Corina Zwaan: saxofoon als onafscheidelijke metgezel De harp: voor Joanne Prins geen bevlieging, wel een passie 9. ■Dieleman imovi QJ X AngeliquE DELTA GLASS FA. CONTANT "005TDIJK" Heerlijk om gek te doen op dat ding Jurgen Stroot Pieter's Images StarTraveï jc KIJKEN...... LUISTEREN...., GENIETEN.... LIEFHEBBERS WAN KUNST, POEZIE EN MUZIEK KOMEN TIJDENS KUNSTROUTE RUIMSCHOOTS AAN HUN TREKKEN A£fö,5P Ambachtsbakker *63*) van Oost boekhandel DEURLOO STAD THOLEN Knook Schot Donderdag 28 april 2005 EENDRACH'TBODE, I)E THOOLSE COURANT 13 Grenzen verleggen Postweg 3a, Tholen Praktijk voor Fysiotherapie E.A.M. Deurloo Jan P.M. Overbeeke tel. (0166) 66 53 00 www.rabobanktholen.nl Rabobank e iendra^ Gouden L eeuw Stoofstraat 4 Tholen Tel. 0166-602433 HET REISBURO BIJ U IN DE BUURT Digitaal DTP I Drukkerij I Zo kan iedereen bijvoorbeeld vrijdagavond gratis twee concerten bijwonen. In de R.K. Kerk aan de Markt begint om 19.00 uur een optreden van saxofoniste Corina Zwaan en de Harmonie van de Koninklijke Muziekvereniging Concordia uit Tholen. Om 20.00 uur gaat in de Koorkerk van de Grote Kerk het concert van start van het Zeeuws Jeugdorkest. Ook op zaterdag zijn er, op diverse locaties binnen en buiten, optredens van muzikanten. Deze intieme concerten lopen wat betreft genre uiteen van klassiek tot pop, folk en Ierse muziek. In en om zo'n twintig monumentale panden in de stad Tholen exposeren tijdens de kunstroute op 29 april en 30 april enkele tientallen, veelal plaatselijke, kunstenaars en dichters. Op vrijdagavond is de kunstroute van 18.00 tot 22.00 uur geopend, op zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur. In de Gasthuiskapel en in de tuin van dat pand expose ren van 29 april t/m 7 mei de gastkunstenaars TamaarTóth Varjü (monumentale kleding) en Margreeth Bronke (beel den). Meer info over de kunstroute is te vinden op www.kunstroutetholen.nl en in de programmaflyer die een week voor de kunstroute te koop is bij: Boekhandel Dieleman, Hoogstraat 14/16 Wereldwinkel, Kerkstraat 28 Slijterij Wijnhandel Stad Tholen, Botermarkt 13 Kapsalon Pieter Verhoeff, Stoofstraat 4 sltftery - unjnAcuidel Mossel- en zeevishandel Hoogstraat 15, Tholen tel. 0166-602254 Leerlingen van het Markiezaatcollege Sint-Maartensdijk bedankt voor het maken van de gedichten standaards! Muzikanten moeten niet bang zijn om te reizen. Dat geldt ook voor saxofoniste Corina Zwaan, doordeweeks woonachtig in Amersfoort en in het weekend meestal thuis in Tholen. De 27-ja- rige Thoolse volgt aan het Utrechts conservatorium de voortgezette kunstopleiding. Ook is ze betrokken bij een project van het Jong Nederlands Blazers Ensemble, een muzikaal experi ment van haar docent Johan van der Linden. Naar Tholen komt ze om goed te eten bij haar ouders, en om les te geven. Aan de blok fluitleerlingen van Concordia, de harmonie waar de wortels van haar muzikale belangstelling lig gen. Ook geeft ze privé-lessen aan huis. En op zaterdag reist ze door naar Serooskerke op Walcheren, waar ze eveneens les geeft bij de plaatselijke fanfare. „Ik leef in de auto." In dc Rooms Katholieke kerk zorgt Zwaan morgenavond, samen met Concordia, voor een swingende opening van de kunstroute. Het hele concert zal in het teken staan van de saxofoon, het instrument dat Zwaan zo nauw aan het hart ligt. Het was gastmuzikant Patrick Curvers, een leerling van dirigent Marcel Harten dorp, die haar ooit tijdens een jaar- concert van Concordia tot de saxo foon bekeerde. Ineens leek de tot dan door Zwaan bespeelde blokfluit een braaf instrument. Ze was jong en ze wilde iets wilders, de saxo foon. Haar middelbare schooloplei ding volgde ze in Rotterdam, op de havo voor muziek en dans. Een leu ke en creatieve tijd, waar de leerlin gen na schooltijd meestal de studio indoken om lekker te spelen. Die zinsnede komt in het gesprek met Zwaan meerdere malen terug, lek ker spelen. Dat wil ze morgenavond ook in Tholen doen. Met een geva rieerd programma, waarin