GRATIS RIJLES! Verkeersschool MATTEMBURGH Straatspeeldag Poortvliet Extra punten voor bevelvoerder Kunst Eerste paardenverkoop in Tholen Gemeente houdt bijna vier ton over op rekening Korting subsidie over, huur gaat wel omhoog Rijnberg zesde bij bootvissen ter kennismaking... 60 minuten. Internationaal debuut turnster Scherpenisse Sterk debuut Tim Dees in wereldbeker Emergo zwaait twee spelers uit Infomarkt water in Meulvliet donderdag 2 juni 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Bekers trekkertrek Houke en Tichem Tandje Bij zwermt uit Zwemmen voor Ronald McDonald Gelijkspel mix 35+ Eendrachttoernooi na twee jaar terug Aspiranten jeugdbrandweer naar halve finale Kruiwagens CDA wil sportraad in ere herstellen Afgepakt I Turnen De 9-jarige Melissa Scherpenisse uit Sint-Annaland maakte zondag tijdens de jeugdinterland turnen haar internationaal debuut. De ta lentvolle turnster begon bij de plaatselijke gymvereniging WIK en is momenteel aangesloten bij Mar- tinus. Voor het eerst mocht ze Ne derland vertegenwoordigen bij een interlandwedstrijd, waardoor ze haar oefeningen moest doen in het turnpakje van de nationale selectie. Melissa kwalificeerde zich voor dc interland door haar goede prestaties bij de landelijke voorwedstrijden. Bij dc tweede voorwedstrijd in Bre da won de Sint-Annalandse het zil ver. Als enige Zeeuwse topturnster trok Melissa Scherpenisse nadruk kelijk de aandacht van de media. Na het spelen van de volksliederen moest ze het opnemen legen turn sters uit België en Duitsland en nog een tweede team dat Nederland ver tegenwoordigde. Melissa had op een aantal toestellen voor deze wedstrijd enkele moeilijkere ele menten ingebouwd. Zo maakte ze een salto op dc balk en toonde ze een fraaie wisselspagaat en een ge lukte streksalto van de balk. Op vloer had ze ook de nodige gym nastische wijzigingen aangebracht om te komen tot een verhoogde uitgangswaarde. Zo maakte ze een salto uitstap arabier flik-flak en een overslag streksalto. De afslui tende oefening werd op de brug gedaan. Op dit onderdeel behaalde Melissa Scherpenisse onlangs nog een 9,7, maar dit keer maakte ze een foutje. Wel rondde ze haar oe fening af met een fraaie dubbel salto. Ondanks enkele kleine fout jes kan Melissa Scherpenisse te rugzien op een geslaagd interna tionaal debuut. Als herinnering aan haar optreden werd aan dc jonge turnster een medaille uitgereikt. Ook kreeg ze samen met de trai ners door de landelijke bond een buffet aangeboden. Vossemeerder Arjan Rijnberg is zesde geworden bij de naselectie bootvissen. Van de tien deelne mers aan de reeks van drie wed strijden worden er zes geselecteerd voor het wereldkampioenschap. Dat wordt van 8 t/m 15 oktober gehouden bij het Engelse Wey mouth. Over drie wedstrijden ving Rijn berg totaal 46 vissen, met een lengte van 146 centimeter en een gewicht van 7090 gram. De laatste wedstrijd was op 21 mei en daar klasseerde dc Vossemeerder zich met 27 vissen eveneens als zesde. Adrie Houke en Ronald Tichem zijn met eerste prijzen teruggekomen van een trekkertrekwedstrijd in Zuid-Beijerland. Maar ook andere Thoolse deelnemers vielen in de prijzen op de goed verzorgde baan. Van de elf namen er zeven een prijs mee naar huis. In de standaardklasse 3,5 ton reed Nick Houke met 93,92 meter een af stand die goed was voor de vijfde prijs. René Heijboer werd met 98,76 meter tweede in de standaardklasse 4,7 ton en Niels van Tilbeurgh werd hierin vierde met 92,33 meter. In de standaardklasse tot zes ton trok Mar co v.d. Slikke een afstand van 91,10 meter en Kees Kleppe kwam tot 80,90 meter. De sportklasse tot drie ton werd een compleet Thoolse aangelegenheid. Adrie Houke