Dubbele dakkapellen Stadszicht van de baan Garantie zoet water vergt 33 miljoen euro GRATIS RIJLES! Verkeersschool MATTEMBURGH Dwangsom gemeente terecht voor illegale wegen chaletparc Het Schorrekoor in het nieuw Uitbreiding klassiek, invulling is modern Iferburgh ter kennismaking... 60 minuten. Krabbenkreek vangt bot bij Middelburgse bestuursrechter Donderdag 26 mei 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Welstand vreest schutting Dorsvloer en Klinket Buitenkamer Belang landbouw bij zoute delta Zuivering Twee plateaus in Kon. Julianastraat De dwangsom van maximaal 50.000 euro die de ge meente Tholen had opgelegd aan chaletparc Krabben kreek wegens de illegale aanleg van bouwwegen, is te recht. Dat heeft de Middelburgse bestuursrechter mr. G.J.A. van Unnik vrijdag bepaald. Hij wees het verzoek van Krabbenkreek b.v. in kort geding af om de dwang som te schorsen. Binnen twee weken komt de rechter met een nadere argumentatie. Spanningsveld Bankrover Grondslag onjuist Pas na de vakantie Interactieve repetitie Zingen voor de bijbelverspreiding Lof voor oplossing Oudelandsestraat Dakterras Bose 3 2-1 GS digitaal home entertainment systeem In de zestien woningen aan de twee pleintjes Dorsvloer en Klinket in de nieuwbouwwijk Stadszicht in Tholen komen geen dubbele dakkapellen. De welstandscommissie bekeek donderdagochtend het schetsplan van architect ir. C. Sturm en oordeelde dat de dubbele dakkapellen niet kun nen. Ook het plaatsen van erfscheidingen was een punt van discussie. De plaats van de pleintjes ligt ste- sen van schuttingen het 'plan heel denbouwkundig vast. De huizen ko men als twee-onder-een kapwonin- gen schuin op de hoeken van de pleintjes te staan. Ze hebben een steile dakhelling van 55 procent. Sturm had in het dakvlak twee keer twee dakkapellen boven elkaar ge plaatst. Voorzitter H.J. Groenenwe gen van de commissie noemde het ontwerp eufemistisch 'grensverleg gend.' Maar zei er ook zenuwachtig van te worden. Ook zijn collega T. Jansen vond het een opvallende op lossing. „Zeker als je het herhaald. Het is een gevoelig onderdeel." Volgens Groenenwegen lijkt het er op of de architect met de dakkapel len 'een soort helling met verdiepin gen' schept. Burgerlid L. Deurloo kon wel begrip opbrengen voor het idee. Sturm lichtte toe dat de boven ste dakkapellen bedoeld zijn voor de zolderkamers. De hoogte van de onderste dakkapellen bedraagt 2,10 meter. Die hoogte is volgens Sturm voor de bewoners nodig om naar buiten te kunnen kijken. Hij wees er verder op dat de dakkapellen aan de achterzijde komen en alleen aan de achtertuinen grenzen. Maar volgens Groenenwegen is het geen gesloten binnengebied, juist vanwege de plek die de woningen op de pleintjes gaan innemen. „Als we het nu toestaan, dan kun je wachten op aanvragen voor dakka pellen." Volgens Jansen kan het op gelost worden door dakramen te ge bruiken. Ook werd het gebruik van schuttin gen ter sprake gebracht. Groenen wegen zou er graag afspraken over willen maken omdat door het plaat- sterk verandert.' Zeker als ze onder de zogeheten sneltoets vallen, dat wil zeggen dat er geen bouwvergun ning voor nodig is. Dan is het mo gelijk dat er houten schuttingen ver rijzen of houten schermen tussen gemetselde palen. Sturm zag dat gevaar ook wel en zei te opteren voor gaashekken waar begroeiing op mogelijk is. Groenen wegen zou dat het liefst als voor waarde willen stellen. „Anders voorzie ik dat we daar grote proble men mee krijgen." Volgens Groenenwegen zou de ge meente aan projectontwikkelaar Aan de Stegge die voorwaarden moeten opleggen. Als voorbeeld werd Molenhoek in Tholen ge noemd waar volgens Deurloo geen houten