Vier-meiherdenking met mobieltje Sint-Annaland herdenkt drie Engelse soldaten en 17 anderen 'Wageningen dé plek om bevrijding te vieren' Wat jammer Dodenherdenking in kerk, bij museum en op begraafplaats Tholenaren aanwezig bij défilé veteranen Meer oorlogsveteranen dan ooit defileerden op bevrij dingsdag door Wageningen, waar het dankzij de vrije he melvaartsdag ook met publiek drukker was dan in voor gaande jaren. Volgens de wens van de eind vorig jaar overleden prins Bernhard is het défilé voor het laatst ge houden, maar de veteranen hopen op een vervolg. Ook Thoolse oud-militairen waren erbij in Wageningen. De 47 man sterke delegatie van de Randwijklezing. Gangmaker Veteranendag Donderdag 12 mei 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Sint-Philipsland Op de dag dat Nederland zijn oorlogsdoden herdenkt, past het weer zich aan. Woensdag de vierde mei is het bewolkt en somber. Fris ook in het Thoolse Bosje, bij het monument voor 'allen die voor onze vrijheid vielen'. Om kwart over zeven 's avonds betrekken elf leden van het korps Nationale Reserve de dodenwacht. Kort daarna al verzamelen zich de eerste belangstellenden op het wandelpad voor het monument. Abraham Jacobus Hage, militair te Loosduinen, was de eerste Sint-Annalander die op 21-jarige leeftijd bij het begin van de Tweede Wereldoorlog op 10 mei 1940 het leven liet. De eveneens 21-jarige Jacobus Slager, militair te Nederlands Oost-Indië, het twintigste oorlogsslacht offer op 30 september 1948. Tijdens een herdenking in de Nederlandse Hervormde Kerk te Sint-Annaland op 4 mei noemde Jacob Duijzer uit Tholen 20 mensen die in Sint-Annaland geboren zijn, daar woonachtig waren of in dat dorp zijn omgekomen door of tengevolge van oor logsgeweld. Gedichten Gedenksteen B Zeeuwse afdeling van de Vereni ging Oud Militairen Indiëgangers (Vomi) telde vijf Tholenaren. H.C. Verkerke en A. Lindhout uit Scher- penisse. G.J. Hoek uit Sint-Maar tensdijk, De Bruine uit Sint-Philips- land en J.J. Havermans uit Oud-Vossemeer legden op 4 mei bloemen bij het gedenkteken in het Thoolse Bosje en reisden op 5 mei af naar Wageningen, waar de Duit sers zestig jaar geleden de capitula tie ondertekenden. Om kwart over tien vertrok de bus vanaf de Wouw- se Tol, vijf uren later moesten de mannen aantreden voor het défilé. „We hebben een kleine twee uren moeten staan vóór dat begon", ver telt Havermans. De geweldige druk te maakte indruk. Maar ook het ge beuren op zich is imponerend. „Eigenlijk mag je dat niet missen." Voor de ongeveer 4700 oud-militai ren en verzetsstrijders stonden grote tenten opgesteld en ieder van hen kreeg een bon voor een lunchpak ket. Naast de herdenking en het de- filé is het voor veel veteranen ook een weerzien met oude bekenden. „Het was vreemd dat prins Bern hard er niet was om het défilé af te nemen", zegt G. de Kok uit Tholen, die deel uitmaakte van het regiment speciale troepen parachutisten (rode baretten). „Hij was de gangmaker. Maar prins Willem-Alexander deed het voortreffelijk." De prins van Oranje verving zijn overleden grootvader (die vanaf 1988 jaarlijks bij de herdenking in Wageningen was) en was als parade-inspecteur gekleed in het uniform van brigade generaal van de landmacht. De kroonprins had 's morgens in Den Bosch, bij de nationale start van de bevrijdingsdag, gepleit voor het blijven vieren van de vijfde mei maar dan met een bredere beteke nis. Meer dan zeventig groepen mil- tairen trokken aan hem voorbij. In alle