Rijschool met Kwaliteit! Thoolse bibliotheken Inventaris Scaldis Naturalis fors uitgebreid Verburgh Lang leve de kreeft! Kees van de Kieboom blaast dertig jaar bij jachthoornkorps verkeersschool MATTEMBURGH Suurmond: leren van gemaakte fouten Aanpak grondwateroverlast Sint Philipsland van start Schoolzwemmen kan doorgaan Donderdag 28 april 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Bose 3-2-1 GS digitaal home entertainment systeem Politie bekijkt gordel en snelheid Jubilaris uit Steenbergen gaat er punt achter zetten Het multifunctioneel centrum Scaldis Naturalis is tien werktafels en twintig banken rijker. De inventaris werd geschonken door de Natuurvereniging Tholen. De na tuurvereniging won vorig jaar de Houtvester van Schermbeekprijs, een onderscheiding van Staatsbosbe heer die daarmee het vrijwilligerswerk in het zonnetje wil zetten. Het bijbehorende geldbedrag werd door de vereniging bestemd voor inventaris ten behoeve van Scaldis Naturalis. Medewerkers van Het Gors, de instel ling voor mensen met een lichamelijke of verstandelijke handicap in Goes, leverden het materiaal donderdag af. Na jaren van grondwateroverlast krijgt de wijk Noord in Sint Philipsland eindelijk droge voeten. Wethouder F.J. Goossen beloofde dat donderdag bij de officiële aftrap van de werkzaamheden aan de hoek van de Oostdijk en de Zij pestraat. Als kraanmachinist manoeuvreerde Goossen ei genhandig een deksel op een filterput. Het in vier fases uitgevoerde project moet nog dit jaar worden voltooid. Met de aanpak is een bedrag van ruim 1 miljoen euro ge moeid. Provincie en rijk droegen 300.00 euro subsidie bij. Zandfïlter Fouten voor Sint-Maartensdijk, na het weg vallen van het gemeentehuis en het Markiezaatcollege, nu komt men met zoiets. Botweg gezegd is dit te om schrijven als schofterig'. Als binnen een woonkern iets een maatschappe lijke functie heeft, voor zowel jong als oud, dan is het wel een biblio theek. Het wegvallen hiervan leidt wederom tot een vergaande verschra ling van het voorzieningsniveau van deze en omliggende woonkernen. Wat volgt er nu voor Sint-Maartens dijk en Sint-Annaland. een uitleen- post welke men vervolgens ook kan afstoten? De droeve voorbeelden zijn reeds bekend, denk aan de uitleen- posten van Stavenisse, Oud-Vosse- meer en Scherpenisse die niet langer bestaan.. Slechts Poortvliet en Sint- Philipsland kennen nog een uitleen- post. Het rijden van de bibliobus is ook al weer gestopt. Dit alles wordt verkocht via het gegoochel met aller hande cijfertjes en rapporten van commissies. Het feit dat het grootste deel van de verstrekte subsidies weer térugvloeit in de zak van de gemeen te in de vorm van huurgelden laat men wijselijk zoveel mogelijk onver meld. De uitleenposten mogen ook nog eens niks gaan kosten, deze moe ten bemand worden met vrijwilligers. Ook de gevolgen voor de bibliotheek zelf laten zich raden, het kan bijna niet anders of het ledenaantal zal sterk teruglopen, waardoor men fi nancieel onder nog grotere druk zal komen te staan. Tel hier dan nog eens andere zaken bij op, zoals het einde loos op de lange baan schuiven van de renovatie of het vervangen van Haestinge, eventuele sluiting van het zwembad in Sint-Maartensdijk en ve le andere zaken waar de andere woonkernen mee te maken hebben. Het Thoolse gouden kasteel daarente gen mag alles gaan kosten. Maar wei nig inwoners van Tholen zullen gelo ven dat de kosten binnen het voorgespiegelde budget zullen blij ven. De belastingdruk is nu al de hoogste in heel Zeeland, waar dan een dalend voorzieningsniveau te genover staat. Dit maakt de appelen wel extra zuur. Vervolgens laat een vergenoegde wethouder ons nog we ten hoe goed men de zaken voor el kaar heeft. In tegenstelling tot andere gemeenten zijn de komende kosten aan