won met een full pull, Dirk Uijl werd tweede met 98,66 meter en Gorné Gaakeer derde met 88,95 meter. In de sportklasse tot 3,5 ton was de eerste plaats voor Ronald Tichem, die twee keer een full pull trok. Ricn Menheere kwam met zij zelfgebouwde El Toro 2 aan de start en trok 96,40 meter wat goed was voor dc derde plek. In de sportklasse tot 4,5 ton reed Tichem opnieuw een full pull, maar hij kon door techni sche problemen geen finaletrek rij den. Dat leverde hem in deze klasse toch nog de tweede plaats op. Wielrennen De toerfietsers van Tandje Bij zwermden de afgelopen weken alle kanten uit. Ze reden in Friesland, België en Mallorca, waar uitdagin gen lagen naast de wekelijkse clubritten op zaterdag en woensdag. Bij die clubritten houden de gastrij- ders de laatste weken dc fietsgroep in stand, want door diverse oorzaken ontbreken enkele vaste waarden en geven slechts drie leden acte dc pre sence. Gastrijder Hans Keur heeft in middels 771 kilometer gefietst bij Tandje Bij, terwijl van de leden Kees Lindhout de lijst aanvoert met 770 kilometer. Secretaris Mas Andriesse reed samen met zijn zoon Léon de Ronde van Vlaanderen over bijna 140 kilometer met een aantal hellingen. Mede door de hoge temperatuur hadden de bijna 4000 fietsers het zwaar. Jacco Paau- we en Henry Potappel stonden aan het vertrek van de 165 kilometer lan ge Stekene-Geraardsbergen-Stekene, eveneens een zware opgave door de wind en de afstand. Leen van Driel reed in Friesland de Elfstedentocht op de fiets, ccn rit van 230 kilometer onder slechte weersomstandigheden (wind en regen). Tenslotte heeft Kees v.d. Berge voor het achtste jaar een fietsvakantie op Mallorca achter dc rug. In de tweede week kwamen wat kleine blessures om de hoek kij ken, maar niettemin fietste de Thole- naar nog bijna duizend kilometer. Op 2 juli wordt vanuit Goes de Delta midzomertoertocht georganiseerd. Dc rit van 170 kilometer voert ook over Tholen en Tandje Bij wil er met acht leden en vier gastrijders aan meedoen. De onlangs 17-jaar geworden Tim Dees uit Tholen is als wielrenner een belofte voor de toekomst. Gezien zijn prestaties heeft hij de potentie om, na de wielerfa- milie Hage, Tholen weer op de kaart van het internationale wielrennen te zetten. In het sterke deelnemersveld aan dc Ju- niorendriedaagse te Zeeuws-Vlaandcren hield de eerstejaarsjunior zich knap staande. Bij zijn debuut in deze wed strijd, die meetelde voor dc wereldbeker, kwalificeerde hij zich als beste Neder lander op een negende plaats in het eind klassement. In de eerste etappe legde de Tholenaar de basis voor zijn sterke op treden. Hij maakte deel uit van een kop groep van veertien renners, waarbij de Deense inbreng groot was. Ondanks dat hij behoorde tot de jongere deelnemers hield hij verrassend stand in het deelne mersveld van 164 wielrenners uit onder andere Duitsland. USA, Kazachstan, Ita lië en Polen. Dees was in de finale zeer actief en had lange tijd uitzicht op een derde plaats, maar werd vlak voor de meet ingelopen door de groep. Hij had vervolgens onvoldoende kracht om nog te spurten voor de ereprijzen en eindigde de eerste etappe als elfde. Op de slotdag van de meerdaagse wedstrijd was Dees minder gelukkig. De renner van wieler vereniging Theo Middelkamp kreeg in de beginfase van de etappe een lekke band en raakte daardoor op achterstand. Met hulp van een ploeggenoot wist hij echter weer snel de aansluiting te ma ken, maar vervolgens had hij te weinig reserves om nog in de aanval te gaan. Tim Dees nam een week eerder ook na mens de nationale juniorenselectie deel aan de Troffee Centre Morbihan in Bre- tagne. Hier eindigde hij als 27ste in het eindklassement. Marco