Motie aangenomen maar toch Heel veel leeswerk bij vak Nederlands Belgische duikers in problemen Gorishoek, ploeg naar Kreekrak Alle tijd nodig om opdrachten te maken 'Aardrijkskunde was goed te doen' Exclusie 'Alles ging met de hand' Bekneld bij auto-ongeval Donderdag 26 mei 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 "Arton" "Piemonf Sophie van Rooij (16) uit Oud-Vossemeer Ze had er wel de volle twee uren voor nodig, maar de 16- jarige Sophie van Rooij uit Oud-Vossemeer denkt dat ze voor het examen Nederlands leesvaardigheid-schrijf- vaardigheid een voldoende heeft gehaald. Ze doet ver zorging op het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk. Het examen was eigenlijk makkelijker dan ze gedacht had. De echt moeilijke zaken die ze als voorbereiding op het examen in de klas bij leraar Hettema hadden geoe fend, kwamen minder aan bod. Zaterdagmiddag zijn weer drie Belgische duikers bij Go rishoek in de problemen geraakt toen ze te snel naar bo ven kwamen na een duik op grote diepte. De politie, de brandweer van Sint-Maartensdijk, Stavenisse en het duikteam van Tholen, en de ambulance rukten uit om hulp te verlenen. De duikers zijn per ambulance ver voerd naar het ziekenhuis in Goes en konden na onder zoek naar huis. In de nacht van zaterdag op zondag rukte de duikploeg van Tholen uit om mee te helpen zoeken naar een inzittende van een auto die in het Schelde-Rijn- kanaal bij de Kreekraksluizen was gereden. Het slacht offer, een 35-jarige Bergenaar werd gevonden, maar overleed op weg naar het ziekenhuis. René van Driel (15) uit Stavenisse René van Driel uit Stavenisse komt met 'het groene boekje' uit het eindexamenlokaal van het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk. Hij heeft de standaard woordenlijst van de Nederlandse taal niet nodig gehad. „Nee, dat viel mee. Maar er was wel veel tekst te lezen." Van Driel doet verzorging en wil kok worden. Bekeuring voor het rijden zonder gordel Goed te doen. Dat is het oordeel van leerlingen van het Calvijn college over het eindexamen aardrijkskunde. Zestien leerlingen van de Thoolse vmbo-school bogen zich dinsdagmorgen over de opgaven. Ze deden dat op een bijzondere plek: in een zaal van de kerk van de Ge reformeerde Gemeente aan de Ds. G.H. Kerstenstraat. „In verband met de verbouwing aan de school. Want naast de gymzaal - waarin we normaal de examens afne men - worden momenteel platen aangebracht en dat be tekent veel lawaai", zegt vestigingsdirecteur RM. Kunst. ENSBERGEN Serviezen Cassettes Kooksets De nieuwste trendsmodern en klassiek. VERVOLG VAN ALMA „Meestal zie je de toestand als een gebouw wordt opgefrist. Als je kijkt naar de Oudemanspoort in Amster dam waar het werk van mijn vader weer als nieuw is gemaakt. Het is al lemaal mogelijk. Je moet het werk zien in gerestaureerde toestand. Dan is er ook wel geld voor te vinden." Afgesproken wordt dat Crèvecoeur een rapportje maakt over de werken van Alma en Hom, met tips en adres sen over verplaatsen en restaureren. Hij verwacht dat binnen een maand gereed te hebben voor het college en het ROC. Velthuis: „We beloven niets, maar willen er wel samen met het ROC naar kijken." Het gezelschap bezoekt daarna sa men de twee kunstwerken in de school. Mevrouw Alma heeft al een tekening gemaakt van het glaswerk. Ze ziet het voor het eerst van haar le- ven. Toen Hom het maakte eindjaren vijftig, kende ze hem nog maar pas. Ze schrok wel van de toestand van het werk. dat aangetast door vocht. Sommige stukken glas zijn er in de loop van de jaren uitgevallen. Sinja Alma is gematigd optimistisch na het onderhoud. „De weg was afge sneden. Nu is er weer een opening." Ook Crèvecoeur putte moed uit de bijeenkomst: „Er is een positieve grondhouding, vaak is men niet be kend met het métier. Het is belangrijk om ervaring en kennis uit te wisse