ze diver se muzikale paden zal bewandelen. De saxofoon is op al die paden haar onafscheidelijke metgezel. „Als weinig andere instrumenten is de saxofoon in staat om verhalen te vertellen. Je kunt er ook alle kanten mee uit. Van meer klassieke stukken tot de meest gekke en avontuurlijke dingen. Dat veelzijdige is wat me het meest in de saxofoon aan spreekt." Zwaan studeerde saxofoon aan de conservatoria van Rotterdam en Til burg, waar ze haar eerste fase af sloot. Via Barry van Bavel, slagwer ker bij Concordia, kwam ze in 1998 terecht bij het Trompetterkorps Be reden Wapens in Amersfoort. Bij dit onder de Koninklijke Landmacht ressorterende korps moest ze meer doen dan muziek maken alleen. „Ik heb gewoon de opleiding gevolgd. Zware marsen, in een tentje slapen met vorst en veel sport. Als mens ben ik daar wel gevormd. Het was een heel leerzame tijd, waarin ik veel vrienden heb gemaakt. En ik had een vaste aanstelling. Ik kon me Corina Zwaan speelt vrijdagavond met Concordia in de R.K. kerk. vooral bezig houden met wat ik het liefst wil, muziek maken." Na ruim vijf jaar, juist voordat ze aan het conservatorium zou afstuderen, kwam er door een reorganisatie een eind aan haar verblijf bij het Trom petterkorps. Ineens stond ze daar met lege handen, alleen de saxofoon was er nog. Zwaan zette alle bedreigin gen om in kansen. Door intensief te solliciteren kreeg ze her en der de mogelijkheid om les te geven. Haar huidige studie stelt haar in staat om muzikale grenzen te ontdekken en te verleggen. Ook de hedendaagse mu ziek zoals het Jong Nederlands Bla zers Ensemble die speelt, betekent een extra creatieve impuls. „We tre den vooral op in kleine zalen en op conservatoria. We doen vooral veel nieuwe dingen. We laten ons niet in perken. Zo heb ik als saxofoniste al stukken gedaan met marimba, en ook met slagwerk en trompet. Het is allemaal heel erg veelzijdig, niet strak. Het is heerlijk om gek te doen op dat ding. Ik heb de laatste jaren allerlei zaken in mezelf ontdekt. In creatieve en technische zin, maar ook als persoon. Ik heb vooral meer zelfvertrouwen gekregen. Vier jaar geleden had je mij niet moeten vra gen om voor publiek te spelen. Ik heb het leren waarderen en nu vind ik het leuk. Het lijkt me ook een kick om samen met Concordia te spelen. Vanouds heb ik een binding met de vereniging. Ik dacht meteen aan hen toen ik gevraagd werd. Ik hoop dat de kerk goed vol zit. Anders is het zo'n galmbak. En we willen wel iets moois wegzetten." Het leven lacht Joanne Prins toe. Vijftien lentes jong, het gaat goed op school en ook op de harp weet ze haar weg te vinden. Ze is ge vraagd om toe te treden tot het Zeeuws Harp Ensemble, een ini tiatief van haar lerares Ineke de Vent. In oktober gaat het instru ment mee op een tien dagen du rende reis van het schoolkoor door Midden- en Oost Europa. Met de kunstroute treedt ze voor het voetlicht in haar eigen woon plaats. De harp is het voor Joanne helemaal. „Die klank, zoveel sna ren. En het ziet er interessant uit." In dc woonkamer van huize Prins staat het instrument pontificaal in de ruimte. Bijna elke dag speelt Joanne er wel op. Een halfuurtje minstens, langer als het zo uitkomt. Een Kelti sche harp is het. Van jongs af aan heeft ze haar oog op het instrument laten vallen. Aanvankelijk moest ze geduld hebben en leek de viool haar bestemming. „Ik heb altijd van mu ziek gehouden. De harp was het in strument dat ik wilde leren bespe len. Maar in Tholen was er op de muziekschool aanvankelijk geen le rares en evenmin een harp beschik baar." Ruim vier jaar geleden kwam het er toch van. Omdat ook haar vriendin Corline Boekhout interesse had. be sloot de muziekschool beide meiden tegemoet te komen. Joanne bleek talent te hebben. Snel maakte ze zich de noten en de toon van de sna ren eigen. Het spelen van de toegan kelijke Etudes, zeg maar oefenin gen, is ze ondertussen al lang voorbij. Na twee jaar lang een harp gehuurd te hebben, besloten haar ouders