't Zwaluwnest is nieuwe winkel in de Voorstraat van Stavenisse Overweldigende start van gezinsmode Landgraaf Tholen Verkeersschool MATTEMBURGH De waetersnööd van 1906 rondom Pesööt Van den Ouden Makelaardij houdt a.s. zaterdag Open Huizen Route Wwe>ntti<j Circus in Tholen en in Poortvliet Heieen Wesdorp verandert assortiment maar toonbank blijft Voorjaarsmarkt in Stavenisse Donderdag 12 mei 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het zal de lezers van Werèntug niet verbazen dat de schrijvers van deze rubriek zelf fervente lezers zijn. De dagelijkse krant, het weekblad, vakbladen en tijdschriften en zeker niet op de laatste plaats hun boeken. Zelf ben ik geen vaste bezoeker geweest van de in Vossemeer overi gens opgeheven bibliotheek. Het liefst koop ik mijn boeken zelf. Favoriet zijn bij mij vooral de boeken die handelen over het ontstaan van de staat Israël in 1948 en de geschiedenis van Joodse families daarvoor en daarna, zoals ze o.a. beschreven zijn door Leon Uris en Chaïm Potok. Hondekar Giertieje Stavenisse is weer een winkel rijker. Sinds vrijdag kun nen klanten in de Voorstraat terecht in 't Zwaluwnest bij Heieen Wesdorp. Voor haar kwam een wens in vervul ling. Sinds enkele jaren staat ze op rommelmarkten met restpartijen. Dat beviel haar goed, maar nu kan ze vanuit haar eigen winkel opereren. Voor veel Stavenissenaars is de winkel nog bekend uit de tijd dat Cor den Braber er kantoorartikelen, etenswaren, werkkleding en matrassen verkocht. Het assortiment is veranderd maar de toon bank met snoepjes is gebleven. In Tholen is zaterdag een grote nieuwe winkel geopend: gezinsmode Landgraaf. De consumenten namen gretig een kijkje in het voormalige pand van de Cl000 aan de Eendrachtsweg. „De start was overweldigend, ja boven alle verwachtingen", zegt A.P. Enckevort, districtshoofd voor het zuiden van Landgraaf, dat 95 winkels heeft in Nederland en België. Tweede winkel Meer mode Lekker goedkoop Zaterdag 14 mei a.s. houdt Van den Ouden Makelaardij uit Tholen een Open Huizen Rou te. Woningzoekenden en - geïnteresseerden kun nen dan zonder een afspraak te maken ge heel vrijblijvend diverse panden bekijken. Reacties van, letursof.de rubriek, zijn, welkom, bij de dialectgroep Tholen,, tel. 0166-602226 Mar 'n biezonder verhael, ge- schreve deur m'n schöönvo- ader en uutgewerkt deur m'n jongste dochter in boekvurm, is mien ök êêl dierbaer. M'n schöönvoader is inmiddels van twee êêuwen trug zohe- zeid, ge bore in 1899. Zo as bie- nae oalle errebeierskinders was t'r gin geld om deur te le ren, ie zou 't vast gekund ebbe. Getuuge z'n prachtige and schrift en de wieze waerop tie z'n levensverhael op papier gezet eit. 't Grootste dêêl van z'n boek gaet over 't familiele ven. Mar vooral in 't begin van z'n boek vertelt ie boeiend over z'n vroege jeugd en ge beurtenissen die ok buuten de femilie lezenswaerdig bin dienk 'k. Vader Frans is opgegroeid op Botshoofd, het gehucht dat ligt tussen Oud-Vossemeer en Tholen, bezijden de boerderij Karnemelkspot van de fami lies Geluk. Als kleuter trok hij veel op met zijn grootvader. Die had meer tijd voor hem dan zijn druk bezette vader. Met vriendjes spelen op Bots hoofd kon niet, eenvoudig om dat hij in die tijd het enigste kind van 'Pesööt' was. Fransje zijn opa had een stuk land in eigendom vlakbij Botshoofd. Voor zijn kleinzoon maakte hij allerlei speelgoed. Een kruiwa- gentje, een houten rijfje en zelfs een kleine tweedelige dorsvlegel. Opa's land dat 'Bosch' genoemd werd, kon het best bereikt worden met een door opa zelfgemaakte boot. Het land werd door drie watergangen doorsneden, wat het moeilijk maakte om in lan ge rechte rijen te werken. In de herverkaveling rond 1956 zijn die meanderende grote sloten helaas verdwenen. In de bóót naeme ze eten mee voor onder schooftied, ze dronke 'n bakje en soms deje ze 'n tukje tussendeur, saemen onder 'n ouwe deken in 't böötje. D'n ouwe man mit z'n riengbaeretje en de kleuter ad- den 'n