gezond 'Daar hebben we Henk, maar die heeft geen naambordje nodig' 'Samen schouders zetten onder het sezond maken van de Anbo' Financiering gemeentehuis tekort van 600.000 euro Grote opkomst reünie van oud-leerlingen Ter Tolne Kunstkenner Mevr. Droogers in ABG 100 jaar Landelijke voorzitter ouderenbond woont in Oud-Vossemeer Donderdag 19 mei 2005 Afdelingsvoorzitter Tony Verhees was er twee jaar gele den als de kippen bij om de uit Dronten naar Oud-Vosse- meer verhuisde Aldert Hazenberg lid te maken van de Anbo. Sinds eind maart is de voormalige luitenant-kolo nel landelijk voorzitter van de bijna 170.000 leden tel lende ouderenorganisatie. Geen gemakkelijke klus, want de Anbo verkeerde de laatste jaren financieel in zwaar weer. Een interim-bestuur heeft het afgelopen jaar hard gewerkt aan een verbeterplan. De 59-jarige Hazenberg ziet het als een uitdaging om dat uit te voeren en daar naast de Anbo beter op de kaart te zetten. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Uitstraling Zorgzaam Jongere oudere Het is even wennen. Velen zien elkaar weer pas na dertig jaar terug. Is zij het? Wie is hij ook alweer? Ge zichten veranderen, maar ogen veranderen niet, zegt juffrouw Verbon. Vrijdagavond ontmoeten oud-leer lingen en oude leerkrachten van de openbare basis school Ter Tolne in Tholen elkaar in bar The Sixties. De opkomst is met 25 leerlingen groot. Zeven daarvan wonen nog op Tholen, de rest elders in het land. Ie dereen heeft zo zijn eigen herinneringen aan de schoolperiode 1967-1975. Aan een leesboekje, maar ook aan de krakende schoenen van meester Kousema ker. Herhalen Aldert Hazenberg reageerde vorig nen, op afstand. Het kwam alleen in jaar op een oproep voor bestuurs- kandidatcn in het ledenblad Anbo Vizier. In september werd hij uitge nodigd voor een aantal gesprekken en in november volgde zijn benoe ming als landelijk bestuurslid door de verenigingsraad. Tevoren moest de Vössemeerder zijn vrouw belo ven dat wanneer hij bij de Anbo wat ging doen, hij een andere functie zou opgeven. En dus nam Hazen berg vorige weck in de Utrechtse Kromhoutkazerne afscheid als voorzitter van de Ned. Officieren- vereniging (NOV). Hij is daarnaast nog landelijk secretaris van de Die renbescherming (180.000 leden. 36 asielen en 20 dierenambulances). In zijn vorige woonplaats was Hazen berg actief in het bibliotheekbestuur en betrokken bij nieuwbouw van het multifunctioneel centrum De Meer paal. Mét Aldert Hazenberg traden nog twee nieuwe bestuursleden aan en in maart volgde de benoeming van nog eens vier mensen. Daarmee is er een compleet nieuw landelijk be stuur gekomen, met mevrouw Rci- no van der Meer uit Heinkenszand als tweede Zeeuwse vertegenwoor diger. Het oude bestuur én de direc teur zijn enkele jaren geleden ver trokken, nadat hun beleid de ouderenbond aan de rand van een faillissement bracht. Het duurt nog wel twee jaar eer de Anbo weer schuldenvrij is, zegt de nieuwe voorzitter. Maar de financiën zijn gesaneerd en maatregelen in gang gezet om het tij ten goede te keren. „Ik heb grote bewondering voor het interim-bestuur dat daartoe veel werk heeft verzet." Eén van de maatregelen was het terugbrengen van het aantal personeelsleden op het verenigingsbureau in Utrecht. „Dat was van 35 opgelopen naar 53. In twee fasen is dat aantal vermin derd naar 21,5 volledige banen." Ook krijgen de afdelingen en ge westen drie jaar lang minder geld uit Utrecht. De 545 afdelingen leve ren 