PvdA heeft het lastig met 'kletskoek'ABT Scholenbouw jaar later Sint-Annaland Wandschildering Markiezaat college kan voor Tholen behouden blijven Jonge leider en oudgediende "Twee weken van tevoren doorgeven!" ///t HENNEN Glasraam Horn in slechte staat, restauratie is hard nodig Van der Linde stopt ermee Vier jaar cel in hoger beroep Zwanger Donderdag 26 mei 2005 6le jaargang no. 27 OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Velthuis trots op inhaalslag welzijn 650.000 euro voor impuls smalstad In rol gedrukt De wandschildering van Peter Alma in de kantine van het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk kan zonder grote problemen worden verplaatst. Ze is in een goede staat en kunsthistorisch gezien van belang. Het glaswerk van Lex Horn in de zijgevel is echter in slechte staat Getwijfeld wordt of dit werk op deze manier behoudenT an blijven. Dat bleek dinsdagmiddag tijdens een bezoek van R. Crè vecoeur van het instituut collectie Nederland van het mi nisterie van WVC, de dochter en zoon van de kunstenaar Alma en de weduwe van Lex Horn van het glaswerk aan het Markiezaat college. Crèvecoeur gaat gegevens over de wandschildering en het glaswerk verstrekken aan het college van burgemeester en wethouders en aan de direc tie van het ROC waar de vestiging deel van uitmaakt, voordat er een besluit genomen wordt. Vossemeerder vast voor fraude DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA N.V. Deze week bode, de Thoolse Courant 4697 ZG Sint-Annaland 166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zie consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING 999 E-TECHNOLOGIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Het gaat prima op Tholen, ondanks de kritiek van met name Algemeen Belang T holen. De PvdA is de tegenaanval begonnen. Wethouder Velt huis somde maandagavond op de PvdA-bijeenkomst met Wouter Bos trots de resultaten van de afgelopen jaren op. Op het gebied van dorps hui/en, jeugdzorg, vrijwilligerswerk en sociale zaken zijn er ondanks de bezuinigingen en eisen van de rijksoverheid ten aanzien van de vei ligheid, volgens de wethouder aansprekende successen geboekt. Zij hoopt dan ook dat op verjaardagen niet meer geklaagd wordt over 'zakkenvullende overheden die niets presteren', maar met waardering wordt gesproken over de constructieve rol van de PvdA. Mevr. Velthuis trok maandagavond bus van Bergen op Zoom naar Tho- in Meulvliet alle registers open. Tij dens de raadsvergaderingen krijgt ze daar niet de kans voor, hoewel ze wel eens op het puntje van haar stoel zit, vertelde ze. „Je zou dan graag twee zinnen willen zeggen, ie mand even wijzen op de gevolgen, iets verhelderen." De PvdA-wethouder blikte met te vredenheid terug op de totstandko ming van Kleur Bekennen, het raadsprogramma na de gemeente raadsverkiezingen van 2002. „Het lijkt wel alsof jullie de verkiezingen hebben gewonnen, want er zitten zoveel PvdA-punten in, was het commentaar, terwijl we een restze tel hadden verloren. Het resultaat van de onderhandelingen door onze fractievoorzitter Chiel van der Lin de. Toen kwam het op de uitvoering aan in een gemeente met van ouds her een zware SGP-vertegenwoordi- ging, een confessionele meer derheid, behoudend, beherend, be heersend van inslag. We waren een weg ingeslagen naar verandering, vernieuwing, Tholen op de kaart zetten, Tholen 2025." De wethouder citeerde in dit ver band 'een grapje' dat ze niet zo kan waarderen: het is geel en gaat 20 jaar terug in de tijd. Hiermee zou de Het gemeentebestuur