Bibliotheek Tholen weg uit het centrum zoekactie bij Gorishoek gestaakt Belgische duiker niet gevonden, 22 te 2Ï-! 28 Dertien van negentien brommers rijden te hard of maken teveel lawaai AUTOTEAM Chevrolet- y2h» Q 6 Druk op het verlenen van vergunning Speelmansplaten Wouter Bos brengt bezoek aan Tholen M HH8 Motorboot brandweer Stavenisse brengt instructeur aan wal Actieplan CU varkensstallen Donderdag 21 april 2005 61e jaargang no. 22 uw officiële dealer!! Nieuwbouw 1200 m2 bij Markiezaatcollege Gedoogbeschikking loopt I mei af Deze week De Belgische duiker die zaterdagmiddag in de Ooster- schelde bij Gorishoek werd vermist, is nog steeds niet gevonden. De zoekactie is maandagavond gestaakt. De 19-jarige duiker uit de buurt van Leuven was met een in structeur gaan duiken langs de ankerlijn van hun bootje toen hij op grote diepte in moeilijkheden raakte. De in structeur werd aan wal gebracht door de motorboot van de brandweer uit Stavenisse. Er kwam een grote zoekac tie op gang met schepen en een helikopter met infrarood- apparatuur. Ook vissers namen deel aan de actie. Ze lichtten op verzoek van de politie maandag hun netten om te zien of het slachtoffer daar in terecht was geko men. Op donderdag waren er ook al twee duikers bij Go rishoek in de problemen gekomen. Geen nut Een paar leerlingen van het Markiezaat college in Sint- Maartensdijk hebben hun brommer maar thuisgelaten en zijn op de fiets gekomen. Maar toch zijn er maandagochtend negentien leerlingen die hun brommer naar de keuring van de verkeerspolitie brengen. Ze gaan ermee op de rollerbank om te zien hoe hard ze rijden en het geluid wordt gemeten. Dagelijks activi-tijd voor wonen... APRit- J Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In Tholen komt er een bibliotheek van mogelijk 1200 m2 bij het nog te bouwen Markiezaatcollege aan de Zoekweg. Daarmee verliest de stads kern na de Cl000 opnieuw een trekpleister. Ook de andere bibliothe ken verdwijnen op hun huidige plaats. In Sint-Maartensdijk, Sint-An naland, Sint-Philipsland en Stavenisse komen er kleine uitleenposten in dorpshuizen, scholen of woonzorgcentra. Oud-Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse moeten het blijvend zonder openbare bibliotheek doen. Dat bleek dinsdagavond tijdens een bibliotheek in de Dalcmsestraat is discussie in de raadscommissie sa menleving. De overgrote meerder heid van SGP. PvdA. CDA. ABT, CU en D66 sprak zich uit voor een centrale bibliotheek in Tholen en vier uitleenposten. Volgens de bere keningen levert die keuze met de gemeentelijke subsidie van 550.000 euro een jaarlijks overschot van 32.500 euro op. De VVD had een andere voorkeur: naast de nieuwe bibliotheek in Tholen zouden er in alle dorpen bibliobussen moeten gaan rijden. Deze variant zou zelfs een overschot van 40.000 euro per jaar opleveren en dat geld zou voor een impuls van de bibliotheek inge zet kunnen worden. De huur van de gebouwen slokt momenteel 30% van de subsidie op en in andere ge meenten is dat maar 10 tot 15%. Raadslid K.B.M. Saris liet weten, dat de variant waarvoor al zijn ande re collega's kozen, wat de VVD be treft ook mee mag doen. Daarmee zou de Thoolse gemeenteraad una niem voor een centrale bibliotheek in Tholen en vier uitleenposten kie zen. Wethouder Velthuis zei .heel bjij' te zijn met dat standpunt van de com missie. „Ik snap de bezorgdheid van de commissie over het vertrek van weer iets uit het centrum van Tho len, maar dat mag de verplaatsing van de bibliotheek naar het Markie zaatcollege toch niet ophouden. De nu te klein voor andere activiteiten dan het uitlenen van boeken. De parkeermoge lijk heden aan de Zoek weg zijn beter en de nieuwbouw van de vmbo-school en de bibliotheek zijn goed te combineren. De biblio theek gaat 's middags om twee uur open, de school gaat nog tot drie uur door, dus de overlap is gering. Voor de rest is de bibliotheek 's avonds en op zaterdag geopend." Commissievoorzitter H.W. van Ecn- ennaam benadrukte, dat er dinsdag avond nog geen beslissingen vielen. Het ging alleen om richtinggevende uitspraken van de zeven fracties. Adviesbureau Eugenius uit Den Haag, dat bij monde van mevr. Ge- rards de voorkeur gaf aan de ook door de VVD gekozen variant van 1 