len." Volgens Zuurdeeg, lid van de adviescommissie beeldende kunst, is het van belang dat er een goede plaats wordt aangewezen. Dan gaat de rest van zelf, zo zei hij. Dat zou bijvoor beeld in de nieuwe vestiging van de openbare bibliotheek in Tholen kun nen of in het nieuwe gemeentehuis, zei De Kok. Het was ook een historische dag want precies vijftig jaar geleden kreeg Hoppenbrouwers de opdracht om de school te bouwen. Hij was samen met zijn zoon Peter Hoppenbrouwers uit belangstelling naar de school ge komen. „Ik heb er met liefde aan ge werkt. Het was voor ons toen een van de eerste grote projecten. Ik zie het gebouw nog steeds graag. Maar het was toen geen gemakkelijke karwei. We moesten bijvoorbeeld de beton nen spanten voor de technieklokalén hier ter plekke storten. Toen waren er nog geen wagens cement van de cen trale. Alles ging nog met de hand." Behalve de spanten van de techniek lokalen die vanaf Onder Linden het karakteristieke beeld van de school bepalen, zaten er volgens Hoppen brouwers ook andere bijzondere bouwkundige elementen in het ont werp van architect Wenting uit Baarn. Zoals het metselwerk van de gevels dat in visgraadmotief is aan gebracht. „Dat zie je niet zo veel meer. En niet alle metselaars kunnen dat nog. Ik heb toen veel steun gehad aan de architect." Hoppenbrouwers loopt samen met zijn zoon het gebouw nog eens door. Toen de school 25 jaar bestond was hij ook uitgenodigd. Misschien is het de laatste keer, beseft hij nu het pand na de verhuizing van de school wordt gesloopt. Of hij het niet erg vindt dat de school tegen de vlakte gaat?, vraagt S.L. Alma, de dochter van de kunstenaar. Hoppenbrouwers haalt de schouders op: „Ach, dat ge beurt wel vaker dat er gebouwen worden gesloopt die wij hebben ge bouwd." YtDcrgïAifich 9 persoons 60 delige Bestek cassette van €458,- YUIsoy-fcSsüÈ 9 persoons 60 delige Bestek cassette van €630,- Bij een aanrijding tussen twee per sonenauto's zijn vrijdagavond op de kruising Langeweg en Groene- of Hokseweg in Oud-Vossemeer twee vrouwen gewond geraakt. De brandweer moest er aan te pas ko men om een van de slachtoffers uit de auto te bevrijden. Het ongeval vond plaats omstreeks kwart voor acht. Een 70-jarige auto mobilist reed over de Groene- of Hokseweg, komend uit de richting Tholen. Hij verleende geen voor rang aan een auto die van rechts kwam en werd bestuurd door een 66-jarige vrouw die ook uit de rich ting Tholen kwam. Een 69-jarige vrouw die in de auto van de 70-jari- ge man zat, raakte gewond. Ze liep een bekkenbreuk en gekneusde rib ben op. Een 73-jarige vrouw uit de andere auto klaagde over pijn aan de borstkas. Beiden werden door een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. De brandweer van Tholen en Sint- Maartensdijk rukten tegen acht uur uit nadat de ambulance al ter plekke was. Die kreeg de melding dat er een slachtoffer met letsel was, maar stelde vast dat er ook een van de in zittenden bekneld was geraakt. De deur was zo ingedeukt dat de vrouw er niet zonder hulpmiddelen uitge haald kon worden. De vrouw klaag de over nek- en rugpijn. De brandweer verwijderde de deur en knipte het dak weg waardoor het slachtoffer uit de wagen kon wor den gehaald. De hulpverlening vond plaats op een naast de kruising gelegen akker. Bij de botsing kwamen de beide au to's met een slingerende beweging via een dam in de sloot op het per ceel terecht. De weg naar het onge val bleef daardoor vrij. Stemmen van lezers Hoewel de colleges in de afgelopen 4 jaar diverse moties aannamen en besluiten hebben gcnomcn(ook over omstreden zaken), is nu gebleken dat op vele van deze voorbereide zaken werd teruggekomen vanwege -tweemaal raden - te weinig geld! Zij zagen door de bomen het bos niet meer en zagen niet dat alle be sluiten geld zouden vergen. Dan de burgers maar zwaar belasten. Des