provincies is een bevrijdings festival georganiseerd. Dat in Vliss- ingen trok een record aantal bezoe kers, naar schatting 25.000. Zij zagen onder meer de rapper Ali B en de band Krezip. Ook hield oud- minister Van der Stoel er de Van De viering in Wageningen wordt georganiseerd door het nationaal comité herdenking capitulaties 1945 Wageningen. Tijdens een herden kingsbijeenkomst voorafgaand aan het défilé kreeg de interim-voorzit ter van de stichting, generaal Van der Vlis, uit handen van mr. Pieter van Vollenhoven de Prins Maurits- medaille. Die wordt toegekend door de koninklijke Ned. vereniging Ons Leger voor belangrijke bijdragen aan de ontwikkeling van de krijgs macht of aan de maatschappelijke discussie over de rol en taken van de krijgsmacht. Samen met zijn vrouw prinses Margriet was Van Vollenhoven zondag present bij een veteranendag in Apeldoorn waar veel Canadese oudstrijders waren. En prinses Irene woonde in Den Haag een herdenking bij van de naar haar genoemde Prinses Irene- brigade. Koningin Beatrix was zon dagmorgen met president Bush bij een herdenking op de Amerikaanse begraafplaats in het Limburgse Margraten. Prins Bernhard heeft de wens ge-uit om het Wageningse défilé onderdeel te maken van de jaarlijkse vetera nendag die op zijn verjaardag, 29 juni, in Den Haag wordt gehouden. Prins Willem-Alexander is be schermheer geworden van het co mité Nederlandse veteranendag, dat dit organiseert. „Maar mogelijk gaat het het in Wageningen ook nog door, met alleen de ouderen erbij", zegt Havermans. Ook De Kok meldt dat eraan gewerkt wordt om, met medewerking van Defensie, iets in Wageningen in stand te hou den. Hij is er blij mee. „Want voor de herdenking op 5 mei is Wagenin gen dé plek in Nederland, zoals dat op 4 mei de Dam in Amsterdam is", aldus de Thoolse veteraan. Op de veteranendag zal het mooiste ontwerp bekend worden gemaakt van een vredesmonument, dat kin deren uit de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs hebben gemaakt. Dit is gebeurd in het kader van het on derwijsproject 'Speuren naar spo ren', dat speciaal is opgezet ter ge legenheid van zestig jaar bevrijding. en Elseline Zwaai de basisschool Eben-Haëzer. Twee leerlingen van basisschool De Regenboog, Ilja Goedegebuure en Cynthia den Haan, kiezen ervoor om zowel bij het algemene monument als de In- dië-plaquette bloemen te leggen. Ze zijn de enige twee uit hun 27 kinderen tellende klas die dit wil den doen, zeggen ze. Wim Bijl en Alie Vermeulen vertegenwoordi gen de ouderenbond Anbo Tholen. Toon Hage en zijn vrouw - hij met het Verzetsherdenkingskruis op de jas - zijn zoals altijd van de partij. Hages broer Nap is tijdens de oor log door de Duitsers gefusilleerd in de Drunense Duinen. Het Ojé-koor en Canticum, versterkt met leden van Laudate Dominum uit Stave- nisse, sluiten de plechtigheid af. Onder leiding van Danny Letzer zingen ze For the Love of Jesus (slotkoraal uit de Crucifixion), twee coupletten van Blijf bij mij Heer en drie van The captives hymn (geschreven door iemand die in een gevangenenkamp op Suma tra zat). Dan is het voorbij. Als de meeste belangstellenden vertrok ken zijn, marcheren de Natres'ers af. De bloemen blijven achter als stille getuigen van het eerbetoon. Van Tholen en Sint-Philipsland kwamen tientallen inwoners om het leven tijdens de Tweede We reldoorlog. Als militair, zeeman, verzetsman, of gewoon als burger. De heemkundekring komt zestig jaar na dato met een boek over de ze