Snelle duif Moerland Jacoba van Beieren 1 speelt slechts gelijk Reserves Smerdiek kampioen Dames Sint-Annaland vertrouwen na winst Voorjaarsmarkt Poortvliet levert 1000 euro zending op Next-generationfeest aan zijden draadje Jachthaven Sint-Annaland gaat veel te goedkoop weg Emergo loopt achter feiten aan 'Graag meer betrokkenheid van provincie' Donderdag 28 april 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Jeugd Bart de Wilde niet in finale Nieuwe infokasten bushaltes vernield De voorjaarsmarkt van de zendingscommissie van de Gereformeerde Gemeente in Poortvliet heeft zaterdag zo'n duizend euro opgebracht. Het geld is bestemd voor de zending van de Gereformeerde Gemeente (ZGG). Aan de Markt/Smidsstraat staan negen kramen. Het is de tweede maal dat de markt hier wordt gehouden. Ten op zichte van vorig jaar zijn er twee nieuwe kramen bijge komen. Raadslid Boulogne gesteund door brief Hiswa Brede school Rechten tot 2023 Concurrentievervalsing De next-generationfeesten voor 12- tot 16-jarigen han gen aan een zijden draadje. De jongerenraad Tholen (JOTH) houdt nog één avond voor de jeugd in Sint-An naland. Als daar de opkomst ook laag is, dan zet de raad er een punt achter. Duivensport A. Moerland van De Reisduif had zaterdag de snelste Thoolse duif van uit Niergnies. Om twintig voor negen gingen de beestjes de lucht in voor een reis van 165 tot 175 kilometer. De duif van Moerland liet een snelheid noteren van 1300,3 meter per minuut (van de Vredesduif Sint- Philipsland en de Zwaluw Oud-Vossemeer ontvingen we geen uitslag). Een week eerder werd de vlucht vanuit Peronne afgelast vanwege het slechte weer. H.T. van Hemert-Rijnberg 1, 2, 4, 5, 10, 12; D. de Wilde 3, 8, 16, 18, 21; I. Quist 6,9, 11, 13, 14, 15, 17. 20; J. Bennings- hof 7,19. De Reisduif Scherpenisse. 291 duiven van 15 deelnemers. Eerste duif 10.48.23 u. is 1300,312 m/min, laatste duif 11.05.39 u. is 1157,052 m/min. A. Moerland 1, 12, 14, 33, 44, 49, 52, 55, 59, 69, 71, 90; J.J. Bolier 2, 13, 15, 43, 48, 50, 56, 60, 61, 63, 66, 72, 74; L. de Kwak Koolaard 3, 20; A. Hage 4, 80, 96; J. Moerland 5, 24. 26, 31, 38, 53, 79, 81, 94; L. Hage 6, 7, 21, 23, 29, 39, 51, 65, 67, 88; C. de Graaf 8. 1118, 22, 28, 32, 37, 40, 42, 62, 91; DJ. Menheere 9, 17, 30, 35, 70, 86; P. Potappel 10, 19, 25, 27, 54, 57, 58, 64, 68, 73. 77, 82, 83, 89; gebr. Suurland 16, 34, 36,41,45, 46,47, 78, 95; M.Y. Ponse 75, 84, 87; J.W. He- ijboer 76.92,97; C.D. Uijl 85,93. De Trouwe Duif Tholen, 182 duiven van 13 deelnemers. Eerste duif 10.52.10 u. is 1270,589 m/min, laatste duif 11.18.22 u. is 1065,187 m/min. M.J. Laban en Zn. 1, 5, 10, 15, 18, 19, 22. 24, 26, 28, 31; L. v.d. Kleijn 2, 27, 46; P. Laban 3, 8, 12, 13, 16, 21, 23, 34, 37, 39, 41. 44; J. Baay 4, 11; C. Moeli- ker 6, 14, 38; C. Laban 7, 17, 20, 25, 30, 43; J. van Dijke 9; L. Hage 29, 32, 35, 45; P. van Driel 33, 36,42; K. v.d. Berge 40. De Zwaluw Sint-Maartensdijk, 84 duiven van 5 deelnemers. Eerste duif 10.53.43 u. is 1245,805 m/min, laatste duif 11.03.36 u. is 1154,873 m/min. Tennis Het herenteam van Sint-Annaland in de zondagcompetitie was kansloos tegen 't Halve Maantje uit Goes. Met René Moerland voor het eerst in de basis ver loren de Tholenaren met 1-5 en zakten naar de derde plaats op de ranglijst. Tegen de gewoonte in werden eerst de dubbels gespeeld. Curtis Goedegebuure en Luud van Dijke werden in twee sets afgeserveerd door de tegenstander (3-6, 3-6). Op de andere baan speelden René Moerland en Robert