biezondere band mee mekoare. Opa lêêrden Fransje êêl vee diengen. Dosse in de maet die opa angaf mit z'n grööte dosvlegel en 't kind mit z'n speelgoedvlegeltje. Ze vis ten vanuut 't böötje op pae- lieng en da gieng d'n êêne kêêr netuurluk beter dan d'n anderen, lenkele jaeren nae Fransje wier d'r op Pesööt nog een Fransje gebore, 'n neefje van m'n laetere schöönvoader. Saemen aelden ze êêl wa kat- tewaed uut. Zo vonde de neef jes op 'n dag an 't schorre 'n dööien ond. Z' aelden 'n mes tuus en ze vilden da bêêst êê- mael en ze sneje oal z'n inge wanden d'r uut. Dat adde ze de vèrrekesslachter ok wè 's zien doen èn dat moste ze zei- lef toch ok 's probere! r Toen Fransje vijf jaar werd, vonden zijn ouders het hoog tijd worden om naar de be waarschool te gaan. In de Mo lenstraat - waar nu de Voorhof van de kerk is - hielden een paar dames een bewaarschool 'op eigen risico'. Zijn moeder bracht hem de eerste dag weg. Daarna moest de kleine maar zien om thuis te komen, een kilometer of drie lopend naar huis. Gelukkig waren er af en toe mensen die naar Tholen reden met paard en kar. Er was zelfs een man die met een hondenkar regelma tig naar Tholen reed. De bij naam van die man was Fok- kertje, en in de door drie honden getrokken kar was meestal wel plaats voor de kleine Frans. Ook een visboer, die Vettekaate genoemd werd en vaak diep in het glaasje keek, gaf nog wel eens een lift aan de schooljongens. Op 'n kwaeje dag, 12 maert 1906, stae boer Heestermans al om alluf viere bie Jan Gelok in de Meulestraete te wachten mit z'n uufkarre op de school- kinders van Pesööt en de om liggende boerderieën. D'r was a daegenlang wester- tot noordwestersturm gewist. De boer was êêl ongerust, want ie ad gezien at de schepen in de Eendracht wè êêl oag boven de zeediek uutstaeke. 't Most bovendien nog giertieje worre ok. Bie de dreve van de Tore- noeve liet de boer de school- jonges uutstappe, mit de boodschap om zo gauw meu- geluk naer uus te gaen. De golleven sloege al over d'n diek lienks van Pesööt. „Moe der was blieë da 'k veilig tuus gekomme was", schrief Frans in z'n levensverhael. Opa nam 'm nog 'n keer de diek mee op om te kieken, 't Was nog erre- ger geworre en opa besloot om z'n kleine veestaepel in veiligheid te gaen briengen. De béésten waere amper buut- en of d'n diek van de Slabbe- coornpolder breek deur. D'n elleft van dat diekje wier de polder ingedreve, de boamen stienge nog overènde. Onder weg viele ze in de stroom êên vö êên omvarre. „De beesten gingen nogal te keer. Sommige zagen we ver drinken en anderen bereikten wel de Thoolse dijk, waar ze vaste grond onder de voeten kregen. Al zou ik tweehonderd jaar worden, de aanblik van die aanrollende muur van wa ter zal ik nooit vergeten". Al dus schrijft mijn schoonvader, inmiddels tachtig jaar oud in begin 1978, zijn herinneringen op uit de tijd dat hij zeven jaar oud was. In het huis van de buren, dat wat hogerop stond, legde zijn moeder hem die avond van de doorbraak op bed, samen met zijn tien maanden oude zusje. „Na wei nig tijd sliepen we als var kens", gaat hij verder, niets wetend van de drama's die zich de nacht daarop nog af zouden spelen. Thoolse schip pers haalden de bewoners van Botshoofd de andere dag met hun boten op. Het water was wat gezakt en door het zijraam boven werden ze met een lad der van de zolders gehaald. Als evacuees kwamen ze in eerste instantie in Tholen te recht, waar de meesten tijde lijk onderdak vonden. In een volgende aflevering hoop ik het vervolg van die dagen neer te schrijven. Cees de Leeuw, Oud-Vosse- meer. De doorgebroken dijk tussen de Leguit- en de Oud-Kijkuitpolder. Circus Bavaria uit het Vlaamse Evergem doet volgende week Tholen aan. Op dinsdag 17 mei staat de circustent aan de Dee- straat in Poortvliet, waar 's mid dags om vier uur een voorstelling is. Aan de Zoekweg in Tholen worden drie voorstellingen gege ven: woensdag 18 mei om drie en zeven uur en donderdag 19 mei om vier uur. Het publiek