Chemie tussen koor en dirigent maakt dat A58 plezier uitstraalt bij het zingen Druk Oranje- en bevrijdingsfeest 99 289 Mari'nus. L/ndhoutstraat Onze driekleur Astoria 00 ENSBERGEN Herdenken op drie plaatsen Donderdag 28 april 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Tfio(en Overal op Tholen en Sint-Philipsland worden zaterdag activiteiten georganiseerd in verband met koninginne dag. Koningin Beatrix viert niet alleen haar 67e verjaar dag, ze is ook nog eens een kwart eeuw onze vorstin. Dat zestig jaar geleden een einde kwam aan de Tweede We reldoorlog, is in verschillende plaatsen aanleiding voor extra festiviteiten. Hieronder vindt u een beknopt over zicht. Kobus en Flip in de gym zaal. 13.30-16.30 u. Fancyfair en rommelmarkt de Pluus in de Vossenkuil. Touwtrekwedstrijd bij café Hof van Holland. 18 u. Optocht versierde fietsen e.d. vanaf Raad huisstraat (18.45 u. prijs uitreiking in de Vossen kuil). Zie ook de website www.koninginnedag-oud- vossemeer.nl 9 u. Aubade m.m.v. schooljeugd en Concordia op de Markt. 9.30-13 u. Rommelmarkt op de Markt. 9.30-11.45 u. Kinderspelen op sportpark De Bent. 11-18 u. Kunstroute. 11.30-12 u. Dansoptreden Olympia. 12 u. Ballonnenwedstrijd op De Bent. 13-17 u. Puzzeltocht voor het gezin (inschrijven 13- 14 u.). 15-18 u. Openlucht mu ziekfeest op vml. oester putten, met ponyrijden en springkussen. 15.30-17.30 u. Touwtrek wedstrijd op vml. oester putten. 17-17.30 u. Optreden leer lingenorkest Concordia op de Markt. 18-20 u. Viswedstrijd in de Vest voor jeugd tot 16 jaar (inschrijven 12-13 u. in kantine Tholense Boys). 18.45-19.30 u. Versierde- fietsenwedstrijd voor ba sisscholen. 19.30 u. Prijsuitreiking versierde fietsen, puzzel- tocht en versierde-straten- wedstrijd bij kiosk op de Markt. Oud-Vossemeer 8.45 u. OVM haalt kinde ren op voor aubade bij Vossenkuil en oplaten bal lonnen. 9.30-1115 u. Kinderspelen en zeskamp op sportveld. 13-14 u. Optreden clowns Sint-Anmfand 8 u. Koraalmuziek vanuit de kerktoren. 9 u. Aubade m.m.v. Acce lerando, VZOS, DEV en schooljeugd. 10 u. Kinderspelen aan de Ring. 10 u. Rommelmarkt Acce lerando in de veiling. 11 u. Open dag atelier Jos Boogaard. 14 u. Bevrijdingsspelen op het Havenplein. 14.30 u. Touwtrekwed strijd op het Havenplein. 18.15 u. Bevrijdingsop tocht. 19.30 u. Bevrijdingscon cert Casembrootkoor, Schorrekoor en WIK in de Wellevaete. 21 u. Bevrijdingsbal met J E Entertainment in de Wellevaete. Stavenisse 9 u. Omroeper Gatze de Moed gaat met twee herau ten te paard door het dorp. 10 u. Aubade m.m.v. Eu terpe op het Van der Lek Zingen in een koor met 84 leden. Het is een ervaring die zeven Thoolse vrou wen al bijna zes jaar lang wekelijks met veel plezier beleven. Ze zijn lid van het koor A58, dat lichte mu ziek op het repertoire heeft staan. Van Henk West broek, Blpf en Doe Maar tot Abba en Billy Joel. Het repeteren ervaren de da mes als écht ontspannend. Tegelijkertijd vinden ze het een uitdaging om bij het zingen de lat zo hoog mogelijk te leggen. Wie A58 wil zien en horen, kan morgen (vrijdag) terecht in de Wellevaete te Sint-An- naland. Lichte muziek in eigen arrangementen te beluisteren in Wellevaete Chemie Twaalf talen Marinus IJndhoutstraat de Clercqplein. 14.30 u. Start optocht 'toen en nu' (afhalen startbewij zen v.a. 13.30 u.). 