Wouter Bos: Castria dient meer te bouwen op Tholen Stadszicht levert 450.000 euro winst op Grondeigenaren willen meer woningen op de landgoederen Digitaal huis van morgen Jubileumkaarten gouden Unicef Banken moeten verplicht overal kantoren open houden Overschot 396 mille in 2004 Donderdag 19 mei 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Beschermingszones 60.775 m2 verkocht Natuurwaarden in het geding Wim Kok ging hem des tijds voor, maandag komt Wouter Bos naar Tholen. De fractievoorzitter van de PvdA leidt de grootste op positiepartij in de Tweede Kamer. In de opiniepeilin gen staat hij er uitstekend voor met 50 papieren ze tels, maar pas in 2007 zijn er weer kamerverkiezin gen. Voorlopig vormen CDA, VVD en D66 de re gering. De PvdA wil echter het stokje graag overne men. Wouter Bos mikt op de middenklasse. Daarover spreekt Tiij maandagavond ook in Meulvliet, evenals over de leefbaarheid op het platteland. Tien vragen aan Wouter Bos met het oog op zijn bezoek aan Tholen. Agrarische dag in Sint-Annaland Borstrock met Sjonnies en UFO Golfbaan Raad krijgt afzonderlijk voorstel Op de nieuwe woonwijk Stadszicht in Tholen willen b. en w. een winstneming doen van 450.000 euro. Hierover zal de gemeenteraad via een afzonderlijk voorstel wor den ingelicht. Mogelijk gebeurt dit bij de herziening van de nota reserves en voorzieningen, die voor dit jaar ge pland staat. Mare Bout eerste bewoner De Pluimpot, familie Mulders haakt af Er kunnen mogelijk meer woningen gebouwd worden op de landgoederen in de Muijepolder in Sint-Maartensdijk. Dat zei gedeputeerde H. van Waveren van ruimtelijke or dening gisteren bij het planten van twee bomen op één van de percelen voor het project nieuwe landgoederen De Pluimpot. Hij beantwoordde daarmee een vraag van een potentiële koper, Klaas Volker uit Wageningen, die vond dat het 'sociaal gezien aantrekkelijker' is om er meer mensen te laten wonen. Ook de eigenaren Bout en Schot-Oudesluijs streven er naar om op twee kavels aan de oostkant meer bebouwing toe te laten. De derde deel nemer, familie Mulders, maakt pas op de plaats. De grondprijs voor een landgoed op een perceel van zes hectare is vastgesteld op 12,50 euro tot 15 euro per vier kante meter. Unicef Nederland bestaat dit jaar vijftig jaar. De kinderrechtenorgani satie van de Verenigde Naties biedt ook al een halve eeuw producten te koop aan uil eigen collectie. De vol ledige netto-opbrengst daarvan gaat naar Unicef-projecten. Dit jaar presenteert de organisatie een gevarieerde collectie kaarten en cadeaus voor kinderen en volwasse nen. Een deel ervan komt recht streeks uit door Unicef gesteunde projecten. Zoals een set Thaise kaarten en een notitieboek. In Noord-Thailand maakt een groep vrouwen ze en heeft zo een vast in komen. Daardoor kunnen ze hun kinderen goede voeding en scholing bieden, én ze hebben een alternatief voor het werk in de papaverteelt. De Unicef-collectic biedt ook handge maakte en beschilderde kaarsen van een plaatselijke onderneming uit Zuid-Afrika - die arme families VERVOLG VAN SPEELMANSPLATEN Het college had de bezwaren van de Natuurvercniging tegen het laten rijden van vierwielige motorvoer tuigen (quads) gehonoreerd, in te genstelling tot de bezwaren tegen ovemachtingsraogelijkheden en het paintballspel. Bij de rechtbank kwam de gemeente ook terug op haar eerdere honorering van het be zwaar tegen de quads. Via wijzi ging van het bestemmingsplan zou die activiteit gelegaliseerd kunnen worden, maar de bestuursrechter vond dat de quads geen onderwerp van discussie meer moesten zijn. Hij beperkte zich tot de overnach tingen en paintball. Daarbij baseer de mr. Damsteegt zich op het geldende bestemmingsplan buiten gebied, waarbij de Speelmanspla ten uitsluitend voor waterstaatswer ken en verkeersdoeleinden gebruikt mogen worden. Volgens de bepalin gen in het bestemmingsplan is ge bruik