van Haaften uit Stavenisse reed zondag in Nieuw-Vossemeer bij de eli- ten en beloften een criterium. Met een negentiende plaats reed hij zich nog net in de prijzen. Korfbalvereniging Emergo behaalde thuis een fraaie 14-7 overwinning tegen de nummer twee van de ranglijst, ZKV. Voor de spelers Nicole Dam en Jaco van Heemskerk werd het door deze zege een waardig afscheid. Beiden speelden hun laatste wedstrijd voor de rood-zwarten. Ni cole Dam had met drie treffers een belang rijk aandeel in de overwinning, terwijl ook Jaco van Heemskerk tot scoren kwam. In de slotfase van de wedstrijd werden beide spelers voortijdig naar de kant gehaald. Emergo kon in zijn sterkste formatie aan treden en kwam al snel op een 2-0 voor sprong. ZKV kwam nog wel langszij, maar vervolgens nam dc ploeg uit Sint- Maartensdijk definitief afstand. Bij rust stond Emergo op een comfortabele 7-2 voorsprong. In de tweede helft werd de marge nooit kleiner dan vijf treffers. Via een 11-5 tussenstand werd uiteindelijk met 14-7 gewonnen. De treffers werden gemaakt door Nicole Dam (3x), Marchel de Frel (3x), Kristian van Heemskerk (3x), Marco v.d. Hoek (2x), Liesbcth Dam, Jaco van Heemskerk en Marianne Rombouts. Het tweede team van Emergo verloor met 3-7 van Togo 5. De Tholenaren stonden onder een voortdurende druk en konden zodoende de voorwaartsen te weinig in stelling brengen. Tot aan de rust bleef de schade beperkt tot een 1-2 achterstand, maar in de tweede helft moest Emergo toezien hoe de bezoekers uitliepen tot 3-7. Voor Emergo scoorden Leo Overbeeke, Ad Farla en Marieke de Rooij. Bij de jeugd dreigde de nog ongeslagen B- ploeg van Emergo zaterdag zijn status te verliezen. Tegenstander OZC speelde in een hoog tempo en maakte het daardoor de ploeg uit Sint-Maartensdijk behoorlijk las tig. Emergo kwam op een 3-5 achterstand, maar wist deze in de spannende slotfase om te buigen naar een 7-6 overwinning. Voor de Tholenaren scoorden Pascal Farla (3x), Jan v.d. Kleijn (2x), Rick Bazen en Jeffrey Pais. Emergo C meisjes verloor met 0-4 van Volharding uil Yerseke. De E- pupillen verloren thuis met 3-4 van de Scheldevogels uit Bergen op Zoom. Emer go kwam eerst op een 2-1 voorsprong, maar moest die uiteindelijk prijs geven. Voor de Tholenaren waren Sven Bentvel- sen (2x) en Justin Poot de doelpuntenma kers. Hel welpentcam verloor met 1-2 van Good Luck. Frenk v.d. Hoek scoorde de enige treffer voor Emergo. Programma zaterdag: PKC-Emergo B; 10.30 u. Emergo CM-BKC; Oranje Wit- Emergo F; 9.30 u. Emergo W2-DSO. Volgende week wordt in de zwem baden in Tholen en Sint-Maartens dijk de jaarlijkse vierdaagse gehou den. Deelnemers kunnen maandag tot en met vrijdag terecht, om gedu rende vier dagen 10, 20 of 40 baan tjes te zwemmen. Dat kan 's mor gens tussen half acht en negen uur, 's middags tussen drie en vijf uur en 's avonds tussen half zeven en acht uur. Elke deelnemer krijgt een her inneringsmedaille. Zwemmers kunnen zich laten spon soren voor het Ronald MacDonald kinderfonds en chef-badmeester Co Stoutjesdijk hoop dat velen dat weer zullen doen. „Dat goede doel blijft voor ons het belangrijkst." Het fonds bouwt en onderhoudt huizen bij ziekenhuizen, waar ouders kun nen verblijven in de buurt van hun ernstig zieke kind. VERVOLG VAN STRAATSPEELDAG Je wilt je rijbewijs halen... maar er zijn nogal wat aanbieders! Dure lespaketten, slechte planning, onverwachte extra lessen! Niet bij Verkeersschool Mattemburgh! Bij ons weet je meteen waar je aan toe bent. De planning, de kosten en je CBR-examen, niets laten we aan toeval over. Daarom vinden wij het leuk om je te trakteren op een gratis rijles... gewoon ter kennismaking! Nog geen 18 jaar? Ook