4% in en de 15 gewesten 1%. „Dat is niet leuk, maar we moeten nu eenmaal van die schuld af. Daar om zullen we er samen de schou ders onder moeten zetten." Vanaf nu moet de Anbo vooruit kij ken, vindt Hazenberg. Met de ver enigingsraad (drie vertegenwoordi gers van elk gewest) is zeer nadrukkelijk een toezicht afgespro ken op het financiële reilen en zei len. Het bestuur neemt maandelijks de inkomsten en uitgaven onder de loep. „Een borging zodat het niet fout kan gaan." Verder kiest de nieuw aangetreden ploeg voor een andere manier van besturen. „Het oude bestuur stuurde op hoofdlij- Utrecht om stukken op te halen en liet verder alles aan de directeur en de medewerkers over. Dat model la ten wij los. wij zullen er nadrukke lijker zijn voor de vereniging." Ver der gaat het bestuur de expertise benutten die er bij de leden is. „We zijn een vereniging met leden ouder dan 50 jaar. Dat zijn dus mensen met veel ervaring en ook mensen die die ervaring willen delen." Zij kunnen als niet-betaalde krachten dc afgeslankte groep medewerkers op het landelijk bureau bijstaan en aanvullen, legt de voorzitter uit. Op dc korte termijn richt het lande lijke Anbo-bestuur zich op een gro tere uitstraling van de ouderenbond naar buiten én op het versterken van het verenigingskarakter en groei van het ledental. „De Anbo moet zo goed mogelijk op de kaart gezet worden. Daarom gaan we meer naar de vakbonden en de politiek toe", legt Hazenberg uit. Met Tweede- Kamerleden van CDA, SP, D66 en PvdA zijn er inmiddels gesprekken geweest. De Anbo wil bevorderen dat ouderen volwaardig kunnen meedoen in onze samenleving. Ze behartigt de belangen in tal van or- gansatics, zoals het consumenten- overleg openbaar vervoer, de 'task- force' ouderen en arbeid, de stuurgroep woonkeur. Maar ook in pensioenfondsen, patiënten- en con- sumentenplatforms, terwijl de bond ook is betrokken bij het sportieve tv-programma 'Sport in Beweging'. Met andere ouderenorgansaties - zoals dc PCOB - werkt de Anbo sa men in het CSO. Die samenwerking wordt nadrukkelijker gezocht, zegt Hazenberg. „Je moet gebruik ma ken van eikaars expertise. We zijn dan ook indringend gestart met sa menwerking op landelijk niveau." Overal lees je en hoor je dat er maatregelen nodig zijn omdat de vergrijzing toeneemt. Maar dat brengt gevaren met zich mee. meent de Anbo-voorzitter. „Als het kabi net van mensen eist dat ze langer blijven werken, is het de vraag of die - eenmaal gestopt - nog net zo veel energie over hebben voor ande re zaken als nu het geval is." Verder zou het kunnen dat mensen als ge volg van langer werken ook eerder óp zijn en dus minder oud worden. Hazenberg vraagt zich af hoe zorg vuldig de overheid daar in zijn alge meenheid naar heeft gekeken. En hij wijst op de zorg. „Wij zijn van een generatie die is opgevoed met de gedachte dat we voor elkaar op komen. En dat we zorgen voor de genen die zorg behoeven. Het lijkt er bijna op dat deze regering een einde aan maakt omdat ze géld erg belangrijk vindt." De berichten over .'v- eukels Een bezoek aan een museum is aan mij niet besteed. Er is namelijk maar weinig dat daar binnenhangt of -staat wat mij kan boeien. Om al die zoge naamde abstracte kunst moet ik zelfs een beetje lachen. Je schopt per onge luk een pot verf om en je zegt vervolgens wat het in jouw ogen voor moet stellen. Dat mensen in die onzin gaan geloven - en het zelfs voor veel geld aanschaffen - vind ik weer wel een kunst op