van 't Hof een spannende driesetter, die ze weggaven ondanks een 4-1 voorsprong in de derde set (4-6, 6-2, 4-6). In de enkelpartijen won Goedegebuure op indrukwekkende wijze in een driesetter van een Goes' ta lent (7-6, 3-6,7-6), maar dat zou het eni ge punt blijven voor de Sint-Annalan- ders. Van 't Hof was niet in goeden doen en verloor zijn eerste enkelpartij van het seizoen (1-6, 1-6). Van Dijke speelde opnieuw een driesetter, maar verloor die na winst in de eerste set (6-4, 3-6, 1-6). Moerland tenslotte moest duidelijk wen nen aan het niveau van de landelijke competitie en verloor van zijn gerouti neerde tegenstander (3-6, 5-7). Het eerste team van Jacoba van Beieren bleef tegen Schelde 2 uit Vlissingen op 3-3 steken en dat viel wat tegen. Jan Leeuwenhaag en Kees Lindhout wonnen hun enkelpartijen (6-4, 6-1 en twee keer 6-4), maar Noud Hogendoorn en Martin Oosdijk bleven met lege handen achter. Hogendoorn had pech met de netrand en wist er geen derde set uit te slepen (3-6, 2-6), Oosdijk verloor met twee keer 3-6. Tevoren waren de dubbels gespeeld. Leeuwenhaag en Lindhout gaven daarin hun tegenstanders weinig kans (6-2, 6- 4), maar Oosdijk en zijn partner wisten niet te winnen (6-7,5-7). Jacoba van Beieren 2 won met 2-4 van 's-Heerenhoek 1, maar het derde team moest met dezelfde cijfers de meerdere erkennen in Yerseke 4. Erik de Rooy en Theo de Hond wonnen hun lange, span nende dubbelpartij in drie sets (5-7, 7-6, 6-2). Ook zijn enkelpartij sloot De Rooy in drie sets winnend af (6-3, 5-7, 6-3). Maar bij die punten bleef het; Van Dam me, Vroegop en Joppe scoorden geen punten. Het 35+-team uit de smalstad moest te gen Veere opnieuw de zege aan de te genstander laten: 1-3. Alleen invaller Jo- han Meyer won, samen met Wilfried Aerts, een partij. De ontmoeting met Kapelle eindigde in een teleurstelling voor het jongensteam t/m 17 jaar, het werd een 6-0 nederlaag. De woensdagmiddagcompetitie voor de basisschooljeugd is ook weer begonnen. Jacoba van Beieren 1 verloor met 8-4 van TOV 1 uit Oud-Vossemeer, terwijl team 2 met 11-1 won van de tweede keus van TOV. Door een matige eerste helft liep Emergo in het duel tegen KVK voortdurend achter de feiten aan. De rood-zwarten verloren met 6- II. Emergo 2 ging met 8-6 onder uit tegen Tjoba 7, maar had beter verdiend. Tegen KVK kwam Emergo al snel met 0-2 achter te staan. En hoewel er daarna wél gescoord werd, hleef dat verschil van twee punten be staan. Bij de rust stond het 3-5. Na de hervatting kon de ploeg uit Ka pelle uitlopen naar 4-9. Hierna scoorden beide teams nog twee keer, zodat de eindstand 6-11 was. Voor Emergo maakten Marchel de Frel (3x), Kristian van Heemskerk (2x) en Marco v.d. Hoek de doel punten. In een spannende wedstrijd hielden Emergo 2 en Tjoba 7 elkaar voor de rust in evenwicht: 3-3. In de tweede helft kwamen de Tholenaren al gauw op ach terstand, maar via een 5-3 tussenstand werd het 6-6 gelijk. Er leek een punten- deling aan te komen, maar in de laatste vier minuten vond Tjoba nog twee keer de korf en won met 8-6. Een onverdien de nederlaag voor Emergo, waarbij Ma- riska Hage en Charlotte Weijenberg de uitblinkers waren. Jaco Rip (3x), Ger- rie Anthonisse, Annemiek Bentschap Knook en Leo Overbeeke scoorden voor de rood-zwarten. Ondanks een matige start wist Emergo B met 6-7 te winnen van Voltreffers. Laatstgenoemde nam een 3-0 voor sprong, waarna Emergo sterk terug kwam. Het werd 3-4, maar dankzij twee doelpunten leidde de thuisclub bij de rust