dan kun je je inschrijven voor de gratis les. (Leeftijd tot maximaal 28 jaar). Van Oedemstraat 182 - 4611 BE Bergen op Zoom Pak je telefoon en bel 0164 - 23 74 04 Tennis Het 35-plus mixteam van Sint-An- naland heeft 3-3 gespeeld tegen Hontenisse. In het herendubbel be gon Henk Giljam met Wim Ver maas. Deze laatste speelt voor het eerst competitie en teamcaptain Wim Bazen maakte plaats voor hem. Hoewel de eerste set gelijk op ging, moest Sint-Annaland deze met 7-5 aan de tegenstander laten. Ook de tweede verloren Vermaas en Giljam (6-1). In het damesdubbel hadden Corry Bazen en Hanna Moerland drie sets nodig om de winst te pakken (6-2, 2-6, 6-0). Hierna speelden Henk Giljam en Hanna Moerland een prima partij die ze in drie sets wonnen (6-4, 4-6, 6-2) mede dankzij tactisch goed spel van Hanna. Thijs Fase en Willy de Rijke moesten in hun mix vol aan de bak. Ze wonnen de eerste set met 6-3, maar verloren de twee daarna met 6-4. Fase speelde ook nog met Corry Bazen en die partij wonnen de Sint-Annalanders ge makkelijk (6-4, 6-1). Tenslotte ston den Wim Vermaas en Willy de Rijke samen op de baan. Hun driesetter ging, dankzij meer ervaring bij de tegenstander, verloren (5-7, 6-4. 2- 6). Ook het mixteam van TOV uit Oud- Vossemeer deelde in en tegen Goes dc punten: 3-3. De eerste mixpartij en, van Rien van Dijke met Corry Havermans en Piet Potappel met Annelie Hommel, gingen verloren. Ook in liet damesdubbel moesten Anje de Jonge en Annelie Hommel de eer aan de tegenstander laten. Maar gelukkig voor TOV was Bart Hertog in goede doen. Samen met Corry Havermans won hij de mix en daarna speelde Hertog samen met Rien van Dijke de Goesenaren van de baan. In de laatste partij luk te het Piet Potappel en Anje de Jon ge om in drie sets te winnen en daarmee dc stand gelijk te trekken. Maandag 7 juni staat Meulvliet in Tholen in het teken van het water. Er worden door het ministerie van verkeer en waterstaat twee presenta ties gehouden én een hoorzitting over de zogeheten planologische kernbeslissing deel 1 en het milieu effectrapport ruimte voor de rivier. In deze stukken presenteert de rege ring de maatregelen die genomen kunnen worden om het Nederlandse stroomgebied van dc Rijn en dc be nedenstroom (het bedijkte deel) van de Maas uiterlijk in 2015 tegen ex treem hoge waterstand te bescher men. Verder wordt in het beleid het ver beteren van de ruimtelijke kwaliteit van het rivierengebied aangekon digd. Dat houdt in dat het gebied er in ecologisch, landschappelijk en economisch opzicht op vooruit moet gaan. De effecten daarvan op het milieu zijn in het rapport in kaart gebracht en beschreven. Aanleiding voor het opstellen van nieuw beleid waren de hoge waters tanden in 1993 en 1995 toen er overstromingen dreigden. Daarna werden de dijken verstrekt. In Meulvliet vinden tijdens de infor matiemarkt twee presentaties plaats, om 17.00 uur en om 19.30 uur waarna er om 20.30 uur een hoorzit ting is. Dc stukken liggen tot en met 23 au gustus ter inzage in het gemeente huis en de vestigingen van de open bare bibliotheek in Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint-Anna land. De gemeente heeft de rekening over 2004 af kunnen sluiten met een po sitief saldo van 396.000 euro. Dit bedrag wordt gestopt in de algemene reserve, vrij besteedbaar. De gemeente houdt meer over dan vorig jaar toen het batig saldo 249.656 euro bedroeg. De rekening van de baten en lasten van het vorige jaar komt op 50.776.14 euro. Op de balans van 2004 staat 45.737.000 euro. De opzet en de indeling van dc jaar rekening wijkt volledig af van dc voorgaande jaren. Er is voor het eerst een programmarekening ge maakt die bestaat uit