ondanks kwamen er problemen met het huishoudboekje. Met het door drukken van de nieuwbouw van het gemeentehuis werden vele zaken die dienstig waren voor de samenle ving opzij gedrukt. Dat wordt nu zo slil- en geruisloos mogelijk stapsge wijs doorgevoerdl(Bibliotheek) De colleges zijn zich wel bewust van de onheuse besluiten die ze namen tov de gemeenschaps-doelen, im mers wordt nu erkend door de be stuurders: ,het sluiten van sport- voorzieningen veroorzaakte de nodige maatschappelijke onrust en daarom werd het besluit om een .sportpark' in Tholen te creëren te ruggedraaid en dus maar niet alle Overige voorzieningen sluiten. Eerst waren alle raadsleden het eens met het wegbezuinigen en nu besluiten ze unaniem dit besluit terug te draaien! Dat heet transparante poli tiek! Hoe dan ook, er blijkt dus toch een herziening van besluiten moge lijk te zijn. Het woord is aan de bur gers: Is er voor de nieuwbouw geen maatschappelijke onrust geweest? (ca 9000 burgers waren erbij be trokken, voor het zwembad slechts enkele honderden). Ondanks die grote maatschappelijke onrust kon op dit .besluit' volgens de colleges niet worden teruggekomen. Toch waren goedkopere alternatieven voorhanden! Voelt u de discrepan tie? Over demagogie gesproken! Daarenboven is het .glorieuze' be richt over de verkoop van het be staande gemeentehuis nu wat in de doofpot gestopt met de vermelding .Over de verkoop van het huidige raadhuis in Sint-Maartensdijk is er nog niets nieuws te melden.' Dit was wel een voorwaarde alvorens te beginnen met de voorbereidingen van de nieuwbouw. Alweer dema gogie! Er wordt achter de scher- men(in een openbaar bestuur!) aan het definitief ontwerp gewerkt. Peti tie opzij gelegd en dus we (colle ges) zullen doorgaan, ondanks een verhouding van 9000:300! Is dat geen discriminatie? C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. „Ik was net op tijd klaar. Je hebt die 'twee uur echt wel nodig. Er is veel leeswerk. Dubbel leeswerk. Ik heb eerst alles gelezen en ook de vragen doorgelezen voordat ik aan de op drachten begon. Je moet dan wel rustig blijven, maar op een gegeven moment ga je op de klok kijken." Er was een tekst over liegen met 10 stellingen waarbij de leerlingen in moesten vullen of ze waar of niet waar waren. Een tekst over honger in Afrika die ze moesten samenvat ten in 125 woorden. Over een affi che met meerkcuze vragen. Maar ze moesten zelf ook een affiche ma ken. Over agrarisch groenbeheer, ook met meerkeuzevragen. En ze moesten een zakelijke brief schrij ven aan een correspondent van het regionaal dagblad over zwerfvuil. Het moeilijkste vond ze het schrij ven van de samenvatting over hon ger in Afrika. „Dat was een beetje ingewikkeld. Ik moest veel opzoe ken en dingen veranderen. Het affi che maken vond ik wel leuk verzon nen. Het was niet makkelijk, maar ook niet moeilijk." Voor Sophie was het de tweede dag van het examen. Ze was nog wel ze nuwachtig, maar niet zo erg meer als de eerste dag van het examen, maandag. Toen werd het vak ver zorging geëxamineerd. Maar ze heeft er geen medicijnen voor ge bruikt. „Onzin. Daar geloof ik niet in, hoor." Vandaag (donderdag) heeft ze wiskunde en maatschappij leer. Ze ziel wel op tegen wiskunde, maar ook biologie. Voor het laatste vak was een tijdlang geen docent beschikbaar, zegt ze. „Mijn sterkste vak is verzorging." Ze denkt dat ze wel zal slagen voor het examen. De resultaten die ze voor hel examen al haalde, waren goed, zegt ze. En die tellen immers mee voor het eindexamcncijfer. „Ik heb geen onvoldoendes." Sophie wil eigenlijk onderwijzeres worden op een basisschool. „Daar is veel werk in te vinden." Na de vmbo-school in de smalstad gaat ze naar het Kei lebeek college in Ber gen op Zoom. Richting sociaal-pe dagogisch werk. Over een paar we ken verlaat ze dc school met een diploma. Hoe