opnieuw. In de tweede helft werd er om en om gescoord. Bij een 6-6 stand scoorde Emergo uiteindelijk de winnen de treffer. Doelpuntenmakers waren Rick Bazen (3x), Pascal Farla (3x) en Rhea Koopman. Emergo E was tegen PKC/Café Bar de gevaarlijkste ploeg. Het nam de leiding door een treffer van Marcella Balie- mans. Na de rust maakte Renske de Rooij er 0-2 van. De thuisploeg scoorde de aansluitingstreffer en maakte vlak voor het einde gelijk (2-2), zodat Emer go de zege weg zag glippen. De welpen van Emergo en Scheldevo- gels waren aan elkaar gewaagd. Na de rust scoorden de Bergenaren 1 -0 en daar bleef het bij. De strafworpen werden met 19-9 door Emergo gewonnen. Ook wel pen 2 van beide teams stonden tegen over elkaar. Emergo kwam voor de rust op 0-2 en voegde daar na de hervatting nog een derde doelpunt aan toe. Martijn Keur (2x) en Dian van Ast maakten de treffers. Bart de Wilde uit Sint-Maartensdijk is niet doorgedrongen tot de finale van het N.K. turnen. Op de derde plaatsings wedstrijd in Vught werd De Wilde acht tiende bij de junioren IC. Er waren 34 deelnemers. Bart turnde op zich een goede wedstrijd en krikte zijn puntento taal nog op vergeleken met de vorige wedstrijd. Maar de tegenstand was te groot, zodat met 45 punten een plaats bij de beste twaalf er niet in zat. De provincie en de gemeente Tholen zijn begonnen met het aanbrengen van informatiekasten bij bushaltes langs de provinciale wegen, maar op drie plaatsen zijn deze al vernield. Het gaat om de bushalte in Sint-Maartens dijk bij het Markiezaat college en de Weelweg, en bij de halte aan de Oud- Vóssemeersedijk/Onder de Molen in Oud-Vossemeer. De kasten zijn be doeld voor de informatieborden voor de reizigers. In totaal komen er zo'n twintig op Tholen en Sint-Philipsland. De borden zijn een vierkante meter groot. Ze bevatten meer reizigersin formatie. Er is een plattegrond van het openbaar vervoernetwerk met alle buslijnen, telefoonnummers van het streekvervoer van de BBA en Con nexion, maar ook van taxibedrijven die het collectief vraagafhankelijk vervoer verzorgen. Ook het nummer van de klantenservice van de NS is er op te vinden, plus reisinformatie. Ook het telefoonnummer voor verloren voorwerpen staat vermeld, de klach tenregeling en de tarieven. Zo is er te lezen hoeveel strippen een reiziger nodig heeft naar een bepaalde be stemming. De borden zijn overal het zelfde, maar de gegevens zijn per re gio aangepast. Volgens de provincie zorgen ze voor een overzichtelijke weergave van het openhaar vervoer netwerk. In mei moeten de borden overal bij de abri's aangebracht zijn. De provincie betaalt de borden uit het potje openbaar verboer en uit gelden die de toegankelijkheid van het open baar vervoer moet vergroten. Tholen zou graag meer betrokken heid van de provincie Zeeland zien bij de regionale samenwerking met West-Brabant. Tot nog toe was vooral het ruimtelijke aspect het thema in het ontwikkelingspro gramma voor dat gebied. Inmiddels ligt er de nota 'Pieken in de Delta', waarin de staatssecretaris van eco nomische zaken West-Brabant en Zeeland benoemt als één van de economische kerngebieden van ons land. Vanwege dat economische as pect is de belangstelling uit Middel burg al toegenomen, zei burgemees ter W. Nuis onlangs in de commis sie bestuurszaken. Tholen doet mee aan de intergemeentelijke samen werking in West-Brabant. Dat ver band is onder meer bedoeld om de aandacht van Den Haag op de regio Zuidwest-Nederland gevestigd te