een jaarverslag en een jaarrekening. De accountant Deloitte uit Bergen op Zoom stelt vast dat de jaarver- slaggeving een opgaande lijn ver toont. Er wordt niet alleen terugge blikt maar ook naar de toekomst gekeken, zo stelt de accountant vast. Verder stelt de accountant vast dat de jaarrekening op hoofdlijnen vol doet aan de voorschriften voor het opstellen van begroting en verant woording. Maar er blijft een aantal punten van aandacht over. Het col lege neemt die ter harte. Ook wat betreft het toetsen van de rechtmatigheid van de begroting zijn volgens Deloitte 'forse stappen' in de goede richting gezet. Het is een nieuwe manier van toetsen (worden subsidie-aanvragen op tijd ingediend, welke ambtenaar zet zijn paraaf onder welk stuk). Het gaat er om, na te gaan hoe de inkomsten, uitgaven en veranderingen in de ba lans van de gemeente tot stand zijn gekomen. De accountant beveelt aan om er een plan van aanpak voor op te stel len zodat de jaarrekening 2005 vol gens deze nieuwe manier beoor deeld kan worden. De accountant kan er nu geen oordeel over vellen omdat in mei dit jaar pas aanvullen de landelijke regels voor dit oordeel bekend zijn geworden. De jaarreke ning was toen al gereed. Deloitte adviseert om de afschrij vingstermijn voor schoolgebouwen aan te passen. Zestig jaar blijkt te lang te zijn. Wethouder W.C. van Kempen deelde maandag in de commissie bestuurszaken mee dat dit vervroegd wordt naar veertig jaar. P. van Belzen (CU) zou graag zien dat meevallers gebruikt worden voor onderwijshuisvesting. De SGP drong daar bij de behandeling van de begroting ook op aan. Er was toen een tekst voor gemaakt, maar die werd gewijzigd. Het zou toen gaan om het zoeken van oplossin gen voor de knelpunten in de huis vesting. Volgens M.A.J. van der Linde (Pv dA) kunnen overschotten uit de be stemmingsplannen (grondexploita tie) gebruikt worden voor het vernieuwen of verbouwen van scho len. Dat geld zou in een fonds ge stopt moeten worden. Na een onderbreking van twee jaar - als gevolg van de kantinebrand - heeft Eegedima in Tholen het Een- drachttoernooi weer op de kalender staan. Van 4 tot en met 10 juli wordt het dubbeltoernooi voor 20- plus afgewerkt, met op de zaterdag een feestavond. Er wordt gespeeld in de sterktes 5, 6, 7 en 8. Voor de sterktes 7 en 8 is er bovendien een verliezersronde. Deelnemers kun nen tot 17. juni inschrijven via de website: www.tveegedima.nl. Gisterenmiddag is bij Eegedima een officieel KNLTB mini-tennis toernooi gehouden voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Een dertigtal ten nissers van heel Tholen en Sint- Philipsland kwam in actie. Zowel voor jongens als meisjes waren er poules tot 10 jaar en tot 12 jaar, met een beker voor elke poulewin naar. Maar ook bij het schminken is het erg druk en datzelfde geldt voor het springkussen. De straat is aan weerskanten afgesloten met een kleurig lint en versierd met vlagge tjes en ballonnen in de bomen. „An dere jaren was er ook een paard en wagen, maar dat kon jammer ge noeg niet doorgaan omdat de paar den ziek zijn." Vlakbij dc Kcrkring is een speclhockje ingericht voor de allerkleinsten, maar ook de wat ou dere kinderen vinden het mooi om in de hoop zand te spelen. Aan het einde van de middag kreeg ieder kind een zakje chips. En ccn kleur plaat waarmee een prijsje valt te winnen. Op de Markt in Poortvliet was het met kleurige verf bespuiten van een auto een trekpleister. Maar ook het waterspel, waarbij met natte spon zen gegooid werd, lokte velen door het fraaie weer. Dc opgestelde spel len hadden met het circus te maken. „Die haal ik bij iemand in Middel burg waar ik al jaren contact mee heb, ook voor de