van gronden en bouwwerken in strijd met de aangegeven be stemming verboden. Speelmanspla ten b.v. exploiteert sinds 2001 haar recrcatiebedrijf aan de Oesterdam. Het Zoommeer (oostelijk van de dam) en de Oosterschelde (ten wes ten daarvan) zijn aangewezen als speciale beschermingszones als be doeld in de Vogelrichtlijn. Deels vallen de Speelmansplaten onder die aanwijzing, zij het dat de in ge ding zijnde activiteiten daar niet binnen vallen. De rechtbank stelde vast, dat overnachtingen en paint ball verboden zijn en de gemeente moet daar in beginsel verplicht te gen optreden, tenzij er sprake is van bijzondere omstandigheden die er toe zouden moeten leiden, dat van handhaving wordt afgezien. Dat is het geval wanneer er concreet zicht bestaat op legalisatie en dat is vol gens mr. Damsteegt niet het geval. De gemeenteraad heeft weliswaar 29 januari 2004 bij vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan bui tengebied aan de Speelmansplaten de bestemming dagrecreatieve doel einden toegekend. Gedeputeerde Volgens de nota grondbeleid is het bij het tussentijds verantwoorden van winsten op grondexploitaties belangrijk, dat een deugdelijke risi co-inschatting plaatsvindt. Dit kan alleen als er geen belangrijke onze kerheid bestaat omtrent de totale omvang van het contract en ont vangst van de overeengekomen op brengsten. De kosten om het bestemmingsplan af te maken, moeten op verantwoor de wijze bepaald kunnen worden. Alle uitgaven moeten duidelijk te onderscheiden zijn, zodat alles ver geleken kan worden met de voorcal culatie. Op basis van deze uitgangs punten noemen b. en w. het verantwoord dat er winst wordt op genomen van Welgelegen 1. Dit complex heeft een positieve boek waarde van 811.000 euro. Er wordt echter nog een bedrag aan kosten verwacht ten bedrage van 360.000 euro. Er wordt geen rekening ge houden met opbrengsten van grond- verkopen. B. en w. komen dan uit op een winstneming van 450.000 euro. De gemeente heeft vanaf 2000 kos ten gemaakt voor de totstandko ming van een overeenkomst met de Internetprovidcr Zeelandnet viert het tienjarig bestaan zaterdag met een open huis in de studio's te Kamperland. Abonnees en andere belangstellenden kunnen er tussen elf en vijf uur gratis terecht om te bekijken hoe trends en technolo gieën ons wonen en werken in de toekomst kunnen veranderen. De digitiale huiskamer van morgen is te zien, waarin een huiscomputer de cd, dvd en video heeft vervan gen. In de keuken is het kookboek een digitale kcukenassistent ge worden, en het memobord is een werk biedt cn ontwikkelingsprojec ten voor de gemeenschap onder steunt. Dc eerste wenskaart maakte Unicef in 1949 van een tekening die een Tsjechoslowaaks meisje twee jaar eerder maakte om de VN-organisa- tie te bedanken voor de hulp die haar dorp kreeg na de Tweede We reldoorlog. Voor het gouden jubi leum van Unicef Nederland is een speciale set van 15 verschillende kaarten ontwikkeld. De opbrengst van dc artikelenvcrkoop gaat naar gezondheidszorg, voeding, schoon water, onderwijs en bescherming te gen uitbuiting voor kansarme kinde ren in 158 landen. Voor informatie over de Unicef-col- lectie kan men terecht bij mevr. Lanooy-van Daalen in Scherpenis- se, tel. 0166-664615. De collectie is ook op internet te zien en te bestel len: www.unicefshop.nl. staten van Zeeland hebben hier, op advies van de provinciale commis sie omgevingsbeleid, echter op 20 juli 2004 goedkeuring aan onthou den. Naar het oordeel van de recht bank bestaat er dus geen concreet zicht op legalisatie. „Ten overvloe de wordt hierbij nog opgemerkt, dat zich met die dagrecreatieve bestem ming in ieder geval niet verdraagt het bieden van de mogelijkheid tot overnachten." De rechter overwoog ook, dat van optreden behoort te worden afge zien als handhaven onevenredig is in verhouding tot de daarmee te dienen belangen. Volgens de ge meente