krijgt een afwisselen de show te zien met artiesten, clowns en dieren. Zoals directeur Bartelli met zijn wonderpaard An dy, de hondenrevue en duiven van familie Romatku, miss Maria aan de trapeze en met een hoelahoep- act, de hand- en hoofdstand van het duo Willy, jongleur Yveta Be- rosini, miss Kreskova aan het ver ticale koord, de stoelenbalance van Vincent Kresek en mister Ge orges met zijn diabolo's. Als een rode draad lopen de reprises van clown Picolina door de show. Toe gangskaarten zijn vanaf een uur voor de voorstelling te koop, maar ook 's morgens tussen elf uur en half een aan de kassawagen. Heieen Wesdorp liet de toonbank met snoeplades in de winkel aan de Voorstraat intact. Aan het pand is aan de buitenkant niet veel veranderd. De twee zuilen naast de deur en de etalagcramen zijn gebleven, maar de gevel is voorzien van steenstrips. Binnen roepen de toonbank, de wandkasten en de gele tegeltjes herinneringen op aan vroeger tijden. Heieen Wes dorp liet het bewust intact. De toon bank werd slechts een klein stukje verplaatst. In 't Zwaluwnest is van alles te koop: ondergoed, kinderkleding, sokken, speelgoed, schoolspullen, geurtjes, shampoo, inpakpapier, sie raden, shirts en spijkerbroeken. tweede handsboeken, badslippers, puntmesjes, vliegenmeppers, knij pers, plantenspuiten, waterkokers, hobbyspullen, maar ook fietsbanden en kleine accessoires voor auto's, en snoep. Dat snoep was al de trek pleister van de vorige eigenaar. Kin deren kunnen nu ook weer kiezen uit de snoepjes die achter de raam pjes in de lades in de toonbank zichtbaar zijn. „Tot acht jaar geleden was de win kel in gebruik. Het pand schijnt al 300 jaar oud te zijn. Augustus vorig jaar kwam het pand te koop. We hebben gewikt en gewogen want we woonden erg naar ons zin in de Prinses Irenestraat. Maar mijn man en mijn kinderen staan er helemaal achter." Sinds twee jaar staat de 37-jarige op markten. Elke zaterdag ging ze met een bus vol spullen onder meer naar Goes, Roosendaal en Herkingen. Meestal met tweede handspullen, maar ook wel met restpartijen. Ze genoot ervan. Van de gezelligheid. Ze gaat graag met mensen om. „Ik kreeg ook steeds meer mensen thuis aan de deur die kwamen vragen of ik dit of dat niet had. Toen kwam dit te koop. Ik wilde nooit verhuizen, maar de sfeer van het oude pand hier aan de mooie Voorstraat was zo aantrekkelijk dat we het wel gedaan hebben. Het is ideaal dat je bij je spullen woont, want elke vrijdag avond de bus volladen en zaterdag avond weer uitladen, is een heel werk." Het was voor het hele gezin een he le stap, zegt ze. Te meer omdat er het nodige verbouwd moest worden aan het pand om er in te kunnen wo- A.P Enckevort. districtshoofd zuid van Landgraaf, stond zaterdag bij de opening van de nieuwe vestiging aan de Eendrachtsweg in Tholen zelf achter de kassa in verband met de drukte. Met name de vraag naar kinderkle ding heeft dhr. Enckevort verrast bij de opening in Tholen. „De vraag naar baby-, kleuter- en kin derkleding was gigantisch. In on gelofelijk grote hoeveelheden ging dat over de toonbank, evenals kleinvakartikelen als ondergoed en sokken. Met pakken tegelijk werd dat verkocht. Het is de hele dag druk geweest en de reacties waren positief. ,Dit hadden we echt no dig in Tholen', kregen we van klanten te horen. Met name kinder rijke gezinnen reageerden zeer ver heugd op ons assortiment." Het winkelende publiek liet twee reacties horen. Aan de ene kant blij dat het pand na vele maanden van leegstand weer een bestemming heeft en daardoor voor levendig heid in de stadskern zorgt. Aan de andere kant ook bezorgdheid van eventuele gevolgen voor andere winkels in de kledingbranche in Tholen. Landgraaf heeft vier medewerkers in Tholen aangesteld: Jannie van Oudenaarde, Linda de Groen, Eri- ka van Weenen, alle drie uit Tholen en Elvira Zwegers uit Oud-Vosse meer. Enckevort is alleen bij de op start aanwezig en voor hem was het zijn 45ste opening bij Landgraaf. Drie weken