antwoord geven. Hij vroeg om er in een van de volgende commissievergaderingen op terug te mogen komen. De jongelui konden van de water glijbaan nadat ze door vrijwilli gers naar boven waren gedragen. „De ontvangst was goed en de dag prima geslaagd", zegt Jany Boo gaard. Ze heeft gezien dat in bijvoor beeld Disneyland Parijs alle at tracties rolstoeltoegankelijk zijn. „Het kan dus wél, maar dat kost natuurlijk geld."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 17