Blauwe zone in het Erf met drinkput en tuin in ere hersteld bij familie De Wilde centrum van Tholen Modeshow in de openlucht slaat aan Raad laat studie naar concentratie sport varen "Door zelf naar klanten toe te gaan, maak je de afstand kleiner" "Aan de hand van de eindafrekening ben ik er eindelijk uitgekomen" V* iï» ///fa HEIJNEN Veel schade bij inbraak drie sportkantines Kans dat Vredenburg is vijftigste project op Tholen en Sint-Philipsland gemeente Aldi moet betalen Donderdag 12 mei 2005 6 le jaargang no. 25 Huiver voor maatschappelijke onrust Het college van burgemeester en wethouders zal dit jaar geen beleid ontwikkelen om sportvoorzieningen te concen treren om de kosten te drukken. De gemeenteraad nam er vorig jaar weliswaar een motie voor aan, maar komt daar nu op verzoek van b. en w. op terug. College en raad gaan er van uit om in elke woonkern de bestaande sportvoorzie ningen open te houden. Beiden zijn huiverig voor maat schappelijke onrust zoals vorig jaar toen het plan werd ge lanceerd om zwembad de Spetter in Tholen te sluiten om Haestinge in Sint-Maartensdijk te verbeteren. 2e Pinksterdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD, DELTA N.V. DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA N.V. Maximaal 1,5 uur parkeren aan Eendrachtsweg Deze week Vanaf 1 september komt er in het centrum van Tholen een blauwe zone. Op de Eendrachtswe^ tussen de Vosse- meersepoort en de Brugstraat mag men dan maximaal 1,5 uur parkeren. Daarvoor moet men wel een parkeer- schijf bij de voorruit leggen. Parkeerwachters controle ren of automobilisten zich aan de regels houden. Het is nog wat kaal, maar het aanzicht van hoeve Vreden burg van de familie De Wilde in Stavenisse is drastisch veranderd. Akkerland wordt omgezet in tuin. Er is een drinkput gegraven, de dampalen staan weer fier aan de op rit en het sierlijke tuinhek is gezandstraald en van nieuwe verf voorzien. Het erf van Marcel en Annet de Wilde is het vijftigste erf op Tholen en Sint-Philipsland dat op een streekeigen wijze is hersteld. Bij hoeve Reigerburg van de familie Hage is een toegangshek naar het omgrachtte ei land geplaatst en bij Bouwmanslust van de familie Ver maas in Sint-Maartensdijk wordt een gasbron opgeknapt. Statige karakter Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5,4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zie consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECH NOLOCIE HERELSESTRAAT >21 HEERIE 0165 J040JO www.fixetsintmaartensdijk.nl Er werd een vast raam met rabatde- len ingezet. Na zoveel jaren deto neert het. De Wilde beseft dat ook. maar het is vooral ook erg prak tisch. Dubbel glas en hout houdt de kou buiten. Annet: ..Maar die tuin deuren gaan we ook herstellen. Zo, dat ze weer open kunnen. In de stijl van de voordeur." De voordeur was jarenlang vanaf de openbare weg niet zichtbaar. Hij werd ook nooit gebruikt, zegt De Wilde. Ook langs de oprit naar de bedrijf- gebouwen is nieuwe aanplant ver rezen. Jonge lindebomen staan er nu langs de oprit en tussen de windsingel aan de westkant. Aan de oostzijde staan populieren. Het project bij De Wilde is de vijftigste herstel van streekeigen elementen op Tholen en Sint-Philipsland. In totaal zijn er zo'n 270 hoogstam- fruitbomen, 100 notenbomen, 400 laanbomen, 17000 stuks bosplant soen (ongeveer 6000 meter heg) en 250 knotwilgen geplant. Daarnaast zijn twaalf drinkputten aangelegd en negen drinkputten opgeschoond. Ook zijn