16.30 u. Folkloristische spelen op het havenplateau (formulieren afhalen v.a. 16 u.). 20.30 u. Boerenbal in De Stove; om 21 u. prijsuitrei king optocht en folkloristi sche spelen. 9.30 u. Aubade m.m.v. Eu terpe op de Markt. 13.30-14 u. Gezinspuz- zeltocht, starten op de Markt. 16-17 u. Oud-Hollandse spelletjes op de Markt. 17 u. Gezamenlijk uitbren gen toost op koningin Beatrix. 20 u. Oranjeconcert Euter pe in Haestinge. 21 u. Oranjebal m.m.v. J&E Entertainment in Ha estinge. Scherpenisse 10-12 u. Opening koning innedag en kinderspelen op het Pluimpotterrein. 13.30 u. Muzikale rond gang Dak d'r af. 14 u. Zeskamp op het Pluimpotterrein (prijsuit reiking 23 u.). 20.30 u. Oranjebal in het Holland Huis. Poortvliet V 8 u. Straten versieren. 11 u. Aubade bij 't Ouwe Raed'uus. 14 u. Grote optocht, vanaf de Paasdijkstraat. 16.30 u. Zeskamp op het sportpark. 21 u. Oranjebal m.m.v. Metrodrive in 't Ouwe Ra ed'uus. Sint-Thilipsland 9 u. Aubade bij dorpshuis De Wimpel. Aansluitend rondgang kinderen Tum- Tum met versierde fiets jes. 9.30 u. Kinderspelen bij Kon. Julianaschool. 13-14 u. Kinderrommel markt in De Wimpel. 15 u. Autopuzzelrit v.a. de brandweerkazerne; in schrijven om 14 u., prijs uitreiking 20.30 u. in de kazerne. 15-18 u. Stratenvoetbal- toernooi op sportvelden Noad '67. 18.30 u. Demonstratie brandweer aan de haven. 21 u. Oranjebal met Vero nica drive-inshow in De Wimpel. SLnna Jacobapolder 10 u. Aubade bij Ons Dorpshuis. 10.20 u. Heropening van Ons Dorpshuis. 11 u. Kinderspelen op het trapveldje. 13 u. Volksspelen op het trapveldje. 14.30 u. Jeugdcircus Ho gerop in Ons Dorpshuis. 20.30 u. Gouwe Ouwe in Ons Dorpshuis. DE HOOGSTE KORTING VOOR DE BESTE KWALITEIT je kookset 6 X 10-delig luxe messenblok cassette Serviezen Cassettes Kooksets Na een hectisch lustrumjaar met vijf uitverkochte zalen voor de ju bileumshow Eurosong - in Hein- kenszand moesten zelfs mensen te leurgesteld worden omdat er geen plaats meer was - doet A58 het nu iets rustiger aan. Maar aan de disci pline en de kwaliteit wordt con stant gewerkt. „Je houding, de pre sentatie. Het zijn dingen waar constant op wordt gelet. Ook tij dens de repetities", zegt Ingrid Bras uit Oud-Vossemeer. Net als de andere Thoolse dames reageerde ze destijds op een oproep in de krant. „Mijn man las dat en zei: nu is er een koor voor je", vertelt Yvonne van Casand uit Scherpenisse. Ko ren met een kerkelijke achtergrond zijn er in de regio meer dan ge noeg. Maar voor wie wat anders wil zingen, was en is de keuze be perkt. Na de oproep voor A58 meldden zich meer dan 200 gegadigden en daarvan werden er na een stemtest 80 geselecteerd. Onder hen zes van de zeven Thoolse dames, alleen Conny v.d. Sanden uit Anna Jaco- bapolder kwam enkele maanden la ter bij A58. Ook nu nog moeten mensen die bij A58 willen komen zingen, een stemtest doen. Daarbij wordt gelet op het toongeheugen en of een stem gezond is. Ervaring met zingen wordt niet gevraagd, noch het kunnen lezen van muziek. „Natuurlijk moet je wel kunnen zingen", zegt Jeanne v.d. Vlist uit Scherpenisse. De Thoolse dames denken dat uitstraling ook een rol speelt. In ieder geval moet de ba- )ans tussen de verschillende zang partijen kloppen (mannenstemmen, tenoren en bassen, zijn nog wel kom) en moet er qua leeftijd een evenwicht zijn, meldt