Raad wel voor een apart natuurbeleid ^>1 Consultatieteam stemt hulp aan kinderen met problemen beter af sterk in - en CDA houdt motie bonus Delta op zak Imtech Analyser Systems al 25 jaar Er lopen in Tholen heel wat Willie Wortels rond P P Vragenuurtje in commissies Eerstehulpclub voor de jeugd Donderdag 12 mei 2005 EENDRACHÏBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Voorstel van college wordt verworpen De meerderheid van de Thoolse gemeenteraad vindt het belangrijk dat er een apart natuurbeleid wordt opgesteld. Dit beleid moet opgenomen worden als programma in de begroting van volgend jaar. Het college van burgemees ter en wethouders wilde juist geen apart beleid maken omdat er op andere terreinen al veel aandacht aan natuur wordt besteed. Dat voorstel sneuvelde in de gemeente raad omdat elf van de negentien raadsleden tegen stem den. oor eikoor Verkeersdiploma 402 scholieren SGP tegen advies omroep Tholen Strak schema Proeffabriekjes Toestemming Doeners Profielkaart Welbevinden Klanttevredenheid moet criterium zijn Exorbitant. Zo kenschetste fractievoorzitter J.P. Bout van het CDA de salariëring van de top van de energiebe drijven. Bout deed zijn uitspraak in de gemeenteraad en had een motie voorbereid om de kwestie aanhangig te maken in de aandeelhoudersvergadering. De ChristenU nie vroeg een uitspraak van de raad over de kwestie. Giften in de vorm van periodieke uitkeringen Joyce Somers rechts) - opvolgster van Laura de Regt - is aangesteld als coördinator van het consultatieteam; Anja van Dijke (links) is het gezicht achter het inbelspreekuur van het maatschappelijk werk. Op een mini-conferentie in Sint-Maartensdijk is onlangs het consulta tieteam Tholen gepresenteerd. Het is een overleg van beroepskrachten die met kinderen tot 12 jaar werken, bedoeld om sociaal-emotionele problemen bij deze groep te verminderen of te voorkomen. De vorming van dit team is, samen met de aanzet voor een ontwikkelingsprofiel- kaart voor 0- tot 19-jarigen en het begin van de ontwikkeling van een zorgmonitor op landelijk en provinciaal niveau een forse stap in de goe de richting als het gaat om het onderling afstemmen van de hulpverle ningsactiviteiten van instellingen, zei voorzitter Kees van Dis van de coördinatiegroep GOA Tholen (gemeentelijk onderwijs achterstanden beleid) in Haestinge. In de gemeenteraad van november vorig jaar werd een motie van de ChristenUnie aangenomen om een natuurbeleid te formuleren. De CU herinnerde er toen aan dat de raad al in 2003 zich unaniem had uitgespro ken om dat te doen. Het college stelde nu voor om deze motie niet uit te voeren. Volgens b. en w. wordt natuurbeleid al opgenomen in verschillende deelterreinen, zoals het bestemmingsplan buitengebied, de groenvisie en de nota toerisme en recreatie. Ook wordt bij elke bestem mingsplanprocedure gekeken naar de gevolgen voor de Hora en fauna. Ver der is er al een aantal natuurgebieden aangewezen en wordt er gekeken of het multifunctioneel centrum Inter Scaldis in Sint-Maartensdijk een gro tere rol kan gaan spelen in de voor lichting. Het college wijst verder op de rol van de provincie die een visie heeft op het natuurbeleid (ecologische hoofd structuur). Natuurontwikkeling is in handen van de landelijke overheid, bij het ministerie van landbouw, na tuur en visserij (LNV). Ook stelt het college dat natuurbeleid geen wette lijke taak van de gemeente is en dat er geen geld voor is. De raad heeft immers besloten te bezuinigen op bij voorbeeld natuureducatie. Ook is er geen personeel beschikbaar dat het beleid kan opstellen, aldus het colle ge. Ook