gym", vertelt Ina Bolier. Ook in Poortvliet werd er geschminkt, lag er een hoop zand en stond er een springkussen. Ver der was er een ballenbak. Dc kinde ren kregen ook iets te drinken en een ijsje. En een ballonnenwedstrijd Het gooien van ringen om de slurf van een olifant gaat de Poortvliet se jeugd goed af. sloot de straatspeeldag af. De aspiranten van de Sint-I'hilipslandse jeugdbrandweer hebben zich geplaatst voor de halve finale. Bij selectiewedstrijden in Alblasserdam zijn ze zaterdag tweede geworden. De vernieuwde juniorenploeg moest met de vijfde plaats genoegen nemen. Aan negen selectiewedstrijden door het hele land deden totaal zo'n 110 ploegen mee. Van elke wedstrijd mochten de beste twee of drie door naar de volgende ronde. In Alblasser dam - dc laatste van de wedstrijdreeks - gingen van de junioren er drie door, terwijl dat bij de aspiranten afhing van het aantal punten dal de nummer drie zou behalen. Zodoende was het spannend, maar met de tweede plek verzekerde Sint-Philipsland zich van een plaats in de halve finale. De aspiranten kregen de melding dat er brand was in een rubberfabriek en dat er mogelijk benzine in brand stond. Bevelvoerder Joost Kunst vroeg na deze informatie om poeder als blusstof, omdat het mogelijk een vloeistofbrand betrof. De jury kende daarvoor extra punten toe, maar gaf aan dat er gewoon met water gewerkt mocht worden. Terwijl pompbediencr Jan-Willem Dekker en de blusstof- ploeg (Hermen Geluk en Emiel v.d. Est) de waterwinning opbouwden, ging de aanvalsplocg (Maurits v.d. Velde en Coen Noorthoek) met dc be velvoerder op verkenning. De aan- valsploeg ontdekte achterin het pand, in een apart hokje, de brandhaard die ook was doorgeslagen naar dc eerste verdieping. Ze stelden dc bevelvoer der, die zelf buiten had verkend, op de hoogte. Deze besloot de eerste straal beneden in te zetten en vervolgens met dc blusstofploeg de eerste verdie ping te verkennen. Toen daar de door slag was gevonden, werd de tweede straal ingezet en kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Na hel commando 'afblussen' was de brand snel geblust, hoewel door een lek in de slang wat tijd werd verspeeld. Bij dc aspirantcnploeg fungeerden Jan- Willem Kempcneers en Hubrecht van Harberden als reserves. De junioren werden geconfronteerd met een woningbrand, die in een spe ciale wedstrijdcontainer was geënsce neerd. Maar eerst moesten de ploegen een hindernisbaan nemen: al het ma teriaal moest in kruiwagens meegeno men worden over een sloot en een wip. Terwijl bevelvoerder Reinier van Dis samen met de aanvalsplocg (Ri chard en Jorian van Duuren) ging ver kennen. waren pompbediener Mar- thijn Mol en de blusstofploeg (Herco N(X)rthoek en Evert Walpot) met de waterwinning bezig. Dit was extra moeilijk omdat dc slang over een sloot moest, wat met een touw en een mastworp met voorslag moest gebeu ren. Bij de verkenning bleek een deel van de deuren van de container op slot te zitten, en dus was het wachten op dc sleutelhouder. Toen de vuur haard en doorslag eenmaal waren ge vonden. werden dc stralen snel inge zet en de brand geblust. Marcel van Duuren en Dirk Buijs waren bij deze ploeg de reserves. Een leerlinge van het Prinsentuin college presenteert Zandoburga van Weltevreden van de Thoolse paardenfokker Henk van de Zande. Op de eerste verkoopdag van sportpaarden in Tholen zijn zater dag dertig belangstellenden afge komen. Ze zitten aan tafeltjes langs de hinnenbak van Henk van de Zande van hoeve Weltevreden aan de Boomdijk. Koffie of een an der drankje erbij en sommigen smullen van een bakje patates fri tes of verorberen een broodje. De verzorging is uitstekend. Leerlin gen van de afdeling