er vier kleine cultuurhis torische elementen op de boerener ven hersteld, drie houten toegangs hekken en een wagenhuis. Het project kostte 120.000 euro. waar van ongeveer de helft subsidie van het Europese oriëntatie- en garan tiefonds voor de landbouw (de dienst landelijk gebied uit Goes zorgt voor de betaling). Ook de stichting landschapsbeheer draagt een steentje bij. Zij kan putten uit geld van de nationale postcodelote rij. B. en w. stelden de raad onlangs voor om de motie naar concentratie, niet uit te voeren omdat het nu niet mogelijk is het beleid in de meeijarenbegroting vast te leggen. En omdat er afgespro ken is dat er bezuinigd moet worden. De sportnota uit 1988 zou eerst her zien moeten worden. Het is volgens het college de vraag of het beleid dat daaruit naar voren komt, nog in deze tijd past. Als dat niet het geval is, dan zou eerst het sportbeleid opnieuw on der de loep moeten worden genomen voordat over de sportvoorzieningen zelf een oordeel kan worden geveld. Het college wijst er verder op dat in de toekomstvisie Bestemming Tholen 2025 voor Tholen. Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk/Scherpenisse en Sint-Philipsland wordt ingezet op het behouden van een sportpark. Afge stemd op de plaatselijke behoefte. In de andere woonkernen Stavenisse, Poortvliet en Oud-Vossemeer worden de voorzieningen in stand gehouden zolang de baten opwegen tegen de kosten. Het streven blijft er echter op gericht om de bestaande voorzienin gen in iedere woonkern open te hou den. Volgens het college gaat het bij de in dieners van de motie (SGP) en de on dertekenaars er om of de sportvoor zieningen goed gebruikt worden. Het college heeft daar begrip voor, maar verwijst ook naar de discussie die is ontstaan over de mogelijke sluiting van zwembad de Spetter in Tholen. ZIE VERDEK PAGINA 'J KEIHARD DE GOEDKOOPSTE Advertentie I.M. Zie de advertentie eiders in deze krant. Zie de advertentie elders in deze krant. Advertentie I.M. Veel schade is er bij inbraken in drie sportkantines in Oud-Vossemeer en Tholen. „Drie flessen limonade heb ben ze uitgedronken en een beetje kleingeld (een tiental euro's) meege nomen, maar verder is er niks weg. We hebben echtereen heleboel schade en dat doet pijn", zegt voorzitter Hen- ny Polderman van tennisvereniging Eegcdima uit Tholen. De drie kantines werden in de nacht van maandag op dinsdag door inbrekers bezocht. „Maandagavond om half elf was er nog iemand in de kantine van Eegedi- ma aan de Zoekweg, dus daarna moet de inbraak gebeurd zijn. Met een breekijzer zijn twee ramen en de deur geforceerd, die ook nog ingetrapt is. De op advies van de politie aange brachte veiligheidssloten ten spijt." Hcnny Polderman hoopt dat de ge meente nu spoedig een hekwerk plaatst. Eerder werd dc nieuwe kantine van Eegedima beklad en dc Thoolse tennisvereniging werd ook gedupeerd door dc brand, die de clubaccommoda- tic helemaal vernielde. In Oud-Vossemeer werd eveneens in de nacht van maandag op dinsdag in gebroken in de kantines van voetbal vereniging Vosmeer en tennisvereni ging TOV aan de Bou Kooijmanstraat. De buit bedroeg enkele tientallen eu ro's. Uit de voetbalkantine werden, naast een beetje kleingeld, rookwaren en een stereocombinatie gestolen ter waarde van enkele honderden euro's. Men kwam het gebouw binnen via een zijraam van de bestuurskamer. Ook lamellen werden vernield. Bij TOV werd de schuifpui geforceerd, een geldkistje met 30 tot 35 euro mee genomen