dat vloeit volgens b. en w. voort uit de bezuinigingsmaatregelen die de raad heeft voorgesteld. De raad bleek verdeeld. CU, SGP, ABT en D66 hielden vast aan de mo tie om het natuurbeleid op te stellen, PvdA, CDA en VVD steunden het voorstel van het college. De fractie van de CU was het niet eens met het voorstel van b. en w. W. Mol vroeg zich namens deze fractie af of het beleid niet om te buigen is. Hij kreeg daarbij steun van J.M. Aarnoudse (SGP). Hij herinnerde er aan dat zijn fractie destijds de motie had ondersteund. Er was toen ook voorgesteld dat de raad de kaders voor het beleid zouden bepalen. „De doelstellingen voor het natuurbeleid moeten we inbedden in beleid. Het is de taak van de raad die uit te werken. Wij willen de motie handhaven." Maar J. Oudesluijs (PvdA) en J.P. Bout (CDA) zeiden het voorstel van het college te steunen. Volgens Totaal 402 leerlingen van Thoolse ba sisscholen hebben het verkeersdiplo ma behaald. Drie kandidaten zijn ge zakt, in Tholen deden vijf kinderen herexamen, aldus voorzitter H. de Wit van 3VO Tholen. De verkeersorgani- satie organiseerde het praktisch exa men, op de fiets, in Stavenisse, Sint- Philipsland, Tholen, Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Oud-Vosse- Als enige fractie stemde de SGP in de gemeenteraad tegen het geven van een positief advies aan het com missariaat van de media voor de aanvraag van de zendtijd door om roep Tholen. Fractievoorzitter M.J. Klippel zei namens zijn fractie dat hij het niet eens was met de inhoud van een van de kaders die zijn ge steld voor de zendtijd. Het orgaan ii J.J.P.A. Boulogne (ABT) kan de ge meente er zich niet aan onttrekken. Zij moet samenwerken met het wa terschap en het ministerie van LNV en andere belanghebbenden, zo stel de hij. Volgens J. van de Donker (D66) hoeft het niet te ingewikkeld te wor den om het beleid uit te stippelen om dat een aantal regelingen al bestaan. Hij wees er verder op dat er bij de bo- menstichting richtlijnen op te vragen zijn. „Dat hoeft niet veel tijd te kos ten." Maar wethouder W.C. van Kempen wees er op dat het college zich be wust is van het belang dat aan het be houd van natuur wordt gehecht en dat er ook aan uitbreiding wordt gedacht. „De gemeente heeft op dit punt wat te bieden en daar mogen we trots op zijn. Dat verplicht ons overigens tot een goed rentmeesterschap over die zelfde natuur. Maar aan de andere kant hebben we al zoveel in uitvoe ring dat het natuurbeleid is gewaar borgd. In alle nota's zijn die richtlij nen opgenomen. In de jaarplanning is er geen ruimte, maar ook financieel niet. We hebben een strak schema no dig om het werk dat afgesproken is, uit te voeren." Mol bestreed dat het opstellen het na tuurbeleid veel manuren vergt. Vol gens hem gaat het erom om ook een visie op de toekomst van de natuur te hebben. Maar Bout vond het overbo dig. „Niet weereen nota." Aarnoudse zei vast te willen houden aan de motie om natuurbeleid vast te leggen. „Dan horen we wel van het college wat wel en niet mogelijk is." Boulogne benadrukte dat natuurbe leid belangrijk is en wordt. „Kijk maar naar de landbouw, maar nu schijnt natuurbeleid niet belangrijk te zijn." Volgens Bout verdraaide Bou logne de zaken. „Alsof wij niets voor de natuur doen." Boulogne ont kende dat weer op zijn beurt. Burge meester W. Nuis kapte de discussie af toen hij geen nieuwe argumenten meer hoorde. Uiteindelijk steunden PvdA, CDA en VVD het voorstel van het college, maar de meerderheid van CU, SGP, ABT en D66 waren tegen waarna het voorstel werd verworpen. meer. Daarnaast was er een theore tisch gedeelte. In Tholen