Aanzet voor viering 600 jaar Vossemeer 'Even bij Koos om een borreltje' begrip in dorp en ver daarbuiten Gimbrére UITVERKOOP 8 van 't Ouwe Raed'uus Zonnige straatspeeldag Twijfel over afstoten Altijd meer dan 400 occasions Thools dorp jubileert in 2010 Koos Smits (72) sluit café na veertig jaar in Stavenisse Donderdag 2 juni 2005 61e jaargang no. 28 www.autoteam.nl Café Handel en Scheepvaart in Stavenisse is dicht. Za terdag namen de klanten afscheid van de 72-jarige uit baatster van het café aan de Stoofdijk. 'Smitje' was een begrip. Niet alleen voor inwoners van Stavenisse, maar ook voor veel klanten uit andere doipen, voor sportvis sers, duikers, campinggasten en passanten. Na veertig jaar stopt Koos. Er is geen opvolger. Zaterdag namen de klanten afscheid van haar en het café. Ze kreeg bloemen en planten. 'Smitje' was een van de laatste echte bruine kroegen. Volgens sommigen was het een instituut. Wel eentje waar de deur altijd open stond. Dat was ook al het geval bij de voorgangers, het echtpaar Hendrikse, maar die sloten hun café altijd op zondag. Voetbal Heerlijk weer om buiten te spelen was het gisteren middag: niet al te warm, maar wel zonnig. Dat trof, want het was nationale straatspeeldag. In Sint-Phi lipsland, Poortvliet en Stavenisse genoten de kinde ren dan ook met volle teugen. Voor enkele uren was de straat eens niet het domein van de auto. Het thema van de straatspeeldag was 'Stop te hard rijden'. KORTEMEESTRAAT 25 BERGEN OP ZOOM KORTEMEESTRAAT 35 4 4 Mi ■1 Gemeente beloont aansluiten op schoonwaterriool Inloopavond over nieuwbouw Ten Anker Dagelijks activi-tijdf voor wonen... Deel raad zet Poorthove in ijskast y Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De uitbreiding van Poorthove in Poortvliet tot een dorpshuis en me disch centrum staat op de tocht. Ken deel van de raad wil een pas op de plaats maken en eerst de bevolking raadplegen voordat ze er een be sluit over neemt. Dat bleek maandagavond tijdens het bespreken van de kadernota waarin de grote lijnen voor het begrotingsjaar 2006 en de daaropvolgende jareij 2007-2009 worden uitgezet. Het college gaat ech ter door met het plan om Poorthove uit te breiden. Met het optuigen van de Poorthove zou het dorpshuis 't Ouwe Raed' uus afgestoten kunnen worden. Het zou de gemeente jaarlijks 29.0(H) euro minder kosten. In de commis sie bestuurszaken was het P. van Belzen (ChristenUnie) die cr als eerste vraagtekens bij plaatste. Hij verwees naar het grote optimisme bij de plannen voor de Vossenkuil- nieuwe-stijl irt Oud-Vossemeer en de teleurstelling die volgde toen bleek dat er minder subsidie voor was en dat onder meer de huisarts ('de geneeskundige troepen') zich terugtrok vanwege de hoge kosten. Volgens Van Belzen moet daar leer geld uit getrokken worden. Hij vroeg zich af of het in Poortvliet op dezelfde manier zal gaan. Boven dien hebben de bewoners van Poortvliet al geklaagd dat in het dorpshuis nieuwe stijl minder faci liteiten komen dan in het 't Ouwe Raed'uus, aldus Van Belzen. „We zouden de uitbreiding van Poortho ve dan pas aan de orde willen stel len als de bevolking er zich over heeft uitgesproken." Hij kreeg steun van J.P. Bout (CDA). Ook hij twijfelde aan het nut van de bezuiniging van 29 mil le omdat hij niet weet wat de kos ten zijn van het vernieuwde Poort hove. Ook de PvdA vond dat de beslissing over Poorthove uitge steld moet worden. „Het is de vraag of we 't Ouwe Raed'uus moeten sluiten. In ieder geval niet voor 2007. Ik zie van die bezuini ging niet veel terecht komen. Ook gezien de reacties tijdens het kern- bezoek is het beter om even te wachten", zei M.A.J. van der Lin de. M.J. Klippel (SGP) twijfelde echter niet. Hij zei dat een uitbreiding van de Poorthove 'altijd veel comforta beler' zal zijn dan 't Ouwe Raed' uus. J.J.P.A. Boulogne (ABT) liet zich in woorden van dezelfde strek king uit. „Als er een goede nieuwe accommodatie is, dan kun je pas 't Ouwe Raed'uus afstoten. Een nieuw en modern gebouw is altijd