krijgen. In de commissie bestuurszaken is afgesproken dat P. van Belzen (CU) en M.A.J. van der Linde (PvdA), die deel uitmaken van de klank bordgroep voor raadsleden in het samenwerkingsverband, iets voor bereiden zodat de samenwerking een keer door de commissie bespro ken kan worden. Het tweede elftal van Smerdiek is zaterdag kampioen geworden van de vierde klasse reserve. In de be slissende wedstrijd thuis versloe gen de blauw-zwarten SKNWK 3 met 2-0. Na degradatie vorig jaar is de ploeg weer terug in de derde klasse. Op de slotdag van de competitie heeft het elftal het kampioen schap weten te veroveren. Een verdiende titel, want het elftal stond het hele seizoen bovenaan de ranglijst. Op de geschorste Marcel Baan na was de selectie compleet voor de ontknoping van de competitie. In de eerste helft had Smerdiek het betere van het spel. Aan beide kanten waren' er echter kansen. SKNWK was een aantal malen via counters gevaarlijk. Aan de andere kant had Niels Hage een uitstekende kopkans na een voor zet van Rens de Viet. Ook Hilbert Brinkman, Jelle Rinses en Rick Zwagemaker kregen mogelijkhe den om te scoren. Gert-Jan van Ham kreeg een uitgelezen kans om de openingstreffer te maken. Nadat arbiter De Jonge na hands van een SKNWK-speler de bal op de stip had gelegd, miste Van Ham echter dit buitenkansje. Ook na de thee was het spel van Smerdiek beter dan het spel van de gasten uit Nieuwerkerk. Het was voor de thuisspelers dan ook een opluchting dat Smerdiek scoorde: in de rebound schoot Brinkman de bal tegen de tou wen. Daarna kreeg Hage weer een grote kans om koppend te scoren, maar weer miste zijn inzet doel. Toch was hij een kwartier voor het einde wel succesvol. De gerou tineerde spits rondde een goed op gezette aanval bekwaam af. Na het eindsignaal barstte de feest vreugde los. Spelers feliciteerden elkaar en trokken een zwart shirt aan met een wit opschrift: Smer diek 2 kampioen 2005. Opstelling: Alex Hogendoorn, Gert-Jan van Ham, Wilco Keur (Ludwin Tröster), Peter van Ast, Ramon Bijl, Rick Zwagemaker, Frans Ista, Hilbert Brinkman, Rens de Viet (Gert-Jan Snip), Jel le Rinses en Niels Hage. Tennis De dames van Sint-Annaland kwamen met een 5-1 overwinning terug uit 's- Heer Abtskerke. Een zege die ze nodig hadden om weer een beetje vertrouwen te krijgen na de 6-0 nederlaag van een week eerder tegen MLTC 2. Eerst wer den de dubbels gespeeld. Esther den Engelsman en Ilona Giljam wonnen hun partij gemakkelijk (6-4, 6-3). Hoe wel ze alles gaven en twee uren op de baan stonden, moesten Elisca de Jonge en Patricia Weijler de winst in een driesetter aan de tegenstander laten (7- 6, 1-6, 2-6). In de eerste enkelpartij liet Esther den Engelsman zich van haar beste kant zien, ze won met 6-4 en 6-3. Patricia Weijler liet zich na de zware damesdubbel niet kennen, stond op nieuw twee uren op de baan maar won wél in drie sets (6-3,4-6, 6-3). Ook Ilo na Giljam had haar partij intussen ge wonnen (6-1, 6-4). Tenslotte had ook Elisca de Jonge twee uren nodig om haar tegenstander in een driesetter de das om te doen (7-5,4-6, 6-1 TOV 2 ging naar 's-Heer Arendskerke voor de ontmoeting met Schaepskooi 2 en deelde de punten: 2-2. Juliette Ge luk en Marja Egberts wonnen hun par tij (6-2, 6-4), net als Corry Egberts en Juliette Geluk (6-2, 6-1). De twee an dere ontmoetingen gingen verloren: Corry Egberts/Els Frigge (0-6, 0-6) en Jessie Aarden/Els Frigge (1-6, 3-6). Tegen 't Halve Maantje - waarmee het de tweede plaats deelde - leed