rioolonderhoud reeds meegeno men, onze werkelijke belastingdruk valt dus eigenlijk best mee. Alsof het voorzieningsniveau op Tholen ook maar enigszins te vergelijken is met gemeenten als Middelburg, Goes of Vlissingen. Ook de manier van be sluitvorming toont weer grote over- Home cinema uit slechts twee luidsprekers fi** Voorzitter Rob v.d. Laan (rechts) van natuurvereniging Tholen neemt bij Scaldis Naturalis werktafels en banken in ontvangst van Rogier Buise van Het Gors. De luidspreker arrays zijn leverbaar in de kleuren grafiet en zilver Electronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 237940 t www.verburgh.nl *Uit het zicht te plaatsen Acoustimass* basmodule niet afgebeeld Hi-Fi. T.V. Video, Computer systemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M. Stemmen van lezers Ik kon mijn ogen niet geloven toen ik in de Eendrachtbode van 21 april het bericht las over het nakende einde van dc bibliotheken in Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland. Ook de manier waarop onze bestuurders hierover spreken, doen mijn haren ten berge rijzen. Zo liet mevrouw Velthuis weten blij te zijn met het standpunt van de commissie, maar bezorgd te zijn over het vertrek van weer iets uit het centrum van Tholen. Zo maakt men zich ook zorgen over de levendige binnenstad en de af stand die de bewoners van Tholen moeten afleggen naar de Zoekweg. Men zou zowat gaan denken dat er op het eiland geen andere plaatsen meer bestaan als Tholen. Over wat dit voor de dorpen betekent, wordt welhaast met geen woord gerept. Zo zullen bewoners van Stavenisse nu een rit van bijna 40 km moeten gaan afleggen om van de bibliotheek ge bruik te maken. Bovendien is het nog maar de vraag hoezeer men wacht op een Thoolse .superbibliotheek'. Eveneens tegen de borst stuitend, is de hypocrisie die deze bestuurders ten toon spreiden. Mocht ik de afge lopen maanden nog geregeld lezen hoe men doende was om nieuwe maatschappelijke prikkels te vinden Het is pure stemmingmakerij van J.J.B. Nanning uit Tholen en er klopt werkelijk helemaal niets van de gemelde zaken in zijn reactie .Kreeftenleed' in de Eendrachtbode van 14 april, anders dan dat een kreeft inderdaad erg lekker is. Om maar meteen met de deur in huis te vallen. Uit mijn informatie is gebleken dat er in februari van dit jaar een wetenschappelijk on derzoek is gepubliceerd waaruit blijkt dat kreeften helemaal geen pijn voelen. Dit onderzoek is in op dracht van de Noorse regering uit gevoerd ter ondersteuning van de Noorse milieuwetgeving om er voor te zorgen dat er onder andere geen kreeft meer gegeten mocht worden, maar ook dat er niet meer met wormen gevist mocht worden. Dit artikel is overigens wel be schikbaar en niet zo anoniem als "volgens mijn informatie" van dhr. Nanning! Om naast het pijn verhaal ook de overige punten voor de volledig heid van waarheid te voorzien: Kreeften zijn koudbloedige die ren en het metabolisme staat bij een koude leefomgeving vrijwel geheel stil. Daarom hebben ze geen voeding nodig, ze eten toch niet dus als men ze voert gaat dit in het water rotten. Kreeften zijn zeker niet kwets baar, ze zijn niet voor niets voor zien van een pantser. Ze kunnen te gen grote temperatuurverschillen, ze kunnen zelfs langer buiten het water in leven blijven, dan in het verkeerde water! Kreeften zoeken donkere plekken op, vandaar dat ze boven op elkaar gaan zitten. Wij vinden dat niet prettig, maar kreeften zijn veel rus tiger als ze zo compact bij elkaar zitten, dan dat ze een territorium moeten bevechten. Kreeften zijn kannibalen. Ze vin den zichzelf zo lekker dat ze van nature vader, moeder, dochtertje of zoontje opvreten als het zo uit komt. Verminkingen zoals bijvoorbeeld verloren klauwen groeien gewoon weer aan. Om de kreeften te beschermen, is