en wat drankjes genuttigd gezien enkele lege verpakkingen. Het aanzicht van Vredenburg van Marcel en Annet de Wilde en hun kinderen Steven, Zoë en Jasper (v.l.n.r.) is met de aanleg van de tuin drastisch veranderd. Op basis van een onderzoek in januari en februari hebben b. en w. besloten om een blauwe zone in te stellen. De uitkomst van dat onderzoek recht vaardigt volgens het college beper king van de parkeertijd in de stads kern. Dit geldt alleen voor de 28 parkeerplaatsen op de Eendrachtsweg tussen de Vossemeersepoort en de Brugstraat. De gemiddelde bezet tingsgraad ligt daar tussen de 85 en 95%. Voor de 19 parkeerplaatsen tus sen de Wal en de Vossemeersepoort (ter hoogte van bloemsierkunst Van den Berge) is de gemiddelde bezet tingsgraad tussen de 65 en 75%. Van alle 47 parkeerplaatsen is de bezet tingsgraad tijdens de winkeltijden 77 tot 100% en daarbuiten 70 tot 85%. Bij een bezetting van 8 op de 10 par keerplaatsen gaat volgens de gemeen te .zoekgedrag' ontstaan. „Er ontstaat dan een kwalitatief tekort aan parkeer plaatsen." Uit het onderzoek is gebleken, dat overdag vooral personeel van winkels en kantoren de auto in het centrum parkeert. Op de Contr'Escarpe en op het parkeerterrein aan de Bosstraat zijn dan over het algemeen voldoende parkeerplaatsen beschikbaar. In de blauwe zone is de parkeerschijf verplicht van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 18.00 uur, op vrijdag van 8.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 8.00 tot 16.00 uur. Voer tuigen van mindervaliden met een speciale parkeerkaart zijn vrijgesteld van de parkeerbeperking. De gemeente trekt voor de handha ving van de nieuwe regel parkeer wachten aan. Deze kosten zijn voor rekening van de gemeente. Eerder was dat een strijdpunt met de onder nemersvereniging Tholen. B. en w. hadden namelijk eerst voorgesteld, dat de winkeliers zouden meebetalen aan de parkeerwachters. De onderne mers waren op zich voorstander van dc blauwe zone om de parkeerdruk in de stadskern te verlichten, maar ze wilden niet voor de contro-lekostcn opdraaien. Het gemeentebestuur heeft zich daarbij neergelegd. Dc winke liers zorgen nog wel voor verkoop punten waar de parkecrschijven te koop zijn. De nieuwe maatregel moet per 1 sep tember veel ergernis over het ontbre ken van parkeerplaatsen bij de win kels in het centrum helpen oplossen. Na het vertrek van supermarkt Cl000 naar de Postweg dacht men eerst nog dat er veel minder parkeerproblemen zouden zijn, maar de praktijk wees anders uit. Daarom werd twee maan den op verschillende tijden en dagen de parkeerdruk en -duur gemeten. De uitslag van dat onderzoek leidt tot in voering van de parkeerschijf voor een beperkt deel van het centrum van Tholen. In Tholen lopen heel wat Willie Wortels, zegt Willem Barendse van 25-jarig Imtech Heieen Wesdorp heropent winkel Cor den Braber in Voorstraat Stavenisse Volgens ABT is de kans groot dat de gemeente op moet draaien voor dc kosten die Aldi heeft gemaakt en maakt voor de juridische procedu res als blijkt dat de discounter zich niet mag vestigen aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Dat beweerde C. van der Horst namens deze frac tie onlangs in de gemeenteraad. Volgens Van der Horst bestaat er een degelijke kans dat de gemeente aansprakelijk wordt gesteld voor de kosten. Ze las een juridische ver klaring voor waarin wordt gesteld dat 'wanneer een overheidsbesluit wordt vernietigd, dit in beginsel een onrechtmatige