heeft een sluitend meerjarenperspectief voor de periode 2006 t/m 2009 weten te realiseren in de kadernota 2006. Dat is onder meer bereikt door ramingen aan te scherpen en zaken door te schuiven die zonder risico uitgesteld kunnen worden. De nieuwbouw van de scholen in Sint-Annaland wordt een jaar uitgesteld, maar indien mogelijk wordt dan wél de optimale - duurste - variant gekozen. Voor de impuls voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse wordt volgend jaar 650.000 euro opzij gezet. len bedoeld worden. Velthuis vond dat er ondanks de be zuinigingen veel was bereikt, waar onder een inhaalslag op welzijnster rein. „En dat met een SGP voor wie welzijn niet zo hoog op de prioritei tenlijst staat. En de lokale partij ABT. die zich als een typische anti partij manifesteerde. Vol wantrou wen jegens alles wat vanuit het ge meentehuis kwam, terwijl ze nota bene de eerste anderhalf jaar in het college zat. Maar u weet hoe dat gaat: goed nieuws is geen nieuws en over negatieve zaken, van klein menselijk leed tot grote rampen, wordt breed uitgepakt in de media. En als je louter op publiciteit uit bent en je niet, of minder, bekom mert om het besturen van een ge meente of om burgers genuanceerd in te lichten, kies je voor die negati- viteit. En zo word je als PvdA, die het programma wél wil uitvoeren en constructieve bijdragen wil leveren aan het besturen van een gemeente, in een rol gedrukt waarin profileren een stuk lastiger wordt." ZIE VERDER PAGINA 5 Moest er vorig jaar flink gesneden worden om de begroting sluitend te krijgen, voor 2(X)6 ziet het er gunsti ger uit. Dat komt vooral doordat Tholen uit het gemeentefonds méér krijgt dan was gedacht; volgend jaar zal dat anderhalve ton zijn. De meerjarenbegroting laat voor 2006 een overschot zien van 54.300 euro. In 2007 zal dat 184.900 euro zijn, het jaar daarna 20.800 euro en in 2009 tenslotte nog 4200 euro. On voorziene zaken kunnen daarin ove rigens snel verandering brengen, want daarvoor is door het aanscher pen van alle cijfers nauwelijks ruim te meer. Het positieve saldo wordt veroorzaakt door een aantal mee- en tegenvallers, maar ook doordat za ken worden doorgeschoven. De bouw van een nieuwe brandweerka zerne in Tholen wordt uitgesteld omdat ze is gekoppeld aan de her structurering van Tholen-Noord en dat project is vertraagd. Ook wordt nieuwbouw van de basisscholen in Sint-Annaland in 2006 niet realis tisch geacht, zodat de investering naar 2007 wordt doorgeschoven. Met de voorbereidingen zal volgend jaar wél worden begonnen. Waarbij dan, als er ruimte is, voor de 1,2 miljoen euro duurdere variant wordt gekozen. Verder is het noodzakelijk om een volledige arbeidsplaats extra te creëren bij de afdeling financiën op de gemeentesecretarie, en een halve bij de afdeling volkshuis vesting. De sluiting van 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet vanaf 2007, en onderbrengen van voorzieningen in De Poorthove, blijft in het meer jarenprogramma staan. Het levert de gemeente een jaarlijkse besparing op van 29 mille. ZIE VERDER PAGINA 17 R. Crèvecoeur van het instituut collectie Nederland (links) geeft aanwijzingen over het verplaatsen van de wandschildering aan (v.l.n.r.) zoon P.L. Alma en dochter S.L. Alma, archivaris J.P.B. Zuurdeeg, oud-leraar T. Viergever en aannemer C. W. Hoppenbrouwers. Het was een grote delegatie die naar het Markiezaat college kwam om voor het behoud te pleiten. Behalve de kinderen van Alma en de wedu we Horn uit Amsterdam, waren ook gemeentearchivaris J.P.B. Zuur