Sfeer en opbrengst doen verkoping slagen Aanleg wijk Poststraat Stavenisse Sahin zaait weer showroom in 'Uitdaging om begrip te maken van Creafleur' FINANCIERING? www.rabobanktholen.nl Verburgh Wereldwinkel en kinderarbeid Nieuwe bedrijven Fietsdag heeft water als thema Donderdag 12 mei 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Poortvliet Sint-Philipsland Corry Walpot en Bea Verwijs openen bloemtique Sint-Philipsland is weer een winkel rijker. Vorige week openden Bea Verwijs en Corry Walpot in de Voorstraat hun bloemtique Creafleur. En de inwoners wisten de winkel de afgelopen dagen al volop te vinden. „Er zijn er zelfs bij die elke dag al zijn geweest", vertelt Corry en thousiast. Zij en haar man hadden tot negentien jaar ge leden in hetzelfde pand een bloemenwinkel. Seizoenen Je ziet het niet vaak meer dat er grote groepen mensen op het land bezig zijn. Boeren rijden vaak alleen op hun trekker of hun machine de akker op. Bij intensieve teel ten komt het wel eens voor, zoals in de bloemzaadteelt. Op het proefveld van bloemzaadteler Sahin aan de Veer- weg in Stavenisse zijn donderdagochtend vijftien men sen bezig om bloemzaadjes in te zaaien. Nieuwe eigenaren de Ring Vossemeer Plattelandsvrouwen naar eendenkooi Bose 3-2-1 GS digitaal home entertainment systeem In de Wereldwinkel Tholen zijn de af gelopen maanden ongeveer honderd handtekeningen verzameld voor een actie tegen kinderarbeid. Op Wereld winkeldag, komende zaterdag, gaat een Europese campagne tegen kinder arbeid van start. Die is gebaseerd op de slogan 'Kom op voor hun rechten. Een campagne tegen kinderarbeid en voor eerlijke handel'. De Europese Wereldwinkels zien het 'als een uitda ging om het publiek te informeren over kinderarbeid en over de manier waarop eerlijke handel daar iets aan kan doen. Zo is de cacao-industrie een praktisch v<x>rbeeld van de problema tiek van uitbuitende kinderarbeid. Ivoorkust neemt bijna de helft van de wereldproductie van cacao voor zijn rekening en tegelijkertijd kent het deel van Afrika ten zuiden van de Sahara het grootste percentage werkende kin deren. Armoede is een van de belang rijkste oorzaken van kinderarbeid. De eerlijke handel, waar de Wereldwin kels vexjr staan, biedt producenten fi nanciële mogelijkheden en beschermt kinderen tegen uitbuiting tijdens het productieproces. Zo'n 800.000 cacao- boeren en hun gezinnen hebben al baat gehad bij eerlijke handel. Om mensen bij de campagne tegen kinderarbeid te betrekken, kunnen klanten van de Wereldwinkel mee doen aan een quiz met vragen over ca cao en kinderarbeid. Vragenlijsten kunnen tot en met zaterdag worden gehaald en ingeleverd bij de Wereld winkel in de Kerkstraat te Tholen (ant woorden zijn te vinden op www.we- reldwinkels.nl). Er zijn verschillende chocoladcpakketten te winnen. Rode Kruis. Het district Ooster- schelde van het Rode Kruis, waar van de afdeling Tholen/Sint-Phi- lipsland deel uitmaakt, heeft twee damesfietsen cadeau gekregen van een Middelburgse rijwielhandelaar. De fietsen worden gebruikt bij grote evenementen waar het Rode Kruis hulp verleent en worden gestatio neerd bij de afdeling Noordwest- Beveland. Het district beschikt sinds kort ook over een aed-appa- raat (defibrillator). Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsland in de maand april 2005. Stichting Brasserie Du Bois, Stevin- weg 1, brasserie, nevenvestiging van winkelproject Menorah te Mid- delharnis, 4 medewerkers. Tappo, Stoofstraat 8, sales- en mar- ketingconsultancy, eenmanszaak van H.M. van den Dop. IBO montage, Kruittorenstraat 13, het verrichten van montagewerk zaamheden, eenmanszaak van I. van den Boogaart. Oloz b.v. in oprichting, Oudelands- estraat 9, het vervaardigen en uitge ven van periodieken, zowel voor ei gen rekening als voor derden, geen personeelsleden, directeur L.J. Ti- chem. Klussenbedrijf Evegroen, Koningin Julianastraat 11, eenmanszaak