deden 148 leerlingen mee aan het examen. „Dat is de grootste groep die we ooit gehad hebben", zegt De Wit. Oorzaak is dat van de Eben-Haëzerschool dit keer de groepen 7 en 8 meededen, omdat de ze school het verkeersexamen voor taan in groep 7 wil afnemen. De orga nisatie verliep perfect, mede doordat voldoende ouders zich als vrijwilliger hadden aangemeld. In Tholen fietste wethouder Goossen mee bij het prak tische gedeelte dat het programmabeleid bepaalt, dient namelijk samengesteld te zijn uit vertegenwoordigers van 'de be langrijkste maatschappelijke, cultu rele, godsdienstige en geestelijke stromingen in de gemeente'. Klippel zei dat er niemand van re formatorische gezindte in de pro- gramma-stichtingsraad is vertegen woordigd. Dat was de eerste reden waarom zijn fractie tegen was, de andere betrof principiële redenen. Het voorstel kreeg wel de steun van alle andere fracties. Van Dis wees op een recente publi catie, waarin stond te lezen dat in ons land jaarlijks gemiddeld dertien kinderen overlijden doordat hulpin stellingen niet of onvoldoende op de hoogte zijn van eikaars activiteiten. „Dat moeten we ons aantrekken." In Het huidige Imtech Analyser Sys tems kent de nodige voorlopers. Destijds werd in Sint-Maartensdijk begonnen onder de naam Westing- house. Later heette het Rietschoten Houwens Analyser Systems. Te genwoordig maakt het bedrijf deel uit van het beursgenoteerde Imtech, de Europese technische dienstverle ner op het gebied van informatie- en communicatietechnologie, elek trotechniek en werktuigbouwkun de. Wat gebleven is, is het bouwen van systemen voor de petrochemie en de gasindustrie. De onderne ming heeft juist een interne reorga nisatie achter de rug. In Tholen werken circa 55 mensen, samen goed voor ruim veertig volledige banen. Vanwege ruimtegebrek is de service-afdeling elders op Slabbe- coornpolder ondergebracht. Hoe wel er binnen Imtech nog altijd ge sproken wordt over het concentreren van vestigingen, ziet Barendse het bedrijf niet uil Tholen vertrekken. Na de entree van directeur Barend se, vorig jaar zomer, ging er een Sint-Maartensdijk heeft een buurt- netwerk jeugdhulpverlening ge draaid als proef. Vaste deelnemers waren de scholen, peuterspeelzaal, politie, jeud- en jongerenwerk en jeugdgezondheidszorg (GGD) en maatschappelijk werk. Dit netwerk nieuwe wind waaien bij Imtech Analyser Systems. Meer dan voor heen wordt rechtstreeks zaken ge daan met de eindklant van het pro duct. Daarmee worden de grote ingenieursbureaus omzeild en ope reert Imtech niet langer in een vechtmarkt. Door de gewijzigde strategie komen de sterke punten van de onderneming, met name de technische kennis als het gaat om procesanalyse en milieubewaking, beter tot hun recht. Imtech onder scheidt zich ook, mede dankzij de samenwerking met andere onderde len van de moederorganisatie, door het aanbieden van totaaloplossin gen. De multidisciplinaire benade ring stelt Imtech in staat om de vol le verantwoordelijkheid te nemen bij projecten, van conceptontwik keling en installatie tot en met ser vice en onderhoud. Daarnaast staat Imtech te boek als een onafhanke lijke systeemintegrator, zonder ban den met welke leverancier van ap paratuur dan ook. De gebundelde kracht in techniek en systeeminte gratie maakt Imtech sterk. Daar in alle plaatsen introduceren, was fi nancieel en qua personeel niet haal baar. Inmiddels werd ook nagedacht over de aansluiting tussen plaatselij ke preventieve taken en het provin ciaal aanbod van jeugdzorg. Het resulteerde uiteindelijk in het con sultatieteam, aldus welzijnswethou der mevrouw Velthuis - die mede het woord voerde namens haar collega Van Kempen van onderwijs. De ge meente betaalt het uit het budget voor jeugdbeleid, de provincie legde eenmalig 15.000 euro op tafel. De wethouder legde uit dat wanneer er sprake is van sociaal-emotionele problemen bij kinderen, scholen éérst de eigen zorgstructuur benut ten om tot een oplossing te komen. heeft directeur Barendse geen grote woorden voor nodig. „We verzin nen elke oplossing en proppen het hier in elkaar." Een kleine rondgang door het be drijf maakt duidelijk wat Barendse bedoelt. Voor de leek niet te vatten meters en schakelkasten vormen sa men de meest innovatieve hi-tech apparatuur die er is voor online procescontrole. Ze worden gevat in een betonnen jasje dat bestand moet zijn tegen aardbevingen en andere calamiteiten. Ook staan er proefop stellingen voor onderzoeken doel einden te wachten op verscheping, kleine proeffabriekjes die er uit zien als naftakrakers op miniatuur formaat. Ook produceert Imtech bemonsteringssystemen voor gas sen en andere vloeistoffen. Om de producten in de praktijk te testen, worden er door het bedrijf, met ver gunning, eigenhandig allerlei gas sen gemengd. Zichtbaar enthousiast loopt Barendse over het buitenter rein en somt de bestemmingen op van de diverse objecten. Egypte, Nigeria. Siberië, als een aardrijks- kundekaart komen ze voorbij. Een deel van de medewerkers van Im tech vliegt geregeld uit over de we reld, om ter plaatse te helpen bij de implementatie. Omgekeerd krijgt de vestiging in Tholen bezoek uil alle windstreken. „De hele wereld komt hier langs." Komen ze er niet uit, dan kunnen ze terecht bij het consultatieteam waar een leerling besproken wordt. De behoefte die er bij scholen bestaat aan een schoolmaatschappelijk wer ker, wordt ingevuld met een inbel spreekuur van het algemeen maat schappelijk werk. Landelijk heeft een toenemend aantal kinderen te maken met problemen op het soci aal-emotionele vlak. De doelgroep, tot 12 jaar, bestaat in de gemeente Tholen uit zo'n 4400 kinderen. Coördinator Joyce Somers van het consultatieteam lichtte de werkwijze toe. Ze gaf voorbeelden van signa- Barendse zelf mag gerust een op vallende verschijning worden ge noemd. Met zijn lange zilvergrijze haar en spijkerbroek lijkt hij eerder een wat oudere rockster, dan een di recteur. „Wat schiet ik er mee op om hier tussen al die techneuten in driedelig pak rond te lopen. Ik wil geen afstand tussen de mensen. We werken samen aan hetzelfde doel. Als ik niet naar buiten hoef, draag ik gewone kleren." De bedrijfscul tuur bij Imtech is dan ook niet doorsnee. „Wie hier werkt, moet een vakidioot zijn en gegrepen wor den door de techniek. Er lopen hier heel wat Willie Wortels rond." Een echt feestprogramma voor het zilveren jubileum is er nog niet, be kent Barendse. Het is zelfs hoogst twijfelachtig of het er ooit komt. Van de zomer met het personeel ge zellig een keer samen eten, dat is het wel. Bij Imtech houden ze niet zo van toeters en bellen. Het zijn werkers, doeners. Vooral bezig met de toekomst en minder met het ver leden. Hun bevrediging ligt vooral in het vinden van weer een nieuwe oplossing, die ooit ergens in de woestijn of op een olieplatform op zee zal worden toegepast. Zo doen ze dat al vijfentwintig jaar bij Im tech Analyser Systems. Zo willen ze dat ook de komende jaren doen. „Gelukkig hebben we aan opdrach ten geen gebrek." len die erop wijzen dat een kind kampt met problemen. Somers be nadrukte dat het team - dat tien keer per jaar vergadert (voor het eerst op 24 mei) - pas wordt ingeschakeld als de ouders van een kind