Gemeente houdt veilige Eeweg op Bewoners Stadszicht vrezen overlast Markiezaatcollege vmbo-school van 250 naar 400 leerlingen School krijgt prominente plek met water en groen Zoekweg wordt 6,5 m breed en helemaal nieuw Kritiek van Chris Koopman: Toenemende verkeersdruk Zoekweg, kattekwaad leerlingen Donderdag 26 mei 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Markiezaat college mag elfmeter hoog worden Het Markiezaat college in Tholen komt in een parkachti ge omgeving te liggen met veel groen en water. Wat nu nog een achteraf gelegen plek is achter Meulvliet veran dert in een prominente plek in een omgeving met veel groen en water. Het krijgt een opvallende plek achter Meulvliet en gaat de omgeving voor een veel groter ge bied, de verdere uitbreiding van Tholen-stad, min of meer bepalen. Dat staat in de herziening van het bestemmings plan Kom Tholen dat tot en met dinsdag ter inzage ligt. Wespenorchis Bushaltes te ver Snel nodig Niet te betalen Op sportvelden Parkeerdruk Meevaller 3,5 miljoen Procedure Vijftig mille subsidie Zoekweg Het Markiezaatcollege in Sint-Maartensdijk telt nu 250 leerlingen en 35 medewerkers. Over zes tot acht jaar ver wacht directeur W. Dominicus 400 leerlingen in de nieu we school aan de Zoekweg in Tholen. Dat zijn honderd jongens en meisjes per leerjaar. Op de open dag in janu ari in Sint-Maartensdijk zal een maquette van het nieuwe Markiezaatcollege getoond worden. De school wordt in drie bouwlagen uitgevoerd. Het programma van eisen is opgesteld. D(x>r de prominente plek die het naar de Molenvlietsedijk. Met een stedenbouwkundig bureau RBOI de vestiging toedicht, zullen er ook ei sen gesteld worden aan de uitstra ling van het gebouw 'in architectuur en aan de inrichting van de buiten ruimte'. Het gebouw kan met drie bouwlagen ten hoogste 11 meter hoog worden. Omdat het aan het noorden en aan het westen in een open ruimte komt te staan, zullen ook aan de gebouwen die in de buurt verrijzen, andere eisen wor den gesteld. Huizen met twee of drie bouwlagen zijn daar goed denkbaar, aldus het RBOI. De huidige bestemming van het ge bied is agrarisch, maar dient aan het bestemmingsplan Kom Tholen te worden toegevoegd. Het bestem mingsplan Kom moet er nu voor worden herzien. Het totale plange bied is 13 hectare groot. Daarvan is 8000 vierkante meter bestemd voor de nieuwbouw van het Markiezaat college, 6000 vierkante meter voor de ontsluiting van de school en 4000 vierkante meter voor de moge lijke uitbreiding van Meulvliet. De ontsluiting zal plaatsvinden via de Zoekweg; een strook van veertien meter breed wordt er voor gereser- veerd. Deze weg kan ook gaan die nen als ontsluitingsweg voor de ba sisschool die mogelijk langs de verlengde Zoekweg komt. De school hier vestigen zou het 'over bezette gebied' van de basisscholen aan de Molenvlietsedijk/Zoekweg, kunnen ontlasten. Ook waterber ging moet een plaats krijgen in Stadszicht II. Het is de bedoeling dat de bouw- plek in 2005-2006 beschikbaar is. De school moet op een 'redelijke afstand' van bushaltes komen te lig gen en er dient een goede ontslui ting van de vestiging te zijn voor auto's. Ook de verkeersveiligheid voor fietsers en voetgangers dient gewaarborgd te zijn. De weg naar het Markiezaat college vanaf de Zoekweg dient volgens het RBOI smal gehouden te worden. Met een profiel van veertien meter zou kunnen worden volstaan, be staande uit een groenstrook van vijf meter en een trottoir van twee meter en met fietsstroken