deeg, oud-leraar T. Viergever en de 79-jarige aannemer C.W. Hoppen brouwers die de school bouwde, met zijn zoon aanwezig bij het over leg met de wethouders M.A.E. Velt huis (cultuur) en W.C. van Kempen (onderwijs), ambtenaar J. de Kok en directeur W. Dominicus van de vm- bo-vestiging in Sint-Maartensdijk. Volgens Dominicus heeft het ROC er geen geld voor om het kunstwerk van Sint-Maartensdijk naar Tholen te verplaatsen. Het past ook niet in het programma van eisen dat inmid dels is opgesteld voor de nieuw bouw achter Meulvliet aan de Zoek weg, zei de directeur. Velthuis legde uit dat er wel medewerking nodig is van het ROC. Het gaat volgens de wethouder om de technische kant van het verplaatsen en de kosten die daarmee gemoeid zijn. Ze had daar enkele maanden geleden de voorzit ter Peeters van het ROC-bestuur over gesproken, maar toen was daar nog geen duidelijkheid over. Die duidelijkheid kwam er nu van Do minicus, die er op wees dat het ROC er 'gezien de kwetsbaarheid bij het vervoer' niet aan wil begin nen. „Op technische gronden is het afgewezen." Maar volgens Crèvecoeur is het wel degelijk mogelijk om het kunstwerk te verplaatsen. Hij noemde een aan tal voorbeelden van het verplaatsen van complete huizen en muren 'in wankele toestand'. Zo is er in Rot terdam werk van Henkes losge zaagd uit de kantine van een raffina derij en overgeplaatst naar de Hogeschool Rotterdam. „Gedaan door handige mensen en met behulp van vrij veel sponsors." Ook een tegelplateau van Alma uit het Marnixbad in Amsterdam is ver plaatst. En ook in Assen is een wand verplaatst. „Het kan zonder meer en het hoeft niet zo gek duur te zijn. Het wordt kostbaarder ingeschat dan het is. Ik kan natuurlijk geen garanties geven dat het nooit mis kan gaan, maar er zijn simpele tech nieken voor. Met klemmen kun je al veel doen. Het grootste voordeel hier is dat het gebouw gesloopt wordt. Het is meestal veel ingewik kelder als het verwijderd moet wor den wanneer het gebouw blijft staan." De wandschildering is wel bescha digd, zei Crèvecoeur. Er zitten bou ten in en hier en daar zitten stukken los. Maar het zou zelfs in drie delen gezaagd kunnen worden om het ver voer te vergemakkelijken. Volgens de deskundige kan het glas werk van Horn ook verplaatst wor den. „Door een glazenier is het er uit te nemen. Maar delen van het raam zijn echter wel slecht. Voor een deel zou het werk hersteld moe ten worden. Ook dat is niet moeilijk wantje hebt het complete frame." De zoon van Alma vroeg zich af of het zou passen in de nieuw te bou wen school. Volgens Velthuis zijn er twee mogelijkheden. Verplaatsen naar de nieuwe school of kijken of het een plaatsje kan krijgen in de nieuwbouw die op de plaats van het Markiezaat college moet verrijzen. Ter herinnering aan de plaats waar de school heeft gestaan. Maar Alma wees er op dat de wand schildering is gemaakt voor de tech nische school. Mocht het kunstwerk in een woning worden onderge bracht dan gaat veel van de waarde van de schildering verloren, zei hij. „De plek is en abstract gegeven. De wandschildering hoort bij de school. Het is heel belangrijk dat ze in een openbare ruimte komt. De personen die afgebeeld zijn (een te kenaar. metselaar, en schilder en een vakman aan de lintzaag - red), hebben ook iets onpersoonlijks. Het zijn niet zomaar mensen die in het gras spelen." Volgens Viergever is het een aan sprekend kunstwerk waar menig leerling naar heeft gekeken. „Het is zo zuiver en helder als dat 2 keer 2 vier is. Het zal ook in een nieuw ge bouw aanspreken. Het heeft