zich. Natuurlijk scheer ik niet iedereen die kunstzinnig bezig is over één kam. Ik heb bijvoorbeeld grote bewondering voor mensen die portretten van mensen of dingen kunnen ma ken die niet van een foto te onderscheiden zijn. Maar om nu urenlang voetje voor voetje langs al dat 'moois'te lopen tussen allerlei van die zogenaamde kunstkennersnou nee. Waar mijn afkeer van kunst en kunstkenners vandaan komt? Nou, ik heb ja ren terug eens een akkefietje meegemaakt met iemand die beweerde heel veel verstand van kunst te hebben. En na die ervaring kijk ik door een heel andere bril naar al die lui die moeilijk kijkend heel interessant staan te doen voor elk willekeurig kunstobject. De 'expertwaarmee ik destijds kennis maakte, was door mijn ouders ontboden om enkele erfstukken te taxeren. Het werd voor mij als jongeling een onvergetelijke ervaring moet ik zeggen. Om de man op de proef te stellen, had ik tussen de - volgens mijn vader - Jieel oude en kostbare spullen ook enkele stukjes retro-aardewerk van Blok ker neergezet. Deze kwajongensstreek leverde opzienbarende feiten op. Zo werd aan een geglazuurd bloemenvaasje dat ik voor 3,50 gulden voor moe derdag had gekocht een waarde van ongeveer 250 gulden toegekend. Het oude servies van mijn betovergrootmoeder verbleekte qua waarde zelfs bij het zeldzame stukje 'kitschdat ik zomaar voor de gein had uitgestald. Tot zichtbare woede van mijn ouwe heer sprak de expert met een aardappel in de keel in termen als: „Interessant, maar zeker niet waardevol.En ik maar gniffelen. U begrijpt dat de man in kwestie snel ons huis werd uitgezet na deze schertsvertoning. En toen ik hij de voordeur nog snel even mijn waar devolle vaasje aan hem wilde slijten, toonde de taxateur ook plots geen in teresse meer. Toen we enkele jaren geleden, na het overlijden van mijn vader, het ouder lijk huis leeg moesten maken, dacht ik weer even terug aan die enerverende gebeurtenis uit mijn jeugd. Mijn ouders bewaarden immers alles, onder het mom 'leuk voor later'. Maar nu het eenmaal 'later'was, bleken mijn broei en ik (en onze echtgenotes) niet zo bijster veel belangstelling te hebben voor al die ouwe spullen. We gaven dan ook een antiquair opdracht om al dat kostbaars van onze ouders eens onder de loep te nemen. De tijd leek decen nialang stil te hebben gestaan, want de oude grijsaard die we voor dat klus je als specialist hadden ingehuurd keek al even eigenwijs en zelfingenomen over zijn kleine brilletje als zijn vakbroeder die destijds gemakshalve Blok ker en Picasso door elkaar haalde. En ook het verhaal dat hij vertelde, was vrijwel identiek aan wat ik toen te horen kreeg. Het was maar goed dat mijn ouders niet hoefden aan te horen wat voor waardeloos spul ze tijdens hun leven altijd voor 'kunstobjectenhadden aangezien. De slotconclusie was dat we voor alle schilderijen, lampetstellen, petroleumlampjes, serviezen, meubilair, aardewerk, wandklokken en pendules hooguit een fooitje konden krijgen. Pas toen wij er blijk van gaven dat we dan alles nog liever aan de plaatselijke rommelmarkt zouden geven, draaide de antiekboer bij. Diverse stukken bleken bij nader inzien toch nog wel een behoorlijke waarde te heb ben en van enkele schilderijen had hij in eerste instantie per ongeluk de sig natuur over het hoofd gezien. Kortom, hij zag zijn truc om voor een grijp- stuiver zijn eigen kunstcollectie - en handel - flink uit te breiden, mislukken. En dat was reden genoeg om de taxatieprijs