daad naar de di rect betrokkene is'. Volgens haar betreft dit vaste jurisprudentie van de Hoge Raad. Wethouder K.A. Heijboer keek er even van op. Hij kon er niet op re ageren, zei hij. „Ik kan me niet eve naren met de juridische kennis van mevrouw Van der Horst." Het college komt schriftelijk op de zaak bij de raad terug. Fractievoor zitter J.J.P.A. Boulogne (ABT) drong er op aan de raad te betrek ken bij het verdere overleg met be trokkenen, maar dat had het college al eerder schriftelijk kenbaar ge maakt. Advertentie I.M. De stichting landschapsbeheer Zeeland begeleidt de aanvragen. De eigenaren kunnen gebruik ma ken van Europese subsidies, maar betalen vijftig procent van de kos ten zelf. Bij De Wilde is het erf flink onder handen genomen. Tus sen het karakteristieke woonhuis uit 1909 en de Stavenisseweg is een stuk akkerland van 45 are om gezet in tuin. Een onrendabel stuk, vertelt De Wilde. Hij wijst op de lage prijzen van de landbouwge wassen. De bestaande singel met struweel is drastisch uitgedund zodat het huis vanaf de weg weer goed te zien is, vooral komend uit de rich ting van Sint-Maartensdijk. Ooit lag hier al een tuin voor het huis. De hof had al flink te lijden gehad. Twee keer was er zeewater over gestroomd, in 1944 tijdens dc inun datie en in 1953 tijdens de Ramp. „In 1954 is er een poging gedaan om de tuin weer aan te planten. Mijn vader heeft het eind jaren zestig landbouwgrond van ge maakt." Nu wordt de tuin hersteld. Landbouw wordt landschap, zegt de akkerbouwer. Samen met zijn vrouw kon hij het nieuwe stuk indelen. Ze kregen steun van Rudie Geus van de stich ting landschapsbeheer Zeeland. Oude kaarten en foto's, en verhalen van oudere mensen hielpen met het opnieuw inrichten van het erf, maar het is lang niet louter op his torische gronden gebeurd. Wel hielp een topografische atlas van Zeeland De Wilde en De Geus enigszins op weg. Maar ook de gemeente droeg een steentje bij, zo blijkt uit de toelich ting van De Wilde. Door de weg versmalling bij de toegang naar het dorp (de zogeheten poortconstruc tie) is het nieuwe toegangspad naar Vredenburg niet recht voor de voordeur van het woonhuis gelegd terwijl dat wel de bedoeling was geweest. „Dat kon niet omdat de palen er al stonden. Ik heb indertijd wel bezwaar gemaakt, maar het kon niet meer veranderd worden. De dam naar het erf is er voor ver legd." Langs de nieuwe pad staan de oude dampalen weer mooi te wezen. Ze zijn wit geverfd. Op de een staat Vreden op de ander Burg. Tien jaar lang stond Vreden alleen. Maar dan bij de oprit verderop op het erf, bij de bedrijfsgebouwen. Burg moest worden weggehaald omdat de ma chines zo breed werden dat de toe gang tussen de palen problemen begon op te leveren. Gezien de or namenten op de palen lijken ze uit de achttiende eeuw te stammen. Vreden is beschadigd. Dat is niet te zien. Een ijzeren manchet verbergt de breuk die ooit in de harde steen is ontstaan. Over het hek dat door deze palen is gedragen, is De Wil de niets bekend. De duimen voor de ophanging zitten er nog in. Ou de en recente geschiedenis gaan hier hand in hand. De sporen zijn overal terug te vinden. De Wilde voegt er met de forse in greep een nieuwe fase aan toe. Voor de woning ligt een grote nieu we drinkput, 2,5 meter diep. Die lag vroeger verder naar achteren. „Kijk. je kan het nog zien. Het land daar ligt een stukje lager. Overal waar drinkputten hebben gelegen, blijft dc grond zakken." Hij wijst naar het akkerland