ook een emotionele waarde. Bijna alle bij eenkomsten die ik hier op school heb meegemaakt, waren met het ge zicht naar de wandschildering." Dominicus vroeg zich af wat de kunstzinnige waarde van het werk is. Crèvecoeur legde uit dat het in de jaren vijftig heel gebruikelijk was dat in scholen of fabrieksge bouwen bijzondere versieringen werden aangebracht. „Die sprongen boven het alledaagse uit. Deze wer ken vertegenwoordigen denkbeel den uit die periode. Er zijn er veel uitgevoerd in Nederland. Maar er is niet zo veel meer van over, terwijl er nu een herwaardering van deze tijd is gekomen. Alma is een gekend kunstenaar en is gerelateerd aan dit gebouw. Voor Horn geldt hetzelfde. Er is veel werk van verdwenen." Volgens Alma gaat het er om hoe kunstwerken die beschadigd zijn, er uitzien nadat ze opgeknapt zijn. ZIE VERDER PAGINA 3 PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde (61) uit Tholen stelt zich in maart 2006 niet meer herkiesbaar voor de gemeenteraad „Het is mooi geweest", zegt Chiel van der Linde. Hij kwam na de gemeentelij ke herindeling op 2 juli 1971 voor het eerst in de gemeenteraad en stopte op 14 augustus 1978, maar dat bleek tijdelijk. Op 29 april 1986 werd de Tholenaar weer gekozen, zodat hij totaal al 26 jaar raadslid is bij zijn afscheid volgend jaar. De PvdA moet op zoek naar een nieuwe fractievoorzitter. Eerder kondigde D66-raadslid J. van den Donker al aan dat hij niet meer beschikbaar is, zodat de Thoolse gemeenteraad in elk geval twee nieuwe gezichten zal bevatten. Het gerechtshof in Den Haag heeft de 44-jarige M.J.M. uit Sint-Annaland tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens ontucht met zijn min- deijarige dochter. Daarmee werd het vonnis van de Middelburgse recht bank van vorig jaar september beves tigd. De man was daartegen in hoger beroep gegaan, maar het gerechtshof achtte het seksuele misbruik even eens bewezen. De advocaat-generaal (officier van justitie bij het gerechts hof) had 5 jaar cel geëist voor de on tuchtige handelingen, die gedurende elf jaar vanaf 1987 plaatsvonden. Het kind was toen nog maar 4 jaar. Het gerechtshof oordeelde dat M. 'over een lange reeks van jaren op grove wijze misbruik had gemaakt van de vertrouwensrelatie tussen vader en kind.' De rechters zagen ook geen omstandigheden die de strafbaarheid zouden uitsluiten wegens bijvoor beeld verminderde toerekeningsvat baarheid. Integendeel, op geen enkele wijze had de vader blijk gegeven compassie te hebben met het slacht offer, stelde het gerechtshof vast. Dinsdag is de 30-jarige bewoner van een woning op de hoek van de Botlandstraat en Van Overvest- straat in de nieuwbouwwijk Wel hoek in Oud-Vossemeer aange houden in verband met een grootschalige creditcardfraude. Op hetzelfde moment werd ook een tweede verdachte van 20 jaar in het Zuid-Hollandse Rhoon aangehou den. Volgens de politie heeft het tweetal vanaf juni 2004 met vervalste cre ditcardpasjes aankopen verricht en diensten genoten in nachtclubs en bordelen. Vooral in West-Brabant. De geleden schade voor de credit cardmaatschappijen bedraagt on geveer 120.000 euro. Bovendien zijn er, voor een bedrag van onge veer 220.000 euro, pogingen ge daan om creditkaarten van anderen voor zichzelf te gebruiken. Diverse bedrijven zijn benadeeld omdat de creditcardverleners niet hebben uitgekeerd. Bij het doorzoeken van de wonin gen van beide verdachten zijn naast pasjes ook diverse compu ters, telefoons, partijen sterke drank en andere betaalpasjes ge vonden en in beslag genomen. In één van de