van zeven meter breed. Het bestaande deel van de Zoekweg zal worden verbreed. Par keren moet op het terrein van de school plaatsvinden. Volgens het plan markeren de be staande waterwangen de overgan gen van Stadszicht I en Stadszicht II. Er zou een 'slingerende water gang' kunnen worden aangelegd parkstrook van ongeveer 50 meter breedte dat dienst kan doen als re creatief gebied. Het Markiezaat col lege richt zich op het noorden, op de 'brede oeverstrook' en op het wes ten, op de groene as door het ge bied. Volgens het RBOI krijgt het gebouw twee voorgevels. En daar om vraagt de omgeving volgens de stedenbouwkundigen ook om enige flinke gebouwen. Verder zou ook een groenstrook tus sen een dubbele watergang kunnen worden aangelegd vanaf de Luch- tenburgseweg tot aan de watergang die vanaf het zuiden komt, vanaf de Ten Ankerweg, langs Stadszicht I naar het noorden. De 'knoop' van de diverse watergangen kan dienen voor waterberging. Verder moet het plan voorzien in een 'fijnmazig netwerk' van langza me verkeersroutes (Luchtenburgse- weg-Eeweg, Zoekweg, Stadszicht I en II, binnenstad. Molenvliet). Ook zou er een groenstrook tussen het Markiezaat college en Meulvliet, en Stadszicht I met de basisschool moeten komen. Verder stelt het RBOI voor om bijzondere bebou wing te realiseren langs de oeverzo ne bij de waterknoop. Om het bestemmingsplan te kunnen veranderen is ook gekeken naar de planten en dieren in het gebied. De natuurvereniging Tholen deed onder zoek naar het voorkomen van soor ten. Er komen geen vogelsoorten voor met een bijzondere status. Wel kikkers en de gewone pad die be schermd zijn. Vleermuizen gebruiken het terrein om voedsel te zoeken. In het gebied werd wel een bijzondere plant aangetroffen: de brede wespen orchis. Voor de flora- en faunawet is ontheffing nodig voor de vleermui zen, amfibieën, vogels en de inheem se orchidee. Wat de archeologische waarden be treft wordt het terrein niet gezien als waardevol. Een verkennend onder zoek heeft geen 'behoudenswaardi- ge' archeologische resten opgeleverd. Dat is wel het geval ten zuidwesten van het onderzoeksterrein. Daar is Romeins aardewerk gevonden. De archeologen stellen daarom vast dat er op een deel van het terrein 'niet ontdekte resten uit de Romeinse tijd aanwezig zijn.' Het plan hoeft echter niet te worden aangepast. Wel wordt aanbevolen om de graafwerkzaamhe den te laten plaatsvinden onder ar cheologische begeleiding. Volgens Chr. Koopman, zowel raadslid als waterschapsbestuurder, houdt de gemeente de aanleg van een veilige fietsweg tussen het Stenen Kruis en de Molenvlietsedijk op. „Bij het waterschap stond de Eeweg al twee jaar op nummer I, maar de gemeente komt met andere plannen." Koopman zei dat op de informatie avond in Meulvliet over de bouw van het Markiezaatcollcge aan de Zoekweg. „Je moet het balletje niet van de een naar de ander laten rollen", zo bekritiseerde wethou der W.C. van Kempen het raadslid. Landbouwer J.A. van der Wel had de verkeersonveiligheid op de Ee weg aangekaart. „De afgelopen twee jaar is er al twee keer bijna een ongeluk gebeurd. Nu komen er 100 fietsers overheen, maar als het nieuwe Markiezaatcollege er staat, worden dat straks 200 leer lingen. En 5% van de bromfietsen geeft vol gas. En fietsers rijden soms met z'n vieren of vijven naast elkaar op de Luchtenburgse- weg, die drie meter breed is." Van der Wel pleitte voor een andere uitweg van zijn akkerbouwperce len aan de Luchtenburgseweg. In de