wordt met optreden tegen de illegale activiteiten 'geen enkel redelijk belang gediend.' De recht bank kan zich hiermee niet vereni gen nu blijkens de provincie natuurwaarden op en om de Speel mansplaten in het geding kunnen zijn. Mr. Damsteegt stelt dan ook, dat dc gemeente niet in redelijk heid heeft kunnen weigeren om handhavend op te treden tegen de overnachtingen en het paintball. Het beroep van de Natuurvereni- ging is gegrond verklaard en het bestreden besluit van b. en w. ver nietigd. Het gemeentebestuur heeft nog de mogelijkheid om hoger be roep in te stellen bij de Raad van State. Natuurvercniging Tholen was ver tegenwoordigd door mr. J.E. Dijk van bureau rechtshulp Dordrecht. Als derde-belanghebbende was ook directeur M.A. Verweij van Speel mansplaten b.v. uit Hoogerheide bij de zitting aanwezig, vergezeld van S. de Pooter van Opifex milieu-ad viesbureau uit Bergen op Zoom. De gemeente kondigde in april aan Verweij een half jaar lucht te wil len geven met een ontwerp-milieu- vergunning, zodat het paintballen en het rijden met quads tot 1 okto ber gedoogd zou kunnen worden. De uitspraak van de bestuursrech ter haalt daar een streep door. B. en w. moeten optreden tegen illegale activiteiten. diverse belanghebbenden. Alle voor Stadszicht gemaakte kosten worden doorberekend aan de marktpartijen, waarvan de gemeente geen deel uit maakt. Uitgangspunt is een grond exploitatie zonder winstoogmerk voor de gemeente. De ontwikkeling van Stadszicht vindt voor rekening en risico van de marktpartijen plaats. De boekwaarde van de in vesteringen bedraagt per 31 decem ber 2004 totaal 13.838.000 euro, dat is 82,52 euro per m2. In 2002 tot en met 2004 zijn gronden van de di verse marktpartijen ingebracht en heeft verkoop van bouwrijpe grond aan diverse kopers van wonin gen plaatsgevonden. Inmiddels is 60.775 m2 verkocht. In voorraad is nog 32.700 m2. Voor Stadszicht II is in 1997 totaal 113.673 m2 grond verworven. Dit plan is bedoeld voor de toekomstige uitbreiding van Tholen. Hiervoor is vorig jaar een plan opgestart. De boekwaarde van de investeringen bedroeg per 31 december 710.000 euro of 6,25 per m2. Voor de uitvoering van bestem mingsplan Waterfront is een exploi tatieovereenkomst aangegaan met een projectontwikkelaar, die de wo ningbouw voor haar rekening en ri sico realiseert. Dit project is in uit voering. laptop. En een webcam vervangt de babyfoon in de kinderslaapka mer. Ter gelegenheid van het jubi leum worden dc tien klanten van het eerste uur in het zonnetje gezet en om twee uur is er een optreden van stemvirtuoos Nick Boes. Gezondheidsonderzoek ouderen. De GGD Zeeland krijgt 65.000 euro van dc provincie voor het project preventief gezondheidsonderzoek bij ouderen. Eerst was hiervoor 50.000 euro gereserveerd. Hoe heeft u zich voorbereid op uw bezoek aan Tholen van maandag 23 mei? „Aangezien ik geen kind aan huis ben in Tholen, bereidt het plaatselij ke kamerlid zo'n bezoek altijd voor. In dit geval timmert Luuk Blom een programma in elkaar. Daarnaast krijg ik altijd informatie uit kranten uit het desbetreffende gebied aange reikt." U bezoekt maandagmiddag Sint- Maartensdijk en Sint-Annaland. Wat denkt u te kunnen doen aan verbetering van de leefbaarheid, terwijl winkels sluiten en ope ningstijden en diensten van ban ken en postkantoren verschralen, de bibliotheek soms helemaal ver dwijnt en ga zo maar door. „Ik kom niet met een zak met boe ken vol recepten hoe het anders moet, maar ter oriëntatie voor een groot plan over de leefbaarheid. Dit met het oog op de gemeenteraads verkiezingen in maart 2006. Wij wil len de trek van het platteland naar de stad beperken en de economische functies in een gemeente als Tholen zien te behouden. Er worden te wei nig huizen gebouwd en daarom gaan we ook naar Castria. Wanneer die woningstichting geld in Rotterdam wil investeren, is dat een heel ge schikt