bibliotheek in Tholen en voor de rest bibliobussen, was uitgegaan van 65.0000 euro huur per jaar in het Markiezaatcollege. Die aanname blijkt veel te laag. „De huur is sub stantieel meer dan 65 mille", zei wethouder Velthuis. Desgevraagd liet ze weten, dat het niet twee keer zoveel is, maar wel aanzienlijk meer. „Hoe meer vierkante meters en hoe meer service in Tholen, des te hoger zal de huur zijn. Bovendien hangt het af van de andere keuzes voor de dorpen", aldus mevr. Velt huis. Pagina 5: Vier uitleenposten blij ven er maar veel kleiner dan nu. Het college van burgemeester en wethouders legt de ontwerp-milieuver- gunning voor de Speelmansplaten in Tholen ter inzage. Daarmee komt ze tegemoet aan de wens van exploitant M. Verweij die zijn plannen voor de uitbreiding van de activiteiten op het dagrecreatieterrein ziet ge dwarsboomd door allerlei bezwaren en procedures. Wethouder VV.C. van Kempen kondigde maandagavond deze stap aan in de commissie ruimte. Volgens de wethouder wil het college wanneer het nieuwe omgevingsplan er druk op zetten omdat op 1 mei de gedoogbeschikking afloopt. „We wil len voorkomen dat de ontwerp be schikking dan niet ter inzage ligt. De zaak ligt gevoelig. Het is vooral voor de ondernemer van belang dat we dit doen." De datum van 1 mei voor de gedoogt periode was afgesproken met de na- tuurvereniging Tholen. Die had be zwaar gemaakt tegen het quadrijden, paintballen en andere outdooractivi- teiten en de gemeente verzocht hand havend op te treden. Tegen de beslis sing van de gemeente is de natuur- vereniging niet meer in beroep ge gaan. Er ligt voor de milieuwetgeving volgens het college ook geen verzoek om handhaving meer. De wethouder wees erop dat het nu starten van de procedure ook van be lang is omdat de provincie een nieuw streekplan (omgevingsplan) voorbe reidt. „Als de milieuvergunning de finitief wordt, dan zal het beoordeeld moeten worden naar het streekplan van nu. De kansen zijn dan groter dan van de provincie klaar is.' W.Mol (CU) wilde weten wat er ge beurt als de planologische commissie omgevingsbeleid de milieuvergun ning twee jaar lang tegenhoudt. Maar Van Kempen zei daar niet op vooruit te kunnen lopen. „Wij hebben een in spanningsverplichting. Als hogere overheden ons terugfluiten, dan ligt ook nog de weg naar de rechter open." Volgens Mol kan de Spcel- mansplaten op die manier een 'Aldi- verhaal' worden. Maar Van Kempen ging daar niet op in. „Het college spant zich in om de zaak goed te rege len. J.M. Aarnoudse (SGP) wilde we ten of het verlenen van de milieu-ver gunning betekent dat daarmee alle activiteiten worden gelegaliseerd. Maar zo moest Aarnoudse dat niet zien, zei de wethouder. Er zijn volgens hem twee sporen. Eentje is die van de milieuvergun ning, de andere is die van de ruimtelij ke ordening. ZIE VERDER PAGINA 5 Denja in Sint-Maartensdijk groeit naar 70 werknemers en breidt uit Daaf en Ineke Slager-Potter stoppen met slagerij in smalstad Voetbalsters Smerdiek bereiken de eerste klasse EN VERDER... Meer tijd nodig voor impuls Scherpenisse en Sint-Maartensdijk Gemeente koopt perceel voor uitbreiding begraafplaats Tholen LAAT GEEN GRAS GROEIEN OP DE WEG I)F,R VRIENDSCHAP Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De duiker was zaterdagmiddag sa men met zijn 47-jarige instructeur in een bootje naar de duikplek gevaren. Ongeveer een halve kilometer uit de kust ter hoogte van café-restaurant de Zeester. Ze doken langs de ankerlijn van hun boot naar beneden. Een me thode die vaker wordt gebruikt. Het was de bedoeling tot ongeveer 30, 35 meter diepte te gaan. Het is niet be kend of ze al beneden waren toen de jonge duiker in moeilijkheden kwam en hij de ankerlijn losliet en het con tact met de instructeur verloor. Op twintig meter diepte staat op die plek van de zeearm een sterke stro ming. Mogelijk is de duiker meege sleurd in de stroomgeul die daar ach ter de zandplaat ligt. Het tweetal was ongeveer een half uur voor de kentering van het tij te water gegaan. Om op zo'n diepte te kunnen duiken, hebben de duikers ongeveer een kwartier de tijd om op één plaats te blijven. De duiker droeg geen zogeheten droog duikerspak. Dat is vergelijkbaar met een gewat teerd trainingspak waarin