herfst en de winter zijn de pro blemen het grootst. En de Eeweg is volgens Van der Wel drie keer zo gevaarlijk als de Luchtenburg seweg want op de Eeweg zijn er ook nog auto's bij. „Op het kruis punt is al eens een kind geschept door een auto." Wethouder K.A. Heijboer zei dat de gemeente volop bezig is om met het waterschap de verkeers veiligheid te verbeteren. De Ee weg, die nu nog vrij toegankelijk is voor alle verkeer, zal in de toe komst alleen voor bestemmings verkeer en fietsen bereikbaar zijn. „Er gaat nu veel te veel snelver keer door de Eeweg. Ook naar de Luchtenburgseweg moeten we nog kijken", aldus de wethouder. Volgens Koopman hebben de ver huizing van zowel het gemeente huis als het Markiezaatcollege uit Sint-Maartensdijk naar Tholen de aanpak van de Eeweg vertraagd. Deze weg is een belangrijke ver binding voor scholieren, maar ook voor bezoekers van de sportvelden van Tholense Boys, zwembad de Spetter en Meulvliet. Wanneer de Eeweg voor auto's afgesloten wordt, zal al het autoverkeer van uit de richting Poortvliet voor de scholen aan de Molenvlietsedijk en de sportaccommodaties aan de Zoekweg via de Postweg en de Ten Ankerweg moeten rijden. Mariska van Meurs (v.l.n.r.), Monique Koetser en André Riethof uit de nieuwe Thoolse woonwijk Stadszicht kunnen na afloop van de informatie-avond over de komst van de vmbo-school naar Tholen weer lachen, maar ze waren heel kritisch over de toenemende verkeersdrukte en verdere overlast die de 400 leerlingen en leraren in de toekomst zullen opleveren. Een schets van de toekomstige bouwplaats van het Markiezaatcollege achter Meulvliet met daarbij ook de verdere uitbreiding van de huizenbouw met Stadszicht II. Hoewel nog lang niet definitief is naast Meulvliet ook rekening gehouden met een nieuwe basisschool. Wat de bewoners van de nieuwe woonwijk Stadszicht in Tholen betreft, mag het Markiezaatcollege in Sint-Maartensdijk blijven. Ze vrezen an ders voor toenemende verkeersdruk op de Zoekweg en de Molenvliet sedijk. waar auto's, fietsers en voetgangers nu al door elkaar hun weg zoeken naar de vier basisscholen en het Calvijncollcge. Met een nieuwe vmbo-school achter Meulvliet erbij, die in de toekomst 400 leerlingen gaat tellen, worden de knelpunten alleen maar groter. De veiligheid van kleine kinderen zou in het geding komen en de scholieren zouden in vrije uren wel eens in de woonwijk kunnen gaan rondzwerven met mo gelijke baldadigheid tot gevolg. Dat bleek woensdagavond tijdens een informatiebijeenkomst in Meul vliet van het gemeentebestuur en het Markiezaatcollege, waar een dertigtal belangstellenden op af kwamen. Voornamelijk bewoners van de nieuwe woonwijk Stads zicht, die al eerder hun ongenoegen kenbaar maakten over de komst van de vmbo-school in hun buurt. Zij hielden een krachtig pleidooi voor een andere ontsluiting. Niet over de Zoekweg, maar via een nieuwe weg tussen Meulvliet en het zwembad in of liever nog helemaal achter de Spetter om naar de Molenvlietse dijk. Gezien de verdere uitbreiding van Tholen - er werd al een schets ontwerp van Stadszicht II getoond en over tien jaar komt mogelijk Stadszicht III/Molenvlietsedijk er aan - zal de verkeersdruk op de Zoekweg en omgeving alleen maar toenemen. Wethouder van onder wijs W.C. van Kempen had de grootste moeite om de bewoners van Stadszicht te overtuigen dat er goed naar hun bezwaren gekeken wordt. Hij riep de hulp in van wet houder van ruimtelijke ordening en financiën K.A. Heijboer, die