de website van het koor (www.koor.a58.info). Het jongste lid is 23, het oudste De Thoolse inbreng in het koor lichte muziek A58. Rechts van het bord Bineke Smit (links) en Corrie Verkerke uit Tholen, met voor hen Jeanne v.d. Vlist uit Scherpenisse. Aan de linkerkant Maja Westdorp uit Sint-Annaland (links) en Yvonne van Casand uit Scherpenisse, daartussen Conny v.d. Sanden uit Anna Jacobapolder en helemaal onderaan Ingrid Bras uit Oud-Vossemeer. rond de 70. Ze komen uit een regio die ligt tussen Vlissingen en Roosendaal, met ook enkele Bel gen erbij. „De koorleden zijn erg betrokken bij elkaar. Dat merk je als er ziekte is, of als iemand nare dingen meemaakt", zegt Maja Westdorp uit Sint-Annaland. Dat ze zóveel gezelligheid zou onder vinden binnen toch een grote groep mensen, had ze vooraf niet ver wacht. Van de Thoolse A58-leden zongen alleen Corrie Verkerke uit Tholen en Ingrid Bras in een ander koor. Corrie doet dat nog steeds bij de Cantorij in Tholen. Ingrid daaren tegen is bij Polyhymnia gestopt omdat ze het niet kon combineren. A58 repeteert elke woensdag in het dorpshuis Luctor et Emergo te Ril land (vandaar de naam: de meeste leden moeten over de snelweg A58 rijden om er te komen). Maar daar ben je er niet mee, geven de dames aan. Het instuderen van de noten en het uit het hoofd leren van de teksten moeten dc leden thuis doen, zodat tijdens de repetities de aandacht kan gaan naar het zingen van dc partijen en dergelijke. Van de leden wordt verwacht dat ze mi nimaal 70<7r van de repetities bij wonen. Verder is cr twee keer per jaar een werkweekend. Ze roemen dirigent Rob van der Meulc uit Oost-Souburg - zelf een geschoolde bas-bariton en zangpe dagoog - en pianist Bart Orye uit Antwerpen. Het tweetal heeft de artistieke leiding in handen en stopt er veel energie in. Ze schrij ven vrijwel alle arrangementen zelf. Orye zal morgen in Sint-An naland de zieke Van der Meule ver vangen. en Toine Jimkes fungeert dan als pianist. Ingrid Bras vindt dat ze veel geleerd heeft bij A58. „Ik vind het ook leuk dat de lat hoog ligt, want daardoor ben ik be ter gaan zingen." Maja Westdorp vult aan dat er een bepaalde chemie bestaat tussen koor en dirigent. „Zijn mimiek, het publiek ziet dat natuurlijk niet. maakt dat je gewel dig zingt." Dc repetities, waar toch hard gewerkt wordt, ervaren de da mes als ontspannend. En het koor straalt plezier uit bij het zingen, vinden ze. Ook zijn er mooie momenten om op terug te kijken. Zoals het aller eerste optreden, op het festival Film by the Sea in Vlissingen. „Daar zaten veel bekende Neder landers in de zaal, bijvoorbeeld Renée Soutendijk. We waren alle maal heel erg zenuwachtig", zegt Bineke Smit uit Tholen. Ze krijgt ook weer kippevel als ze terug denkt aan een optreden in de kerk van het klooster Montserrat. En in januari werkte A58 mee aan een benefietconcert voor de tsunami- slachtoffers in Azië. „We zijn best selectief bij optredens, gaan niet overal heen", legt Conny v.d. San den uit. „Er moet een behoorlijk aantal mensen kunnen, want anders gaat het niet door." De leden moe ten altijd een lijst tekenen als ze aangeven dat ze voor een bepaalde uitvoering beschikbaar zijn en wor den daar ook op aangesproken. Zo is er een behoorlijke discipline en dat waarderen de da*mes. In juni staat de