discussie-onderwerp. Ten aan zien van de banken zijn we met een initiatiefvoorstel gekomen om bank functies op het platteland beschik baar te houden. Wij willen de banken daartoe verplichten, zoals TPG Post brievenbussen dient te handhaven." In Tholen is de partij van uw col lega-fractievoorzitter Van der Vlies de grootste. Zou u de benoe ming van e^n SGP-burgemeester in Tholen kunnen billijken of zou u net als een PvdA-voorman in Barendrecht grote bezwaren heb ben tegen de benoeming van een SGP-burgemeester? „Het liefst wil ik natuurlijk een Pv- dA-burgemeester, zodat ik nooit bij voorbaat enthousiast ben over de benoeming van een burgemeester met een andere politieke kleur. Ze ker geen SGP'er, maar ook SGP'ers heb je in alle soorten en maten. Als het iemand is die boven de partijen staat en op een juiste manier dc ge meente bestuurt, is daar geen be zwaar tegen." Maandagavond 23 mei stelt u in uw toespraak in Meulvliet de middeninkomens centraal. Waar om die speciale belangstelling voor deze groep mensen, want de PvdA komt historisch gezien toch op voor de minima? „Ik spreek in Tholen ook nog over de Europese grondwet, maar de middengroepen moet je mee hebben om alle voorzieningen te kunnen betalen. Natuurlijk blijft de PvdA zich inzetten voor mensen die het niet te ruim hebben, maar we zijn er niet alleen voor de allerarmsten en de uitkeringsgerechtigden. De mid deninkomens zitten ook in een duur huis en hebben schoolgaande kinde ren die geld kosten. Zij vormen de ruggengraat van de samenleving cn die groep van de bevolking hebben we nodig voor het smeden van soli dariteit bij pech en tegenslag." Op Tholen bestaat de PvdA-aan- hang met name uit de vakbonds achterban. Die raakt in verwar ring als ze uw Trouw-interview leest: 'Grotere ongelijkheid is noodzaak' terwijl nivellering van inkomens toch van oudsher een socialistisch principe is. „Nivellering heeft zijn grenzen. Dc topinkomens moeten omlaag, maar de bodem moet omhoog. De groot ste groep van onze samenleving is de middengroep. Dat zijn de hard werkende mensen die een normaal salaris hebben. Pak daarom niet dc verkeerde groep." U zaait nog meer verwarring: subsidie werkt luiheid in de hand, zegt u in de NRC. Uw partijge noot Jan van Zijl, de voorzitter van de raad voor werk en inko men, pleit voor verplicht werken voor een uitkering. Dat zijn toch liberale stokpaardjes? „Dat subsidieverhaal slaat op dc kunstsector. Wij vinden dat private initiatieven moeten worden aange moedigd. Het gaat om creativiteit en doelmatigheid. Het moet een stimu lans zijn. Privaat en publiek geld kunnen elkaar versterken. Subsidie krijgen is relatief gemakkelijk en dat werkt luiheid in de hand. Private in vesteerders zijn strenger, die willen resultaten zien. Ten aanzien van de uitkeringen is ons uitgangspunt, dat sociaal-demo craten moeten strijden voor goede sociale zekerheid. De keerzijde van de medaille is, dat mensen die kun nen werken, ook aan de slag moe ten. En fraude dienen we keihard te bestrijden. Maar mensen die het no dig hebben, moeten ook een goede uitkering ontvangen." De PvdA is in de peilingen de grootste, maar u weigert steeds voor een links blok met SP en GroenLinks te pleiten. Hoe kunt u dat nu uitleggen terwijl u de meeste idealen met die twee kunt verwezenlijken? „Met de SP hebben we enorme me ningsverschillen over Europa. Die partij moet ook niks van de Navo hebben. Ook met GroenLinks zijn er geen geringe meningsverschil len, o.a. over de eisen die we aan migranten stellen. De PvdA is een onafhankelijke, moderne, linkse partij." Wordt de PvdA niet steeds recht ser? Als je ziet dat kamerlid Cro ne positief staat tegenover de verlaging van de winstbelasting, dan is dat toch de omgekeerde wereld van wat de Thoolse PvdA'ers van uw partij verwach ten? „De PvdA blijft een linkse partij. Maar we zijn niet meer dc partij van vroeger, maar een