verze kerde dat de veiligheid voorop staat. De aanwezigen bleven wantrou wend en meenden uit overleg van wethouder Van Kempen met zijn adviseurs W.E. van Vossen (openba re werken) en G.H. Kooiker (ruim telijke ordening) af te leiden, dat hij de bezwaren niet zo serieus nam. „Het signaal dat u geeft komt goed over, maakt u zich daar niet onge rust over", zo probeerde Van Kem pen de gemoederen te bedaren. „We delen uw zorg over het verkeer op de Molenvlietsedijk en de Zoek weg. Het is daar hartstikke druk. Al le scholen bij elkaar is op zich gun stig, maar het levert ook z'n problemen op. De opmerkingen van deze avond worden genoteerd en een werkgroep zal de voors en te- gens afwegen, maar niet alles zullen we kunnen honoreren", zei Van Kempen, die een aantal keren de fi nanciën noemde als breekpunt. De grond achter Meulvliet en het zwembad is eigendom van de ge meente en met de pachter is al over eenstemming bereikt over pachtonl- binding in 2006. Die snelle beschikbaarheid is essentieel, maakte Gerard Kooiker duidelijk in een toelichting bij de keuze voor de vestigingsplaats van de nieuwe school. Hef perceel leent zich niet voor woningbouw, want volgens de regelgeving moei je dan 200 meter van een zwembad vandaan blijven, 50 meter van een sportzaal als Meulvliet en 30 meter van een school als het Markiezaatcollege. Andere voorwaarden voor een per ceelskeuze waren de korte afstand naar een bushalte, de goede ontslui ting voor auto's en de veiligheid voor fietsers en voetgangers. Directeur W. Dominicus van het Markiezaatcollege had echter nage meten, dat de dichtstbijzijnde bus haltes op de Ten Ankerweg en de Postweg op 1 km van de nieuwe school liggen. Hij riep het gemeen tebestuur dan ook op om dichterbij een bushalte de maken en ook voor een goede dienstregeling te zorgen, die aansluit op de schooluren. Cor Laseur was bezorgd over die grote afstand naar de bushaltes, me de gezien uitlatingen van Domini cus, dat hij geen grip heeft op leer lingen buiten het schoolterrein. Als ze 5 minuten moeten lopen, kan er onderweg het nodige gebeuren. Tij dens de middenpauze zouden ze naar supermarkt Cl000 om snoep kunnen. „En het speelterrein aan de Binnenkamer wordt een vlucht oord", vreesde Laseur. Dominicus zei die zorgen niet zo maar te kunnen wegnemen. „Een school in een woonwijk levert soms overlast op, maar wij pakken dat wel aan in samenwerking met de politie. Boosaardig zijn onze jon gens en meisjes niet. We moeten zelf een leuk binnenterrein hebben, zodat ze niet weggaan. De meest ideale situatie is dat je leerlingen verbiedt om het terrein te verlaten. Bij tussenuren mag dat niet, in de middagpauze wel." De schooldirec teur vond de supermarkt aan de Postweg veel te ver voor de leerlin gen. „Bovendien hebben we in onze kantine allerlei producten, maar hoe langer ze naar de bushalte onderweg zijn, hoe minder grip we erop heb ben." Bewoners van Stadszicht toonden zich verontwaardigd, dat er bij de aankoop van hun woning in 2002 niets was gezegd over de komst van de vmbo-school. „Dan hadden we ons nog kunnen bedenken. De ma kelaar heeft ons verzekerd dat er de eerste zeven jaar niet gebouwd zou worden in het gebied." Wethouder Van Kempen zei dat in 2002 een onderzoek naar de toe komst van het Markiezaatcollege is ingesteld, waarna juni 2003 nieuw bouw in Tholen in beeld kwam, maar het definitieve besluit van de gemeenteraad daarover viel pas 1 juli 2004. Een nieuwe vmbo-school in Tholen voor 8 miljoen