van J. Evegroen. Viningmedia, Kuipersdreef 87, kleinhandel in audio-apparatuur, het ontwikkelen van software en bijbe horende hardware, eenmanszaak van M. Wagijo. J&S Sports, Slachtveld 11, import van sportkleding en aanverwante ar tikelen, alsmede groot- en kleinhan del van deze artikelen, vennoot schap onder firma van H. Jansen en J.M. Suijkerbuijk. Koen bestratingen, Van Zeylstraat 13, bestratingsbedrijf, eenmanszaak van J.J.C. Koen. W.M. van der Klooster, Crooswijck 42, levering van diensten en op drachten bij agrarische en industrië le bedrijven, eenmanszaak van W.M. van der Klooster. HD systems. Kloosterstraat 19, kleinhandel in computeronderdelen, repareren van computers, aanleg van computernetwerken, eenmans zaak van H.M. van den Dikkenberg. Sint-Maartensdijk Coöperatieve vereniging advies en thuiszorg Zuid-West u.a., ATZW, Privazorg West-Brabant-Tholen, Kaaistraat 7, bureau voor dienstver lening, bemiddeling en advisering op het gebied van zorgverlening, 3 personeelsleden, bestuurders mevr. J.A.G. de Boer uit Bergen op Zoom, voorzitter, coöperatieve vereniging Privazorg Noord-Brabant u.a. uit Breda, secretaris en coöperatieve vereniging Hygeia beheer u.a. uit Sint-Maartensdijk, penningmeester. Coöperatieve vereniging Hygeia be heer u.a., Kaaistraat 7, beheeronder- neming voor het oprichten van, het deelnemen in, het financieren, behe ren en exploiteren van ondernemin gen op het gebied van veiligheid, gezondheid en welzijn, 2 perso neelsleden, voorzitter mevr. J.A.G. de Boer, secretaris/penningmeester coöperatieve vereniging Privazorg Noord-Brabant u.a. Ero Games, Hogeweg 8, het ont wikkelen en distributie van spellen, vennootschap qnder firma van me vr. M.E. Melief en J.J. van Kruinin- gen. De Stoffeerder, Plevierlaan 39, wo ning- en meubelstoffeerdersbedrijf, vennootschap onder firma van W.P.H. Markusse en J.R.E. de Jong. Sunray Spas b.v., Meeuwelaan 5, holding, stamrechtvennootschap, directeur Paul van der Wal beheer b.v. Victory, Smidsstraat 26, het aanbie den van MP3-bestanden, eenmans zaak van mevr. J.W. van Es-Hoog- strate. Antho, Burg. van Doornstraat 15, klussenbedrijf, eenmanszaak van Th.H. van Eek. Mechanische technieken Van Duur- en. Stationsstraat 17, het ontwerpen, bouwen, onderhouden en repareren van constructies en machines, als mede metaalbewerkingsbedrijf, eenmanszaak van L.W. van Duuren. Advertentie I.M. Met hun klederdracht trokken Leanne de Graaf, Annemarie Kot en Elise Walpot veel bekijks in de snoepkraam. De voorjaarsverkoping van de Gereformeerde Gemeente in Tholen heeft netto 4500 euro op gebracht. De organisatie is tevre den met dat resultaat, maar ook met het verloop van de verko ping. „Niet alleen het financiële aspect telt, het gaat ook om een stukje saamhorigheid binnen de gemeente", zegt J.C. van Voorst. „Er heerste beide dagen een goe de sfeer, het was druk en gezel lig." In het zalencomplex aan de Ds. G.H. Kerstenstraat is er vol doende ruimte om een dergelijke verkoping te organiseren. „Je bent zodoende niet afhankelijk van het weer en dat is heel fijn. De bloemen werden buiten ver kocht, want dat is fleuriger en het trekt bovendien de aandacht van mensen." Binnen was een grote verscheidenheid aan arti kelen verkrijgbaar, zoals boeken, kinderkleding, sokken en onder goed, speelgoed, kaarten, cd's, koek, moederdagcadeaus en pro ducten van zorgboerderij De Mekkerstee. Kinderen konden in workshops een plantenbakje op maken voor hun moeder of oma. In de snoepkraam hadden de verkoopsters I.eanne de Graaf, Annemarie Kot en Elise Walpot zich in Zeeuwse klederdracht ge stoken. In de koffiehoek konden bezoekers een verfrissing gebrui ken en tegelijkertijd de klanken beluisteren van het Van Oecke- lenorgel in de aangrenzende kerkzaak Van de opbrengst van deze ver koping wordt zestig procent ge bruikt om de kosten van de nieuwbouw van de kerk af te los sen. Dertig