er in samenwerking met de kreef tenvissers onderling en met over heden een vangstseizoen afgespro ken voor de enige echte Zeeuwse kreeft: De Oosterscheldekreeft. Dit seizoen begint jaarlijks op 1 april en eindigt op 15 juli. Er zijn leefsystemen voor kreef ten te verkrijgen welke de natuur zoveel als mogelijk benaderen en waarin de kreeften maandenlang in leven blijven. Dit moet ook voor dhr. Nanning een hele goede ont wikkeling zijn. Ik begrijp dat er mensen zijn met een andere manier van leven. Men kan zelf kiezen waarvan men wil leven, maar om dan op een onge fundeerde manier, semi weten schappelijk publiciteit te zoeken is mijns inziens niet de correcte ma nier. Je zou door dit soort opinie makers ook bijna geen fruit of aard appel meer durven te eten, want wat is daar nou echt van bekend? Ik weet het niet en hoef het ook niet te weten. Ik blijf rustig mijn appeltje, peertje en overige zaken eten. Mijn advies is om dhr. Nanning de website van bijvoorbeeld de Lob sterbox volledig met alle links te laten lezen, zodat hij met meer ver stand van zaken een mening kan vormen. H.P.M. van Putte, Bergen op Zoom. De verkeerspolitie Zeeland gaat in mei controles uitvoeren op Tholen. Het gaat dit keer om de controle op het dragen van autogordels en de snelheid van de weggebruikers. De eerste keer dat de verkeerspolitie in actie komt is op dinsdag 10 mei van acht uur 's ochtends tot vijf uur 's avonds. Dan wordt er gekeken naar dc snelheid. Ruim een week la ter worden automobilisten aange houden om te controleren of ze hun autogordel aan hebben. Ook dit duurt de hele dag. Waar de contro les plaatsvinden, is niet bekend. Na dertig jaar vindt de bijna 75-jarige Kees van de Kieboom het welletjes bij het jachthoornkorps. De leden van het Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps huldigden onlangs hun medemuzikant Kees van de Kieboom met zijn dertigjarig lidmaat schap. Maar zelf' had de 74-jarige Steenbergenaar ook een verrassing in petto: hij gaat er aan het einde van dit jaar mee stoppen. „Vóór je af gaat, moet je gaan", zei de blazer die de hulde bijzonder op prijs stelde. Om de week oefenen de vijftien le den van het jachthoornkorps thuis bij voorzitter Wim Gaakeer te Oud- Vossemeer. Dit keer stond er een feestelijk versierde stoel gereed voor dc jubilaris, die tot drie jaar geleden ook secretaris/penning meester was van de vereniging. Van dc Kieboom was sprakeloos over de hulde die hem ten deel viel. „Het is helemaal niks bijzonders". zei hij nadat Gaakeer hem een at tentie had overhandigd. De voor zitter onderstreepte dat er voor Van de Kieboom nooit iets teveel was als het om het jachthoornkorps ging- De Brabander heeft zich al die ja ren prima thuisgevoeld tussen de Zeeuwen, zegt hij. Het idee om jachthoornblazers bij de jacht te in troduceren, deed hij op tijdens een jachtdag in Limburg. Van de Kie boom wilde er zelf mee mee begin nen, maar haakte bij Tholen aan toen hij hoorde dat Wim Gaakeer daar het initiatief had genomen om een groep op te richten. Het jacht hoornkorps speelt niet alleen op jachtpartijen, maar treedt gemid deld zo'n 25 keer per jaar op. Bij voorbeeld bij honden- en schiet wedstrijden en de jaarvergadering van de wildbeheereenheid. Voor 11 mei is de groep gevraagd bij de viering van het 40-jarig bestaan van de wildbeheereenheid Noord- Bcveland en tijdens de Sint-Anna- „Een mooie aanwinst", vond voorzitter Rob van der Laan van de natuurvereniging. Helemaal in goede orde werden de opklapbare tafels niet afgeleverd. Het stempel van Staatsbosbeheer bleek niet op de juiste wijze in het tafelblad te zijn aangebracht. Activiteitenbege leider Rogier Buise van Het Gors zegde meteen toe om het euvel binnenkort te komen herstellen. Door de medewerkers van Het Gors is vier