moderne, linkse partij. Bovendien een redelijke par tij. De wereld ziet er ook anders uit dan 20 en zeker 50 jaar geleden. Veiligheid is nu bijvoorbeeld een hoofdonderwerp. Met name oude ren zijn gemakkelijk het slachtoffer van onveiligheid. De PvdA wil weer regeren, want je kunt meer voor het land betekenen wanneer je deel uit maakt van de regering dan dat je in dc oppositie zit. Ten aanzien van de belastingverlaging voor de bedrij ven: dat is een sigaar uit eigen doos. Daar zijn we dan ook voor, zoals we ook de hoogte van de hypotheekaf trek willen beperken." Het was opvallend, dat de discus sie over de hoge salarissen en bo nussen van directeuren van ener giemaatschappijen e.d. door het CDA aangezwengeld is. Heeft de PvdA de kaas niet van het brood laten eten? „Beter goed gejat, dan slecht be dacht natuurlijk. Met onze raads- en statenleden hadden we dezelfde problematiek besproken, maar wij hebben dat in tegenstelling tot het CDA niet in de publiciteit ge bracht. Je repareert met het aan hangig maken van deze zaken ook niet wat er in de afgelopen kabi netsperiode fout is gegaan. Het CDA heeft het nu over twee miljo nairs, maar gehandicapten, chro nisch zieken en wao'ers zijn in de steek gelaten." Het Thoolse kamerlid Luuk Blom is aan zijn eerste zittings periode bezig. Mag hij wat u be treft in 2007 doorgaan in Den Haag en is hij kandidaat-staats secretaris van defensie in uw ka binet met het CDA? „Ten eerste moet Luuk Blom nog beslissen of hij zich weer beschik baar wil stellen, maar ik ben heel blij met hem. Na een periode van gewenning begint hij nu enorm veel lol te krijgen in het parlemen taire werk. En of wij in een kabinet komen, laten we eerst maar eens de kamerverkiezingen afwachten", zegt Wouter Bos, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, die maandagmiddag en -avond een bezoek aan Tholen brengt. Dc gemeenterekening 2004 sluit met een batig saldo van 396.211 euro. Dat bedrag is volledig ten gunste van de reserves gebracht. In 2003 was er een overschot van 249.656 euro. Dc ruim 396 mille kan de gemeenteraad benutten bij dc discussie over de ka- demota 2006. De raadscommissie bestuurszaken gaat de rekening on derzoeken, waarna de gemeenteraad op 9 juni de vaststelling doet. De vaste schuld van de gemeente Tholen steeg vorig jaar van 246 naar 477 euro per inwoner. Daarentegen daalden dc reserves en voorzieningen van 1211 naar 1203 euro per inwo ner. De opbrengst van de onroerende zaakbelasting steeg van 98 in 2003 naar 115 euro per inwoner in 2004. Zaterdag 4 juni wordt er in Sint-An naland een agrarische dag gehouden. Dit ter gelegenheid van de opening van de nieuwe vestiging van aardap- pelhandel Bijl, landbouwcoöperatie CZAV en het nieuwe aardappelsei zoen van dc gezamenlijke Thoolse veilingen. Er zijn verschillende spre kers en belangstellenden kunnen een kijkje nemen bij de diverse bedrijven op de hoek van de Langeweg/Vej- lingweg. Oorspronkelijk stond er voor zaterdag 4 juni een maritieme dag in Sint-Annaland op de agenda, maar dat programma is uitgesteld in verband met de haggerwerken in de haven. In plaats daarvan is er nu een agrarische dag. hmm Zestien bands treden morgen en zaterdag op bij Borstrock, het jaar lijkse festival in Nieuw-Vosse- meer. Vlakbij de brug over het Schelde-Rijnkanaal zijn voor het eerst twee tenten opgezet (met 1500 en 800 plaatsen), zodat er op twee podia doorlopend optredens zijn. Vrijdagavond begint het festi val om half acht. Naast Present Danger. Huphtcr, W.C. Experience en Mark Foggo's Skasters treden om kwart voor elf De Sjonnies op. Dat is iets heel anders dan nor maal, want zij brengen Nederlands amusement in plaats van dc hard rock die normaal op Borstrock is te horen. Zaterdagmiddag kunnen de rockliefhebbers al vanaf kwart over drie genieten van optredens. Om elf uur 's avonds is dan UFO de hoofdact. Borstrock is in 1990 voor het