dat de tijd rijp was om zelf een instrument aan te schaffen. Voor Joanne bleek de muziek geen be vlieging, maar een passie. Op de scholengemeenschap Prins Maurits in Middelharnis, waar haar vader Aad Prins docent is, neemt ze mu ziek ook als examenvak. Met de kunstroute speelt ze in de huiskamer van Sarien Bout-Sakko aan de Kerkstraat. Twee optredens van elk een kwartier. Ook andere jonge ta lenten als Zoë Braai en Mark van den Dorpel staan er op het program ma. Joanne heeft eerder voor pu bliek opgetreden, via de muziek school en ook op Prins Maurits. Zenuwachtig is ze helemaal niet. „Dat mag ook niet. Als de vingers gaan trillen, wordt het helemaal niets. Bovendien, de klank van de harp is van zichzelf al rustgevend." Joanne is bij de kunstroute gekomen via haar moeder, lid van het koor Chantez a Dieu dat vorig jaar nog de opening van het evenement op luisterde. Ook Jan Kettelerij, even eens leraar op de Prins Maurits, is met zijn sculpturen al jaren een vas te gast op de route. Joanne heeft ge kozen voor een afwisselend pro gramma, van Keltisch tot Zuid- Afrikaans en zelfs een thema uit een film van Walt Disney. Echt nage- dacht over haar muzikale toekomst heeft ze nog niet. Natuurlijk, het conservatorium lijkt haar wel leuk. Maar dat is voor een leerling van havo-3 nog veraf. Voorlopig con centreert ze zich op haar muziekles sen, om de veertien dagen op maan dagavond. Ze is verguld met het aanbod om toe te treden tot het Zeeuws Harp Ensemble. Wel bete kent het om de andere week een avond naar Goes om te repeteren, wat ook voor haar ouders een inves tering in vooral tijd betekent. In ok tober volgt dc koorreis met harp naar Duitsland, Roemenië en Hon garije. Ook een bezoek aan de mu- ziekstad Wenen staat op het pro gramma. Joanne is zeker geen over het paard getild wonderkind. Op za terdag werkt ze gewoon bij een plaatselijke bloemenwinkel. Mu ziek is voor haar echter het mooiste wat er is. Ook bij haar uiterlijke ver zorging houdt ze er rekening mee. „Mooie, lange nagels mag je niet hebben als je harp speelt." 9e KUNSTROUTE 29 en 30 april Deze pagina is mo gelijk gemaakt door dc adverteerders Openingstijden Ma. t/m vr. Zaterdag 8.00 tot 20.00 8.00 tot 18.00 Markt 5 4691 BX Tholen telefoon: 0166-602406 email: elsdeurloo@fysionet.nl www.fysiodeurloo.nl IUWELIER-ATELIER Botermarkt 18, 4691 CZ Tholen Tel. 0166-602028 ma gesloten di.t/mdo. 9.00-18.00 u. vr. 9.00-20.00 u. za. 9.00-16.00 u. A(«urantitkantoor Ten Ankerweg 72, Tholen Website: www.overbeeke.nl n.v.a. - assurantieadviseur v Telefoon: 0166-602888 E-mail: info@overbeeke.nl Alle verzekeringen Hypotheken Financieringen Pensioenen Rabobank Tholen SPECIALISTEN IN ELEKTRISCH AANDRIJVEN EN BESTUREN Welgelegen 4 Industrieterrein Welgelegen NL - 4691 SJ Tholen Tel. +31(0)166-602010 Fax +31(0)166-603880 E-mail vanmeer@vanmeer.nl P Edisonweg 5-7 www.vanmeer. nl MEER Deltaweg 4, Tholen, tel. 0166-603456 Tholen c r. „Yv\ Tel. 0166-603923 Hotel-Restaurant De Gouden Leeuw Hoge Markt 8 4694 CG Scherpenisse Tel. 0166-663901 REISBURO Molenvlietsestraat4*4691 BV Tholen Tel. 0166-606070 e-mail: tholen@startravel.nl internet: www.startravel.nl Oudelandsestraat 9 4691 BJ Tholen Tel.0166-604150, Fax 0166-604085 Website: www.dieleman-limovi.nl E-mail: info@dieleman-limovi.nl ijzerwaren gereedschappen Markt 26, 4691 BX Tholen Tel. 0166-602480 Fax. 0166-604529 Maatstaf voor kwaliteits gereedschap Botermarkt 13, 4691 CZ Tholen, tel. 0166-607270 THOLEN HOLLAND NAT. INT. SNELTRANSPORT Kerkstraat 22 - 4691 CE THOLEN Tel. 0166-602845 - Fax 0166-604367 Edisonweg 4, Tholen Telefoon: 0166-602754 Fax 0166-602755 Botermarkt 12, 4691 CZ Tholen Kerkstraat 19, 4691 CD Tholen Tel. 0166-604901 Fax 0166-605316 e-mail: boekhandeloostdijk@rdnet.nl N.B.: Loop eens wat vaker bij uw boekhandel binnen. Contr' Escarpe 11, Tholen Tel. 0166-602799. Harpiste Joanne Prins speelt tijdens de kunstroute in de Kerkstraat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13