maanden lang gedu rende twee ochtenden in de week aan de opdracht gewerkt. Zowel de afdeling houtbewerking als schil deren leverden hun bijdrage. Een puik stukje werk, vond ook bos wachter Dirk Fluijt van Staatsbos beheer bij het zien van de glanzend geverniste inventaris. De Houtves ter van Schermbeekprijs 2003 werd aan de Natuurvereniging Tholen toegekend vanwege hun inspanningen op het gebied van landschapsbeheer. De leden van de vereniging maakten zich op vrij willige basis onder andere verdien stelijk bij het knotten van wilgen, het maaien van dijken en het ver plaatsen van vogelhutten. De over dracht vond plaats onder de nodige publieke belangstelling. Deelne mers aan een IVN-studiedag in Scaldis Naturalis gebruikten juist de lunch in het zonnetje toen acti viteitenbegeleider Buise en twee medewerkers van Het Gors met het materiaal arriveerden. In de toekomst kunnen zij mogelijk hun voordeel doen met de nu geschon ken tafels en banken. Wil jij ook in 8 weken je rijbewijs halen? Verkeersschool Mattemburgh is een kwaliteitsrijschool met het vijf-sterren-certificaat! Al vanaf 995,- heb je een rijopleiding in Mattemburgh stappen... Lesbloktcen van 120 min. Niet alleen lessen In BoZ maar ook in Rotterdam! Alle voorkomende verkeerssituaties incl rotondes, parkeergarages, slipcursus enz... Van Dedemslraat 182 - 4611 BE Bergen op Zoom Pak je telefoon en bel 0164 - 23 74 04 85 Advertentie I.M. landse braderie treden ze op bij streekmuseum De Mccstoof. „We hebben al die jaren door nogal aan de weg getimmerd", zegt Van de Kieboom. „Ik heb heel leuke din gen meegemaakt." Repetities ver zuimde hij zelden. „Als je ergens bij bent, dan behoor je ook aanwe zig te zijn, vind ik." De Steenbergenaar speelde eerst dc first pies en stapte later over op de par force. Dat kwam in de harmo nie ook beter naar voren, legt hij uit. Hij heeft heel wat blazers zien komen en gaan en juist toen het le dental een minimum had bereikt, meldden zich vijf liefhebbers uit Sint-Annaland aan die zich vrij snel op niveau wisten te blazen. De Thoolse club is sinds enkele jaren officieel als vereniging geregi streerd in verband met de wettelijke aansprakelijkheid. „De eerste tien jaar deed Wim Gaakeer alles alleen, daarna ben ik secretaris/penning meester geworden." Van de Kie boom roemt de capaciteiten en de gedrevenheid van de 88-jarige voorzitter. „Hij is een perfectionist en verwacht dat ook van anderen." Ondanks dat hij het prima naar de zin heeft bij dc blazers, heeft dc ju bilaris besloten ermee te stoppen. „Ik had het bij mijn 75e verjaardag bekend willen maken. Drie jaar ge leden ben ik ook al met de jacht opgehouden. Ik ben iemand die zich volledig waar moet kunnen maken en daarom moet je gaan voordat je afgaat", aldus Van de Kieboom. De andere blazers vin den het jammer, laten ze blijken. Tussen de bedrijven door zoeken de leden hoeden uit, die aange schaft kunnen worden dankzij een sponsor. Daarmee wordt de unifor me kleding compleet gemaakt. „Het aanschaffen van de unifor men was een hoogtepunt in het clubbestaan", zegt Van de Kie boom. Na de koffie met een flinke punt gebak wordt er gerepeteerd. De begroeting, erefanfare en Hes- sische jiigermarsch worden ge speeld. Door de huiskamer achter de dijk van de Krabbenkreek klin ken welluidende hoorntonen. eenkomst met die van het nieuwe ge meentehuis. Eerst worden de inwo ners geconfronteerd met een voldon gen besluit. Hierna worden de burgers ingelicht, mochten er teveel protesten volgen dan belegt men in- spreekavonden voor de burgers. Ui teraard wordt na dit alles niets veran derd aan het uiteindelijke besluit, een sterk staaltje van democratie. Jaren terug werd ons verteld hoe enorm men vooruit ging met de samensmel ting van de dorpen tot één gemeente, men kon zo efficiënt