Ruuc- stoppelen dames 1 de eerste nederlaag in de hoofdklasse. Drie punten gingen er mee naar Goes. Het enige Sint-Phi- lipslandse punt kwam van Anja Jansen en Lijdie Kot, die hun partij eenvoudig wonnen (6-2, 6-2). Samen met Leni Verwijs kwam Jansen in de openings partij goed terug van een achterstand, maar kon in de eerste set niet echt doordrukken. In de volgende set was het helemaal over, ze verloren met 4-6 en 0-6. Lijdie Kot en Eily van Dijke kwamen in hun eerste set eveneens achter te staan, ze bogen die achters tand om maar verloren tóch (4-6). De tweede set wonnen de Sint-Philips- landse dames met dezelfde cijfers, zo dat de derde set beslissend werd. Bij een 2-0 stand lukte het Lijdie en Elly niet om op 3-0 te komen, waardoor de ze set een uitputtingsslag werd. Ze kwamen 3-5 achter, het werd 5-5 en toen verloor Van Dijke haar service waarna de tiebreak niet meer werd ge haald. In de laatste partij kon ze samen met Verwijs aanvankelijk nog enige te genstand bieden. Maar in de tweede set had het koppel niets meer in te brengen (4-6, 1-6). Ruucstoppelen 2 won dinsdag met 3-1 van Animo 1. Onder prima weersom standigheden speelden Maddy Filius en Liesbeth van Dijke de eerste partij. Ze wonnen de eerste set met 6-2 en de tweede met 7-5, nadat het duo daarin met 5-1 achter had gestaan. Anja Kol dijk en Rietje Verwijs verloren met 3-6 en 1-6. In de volgende partij verloren de dames Filius en Koldijk de eerste set met 6-3. Toen één van de tegenstanders in de volgende set geblesseerd raakte, gaf ze op en dat betekende wéér een punt voor de Sint-Philipslanders. Lies beth van Dijke en Riet Sondermeijer speelden de laatste partij en wonnen met sterk spel (6-3, 6-4). Ook Ruucstoppelen 3 nam het in Ter- neuzen op tegen Animo en kwam met vier punten terug naar huis. Anja Ever- aers en Els v.d. Giesen verloren in de eerste partij al snel hun eerste set met 1- 6. Het ging er allemaal wat moeizaam aan toe. De tegenstanders speelden geen snelle, harde ballen, maar puur tactisch. Dus was het zaak om het hoofd erbij te houden. De tweede set was met 7-5 voor Ruucstoppelen. In de derde stonden de Sint-Philipslanders 2- 5 achter, wonnen hun service en kwa men 6-5 voor te staan. Er rolde een tie break uit die in het voordeel van de gasten werd beslist. Joke Bomas en Lia van Dijke kwamen in hun partij terug van 0-3 en wonnen met 6-3. De tweede set ging tot 4-4 gelijk op, daarna wist Animo te winnen. Maar de derde ging met 6-0 overtuigend naar de Sint-Phi lipslanders. In de derde partij hadden de dames Everaers en Van Dijke geen en kele moeite met de tegenstanders (6-0, 6-2). Tenslotte hadden de dames Bomas en Van der Giesen drie sets nodig voor de winst. Ze verloren de eerste met 2-6, maar wonnen beide volgende met 6-3. Het meisjesteam t/m 17 jaar van de Ruucstoppelen won met 4-2 van Bath- se Kreek uit Rilland. Van de vier enkel partijen werden er drie gewonnen: Li- liane de Kok (6-4, 6-2), Renate Hagenaars (6-3, 6-2) en Ellen Visser (6-3, 6-3). Slechts Marloes v.d. Est verloor (3-6, 1-6). De eerste dubbelpar tij was pittig, maar Ellen Visser en An toinette v.d. Giesen wonnen (7-5, 6-4). In de volgende moesten Renate Hage naars en Melanie Jansen hun meerdere erkennen in de tegenstander (3-6, 2-6). Een week eerder werd de wedstrijd te gen Axel bij een 0-3 achterstand afge broken wegens de regen. Bezoekers bij de kraam van de familie Deurloo die onder meer streekproducten verkocht. Eentje met kleding uit Sint-Philips land, de ander