goedkoper." Boulogne wilde er nu geen uitspraak over doen, zei hij, maar eerst wachten tot het college de plannen bekend maakt. J. van den Donker (D66) vond ook dat er eerst een discussie gevoerd moeten worden over de behoud van 't Ouwe Raed'uus en de uitbreiding van Poorthove. Wethouder M.A.E. Velthuis vond dat een deel van de commissie de uitbreiding in de ijs kast zet. „Maar het college gaat wel uit van het besluit dat is geno men. We gaan wel verder met het uitwerken van het plan." In Oud-Vossemeer is de eerste stap gezet voor de viering van het 600- jarig bestaan van het dorp in 2010. Op initiatief van vijf inwoners kwa men vertegenwoordigers van verenigingen, scholen en kerken maan dagavond bij elkaar voor een eerste oriënterende bespreking. Geprobeerd zal worden voor het einde van dit jaar een stichting of ver eniging te vormen die de viering gaat coördineren. Daarna zouden commissies initiatieven moeten gaan uitwerken. In september is een vervolgbijeenkomst gepland. Vertegenwoordigers van zestien verenigingen, scholen en kerken gaven gehoor aan de uitnodiging die Alfred Vis, Eric van Hees, Bas Quist, Frank Hommel en Rien Tholenaar enkele weken eerder hadden rondgestuurd. Met nog ruim vier jaar te gaan vóór het ju bileumjaar, was het niet de bedoe ling om over concrete evenemen ten of details te praten. Wél wilde men de bereidheid peilen om mee te gaan doen in de organisatie. In ieder geval zei niemand van de aanwezigen dat het 600-jarig be staan niet gevierd zou moeten wor den, maar personen om de kar te trekken werden nog niet naar vo ren geschoven. „We begrijpen ook wel dat jullie eerst de achterban willen raadplegen", zei Tholenaar. Hij legde uit dat de vijf initiatief nemers allerminst de pretentie hebben om straks het overkoepe lende bestuur te vormen. „We heb ben slechts de aanzet willen geven. De trein moet gaan rijden." Als er eenmaal een stichting of vereniging zal zijn gevormd, kun nen commissies met concrete za ken aan de gang. Heel belangrijk zal een sponsorcommissie worden om de jubileumviering financieel rond te krijgen. De aanwezigen werd gevraagd om voor de volgen de bijeenkomst met namen te ko men van mensen die mee willen gaan draaien. Ook was er de op roep om buiten de eigen vereni ging te kijken naar inwoners die geschikt zijn om een rol te vervul len binnen de organisatie van 600 jaar Oud-Vossemeer. Op die ma nier worden er zoveel mogelijk in woners bij betrokken. Suggesties voor activiteiten kunnen ook al ge daan worden, op het formulier dat iedereen meekreeg (de niet aanwe zige organisaties krijgen het toege stuurd). ZIE VERDER PAGINA 3 Koos Smits-Vroegop links) haalt samen met Baddy Goedegebuure herinneringen op. Achter de bar Jaap van Haaften die 42 jaar meehielp in café Handel en Scheepvaart. Rond twaalf uur is het zaterdag niet veel drukker dan anders. Aan de toog zitten de vaste gasten die elke zaterdagochtend een borreltje of een pilsje komen halen. Wel is de sfeer anders. Het is de laatste dag dat het café open is. Koos zit op de eerste barkruk bij de deur. Regelmatig ko men er klanten binnen met bloemen of een plantje. Soms zit het prijs kaartje er nog aan. Koos bedankt, klinkt het steeds. "We zullen je mis sen." De bloemen en planten wor den op de biljarttafel gezet. Het wordt er steeds kleuriger. Vandaag hoeft niemand te betalen. Als een klant zijn portemonnee wil trekken, maakt Koos een afwerend gebaar. En ze vraagt of de gasten 's middags of 's avonds nog terug wil len komen. Flesjes bier zijn er niet meer. Nu worden de vaten aange sproken. Na veertig jaar sluit Koos de tent. Ze heeft geen opvolgers. „De kinderen willen het niet. Maar er is genoeg animo voor. Er hebben een heleboel werken. Hij werkte toen in Rotter dam. Er stond geen bar in. De toog was zo maar een meter breed. Er was ook geen dames wc. Die hebben we naast de heren wc gemaakt." Enkel jaren gelden is haar man ge storven. Koos bleef het café uitba ten. Samen met de vaste kracht Jaap van Haaften. Hij hielp