"Ik weet dat er aan gewerkt wordt" Hoofdprijs lokale journalistiek voor EB-redacteur Arie de Viet Castria stopt 3 miljoen in bouwproject Kop van Zuid MULTIMATE Achterachterkleinkind heel mooi geschenk Bewoners Ten Ankerflat naast de begraafplaats Verhaal over kapster sterke pagina die alles vertelt Zwanger ///t HEIJNEN #ÏT Lintjesregen Tholenaren over bevrijding Volgende week EB op vrijdag 2&b> <4 -e> Met een 'sterke, spannende, menselijke pagina' heeft Eendrachtbode-redacteur Arie de Viet de Prijs voor de Nieuwsbladjournalistiek 2005 gewonnen. Na eerdere eervolle vermeldingen ging het nu om de hoofdprijs van de lokale journalistiek. In een nek-aan-nekrace bekroon de de jury zijn artikel over de kapster uit Sint-Maartens dijk, die 30 december vrijkwam na een gevangenisstraf wegens het smokkelen van 22 kilo cocaïne met een straatwaarde van 1 miljoen euro. Dilemma Passie Voorrang studenten goudkaarthouders A. van Beveren-Quist 101 jaar in Poortvliet WWW E-TECHNOLOGIE Donderdag 28 april 2005 6le jaargang no. 23 DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA NV. Suijkerbuijk is gestopt als commissielid D66 Legertrucks op gazon Ten Anker In verband met Hemel vaartsdag, donderdag 5 mei, verschijnt de Een drachtbode volgende week op vrijdagochtend 6 mei. De postabonnees zullen de Eendrachtbode dan op za terdag ontvangen. De sluitingstermijn voor advertenties is normaal op dinsdag 16.00 uur. Het Pinksternummer van de Eendrachtbode verschijnt weer gewoon op donder dag, 12 mei. Deze week Tijdelijke huisvesting noodgebouw De vijftig bewoners van de serviceflat van Ten Anker in Tholen worden tijdelijk gehuisvest in een noodgebouw aan de Prins Bernhardstraat/ Prinses Beatrixstraat in Tholen. Dat zijn Castria Wonen (eigenaar van de service flat) en de SVRZ de stichting voor regionale zorgverle ning, overeengekomen met de gemeente. Dc prijsuitreiking in theater en eve nementencentrum De Meenthe in Steenwijk kreeg een extra feestelijk karakter in verband met de viering van het 60-jarig bestaan van de Ne derlandse Nieuwsblad Pers (NNP). Daarom was ook minister Remkes van binnenlandse zaken uitgeno digd, een 'echt krantenmens', zoals hij vertelde. Hij noemde de gedruk te media 'heel belangrijk' en vol gens juryvoorzitter Jeroen Wielaert heeft de krant in het digitale tijdperk zeker niet afgedaan. „De nieuws bladpers leeft en de competitie is sterk. Gelukkig zit er genoeg talent om de lezers te binden." De jury koos uit 65 artikelen het verhaal over de kapster uit Sint- Maartensdijk als dc beste inzending van Nederland. Een bekroning voor Arie de Vict, die als eerste van vier genomineerden naar het podium werd geroepen. Roelof Tienkamp van de Oprcgte Steenwijker Cou rant en Corinne Grocneweg van de Flevopost kregen elk een eervolle vermelding, waarna de spanning ten top steeg. „Ik kreeg het zelfs be nauwd, ik kende mezelf niet meer", vertelde dc immer rustige journalist uit Sint-Maartensdijk, toen hij met André van der Vlerk van nieuws blad Het Kontakt uit Vianen als laatste twee overgebleven was. Op een groot scherm werden de geno mineerde artikelen geprojecteerd. Naast het verhaal van de kapster, zoals dat in het oudejaarsnummer van de Eendrachtbode verscheen, ook de pagina over de val van VVD-wethouder Henk van der Bruggen uit Vianen, die moest op stappen wegens grote onenigheid over nieuwbouw. De jury stond voor een dilemma, bekende juryvoorzitter Jeroen Wiel aert. „Nog nooit in de geschiedenis van de Nederlandse journalistiek, laat staan in de moderne geschiede nis van jury's van de NNP, is er zo gewikt en gewogen als dit jaar. Arie de Viet heeft in de Eendrachtbode het rauwe verha:# geschreven van die kapster uit Tholen, in mei 2002 opgepakt op Schiphol met 22 kilo cocaïne, met een straatwaarde van 1 miljoen euro. Arie heeft haar lange relaas opgeschreven als een aangrij pende, eerlijke monoloog. Tot en met de moeizame terugkeer in de