schuttingen zijn geplaatst. Maar volgens ambtenaar M. Jonge- nelen ligt het in Stadszicht toch an ders. Volgens Groenenwegen is het de taak van de commissie om er op te wijzen dat schuttingen in stedenbouwkundi ge opzet van Stadszicht niet passen. „We vragen aandacht voor de erf- scheiding aan de pleinzijde." Sturm was het er wel mee eens dat niet elke schutting er past. „Haag structuren passen meer bij de sfeer van de huizen," zei de architect over de woningen die aan de plein tjes komen. De doorgang tussen de pleintjes heet Buitenkamer, die ver bindt Dorsvloer en Klinket met de andere delen van de wijk Stadszicht in wording. Als in de zuidwestelijke delta het zoute getij in ere zou worden hersteld, zijn er alternatieven om zoetwater voor de landbouw aan te voeren naar de gebieden rondom het Volkerak-Zoommeer. De noodzakelijke maatre gelen zijn echter duur - ruim 23 miljoen euro - en niet zonder risico. Dat meldt de werkgroep zoetwatervoorziening Deltalandbouw in een studie. In opdracht van de provincie heeft Royal Haskoning vorig jaar alterna tieven onderzocht. Om de risico's en onzekerheden zoveel mogelijk te beperken, maar tóch voor alle ge bieden - ruim 55.000 hectare - de aanvoer van zoetwater te garande ren, biedt een drietal maatregelen perspectief, zo blijkt daaruit. Voor Tholen, Sint-Philipsland en West- Brabant zou de aanvoer vanuit het Hollands Diep via Oosterhout en de Roode Vaart moeten gebeuren; voor Flakkee vanuit het Haringvliet, via het zogenaamde krekenplan, bij Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel; en voor de Reigersberg- sche polder op Zuid-Beveland van uit de Brabantse Wal met een cen trale buffer in het gebied. Zoveel mogelijk moeten de bestaande wa terlopen gebruikt worden, waarbij door eventuele verbetering van aan- voerroutes en transportcapaciteit kostenbesparing mogelijk moet zijn. Deze toepassing levert ook een meerwaarde op voor natuur en re creatie.-Dit in tegenstelling tot het gebruiken van een gesloten leiding, wat bovendien gezien de hoge kos ten niet haalbaar lijkt. Ook het opvangen en vasthouden van overtollige neerslag is een dure oplossing, en kan niet overal van wege het zoute oppervlaktewater. Berging op landbouwgrond is duur, terwijl het in natuurgebieden vaak strijdig is met natuurdoelen. Onder zocht moet worden of waterberging in combinatie met de ontwikkeling van nieuwe natuur haalbaar is. De werkgroep stelt vast dat het inlaten van water uit de Maas via Ooster hout goedkoper is dan inlaten via de Roode Vaart. Maar wegens besmet tingsgevaar voor bruinrot is de eerstgenoemde optie volgens de huidige inzichten niet mogelijk. Bo vendien zou het waterakkoord voor de verdeling van het Maaswater aangepast moeten worden. Gekeken is of gezuiverd water uit ri oolwaterzuiveringsinstallaties ge bruikt kan worden. Er is nog meer duidelijkheid nodig over de kwali teit van dat water. Verder is het zo dat de zuivering op Tholen maar vijf procent van de behoefte kan dekken, terwijl die bij Bath toereikend is voor de Reigersbergschepolder. Zou voor inlaat via Oosterhout en ge bruik van de zuivering bij Bath wor den gekozen, dan valt de investering zo'n vijf miljoen goedkoper uit (ruim 18 miljoen euro). Wel moet dan nog gekeken worden naar het waterakkoord en het besmettings gevaar met bruinrot. In delen van West-Brabant zou grondwater voor een belangrijk deel in de behoefte kunnen voorzien, maar het grond- waterbeleid van de provincie staat onttrekking voor beregenen niet toe. Naast het formuleren van een aantal projecten, zal er een fundamentele discussie komen over een meer na tuurlijke zoetwatersituatie voor de landbouw in het gebied. Dit op ver