'Uitjes in alle grote supermarkten maar vaak niet onder onze naam' Meer tijd nodig voor impuls voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse CDA en ABT/CU oneens over aankoop Deehoeve Plaats woonzorgcentrum Scherpenisse nog onzeker Bij sloop uienfabriek smalstad 3000 m2 asbest dakplaten Excursie in de Pluimpot Donderdag 21 april 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bijna alle verse uien die bij Denja in Sint-Maartensdijk worden gebakken komen uit Nederland. Het bedrijf onder Noorse vlag breidt uit. Dat is nodig om aan de toenemen de vraag te kunnen voldoen. De krokant gebakken uitjes vinden steeds meer afnemers. Elke dag gaan er zo'n 45.000 kilo de deur uit van het bedrijf aan de Nijverheids- weg. Naar 26 verschillende landen. Denja groeide in en kele jaren van dertig personeelsleden naar bijna zeventig. 11 Denja in Sint-Maartensdijk groeit naar 70 werknemers en breidt uit Restproducten Ook positiefs Bout vindt dat Van Hof lawaai schopt Ontzettend stom Voor nieuwe projecten 9,5 ton tot 2009 Als het niet mogelijk is om in de Gouden Leeuw en het voormalige gemeentehuis in Scherpenisse een woon zorgcentrum voor ouderen te vestigen, dan komt de La- ban Deurloostraat weer in beeld. Dat zei wethouder W.C. van Kempen maandag in de commissie ruimte. Het plan loopt mee in het nieuwe ontwikkelingsprogramma voor stedelijke vernieuwing tot 2009 en wordt niet als nieuw project opgevoerd. Verdeling Het adviesbureau Buck Consultants zal pas in mei met voorstellen komen voor de impuls van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. Volgen ir. B. Roelofs van het adviesbu reau was het niet mogelijk om half april al met projecten te komen omdat ze nog geen fiat van de gemeente had den om daarmee verder te gaan en omdat het zoeken naar projectontwikkelaars en andere marktpartijen lan ger duurt dan gepland. Bestemmingsplan Kom Beroepenervaring op school verteld Ouderen werven als vrijwilligers Oktober vorig jaar is het bedrijf' al vorig jaar ruim 5 procent en dat is begonnen met v<x>rbcrcidingen te treffen voor de uitbreiding. Het gaat om het vergroten van hel magazijn aan de achterzijde van het gebouw waar straks in de gloednieuwe stel lingen plaats is voor 2500 pallets met gereed product. Ook de inpakaf- deling wordt groter. Er komt een ruimte voor het opladen van hef trucks, een ruimte met perscontai ners voor schillen en bakafval voor de diervoederindustric, een aparte ruimte voor de opslag van chemica liën en schoonmaakmiddelen en een opslagruimte voor uicnafval. Deze ruimtes zijn allemaal voorzien van vloeistofdichte vloeren. De wanden in het nieuwe magazijn dat ruim acht meter hoog is, zijn glad afge werkt zodat er geen stof of vuil op achter blijft. De oude loods van Combi-Isolatie gaat ook nog tegen de vlakte waar door er meer parkeerruimte ontstaat. Het is de bedoeling dat aanvoer en afvoer allemaal op eigen terrein plaatsvindt. Met de uitbreiding hoopt Denja weer de nodige jaren vooruit te kunnen. De uien die bij Denja worden gebak ken worden voor allerlei producten gebruikt. In Duitsland worden ze verwerkt in uienbrood, in Denemar ken gaan ze op de hotdog en in Ne derland is het een bijproduct bij de Indische rijsttafel. Maar de uitjes zijn ook terug te vinden in aardap pelpuree, op de pizza, in omeletten, op sandwiches of als snack. Maar ook onzichtbaar als smaakverbete- raar in soepen, patés en worst. „Onze merknaam kom je in Neder land niet tegen", zegt directeur Rien van Meel „We bakken krokante ui tjes die naar 26 verschillende landen gaan onder onze merknaam Cro- nions en voor de huismerken van al