Wethouder geeft startsein Zuyderdijk Succesvolle verkoop Scherpenisse Familie Jansen(s) is te boek gesteld Opknappen spits kost 77.750 euro Bouw vmbo-school achter Meulvliet in Tholen C. Dekker uit Poortvliet 102 Helft van huizen nieuwbouwwijk in Sint-Philipsland is verkocht 62 jongeren straf via Halt Provincie keurt nieuw raadhuis Tholen goed Logeerkoffertje bij de bibliotheek Containers Donderdag 12 mei 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De eerste heipaal voor het nieuwbouw wijkje Zuyderdijk in Sint-Philipsland ging dinsdagmiddag de grond in. Wethouder K.A. Heijboer gaf daarmee een officieel tin tje aan het uitbreidingsplan dat 19 huizen omvat. Onge veer de helft ervan is inmiddels verkocht. Verschillende toekomstige bewoners - hoofdzakelijk afkomstig uit de zuidrand van de regio Rotterdam - waren getuige van de mijlpaal. Info-avond nieuwbouw Markiezaat college Om de bouw van de nieuwe vmbo-school van het Mar kiezaat college in Tholen mogelijk te maken is door de gemeente een voorontwerp-bestemmingsplan ingediend bij de provincie. Daarin wordt ook de mogelijke uitbrei ding van het sport- en gemeenschapscentrum Meulvliet opgenomen. Concrete plannen zijn daar echter niet voor, maar volgens b. en w. is het praktisch om dat nu ook al vast te regelen. Mogelijk komt er ook een van de basis scholen in de wijk Stadszicht. Woensdagavond worden in Meulvliet de omwonenden voorgelicht over de plan nen. Bakermat van Thoolse familie in Doel Meer dan tien jaar hebben Adriaan en Levina Jansens- Slabbekoorn uit Goes gewerkt aan het uitpluizen van de stamboom van hun familie. De resultaten vullen 300 pagina's in een onlangs verschenen boek met als titel 'Genealogie en historie van het geslacht Jans-s-e- n-s'. Van de stamvader Jan Jacobs, in 1727 overleden in Doel op de westelijke Scheldeoever in Vlaanderen, is onder meer op Tholen een talrijk nageslacht te vin den. Marike de Klerk De wijk Zuyderdijk komt aan de rand van Sint-Philipsland. tussen de Zuiddijk en de Plataanstraat. Rechts is de openbare basisschool De Luyster zichtbaar. Na het slaan van de paal - het was voor de wethouder de eerste keer in zijn inmiddels zevenjarige loop baan - werd in dorpshuis De Wim pel teruggekeken op de totstandko ming van het project. In 1999/2000 zijn de gesprekken tussen de ge meente en de projectontwikkelaar erover begonnen. Maar het was moeilijk om tot een financieel aan vaardbaar plan te komen, zei wet houder Heijboer. „Met een bijdra ge uit de exploitatie van het aangrenzende plan Graefnisse wa ren we er nog niet." Daarom paste de gemeente ook geld bij uit het fonds investering stedelijke ver nieuwing (ISV) én nam de kosten van de infrastructuur voor haar re kening. Volgens Heijboer ging de financiering van dergelijke projec ten een stuk gemakkelijker. „Toen de ISV kwam, kreeg de gemeente voor een periode van vijfjaar maar een klein beetje méér geld dan voorheen per jaar", schetste hij het probleem. Daardoor wordt het re aliseren van zogenaamde inbrei- dingsplannen - het vullen van gaten in of vernieuwen van bestaande be bouwing - moeilijker. Tegelijker tijd worden dergelijke projecten belangrijker dan uitbreidingsplan nen. Zeker als de nota omgevings beleid van de provincie van kracht wordt, waarin 50% inbreiding en 50% uitbreiding als uitgangspunt is opgenomen. De wethouder zei dat de samenwerking tussen gemeente en projectontwikkelaar Van den Nieuwendijk uit Stellendam goed is verlopen. De heer Krijger van het aannemingsbedrijf onderstreep te dat en bood de wethouder een boekwerk aan. Op de plek waar het wijkje komt, stonden voorheen loodsen van het loonbedrijf Fase en een winkel van J. Verwijs. Met de bouw van wo ningen is er zeker sprake van een opwaardering van de omgeving, aldus Krijger. Door diverse typen huizen te bouwen wordt mede ge stalte gegeven aan een dorps ka rakter. Er komen vier vrijstaande woningen, acht rijtjeshuizen en ze ven twee- en drie-onder-een-kap. Ingenieursbureau