de warmte van het eigen lichaam vast wordt ge houden en het lichaam niet in aanra king komt met water. In het geval van het slachtoffer was dat wel het geval. Het laagje water wordt weliswaar door het lichaam opgewarmd, maar koelt sneller af. De temperatuur van het water bedroeg tien graden. Toen de duikers op diepte waren was het laag water. De vermiste duiker be schikte over één duikster (brevet). De politie en hulpdiensten werden rond kwart over drie gealarmeerd. Dat gebeurde nadat de instructeur, eenmaal boven water, collega-dui kers had gewaarschuwd. Omdat het om twee duikers ging die bij het on geval betrokken waren, werden twee ambulances naar Gorishoek gestuurd. De brandweer van Sint-Maartensdijk, Stavenisse met de nieuwe snelle mo torboot en de duikploeg van Tholen met de vlet, rukten uit naar de nol bij De Zeester waar zich in een mum van tijd ook een grote groep campinggas- tcn en andere belangstellenden verza melden om te zien wat er gebeurde. Ook werd besloten om de traumahe- likoptcr op te roepen om het slacht offer snel te kunnen afvoeren als hij gevonden zou worden. Ook de con ditie van de instructeur was toen niet bekend. Hij zou last kunnen hebben van 'de caissonziekte', mocht hij te snel naar de oppervlakte zijn geko men. De instructeur werd door de nieuwe snelle motorboot van de groep Stavenisse rond vier uur naar de trailerhelling gebracht. Daar werd hij opgewacht door het ambulance personeel. In de ambulance werd de man onderzocht en vervolgens naar Antwerpen gebracht. Volgens brand weercommandant J. de Feijter had het geen zin om duikers van de Thoolse duikploeg onder water te la ten zoeken. We hadden van het eerste slachtoffer gehoord dat ze met pal laag water beneden waren en dat ze bij opkomend tijd elkaar kwijt waren geraakt. Dan heeft het geen nut om zelf ftp die plek naar beneden te gaan." De vlet van de blusgroej) uit Tholen is bij de Oesterdam het water in ge laten om langs de zuidkant van Tho len te zoeken naar de vermiste man. Ook een werkvaartuig van rijkswa terstaat, de rijkspolitie te water, par ticulieren met bootjes en twee sport- vissersboten die in de buurt voor anker lagen, namen deel aan de zoekactie. Vanaf de Neeltje Jans was de reddingsboot De Harder van de koninklijke Nederlandse reddings maatschappij opgestoomd om assis tentie te verlenen. Ook de duikploeg uit Bergen op Zoom was opgeroe pen. De vlet bleef echter aan wal. De officier van dienst van de politie besloot om ook de hulp in te roepen van de helikopter van het korps lan delijke politicdiensten. De heli staat op Schiphol en is uitgerust met spe ciale apparatuur om warmte te me ten op gróte afstand. Mocht de dui ker aan de oppervlakte drijven, dan kon met behulp van de infraroodca- mera het slachtoffer gelokaliseerd worden. De helikopter arriveerde rond half zes bij 'de punt', zoals de dam in de volksmond vaak wordt genoemd en begon meteen grote de len van de Oosterscheldc af te speu ren. Bij het verstrijken van de uren werd door het medisch team van de trau mahelikopter de kans dat de duiker het nog zou overleven steeds kleiner ingeschat. De Feijter: „Dan wordt het van een reddingsoperatie een bergingsopcratie. Rond kwart over zeven is in overleg met burgemees ter Nuis besloten om de zoekactie te staken en om zondagochtend verder te gaan." Inmiddels was de familie van het slachtoffer op de hoogte gesteld van de vermissing. De familie werd 's avonds rond acht uur op het politie bureau in Tholen door de burge meester en de politie op de hoogte gebracht van het verloop van de zoekactie die tot dan te vergeefs was geweest. ZIE VERDER PAGINA 7 Zonwering voor uw huis én voor uw ogen. Gratis Ray-Ban zc i.s.m. Alex de Nie tot 2IX In het voorjaar is ieder zonne straaltje welkom. Maar wanneer de zonnestraaltjes talrijker worden en de temperaturen toe nemen kan de zon best hinderlijk worden. Daarom adviseert Interieur Paauwe ook in zonwering. Van Luxaflex tot zonneschermen, van lamellen tot schitterende markiezen. De zonwering-demonstratie s wi ant uw het zonnetje. En uzelf.1 aankopen in zonwering we die dag met een échte zonnebril. a,^voo.^ jZuil - Zonnemairèl io* www.interieur-pa De PvdA-fracticvoorzitter in de Tweede Kamer, Wouter Bos, komt maandag 23 mei naar het eiland Tholen. 