21 1 Vijf huizen gescheurd door nieuwbouw van de Vijfhoek ABT wil een beleid voor verkoop havens Gemeente moet optreden tegen Speelmansplaten 'Drie bloemen tegelijk, dat heb ik nog nooit gezien' yi AUTOTEAM Chevrolet- 71X1:71 Al 2 garages gesloopt door uitgraven parkeerkelder Wouter Bos in Meulvliet Straatspeeldag in drie dorpen Donderdag 19 niei 2005 61e jaargang no. 26 uw officiële dealer!! Dagelijks activi-tijd voor wonen... Vijf omwonenden van de Vijfhoek in Tholen zijn gedu peerd door de nieuwbouw van het complex. Twee gara ges zijn al gesloopt en in vijf koopwoningen zitten er scheuren. Oorzaak hiervan is het graven van de parkeer kelder en met name het slaan van de damwand. „Ik voel me hier niet meer veilig", zegt mevr. Bakker-Burgers van de Ten Ankerweg. Ze heeft al veel glaswerk inge pakt. Ook de familie Van Zetten aan de Jan van Blois straat is ongerust. „Dit knaagt wel aan je. Gelukkig kre gen we na het bezoek van wethouder Velthuis een rustiger gevoel." Gezamenlijk overleg Boringen 35 appartementen Zeer ver onder redelijke marktprijs1 Algemeen Belang Tholen wil dat de gemeenteraad eerst een beleid vaststelt voor de privatisering van de jachtha vens voordat b. en w. overgaan tot verkoop. De voorge nomen ondertekening van de verkoop van de Sint-Anna- landse haven zou uitgesteld moeten worden, zo stelt ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne in schriftelijke vragen aan b. en w. Samenwerkingsverband 7 Sisters uit Bruinisse doet ook een dringend beroep op het college om de verkoop uit te stellen. Rechter geeft Natuurvereniging gelijk Het gemeentebestuur moet optreden tegen illegale activi teiten op recreatieterrein de Speelmansplaten. B. en w. wil den het bieden van overnachtingsmogelijkheden en het be oefenen van het paintballspel door de vingers zien, maar de Middelburgse bestuursrechter heeft de Natuurvereniging Tholen in het gelijk gesteld. De gemeente is bovendien ver oordeeld tot betaling van het griffierecht van 273 euro en proceskosten van 644 euro aan de Natuurvereniging. Rinus van Dijke heeft bijzondere clivia in huis In de ruim tien jaar dat Rinus van Dijke clivia's kweekt, heeft hij het nog nooit gezien: een plant waarin drie bloemen tegelijk staan. „Twee bloemen, dat is bij mij al gewoon. Maar dit is toch wel uit zonderlijk", zegt de Sint-Annalander als hij laat zien hoe tussen twee oranje bloemen een derde op het punt van bloeien staat. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachttiode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. 44 07 ial 28,75 per alt^fiaal incasso. !L(' ___ib^M^*l5dag 16.00 uur. Advertentieprijs fe u.zH pïus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, Wouter Bos, brengt maandag een bezoek aan Tholen. 's Middags om drie uur voert hij ge sprekken over de werkgelegenheid bij het CWI in Sint-Maartensdijk. Aan sluitend spreekt hij bij Castria over de woningbouw en Bos bezoekt nog een project van de woningstichting, de uit breiding van woonzorgcentrum Maar- tenshof. Vervolgens gaat hij om vijf uur naar Sint-Annaland om gezond heidscentrum de Smisse te bekijken als voorbeeld van een huisartsenprak tijk op het platteland met allerlei ande re voorzieningen, 's Avonds is er een openbare politieke bijeenkomst in Meulvliet te Tholen, aanvang half acht. Dan spreekt ook Tweede Kamer lid Luuk Blom uit Sint-Annaland en de Thoolse wethouder Marian Vel thuis. Zie ook pagina 7. In Sint-Philipsland, Poortvliet en Stavenisse wordt woensdag 1 juni aandacht besteed aan de straatspeel dag. In elk dorp wordt een spring kussen geplaatst. Dit op voorstel van de jongeren zelf, dje in het na jaar van 2003 via een enquete hun wensen kenbaar konden maken. Het gemeentebestuur geeft elk dorp 250 euro subsidie voor de huur van een springkussen. In Sint-Philipsland zijn de activiteiten in de Voorstraat onder begeleiding van stichting jeugd- en jongerenwerk de Kelder. In Poortvliet zorgt het activiteiten comité voor speelgelegenheid op de Markt. In Stavenisse organiseert peuterspeelzaal 't Stavertje de acti viteiten in de Voorstraat. www.fixetsintmaartensdijk.nl JE MAAKT HET MET FIXET L Advertentie I.M. dus