eerst gehouden. De stichting die tekent voor de organisatie, bestaat uit René en Jolanda Smout uit Oud- Vossemeer, en Jet Gijzen. lokale aannemers in te schakelen. Zo zullen Thijsscn en BTL de aan plant gaan verzorgen van de 80.000 bomen en struiken die de landgoe deren in het groen moeten zetten. Volgens Bout moeten de landgoe deren duurzame en hoogkwalitatie- ve woongebieden worden. Waar ook gerecreëerd kan worden 'met behoud van culturele, natuurlijke en religieuze normen en waarden'. „Zondagsrust is hier een gegeven. Het moet hier geen Rockanje wor den. We zoeken naar een tussen weg." Volgens Bout zou er meer met de kinderboerderij gedaan moeten worden. Kan natuurcducatie een Vlucht nemen. Maar is er ook plaats voor een manege of eèn golfbaan, een amfibieënpoel, en het herstellen van karrenveldei) waar 'traditioneel vee' kan grazen-, In de uiterste westhoek komt nieuw karrenveld. De vergunningen voor het afgraven zijn inmiddels binnen. Dc graaf werkzaamheden beginnen in sep2 tembcr, waarna ook de wegen en paden worden aangelegd. Dc nieu we bospartijen worden in novem2 ber/december aangeplant. In totaal wordt 30 ha bos met veertig ver* schillende bomen en struiken. Eb komen 1500 meter aan ontslui2 tingswegen en tussen dc 1500 ert 2000 meter aan wandelpaden. De toegangswegen naar de landgoede? ren worden 'statige lindenlanen.J Maar die geven ook toegang tot het wandelgebied. Dc laan naar het ei gen perceel wordt afgezet met kas tanjebomen. Het onderhoud van de landgoede ren is in eigen beheer, maar vol gens Bout kan hel ook door an deren worden gedaan. De nutsvoorzieningen zijn voor eigen rekening. Bout schat die op 20.000 euro tot 25.000 euro per perceel van zes hectare. Volgens Bout was de grootste hob bel bij het ontwikkelen van het pro ject de vele regelgeving. Dat nam volgen hem veel tijd in beslag. Ook stipte hij de emotionele kant aan. „Landbouwgrond op een andere manier gebruiken, dat blijft pijn doen. Vroeger verbouwden we hier vroege aardappelen. Landbouw grond is er voor om te produceren, maar helaas is dit geen incident. Je ziet het op vele plaatsen gebeuren." Van Waveren plantte samen met raadslid C. van der Horst (ABT), vrijwilligster van kinderboerderij 't Lamsoortje, twee kastanjebomen op het perceel van Schot-Oude sluijs. VNG-congres. Zeeland is in de week van 7 juni gastheer voor het congres van dc Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, waarbij ook Tholen wordt bezocht. Het provin ciaal bestuur bezorgt de deelnemers een afscheidscadeau, waarvoor 14.235,75 euro is uitgetrokken. In andere provincies wordt de ver ruiming voor woningen al toege past, zo bleek uit de presentatie van Mare Bout uit Etten-Leur. De oud-inwoner van Sint-Maartens dijk liet zien hoe in Gelderland se nioren bij elkaar kunnen wonen op het landgoed Otelaar. Daar staan drie woningen die met elkaar ver bonden zijn in een carrévorm. „De provincie Zeeland kijkt ook naar verruiming van de bebouwing, maar nu wordt nog uitgegaan van één woning van allure en een bij gebouw." Van Waveren lichtte toe dat er in juni een ontwerptekst wordt ge presenteerd voor het nieuwe om gevingsplan van de provincie. „Mijn verwachting is dat er meer ruimte voor bebouwing zal ko men. We kunnen het plan volgend jaar door provinciale staten laten vaststellen. Eind 2006 kun je dan een gewijzigd plan hebben. Die tijd lijkt me te overzien." Volker vond dat het zeker niet lan ger mag gaan duren, zei hij desge vraagd na afloop. Hij heeft serieu ze belangstelling voor het project maar zou er meer een sociale in vulling aan willen geven. „Het zou meer een sociaal project, voor senioren kunnen worden. Natuur lijk wel binnen de kwaliteitseisen die er voor staan. Bijvoorbeeld voor twee gezinnen cn dan aan sluitend bij de plaatselijke bouw stijl." Volker is docent plaltelandssocio- logie aan de Universiteit ir. Wage ningen. Hij heeft