in één keer te verdubbelen. Geniet u alstublieft allemaal lekker van het kijken naar kunstobjecten en spullen uit de oudheid, mij zult u zeker niet op uw kunstroute tegenkomen. Stel je voor dat ik ergens op zo 'n expositie een voorwerp tegenkom waan'an zo 'n gladde zakenjongen met een stalen gezicht ooit gezegd heeft dat het geen enkele waarde heeft. Afc* Stemmen van lezers Bij mijn ingezonden brief van 13 ja nuari attendeerde ik erop dat, tenge volge van een misrekening van 10 miljoen euro aan reserves, voor dc nieuwbouw van het gemeentehuis veel te vroege vaste (dure) financie ringsmiddelen waren aangetrokken. Volgens mijn inschatting zou dat een verlies opleveren van zo'n 300.000 euro. Nu ik de concept-jaarstukken 2004 heb ingezien, moet ik conclu deren dat deze kwestie een nog zor gelijker vorm aanneemt. Niet alleen zal de financiële schade groter zijn, maar de laconieke opstelling van het college van b. en w. te dezer zake geeft in beleidsmatig opzicht ernstig te denken. In de paragrafen .financiering' en .algemene dckkingsmiddelen' van de toelichting bij de jaarstukken wordt vermeld dat in de begroting 2004 (werkte ook door in de begro ting 2005 en de meeijarenbegroting- M) is uitgegaan van een stand van de reserves en voorzieningen van 19,2 miljoen euro. Dat moest zijn 29,2 miljoen! Het verschil van 10 miljoen euro als volgt gespecifi ceerd: algemene reserve (vrij be steedbaar) 3 miljoen; rioolfonds 1 miljoen; gemeentehuis 4 miljoen; overige resreves inclusief rekening saldo 1 miljoen; voorzieningen 1 miljoen. (Ondertekende merkt hier bij op, dat deze specificatie een mis ser inhoudt van 2 miljoen, daar het rioolfonds niet met 1 miljoen ver hoogd, maar met dat bedrag ver laagd was.) Het college van b. en w. volstaat met Mensen die langer willen blijven werken, en er toe in staat zijn, moe ten dat kunnen doen." Zelf moest Hazenberg op zijn 55e stoppen bij dc landmacht. Via zijn werk voor de militaire vakbond bleef hij zich ech ter inzetten. Hij stelt dat er ten aan zien van ouderen zaken zijn gere geld in een handvest van de Verenigde Naties. En ook in de Eu ropese regelgeving staat veel goeds met betrekking tot ouderen. Hoe meer leden de Anbo heeft, hoe sterker ze staat als belangenbeharti ger, met name richting de politiek. De vereniging gaat zich nadrukke lijker met die leden en met werving bezig houden. Zo is er een onder zoek gedaan naar de achterban, ge richt op het ledenblad Anbo Vizier. „Met name is de vraag hoe we ons focussen op de jongere oudere. Dat zal in het vernieuwde blad gaan blijken. We zullen daarin ook meer aandacht geven aan de eigen suc cessen." Het blad Anbo Informa tief, bedoeld voor kaderleden, gaat meer ondersteuning bieden. Een groep Utrechtse studenten heeft, als afstudeerproject, de toekomst van de Anbo onder de loep genomen. 'Kansen en keuzen' heet hun rap port. Hazenberg noemt het een leer zame, moderne manier van onder zoeken die hem erg aansprak. „Durf keuzes te maken, laat zien wat je doet, handel pro-actief en ga zowel intern als extern in debat, waren de aanbevelingen." De Anbo-voorzitter noemt de wereld van de oudcrcnorganisaties schrijnende misstanden in de oude renzorg - „in heel veel instellingen gaat het gelukkig goed" - noemt de Anbo-voorzitter ten hemel schrei end. Maar nog erger vindt hij het dat de overheid op afstand blijft en roept: wij kunnen niets doen. „We hebben zo ontzettend ons best ge daan voor een zorgzame samenle ving, er jarenlang krom voor gele gen. En de overheid maakt dat kapot door de privatisering, stopt het weg. Het lijkt alsof ze zich koel en klinisch opstelt." Volgens Ha- zenkamp staat de Anbo per definitie voor het dragen van de zwaarste las ten door de sterkste schouders. Leeftijdsdiscriminatie is iets wat de ouderenbond tegen gaat. „Dat een overheid zegt: werken tot een be paalde leeftijd en daarna mag het niet meer, dat is ook discriminatie. 