mensen. De verschijning was rond bevrijdingsdag gepland, maar is met een aantal maanden ver traagd doordat het schrijven meer tijd vergt dan vooraf was inge schat. Op de Schoolstraat in Sint-Philips land groeit het aantal belangstel lenden voor de herdenking gaan deweg uit tot een honderdtal. Muziekvereniging Concordia speelt hier, zoals al jaren gebruike lijk, stemmige muziek. Het sombe re weer maakt dat de belangstel ling minder is dan normaal. De harmonie begint met Choral, speelt diverse koraalbewerkingen, maar ook Time to say goodbye, Wilt heden nu treden en Pavane in blue. Afgesloten wordt met Als g' in nood gezeten, uit Liederenbun del 1Drie muzikanten spelen The Last Post, waarna het twee minu ten stil is. Het Wilhelmus sluit de herdenking in Sint-Philipsland af. Jong en oud toont belangstelling in het Thoolse Bosje. Gaandeweg groeit de menigte, tot dat enkele honderden mensen een brede kring vormen rondom het gedenkteken. Ze zijn stil, of praten gedempt met elkaar. Er zijn veel jongeren bij. Muziekvereniging Concordia arriveert en speelt vanaf kwart voor acht een aantal koralen, onder leiding van Andrea Slabbe- koorn. Tussen twee nummers klinkt ergens in het publick een mobieltje. Zelfs de 4-mciherden- king ontkomt niet aan dit eigen tijdse geluid. In de 21e eeuw moe ten we kennelijk altijd en overal bereikbaar zijn. Als de laatste klanken van het door Arnold van Bavel geblazen The Last Post wegsterven, wordt het doodstil. Slechts de ruisende bladeren, de klapperende vlaggetjes van de Oranjeversiering in de Vossemeer- sepoort en de kwetterende eenden in de Vest zijn te horen. En een en kele auto die passeert; het leven gaat door. Toespraken zijn er niet bij de Thoolse dodenherdenking. Dan het Wilhelmus, meegezongen door de aangetreden koren en een groot deel van het publiek. De do denwacht salueert, evenals zes in uniform gestoken oud-Indiëgan- gers. Door een veranderde vlagin- structie blijft de vlag halfstok han gen. Burgemeester en mevrouw Nuis leggen als eerste een krans. Dan doen de Indiëgangers (vijf namens de Vereniging Oud Militairen In diëgangers Zeeland en Jan Nie- mantsverdriet uit Oud-Vossemeer namens het Zeeuws Bataljon 11-14 R.I.) hetzelfde bij de twee jaar ge leden aangebrachte plaquette met de namen van negen in de gemeen te Tholen geboren omgekomen ka meraden. Ook enkele andere men sen kiezen daarvoor. Wim Deurloo en Hans Renes vertegenwoordigen het 4 Mei Comité, Anne de Groen Toon Hage, met Verzetsherdenkingskruis, en zijn vrouw komen jaarlijks naar de herdenking. Frank Heijboer draagt het gedicht 'Daanvoor in de N.H. kerk. Ko Slager was één van de vrienden van Duijzer en J.P. van der Welle, die na Dolle Dinsdag zijn verzets werk in Sint Oedenrode weer op pakte na een tijdje onderdoken te zijn geweest in Dinteloord, een ach terneef. De uit Sint-Annaland af komstige Duijzer maakte de Tweede Wereldoorlog dus van nabij mee en daarom had het bestuur van de Dorpsgemeenschap Sint-Annaland hem ook gevraagd om een bijdrage te leveren aan de herdenking, die eindigde met een kranslegging op de oude begraafplaats, waar ge denkstenen staan voor drie Engelse militairen. Zij kwamen 17 januari 1945 bij een Duitse commando-aan val (de Duitsers waren de Krabben- kreek overgestoken vanuit het nog bezette Schouwen-Duiveland) bij een patrouille op de zeedijk bij Sint- Annaland om het leven. „Het praat je ging de volgende morgen als een lopend vuurtje door het dorp", her innert Jacob Duijzer zich