ze er op terugkijkt? „Ik denk dal ik deze school wel ga missen. Dat had ik ook toen ik van de basisschool afkwam. Ambulancepersoneel en politie verlenen assistentie aan de duikers die zaterdagmiddag bij Gorishoek in de problemen zijn gekomen. Zaterdagmiddag kreeg de brand- men, een 37-jarige man uit Spy en weer om drie voor vier de melding dat er drie duikers bij Gorishoek in de problemen waren gekomen nadat ze te snel naar boven waren geko men. Ze waren op de terugtocht van een duik op 45 meter diepte. Het ging om een 39-jarige man uil Na- een 41-jarige vrouw uit Eghezee. Toen Stavenisse dc motorboot te water wilde laten, kwamen de dui kers al aan wal en konden ze wor den overgedragen aan het ambulan cepersoneel die met twee wagens ter plaatse was. Onder de collega duikers bij Gorishoek was ook een arts die eerste hulp verleende. Dui kers die te snel naar boven komen, krijgen te veel stikstof in het bloed omdat de druk te vlug afneemt. Ze raken er ook door verward. Dat is het meest opvallende in hun gedrag wanneer ze weer boven zijn. Het ongeval trok veel publiek op de dijk bij café-restaurant De Zeester. Half april was deze locatie ook al het toneel van een reddingsactie. Het betrof toen een grootscheepse zoekactie met schepen en helikopter naar de 19-jarige Belgische duiker uit de buurt van Leuven die vermist werd en nog steeds niet is gevon den. Twee van de drie duikers die zater dag aan wal werden gebracht, wer den met spoed overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes gebracht. Ze zijn inmiddels weer naar huis. In de nacht van zaterdag op zondag rukte de duikploeg van Tholen even voor een uur uit om te helpen zoe ken naar een auto die in het Schel- de-Rijnkanaal terecht was geko men. De auto met twee inzittenden was achteruil het water ingereden aan de oostkant van het Schelde- Rijnkanaal (de Brabantse kant). De bestuurder wist uit de auto te ko men. De inzittende niet. Het duik team van Bergen op Zoom rukte als eerste uit, daarna werd ook de duik ploeg van Tholen en Dinteloord ge alarmeerd om er voor te zorgen dat de duikers tijdens het zoeken elkaar af kunnen lossen. Na ongeveer een uur werd de man uit de auto ge haald en aan wal gebracht waar am bulancepersoneel het slachtoffer probeerde te reanimeren. De Berge naar overleed op weg naar het zie kenhuis in Antwerpen. De bestuur der is aangehouden. Uit een blaasproef bleek dat hij te veel al cohol op had. De Stavenissenaar was niet echt zenuwachtig, zegt hij. „Het was best wel makkelijk, niet echt moei lijk. Alleen tekst 2 over de honger in Afrika vond ik moeilijk om te begrijpen." In deze tekst worden de oorzaken besproken die tot hon gersnood leiden. Mislukte oogsten, wanbeheer, corrupte leiders maar ook dc handclbarriètes die de Afri kaanse boeren treffen, maken dat de voedselproductie op een laag peil blijft en dat er steeds weer nieuwe hongersnoden optreden. Bij het maken van een samenvat ting in 125 woorden moesten de leerlingen vier onderdelen uit de tekst verwerken. Die onderdelen werden aangereikt maar dat bleek een moeilijke opdracht. René: „De andere teksten waren beter te be grijpen." Ook René ziet een beetje op tegen het eindexamen wiskunde dat hij vandaag (donderdag) moet doen. „Daar ben ik niet zo goed in. Dat kun je ook niet goed leren. Dat be grijp je of dat begrijp je niet." Voor de examenvakken hebben de leerlingen al veel proefexamens gemaakt. „Daar heb je wel wat aan. Bij Nederlands heb je echt alle tijd nodig omdat er zulke lange teksten bij waren." De teksten kwamen uit tijdschriften of kran ten. Uit Panorama, de Limburger, Elsevier en BN/dc Stem. René deed er twee uur over om alle opdrachten te maken. „Ik heb alles eerst gelezen en de vragen beke ken. Als ik de antwoorden niet wist, dan ging ik weer zoeken in de tekst. Ik liep op schema en heb re gelmatig