geleden kwam er een vestiging in Spakenburg bij en op het verlanglijstje staat nog Zierik- zee. In Tholen was het een hals-over- kop-opening. „We hadden al gerui me tijd geleden een collectie voor Tholen gereserveerd, maar door omstandigheden duurde de ope ning veel langer dan de bedoeling was. Voor de Pinksteren moesten we open zijn en daarom zijn we zonder te verbouwen maar begon nen. Het is eigenlijk een tijdelijke noodwinkel, want normaal is onze winkel veel luxer aangekleed dan nu het geval is. De hele voormalige supermarkt is benut, behalve het magazijn en de slagerij; die zijn af geschermd. In de winkel beschik ken we over vier paskamers." Volgens Enckevort kunnen er in principe twee winkels in het pand, maar Kruidvat, dat nu in de Kerk straat in Tholen een vestiging heeft en een groter pand wil, zag voorlo pig af van verhuizing. Daarom huurt Landgraaf nu de volledige 400 m2, maar het blijft de bedoe ling dat er een tweede winkel komt en dat er nog een verbouwing plaatsvindt. Dat kan echter nog een jaar duren of een aantal maanden. Tholen stond al langer op het ver langlijstje van Landgraaf, maar het was wachten op een geschikt pand. „Dankzij onze goede connecties met Cl000 zijn we hier aan de Eendrachtsweg gekomen en door een combinatie van factoren - de modeshows aan de Botermarkt - was het op de openingsdag extra druk. We zijn blij met Tholen", al dus Enckevort. „We passen ons ook aan aan de plaatselijke gebrui ken, zoals we dat ook op de Veluwe en in de Alblasserwaard doen. In kerkelijke streken zijn we heel sterk vertegenwoordigd, maar ook in België hebben we 25 winkels. We laten iedereen in zijn waarde." Enckevort werkt al 36 jaar bij Landgraaf. Hij begon toen er 8 winkels waren, nu zijn dat er 95. Gezinsmode Landgraaf prijst zich aan met .lage prijzen voor het hele gezin', maar volgens Enckevort is het assortiment kwalitatief hoger dan bij Zeeman, een andere keten zaak in de textielsector. „Onze prij zen zijn ook zeer scherp, maar we hebben meer mode in het vak. Veel meer confectie en een totaal assor timent vanaf pasgeborenen tot en met de oma's en opa's. Ook voor klassieke broeken kun je bij ons te recht, naast heren- en damesjacks, modieuze schoenen, strandslippers en ook voor een paar bretels. Veel van onze kleding komt uit Enge land en Frankrijk. We zitten heel kort op de markt en voeren eigen merken. In het Verre Oosten heb ben we in eigen beheer een aantal ateliers. Landgraaf biedt een totaal assortiment en we zijn heel blij met onze nieuwe vestiging in Tholen", aldus dhr. Enckevort. nen. In oktober zijn ze er mee be gonnen. Met hulp van vrienden heb ben ze bijna alles zelf kunnen doen. Toen de winkel onder handen werd genomen en er de eerste spullen werden binnengebracht, stonden de mensen te popelen. „Wanneer ga je nou open, vroegen ze steeds maar. Ze gluurden eens naar binnen en waren nieuwsgierig wat het zou worden. We zouden pas eind mei opengaan, maar we zijn vrijdag al begonnen. Dat kwam ook omdat onze Poolse vrienden nog hier wa ren. Die hebben ons heel goed ge holpen. Ze zijn er drie keer voor uit Polen gekomen. Ook om te helpen bij de laatste loodjes. We konden hen ook niet nog een keer uit Polen laten komen. Zaterdag was het heel druk in 't Zwaluwnest. Zondag was het moe derdag. „We hebben hele leuke reac ties gehad. Mensen zijn enthousiast. Iedereen wil de sfeer proeven die ze van vroeger nog kennen. En er is hier ook bijna niks op het dorp." Heieen Wesdorp heeft naar een naam gezocht die past bij de win kel. Het lag wat te veel voor de hand om het de winkel van Sinkel te noemen. „Nee, maar 't Zwaluw nest geeft het wel weer. Nest omdat we hier zelf een eigen nest zijn gaan bouwen. En omdat we al veel mensen over de vloer kregen die steeds terugkomen. Dan doen zwa luwen ook. Die vliegen ook in en uit. En nu maar hopen op de klan ten die in en uit lopen." Want hoewel er veel te krijgen is, niet alles is aanwezig in de winkel. „Daarom kunnen mensen