daar toe stemming voor hebben gegeven. Ze vullen daartoe een deelnameformu lier in. De deelnemende instanties hebben een signaalfunctie en de op zet is om de aangeboden hulp zo kort mogelijk te laten zijn én licht van aard. Een kind wordt maximaal drie keer besproken in het consulta tieteam, waarna er binnen drie tot zes maanden een nabespreking volgt. Wat het team doet, is in feite signalen verzamelen om preventieve activiteiten te kunnen ontplooien. De privacy is een belangrijk punt. Hiervoor is een richtlijn opgesteld. In principe blijft het besprokene ver trouwelijk binnen het overleg en er wordt geen verslag van gemaakt. Op een kindkaart worden alleen de werkafspraken genoteerd. Deze kaart blijft bij de coördinator en wordt vernietigd als de nabespre king heeft plaatsgevonden. „Het consultatieteam handelt te allen tijde in het belang van het kind. Alleen in zeer bedreigende situaties kan van de richtlijn worden afgeweken." Be roepskrachten die tussentijds advies nodig hebben - dus niet kunnen wachten tot het consultatieteam bij eenkomt - kunnen terecht bij het we kelijkse inbelspreekuur van het maatschappelijk werk. Ze krijgen dan Anja van Dijke aan de telefoon. Het bureau jeugdzorg Zeeland (BJZ) is op afroep beschikbaar voor het consultatieteam. Maar woordvoer der Jacques van der Sneppen ver wacht dat zijn organisatie een be scheiden rol zal spelen. „BJZ is in feite voor de zwaardere gevallen, de geïndiceerde jeugdzorg. Het consul tatieteam is heel goed in staat om te bepalen of een zaak doorverwezen moet worden naar BJZ of naar het algemeen maatschappelijk werk en dat bespaart tijd." Joop v.d. Linden van de GOA-werkgroep lichtte de profielkaart toe voor 0- tot 12-jari- gen, die in het Thoolse project is ontwikkeld. Wanneer een kind pro blemen krijgt op de middelbare school, is aan de hand van die kaart in één oogopslag de voorgeschiede nis te zien en daardoor kan zo effi ciënt mogelijk zorg worden ingezet. Gemeenteambtenaar Ad Kole vertel de over een ander instrument, de di gitale zorgmonitor. Die is in Leeuw arden ontwikkeld en heeft als doel Om in te kunnen spelen op actuele zaken wordt er in de gemeentelijke adviescommissies een vragenuurtje ingevoerd. Commissieleden kunnen dan vragen stellen aan een van de portefeuillehouders over zaken die zij op dat moment van belang vin den. Het gaat om de commissies ruimte, samenleving en bestuursza ken. De verordening op de raadscommis sies moet er voor worden aangepast. Het Thoolse Rode Kruis kent een eerstehulpclub, bedoeld voor jonge ren van 12 t/m 16 jaar met het diplo ma jeugd-EHBO A. Zij kunnen op de, gratis, club actief aan de slag met hulpverlening. Dat gebeurt met Lo- het voorkomen dat jongeren tot 23 jaar voortijdig de school verlaten. „Het digitale systeem wordt gevuld met informatie uit het leerlingvolg systeem. In één overzicht wordt dui delijk welke instanties hulp bieden en sinds wanneer. Het geeft de school verlichting bij de aanpak van het probleem", aldus Kole. Omdat Thoolse middelbare scholieren naar alle richtingen uitwaaieren (Zeeland, West-Brabant, Zuid-Holland) is in voering van dit systeem op Thoolse schaal niet effectief. Daarom is er contact gezocht met de Zeeuwse welzijnsorganisatie Scoop. Maar het zal nog even duren eer hier wat mee gedaan wordt, aldus Kole. Volgens professor Jo Hermanns valt het wel mee met het slecht opvoeden van kinderen door hun ouders. En dat terwijl een onderzoek uitwees dat 78% van de mensen denkt dat zaken als toenemende criminaliteit mede worden veroorzaakt doordat ouders te weinig tijd investeren in hun kinderen. „Het krijgen