maatschappij. Hij heeft er zelf een bijzondere foto bij gemaakt: een eenzame, kunstleren koffer op een weg boven op een dijk aan zee, met een richtingwijzer op de achter grond. Eén sterke pagina, die alles vertelt. André van der Vlerk maakte een spannende vervolgserie over de val van een wethouder. In beide geval len is het gegaan om doorzetten. En het vervolgens goed brengen. Inza ke de kapster heeft het lang geduurd om haar aan de praat te krijgen. Het kost heel wat moeite om ook zo'n persoonlijk verhaal los te krijgen." Het was wikken en wegen voor de jury, zei Wielaert. De criteria voor de nieuwsbladprijs werden er zelfs bijgehaald. Er werd gekeken naar het reglement om iets te vinden wat de doorslag kon geven. Het lokale, het hele speciale. De uit Willem Be- kius (docent journalistiek). Hermen Overweg (burgermeester van Does burg) en Jeroen Wielaert (journalist) bestaande jury was niet unaniem, maar bekroonde Arie de Viet voor 'In de gevangenis moet je geduld hebben en maar wachten en wach ten', zoals dat precies op de dag van de vrijlating van de kapster - 30 de cember 2004 - verscheen in de Een drachtbode. „Vanwege die ene ster ke, spannende, menselijke pagina, waarin de verslaggever zelf niet meer aanwezig is - behalve als luis teraar - is toch het besluit gevallen om de Prijs voor de Nieuwsblad- journalistiek 2005 uit te reiken aan Arie de Viet van de Eendrachtbode. de Thoolse Courant." Arie de Viet genoot van dit moment, temidden van de vele honderden mede-journalisten, uitgevers en an dere belangstellenden uit heel Ne derland. Hij was de beste van de Nederlandse nieuwsbladjournalis tiek. „De moeite die ik me moest getroosten om de kapster aan de praat te krijgen, heeft mede de door slag gegeven", vertelde Dc Viet. Aangezien de kapster zelf niet op de foto wilde, had hij zijn eigen koffer van de zolder gehaald en opgevuld met hoofdkussens om die op de Oosterscheldedijk bij Gorishoek te kunnen fotograferen. Daarmee werd de cocaïnesmokkel uit Suriname gc- sym- boliseerd. Vier jaar gevange nisstraf kreeg de 28-jarige uit Sint- Maartensdijk ervoor van de rechtbank, maar na 31 maanden cel werd ze vrijgelaten. Het verhaal behoorde tot de 10% van de 65 inzendingen die 'steen goed' was, zei juryvoorzitter Jeroen Wielaert. „Het is altijd opvallend hoe zo'n nieuwsblad zich op die stof stort. Altijd gaat het om binding met mensen die vertrouwd zijn in dorp of streek. Mensen die het ge maakt hebben, dan wel mensen die het er moeilijk hebben, of daartus senin." Volgens Wielaert gaat het bij journalistiek talent om passie, speurzin, oorspronkelijkheid en doorzettingsvermogen. ZIF. VERDER PAGINA 9 Castria Wonen investeert drie miljoen euro in een bouwproject op de Kop van Zuid in Rotterdam. Dat doet ze samen met drie andere Zeeuwse corporaties en de Rotterdamse woningcorporatie Stadswonen. In totaal is 20 miljoen euro nodig voor de bouw van 485 woningen, 2000 vierkante meter bedrijfsruimten en 140 parkeerplaatsen. Vijftien miljoen euro wordt door de Zeeuwse corporaties ter beschikking gesteld. Castria draagt drie miljoen bij. In ruil voor de Zeeuwse steun kunnen er jaarlijks vijftien Zeeuwse studenten in de Maasstad aan een kamer worden gehol pen. Huurders van Castria met een goudkaart hebben een streepje voor. Om de Financiering mogelijk te rendement van. Het risico is bc- maken hebben Castria, RWS uit Goes, Zeeuwland uit Zierikzee en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen uit Axel besloten om via een nog op te richten commanditaire vennoot schap geld te steken in het project. Stadswonen denkt met de bouw van de woningen de doorstroming op de woningmarkt voor studenten te bevorderen. Afgestudeerden zouden dan ook langer in de stad blijven wonen. Volgens directeur J.J. Kloet van Castria gaat het om een investering in studentenhuis vesting. „Stadswonen heeft als hoofdtaak studenten te huisvesten. Dc corporatie heeft moeite om