'complex. Dat komt onder meer doordat er zowel plaatselijk, regio naal als landelijk zaken zijn gere geld. De nieuwe wet maatschappe lijke ondersteuning bijvoorbeeld, wordt bij gemeenten neergelegd. De centrale oudcrcnorganisaties zijn verschillend samengesteld, an dere instanties werken per provin cie anders. „Binnen dat palet moet je proberen je eigen vereniging met haar eigen identiteit vorm te geven en dat is wel leuk." En nu speelt een andere manier van financieren. „Het subsidie-idee wordt losgelaten en er is nu een PGO-fonds dat ver langt dat wc projectmatig gaan wer ken." De Anbo zal er zijn werk wijze en organisatie op moeten aan passen. Voorzitter Hazenberg noemt dat lastig, maar tegelijk een uitdaging. In het verpleeghuis ABG te Bergen op Zoom is het feest vandaag. Me vrouw J.C. Droogers-de Wilde wordt honderd jaar en dat maakt men in het ABG niet vaak mee. In verband met de broze gezondheid van de eeuwelingc besteedt de acti viteitencommissie van het tehuis op gepaste wijze aandacht aan de bijzondere verjaardag. Loco-burge meester C.W.M. van der Weegen komt in ieder geval feliciteren. Johanna Cornelia de Wilde is op 19 mei 1905 in Oud-Vossemeer gebo ren, dochter van Marinus de Wilde en Dina Roggeband. Ze was de jongste van elf kinderen en woonde Onder de Molen. Ze volgde de op leiding voor costumière en gaf ja ren naailessen in Tholen en Sint- Annaland. In 1936 trouwde Johanna met haar dorpsgenoot Dirk Droogers. Het paar ging aan de Moerstraatsebaan in Bergen op Zoom wonen, tegenover de oude hoofdingang van psychiatrisch zie kenhuis Vrederust. Droogers werk te tot zijn pensioen op de stichting Vrederust, hij overleed vier jaar ge leden. Inmiddels woonde het paar in de Ravelijnflat en sinds twee jaar wordt mevrouw Droogers ver zorgd in het ABG. Haar 67-jarige dochter woont ook in Bergen op Zoom, en ze heeft twee kleinkinde ren en twee achterkleinkinderen. „Ze heeft het nog wcleens over de watersnood van 1906, toen ze als kind in de kinderwagen meeging naar Stavenisse waar nog familie woonde", vertelt neef Rien de Wilde. „En ook verbaast ze zich soms over de vele auto's die er rij den. Want ze heeft de tijd meege maakt dat er in Oud-Vossemeer één auto was, die van burgemees ter Snijders." Dc oudste zus van mevrouw Droogers - Thona Neel- tje Roodnat-de Wikle die in Pa- pendrecht woonde - bereikte in 1987 ook de leeftijd van honderd jaar. Leerlingen en leerkrachten die in 1975 Ter Tolne verlieten, kwamen zaterdag in Tholen bij elkaar. Marianne van Elsacker is vanuit Baarlo op weg naar Tholen als ze op de autoradio hoort dat er een bankoverval is gepleegd in Maas- bree, vlakbij haar woonplaats. „Dat is net zo'n plekje als Tholen. Baar lo valt onder de gemeente Maas- bree. Ik heb gelijk naar huis ge beld. Zo vaak komt ons dorp niet in het nieuws." Ze is er nog vol van als ze bij The Sixties binnenstapt. Ze is een van de 25 reünisten die gehoor hebben gegeven aan de uit nodiging van Yvonne van Geel- van den Enden en John Boontjes. Dc