IOB te Helle- voetsluis heeft mooie, eigentijdse ontwerpen gemaakt, zei Krijger. De verkoop stagneert momenteel iets. Maar de makelaarskantoren Van den Ouden en Sinke Komejan verwachten dat de belangstelling aantrekt zodra de bouw is gevor derd. Vijf informatiedagen in de voorbije drie maanden trokken wél iedere keer belangstellenden. Eind deze en begin volgende maand worden daarom opnieuw informa tiedagen gehouden. De plaatselijke markt is afgeroomd door de wijk Graefnisse, menen de makelaars. De kopers komen dan ook hoofd zakelijk uit plaatsen net ten zuiden van Rotterdam. Het zijn gezinnen met kleine kinderen, die rust, ruimte en veiligheid zoeken. Ook de watersportmogelijkheden spe len een rol bij de keuze van Zuy derdijk in Sint-Philipsland als woonplaats. VERVOLG VAN MODESHOW Joyce de Weert, dochter van een me dewerkster van Inema, en Helène Jansen uit Poortvliet lieten kleding voor jongere vrouwen zien. Ook Nel Geuze en Mariët de Weert met enke le kinderen liepen over het speciale podium, dat afgesloten werd door een nieuw model Renault Modus van autobedrijf Bal. Voor een verras sing zorgden Thijs en Marleen Schil ders uit Roosendaal, die vorig jaar al trouwen, maar zaterdag op de Boter markt nog een huwelijksaanzoek in scène zetten zoals in het tv-program- ma Love Letters. Ze waren gevraagd door juwelier Angelique, waar ze destijds hun ringen hadden gekocht. De modeshows werden om elf, één en drie uur gegeven en de laatste trok de meeste belangstelling. De wind was toen ook wat gaan liggen, want 's morgens stond er nog een stevige bries. Een grote partytent ging toen nog even de lucht in en viel op een passerende fietser. Met vereende krachten werd de tent weer op zijn plaats gezet. Na de modeshows* waarbij de dames en heren zich steeds vijf keer in een andere creatie staken, lieten de winkeliers in een speciale uitmonstering hun produc ten zien. Ook dat werd door de kij kers gewaardeerd. Fietsenzaak Peter Terlouw zorgde steeds voor een spectaculaire afsluiting met een de monstratie van Patrick Smit, de Ne derlands kampioen ,trial biker' die zich een ware kunstenaar toonde op de fiets en op hoog niveau acteerde op de Botermarkt. Jeugdvoetballers die hadden meegedaan aan het Bon Giornotoernooi genoten er nog even van mee toen ze zaterdagmorgen een rondje maakten door Tholen. De Thoolse politie heeft vorig jaar 62 keer een jongere die een strafbaar feit pleegde, doorverwezen naar bureau Halt voor een alternatieve straf. In heel de Oosterschelderegio ging het om 273 verwijzingen. De piek lag in december ten gevolge van de jaarlijk se vuurwerkactie, maar ook maart en juni sprongen eruit. Halt Oosterschel deregio loste 345 zaken op: 285 met een Haltafdoening en 60 met een Sto preactie. Vermogensdelicten (31%), vernieling (27%) en vuurwerkovertre ding (22%) waren de meest voorko mende delicten. In de Oosterschelde regio en Walcheren betrof de Haltafdoening in 84% van de gevallen jongens. De leeftijdsgroep van 14 jaar werd het meest doorverwezen. In 26 zaken werd iemand voor de tweede of derde keer doorverwezen. En in 105 gevallen is er bemiddeld in de schade, waarbij het totale schadebedrag 22.456 euro bedroeg. De Halt-bureaus Oosterschelderegio en Walcheren zijn sinds 1 januari gefuseerd. Voor de af doening van strafzaken zal vanaf 2007 een kostendekkend tarief gerealiseerd moeten zijn. Ten aanzien van preven tieve taken zullen gemeenten kunnen kiezen of ze er gebruik van maken. Het aandeel van de gemeente Tholen in de kosten van Halt bedroeg vorig jaar 14.451 euro. Het voormalige stadhuis aan de Hoogstraat in Tholen staat in de steigers voor de renovatie van de spits. Het torentje van het voormalige stad huis in Tholen wordt gerestaureerd. Het houtwerk in de torenspits wordt hersteld, maar ook de leien op het dak. Verder worden er klimhaken in het dak aangebracht en worden het voegwerk en de goten onder handen genomen. De spits wordt opnieuw in de verf gezet