is het kraampje van de plaatselijke bakker met appel flappen, eierkoeken en bolussen. Het pleintje staat vol, de stand met planten staat zelfs in de Wilhelmi- nastraat. „Het wordt steeds groter, "zegt Ineke Schot van de commis sie. „Er zijn er nu al bij die er vol gend jaar een extra tafel bij willen hebben. Het pleintje wordt zachtjes aan te klein." Daarnaast zijn stands met groente en fruit, doe-het-zelfartikeien. stof fen, ondermode en beenmode, snoepgoed, streekproducten, olie bollen, kleding, kaas en worst en bloemen en planten. Ook worden er snacks verkocht die ter plekke wor den gebakken. De markt begon al om acht uur. Maar dat bleek erg vroeg, want de animo in het eerste uur was klein. Vanaf negen uur kwamen er meer bezoekers. „Het publiek bleef gelei delijk komen. Vooral de stand met kleding, kinderkleding en vrijetijds- klcding uit Sint-Philipsland liep heel erg goed. Volgend jaar willen we wel iets later beginnen." Als de belangstelling blijft groeien zal er naar een andere plek gezocht moeten worden. „Het pleintje bij de kerk is wat geslotener. Het leuke van deze hoek is dat het in het cen trum van het dorp is en er geen mu ren zijn. Er komen kerkelijken en onkerkelijken langs." De gemeente Tholen wil de jachthaven in Sint-Annaland 'ver onder de normale prijsstelling' aan de watersportvereniging verkopen. Dat zegt ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne. En hij weet zich gesteund door de Hiswa-vereniging, die het gemeentebestuur 12 april een brief heeft gestuurd. Boulogne stelt vanavond in de ge meenteraad vragen over de voorgeno men privatisering van de Sint-Anna- landse jachthaven. „Als je geld laat liggen, dan doe je de burgers van Tholen tekort", zegt het ABT-raads- lid. B. en w. willen de palen, steigers en loopbruggen voor 930.000 euro overdragen aan de w.s.v., maar Bou logne zegt gegevens te hebben dat de haven veel meer waard is dan een miljoen. Eerder zei wsv-voorzitter A.P.M.M. van Gurp al, op basis van een rapport van een taxatiebureau, dat de marktwaarde de 930 mille ruim schoots overtreft. Er is wel een ver schil tussen de verkoopwaarde bij een vrijwillige verkoop en een gedwon gen verkoop. Zo is de prijs van ver pacht land en van een verhuurd pand ook lager dan bij een vrije verkoop. ABT vindt echter dat de 930.000 euro te weinig is. „Ver onder het marktcon forme peil, zegt de Hiswa. Er zijn na melijk heel weinig vrije havens in ons land. Zeker geen getijdehavens zoals Sint-Annaland, waar je zo de Ooster- schelde op kunt, zonder enige belem mering van sluizen. Port Zélande was ook gegadigde, dus er is meer belang stelling voor." In de raadscommissie ruimte uitten PvdA, CDA, CU en ABT vorige week hun zorgen over de zaak. Wet houder K.A. Heijboer antwoordde toen, dat de gemeente gebonden is aan de w.s.v. en niet met anderen za ken kan doen. Hij hield de commissie ook voor, dat de erfpachtcanon ver hoogd wordt van 11,34 naar maar liefst 1250 euro per jaar. „Dat hebben we eruit kunnen slepen. En de vereni ging betaalt jaarlijks mee in de kosten van het onderhoud van het terrein rond de haven", zei de wethouder. Hij wees er ook op, dat de privatisering voortvloeit uit een raadsbesluit om te bezuinigen. Boulogne wil vanavond meer infor matie van b. en w„ want hij is ervan overtuigd dat de gemeente geld laat liggen. „We komen overal geld voor tekort, of het nu om de bibliotheken gaat of om de nieuwe scholen in Sint- Annaland. En dan wordt de jachtha ven bijna voor niks