dames onder het gezelschap zijn in de meerderheid. Alle aan wezigen dragen een naambordje. De vrouwen hebben hun meisjes naam aangehouden om het niet te ingewikkeld te maken. „Het is wel even wennen, zegt Jacqueline Hollestelle (41) uit Lepelstraat. Ze staat bij dc ingang. „Ik herken er eigenlijk niet veel. Wel de leerlin gen met wie je na de lagere school een vervolgopleiding hebt gedaan. Dat waren er maar vijf." Toch komt ze regelmatig in Tho len. Ze fietst van Lepelstraat naar het stadje van haar jeugd om de braderie te bezoeken of koningin nedag. „Ik vind het wel leuk om ze weer te zien." „Daar hebben we Henk, die hoeft geen naambordje," zegt een van de oud-leerlingen als Henk van de Zande de zaak binnenstapt. Som migen zijn niet veranderd, zo lijkt het. Veel van de mannen hebben al minder haar, sommigen zijn bijna kaal. En bij de vrouwen heeft me nigeen een kleurspoeling toege past. „Jij was blond, maar verder ben je niks veranderd, zegt een van van de vrouwen tegen Yvon ne. Ze knikt en lacht. Na de eerste kennismaking komen de verhalen van hoe het eenieder na de lagere school is vergaan en worden er onder het eten herinne ringen opgehaald aan de school. Om de reünie te organiseren, blijkt internet een handig hulp middel, vertelt Yvonne. „John Boontjes en ik hadden ons via de schoolbanksite op internet aangemeld. We zijn gaan mailen en zo is het initiatief geboren om de rest terug te zien. We zijn uit gegaan van het laatste schooljaar 1975 op Ter Tolne, maar hebben de hele schoolperiode genomen vanaf de kleuterschool tot de zes de klas, van 1967 tot 1975. Van de school kregen we een complete lijst met namen van de leerlingen uit de zesde klas. Daarvan bleken nog twintig ouders van die leerlin gen in Tholen op hetzelfde adres te wonen. Dat schoot lekker op. Via hen konden we ook achter de adressen van de anderen komen. We hebben gebeld en ze uitgeno digd. De grootste helft hadden we toen al." Beiden zijn zo'n half jaar aan de voorbereidingen van de reünie be zig geweest. De computer speelt een belangrijke rol in het leggen van de contacten en het versturen van uitnodigingen. „Van de 25 klasgenoten hebben we er 22 via e-mail uitgenodigd. Bijna iedereen was gelijk enthousiast. Zes heb ben niets van zich laten horen.,, Slecht zeven van de Ter Tolne klas van weleer wonen nog in Tholen, twee in Stavenisse, een in Sint- Annaland en een in Sint-Maar tensdijk. De overige ook oud-leerlingen wonen in Nieuw-Vossemeer, Le pelstraat, Bergen op Zoom, Ou denbosch, Oud-Gastel, Middel burg, Houten, IJsselstein, Weert, Amstelveen. Ook de meester en de juffrouwen uit die periode werden gevraagd de reünie bij te wonen. Meester Kousemaker, juffrouw Verbon en Van Pul en juffrouw Jo Boot van de kleuterschool kwamen naar The Sixties waar op de verdieping een koud en warm buffet klaar stond. Van de klassenfoto's van dc kleuterschool tot en met de vierde klas van Ter Tolne waren kopieën opgehangen. Van de vierde klas uit 1973 was een placemat ge maakt. „Heel veel gezichten haal je wel terug, zegt Yvonne. „Je moet soms wel goed kijken. Som migen hebben hetzelfde gezicht gehouden. Maar juffrouw Verbon zegt: ogen veranderen niet. En dat is zo. Toen we naar boven gingen om te eten, bleef iedereen voor de foto's plakken. We zagen allerlei dingen terug. Daarna kon iedereen gaan zitten waar ze wilden. Na een half uur werd er gewisseld. Het ging heel gemakkelijk. Het was erg leuk. Iedereen was heel enthousiast