en de ornamenten wor den opnieuw op de torenomloop aan gebracht. De kosten van de opknap beurt bedragen 77.750 euro. Het gebouw aan de Hoogstraat staat al twee weken in de steigers. Van het monument is niet veel meer te zien. Wel valt de tijdelijke groene ombouw op vanaf de Thoolse brug. Het sil houet van het stadje is er door veran derd. Dat kan nog wel even duren, want de werkzaamheden zijn tot au gustus voorzien. De gemeente biedt in de gemeentelij ke informatierubriek haar veront schuldiging aan voor het ongemak dat de renovatie veroorzaakt. De aan nemer besloot namelijk om de straat af te sluiten tijdens de opbouw van de steigers door steigerbouw Zeeland. Aangenomen werd dat dit niet nodig was, maar de aannemer en de ge meente kwamen daarop terug: ze wil den voetgangers en andere verkeers deelnemers niet in gevaar brengen. Het afsluiten kwam onverwacht en dat was volgens de gemeente lastig voor de nabijgelegen winkels, de voetgangers en het verkeer. Ook bruidsparen kunnen nog hinder ondervinden van de restauratiewerk zaamheden. Door de steigers is de toegang tot het stadhuis beperkt. Mooie foto's maken van bruidsparen voor het karakteristieke gebouw is niet mogelijk. Er kan ook enige ge luidshinder ontstaan tijdens de werk zaamheden. De hal en de trouwzaal blijven wel toegankelijk. Tijdens de kunstroute werden er in het stadhuis concerten uitgevoerd. Maar de ge meente raadt trouwlustigen aan om naar Sint-Maartensdijk uit te wijken als ze geen last willen ondervinden van de werkzaamheden in de Thoolse binnenstad. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dinsdag een verklaring van geen bezwaar verleend voor be stemmingsplan gemeentehuis Tho len. Er waren geen bezwaren inge diend tegen het door de gemeenteraad op 10 maart aange nomen bestemmingsplan. De pro vinciale subcommissie voor de ge meentelijke plannen gaf een positief advies aan g.s. Tegen het besluit van de provincie is nog be roep mogelijk bij de Raad van Sta te. Het gemeentebestuur werkt achter de schermen aan het definitief ont werp, dat in juni ter informatie aan de commissie bestuurszaken wordt voorgelegd. B. en w. mogen echter zelfstandig het ontwerp vaststellen. Ambtelijke werkgroepen zijn met de uitwerking van de details bezig in samenwerking met het Roosen- daalse architectenbureau Sturm. Een deel van het nieuwe gemeente huis krijgt gedeelde werkplekken om de ruimte zo flexibel en doel matig mogelijk te benutten. Over de verkoop van het huidige raad huis in Sint-Maartensdijk aan ho tel-restaurant de Gouden Leeuw uit Scherpenisse is er nog niets nieuws te melden. Voor opa's en oma's die hun klein kinderen van 3 tot 6 jaar te logeren krijgen, hebben de bibliotheken in Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Tholen een nieuwe service. Een logeerkoffertje met 3 prentenboe ken, 3 informatieve boeken, een voorleesboek, 1 praatplaat (de z@pplat), een dvd, een tijdschrift en nog een verrassing die niet terug hoeft naar de bieb. Ook als de grootouders geen lid zijn van de bi bliotheek, kan zo'n koffertje ge leend worden. Het kleinkind wordt dan als lid ingeschreven op het adres van opa en oma. De koffer tjes zijn het hele jaar voor 2,50 eu ro te leen voor de periode van een week. Om maatwerk te kunneri le veren, dient men wel een week te voren te reserveren. Dit kost niets extra's. Stemmen van lezers De containers voor de Zeeuwse Rei- nigings Dienst moeten voor half acht klaar staan. Dat doen wij ook in de Kuipersdreef/Jhr. van Vreden- burchlaan en vervolgens wachten wij dat ze op tijd geledigd worden. Wij wachten en wachten totdat het donker wordt. De volgen de dag blijken de containers echter nog keurig in de straat te wach tenen te wachten. Totdat er toch maar eens iemand naar de Z.R.D. gaat bellen. .Wij wisten niet dat uw containers er nog stonden!' Hoe lang duurt het eer de medewer kers van de Z.R.D. de vaste route in hun hoofd hebben? Dit is niet de eerste keer dat er gebeld moest wor