zoek van de staatssecretaris. De stu die is ook gedaan omdat een oplos sing wordt gezocht voor de blauwalgenproblematiek in het Vol kerak/Zoommeer. In de Koningin Julianastraat in Tho len komen twee plateaus om de snel heid van het gemotoriseerd verkeer af te remmen. De provincie geeft daarvoor 20.000 euro subsidie. Hel karwei kost 50 mille. Naar aanlei ding van klachten van omwonenden en metingen heeft het gemeentebe stuur besloten om verkeersremmers aan te brengen op de asfaltweg, die door de breedte uitnodigt tot hard rijden. Maar 23% houdt zich aan de maximum snelheid van 30 km. Twintig procent rijdt harder dan 50 km; er is zelfs 100 km gemeten. In verband met de aanpak van grond- wateroverlast moeten er in oktober toch werkzaamheden in de Kon. Ju lianastraat uitgevoerd worden. De gemeente wil dan tegelijk de twee plateaus aanleggen. Eén komt er ter hoogte van de Jolstraat en voor de tweede wordt nog een keuze ge maakt tussen de splitsing met de Abraham Crijnssenstraat, Maria van Vlaanderenstraat of de Kotterstraat. Dit is afhankelijk van de grondwa terwerkzaamheden. Je wilt je rijbewijs halen... maar er zijn nogal wat aanbieders! Dure lespaketten, slechte planning, onverwachte extra lessen! Niet bij Verkeersschool Mattemburgh! Bij ons weet je meteen waar je aan toe bent. De planning, de kosten en je CBR-examen, niets laten we aan toeval over. Daarom vinden wij het leuk om je te trakteren op een gratis rijles... gewoon ter kennismaking! r? Ook dan kun je je inschrijven voor de gratis les. Nog geen 18 jaar? (Leeftijd tot maximaal 28 jaar). Van Dedemstraat 182 - 4611 BE Bergen op Zoom Pak je telefoon en bel 0164 - 23 74 04 De Middelburgse bestuursrechter mr. G.J.A. van Unnik (links), hier naast griffier nu: W. Evenhuis, wees het schorsingsverzoek van Krabbenkreek b. v. af. Daarmee werd de gemeente in het gelijk gesteld met de dwangsom van totaal 50.000 euro voor de illegaal aangelegde bouwwegen op het uitbreidingsdeel van het chaletparc. De uitspraak is een succes voor de gemeente, die volgens de raadsman van het chaletparc, mr. R. Keuken, .een daad wilde stellen.' „Ik kan het niet hard maken, maar de enorme hectiek in de media heeft tot hel op treden van de gemeente geleid. Het is ,een boevenbende' zei men over de Krabbenkrefek en de wethouder voelde zich besprongen door raads leden. Toen heeft het college een daad willen stellen: de aanleg van de bouwwegen kunnen we niet ac cepteren. Men voelde zich gedwon gen om tegenover ons te gaan staan. Het heeft Krabbenkreek en gemeen te inmiddels heel veel moeite gekost om weer vertrouwen te krijgen." Rechter Van Unnik zei het geschil te hebben zien ontstaan, want begin februari trof hij beide partijen ook al aan. „En het gaat niet de goede kant op als ik zie dat er weer een advo caat bij gekomen is." De gemeente, in februari nog vertegenwoordigd door ambtenaar G.D. Roeland, had nu mr. U.T. Hoekstra van advoca tenkantoor Adriaanse en Van der Weel ingehuurd. „Dit kan niet veel goeds te betekenen hebben, maar ik kan u melden dat Krabbenkreek en gemeente nog steeds op constructie ve wijze met elkaar in gesprek zijn", zei mr. Keuken. „Hel geza menlijke doel is namelijk realise ring van het chaletparc. Dit geschil over de bouwwegen is even niet te overbruggen door de kentering die na het eerste kort geding op 7 febru ari is ontstaan. Toen was er sprake van een omslag bij de gemeente." Van de dwangsom van 50.000 euro - tien mille per weck - was er vol gens mr. Keuken al 40.000 euro voorbij, zodat hij het kort geding nog van belang vond voor de reste rende 10.000 euro. Daarentegen voerde de advocaat van de gemeen te aan, dat de volledige vijftig