euro, waarvan de gemeente 2,5 miljoen euro betaalt. En op de plaats van het huidige Markiezaatcollege in Sint- Maartensdijk komt er woningbouw. Naar aanleiding van een recente dis cussie in de raadscommissie samen leving is de kans groot dat bij de nieuwe school in Tholen nog een bi bliotheek wordt bijgebouwd. Het definitieve besluit hierover is nog niet gevallen, maar het lijkt er wel op dat de bieb erbij komt. zei amb tenaar Kooiker. ABT-raadslid mevr. C. van der Horst vroeg zich af, in hoeverre het schoolbestuur invloed heeft gehad op de perceelskeuze. Dit mede ge zien de plaats van de bushalte. „Waarom de school niet aan de Grindweg bouwen?" Wethouder Van Kempen maakte duidelijk, dat de beschikbaarheid van de grond de doorslag gaf. „Het perceel achter Meulvliet is aanmer kelijk sneller beschikbaar dan de grond in Tholen Noord." Van der Horst begreep de haast niet. „Dit is toch geen spoedklus?" Volgens de wethouder zit er gezien het teruglo pend leerlingenaantal in Sint-Maar tensdijk wel haast bij. „We hebben snel een nieuw Markiezaatcollege in Tholen nodig." André Riethof vond dat de snelle beschikbaarheid van de grond een veel te zwaar accent krijgt in verge lijking met een goede ontsluiting en de veiligheid. Hij verwees naar de recente bijeenkomst over de ver keerssituatie bij de basisscholen in Tholen. „Er zijn hier al enorme pro blemen en gezien de groei van de basisscholen némen de bewegingen alsmaar toe. En daar komen het Markiezaatcollege en de bibliotheek straks nog bij. Aan een goede ont sluiting voor auto's en fietsers wordt niet voldaan. Een hele dag zit je aan de Zoekweg en de Molenvlietsedijk met een toenemende verkeersdruk te." Ambtenaar Kooiker verwees naar het provinciaal beleid, dat voor schrijft dat de vmbo-school in Tho len komt. Fietsers komen volgens hem niet allemaal via de Molen vlietsedijk, maar uit de richting Poortvliet via de Eeweg. Luchten burgseweg en in de toekomst ook via Stadszicht II naar het Calvijn- en het Markiezaatcollege. „Het au toverkeer moet echter allemaal via de Zoekweg." Riethof zei daar bang voor te zijn. „Zoek alternatieve ont sluitingen achter het zwembad, want de verkeersafwikkeling ver toont nu hiaten. De stroken voor kort parkeren (kinderen even uit de auto laten of na schooltijd even op halen) aan de Molenvlietsedijk zijn achterhaald." Kooiker zei dat zo'n nieuwe ont sluiting niet te betalen is. „En dat willen we ook niet betalen. We zijn niet voor een al te grote vermenging van fietsers en auto's. Daarom blijft de Zoekweg ook een doodlopende weg voor auto's." In tegenstelling tot de basisscholen komen de leerlingen van het Mar kiezaatcollege voor 100% op de fiets, dus niet met de auto, vulde wethouder Van Kempen aan. „En auto's vergen nu eenmaal 4 tot 5 keer zoveel ruimte als fietsen. Hoe meer ouders met de auto naar school komen, hoe meer problemen er ontstaan. Er komt een nieuw fietspad, maar met een stuk vermen ging zul je blijvend rekening moe ten houden", zei de onderwijswet houder. Bram Noteboom had het Markie zaatcollege en een eventuele nieuwe basisschool waarover bij Stadszicht II nagedacht wordt, liever op de plaats van de sportvelden gezien in plaats van in de woonwijk Stads zicht. „Dit mede gezien de komst van de bibliotheek en je voorkomt ook een versnippering van scholen." Van Kempen meende dat je goed in de slappe was moet zitten, wil ver plaatsing van de sportvelden betaal baar zijn. Zijn collega-wethouder van ruimtelijke ordening