den en wij vrezen ook niet de laatste maal. Ria Schot, Kuipersdreef 7, Tholen. C. Dekker uit Poortvliet vierde maandag in zijn woning aan de Stoofstraat zijn 102de verjaardag. Onlangs werd bij het bericht over het achterachterkleinkind voor de 101-jarige mevr. A. van Beveren- Quist in Poortvliet vermeld dat er totaal vier Tholenaren van meer dan een eeuw oud zijn, maar dat blijken er vijf te zijn. Die vijfde is dhr. Dek ker die nog goed bij de tijd is en zijn eigen potje kookt. Tot vorig jaar deed hij de tuin nog en knipte hij de heg, maar nu Dekker met een rolla- tor loopt, laat hij het buitenwerk aan zijn zoons Machiel en Krijn over. Dekker stond bekend als een pittige, levenslustige man die altijd aan het werk was. Jarenlang was hij metse laar en toen hij 65 jaar werd, rustte hij niet op zijn lauweren, maar werkte hij nog door in de zilverui- enfabriek van Gerard Polderman in Sint-Maartensdijk. Verder raapte Dekker kreukels en sneed hij lams oren. Hij fietste ook veel en bleef zo lang in beweging. Het echtpaar Dekker kreeg elf kinderen, vanwie twee zoons en een dochter inmid dels overleden zijn. De 102-jarige vierde maandag thuis met de kinde ren de bijzondere verjaardag. Ondanks de kou. trok de rommelmarkt veel publiek. Met een netto opbrengst van 3400 euro leverde de jaarlijkse verko ping van de vrouwenvereniging van de Hervormde Gemeente Scherpenisse zaterdag meer op dan andere jaren. „Een succes volle verkoop ondanks de minder gunstige weersomstandigheden voor de buitenactiviteiten", zegt Jan Kleppe. Op het parkeerter rein naast verenigingsgebouw de Hoeksteen aan de Margrietlaan kwamen de liefhebbers zaterdag morgen direct bij de opening om tien uur al een kijkje nemen of er tussen de spullen van de rommel markt wat van hun gading was. Enkele kinderen deden mee aan het koekhappen, terwijl een eind je verder geraniums en perkgoed werden verkocht. In de Hoek steen prees Chris Cornet als een echte marktkoopman de groenten en het fruit aan. „Op de markt is uw gulden een daalder waard." Vier bloemkolen voor vijf euro, aardbeien, kroppen sla, kiwi's verdwenen in snel tempo in de tassen. Ernaast kon men bij en kele dames een keuze maken uit zelfgemaakte appelflappen, pud dingbroodjes en andere lekker nijen als snacks en ijs. Verder wa ren er bloemen, speelgoed, tweedehands boeken en kinder kleding. De verse producten raakten 's morgens al een heel eind op en tot drie uur gingen de restanten nog weg. Toen was in middels de volgende rommel markt in Scherpenisse al begon nen, van Philadelphia in Ons Huis aan de Eangeweg. Zo werd er zaterdag in Scherpenisse een topomzet gedraaid met twee ver kopingen. Aan de parkeerdrukte was het grote aantal bezoekers ook goed te merken. Op deze bijeenkomst zal voorzitter P.C.M. Peeters van de raad van be stuur van het ROC West-Brabant uitleg geven over de school die nu nog een vestiging in Sint-Maartens dijk heeft. Wethouder W.C. van Kempen van onderwijs zal een in leiding houden, ambtenaar G.H. Kooiker zal praten over het bestem mingsplan dat aangepast moet wor den en ambtenaar W.E. van Vossen zal uitleg geven over de verkeers technische aspecten van het plan. Voor de omwonenden is er gelegen heid om vragen te stellen. De bouw is voorzien op een perceel achter Meulvliet tussen het zwem bad en de nieuwe wijk Stadszicht, het gedeelte dat nog gebouwd moet worden en in de plannen Stadszicht II wordt genoemd. Daar zou ook de centrale vestiging van de openbare bibliotheek Tholen in kunnen wor den opgenomen. Daarover zijn de gemeente en het bestuur van de bi bliotheek in gesprek. Het is de be doeling de bibliotheek te combine ren met de mediatheek (lees- en studieruimte, pc-werkplekken) van de school. De leerlingen kunnen dan tijdens de schooltijden gebruik maken van de bibliotheek. School en bibliotheek moeten echter los van elkaar gebruikt kunnen blijven worden. De gemeenteraad moet nog een besluit nemen over dit onder deel van het plan. De