mille al gepasseerd was. De laatste tien mille was volgens mr. Hoekstra op 20 april vervallen. „De gemeente is ook bereid tot uitstel van de invor dering totdat er in de bodemproce dure een beslissing genomen is, dus wat wil Krabbenkreek nu eigen lijk?" Mr. Hoekstra zag het spoedei send belang van het chaletparc dan ook niet in. Krabbenkreek had bouwwegen op de uitbreiding van het chaletparc aangelegd omdat nutsbedrijf Delta dat als eis had gesteld voor aanleg van elektriciteit en waterleiding. Het zijn nog geen complete, geas falteerde wegen, maar alleen hoog ovenslakken met wegenbouwdoek, zand in de cunetten en rioolputten met opzetstukken. Voor aanleg van de echte wegen moeten er nog slak ken bij. Mr. Keuken voerde aan, dat in 2003 deze aanpak al met de gemeente was besproken. „We spelen geen verstoppertje, maar moeten elkaar eerlijk in de ogen kunnen zien over het tracee. De bouwwegen zijn dus geen verrassing voor de gemeente, al is er altijd een spanningsveld, want een projectontwikkelaar loopt altijd tien passen te ver vooruit. Toch is de samenwerking met dhr. Wccda, die door de gemeente als projectleider is aangesteld, con structief. Ook het bouwrijp maken van de uitbreiding is met hem aan de orde geweest." Krabbenkreek is verplichtingen aangegaan met toekomstige eigena ren van kavels op het uitbreidings deel en daarvoor is 31 mei een be slissende datum. „Daar hebben we nooit omheen gedraaid, daar is steeds helderheid over geboden", zei mr. Keuken. „De gemeente heeft nooit duidelijk op de rem getrapt of een signaal gegeven: dit mag niet. Men ging akkoord met het bouwrijp maken, de aanleg van kabels en lei dingen en de gemeente wist dat Del ta een bouwweg nodig had. Daar over is echter bij de gemeente na 7 februari een knik in het denken ont staan, maar dat was geen logische knik." Mr. Hoekstra zei daarentegen dat het college van b. en w. ontkent dat aan Krabbenkreek te kennen was gegeven dat aanleg van de bouwwe gen akkoord zou zijn. „Niet door het college en niet door een loslo pende ambtenaar." De raadsman van de gemeente liet weten, dat Krabbenkreek voor de aanleg van de bouwwegen met stalen rijplaten had kunnen volstaan. „Die had je kunnen verwijderen en dan waren er geen onomkeerbare zaken geweest. Met de slakken is dat wel het geval, want aanleg van een weg is verboden omdat de grond volgens het bestemmingsplan een landbouw- bestemming heeft. In verband met de grote financiële belangen heeft Krab benkreek de regels aan de laars ge lapt. Een bankrover wil ook geld, maar die mag ook geen bank bero ven", zei mr. Hoekstra. Mr. Keuken had nog een ander ijzer in het vuur. Een deel van het uitbrei dingsterrein zou namelijk niet onder de landbouwbestemming vallen, maar onder het eerste campingter rein. „Ik kan het niet nauwkeurig zeggen, dus houd ik een slag om de arm, maar 5, 10 tot 15 meter valt on der de camping. De grondslag voor de dwangsom is dus onjuist." Keu ken liet de rechter tekeningen zien waaruit dat zou blijken, maar Hoeks tra zei dat de gemeente vindt dat het hele omstreden gebied een land bouwbestemming heeft. Keuken zei dat de afspraken met Weeda niet zwart op wit waren vast gelegd. „Daartoe was destijds geen noodzaak. We waren vol vertrouwen, want de gemeente wilde het chalet parc ook en het paste in de door de gemeenteraad aangenomen struc tuurvisie haven Sint-Annaland. De gemeente zegt nu alleen: je bent te vroeg, maar de omstandigheden dwingen ons daartoe, maar dat is niet van harte gegaan." De raadsman verwees nog naar het eerste kort geding op 7 februari waarbij er volgens hem sprake was van ,ecn verdampend belang van de palingrokerij.' „De zalmrokerij vormt