Vol-korendag in Middel burg op het programma, met bin nen- en buitenoptredens van koren in allerlei genres. Het lustrumjaar is afgesloten met een reis naar Barcelona en dat was een bijzondere ervaring. De uitba ters van het Rillandse dorpshuis, trouwe supporters van het koor, gingen mee. De jubileumshow in eigen land bestond uit liedjes die bekend zijn van de Eurovisie song festivals. Twaalf verschillende ta len zong A58 daarbij, het was een hele show met dans en verschillen de kostuums die snel gewisseld moesten worden. Met veel plezier kijken de leden erop terug. Vooral dc Abba-medley spreekt tot de ver beelding, die werd driekorig ge zongen. Dit jaar doet het koor meer met Nederlandse nummers. Via aanvragen bij de muziekcommissie hebben de leden een inbreng. Er zijn tal van commissies binnen de vereniging. Yvonne, Corrie en Ma ja vormen samen de make-upcom- missie, Ingrid zit in de activiteiten commissie. En Bineke is na vijf jaar gestopt in de kledingcommis- sie. Dc voorstelling van A58 in De Wellevaete, de seizoensafsluiting van Uit op Tholen, begint morgen om kwart over acht. Onze vlag die wappert weer in haar frisse kleuren, 't Is het heerlijke symbool van een groots gebeuren. Onze driekleur wappert weer. Holland is herrezen. Wie zou op die grote dag nu niet dankbaar wezen? Holland is in rep en roer, tooit zich met Oranje. Naast d' Amerikaanse vlag wappert Groot Brittanje! Nederland is weer bevrijd uit de onderdrukking. En dit heugelijke feit brengt elk in verrukking. Onze vrijheid hebben wij 't is niet te geloven. 't Is, zo 't was door d'eeuwen heen toch Oranje boven. Ieder loopt vrij op de straat, heeft geen kwaad te duchten. En kan zijn beklemd gemoed, eindelijk weer luchten. Nu wordt onze vrije pers openlijk gelezen. En we lezen 't wereldnieuws zonder boos te wezen. Vrij zijn wij en ieder voelt wat hij heeft herkregen. Daarom is de feestvreugde ook ten top gestegen Vrij te zijn in woord en daad doet je echt genieten. Maar bedenk ook, wie daarvoor eens het leven lieten. Weg is 's vijands heerschappij 't Is voor Holland vrede, maar zovele duizenden maken het niet mede. Hij, die zich als offer gaf om het land te dienen, was het zaad waaruit voor ons vrijheid kon ontkiemen. Neen, wij zijn geen slaven meer noch des vijands knechten. Wij zijn vrij en ons volk heeft weer herstelde rechten. Vrij zijn wij, in alles vrij, zo we eertijds waren. En hij, die ons dit ontneemt zal veel leed ervaren. Onze worst'ling is ten end, al wat is geleden. Holland heeft zijn vrijheid weer en haar strijd gestreden. Ja, in deze grote strijd, om het vrij geweten, werd 't geluk van menigeen uit elkaar gereten. Nu zien wij de toekomst in met een vast vertrouwen. En we gaan met man en macht weder aan het bouwen! En we willen deze tijd, weer met moed aanvaarden. Tot de welvaart wederkeert, in Oud-Hollands gaarden! In de loop van de oorlog verplichtte de bezetter steeds meer groepen mannen om voor de Duitse oorlogs industrie te gaan werken. Velen do ken onder om aan die tewerkstelling te ontkomen. Zo ook Marinus An- thonie Lindhout (1922-1944) uit Oud-Vossemeer, die zijn toevlucht zocht in het land van Heusden en Altena. Op een dag is hij opgepakt en via kamp Amersfoort naar het concentratiekamp Neuengamme bij Hamburg gebracht. Bij een geal lieerd