paardenhou- derij van het Prinsentuincollege uit Breda leiden de bezoekers naar een weiland, waar parkeergelegen heid is en de route naar de manege is afgezet met bloemen. „Ik stel de ruimte en de paarden beschikbaar en Prinsentuin organiseert het ver der", zegt Henk van de Zande. Het is voor het eerst dat er zo'n verkoopdag van sportpaarden is en er is ook een noodzaak voor, want hoeve Weltevreden heeft te weinig ruimte. „Alles zit vol en er komen weer zestien veulens bij, zo dat er plaats gemaakt moet wor den", zegt de Thoolse paardenfok ker. Zes jaar geleden maakte hij de overstap van een volledig akker bouwbedrijf naar een neventak met paarden en minder intensieve landbouwgewassen. De grote hin nenbak is een ideale voorziening voor de paardenliefhebbers. De Eendrachtruiters houden er in de winter een indoorwedstrijd en tus sendoor zijn er ook nog oefenwed strijden. Vandaag gaat het echter om de verkoop. Johan Wilmink, docent paardenhouderij en eige naar van het bedrijf Horseman ship uit Oud Gastel, presenteert de 31 paarden die 1 voor 1 door zijn leerlingen binnengebracht wor den. Eerst zes springpaarden en vervolgens de dressuurpaarden. Vijf begeleiders in de ring leiden alles in goede banen. De paarden lopen rondjes en springen over verschillende hindernissen. Paar denliefhebbers en handelaren kij ken hun ogen uit of er iets van hun gading bij zit. „Het is een moment opname", zegt Henk van de Zan de, die 25 paarden heeft inge bracht. De overige zes komen van elders. De prijzen lopen uiteen van 2000 tot en met 15.000 euro. Hoeve Weltevreden heeft afstammelingen van Marius Claudius die vorig jaar in Engeland paard van het jaar werd. Robert Smit, een be kende Engelse ruiter die ook aan de Olympische spelen meedeed, is de berijder. Van elk paard dat in de ring komt, wordt de afstamming genoemd. „De vader is het belangrijkst, maar die zien de veulens nooit. Ze hebben het meest van hun moeder, die ze opvoedt", legt Henk van de Zande uit. Hij heeft er sinds van nacht weer twee veulens bij. Vrij dagavond elf uur werd de eerste geboren, 's nachts om twee uur de tweede. Veel slaap heeft hij dan ook niet gehad. „Paarden kosten veel tijd", zegt hij, terwijl Zando burga van Weltevreden in de ring wordt gepresenteerd. Urano van Weltevreden is een halfbroer van Marius Claudius. Er worden paar den getoond die vorig jaar zijn ge boren, dieren uit 2003 en veulens. Deze eerste verkoopdag is een proef en Henk van de Zande w acht rustig de resultaten af. Het terugdraaien van de bezuiniging op de subsidies voor verenigingen en instellingen vanaf 2007 is een goede stap in de richting, maar staat op gespannen voet met het verhogen van de huur van (sport) accommo daties en dorpshuizen met tien procent. Dat was de kern van de kritiek die een deel van de raad maandag had op de kadernota waarin het be leid voor 2006 en de daaropvolgend jaren tot 2009 wordt uitgezet. Het hele subsidiebeleid wordt onder de loep genomen, kondigde wethouder M.A.E. Velthuis maandagavond aan in de commissie bestuurszaken. Behalve de SGP reageerden de frac ties positief op het voornemen de be zuiniging op de subsidies te schrap pen. Dat kost 240.000 euro. Volgens P. van Belzen (CU) zijn de meeste subsidies de 'financiële smeerolie' voor de verenigingen en voelen veel verenigingen zich door de bezuini ging van tien procent vorig jaar in de kou staan. Het komt volgens hem ook onwaarachtig over dat nu wordt aangekondigd dat de bezuiniging te niet wordt gedaan. „We zijn het er mee eens, maar u zou het hele subsi diebeleid onder de loep moeten ne men. We draaien hel terug, maar er zit een addertje onder het gras want de tarieven voor de