alle projecten daar van de grond te krijgen. Wij helpen Stadswonen mee om te investeren. Het gaat om een periode van tien jaar. Dan komt het geld weer naar ons terug. Het is geen lening, maar een for mele deelneming. Het rendement is niet vast zoals bij een lening. We verwachten er 4 tot 5,5 procent perkt." Volgens Kloet is het geen overtol lig vermogen van de stichting. „We kunnen geld beschikbaar krij gen door ruimte in het woningbe- zit om het elders uit de zetten en het later weer terug te krijgen." Mocht het mis gaan, dan is er vol gens Kloet het waarborgfonds voor de sociale woningbouw. Volgens Kloet wordt dit beleid ook gestimuleerd door het minis terie van volkshuisvesting. „Er zijn door het ministerie in heel Nederland 56 plaatsen aangewe zen om iets extra's te doen. Er is een oproep gedaan aan de corpora ties om iets extra's te doen. Stu dentenhuisvesting is een van dc zorgen. Heb je als corporatie die financiële ruimte over. dan kun je meedoen. Doe je het niet dan komt het ministerie het geld later ha len." ZIE VERDER PAGINA 9 KEIHARD DE GOEDKOOPSTE Advertentie I.M. zijn is vooruit zien! Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Advertentie I.M. Een bijzonder verjaardagsgeschenk voor mevrouw A. van Beveren- Quist uit Poortvliet. Vijf dagen voor haar 101ste verjaardag werd haar eerste achterachterkleinkind geboren: Richard Bijl. Reden om deze bijzondere gebeurtenis binnen de familie Bijl op de plaat vast te leggen. De hoogbejaarde betovergrootmoeder woont bij haar dochter in de Schoolstraat. De bijzondere verjaardag bracht de familie dinsdag samen in Poortvliet, waar ze trouwens allemaal wonen. Richard is op 21 april geboren, het eerste kindje van aardappelhandelaar C.P. Bijl en doktersassistente A.E. Bijl-de Vos. Hij is de vijfde generatie in de familie. Niet in één rechte lijn, maar via overgroot moeder mevrouw Bijl-van Bcvcren. Deze heeft haar 101-jarige moeder in huis en verzorgt haar met hulp van de thuiszorg. Mevrouw Van Beveren- Quist, in Stavcnisse geboren, geniet nog een redelijke gezondheid. Zij is één van de vier inwoners van de gemeente Tholen die ouder zijn dan honderd jaar. In Ten Anker in Tholen wonen J.L. Deurloo en mevrouw W.K. Beeke-v.d. Werf. die beiden 102 jaar zijn. En in De Schutsc in Sint-Annaland verblijft mevrouw W. Verkkouteren-Bout die vorige maand 101 is geworden. OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zie consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING HERELSESTRAAT 121 HEERIE 0165 304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Advertentie I.M. Richard Bijl in de armen van zijn overgrootmoeder mevr. Bijl-van Beveren (81), met naast hen betovergrootmoeder A. van Beveren-Quist. Erachter staan moeder A.E. Bijl-de Vos (29) en grootmoeder J.D. Bijl-Burgers (59). D.P. Suijkerbuijk uit Tholen is ge stopt als lid van de raadscommissie, samenleving. Hij vertegenwoordig de D66 om het enige raadslid van die partij, J. van den Donker, te ont lasten. Wegens een nieuwe werk kring kan Suijkerbuijk het commis siewerk echter niet meer blijven doen. Hij was ook provinciaal actief binnen D66. Van den Donker moet nu alle drie commissievergaderin gen (ruimte, samenleving en be stuurszaken) verder in zijn eentje doen. Daarnaast zit de Tholenaar ook nog in een statencommissie, want ook in provinciale staten heeft D66 maar 1 zetel. De kleine partij heeft in de gemeente Tholen nauwe lijks nog leden. De kritiek in eigen kring op het doorgaan in de rege ringscoalitie met CDA en VVD na het aftreden van D66-minister Dc Graaf heeft dc D66-geledercn nog verder uitgedund. Het ziet er dan ook naar uit, dat bij dc raadsverkie zingen in 2006 voor de Tholenaren een partij minder te kiezen valt. PvdA. VVD en ABT kunnen daar van mogelijk profiteren. D66 had in 2002 nog 554 aanhangers in de ge meente Tholen. In zorgcentrum Ten Anker in Tho len wordt deze week stilgestaan bij het feit dat