procent is bestemd voor Siloah gehandicaptenzorg (die exploiteert in Tholen de be schermde woonvorm De Klim roos) en tien procent voor Ditho, het plaatselijke hulpcomité voor Roemenië. Bij Creafleur is meer te koop dan alleen bloemen en planten. Potte- rie, serviesgoed, glaswerk, sie raden, wenskaarten, cadeau-artike len en schrijfwaren, de dames hebben het in huis. „Omdat we zo veel mogelijk verschillende dingen willen bieden, kopen we geen grote aantallen in van een artikel", zegt Corry Walpot. Bea Verwijs vult aan dat er voor jong tot oud een ca deautje is te vinden in de winkel. „Sieraden hebben we voor zowel volwassenen als kinderen, en bij voorbeeld tassen zowel klassiek als modern." De naam bloemtique Creafleur is bedacht door Corry Walpots zoon. In Crea zitten de namen van beide dames: Corry en Bea. „Ik liep al langer met het idee rond om met een winkel te beginnen, maar ik wilde het niet alleen doen", vertelt Corry. Ze praatte er over met haar vriendin Bea Verwijs en op een maandagochtend bij een bakje kof fie besloten ze om er samen aan te beginnen. Dat deden ze voortva rend, want zeven weken later ging de winkel open. De inrichting ver zorgden de dames zelf, met hulp van hun mannen en de kinderen. „Het is een uitdaging om van onze winkel een begrip te maken in het dorp", zegt Bea. De dames spelen in op het feit dat over een week drogisterij Jansen de deuren sluit. „Wij nemen een deel van de kantoorartikelen over." In de schappen liggen wenskaarten, maar ook schrijfbe nodigdheden en crêpepapier. Bij voorbeeld shampoo is er ook wel, maar alleen als cadeau-artikel. Een kop en schotel, een wijnglas, een broodtrommeltje of kaarsen, Cre afleur heeft het. Zelfs een cadeau bon is er te koop. „We hebben erg veel positieve reacties gekregen de afgelopen dagen. Met name omdat je bij ons van alles kunt kopen en niet alleen een bloemetje", aldus Corry. Overigens zijn die bloemen en planten er wél. Evenals zelfge maakte stukjes van verse bloemen. „Die maken we ook op bestel ling." In het pand zat een koeling, een overblijfsel van de groente zaak die er als laatste gevestigd was. „Die komt goed van pas. Je kunt aan de bloemen zien dat ze langer vers blijven." De ondernemende dames hebben er alle vertrouwen in dat hun bloemtique in een behoefte voor ziet. Plannen zijn er genoeg. Voor het maken van bloemstukjes den ken Corry en Bea over het volgen van een cursus om 'bij te blijven'. En in hun assortiment zullen ze inspelen op de seizoenen. De va kantie bijvoorbeeld, of het begin van het nieuwe schooljaar. Bloem tique Creafleur is op dinsdag, don derdag, vrijdag en zaterdag de he le dag open, en op woensdag alleen 's morgens. VERVOLG VAN SPORTVOORZIENING Dat veroorzaakte de nodige maat schappelijke onrust en het voorstel werd dan ook door de raad verwor pen. Nu heeft de gemeente haar handen vol aan andere moties en bestuursop- drachten, zo stellen b. en w. Het gaat daarbij onder meer om het herzien van het subsidiebeleid, de biblio theekvoorziening, voorzieningenni veau en leefbaarheid van de woonker nen en scholen/sportcomplex Tholen. Gevolg geven aan de motie zou veel tijd vergen, zo denkt het college. B. en w. wijzen er verder op dat zon der ingrijpende maatregelen de kosten niet op peil gehouden kunnen wor den. Ook ontbreekt het aan personeel om de motie uit te voeren. Dat zou betekenen dat er een extern bureau in geschakeld moet worden waaraan ook weer de nodige kosten zijn ver bonden. K.B.M. Saris (VVD) zei het voorstel van het college te steunen. Hij vond dat een bredere aanpak van de sport noodzakelijk is en dat dit zou moeten gebeuren aan de hand van een nieuwe sportnota. Saris vond dat er zeker ge keken moet worden naar de kosten en concentratie van voorzieningen, maar dat ook gekeken moet worden naar de sport als een belangrijke factor voor de leefbaarheid in de dorpen. „Maar om het nu te doen, is een