dorpshuizen gaan wel tien procent omhoog." Volgens J.P. Bout (CDA) is het terug draaien van de bezuiniging een stap in de goede richting. Maar ook zijn fractie vindt dat de verenigingen die het met minder subsidie moeten doen. toch flink in de buidel moeten tasten omdat ze meer huur moeten gaan betalen. „Wij voelen er niets voor om de verenigingen de das om te doen." Volgens Bout is het vereni gingsleven vooral voor jongeren van groot belang. Anders gaan ze maar 'hangen' en is de kans op vandalisme groot. „Je proeft de nood als je met de verenigingen praat." Volgens Bout zouden het college en de raad meer hart voor de sport moeten hebben. Namens de SGP maakte M.J. Klippel duidelijk dat het schrappen van de bezuiniging een erg rigoureuze maat regel is. Volgens hem zou het college meer oog moeten hebben voor de noodzakelijke zaken, zoals de zorg voor ouderen, dan voor de 'leuke din gen.' „Degenen die leuke dingen wil len doen, moeten ook maar de kosten voor hun rekening nemen." Volgens M.A.J. van der Linde (Pv dA) wordt het gebruik van de accom modaties door verenigingen ontmoe digd als ze duurder worden gemaakt. „De lasten blijven bestaan. Wc schie ten in onze eigen voet als we de ac commodaties steeds duurder ma ken." Van de Linde brak ook een lans voor het subsidiëren van hel sportgala dat vorig jaar is afgeschaft. Dat levert een besparing op van 1500 euro. „Dat is zo'n schamel bedragje dat we het gala in ere moeten herstellen." Maar volgens Bout willen dc organi satoren helemaal geen geld, alleen een schouderklopje voor hun inspan ningen. J.J.P.A. Boulogne (ABT) zei voor stander te zijn van het opnieuw be zien van de huur van de dorpshuizen en sportaccommodaties. Volgens hem is het vaak een broekzak/vest zak verhaal. J. van den Donker (D66) kwam terug op een eerder voorstel om dc kosten van het gebruik van sportvoorzienin- gen inzichtelijk te maken. D66 kreeg daar toen bijval voor van de SGP. Ook nu was dat koren op de molen van de SGP. „Je schrikt ervan als je ziet wat de gemeente bijlegt om de accommodatie te gebruiken," zei Klippel. Wethouder M.A.E. Velthuis erkende dat het schrappen van de bezuiniging van tien procent en het verhogen van dc huur van de sportaccommodaties en dorpshuizen spanning oplevert. „We willen hel hele subsidiebeleid onder de loep nemen. Terugkijken om te zien wat er veranderd is." Dat zal in het najaar gebeuren, zegde ze toe. Bout voelde steun bij het college en vond dat door het verminderen van de subsidie aan de verenigingen een hoop 'ellende' was ontstaan. Maar die uitspraak viel bij KJippel verkeerd. „Nee, zo kun je niet besturen. Eerst beslissen dat je de bezuinigingen doorvoert en nu dit zeggen." Bout vond echter dat de raad verkeerd had beslist. „We hebben de verenigingen tien procent subsidie afgepakt." Volgens Van der Linde gaat het er om, te bekijken wat de kosten van de huur zijn en wat de verenigingen aan subsi die ontvangen. Volgens de wethouder loopt dat niet meer in de pas. Boulog ne vond ook dat het hele subsidiebe leid onderwerp van studie moet zijn en keerde zich tegen Bout die 'te veel aan de verenigingen wil beloven.' Het CDA heeft de laatste maanden contact gezocht met de sportvereni gingen. Eerst met de voetbalvereni gingen en onlangs met de gym- en tennisverenigingen. Uit de gesprek ken is volgens Bout gebleken dat er behoefte is aan een overlegplatform met de gemeente. Hij stelde voor om een discussie te voeren over het herin stellen van de sportraad, het opstellen van een nieuw sportbeleid, maar ook om de lijst van de materialen in de gymzalen tegen het licht te houden. Advertentie I.M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 17