al een paar jaar bij de voorgangers van Smits, bij Piet Hendrikse (Piet van Hein), een oom van zijn moeder. De 62-ja- rige Van Haaften: „Toen het café van Merien en Koos een paar weken open was, vroegen ze me om te ko men helpen. Dat heb ik gedaan en ik ben gebleven. Ik heb dertig jaar in de wegenbouw gezeten en 42 jaar in het café geholpen. Het is welletjes." Het is ook de dag dat er veel herin neringen worden opgehaald. Dat doet Koos met Baddy Goedege buure. De geboren en getogen Sta- venissenaar woont al jaren in Noor wegen, maar is voor de sluiting speciaal overgekomen uit Laerdal. „Twee weken geleden was ik ook al hier. Toen wist ik niet dat het café dicht zou gaan. Ik was al terug in Noorwegen toen ik het hoorde. Ik ben er voor. teruggekomen. Ik was bij de opening, dan moet je ook bij de sluiting zijn," zegt de 59-jarige bezoeker. Het café ligt aan de haven. Bij springtij kon het water zo hoog ko men dat het café rondom in het wa ter kwam te staan. Dus dat er ook aan de voorkant aan de Stoofdijk water stond, tot aan de vloedplan ken. Een foto uit de jaren zeventig aan de muur herinnert daar nog aan. Maar Goedegebuure herinnert zich nog een avond dat de gasten zelfs niet meer naar buiten konden en dat het water over de gemetselde muur die voor het café staat, stroomde. „Met spekvet heb ik toen de muur aan dc binnenkant ingesmeerd om het water buiten te houden." Koos zelf was er toen niet, vertelt ze. „Ik was op cursus in Breda voor mijn horecapapieren. Toen ik terug kwam zag ik in Tholen al dat het water heel hoog stond. Oh, dacht ik, dat gaat niet goed. Toen ik hier kwam kon ik niet naar het café toe, maar ik heb iemand gevraagd met laarzen en die heeft me op zijn rug genomen om hier binnen te kunnen komen." In 1977 werd begonnen met de aanleg van de keersluis in de havengeul. Bij extreem hoog water wordt het kanaal naar de haven afge sloten en sindsdien blijft het café droog. Van Haaften herinnert zich ook dat er wel eens haasje-over werd ge speeld in het café. „Totdat er iemand met zijn voet achter de stoel van de tafel bleef haken en languit op de vloer lag. Wat hebben we toen gela chen." Een van de vaste klanten uit Sint-Annaland zit met zijn hondje op schoot aan de bar. Koos: „Elke zaterdag zit het beestje op een worstje te wachten." Van Haaften haalt een foto uit 1904 van het café te voorschijn toen het etablissement nog Havenzicht heet te. Er liggen zeilschepen in de ha ven. Platbodems. „Toen was het ai een café. Er is veel veranderd. Als je nu naar buiten kijkt, ligt het vol met plezierbootjes. In 1963 lagen er 17 werkschepen, nu nog eentje van Jan van de Berge. Het is nu allemaal luxe." De zaterdag, tussen elf uur 's och tends en één uur 's middags en tus sen vier en zes uur zijn de drukste uren van de week voor het café ge weest, zegt Van Haaften. „Dat is al tijd zo gebleven. Vaste klanten, maar op zondag zijn er nu ook veel dui kers. Het is gewoon heel druk." Koos krijgt bloemen van collega's uit de horeca. Bas de Man (in koks tenue) en Jannic Rijnberg van Ha venzicht uit Sint-Annaland waren al vroeg afscheid komen nemen. Maar ook burgemeester W. Nuis was even aangekomen om Koos de hand te drukken. Hij had de stand van de VBOK op het Van der Lek de Clercqplein bezocht en hoorde daar dat 'Smitje' de deuren ging sluiten. ZIE VERDER PAGINA Op de Voorstraat in Sint-Philipsland is het een hele drukte. „Er is altijd veel animo", zegt Mieke Kot die hulp krijgt van zo'n achttien moeders van basisschoolleerlingen. Verdeeld over de straat zijn spellen uitgezet die te maken hebben met het verkeer. Zoals een wandelend zebrapad, een hindernisbaan, een balspel en springen door autobanden. Zie verder pagina 17. DAMESMODE MANNENMODE Advertentie I.M. mensen gebeld die het over willen nemen. Maar ik blijf hier zelf wo nen. Het is veel te mooi, hier aan de haven." Samen met haar man M. Smits nam ze in 1965 het café over. „Ik wilde het graag. Mijn man bleef gewoon iRobiyva Gold Een solide Groen belegging op