geen belemmering voor Krab benkreek, evenmin als de flora en fauna. De ruimtelijke onderbouwing is nagenoeg gereed is eerder van ge meentezijde gezegd, dus kan de ge meente niet volhouden, dat men le galisering van het chaletparc niet in overweging wil nemen." Mr. Keu ken noemde de dwangsom ,een one venredige reactie.' Verwijzend naar een uitspraak van de Raad van State in een soortgelijke zaak die zeer veel op de Krabbenkreek-kwestie lijkt, concludeerde de raadsman dat ,de ongerijmdheid niet goed te verklaren is.' Daarentegen ontkende mr. Hoekstra dat de gemeente begonnen was met de bestemmingsplanprocedure. „Er is nog geen weg ingeslagen via arti kel 19. B. en w. staan er positief te genover, maar er is nog geen einduit komst. Een ambtelijke notitie van mr. G. Vos toont aan, dat er eerst on derzoek naar de gevolgen voor de flora en faunawet moet plaatsvinden. Het plan moet dan nog via de com missie ruimte lopen en b. en w. Pas na de vakantie is er overleg met de provincie en ook de vogel- en habi tatrichtlijn moet nog onderzocht worden." Mr. Keuken verbaasde zich over de zienswijze. „Ik kan er werkelijk niet bij, dat vertegenwoordigers van Krabbenkreek in de ene kamer in het gemeentehuis zitten om met het col lege over een artikel 19.2 procedure te spreken, terwijl in een andere ka mer datzelfde college over handha ving spreekt. Je kunt je toch niet blijven verschuilen achter holle be grippen. De resultaten van het onder zoek naar de vogel- en habitatricht lijn zijn door dhr. Weeda, de gemeentelijke projectleider, aan de heren De Visser en Dijkstra van Krabbenkreek meegedeeld." Mr. Hoekstra was daarvan niets ge bleken uit zijn contacten met de ge meente. Hij verwees ook naar de in spectie van het ministerie van Vrom, die de zaak nog eens had aangescherpt door een brief aan b. en w. van Tholen te schrijven. „We zijn ook op die vogel- en habitat richtlijn attent gemaakt." Werkend Trekpaard. Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland te Wolphaartsdijk krijgt 1500 euro subsidie van de provincie. Advertentie I.M. Het Schorrekoor uit Sint-Annaland zingt sinds donderdag compleet in nieuwe concertkleding, geschonken door de hoofdsponsor, bouwbedrijf Weggemans. Het koor, dat aanvankelijk optrad in een allegaartje aan kieltjes, truien, mutsen en petten, zag zich echter niet als een eenheids worst op het toneel staan en koos toch voor een speelse verscheidenheid aan schipperskleding. Zo draagt een deel van de zangers een bordeauxrode kiel en anderen een blauwe kiel met witte veter. Sommi gen leden kozen voor een gestreept shirt met rode bretels of een kiel met een waadbroek. De dames van de be geleiding dragen een gestreept shirt met een rode broek. Uitzondering is Henri Bungener. Gezien zijn solisti sche rol binnen het koor heeft hij een outfit die daarbij past. Een soort zon- dagsschipperspak met een dito hoofd deksel. Voorafgaand aan een seniorenconcert in Sint-Annaland. donderdagavond in Havenzicht, werden er foto's ge maakt. Gekozen werd voor een zeer toepasselijke plek: de schorren bij de Joanna Mariapolder. Ruimte genoeg, want het was laag water. Binnen een kwartiertje was de fotosessie klaar en trok het gezelschap richting repetitie lokaal Havenzicht. Daar werden Hans Weggemans en zijn vrouw uitvoerig bedankt voor hun financiële injecties en kregen ook Bas de Man en zijn echtgenote de complimenten voor hun inzet en gastvrijheid. Ook deze plechtigheden werden foto grafisch vastgelegd. Het materiaal dient onder meer voor de inrichting van de website van het koor. Binnen kort zijn alle wederwaardigheden en wetenswaardigheden van het koor te zien en te lezen op www.schorrc- koor.com