bombardement op de haven stad, in november 1944, kwam Lindhout om het leven. De gemeen teraad besloot op 20 januari 1975 om de korte verbindingsstraat tus sen de Molenstraat en de Prins Mauritsstraat naar deze Vossemeer- der te vernoemen. Zie ook pagina 5. Ter gelegenheid van haar 67e verjaardag bezoekt koningin Beatrix zaterdag Den Haag en Scheveningen. In 1996 was de vorstin - die dit jaar haar zilveren regeringsjubileum viert - met haar familie te gast in Sint-Maartensdijk. N Zuster Riek K(x>pman uit Sint-Maar- tensdijk schreef drie dagen na dc bevrij- ding, op 8 mei 1945, een gedicht: Onze driekleur. De 24 oktober 1919 geboren Riek was een dochter van Cornelia (Keetje) Coomans en Jacob Koopman. Tij dens de oorlogsjaren was ze verpleegster in het Bronovo ziekenhuis in Den Haag, waar ze vele militairen verpleegde. Later werd ze wijkzuster in Yerscke en in een van dc achterbuurten van Den Haag, directrice van een tehuis voor on gehuwde moeders in Scheveningen en tenslotte directrice van een zorgcentrum voor chronisch zieken in Zeist. Riek Koopman heeft veel gedichten geschreven, o.a. over haar geboortedorp Sint-Maartensdijk en de provincie Zeeland. Vaak werd ze uitgenodigd om een spreekbeurt te houden over haar veelzijdige werk als verpleegster. Riek Koopman overleed 11 juni 2003 in Zeist. Sola Oi Zilverwit edeTstaal Vaatwasmachinebestendig 9-persoons/90-delig. Vaatwasmachinebestendig. tnoocTU luxnt* incl. luxe ladenkist 9-persoons, 90-delig Vaatwasmachinebestendig MODEL PALERMO LEKKER KOKEN EN STIJLVOL TAFELEN. H Grootste collectie van Nederland Parallelweg 4 B, 3364 AL Sliedrecht Afslag Wijngaarden/Nijverwaard (langs A>') Telefoon 0184-411016 Fax 0184 422969 www.hensbcrgcnserviezen.nl 's maandags gesloten Donderdag koopavond 150 serviezen - 170 cassettes - 50 glasserviezen - 50 pannensets Advertentie I.M. Behalve in Tholen en in Sint-Philips land is er op woensdag 4 mei ook een dodenherdenking in Sint-Annaland. Die begint om 19.45 uur met een her denkingsbijeenkomst in de hervorm de kerk. Vanaf 19.35 uur speelt Acce lerando koraalmuziek bij streek museum De Meestoof. Tien minuten later gaan de klokken luiden en om acht uur wordt een trompetsignaal ge geven, gevolgd door twee minuten stilte. Aansluitend wordt op de oude begraafplaats een krans gelegd bij de graven van drie omgekomen Engelse militairen. In Tholen betrekken leden van de Na tionale Reserve vanaf 19.15 uur de dodenwacht bij het gedenkteken in het Bosje. Hier speelt Concordia van af kwart voor acht koralen, waarna te gen achten The Last Post klinkt. Na twee minuten stilte wordt het Wilhel mus gespeeld, aansluitend is er de ge legenheid om bloemen te leggen. Met het zingen van enkele liederen door drie zangkoren wordt de bijeenkomst afgesloten. In Sint-Philipsland tenslotte speelt Namens de Dorpsgemeenschap Sint-Annaland legden voorzitter J. W. van Popering en bestuurslid J. Vroegop in 2000 een krans bij de graven van de drie Engelse militairen. Concordia koraalmuziek op het gazon waarna twee minuten stilte volgen, bij de hervormde kerk (zijde School- Het spelen van het Wilhelmus besluit straat). Ook hier zal even voor acht de herdenking, die bij slecht weer in uur The Last Post geblazen worden. De Wimpel plaatsvindt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3