komt u vandaag óf morgen VRIJDAG opening Aspert 17.30- 19.30 uur De Asperge-show is een demonstratie van 'dutch design' en bijzondere asperge-hapjes. Dus: Hollands Goud in meerdere opzichten. Uw aankopen worden 1 beloond met heerlijke asperges. a 1 ZATERDAG Paauwe Asperge-show doorlopend tot 28 mei De zonnige meubelen uit de e-snow staan nog een week Tang prominent op het Tijdpad. Ook dan belonen wij uw aankopen met een 'asperge premie'. Liefde voor goede interieurs gaat immers door de maag, toch? Grote kunst van Little Art1 Factory tot 17.00 uur Muurschilderingen, schilder achtige decoraties of een heuse trompe loeil. Marcel Bolster van Little Art Factory is zo'n 1 kunstenaar die grote lege muren niet schuwt. Kom en maak kennis met hem en zijn grootse werk. i V.A. WOENSDAG j JUNIi Referendum dagelijks tot 30-6 In ons eigen Europa-referendum mag iedereen zijn/haar favoriete meubelstuk kiezen. Maak uw j voorkeur uit onze selectie kenbaar en win uw favoriet! Iedere bezoeker mag ZATERDAG !us Bonus^dag Wat is deze zaterdag bij de bolus? De zesde een eethoek gratis of de zesde zitplaats bij een zithoel deze z; Zuidweg 2QA - Zonnemaire X O H H t www. interieur- Advertentie I.M. De uitgegraven parkeerkelder en achteraan het huis van de familie Van Zetten in de Jan van Bloisstraat met de afgebroken garage. Dinsdagavond deed de wethouder een rondje langs de families Van Zet ten, Luten en mevr. Copier in de Jan van Bloisstraat en de families Bakker en Van den Berge aan de Ten Anker- weg. Opdrachtgever van het project is Marsaki, de projectontwikkelaar van Castria Wonen en Bam is de aan nemer. Beide bedrijven hebben nauw contact met de bewoners. Directeur P. Cambier van Marsaki laat deskun digen onderzoeken wat de oorzaak van de verzakkingen is. „Voor de be woners is het een heel vervelend pro bleem. Daarom hebben we ook dage lijks contact met ze. We meten iedere dag. De verzekeringsmaatschappij van de aannemer en onze eigen orga nisatie bestuderen de situatie. Ik hoop de volgende week duidelijkheid te krijgen hoe we dit gaan afhandelen", zegt Cambier. „We hebben geen kamer meer waar geen schade is", vertelt mevr. Bak ker. „Ja, heel veel schade is er. Ra men en deuren die niet meer dicht kunnen, vensterbanken en plinten zijn ontzet, de vloer, de fundering, de bijkeuken, overal zijn er scheuren tot 8 mm toe. Het huis is l cm gezakt. Naar mijn idee kunnen we hier niet blijven. Al onze schilderijen - op l na - hebben we al van de muur ge haald en veel glaswerk is er ingepakt. Dan kraakt het plafond, dan weer wat anders." De familie Bakker heeft een twee on der l kap-woning. C. van den Berge is de naaste buurman en die onder vindt ook al de gevolgen van de bouwwerkzaamheden. „Zijn voor deur kan niet meer open." In de Jan van Bloisstraat is donder dag de garage van de familie Van Zetten afgebroken. „Om andere, ern stiger schade te voorkomen", legt Jacco van Zetten uit. „Bij het slaan van de damwand voor de parkcerkc|| der is enige weken geleden de garage al los geraakt van de woning. We zit ten heel kort op de bouw. Alles kan nog zo goed berekend zijn, achteraf blijkt het soms anders uit te pakken en dat ervaren we hier nu bij de Vijf hoek. Her en der zitten er scheuren in onze woning. De aannemer geeft goede adviezen en met alle betrokken partijen hebben we contacten. We ho pen dan ook op een goede oplossing, al zul je van zoiets wel niet beter worden. Als de schade maar hersteld wordt. Het is al erg genoeg wat er ge beurd is. Gelukkig heeft de gemeente ons dinsdagavond een gezamenlijk overleg toegezegd." Bij de familie Bakker was de garage al direct na het begin van de bouw af gebroken. „De garage stond precies op de rand waar de damwand kwam. Voor alle zekerheid is die toen na on ze toestemming gesloopt. We hebben echter zwart op wit de toezegging dat we er een gelijke garage voor terug krijgen." „Het is heel erg vervelend voor de mensen die het betreft", zegt wethou der van volkshuisvesting W.C. van Kempen. „Als gemeente hebben we een toezichthoudende taak en volgens ons is er correct aan alle regels van de bouwvergunning voldaan. Vermoede lijk zijn er echter door het