lerlei supermarktketens. Cronions staat voor crispy onions, krokante uitjes. We produceren veel onder het label van onze klanten. Dat wordt steeds belangrijker. Onze firmanaam Denja kom je in de schappen niet te gen. Maar we zijn er trots op dat we wereldwijd in alle grote supermark ten liggen, alleen niet onder onze ei gen naam." Denja is eigendom van de Rieber Son, een levensmiddclengroep in Noorwegen. Het hoofdkantoor staat in Bergen. Rieber heeft 25 merken in 12 verschillende landen. „Dat zijn landelijk bekende en sterke merken, vergelijkbaar met bijvoorbeeld Cal- vé, Douwe Egberts en Hak in Ne derland. Rieber opereert vooral in Skandinavië, Centraal en Oost-Eu ropa." De omzet van Rieber is ruim 400 miljoen euro. Het is volgens Van Meel een gezond concern dat in alle sectoren winstgevend is. Het aan deel van Denja in de omzet bedroeg 0,3 procent meer dan 2003. De Riebergroep beschikte bij de overname in april 2002 van de uien- fabriek in de smalstad ook in Dene marken over een uienfabriek. Van Meel: „Na twee jaar is besloten om alle bedrijfsactiviteiten van de uien te concentreren in Sint-Maartens dijk. Bert Schot is verantwoordelijk voor alle operationele activiteiten. De reden waarom de gehele produc tie in Sint-Maartensdijk is gecon centreerd is onder andere dat hier het hele jaar door de aanvoer van verse uien is verzekerd. Maar ook de beschikbare productiecapaciteit en de verbeterde efficiency waren be langrijke redenen." De omzet van Denja bedraagt zo'n 25 miljoen euro. Er zijn 67 vaste werknemers in dienst. Met inleen- krachten zijn er soms meer dan ze ventig werkzaam. Van Meel somt op waar de uitjes al lemaal naar toe gaan. Naar grote su permarktketens in Europa en Ameri ka, zoals Walmart, Tesco, Kroger, Lidl, Sainsbury, Rewe en Albert Heijn. De grootste afnemers zitten in Duitsland, gevolgd door Denemar ken en Zweden. „Onze belangrijkste doelstelling is dat we de omzet in drie jaar willen laten groeien met 35 procent. Het potentieel in de markt is er. We wil len verder de winstgevendheid ver beteren. Dat is ingezet met het beter benutten van de productiecapaciteit in Sint-Maartensdijk. Dat is ook goed voor de werkgelegenheid want we konden uitbreiden met 13 men sen." Vanaf juli is de bezetting uitgebreid. De betere winstgevendheid is vol gens Van Meel mogelijk gemaakt doordat er nog maar in één fabriek geïnvesteerd wordt namelijk die in Sint-Maartensdijk. Ook het rende ment op het geïnvesteerd vermogen kon vergroot worden. En dat is vol gens de directeur weer van belang voor de aandeelhouders. Bij Denja wordt in twee ploegen ge werkt. Volgens Schot was de inpak - afdeling al geruime tijd te krap. Die is vergroot. Ook de opslag vormt een probleem. „Al jaren huren we permanent ruimte bij Weggemans aan de Sportlaan." Vorig jaar oktober werd voor de nieuwbouw begonnen met het ont mantelen van de waterzuiveringsin stallatie op het terrein. Een deel van de installatie kon worden verkocht. Ook een deel van de loods van Com bi-Isolatie werd gesloopt. Al eerder werden het kantoor en de kantine aangepakt. Van Meel: „Die waren oorspronkelijk bedoeld voor 35 werknemers. Nu is het het dubbe le. Alles was te klein. De kantine is verdubbeld, alle kleedruimtes zijn vernieuwd, het sanitair is aangepast Directeur Rien van Meel rechts) en manager Bert Schot van Denja streven naar een groei van 35 procent in drie jaar. en er is kantoorruimte bijgekomen want de mensen van de administra tie en de verkoopafdeling zijn nu ook allemaal hier gevestigd. We zijn nu vanuit Sint-Maartensdijk voor al le landen de verkooporganisatie. Dat is een groot