onmogelijke opgave." Ook de PvdA steunde het voorstel. Bij monde van E. van der Wal-Ver meulen liet deze fractie weten sport- voorzieningen bereikbaar en betaal baar te houden. „De sportnota is zestien jaar oud, is wellicht gedateerd en er is nu geen geld voor het maken van een nieuwe nota." H.W. van Eenennaam (SGP) zei dat zijn fractie zich ook kan vinden in het voorstel om een brede toekomstvisie samen te stellen. Mogelijk in een vol gende raadsperiode." Ook J.P. Bout (CDA) liet er zich in soortgelijke be woordingen over uit. Ook hij wees op de onrust die was ontstaan na het voornemen om de Spetter te sluiten. „We moeten bestaande sportvoorzie- ningen in iedere woonkern openhou den." Alle negentien raadsleden steunden het voorstel. Water is het thema van de 32e lan delijke fietsdag op zaterdag 28 mei. In de route die op Tholen is uitgezet, is dan ook een bezoek op genomen aan de waterzuiverings installatie. Tussen negen uur en half één kan er gestart worden op twee plekken: het VVV-kantoor aan de Haven in Sint-Maartensdijk en Enjoy Sailing/Busmariteam aan Daar zijn de routes te koop (bij de VVV nü al) en krijgen de deelne mers een informatiebrochure ca deau met feiten en tips die met wa ter te maken hebben. Voor het eerst kan de route ook via internet besteld worden (www.landelijke- fietsdag.nl). De opbrengst van de landelijke fietsdag gaat naar het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Voor dege nen die deze dag op hun tweewie- Ier stappen, is het te hopen dat het ondanks het 'natte' thema droog de Havenweg in Sint-Annaland. weer blijft. Eind dit jaar of begin volgend jaar zullen de we gen en de riolering worden aangelegd in de nieu we woonwijk in Stavenisse. Dat verwacht de ge meente nu aannemingsbedrijf Aarts uit Steenbergen maandag is begonnen met het bouwrijp maken van de wijk aan de Poststraat. De werkzaamheden betreffen de aanleg van wa terpartijen en wegen in het bestemmingsplan Poststraat-Zuid. De toegangsweg tot de uitbreiding van het dorp komt tussen de nummers 50 en 60 aan de Post straat waar tot voor kort volkstuintjes lagen. Er worden eerst waterpartijen gegraven. Die zijn nodig om het water van de daken van de toe komstige woningen op te vangen. Maandag werd een nieuwe sloot gegraven die het einde van de wijk aan de oostzijde markeert. Van de grond die vrijkomt worden zogeheten kleikades gemaakt van tien centimeter hoog. Namelijk op die plaatsen waar de wegen moeten komen. De ondergrond kan namelijk nog nazakken. De grond blijft naar verwachting vijf tot zes maan den liggen om in te klinken. Elke twee weken wordt gecontroleerd hoe het proces verloopt Af hankelijk van deze uitkomsten zal bepaald wor den wanneer de definitieve aanleg van de wegen en het leggen van rioolbuizen zal plaatsvinden. Achter de woningen aan de Poststraat in Stavenisse worden waterpartijen gegraven voor de nieuwe woonwijk. Medewerkers van Sahin zijn bezig met het inzaaien van de bloemenveldjes op het perceel van Koos Neele (tweede van rechts) in Stavenisse. Neele harkt samen met Bram Heijboer de fijne zaadjes onder de aarde. De meesten lopen gebukt over de fijngemaakte aarde om de piep kleine zaadjes in de geultjes te strooien, op zo'n 80 are grond van beheerder Koos Neele. Er worden ongeveer 4000 soorten gezaaid. Allemaal keurig in 31 blokken van zes meter lengte en drie meter breedte. Het hele veld is in deze vakken verdeeld, er staan honder den stokjes in de grond met strak gespannen draden ertussen. En bij elke regel (ongeveer 48 per blok) die ingezaaid moet worden, ligt een zakje met zaad klaar. Steeds zit er 50 centimeter tussen de bloe- Gcrrit en Cora van Heusden hebben sinds 15 april cafetaria de Ring aan de Ring 32 in Oud-Vossemeer over genomen van de familie Geers. De nieuwe eigenaren waren al enige tijd op zoek naar een zaak in Zee land omdat ze hier vaak kwamen om te duiken, te wandelen, te fiet