er zestig jaar geleden een einde kwam aan de Tweede We reldoorlog. Op het grasveld bij de serviceflat kan vrijdag een groot aantal oude legertrucks bekeken worden. Diezelfde morgen rond half elf laten kinderen van het kin derdagverblijf honderden ballonnen op bij het zorgcentrum. Hiervoor geeft vestigingsdirecteur Mark Feli- us het startsein. Belangstellenden zijn welkom om een kijkje te ko men nemen. Vrijdag is dc traditionele lintjesre gen ter gelegenheid van koninginne dag. Vanaf morgen 12.00 uur kunt u op de website van de Eendrachtbode lezen welke inwoners van Tholen en Sint-Philipsland een koninklijke on derscheiding hebben gekregen: www.eendrachtbode.nl Er zijn steeds minder ooggetuigen van de Tweede Wereldoorlog. Melis Schot (80) en Saar Tichem-Zacha- riasse (73) uit Tholen maakten de bevrijding mee. Ze blikken terug. Ook straatnamen getuigen van dc periode 1940-1944. In bijna elke woonkern komen ze voor. Achter elke naam schuilt een verhaal. Ook dat is op pagina 5 te vinden. Advertentie I.M. Saxofoniste Corina Zwaan zorgt voor swingende opening Kunstroute Zie de advertentie elders in deze krant. Patrick van Schetsen schrijft met Tim Dees en een klasgenoot gedicht voor 4 mei Metamorfose Ons Dorpshuis Anna Jacobapolder EN VERDER... Thoolse dichters dichten over oorlog Koor A58 neemt afslag naar Sint-Annaland Compleet programma Oranje- en bevrijdingsfeest Periodetitel voor SPS OOK TOORN KAN SCHEPPEND WERKEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Prijswinnaar Arie de Viet voorde Meenthe in Steenwijk. Het gaat om een perceel dat de ge meente aankoopt voor 75 mille voor uitbreiding van de begraafplaats. Vanavond moet de gemeenteraad er nog groen licht voor geven. De toe gang tot het tijdelijke complex, een deel van het noodgebouw van woonzorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland, komt aan de Prins Bernhardstraat in Tholen. Tussen de begraafplaats en de wo ningen aan de Prinses Beatrixstraat ligt nu een groenstrook niet strui ken. Daar komt volgens hoofd woonbeheer Ko Droogendijk de toegang tot het complex. „Het ligt heel aantrekkelijk ten opzichte van Ten Anker. Over de weg is het maar ongeveer 300 meter. Dan kunnen er zoveel mogelijk activiteiten gewoon doorgang vinden." Het perceel van Moeliker uit Os- sendrecht is ruim 9100 vierkante meter groot. Castria Wonen denkt ongeveer 5000 vierkante meter no dig te hebben. Samen met de ge meente zijn een aantal plaatsen be keken. De vorm van het perceel is volgens Castria en de SVRZ ook ge schikt voor het plaatsen van een tij delijk onderkomen, schrijven ze aan dc bewoners van de flat die lange tijd in onzekerheid verkeerden. Aanvankelijk wilden Castria en de SVRZ de bewoners in Sint-Anna land huisvesten, in de noodgebou wen van De Schutse. Dat stuitte op bezwaren van een deel van de be woners dat liever in Tholen wilde blijven. De reacties van de bewo ners hebben wel een rol gespeeld bij het besluit om in Tholen een op lossing te zoeken, zegt Droogen dijk. „Ja, maar we hebben ook een rekenslag gemaakt. Wc hebben nog meer plannen voor Tholen dus we kunnen de gebouwen ook voor an dere projecten gaan benutten." Wel ke projecten dat zijn, wil hij niet zeggen. Nu staan er aardappelen van J. de Heer. Die lopen volgens Droogen dijk geen gevaar omdat er naar ver wachting pas na 1 oktober gewerkt gaat worden aan de voorbereidingen van de bouw. Het gaat onder meer om riolering, telefoon, gas, water en elektriciteit. Dat het complex straks vlakbij de drukke verkeersweg komt te liggen (en de afslag naar Tholen) hoeft volgens Droogendijk geen probleem te zijn. „Omdat het maar om een tijdelijk onderkomen gaat, kan er ontheffing voor worden ver leend of anders leggen we er een ge luidswal langs." Castria en de gemeente houden een inloopavond voor de bewoners van de flat en voor mensen uit de directe omgeving van de flat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1