De helft van de groep is blijven plakken tot sluitingstijd. En nog had niet iedereen met el kaar kunnen praten. De avond was gewoon te kort. We willen het over een paar jaar nog eens herha len. We hebben allemaal e-maii- adressen uitgewisseld om contact te houden." De meesten worden dit jaar 42. Oud-onderwijzer Frank Kousema ker heeft de leerlingen ook in de klas gehad. Op de reünie bleek hoe verschillend de leerlingen hun schoolperiode hebben ervaren, zegt hij. „Dat was vooral het geval met Houria Tsouli. Dat was de eerste vluchtelinge die we op school kregen. Ze kwam uit Alge rije, dus alles was nieuw voor haar. Ze heeft daar over verteld. Haar viel dingen op die voor de anderen heel gewoon waren. Haar verhaal maakte ook nu weer in druk." Ze was vooral onder de indruk van een bepaald leesboekje. Een de van de juffrouwen heeft dat nog, zo bleek. Ook kunnen de oud-leer lingen materiaal op school komen bekijken die ze toen in de klas ge bruikten. Yvonne: „Wat ook bleek was, dat iedereen zich de kraken de schoenen van meester Kouse maker herinnerde en dat meester Veenendaal zo mooi kon voorle zen tijdens het voorleesuurtje. De meesten bewaren goede herinne ringen aan de school. We hadden ook nooit ruzie. We waren een kliek onder elkaar." De vierde klas van Ter Tolne in 1973. Bovenste rij (v.l.n.r.) John van Oost, Martin Moerland, Kees Deitrloo Jannie van As, Jacqueline van Driel, Dimphy van As, Jeanet de Rom, Leon Moerland, meester Kousemaker. Tweede rij: Jacqueline Moerland, Jeanine van Vossen, Valentine Geluk, Anita van Olffen, Marian van der Linde, Hoursia Tsouli, Jolanda Krijger en Cora Kurvink. Derde rij: Carla Mast, Marian van Elsacker, Dieneke van de Ree, Addie Goorden, Anita Oosterboer en Yvonne van den Emden. Onderste rij: Marc van Osch, Hans Mabelis, Antonio Rotnan, John Boontjes, onbekend en Henk van de Zande. vorenstaande gebrekkige verklaring. Met geen woord wordt gerept over de gevolgen van het feit dat maar liefst 10 miljoen euro aan eigen fi nancieringsmiddelen over het hoofd werd gezien. Een omissie met uiter aard een directe invloed op de alge hele financieringspositie. Blijkens de concept-jaarstukken, volgens de werkelijke cijfers dus, was er ultimo 2003 een financieringsoverschot aan eigen middelen van +/- 14 miljoen euro en ultimo 2004 bedroeg dat overschot, mede wegens vertraging in de investeringsplannen, nog +/- 13 miljoen euro. Aan de voor de nieuwbouw van het gemeentehuis opgenomen geldle ningen - op 30 december 2003 zes miljoen h 5.75% en op 30 december 2004 zes miljoen a 5,85% - bestond derhalve op die data geen behoefte. De veel te vroeg geleende gelden worden als overtollige kasmiddelen uitgezet in deposito, tegen een onge veer 3,5% lagere rente. Gezien de meer recente gegevens, schat ik thans in. dat het uit de foutieve be paling van de financieringsbehoefte voortvloeiende verlies, over de jaren 2004 en 2005 een bedrag zal bena deren van 600.000 euro. Misschien leiden vorenstaande con stateringen ertoe dat vanuit de ge meenteraad een nadere verantwoor ding van het college van b. en w. wordt verlangd, met aandrang op een zorgvuldiger boekhoudige ad ministratie. De burgers hebben nog een over zichtelijk kostenplaatje betreffende dc nieuwbouw van het gemeente huis tegoed. Rien Meerman, Sint-Maartensdijk. Aldert Hazenberg uit Oud-Vossemeer is sinds kort landelijk voorzitter van de ouderenbond Anbo.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3