werken, met minder mensen meer doen. Nu zitten we opgezadeld met een veel te groot en peperduur ambtenarenapparaat met alle bijbehorende faciliteiten en een gemeentebestuur die alleen oog schijnt te hebben voor slechts één woonkern. Voor de Thoolse dorpen lijkt een verdere verschraling van de voorzieningen onontkoombaar. Het mag dan ook duidelijk zijn dat alle inwoners van deze kernen zich ern stig zorgen kunnen gaan maken. Ik hoop dat er in de nabije toekomst een partij mag opstaan die de belangen van de dorpen gaat behartigen. Ten slotte vertegenwoordigt Tholen niet meer dan ca. 20% van het aantal Thoolse inwoners. Misschien dat we deze bestuurders dan snel naar huis kunnen sturen, want zoals het nu gaat, gaat het echt niet goed. Wim Poot, Bloemenlaan 92, Sint-Maartensdijk, G.C. Boudeling (links) en L.H.M. Verwijs bekijken vanaf de Oostdijk de werkzaamheden in de Zijpestraat. Juist het ontbreken van voldoende financiën zorgde volgens Goossen voor de nodige vertraging bij de aanpak van het probleem. Lange tijd wezen betrokkenen als gemeen te, provincie en waterschap naar el kaar. „Wettelijk is er niets geregeld rondom de taken van de diverse overheden bij grondwateroverlast. Er zijn nog weinig voorbeelden van een gezamenlijke aanpak, ook in fi nanciële zin." Wijk Noord heeft de gemoederen vele jaren bezig gehouden. J. Kem- peneers, woordvoerder namens de werkgroep van de bewoners, liet de geschiedenis tijdens de afsluitende bijeenkomst in dorpshuis De Wim pel de revue nog eens passeren. De eerste straat in plan Noord werd aan het eind van de zestiger jaren van de vorige eeuw aangelegd. Onder het bewind van de toenmalige burge meester G. van Velzen werd het kar wei voortvarend aangepakt. Vreemd genoeg werd de wijk 25 tot 40 cen timeter beneden de bestaande dorpskom aangelegd. In 1979 was Noord vol en werd verder gebouwd in De Luijster 1. Ook toen speelde de grondwaterproblematiek al. Keer op keer werden vragen over de kwestie gesteld in de Fluplandse ge meenteraad. Uiteindelijk werd een drainagebuis in de Zijpestraat aan gelegd. Bewoners gingen zelf aan sluiten op het riool. Na het per 1 ja nuari 1995 samengaan van Sint Phi lipsland met de gemeente Tholen bleef de kwestie op de agenda. Pas in september 1998, na een periode met hevige regenval die grote delen van Flupland blank zette, volgde er een doorbraak. Het waterschap Zeeuwse Eilanden, de provincie en de gemeente besloten na de calami teit dat de schouders onder het pro ject moesten. Na een enquête onder de bewoners volgde op 9 januari 2003 een hoorzitting in het dorps huis. Tijdens die bijeenkomst werd een werkgroep met bewoners uit verschillende straten gevormd. Na de nodige voorbereidingen kan de spade nu eindelijk de grond in. Kempeneers was blij dat het zo ver is. „We zijn er van overtuigd dat met deze aanpak het grondwater probleem op Sint Philipsland wordt opgelost." De overlast wordt aangepakt door het aanbrengen van een zogeheten infiltratieriool, kortweg IT-riool. Deze kunststof rioolbuis heeft een diameter van 30 tot 50 centimeter en is voorzien van gaatjes, waar door het grondwater in de buis kan lopen en het grondwaterpeil wordt verlaagd. De kolken in de straat worden ook op dit riool aangeslo ten. Omdat de grond in wijk Noord uit slecht doorlatende klei bestaat, leidt het drainerende riool niet in al le gevallen tot een verlaging van de grondwaterstand. Daarom wordt naar iedere woning in het gebied een aansluitleiding gelegd. Deze buis komt tot op de perceelsgrens te liggen. Indien nodig kunnen bewo ners op eigen terrein zelf drainage aanleggen en deze aansluiten op de riolering. Bewoners bepalen zelf de plaats van de huisaansluiting. In de toekomstige situatie komt er ook een gescheiden stelsel, waarbij re genwater separaat wordt