woningen is ook een imitatiepistool aangetroffen. De politie wilde niet zeggen in welke woning. Tegen de eigenaar van het pistool is afzonderlijk een proces verbaal opgemaakt. De aanhouding is verricht door de bovenregionale recherche Zuid- Nederland waar de zes politiere gio's uit de drie zuidelijke provin cies in samenwerken, één uit Zeeland, drie uit Noord-Brabant en twee uit Limburg. HBI zijn is vooruit zien! KraAMZORG^^^ENrADMINISTR^TjE DcvC-LeW*1 Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl www kraamzorgzeeland nl Advertentie I.M. Zie de advertentie elders in deze krant. Wouter Bos schudde maandagmiddag voorzitter Adam den Haan van de cliëntenraad de hand tijdens diens bliksembezoek aan Tholen. Dat gebeurde in het atrium van de uitbreiding van Maartenshof in Sint-Maartens dijk waar Bos een korte rondleiding kreeg. Veel tijd voor een gesprek was er niet tussen de jonge PvdA-leider (41) en oudgediende Den Haan (77) die twee periodes voor de PvdA in de gemeenteraad van Tholen zat. Lan delijke bestuurder en lokale bestuurder ontmoetten elkaar maar even. Den Haan: „Ik heb alleen maar goede dag gezegd. We hebben nergens over gesproken. Er was geen tijd voor een gesprek. Daar moet je eigenlijk een hele middag voor hebben." Den Haan ontmoette wel vaker prominenten van de sociaal-democraten. Hij herinnert zich nog Wim Kok, de latere premier, maar meer nog Johan Stekelenburg die burgemeester van Tilburg werd (inmiddels overleden). „Ik zat toen in de landelijke werkgroep voor uitkeringsgerechtigden. Samen heb ik met hem in een sollicita tiecommissie gezeten toen er een vertegenwoordiger voor Zeeland van de FNV moest worden gekozen. Hij schreef ook brieven over sociaal beleid dat hier in de gemeente is uitgevoerd." Den Haan is vanaf de opening in 1996 voorzitter van de bewonerscommissie van Maartenshof (nu cliënten raad), maar stopt als de uitbreiding van het woonzorgcentrum klaar is. Zijn gezondheid laat dat niet meer toe, zegt hij. Den Haan wist al lang dat Bos zou komen. Niet via de officiële kanalen, maar via zijn zoon Marty den Haan die voor de PvdA in de raad zijn vader opvolgde. In de recreatiezaal werd Bos bijgepraat over de ontwikkelingen in de zorg en de huisvesting van ouderen. Maartenshof wordt gebouwd door Castria Wonen, de zorg komt van de SVRZ. Maar die is bang dat er steeds meer concurrentie in de zorg komt waardoor er meer verzorgenden van andere instellingen in het woonzorgcentrum komen, terwijl de SVRZ er nu alle zorg verleent. Ook rekende J. Kloet van Castria voor hoe een AOW'er (zonder pensioen) rond moet zien te komen nu energiekosten, gemeentelijk belastingen en de eigen bijdrage aan de zorg steeds hoger worden. Advertentie I.M. Wouter Bos (links) schudt voorzitter Adam den Haan van de bewonerscommissie de hand tijdens zijn bezoek aan Maartenshof in Sint-Maartensdijk. Linksachter Tweede-Kamerlid Luuk Blom. Tussen hen in Ko Droogendijk van Castria Wonen, statenlid Paul van der Wal en rechts directeur Jaap Kloet van Castria. Aardrijkskunde was goed te doen, zegt Gerrianne Ponse van Calvijn college René van Driel heeft alle tijd nodig voor examen Nederlands op Markiezaat college EN VERDER... Bewoners Stadszicht Tholen vrezen overlast Markiezaat college PvdA-Kamerlid Bos vóór Europese grondwet, SGP-collega Van der $taaij is juist tegen DE PIJL LIT DE MOND DOODT VEEL WILD Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Dames zetten Smerdiek op de kaart met bekerwinst en kampioenschap

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1