een band met Tholen omdat zijn vrouw oor spronkelijk uit Scherpenissc komt. Vanwege zijn vak is hij geïnteres seerd in het bijzondere project ten zuiden van de smalstad, waar al het resterende vruchtbare akker land omgezet wordt in landgoede ren. „Het is een leuk initiatief. Je moet wel iets met de landbouw. Alleen moet je er voor zorgen dat er geen verstedelijking ontstaat. De vraag is alleen in hoeverre het realistisch is. Ik zit ermee dat het huizen met allure moeten worden. Onze kinderen zijn de deur uit. Ik ga niet met mijn vrouw alleen in een groot landhuis wonen." Een andere onzekere factor voor Volker is dat hij nu niet weet wie zijn buren worden. Dc huizen mo gen ten hoogste 2000 kubieke me ter inhoud krijgen. Bout bena drukte echter dat dit een maximum is. Dat er dus ook klei nere woningen mogelijk zijn. Eén buurman is echter welbekend, want Bout gaat zelf aan het kar renveld wonen in de zuidwesthoek van de polder, tussen het gemeen tebosje met populieren en cam ping De Muie. En niet in een land huis met de genoemde afmetingen, zei hij. De gevelbreedle is gesteld op twintig meter. Maar volgens Bout oogt het al heel anders als je daar ook de garage in onder brengt. De nokhoogte is elf meter, maar ook daar is van af te wijken. Het bijge bouw mag ten hoogste 750 kubie ke meter bedragen. De familie Mulders doet nu vol gens Bout niet mee met het verder ontwikkelen van de landgoederen. Volgens Bout heeft Mulders er heel veel moeite mee dat zijn landbouwgrond verdwijnt en dat er geen ander akkerland elders voor terugkomt. „Maar wij willen meer tempo. Een boer moet je nu eenmaal niet opjagen. Hij moet even de tijd hebben, maar bij de aanleg van het bos en de waterpar tijen kunnen we zo aansluiten op zijn perceel. Dat gaat goed ko- men." In september/oktober worden de waterpartijen gegraven. Het gaat om flinke plassen. Er wordt maar liefst 40.000 kubieke meter ont- grond. De aarde blijft echter wel in de polder en wordt gebruikt voor de aanleg van hogere delen, en wegen en wandelpaden. Volgens Bout, wiens vader boer was, is het slecht gesteld met de landbouw en zal het alleen maar moeilijker worden. Hij verwees in dit verband naar de afschaffing van de subsidie op bietsuiker en de uitbreiding van dc Europese Unie met landen in Oost-Europa. „Er dreigt veel landbouwgrond te ontstaan waar geen geld meer op te verdienen is. Wc zijn drie boe renfamilies die meerdere genera ties in de landbouw actief zijn. Maar mijn vader adviseerde ons al om een goede opleiding te volgen omdat hij voorzag dat het moeilijk zou worden in de landbouw." Dat landbouwgrond wordt omge zet in natuur, is onomkeerbaar, zei Bout. „Voor een boer is er dertig jaar compensatie, maar hij is zijn grond kwijt. De subsidie voor de aanplant is voor zes jaar. Wc wil len hier geen kale gronden, waar niets op te zien is behalve gras. Dat kan een boerenhart niet ver dragen. Daarom willen we het zichtbaar maken. Dan raken ook meer mensen geïnteresseerd. En het nieuwe bos geeft ook al toege voegde waarde." Het is volgens Bout een omvangrij ke operatie die in één keer aange pakt wordt. Zodanig dat cr weinig of geen overlast plaatsvindt voor de toeristen. Er komt 2 ha water in het gebied in de vorm van vijvers. Ook worden er sloten gegraven cn gedicht en er worden bossen aangeplant. Alleen waar de woningen komen, wordt gras ingezaaid. Volgens Bout is het van belang om Wouter Bos (links) en Luuk Blom komen maandag naar Tholen. Jos Schot houdt de kastanjeboom recht die wordt aangeplant door gedeputeerde H. van Waveren tweede van links) en raadslid C. van der Horst (ABT) op het perceel van de familie Schot in de Muijepolder in Sint-Maartensdijk. Naast Van Waveren staan de gebroeders Mare en Jeroen Bout. Rechts naast Schot loopt zijn vader Merien Schot, daarnaast staat Inv Schot-Oudesluijs.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7