van kin deren is tegenwoordig een bewuste keuze en wordt steeds langer uitge steld. Eén op de drie Nederlandse huishoudens heeft geen kinderen meer. Vroeger was niet alles beter, maar wél duidelijker. De opvoe dingsidealen zijn veranderd, ouders staan er veel vaker alleen voor door dat de 'pedagogische infrastructuur' (gezin, kerk en school) er niet meer is. Maar het welbevinden van de jeugd vertoont een stijgende lijn en kinderen zijn tegenwoordig in staat hun aandacht te verdelen, zich beter te concentreren." Volgens Hermanns zal 15% van de kinderen tot 12 jaar ooit een behoorlijk probleem hebben (gedrag, spijbelen, winkeldiefstal). „In de meeste gevallen verzinnen de ouders er vroeg of laat een oplossing voor. Maar je hebt twee procent die veel meer nodig heeft." In die geval len moet er niet te veel en te lang overlegd worden, maar moet er snel iemand op af kunnen, stelde Her manns. „Iemand die dingen vanuit het kind gaat organiseren. Wie is er dan in deze gemeente?" De profes sor pleitte voor een plaatselijke te genhanger van het BJZ, zoals een wijk- of dorpspedagoog of ouder- kindcentra. Buurtnetwerken noemde hij een mooi 'iets. „Maar hoeveel kinderen worden er uiteindelijk be sproken? En helpt het ook?", hield hij de zaal met beroepsopvoeders voor. „Er is nog een hele weg te gaan", concludeerde Van Dis aan het einde van de bijeenkomst. De hele gemeenteraad ging onlangs akkoord met de aanpassing. Om het vragenuurtje soepel te laten verlopen, worden er volgens het college van burgemeester en wet houders niet te veel formele beper kingen aan verbonden. De commis sieleden kunnen tien uur van tevoren kenbaar maken dat ze een actuele zaak aan de orde willen stel len. Griffier A. van de Sande hoeft alleen maar te weten waarover de vraag gaat. Het vragenuurtje werd alleen toege past in de gemeenteraadsvergade ringen, maar nu dus ook in de com missies. tus-slachtoffers, bezoeken aan hulp instanties zoals het ambulanceteam en andere evenementen. Zaterdag staat de derde clubmiddag gepland en dan wordt er samengewerkt met het ambulanceteam en de Lotus. De jongeren worden om twee uur ver wacht in het Rode-Kruisgebouw aan de R. Barnenstraat in Sint-Maartens dijk. De clubleiding belooft een spannende middag. Bout zei de exorbitante salariëring van de directie aan de kaak te willen stellen. „Juist na een jaar dat er zo veel is misgegaan. De hoogte van de vergoeding staat niet in verhouding tot de prestaties die ze geleverd heeft. Bij Delta is het salaris aanzienlijk la ger, maar we houden toch graag de vinger aan de pols. Er wordt nu vijf procent gekort op de bonus maar dat staat totaal niet in verhouding tot wat er bij de administratie is misgegaan. Gezinnen zijn er door in de proble men geraakt. We willen snel actie. Hoe gaat men in de toekomst om met salariëring? Klantentevredenheid zou een van de criteria moeten zijn voor de hoogte van de bonus. Wat vindt het college van het verhogen van sa larissen en van bonussen?" Voor de CU was het zelfs maar de vraag of er bonussen toegekend moeten worden. P. van Belzen zei namens zijn fractie dat een directeur loon krijgt en geen bonus behoeft. De CU vroeg de raadsleden hoe zij tegen de zaak aankijken. ,We spre ken wel over energiebedrijven, maar de kern is dat deze bedrijven primair in het leven zijn geroepen om onder meer de inwoners van onze gemeen te te voorzien in noodzakelijke ener gie.' Wethouder K.A. Heijboer antwoord de dat hij 'onmogelijk namens het college in details' kon antwoorden. De wethouder zegde toe een en an der wel te kunnen onderzoeken. Bout zei dat hij een motie