sen en vogels te kijken. „We komen uit het Westen van het land. uit Hil- legom in de bollenstreek en hebben zelf al vijftien jaar ervaring in de horeca. We willen hier in Oud-Vos semeer er nog eens vijftien jaar te genaan." In Hillegom had Van Heusden twee rijdende snackbars. „Zeeland trok steeds meer. We zijn op Tholen te recht gekomen. We hebben eerst in Sint-Annaland en Scherpenisse ge keken maar de Ring in Oud-Vösse- meer is het geworden.' Het echtpaar is nog bezig het woon huis verder aan te passen aan hun smaak. Als dat klaar is, willen ze het assortiment wat gaan uitbreiden, zegt Van Heusden. „We denken er dan aan om naast de gewone snacks en shoarma pizza's te gaan bak ken." De agrarische commissie van de Plattelandsvrouwen organiseert op 31 mei een excursie op Tholen. De dag begint om kwart voor tien met een kopje koffie bij de Woonboule vard in Poortvliet en daar wordt om kwart over twaalf ook een 'high tea' geserveerd. Tussendoor nemen de deelnemers een kijkje bij het glas tuinbouwbedrijf van fam. Kaljouw in Sint-Annaland. 's Middags wordt het gezelschap ontvangen in de een denkooi te Anna Jacobapolder, waar de kooiker van Het Zeeuws Land schap zal vertellen over dit natuur gebied. De Plattelandsvrouwen grij pen het 75-jarig bestaan van de or ganisatie aan om geld in te zamelen voor een goed doel. Dat gebeurt via een fietsestafette in elke provincie. In Zeeland gaat die op 31 mei in Rilland van start. Op 3 juni is Tho len aan de beurt en kan een route Poortvliet-Sint-Annaland-Poortvliet worden gereden. De opbrengst is in Zeeland voor de stichting Palazolli, met huizen in Vlissingen, Goes, Hulst en Terneuzen als steunpunt voor mensen met kanker en hun naasten. menrij. Zijn de zaadjes gezaaid, dan komen Neele en Bram He ijboer er met hun grote 'rieven' achteraan om het zaad onder te harken. Later wordt het land nog 'geblokt', met een rolblok wordt het veld platgewalst waardoor het vocht beter door de grond wordt vastgehouden en de vogels meer moeite hebben om het zaad te be reiken. Volgens tecltmedewerker Gert Lindhout wordt dit stuk van de ak ker straks de showroom van Sahin. Daar kunnen als de bloemen bloei en, de handelaren en afnemers ko men kijken wat het bedrijf aan bloemen te bieden heeft. Nu is daar nog niets van te zien, behalve dan de hectare overjarige planten die onder de dijk zijn aangeplant. Het werk is op de hoofdvestiging in Alphen aan de Rijn al voorbe reid. De duizenden zakjes zijn met zaadjes gevuld en genummerd. Het is precisiewerk, dat hier zijn vruch ten af moet werpen. Iedereen lijkt kriskras door elkaar te lopen, maar alles gebeurt volgens een uitge kiend systeem. Voor de vele soorten zonnebloe men freest Lindhout diepere geul tjes. Ook die worden handmatig gezaaid. Dat gebeurt voor de ver deling. „We hebben nu een soort die stuifmeelvrij is. Dat is vooral voor mensen die last hebben van stuifmeel een vooruitgang." De oostkant van de showroom wordt afgezet met een scherm sier- erwten. lathyrus. Niet zomaar een schermpje maar eentje van 680 meter lengte. Ook daarvan is nu nog niets te zien, behalve palen en gaas. Naast de showroom ligt een proefveld dat ongeveer even groot is en dat gebruikt wordt voor pro ductiecontrole, beoordeling en het telen van nieuwe soorten. De bloemzaadteelt verplaatst zich meer en meer naar het buitenland, maar volgens Lindhout worden er in Nederland nog steeds soorten gezaaid die het hier goed doen. De afzet naar het buitenland is weer wat aan het toenemen nu Rusland de grenzen weer heeft openge steld. Home cinema uit slechts twee luidsprekers* De luidspreker arrays zijn leverbaar in de kleuren grafiet en zilver Electronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 237940 www. verburghnl "Uit het zicht te plaatsen Acoustimass" basmodule niet afgebeeld Hi-Fi. T.V. Video, Computer systemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9