Tijdens het seniorenconcert kregen de toehoorders de gelegenheid zich aan te melden als donateur/fan van het koor.Van die mogelijkheid heeft in middels een aantal bezoekers gebruik gemaakt. Voor 15 euro per jaar is een fan verzekerd van twee toegangsbe wijzen voor de jaaruitvoering in no vember van dit jaar en krijgt hij of zij een eervolle vermelding op de websi te. Aanstaande maandag is er een op treden in zorgcentrum Maartenshof te Sint-Maartensdijk, aanvang 19.30 uur. Ook hier zal weer een groot stuk van het repertoire ten gehore gebracht gaan worden. Verder is het Schorre koor buitengewoon vereerd met de uitnodiging van Lekkerkerker Rotter dam om het eeuwfeest van de onder neming op 2 juni te komen opluiste ren. Koorlid Arie Neef legde de contacten en zorgde ei-voor dat het Schorrekoor samen zingt met de ere gast van die dag, Lee Towers. Het in 2003 opgerichte Schorrekoor uit Sint-Annaland betitelde zijn con cert vorige week donderdag in Ha venzicht als 'seniorenconcert'. In de praktijk betekende de aankondiging echter de deelname aan een gratis in teractieve repetitie waaraan de circa 100 bezoekers een belangrijke bijdra ge leverden. Onder die bezoekers ui teraard veel familieleden, vrienden en buren, maar ook een stevige afvaardi ging van zorgcentrum De Schutse. Vooral dat laatste leverde vaak komi sche taferelen op. Zoals een dame die spontaan een van de solisten (Hans Vlietman) meenam om een dansje te maken. Uiteraard vielen de hapjes en drankjes waarmee de concertgangers door Bas de Man van Havenzicht, werden verwend, in de smaak. Maar uiteindelijk ging het om het zingen. Dirigent Pierre van Broekhoven had veertien nummers uil het inmiddels ruim zestig zeemansliedjes tellende repertoire gekozen om de toehoorders een blik te gunnen in de keuken van het Schorrekoor. Een keuken waarvan de deur tijdens deze avond wagen wijd open stond. Het koor had ge zorgd vooreen flinke dosis informatie op papier met daarop niet alleen het programma voor die avond maar ook teksten om mee te zingen. ,Zie ik de lichtjes van de Schelde' was het num mer dat het koor voor de eerste keer op de lessenaar zag staan. Dus klonk het vals, ging het ongelijk en stonden tenoren en bassen geregeld met de handen in het haar. Hoe nu verder? Van Broekhoven stelde de concertbe zoekers gerust. ,Zo gaat het altijd met een nieuw nummer. Uiteindelijk komt alles goed.' Dat liet het koor horen in de dertien andere zeemansliedjes. Vixir de meeste zangers ooit onbeken de muziek. Nu door dirigent en koor verheven tot muzikale hoogstandjes. Uiteraard met eigen solisten. Zoals de broers Arie en Nico Neef met De Zoute Zee en de Dronken Zeeman. En met Henk Bungener, muzikaal op pad naar een meisje in Hellevoetsluis. Van Broekhoven hield het publiek re gelmatig bij de les. Dat betekende meezingen met het IJssellied en met het Noordzeestrand. En klappen op de maat tijdens de uitvoering van The Wild Rover. De positieve reacties van het publiek na afloop van het concert gaven aan dat een en ander voor herhaling vat baar is. Maandagavond dus al in Maartenshof om half acht. In de Grote Kerk in Tholen is er op zaterdag 4 juni een korenavond ten bate van de Bible League. Het man nenkoor DEV uit Sint-Annaland o.l.v. wnd. dirigent Koos v.d. Slikke werkt eraan mee, evenals jeugdkoor Mat- thanja uit Goes en het Eilandenkoor, beide geleid door Tholenaar Peter Wildeman. Leen Heijbocr en Martin Weststrate bespelen het orgel, waarbij de laatste ook een improvisatie geeft. De avond - waar zo'n 200 zangers zich laten horen - wordt geopend door ds. J. Joppe uit Sint-Maartensdijk. De Bible League verspreidt wereldwijd jaarlijks ongeveer 20 