en finan ciën K.A. Heijboer noemde het ,veel te voorbarig' om al over een nieuwe basisschool te spreken. Hij achtte het echter op zich goed. dat basis- en voortgezet onderwijs ge scheiden worden. „Daarvoor is dit plan achter Meulvliet een goede op lossing." Mariska van Meurs was benieuwd wanneer die basisschool in Stads zicht II zou komen. „Dat duurt nog jaren, want eerst moet daarvoor een onderzoek ingesteld worden", liet Van Kempen weten. Marscha Tho mas had liever eerst een basisschool dan een vmbo-school in een nieu we, groeiende woonwijk als Stads zicht. „We dwalen af", vond Albert Spay- er. „Het gaat om het Markiezaatcol lege, niet om het basisonderwijs." Qua verkeer hebben basis- en voort gezet onderwijs toch met elkaar te maken, vond J. van Dijke, want al les komt op de Zoekweg terecht. „Die is al ontzettend druk, dus waarom geen andere uitweg, want ouders komen wel met auto's. En als er brand is of een ongeluk, moe ten brandweer en ambulance wel al lemaal over de Zoekweg, dus maak ook een ontsluiting via de Windsin- gel." Dat zagen de Stadszicht-bewoners helemaal niet zitten, want die willen geen doorgaand verkeer voor hun deur. Kooiker zei dat het plan voor gelegd is aan de brandweer en in ge val van nood kan die het fietspad aan de Windsingel gebruiken. Van Dijke bleef voor een andere ontslui ting pleiten, want de bevoorrading van de scholen, voetbal- en tennis- kantine en zwembad gebeurt toch allemaal via de Zoekweg. Kees Laban had angstige vermoe dens dat de parkeerdruk in Stads- J. van Dijke (links) bepleit bij wethouder Van Kempen (rechts) een andere ontsluiting van het Markiezaatcollege dan de Zoekweg. Tussen hen in Monique Koetsier en André Riethof. Schoten MeuMwt zicht toeneemt door het Markiezaat college en een toekomstige uitbrei ding van Meulvliet. Van Kempen zei dat de uitbreiding van Meulvliet een gymlokaal betreft als vervan ging van de oude gymzaal hij de Kraal aan de Zoekweg. En met het Markiezaatcollege kan er gepraat worden over gezamenlijk gebruik van hun parkeerterrein. Voor Meul vliet is namelijk geen extra parkcer- capacitcit voorzien, bevestigde ambtenaar openbare werken W.E. van Vossen. Hij noemde het idee van Martin Bcgthel vooreen vrijlig- gend fietspad aan de Zoekweg een prima oplossing, maar dat gaat wel ten koste van parkeerruimte. En voor de verbreding van de Zoekweg moet al een bomenrij gerooid wor den, met name omdat anders de rio lering vol met wortels komt te zit ten. Monique Koetsier vond de rij met populieren nu een mooi zicht vanuit Stadszicht. Ze zou daar wal voor te rug willen. Jolanda Been vond het ,van de zot te' dat er wel geld is voor een nieu we school, maar niet voor een veili ge route naar de basisscholen met een groenstrook en een fietspad. Zij klaagde ook over 14/15-jarigen die over trottoirs crossen met alle geva ren van dien voor kleine kinderen. De wethouder wilde de leiding van het Calvijncollege daar wel eens over aanspreken wanneer dat leer lingen van die school zou betreffen. Mevr. Koetsier bleef voor een ande re ontsluiting pleiten tussen Meul vliet en het zwembad in. „Die weg loopt dan over het parkeerterrein en daarmee dien je de veiligheid niet", zei ambtenaar Van Vossen. „En het kost ook teveel omdat het teveel ruimte vergt", vulde Kooiker aan. „In hoeverre nemen jullie onze op merkingen serieus of moeten we een handtekeningenactie gaan voe ren?", wilde Jolanda Been weten. De wethouders Van Kempen en He ijboer verzekerden dat er