grondwater problemen ontstaan. Er is heel nauw overleg met Marsaki en aannemer Bant en ook intensief contact met de omgeving. Marsaki zal binnenkort een voorlichtingsbijeenkomst organi seren voor de bewoners. Het is voor niemand leuk dat er zoiets gebeurt en daarom is contact belangrijk." De wethouder wijst erop dat voor de nieuwbouw begon, van alle huizen in de directe omgeving foto's zijn ge maakt, zodat de schade duidelijk aan gegeven kan worden. In uiterste in stantie kan de gemeente de bouw stilleggen, maar daarvoor hebben we nu geen aanwijzingen. Met boringen heb je trillingen en dat kan de situatie eventueel verergeren. Wat er 10 tot 12 meter in de grond gebeurt, weet ik niet. Daarom houden we ons op de hoogte van de situatie", aldus wet houder Van Kempen. Volgens Marsaki-directeur Cambier levert het boren geen extra risico op. „Als het gat geboord is, wordt dat na melijk direct gevuld met beton." Hij noemt de situatie met een bouwpro ject in Middelburg, waar omwonen den ook veel overlast ondervonden, niet vergelijkbaar. „In Tholen is spra ke van droge bouw op een diepte van 3 meter, in Middelburg ging het om natte bouw op een diepte van 8 tot 9 meter." Cambier zegt dat de nodige voorzorgsmaatregelen genomen zijn en de aannemer is constant alert op de situatie. De Vijfhoek, op de plaats van de voormalige gemeentelijke mavo, is een nieuwbouwproject voor 35 ap partementen: 18 koop- en 17 huur woningen. „Het aantal beschikbare huizen is al drie keer overtekend", zegt J. Droogendijk, hoofd bewo nerszaken van Castria. Het gebouw op de hoek Jan van Bloisstraat/Mo- lenvlietsedijk/Ten Ankerweg krijgt drie tot vier etages. Op de begane grond wordt rekening gehouden met een gezamenlijke praktijk voor de drie Thoolse huisartsen, die nu nog in de Oesterschelp in de Simon Lind- houtstraat zitten. Ook de apotheek uit de Hoogstraat zou naar de Vijlhoek verhuizen. De parkeerkelder waaraan nu ge werkt wordt, is bedoeld voor de 35 bewoners van de appartementen, die elk een parkeervak krijgen. Eerder trok de Hiswa al aan de bel. De jachthaven in Sint-Annaland zou veel te goedkoop (930.000 euro) aan de watersportvereniging verkocht worden. Dit bedrag heeft alleen be trekking op de oudere steigers en vingerpieren en niet op het vorig jaar aangelegde winkel- en passantenstei ger, dat met Europese subsidie uit het Maya-fonds is aangelegd. Dat blijft eigendom van de gemeente, evenals het water. Daarvoor betaalt de w.s.v. wel een jaarlijkse erfpachtsom, canon geheten. Toch vinden ABT, Hiswa en nu ook Samenwerkingsverband 7 Sisters dat de gemeente te weinig krijgt voor de Sint-Annalandse jachthaven. De 7 Sisters, een in 1998 opgericht samen werkingsverband van zeven .voor aanstaande jachthavens' heeft recent in een vergadering van de groep ge sproken over de verkoop van de jachthaven in Sint-Annaland. Daarbij trekt het samenwerkingsverband de conclusie, dat er sprake is van .een ruime bevoordeling die als bovenma tig kan worden aangemerkt.' Met de voorgenomen transactie veroorzaakt de gemeente Tholen in de water sportbranche ,een concurrentiever storing.' De 7 Sisters noemt ,de ge ringe financiële verplichting' van de w.s.v. daarbij ,een belangrijke factor.' Het samenwerkingsverband noemt de 930.000 euro ,zeer ver onder een redelijke marktprijs.' „Tegenover de ingezetenen van de gemeente Tholen is dat moeilijk uit te leggen. Het gro te verschil tussen de zeer lage over- drachtsprijs en de aanzienlijk hogere marktwaarde valt moeilijk te verkla ren." Wanneer b. en w. niet van hun voornemen afzien, behoudt 7 Sisters zich het recht voor deze kwestie voor te leggen aan toezichthoudende in stanties, enz. ABT wijst op de voornemens van w.s.v. de Kogge om de Thoolse jachthaven van de gemeente te ko pen. Voorzitter J. van den Donker deed hierover uitlatingen bij de eer ste paal voor het clubhuis. „Heeft het college zich bij het besluit tot ver koop/privatisering van de jachthaven in Sint-Annaland gerealiseerd dat dit soort verzoeken er zouden komen?", stelt raadslid Boulogne in schriftelij ke vragen aan b. en w. „Heeft het college, voordat zij tot privatisering overging, een beleid voor