weggegeven. We gunnen de vereniging zijn rechten, al gaat het om een beperkt aantal Thole naren. Maar ten opzichte van Kortge- ne en Bruinisse is Sint-Annaland een goedkope jachthaven. Met 930 mille onthoud je de Thoolse bevolking dus een flink bedrag. En dat komt dan bo venop de 1,8 miljoen euro die voor de aankoop van de Deehoeve met land bouwgronden wordt betaald. In een dalende markt van landbouwgronden moet je zoiets niet gaan kopen. Als je dat zou laten en meer voor de jachtha ven ontvangt, dan kun je in Sint-An naland wel twee nieuwe basisscholen bouwen. En dat als brede school met een bibliotheekvoorziening. Op een brede school geef je kansarme kinde ren meer mogelijkheden. Daarom ben je een dief van je eigen portemonnee als je nu niet meer geld vraagt voor de jachthaven." De ABT-fractievoorzitter wil betere informatie van b. en w. en openheid van zaken. „Bij de discussie over de bibliotheek zijn we vorige week ook op het verkeerde been gezet. In alle berekeningen is van 65.000 euro huur in het Markiezaatcollege uitgegaan, maar wethouder Velthuis zei al dat de huur 'substantieel hoger' uitvalt. We moeten dus met het dubbele rekening houden en dat betekent dat de hele opzet niet goed is ingeschat. Voor de uitleenposten blijft er dan wel heel weinig over omdat de nieuwe biblio theek in Tholen door de veel hogere huur meer vergt", aldus Boulogne. Mr. G. Vos, hoofd onroerende zaken van de gemeente Tholen. begrijpt de 'heisa' rond de verkoop van de Sint- Annalandse jachthaven niet. Hij ver wijst naar een overeenkomst die de gemeenteraad van Tholen in 1980 voor onbepaalde tijd met de water sportvereniging Sint-Annaland heeft gesloten. „Daarin is o.a. opgenomen dat de w.s.v. de kapitaallasten van de jachthaven betaalt. De w.s.v. heeft be staande rechten tot 2023, zodat niet zomaar een andere partij de haven kan overnemen. Voor de grond waar op het clubgebouw staat, is in 1993 een erfpachtovereenkomst gesloten. En daarvoor gaat de canon nu om hoog van 11,34 naar 1250 euro per jaar voor dezelfde oppervlakte, dus dat is ruim 1200 euro meer." De stei gers, palen, vingerpieren, loopbrug gen en opstallen worden door de w.s.v. tegen de boekwaarde van de gemeente overgenomen en dat vindt Vos ook niet vreemd omdat daarop de exploitatielasten van de watersport vereniging ook gebaseerd zijn. De vrees van raadslid J.P. Bout dat de w.s.v. de Sint-Annalandse jachthaven over enkele jaren voor het dubbele zou kunnen verkopen, is volgens de gemeentewoordvoerder ook onge grond. „In de overeenkomst is name lijk een bepaling opgenomen dat de w.s.v. de jachthaven aan de gemeente moet terugverkopen als ze daarvan af zou willen." Hiswa, de Nederlandse vereniging van ondernemingen in de bedrijfstak waterrecreatie, spreekt echter van 'concurrentievervalsing.' „De ge meente sluit overeenkomsten met de w.s.v. met minimale financiële ver plichtingen van de zijde van de water sportvereniging. Deze liggen ver on der het marktconforme peil. Hier is sprake van concurrentievervalsing en dat is op grond van nationale en inter nationale regelgeving niet geoor loofd." Hiswa dringt er bij het ge meentebestuur van Tholen op aan, dat de overeenkomst niet wordt getekend. „Bij een dergelijk grootschalig priva tiseringsproces is het van groot be lang dat een zorgvuldige route en pro cedure wordt gevolgd door de overheid." Hiswa spreekt nu over 'ondoorzichtige besluitvorming.'