naar de bewoners geluisterd wordt. „We wekken geen schijn", aldus He ijboer. „We moeten verkeersveilige wegen maken, dat zijn we wettelijk verplicht." Hij wees er ook op. dat het hier om een tussenstap gaat. Op de langere termijn kan er nog het nodige veranderen. Jolanda Been zei dat de wethouders de indruk wekten, dat ze redelijk gemakkelijk over de bezwaren van de Stadszicht-bewoners stapten. „Dat gevoel hebben we hier." Een andere vrouw viel haar bij. „U wekt de indruk dal de veiligheid minder telt dan het geld." Heijboer: „Abso luut niet!" Mevr. Koetsier leidde uit de discus sie toch af, dat de kosten een te zwaar accent krijgen gezien de per tinente afwijzing van een andere ontsluiting van het Markiezaatcolle ge. Ze wees erop, dat de gemeente lijke bijdrage aan de nieuwe school 3.5 miljoen euro lager uitvalt dan eerst de verwachting was. Boven dien zouden de volkstuintjes aan de Molenvlietsedijk voor een nieuwe weg benut kunnen worden. „Die meevaller van 3,5 miljoen euro kun nen we niet zomaar besteden. Die hebben we dubbel hard nodig. En met projectontwikkelaars, zoals de eigenaar van de volkstuintjes, heb ben we steeds harde gesprekken over hun bijdrage aan de ontwikke ling van de gemeente." Een weg achter het zwembad is toch een oplossing voor de lange termijn, zo hield mevr. Koetser vol. „Dat past niet in de toekomstige planolo gische ontwikkeling van Tholen", antwoordde wethouder Heijboer. „Dan zit ik toch te wachten op het eerste ongeluk van een scholier op een scooter die tegen een kind rijdt", vreesde Kees Laban. Ande ren waren weer bevreesd voor ver drinking in grote waterpartijen die nodig zijn in verband met de toene mende verstening van het gebied door de bouw van het Markiezaat college. „Binnen vijf jaar komt er een goede ontsluiting, want in 2006 gaan we Stadszicht II ontwikke len", liet Heijboer weten. Iemand suggereerde nog om op be paalde tijden vrachtwagens te ver bieden om de Zoekweg over te rij den. Dat zou al wat kunnen helpen. Ook het bouwverkeer zou aan voor waarden gebonden moeten worden. „We zullen overleg voeren met Markiezaatcollege en de aannemer. We betrachten de uiterste zorgvul digheid", aldus wethouder Van Kempen. „Laat het Markiezaatcollege maar in Sint-Maartensdijk", merkte een man op. „De gemeenteraad heeft een keus gemaakt om de school te verplaatsen", hield de wethouder hem voor. Mevr. Hopmans, die in een vroeg stadium al bezwaren uitte tegen de verhuizing van de vmbo-school naar Tholen. bleef erbij dat het op en neer rijden van leerlingen door een woonwijk als Stadszicht over last zal geven. „En hoe veilig is hel dan nog voor kinderen van de basis scholen?" Wethouder Van Kempen zei dat scholen bij een gemeenschap horen. „Maar met de omgeving wordt wel rekening gehouden." Mevr. Hop mans trok dat in twijfel, want in het ontwerp-bestemmingsplan voor de nieuwe school had ze daarvan niets kunnen vinden. Ambtenaar Kooiker zei dat er nog veel meer niet in staat en wettelijk hoeft dat ook niet. Het voorontwerp-bestemmingsplan ligt tot en met 31 mei ter inzage in het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk. Binnen die termijn zijn ook in spraakreacties mogelijk. Daarna start de gemeente de officiële artikel 19 procedure, waarbij gedeputeerde staten van Zeeland om een verkla ring van geen bezwaar wordt ge vraagd. Inwoners kunnen dan gedu rende vier weken zienswijzen indienen. Als die er niet zijn, kan de provincie groen licht geven, maar zijn die er wel, dan