nog. „De volgende middag zijn de Engelsen naar het kerkhof gebracht en in de kens, dus niet in kisten, begraven. In 1947 is er een monumentje voor gezet na een inzameling onder de burgerij." Ook een eerder voorval staat Duij zer nog voor de geest, het neerstor ten van een Engelse bommenwerper in de buurt van boerderij Ravens- oord tegenover Nelisse. Dat was in 1941, waarbij de zes bemanningsle den om het leven kwamen. „Het vliegtuig was vermoedelijk tijdens een onweersbui getroffen. Met een vreselijk loeiend geluid kwam het vliegtuig laag over het dorp. De om gekomen bemanningsleden werden ter plaatse gekist en met boerenwa gens naar Sint-Annaland gebracht. Ik was toen dertien en die gebeurte nis maakte grote indruk." In de opsomming van Duijzer was de 18-jarige Boudewijn Herman Kooijman het jongste oorlogsslacht offer. Hij was lid van de Orde Dienst en kwam op 2 november 1944 - het eiland Tholen was toen net bevrijd - bij Oud-Vossemeer om het leven door vuur van een Duitse scherpschutter vanuit Nieuw-Vosse- meer. (In de in Sint-Annaland door de Dorpsgemeenschap uitgegeven Bevrijdingskrant werd per abuis vermeld dat hij bij Halsteren sneu velde.) Het oudste slachtoffer was de 69-ja- rige Adriaan Kuijpcr, die op 26 ok tober 1944 op zijn evacuatieadres in Krabbendijke tijdens een beschie ting om het leven kwam. „Deze twintig hebben de vrijheid niet of hoegenaamd niet mogen be leven, terwijl wij voor de zestigste maal de bevrijding mogen herden- Leden van scouting Heenetrecht vormden de erewacht bij de gedenksteen en Engelse graven op de oude begraafplaats in Sint-Annaland. ken. Laten wij hen die het leven moesten laten, steeds in eerbied en dankbaarheid blijven gedenken", zo besloot Jacob Duijzer zijn toe spraak. Ook de jeugd werd bij de herden king betrokken. Frank Heijboer en Jorik van Houdt, respectievelijk leerlingen van De Casembroot- school en de School met de Bijbel, droegen gedichten voor die in het kader van een landelijke scholieren- wedstrijd ter gelegenheid van 4 mei waren gemaakt. Frank liet 'Daan' horen, gemaakt door Patrick van Schetsen uit Sint-Annaland en Tim Dees uit Tholen. Jorik droeg 'Tra nen onder de lentezon' voor. ge maakt door een Bredase scholiere. Wim Goedegebuure, actief bij de Indiëgangers betrokken en ouder ling van de Hervormde Gemeente, greep terug naar kerkenraadsnotu- len van 12 mei 1943 toen ds. W. van Gricthuyzen een bidstond hield 'in verband met de nood des tijds, het weer in gevangenschap voeren van ons leger, enz.' Hij sprak naar aan leiding van Psalm 130:1b. Een veer tienjarige scholier noteerde de toen gezongen psalmen waaronder Psalm 85:2: 'Dat toch, o Heer, Uw goedheid ons bevrij; Geef ons Uw heil en red door Uwe hand: Uit vrije gunst, het zuchtend vaderland.' „Op 5 mei 1945 gaf Hij bevrijding van het in het heidendom terugge vallen Duitse bewind en van het juk der duivelen. Op 19 mei 1945 werd in de Nieuwe Kerk in Amsterdam gedankt voor de vrijheid en vreugde door de goedheid des Heercn, die wij niet verdiend hadden verkregen. Er werd gebeden voor de nabestaan den van hen, die door het lood van de vijand werden weggeraapt", zo bracht Goedegebuure die destijds door ds. Miskotte geleide dank dienst in herinnering. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst werd Psalm 130:1 ook gezongen met orgelbegeleiding van Leen Heijboer. Ook mannenkoor DEV en gemengd koor VZOS, beide o.l.v. van Rinus van Gorsel, werkten mee aan de Dodenherdenking met Wilt heden nu treden; Dominc, Salvam Fac; 't Largo en Psalm 27. De voor zitter van de Dorpsgemeenschap Sint-Annaland, Tjid Heijboer, sprak een dankwoord tot alle medewer kenden en belangstellenden. Na sa menzang van Gezang 282:1 en 5 en Gezang 303:1 en 2 werd hel pro gramma in de kerk besloten met twee coupletten van het Wilhelmus. De herdenkingsbijeenkomst werd door ongeveer 250 mensen bijge woond. De Dodenherdenking werd achter streekmuseum de Meestoof voort gezet, waar de koninklijke fanfare Accelerando stond opgesteld, voor deze gelegenheid o.l.v. oud-dirigent Pierre van Broekhoven. Er werd een aantal koralen gespeeld, waarna om kwart voor acht het klokgelui be gon. De Dorpsgemeenschap had met de gemeente afgesproken dat de torenklok normaal acht uur zou slaan, maar aansluitend niet zou lui den. De acht uur klonk echter niet, waarop de trompetblazer van Acce lerando steeds wachtte. Robert Lup- ker blies tenslotte maar het signaal Taptoe, waarna aansluitend de twee minuten stilte in acht werden geno men door de circa 150 belangstel lenden. Na het spelen van het Wil helmus begon het défilé naar de vlakbij gelegen oude begraafplaats, waar een gedenksteen bij de drie graven van de Engelse militairen staat. John Little Brown (34), Edu- ard Callan (19) en Victor Stanley Rapley (24) kwamen 17 januari 1945 om het leven toen ze tijdens hun patrouille op de zeedijk te Sint- Annaland door vanuit Schouwen overgestoken Duitsers werden ver rast. Bij de Engelse graven stond een erewacht van acht leden van scou ting Heenetrecht: Joris en Lieke Kodde en Anna Bosman uit Tholen, Herriaan Franssen uit Schcrpenisse, Timo Giljam, Nick Overbeeke, Ga- 5 mei bevrijdingsdag! Waarom han gen er dan zo weinig vlaggen bui ten? Velen hebben toch ook herin neringen aan onze bevrijding. Ik toch wel, na een hongerwinter, met als eten suikerbieten en bloembol len. Wij Nederlanders mopperen zo graag, maar beseffen we wel goed wat bevrijding - vrijheid - bete kent? We hebben het toch allemaal zo goed. Is het dan zo moeilijk om dit tot uiting te brengen met het la ten wapperen van onze nationale driekleur? Vrijheid, je moet het sa men doen. M. Doevelaar-Scherpenhuizen, Sint-Annaland. briël en Leonie Heijboer uit Sint- Annaland. Timo Giljam en Herriaan Franssen reikten een bloemenkrans aan, die namens de Dorpsgemeen schap werd gelegd door de oud-pen ningmeester mevr. M. Boogaard- Bolier en oud-secretaris W. Heij boer. Daarna trokken de belangstel lenden nog langs de Engelse gra ven, waarbij een enkeling ook zelf nog bloemen legde. Het was kil de ze avond van de vierde mei, maar evenals vijf jaar geleden werd ook nu in Sint-Annaland aandacht ge schonken aan de Dodenherdenking. Dit keer 60 jaar na de bevrijding, waardoor er in het hele land veel aandacht was voor het einde van de Tweede Wereldoorlog. De Ameri kaanse president Bush kwam naar de erebegraafplaats in het Limburg se Margraten, waar 8000 gesneuvel de soldaten uit de V.S. begraven zijn. Koningin Beatrix en premier Balkenende woonden de herden king zondag ook bij. Ook in Londen, Parijs, Berlijn en Moskou kreeg de 60-jarige herden king van de bevrijding veel belang stelling. Namens de Dorpsgemeenschap Sint-Annaland legden mevr. M. Boogaard-Bolier en W. Heijboer een krans bij de drie Engelse graven. Wethouder K.A. Heijboer vertegenwoordigde het gemeentebestuur. Wim Deurloo (links) en Hans Renes leggen bloemen namens het 4 Mei Comité Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13