naar de klok gekeken." René denkt dat hij wel een vol doende haalt voor het vak. Ook voor de andere vakken staat hij er niet slecht voor. „Als je goed ge leerd hebt, is er niks aan de hand. Ik hoop dat ik slaag. Dan ga ik naar de horecaschool van het Zoomvliet college in Bergen op Zoom. Ik wil kok worden." In de eerste klas van de vmbo- school was het voor René nog niet duidelijk dat hij die richting in zou gaan, maar zijn neef Jeroen Poot zit ook op de horecaschool om kok te worden en dat sprak René aan. De Stavenissenaar heeft bijna vier jaar op het vmbo van het Markie zaat college achter de rug. Hij vindt de school leuk. „Het is niet zo'n grote school en wel gezellig." René van Driel had moeite met het maken van een samenvatting Nederlands. De politie heeft woensdag 18 men sen bekeurd omdat ze in een auto reden zonder gordel om. Ook gin gen acht bestuurders op de bon we gens te hard rijden. Tussen acht uur 's morgens en half vijf 's middags zijn 375 passanten gecontroleerd op de Nieuwe Postweg in Tholen, de Paasdijkweg in Poortvliet, de Sport- laan in Sint-Maartensdijk en de Vei- lingweg in Sint-Annaland. De con clusie is dat 4,8% geen autogordel gebruikte. Op dinsdag 7 juni gaat de politie het verkeer controleren op de snel heid. Sophie van Rooij wil onderwijzeres worden. Anoukha Verbruggen, Corinci Geluk en Gerrianne Ponse v.l.n.r.) zijn met 44 klasgenoten van het Calvijn college anderhalve week druk met het eindexamen. Veel bekende dingen en geen ver rassingen, zeggen Albert Prins uit Tholen en Kees-Jan Bruijnzeel uit Sint-Annaland over aardrijkskunde. Ze hadden tevoren hun boek nog eens goed doorgelezen. De 43 vra gen hadden betrekking op twee the ma's: transport en infrastructuur, en migratie en de multiculturele sa menleving. De drukte op de Neder landse vaarwegen, de files, de Rot terdamse haven, de uitbreiding van Schiphol, hogesnelheidstrein en stadsboxvervoer waren zaken waar op werd ingegaan. Ook de redenen van migranten om zich in Neder land te vestigen, aantallen allochto nen, Turken in Berlijn, Spaanstali- gen in New York, de asielaanvragen in Europa en de situatie aan de grens tussen de Verenigde Staten en Mexico kwamen in het examen aan bod. Bij de vragen waren kaartjes, foto's en staaf- en cirkeldiagram men afgedrukt. Er stonden twee uren voor het aard- rijkskunde-examen, maar na vijf kwartier was iedereen buiten. „We hebben ook niemand zien zweten. Aardrijkskunde valt meestal mee", zeggen de docenten Flikweert en Zandee die het toezicht hadden. De moeilijkere vakken moeten volgens hen nog komen: wiskunde. Engels en natuurkunde. Dinsdagmiddag stond Nederlands op het program ma, voor alle 47 examenkandida ten. De afgelopen drie weken hadden de leerlingen de tijd om zich op de examens voor te bereiden. „Maar ik heb niks geleerd. Ben gisteren pas gaan kijken", zegt Gerrianne Ponse uit Sint-Maartensdijk, die net komt aanlopen met Corina Geluk en Anoukha Verbruggen uit Tholen. Of ze tevoren erg zenuwachtig zijn geweest? Alle drie antwoorden ont kennend. „Natuurlijk ben je ge spannen. Maar eenmaal binnen is dat weg. Je moet immers tóch", al dus Gerrianne. Concentreren was goed mogelijk voor de leerlingen, want het is werkelijk doodstil rond het kerkgebouw. Volgende week donderdag zijn de examens voorbij en 15 juni weten de leerlingen of ze geslaagd zijn. Grootste collectie van Nederland Parallelweg 4 B, 3364 AL Sliedrcchl Afslag Wijngaarden/Nijvcrwaard (langs A") 's miandlgS gölolcn Telefoon 0184-411016 fax 0184 - 422969 www.hensbergenserviezen.nl Donderdag koopavond Advertentie I.M. Vlllcrov& Boch ItJK Wij hebben voor u de grootste en mooiste collectie van Nederland. In onze overzichtelijke showroom kunt u dan ook eindeloos combineren op vele gedekte tafels. U slaagt altijd!!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3