moeten die eerst beoordeeld worden. Bij afwijzing bestaat de mogelijkheid om binnen zes weken bezwaar aan te tekenen. Voor herinrichting van de Zoekweg krijgt de gemeente Tholen 50.000 eu ro van de provincie Zeeland. Verder komt er uil Middelburg nog eens 20.000 euro voor de Koningin Julia- nastraat in Tholen. Het geld is be schikbaar uit de pot brede doeluitke ring verkeer en vervoer. Uiterlijk 31 december 2006 dienen de projecten te zijn aanbesteed. De herinrichting van de Zoekweg kost 243.045 euro. het karwei in de Koningin Julianastraat vijftig mille. Op de informatie-avond over de komst van het Markiezaatcol lege naar Tholen en de toenemende verkeersdrukte op de Zoekweg, zei den b. en w. geen woord over het sub sidieverzoek. De gemeente Tholen krijgt in beide gevallen de aange vraagde subsidie volledig, terwijl an dere gemeenten soms worden gekort. Totaal geeft de provincie 1.8 miljoen euro subsidie aan allerlei wegen. Vanaf de Molenvlietsedijk wordt de Zoekweg verbreed en helemaal ver nieuwd. Dit met het oog op de komst van het Markiezaatcollege uit Sint-Maartensdijk achter Meulvliet in Tholen. De Zoekweg blijft daar voor de enige ontsluitingsweg voor auto's. Fietsers kunnen via de woon wijk Stadszicht bij de school komen. Vanaf de ingang naar het Calvijncol lege en de sportvelden van Tholense Boys wordt de Zoekweg een stuk smaller richting de tennisbanen van Eegedima. De klinkers gaan er alle maal uit en de weg wordt 6,5 meter breed inclusief een fietsstrook van rood asfalt aan beide kanten, zoals die er ook op de Molenvlietsedijk ligt. Het trottoir van twee meter wordt doorgetrokken richting ten nisbanen. Dit wordt een 30 km ge bied, waarmee de snelheid van au to's ook beperkt wordt. Fietsers zullen er in de meerderheid zijn. De plateaus die nu in de Zoekweg zit ten, blijven gehandhaafd. Parkeren moet bij het Markiezaatcollege op eigen terrein gebeuren. Gezien de toenemende verstening van de om geving moet er ook een extra water berging komen, wat ook de nodige grond vergt. Vanaf de tennisbanen komt er een bouwweg van 150 me ter langs Meulvliet om de bouw van de nieuwe vmbo-school mogelijk te maken. De vmbo-scholen in ons land hebben volgens Dominicus ,een enorm ima goprobleem' maar in Sint-Maartens dijk kent hij dat beeld niet. Men kan kiezen uit techniek (bouw, metaal, motorvoertuigentechniek) en verzor ging (zorg en welzijn). „Het Markie zaatcollege loopt compleet voorop en ook landelijk behoren we bij de voor hoede met een spreekuur van een maatschappelijk werker voor kinde ren die in grote problemen zijn geko men door scheiding van hun ouders. Wij hebben respect voor de ander en misbruiken onze macht niet. We staan geen wapens, drugs of alcohol toe en kennen vrijwel geen tussen tijdse uitval. Niet minder dan 99% van onze leerlingen haalt een diplo ma. Er is veel sociale controle en ie dereen wordt in toom gehouden. Er heerst rust en orde, maar we luisteren ook naar leerlingen. Overigens heb ben we normale kinderen op school die ook wel eens straf krijgen. Het zijn dus niet altijd brave leerlingen, maar we hebben nooit serieuze klachten. Als omwonenden klachten hebben, grijpen we in. Zo mogen ze op de fiets of de brommer niet tussen tijds weg. Met een school in de om geving heb je wel een hele dag ge loop en gedoe, maar ik ben heel trots dat ik bij het Markiezaatcollege in Sint-Maartensdijk mag werken", al dus directeur Dominicus.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13