huisvesting van de bieb past al wel in het voor ontwerp-bestemmingsplan. Het plan ligt vier weken ter inzage. Daar kunnen nog bezwaren (zienswijzen) op komen. De totale kosten van de bouw van de vmbo-school komen op ongeveer 8 miljoen euro. Daar is de aankoop van de grond ook bij inbegrepen. Het ROC betaalt het leeuwendeel, name lijk 5,5 miljoen euro, de gemeente 2,5 miljoen. Zoals de plannen er nu voor staan, moet de school volgend jaar haar deuren openen. Daarom is ook gezocht naar een plek waar de bouw snel gerealiseerd kan worden. Daarbij is gekeken of de school op een rede lijke afstand van de bushalte ligt en of er een goede ontsluiting voor auto's mogelijk is. Ook de veiligheid voor fietsers en voetgangers speelden bij de keuze van de bouwplek een rol. De gemeente verrichtte ook al de no dige onderzoeken. Onder meer naar de bodemgesteldheid (milieu en ar cheologie), flora en fauna, luchtkwali teit en waterberging. Ook is gekeken hoe de school het beste ingepast kan worden in de omgeving, naar de ver keerssituatie en mogelijke nieuw- bouwplannen. Op de plattegrond van het gebied waar het Markiezaat college zou moeten komen, is ook een basis school getekend, naast Meulvliet aan de Zoekweg. De school maakt echter geen deel uit van het bestemmings plan en is slechts aangegeven als een mogelijke ontwikkeling. De informatieavond begint om half acht. De oudst bekende leden van deze familie leefden in de in 1614 inge dijkte Doelpolder langs de Schel de ten zuiden van Zeeuws-Vlaan- deren. Als protestanten behoorden ze tot de gemeente die kerkte in het fort Liefkenshoek. Toen de Republiek de forten Lillo en Lief kenshoek in 1786 overdroeg aan de Oostenrijkse Nederlanden, trokken de meeste protestanten er weg. Naar het nieuwgebouwde fort Bath op Zuid-Beveland, naar het gebied rond Axel in Zeeuws- Vlaanderen, of naar Nieuw- en Oud-Vossemeer. Jan Jacobs' jong ste zoon Jacob Jansen had op zijn beurt vier zonen. Nakomelingen van de oudste twee wonen in Zeeuws-Vlaanderen, van de jong ste op Zuid-Beveland. De derde zoon. Jacob Janse, kwam in 1766 in Oud-Vossemeer terecht. Diens oudste zoon Jacob Janse trouwde in 1794 bakkersdochter Martha Laven uit Poortvliet en vertrok vijf jaar later naar Scher penisse. Na hem zouden heel wat nakomelingen het bakkersvak uit oefenen. Zoals Hermanus Jansen uit Poortvliet, die het aanbod van een Rotterdamse koekfabrikant naast zich neerlegde om zijn re cept peperkoek fabrieksmatig te gaan vervaardigen. Hermanus' broer Laban was militair in Indië en overleefde tewerkstelling aan de beruchte Birma-spoorweg in de Tweede Wereldoorlog. Op Zuid- Beveland kwamen verschillende leden van de familie om bij de wa tersnoodramp. Nakomelingen van Jacob woon den niet alleen op Tholen. maar ook in Zeeuws-Vlaanderen, op Zuid-Beveland en in Den Haag. Onder het nageslacht is bijvoor beeld Marike de Klerk-Willemse, de vrouw van de laatste blanke president van Zuid-Afrika die in 1990 Tholen hezocht. En de moe der van burgemeester 1926-1946) W.L. Klos van Scherpenisse was ook een Jansens. De leden van deze familie schre ven en schrijven hun achternaam op allerlei manieren: Janse, Jan sen, Jansens en Janssen. Naast landbouwer oefen(d)en ze beroe pen uit als smid, timmerman, schilder, metselaar, leraar, ambte naar. tandarts, predikant, operator, monteur en zelfs hoogleraar expe rimentele cardiologie. Er zijn fa milieleden terecht gekomen in Zuid-Afrika, Canada, de Verenig de Staten en Australië. De samenstellers geven een keurig overzicht van de verschillende takken van deze familie, aange vuld met tal van lezenswaardige bijzonderheden uit allerlei ar chiefbronnen. Voor de oudste van de tien beschreven generaties de den ze veel onderzoek in België. Ook zijn tal van zwart-wit foto's in de uitgave opgenomen. Een al fabetisch naamregister comple teert dit familieboek, dat verkrijg baar is bij de samensteller (tel. 0113-548488).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3