miljoen exem plaren van de Bijbel. Ze doet dat op een bijzondere manier: met uitleg. Eerst wordt de Bijbel uitgelegd aan mensen die haar niet kennen. Na af loop van zo'n cursus krijgt men de Bijbel in eigendom en velen treden dan toe tot de kerkelijke gemeente en wensen gedoopt te worden. De koren avond. die om half acht begint, is be doeld om meer bekendheid te geven aan de Bible League en om gelden te werven voor bijbelverspreiding. Het plan voor de uitbreiding aan de achterzijde van de Oudeland sestraat 27 in Tholen kreeg donderdagochtend van de welstandscom missie alle lof. Architect Aerlant Cloïn uit Bergen op Zoom ontwierp een aanbouw in een traditionele vorm maar geeft er een moderne in richting aan, een pui van glas in kozijnen van aluminium. Het betreft een aanbouw in de tuin van totaal veertien meter onder een gebroken kap. Aan de achterzijde heeft de architect een vide gemaakt. Dat wil zeggen dat de hele achterge vel als het ware open lijkt, maar in feite uit een glazen pui bestaat, die iets terugspringt. De commissie was zeer te spreken over de voorgestelde oplossing. Cloïn legde uit dat hij gezocht had naar een aansluiting die bij de ka rakteristiek van de bestaande bouw hoort, maar er tevens en eigentijdse woning van te maken. „Ik heb ge probeerd van binnenuit te denken omdat de woningen daar weinig ruimte bieden." Zo was hij uitgeko men op de glazen pui. Wel vormt het bestaande bestem mingsplan nog een obstakel. Vol gens dit plan mag er achter de wo ningen in de tuin niet dieper gebouwd worden dan twaalf meter. Met een vrijstelling zou 13,20 meter mogelijk zijn, maar Cloïn vroeg zich af of hij dan voldoende ruimte overhoudt om aan de wensen van de opdrachtgevers tegemoet te komen. Hel zou jammer zijn als er later een serre tegenaan gebouwd zou moeten worden, zo zei hij. Volgens ambte naar M. Jongenelen is het echter ook niet mogelijk om er een vrij stelling voor te verkrijgen. „Het be stemmingsplan is pas goedge keurd." Cloïn betreurde dat en vroeg zich af welk mogelijkheden hem resten om toch de ruimte opti maal te kunnen benutten. De achtergevel van de aanbouw springt in het oog. De gevel bestaat uit een glazen pui in een rasterwerk van aluminium. Een voorbeeld van moderne architectuur, zo oordeelde de commissie. Zo opvallend dat de commissie de bedenker van het plan had uitgenodigd voor een toelich ting. Burgerlid L. Deurloo van de commissie noemde het een mooie vinding. „Ik zie dit liever dan een krampachtig zoeken naar andere traditionele oplossingen. Ook voor de leefbaarheid wordt dit een mooie woning voor de bewoners." Op de tekeningen leken de alumini um kozijnen fors. Overwogen werd om de aluminium stijlen te vervan gen door houten kozijnen als een 'gebaar naar de historie', maar vol gens architect T. Jansen van de commissie was de aanblik van de pui afhankelijk van de dikte van de profielen. Cloïn: „Het volume is klassiek, de invulling modern," Voorzitter H. J. Groenenwegen had geen problemen met de invulling. „We juichen het toe. Het raster lijkt op de tekening wat zwaar. Hoe subtieler je het uitwerkt, hoe beter. Het zou nog wat abstracter kunnen. Het zal er fraai gaan uitzien." Naast de aanbouw is ook een dak terras voorzien. Of dat gehand haafd blijft, was nog niet zeker. De commissie adviseerde positief op het ontwerp. Home cinema uit slechts twee luidsprekers De luidspreker arrays zijn leverbaar in de kleuren grafiet en zilver Electronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 237940 www.verburgh.nl *Uit het zicht te plaatsen Acoustimass* basmodule niet afgebeeld Hi-Fi. T.V. Video, Computer systemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9