achter de boer derij waar aardappelbcdden strak onder de heldere hemel liggen. Je moet er een geoefend oog voor hebben om de oneffenheid op te merken. Het flauwe talud van de vijver is nu nog vette klei, maar naar ver wachting gaan hier gele lis en pinksterbloem gedijen. Doordat het zo langzaam afloopt is de kans ook groot dat er kikkers en salamanders op af komen. Het bovenste laagje water wordt snel door de zon ver warmd en daar voelen de dieren zich lekker bij. Geus waarschuwt er echter voor ganzen, eenden of vissen uit te zetten in de plas. Die breiden zich maar uit en doen de natuurwaarden tekort. Maar het eerste stel eenden is al spontaan af gedaald naar het water dat volgens De Wilde behoorlijk zoet is. De grond die uit de drinkput is gegra ven is rond het pad gelegd. Er zijn struiken aangeplant: veldes- doorn, vogelkers, hazelaar, wilde liguster, sleedoorn, kornoelje. Iel staan de struikjes nog te wiegen in de koude wind. Daarachter staan negen hoogstamfruitbomen. Acht meter uit elkaar: appel, peer. pruim, kers. Oude rassen die via de stichting zijn te bestellen. Geus: „We hebben uitgezocht welke ras sen er in Zeeland werden gebruikt en we kunnen het plantmateriaal leveren. We leveren ze thuis af. Ook zijn er twee kastanjebomen geplant bij de dampalen. Naast de woning is een rode beuk gezet die het statige karakter van het huis moet gaan versterken. Na het passeren van de dampalen komt het sierlijke tuinhek in zicht. Het smeedijzeren hek lag jarenlang in de schuur. Het was losgeraakt in 1993 en opgeborgen. De Wilde liet het behandelen en nu vormt het de toegang tot het terrein voor het woonhuis waar Marcel en Annet in 1989 hun intrek namen. Een blik op het huis leert dat de tuindeuren in dc linkergevel zijn verdwenen. Niels Hopmans geeft met 2 treffers zelfvertrouwen voor nacom petitie Tholense Boys Met een modeshow in de openlucht zorgde de ondernemersvereniging in Tholen zaterdag ter gelegenheid van moederdag voor een nieuwe activiteit. Drie keer verzorgden de mannequins een presentatie en na elke voorstelling kwamen de winkeliers zelf aan bod met een originele show waarhij het ei gen product centraal stond. Magda van Poppel van Inema Mode kijkt terug op een geslaagde zaterdag voor moederdag. „Na de voorafgaande regen kwamen we ook goed weg met het weer. Er is geen druppel gevallen. Het was heel leuk met de modeshows, maar wel druk." Hage textiel en Quist schoenen werkten er ook aan mee en Leo Troost uit Sint-Maartensdijk pre senteerde het programma op de Boter markt. „Je zou niet verwachten dat dit kan in Tholen, maar het is een prachtige presentatie. De middenstand van Tholen heeft het allemaal, u Jioeft dus niet ver van huis te gaan", hield Troost de be langstellenden voor. Enthousiast vertel de hij bij de verschillende modellen over ,de heerlijke, frisse voorjaarsgeu ren met hele mooie schoenen.' Krien Laban en Dien Kleppe toonden kleding voor de rijpere vrouw, al of niet voor zien van een hoed. Zie verder pagina 3 Dodenherdenking krijgt extra accent bij 60-jarige herdenking bevrijding EEN WINTER IN HET VADERLAND IS BETER DAN HONDERDMAAL EEN VOORJAAR IN DE VREEMDE Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Joyce de Weert en Helène Jansen zaterdagmorgen op de Botermarkt in Tholen. EN VERDER... Verschijnt donderdag. Bankrekgpi«g"3C) 3D U Aboprr£m^§fjB$ Opgave adVectenties vgowti Ad ,2a.nJ Hoofdredacteur W. Heijboer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1