„Andere partijen hebben geen toegang gehad tot het privatiseringsproces. Marktpartijen die zich hebben gemeld om mee te dingen, zijn door de gemeente zonder adequate argumenten afgewezen. Hier is sprake van een hoge mate van selectiviteit van overheidsbeleid, waarbij de overnamesom en de pacht som ver onder de reguliere marktprij zen liggen." Hiswa concludeert dat het om 'onrechtmatig verstrekte sub sidie' gaat. „Gevolg is, dat de bevol king van Tholen in financiële zin nadelen zal ondervinden van de keuze van het gemeentebestuur door ver on der de normale prijsstelling dit ge meentelijk eigendom te privatiseren. Gevolg is ook, dat b. en w. op regio naal niveau meewerken aan versto ring van gezonde concurrentiever houdingen. Immers, het exploiteren van een jachthaven is een economi sche activiteit in een open en vrije markt." Hiswa doet een dringend be roep op het gemeentebestuur om het huidige proces met de w.s.v. onmid dellijk stop te zetten en alsnog een procedure in gang te zetten waaitiij de privatisering via een open, objectieve inschrijving zal plaatsvinden. „Uit spraken en boetes van toezichthou dende instanties op landelijk en Euro pees niveau laten immers zien, dat dergelijke vormen van lokaal bestuur in deze tijd niet meer door de beugel kunnen", aldus drs. Geert H.J.C. Dijks. hoofd regionale belangen van Hiswa uit Driebergen. Tot die conclusie kwam de raad maandagavond in de ontvangstka mer van het gemeentehuis. Het laat ste feest in Meulvliet in Tholen trok maar een handjevol jongeren. Ook eerder, in Oud-Vossemeer en Poort vliet, was de animo gering. Alleen de avond in Haestinge in Sint-Maar tensdijk trok voldoende publiek. Jongerenwerkster Ingrid Bras wierp de vraag op of er nog wel een avond moest volgen, gezien de geringe be langstelling in Tholen. Frans Boo gaard vond echter dat de geplande avond op vrijdag 17 juni in Sint-An naland door moet gaan omdat de da tum nu eenmaal vaststaat en het al aangekondigd is. Aan publiciteit had het voor de avond in Meulvliet niet gelegen. Dat was voldoende bekendgemaakt on der de doelgroep, maar het werkte niet, zo werd vastgesteld. Er werd ook gesproken over de ma nier waarop meer jongeren aange sproken zouden kunnen worden. Tot nu toe was alcohol taboe. Vijftien- en zestienjarigen komen niet naar deze avonden, zo blijkt. Om de groep van 16-jarigen te bereiken zou er alcohol aan de bar geschonken kunnen wor den. En het is aan de exploitant om er op toe te zien dat het voor anderen niet gebeurt, zo werd geopperd. Volgens Annet Vroegop kan de jon gerenraad dat zelf gaan controleren. Semantha Petie stelde voor 16-jari gen een armbandje te geven bij bin nenkomst zodat het duidelijk was wie wel en wie geen alcohol mag ge bruiken. Voorzitter Hermen Geluk zag niets in deze rompslomp, zei hij. „Het doel was een veilige en alcoholvrije avond te verzorgen. Ze komen niet omdat er geen alcohol te krijgen is. Dat gaat er bij mij niet in." Annet was het er mee eens: „Als je alcohol gaat schenken, is het princi pe verloren." Boogaard: „En ben je ook de next generation kwijt." Bras stelde dat het tot nu toe geen succes is geweest. Behalve in Haestinge, zei Hermen. Ook de kosten van zo'n avond spe len een rol, zei Bras. Die bedragen 400 euro voor huur van het dorps huis en de show van J&E party-time. „Ook als je 50 jongeren op zo'n avond krijgt die drie euro betalen, dan heb je nog maar 150 euro." Na het feest in Sint-Annaland zal de jongerenraad bekijken of er nog een avond komt of niet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 19