verkoop van de jachthavens opgesteld? Zo nee, zijn b. en w. dan van plan dit be leid te ontwikkelen, zodat de overige gegadigden en de gemeenteraad we ten waar zij aan toe zijn." ABT wil geen gelegenheidsverkoop (een ad- hoc actie) in Sint-Annaland, maar ook daar met de overdracht van de jachthaven wachten totdat het beleid door de gemeenteraad is goedge keurd. Vrijdag 20 mei is de onderte kening van de overdracht van de Sint-Annalandse jachthaven gepland, maar ABT vragen aan b. en w. om dat uil te stellen totdat de gemeente raad het antwoord op de schriftelijke vragen heeft ontvangen. Pagina 11: B en w: Rechten w.s.v. dienen gerespecteerd te worden. Wethouder W.C. van Kempen zegt het vonnis eerst te willen bestude ren voordat hij met een reactie komt op de uitspraak van bestuursrechter mr. T. Damsteegt. Voor de Middel burgse rechtbank is het zonneklaar: de gemeente moet opnieuw een be slissing nemen over het bezwaar schrift van de Natuurvereniging. Gelet op de betrokken belangen dienen b. en w. dat volgens de rech ter binnen maximaal zes weken te doen. De gemeente, vertegenwoordigd door adviseur H.J.M. Marcus uit Rucphen, probeerde het beroep van de Natuurvereniging af te wimpelen omdat zogenaamd twee particulie ren (Van der Laan en De Cock) het verzoek hadden ingediend en die zouden geen belanghebbenden zijn. De rechter stelde echter vast, dat de voorzitter en de secretaris op brief papier van de Natuurvereniging Tholen op 13 juni 2003 b. en w. hadden verzocht om handhavend op te treden tegen de activiteiten op de Speel mansplaten. ZIE VERDER PAGINA 7 Deze week Aldert Hazenberg uit Oud-Vossemeer leidt landelijk bestuur van Anbo Gosine Roeland een van de vijf prijswinnaars verkeersenquête onder Thoolse scholieren Delta Glass breidt de capaciteit in Tholen uit met dertig procent EN VERDER... vrijwillig molenaar Huiskamp vecht al 25 jaar tegen bomen OOK DE YVOLGA WAST WEL HEI I ITERLUK SCHOON, M VR Ml l HET INNERLIJK Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Tien clivia's heeft Van Dijke in de huiskamer staan. „En boven heb ik er nog meer, dat zijn dan jonge planten." De clivia met zijn brede, donkergroene bladeren is een 'ouderwetse' kamerplant, een plant die ook vroeger al veel bij mensen in huis was te vinden. Rinus van Dijke kreeg er jaren geleden vijf van een kennis uit Scherpenisse en daar is het allemaal mee begonnen. Regelmatig haalt hij de jonge aangroei weg bij de moederplanten, om ze afzonderlijk in potten te zetten. Dat doet hij als de planten uitgebloeid zijn, in juli of augus tus. „Het duurt 2,5 tot 3 jaar vóór ze bloeien", vertelt de Sint-Annalander. Eens per week krijgen de clivia's water, en als ze staan te bloeien een keer extra. „Af en toe geef ik wat kunstmest, maar meer doe ik er niet aan." Dat laatste klopt niet helemaal, want Van Dijke zorgt goed voor zijn bloemen. Hij spant er een draadje omheen om te voorko men dat de bladeren breeduit gaan hangen. Óf zet de bladeren met een knijper vast om de bloemknoppen meer niimte en licht te geven. Als een blad geel is geworden, haalt hij het weg. Datzelfde geldt voor bloemblaadjes die zijn gevallen. En als een plant is uitgebloeid, snijdt Van Dijke de restanten zorgvuldig schuin weg. „En ik stop er een dotje watten in om het sap op te nemen." Eigenlijk koestert de Sint-Annalander zijn clivia's. Bloeit een clivia, dan heb je er een dag of acht plezier van, weet Van Dijke inmiddels. „Soms ieLsje langer." De bladeren vangen stof en dat is voor huisvrouwen weleens een be zwaar om deze planten in huis te nemen. „Ik doe ze gewoon met een stofdoek af. Maar er zijn mensen die dat met een doekje met melk doen." Ochtendzon is belangrijk om de plan ten aan het bloeien te krijgen. Al te donker moeten ze niet staan, maat teveel licht is ook niet goed. Behalve planten in huis heeft Rinus van Dijke zijn voortuin vol staan. En ook achter zijn huis staat een heel lapje kleurige bloemen. „Och, ik heb er mijn aardigheid in", zeg hij. Tussen de twee oranje bloemen van zijn clivia heeft zich een derde ontwikkeld en dat is bijzonder, zegt Rinus van Dijke.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1