gewoon binnen lopen om te komen kijken. De prijzen zijn laag. Dat moet wel. Daarom koop ik restpartijen in. Hier zijn geen dure kristallen kan delaars te koop. Het moet lekker goedkoop zijn, vooral voor kinde ren is dat erg belangrijk. Verder is het even afwachten." Heieen Wesdorp hoeft er niet van te leven. „Ik hoef niet elke. week te bedenken welke omzet ik moet ha len om er van rond te komen. Ge lukkig niet." Ook voor het pand achter de karakteristieke leibomen staan artikelen buiten. Ook de groe ne brievenbus van de familie Wes dorp. „Voorbijgangers dachten dat die te koop was. Mijn man heeft er toen het huisnummer 31 opgezet. Toen dachten ze dat de bus 31 euro kostte. Hij was dus zo wegge weest." Op het Van der Lek de Clercqplein in Stavenisse organiseert het comité van Woord en Daad zaterdagmor gen een voorjaarsmarkt met kinder rommelmarkt. Tussen 9 uur en half één is er vanalles te koop voor de tuin, zoals perkgoed. bloembakjes, gereedschappen en tuinbeeldjes. Verder worden onder meer slaatjes, snoep, koek, cadeau-artikelen en speelgoed aangeboden en ook zijn tweedehands boeken te koop (daar voor kunnen nog tot vrijdag boeken worden ingeleverd). Kinderen bie den allerlei tweedehands artikelen te koop aan op de rommelmarkt. Voor Woord en Daad kunnen ook weer lege cartridges, postzegels, waardebonnen en mobiele telefoons worden ingeleverd. De netto-opbrengst van de voor jaarsmarkt wordt verdubbeld door de nationale commissie voor inter nationale samenwerking en duurza me ontwikkeling. De revenuen gaan naar een project van Woord en Daad in Haïti, waar in Leogane een vak school met vier studierichtingen wordt gerealiseerd. laagd! "Na de intest heb ik gekozen voor Mattemburgh. Zo wist ik vooraf niet alleen de prijs van mijn autorijbewijs, maar ook mijn examendatum. Zo heb ik voor 1190,- compleet mijn autorijbewijs gehaald Geslaagd? Ja natuurlijk... in één keer met maar 19 lessen" Tim Friderichs, Poortvliet. 14 maart begonnen... 4 mei geslaagd.' Aanbod voor SNELLE beslissers. We geven nu een examengarantie (1 herexamen met 2 praktijklessen inbegrepen). Ook al ben je nog geen 18 jaar, reserveer nu alvast je nj-opleiding. Dus succes verzekerd! Zeker weten dat ook jij slaagt Vanaf 995,- heb je al een spoedcursus incl. het volledige CBR-examen. Van Dedemstraat 182 - 4611 BE Bergen op Zoom Pak je telefoon en bel 0164-2374 04 Advertentie LM. Makelaar Henk Sturris geeft een toelichting op deze actie ve wijze van het woningaan bod presenteren: „Als make laarskantoor (aangesloten bij het VBO) zetten we ons graag actief in om onze opdrachtge vers van dienst te zijn. Een be proefde goede manier om de drempel voor woongeinteres- seerden te verlagen is een Open Huis te houden. De ma kelaars van ons kantoor zijn zaterdag aanwezig, zodat we zoveel mogelijk mensen de mogelijkheid kunnen geven om al deze panden te bekij ken. De Open Huizen Route speelt zich zaterdag 14 mei af bij di verse woningen op het eiland Tholen. „Het aanbod is gevarieerd, van eengezinswoningen tot en met karakteristieke en mo numentale panden. Vanaf 10.00 uur tot 14.00 uur kun nen verschillende panden worden bekeken (voor de exacte tijden zie de adverten tie op pagina 6). Ook is het natuurlijk mogelijk om deze panden buiten deze tijden te bekijken. De reacties die we er nu al op hebben ontvangen zijn posi tief. Veel mensen vinden het een leuk idee en hebben al aangegeven zaterdag even een kijkje te komen nemen. Uit deze laatste opmerking, die ik al een aantal keren heb gehoord, straalt de onge dwongen sfeer die bij een Open Huizen Route past. Wij zien deze actie dan ook met enthousiasme tegemoet." legt Henk Sturris uit. Op pagina 6 kunt u in de adver tentie van Van den Ouden Ma kelaardij de agenda voor de Open Huizen Route raadple gen en zien wanneer u bij wel ke woning terecht kunt. U kunt hiervoor ook met het kantoor bellen via 0166-606926 of kijk op www.vandenouden.nl Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5