's Middags brengt hij een bezoek aan een aantal kleine kernen waar bij de leefbaarheid op het platte land aan de orde komt. 's Avonds spreekt hij in Meulvliet, waarbij de midden inkomens centraal staan met onderwerpen als belas tingdruk, kinderopvang, e.d. Naast Wouter Bos spreken ook Tweede Kamerlid Luuk Blom uit Sint-Annaland en de Thoolse wet houder Marian Velthuis. Zeeuwse ReinigingsDienSt Afvalinformatie l zo komt u van uw afval af! Inwoners van Tholen-stad, Poortvliet en Stavenisse opgelet! I7IQ In de inzamelkalender is een fout Voor meer informatie kijkt u op geslopen. De inzameling van uw afval www.zrd.nl of belt u met het in de maand april volgt het gebruikelijke servicenummer 0900 4433333 schema: (werkdagen 8.00 tot 17.00 uur) groene container (gft-afval) in de even weken, grijze container I (restafval) in de oneven weken ZEEUWSE REINIGINGSDIENST WWV v.zrd.nl Van te voren weten ze dat ze niet bekeurd worden als blijkt dat hun brommer of scooter is opgevoerd of te veel decibels produceert. Toch is niet iedereen er ge rust op. Een van de leerlingen zegt tegen de agenten Willem van Eenennaam en Ko Schrijver: „Vinden jullie het niet erg datje geen bekeuring mag geven?" Nee, hoor, antwoorden de agenten in koor. Waarop de jongen zegt: „Ze wachten ze ge woon op aan de poort." Dat gebeurt niet. maar de leerlingen weten na afloop wel waar ze aan toe zijn als ze een keer gecontroleerd worden. Van de negentien brommers zijn er maar zes die voldoen. Der tien vallen bij de preventieve controle door de mand. Tien rijden er te hard en maken te veel lawaai. Drie andere brommers rijden te hard maar blijven binnen de geluidsnorm van 97 decibels. Bij de controle wordt het vermogen van de motor gemeten. De gebeurt via het achter wiel die de rollen laat draaien. Zie verder pagina 5. Advertentie LM. Leerling Marijn Vroegop van het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk laat zijn brommer op volle toeren draaien op de rollerbank van de verkeerspolitie. De 47-jarige instructeur in de motorboot van de groep Stavenisse wordt door duikleider Tino Brasz ondersteund, links duiker Mark Loos, achter het stuur Marcel van Eenennaam, postcommandant Johan van Dijke (staand) en duiker Arvid Gaakeer. De ChristenUnie wil een actieplan om de overlast van varkensstallen te beperken. Dat zei W. Mol van deze fractie maandagavond in de commis sie ruimte. Hij kondigde aan een in ventarisatie te maken van de proble men die de stallen veroorzaken. „Dat moet voor 2013 gebeuren zodra de groen label over is. Dan is het tijd om tot actie over te gaan. Wc zullen ook de eigenaren vragen mee te werken om luchtwassers te installeren." Mol kwam met het plan naar aanlei ding van de besluiten- en actielijst waarin de CU aankondigt zich te be zinnen over een voorstel voor de var kensstallen. Het plan wekte enige verbazing bij de andere fracties. J.W. Aarnoudse (SGP) zei Mol niet goed te begrijpen. Wilde hij nou dat de commissie zich over diens plan uit zou spreken of was het een actie van de CU, zo vroeg hij zich af. Ook J. Oudesluijs (PvdA) fronste de wenkbrauwen. „U gaat nu op de stoel van het college zitten." Maar dat was volgens Mol niet het geval. „Wc kunnen toch als fractie iets indienen en er mee de verkiezin gen ingaan?" dus komt u vandaag óf morgen? VRIJDAG V APRIL Zitten werken, werken zitten van 20.00 - 21.00 uur Fysiotherapeut Jaco Vleeshouwer i vertelt boeiend waar u op móét] letten bij het werken (achter bijvoorbeeld een beeldscherm) en zitten thuis. Bel 0111 401318. ZATERDAG vv| Veranda- en serre meubelen van 10.00 uur tot 17.00 uur De veranda-meubelen in het zonnetje, misschien wel letterlijk. Meubilair dat binnen, buiten en laaffu's^errl juist op de scheidslijn daartussen t komt. perfect tot haar recht 1 DONDERDAG APRIL Workshop Binnen naar Buiten en Buiten naar Binnen deelname op in ontvangst aanvang 13.00 uur tot 15.00 uur We willen niemand teleurstellen. Vandaar deze extra workshop van Hennie Bosman, om de tuin bij de woonkamer te betrekken en de woonkamer bij de tuin. Dus wacht niet met aanmelden: 0111 401318. Welkom met vrienden, familie en VRIJDAG

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1