geloosd. Bij hevige regenval kan overtollig hemelwater, door middel van een overstort in het riool, rechtstreeks op het oppervlaktewater worden af gevoerd. Het werk wordt door aan nemersbedrijf Jaartsveld in vier fa ses uitgevoerd, waarbij de volgorde in overleg met de bewoners tot stand is gekomen. De Gladiolen- straat en Schelpkreekstraat zijn als laatste aan de beurt. Bewoners stel den nog vragen over de levensduur van het zandpakket tussen de riool buizen. Dit zandfilter is een essen tieel onderdeel van de aanpak. Vol gens gemeenteopzichter J. Polder man zijn er geen problemen te ver wachten. „In Tholen ligt een verge lijkbaar zandpakket al een jaar of vijf en werkt het nog altijd prima." Gedeputeerde J. Suurmond noem de de gebiedsgerichte aanpak in Sint Philipsland een voorbeeldpro ject, waarbij zowel de gemeente, het waterschap en de provincie van hun fouten hebben geleerd. „Tot voor kort bestonden er verschillen de plannen om de wateroverlast aan te pakken. We hadden het streekplan, een waterhuishoudings plan en een milieuplan. Nu zijn we druk bezig om al die verschillende plannen in elkaar te schuiven en te komen tot een integraal omge vingsplan. Daardoor kunnen we in de toekomst een betere afweging maken. Hier in Sint Philipsland is in het verleden veel fout gegaan. Dat moeten we als overheid erken nen, herstellen en ervan leren. Dit soort problemen moeten we niet meer sectoraal aanpakken, maar samen. Het is onze plicht als over heid om de waterproblematiek be heersbaar te maken voor toekom stige generaties." Landelijk hebben circa 360.000 woningen te maken met grondwa terproblematiek. Door het dalen van de bodem en de stijgende zee spiegel zullen de problemen vol gens wethouder Goossen enkel maar toenemen. Ramingen gaan uit van een bedrag van 2 miljard euro, om het probleem op landelijke schaal op te lossen. Met de aanpak van de grondwaterproblematiek in wijk Noord is in Sint-Philipsland een belangrijke stap in de goede richting gezet, aldus waterschap vertegenwoordiger J. Dees. „Maar we zijn nog niet klaar." In 2006 wil het schap de capaciteit van het ge maal De Luyster met drie procent vergroten. Zowel in nieuwbouw wijken als ook in het buitengebied moet er in de toekomst meer open waterberging komen. In feite houdt de strijd tegen het water nooit op. „Als overheden zullen we altijd alert moeten blijven op ontwikke lingen die er zijn." De gemeenteraad besloot vorig jaar niet langer de vervoerskosten te be talen van het schoolzwemmen, wat een bezuiniging zou opleveren van 11.000 euro. De scholen lieten de gemeente daarop weten, dat de ver dubbeling van de eigen bijdrage (van 13,44 naar 28,62 euro per leer ling) het einde zou betekenen van het schoolzwemmetj. Maar dat was nu juist wat de gemeenteraad eigen lijk niet wilde. Het gemeentebestuur heeft een op lossing gezocht en die gevonden in de begroting. Daarin zijn de kosten van het schoolzwemmen - 24.000 euro - begrepen in de personeels kosten van de zwembaden. Dat zou voor rekening moeten blijven van de gemeente. De vervoerskosten - 11.000 euro - staan in de begroting bij de kosten van het onderwijs. In de totale kosten van het school zwemmen is een eigen bijdrage van 10.000 euro geraamd, die echter bij het schrappen van de vervoersbij- drage eveneens is weggestreept. Door het verschil - 1000 euro - in 2005 door te berekenen aan de deel nemers, kan het schoolzwemmen in stand blijven. Per kind gaat de bij drage 1,40 euro omhoog. Alle raadsfracties gingen daarmee ak koord in de commissie bestuursza ken. De CU plaatste nog wél een kritische noot over de betrouwbaar heid van de cijfers die in de kader nota staan. Maar volgens wethouder Heijboer is er in dit geval simpel weg een fout gemaakt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7