Hollandse bodem met 100% inleggarantie - Pensioen op maat - Studie voor uw kinderen Email: a.vandongen@robiniagold.nl info@robiniagold.nl Tel: 0111 - 691786 06-23904548 Fax: 0111-695076 Advertentie I.M. Bolus Bonus-dag tot 17.00 uur Wat is deze zaterdag de bonus bij de bolus? De zesde stoel bij een eethoek gratis of de zesde zit plaats bij een zithoek. Alleen deze zaterdag! WOENSDAG JUNI Finland-Nederland WK-kwalificatie v.a. 19.30 uur Kom zitten op het puntje van 'uw' stoel of zak heerlijk onderuit en geniet van de wedstrijd op de haarscherpe Sony-televisies. DONDERDAG JUNM-™ Workhop: klassiek&modern combineren 12.45-15.00 uur In de praktijk-workshop van Hennie Bosman ontdekt u hoe u de antieke kast van oma combi neert met een moderne zithoek. Schrijf tijdig in: 0111 401318 JUNI Meubelveiling 10.00 uur I openbaar; 13.00 uur aanvang veiling Een spectaculaire veiling om in één dag afscheid te nemen van showroom-modellen, magazijn- vullers, restanten en enkele opzienbarende verrassingen. Op de veiling is voor iedereen een buitenkansje te benutten. JUNI Vaderdag koopavond tot 19.00 uur Een winkelstraat in Zonnemaire met modeaccessoires van Fabert, heerlijke geuren en verzorgings- produkten van Parfumerie TVaa, wijnen, whisky's en andere heer lijkheden, zonnebrillen van Alex de Nie Optiek, hebbe'dingen' uit de Sony-shop en ir accessoires Kosta Boda. ioH*1 www.interieur- - Zonnemaire Met bewoners van de Philips dc Goe- destraat in Poortvliet wordt vanavond bekeken wat er aan hun straat eventu eel aangepast zou moeten worden als deze wordt opengebroken voor het leggen van een schoonwaterriool. Eerst krijgen de bewoners in 't Ouwe Raed'uus uitleg over dc plannen voor dat riool, bedoeld om hemelwater apart af te voeren naar een sloot. Dc gemeente zou graag zien dat dc bewo ners de regenpijp aan de voorkant van hun huis op dit schoonwaterriool laten aansluiten. Want dan bereikt ze sneller en voordeliger het aantal af te koppe len vierkante meters verharding dat als doel is gesteld, waardoor in minder straten een schoonwaterriool gelegd hoeft te worden. Bewoners kunnen niet tot aansluiting verplicht worden, maar als ze meewerken, wordt het werk op kosten van de gemeente uit gevoerd. Als waardering én tegemoet koming voor de overlast krijgen dege nen die meewerken een waterpakket ter waarde van honderd euro. Ze kun nen kiezen uit een regenton van hout of kunststof, een waterbesparingsset, een cadeaubon van een tuincentrum of een combinatie van geschenken. Omwonenden en andere belangstel lenden kunnen volgende week don derdagavond kennis nemen van dc plannen voor de nieuwbouw van het zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Ook het plan voor de tijdelijke huis vesting van dc bewoners van de servi ceflat wordt getoond. De fiat met 56 appartementen wordt gesloopt. Er komt een nieuw gebouw met 51 ap partementen voor terug. Een en nader vindt plaats in de zalen de Tjalk en de Klipper van Ten Anker. Er worden beelden getoond van de nieuwbouw, er is informatie over het plan voor dc tijdelijke huisvesting, bestemmings procedures, de planning van de werk zaamheden en de verkeerssituatie. De avond wordt gehouden door de SVRZ, Castria Wonen, Marsaki en de gemeente en duurt van half acht tot negen uur. dus komt u vandaag óf morgen? H ZATERDAG Deze week Een evenwichtsbaan is één van de speeltoestellen op de Voorstraat in Sint-Philipsland. éi EN VERDER... Overdracht jachthaven Sint- Annaland is rechtmatig, zegt watersportbond Hervormd verenigingsgebouw Sint-Philipsland wordt drastisch opgeknapt DE MAN DIE GEEN FOUTEN MAAKT, MAAKT NIET HET GERINGSTE, DAT BRUIKBAAR IS Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Variatie met aardappelen is enorm zegt Rinus Bijl in zijn nieuwe sorteerhal Aanvoerder De Jong van Tholense Boys heeft met 2 treffers leeuwendeel in promotie naar tweede klas Toos de Wilde uit Scherpenisse als eerste vrouw koningin van schuttersvereniging

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1