klaar had liggen om de zaak aan de orde te stellen. Bout kwam ermee tijdens het zogeheten vragenuurtje dat aan de behandeling van de agendastukken voorafgaat. Maar volgens M.J. Klippel (SGP) kan er volgens een bepaling in het reglement van orde geen motie inge diend worden tijdens het vragenuur tje, volgens een andere bepaling weer wel. Bout zei dat hij het indienen van de motie af zou laten hangen van de re actie van het college. Heijboer ant woordde dat hij de vragen mee zou nemen naar de vergadering van aan deelhouders. Daarop hield Bout de motie op zak. Van Belzen vroeg ook of de wethouder de vragen van de CU mee zou willen nemen. Heijboer bevestigde dat. Soms is het onvoorstelbaar hoe in Tholen gevestigde bedrijven wereld wijd opereren. Dat geldt zeker voor het op het bedrijventerrein Slabbe- coornpolder gevestigde Imtech Analyser Systems. Imtech ontwikkelt meetapparatuur voor de olie- en gasindustrie. De producten van het be drijf vinden hun weg naar het Midden Oosten. Verre Oosten en Afrika. Dit jaar viert de onderneming het feit dat het zich 25 jaar in de mondia le technologietop bevindt. Eerst vanuit de vestiging in Sint-Maartens dijk en vanaf 1992 in Tholen. Na een moeilijke periode kijkt Imtech volgens directeur Willem Barendse met vertrouwen naar de toekomst. „We komen om in het werk." Wie hier werkt, moet een vakidioot zijn en gegrepen worden door de techniek zegt directeur Willem Barendse. Wanneer u regelmatig/jaarlijks giften doet aan bepaalde instel lingen, dan kunt u die giften in aftrek op uw belastbaar inko men brengen. U moet dan wel met de volgende voorwaarden rekening houden: 1. U moet de giften doen aan kerkelijke, levensbeschouwelijke, charitatieve, culturele, wetenschappelijke of algemeen nut beogende instellingen; 2. U moet de gedane giften met schriftelijke bewijzen kunnen aantonen; 3. Giften zijn pas aftrekbaar als zij samen meer zijn dan 60,- en 1% van uw verzamelinkomen (dus het totaal van box 1 tot en met 3); 4. Giften zijn aftrekbaar tot maximaal 10% van uw verzamel inkomen. U wordt dus elk jaar geconfronteerd met de "drempel" van 1% van uw verzamelinkomen en dit kan in de loop van de jaren een flink niet-aftrekbaar bedrag worden. Wanneer u in enig jaar de drempel van 1% niet zal halen of wanneer u het gehele bedrag van uw gift(en) in aftrek wilt brengen, kunt u overwegen om de gift(en) te doen in de vorm van een periodieke gift. Hoe werkt dit? a. U gaat naar de notaris en laat een schenkingsakte opmaken waarin u bepaalt dat u jaarlijks een gift doet aan een instel ling van uw keuze. U kunt deze bedragen overigens ook per maand of per kwartaal betalen; b. De geschonken bedragen moeten elk jaar precies hetzelfde zijn; c. U schenkt voor een periode van tenminste 5 jaar. Als u over lijdt vervalt deze betalings-verplichting automatisch. U kunt vervolgens het gehele bedrag van deze giften in aftrek brengen! Overig: - Vaak is de ontvangende instelling bereid om de kosten van de notariële schenkingsakte geheel of gedeeltelijk voor haar rekening te nemen; - Wanneer de contante waarde van de toegezegde giften minder is dan 4.303,- (cijfer 2005), dan is de schenking be lastingvrij voor de ontvangende instelling. Wanneer u van deze mogelijkheid gebruik wilt maken, neem dan contact op met uw adviseur of de instelling, aan welk u deze periodieke gift wilt doen. Zij kunnen u ongetwijfeld ver der helpen. E.T.M. (Gidy) Jansen Federatie-belastingadviseur De Rijke Partners Adviesgroep te Oud-Vossemeer Telefoon (0166) 678 250 e-mail jansen@derijke-partners. nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7