verschil met het werken met verkoopkantoren in het buiten land." Volgens Van Meel leidt deze opzet ook tot meer betrokkenheid van het personeel bij het bedrijf. „Het wordt voor het personeel steeds meer hun eigen bedrijf. We hanteren hier het principe: beter presteren met meer plezier. Dat is niet zomaar een ge zegde. Iedereen moet zich hier lek ker voelen. Als je met plezier je werk kan doen. dan gaat het ook be ter. Wij proberen om die omstandig heden te scheppen." Denja heeft geen problemen om per soneel te werven. Wel worden aan de werknemers andere eisen gesteld dan in het verleden. Schot: „De ei sen in de levensmiddelendindustrie zijn steeds strenger geworden. We zijn ISO, HACCP, BRC en GMP ge certificeerd. Ook voor de restpro ducten zijn de eisen hoog. De schil len worden bijvoorbeeld gebruikt als diervoer. Daar mag niks mee mis gaan. Alles wordt hier gecondo leerd. De uitjes gaan in verschillende ver pakkingen de deur uit, van bekertjes met 100 gram consumenten verpak king tot buikvracht voor zeecontai ners. En alles wat daartussen zit. Zo is er een nieuwe verpakking ontwik keld voor restaurants met een in houd van anderhalve kilo. Eentje met het standaard product: krokante uitjes, maar ook eentje met kaas- smaak en baconsmaak voor de En gelse en Duitse markt en met knof- looksmaak voor de Scandinavische landen. Van Meel: „Hier zijn we pas mee bezig. Als dit zo doorgaat dan zal er een aparte hal moeten komen. Dat zou dan nog net mogelijk zijn op dit terrein van ruim 10.000 vier kante meter waarvan 7000 vierkante meter is bebouwd." In de fabriek zijn zo'n veertig perso neelsleden direct betrokken bij de productie, inpak en verzending van de uitjes. De overige dertig zijn mensen van de technische dienst, verkoop en marketing, kwaliteits dienst, administratie, planning en lo gistiek. Van het totale personeelsbe stand komt 60 procent van het eiland Tholen, 30 procent uit West-Brabant en tien procent Zuid-Beveland. De meeste uien die bij Denja ver werkt worden, komen uit Nederland. Om risico's te spreiden worden met boeren in heel Nederland contracten afgesloten, zegt de directeur. „Er zijn extreme jaren bij dat het te droog of te nat is. Dat kan per regio verschillen. We contracteren ze van Noord-Limburg tot Zeeuws-Vlaan- deren en Flevoland." De uien op de vrije markt brengen de boeren dit jaar echter geen cent op. „Het zou voor ons dit jaar ook beter zijn geweest als we ze op de vrije markt hadden kunnen betrek ken, maar wij kunnen daar niet op gaan speculeren. Het komt ook wel eens voor dat er dertig eurocent per kilo op de veiling voor wordt gege ven. Óver de langere termijn gezien is het contracteren toch beter zodat wij als onze telers verzekerd zijn van een vaste prijs." Om de nieuwbouw voor te bereiden, heeft Denja vorig jaar maart de wet houder en enkele ambtenaren die be trokken zijn bij het aantrekken van bedrijven en het beoordelen van bouwaanvragen, uitgenodigd voor een gesprek. Schot: „We hebben toen alle plannen gepresenteerd zon der dat er nog maar één bouwteke ning klaar was. Van het begin af aan is de gemeente er bij betrokken ge weest. Dat werkt naar beide kanten zeer naar tevredenheid. Goede com municatie is belangrijk. Je komt op deze manier ook niet voor onaange name verrassingen te staan." Voor Van Meel is het van belang dat bij de uitbreiding zoveel mogelijk gebruik is gemaakt van lokale aan nemers, zegt hij. Ook voor Schot is dat van belang. „Hier gebeurt iets positiefs. Dat willen we graag laten weten." Denja is inmiddels de derde naam van het bedrijf. Bij de start in 1984 was het nog Onion Specialties. Van 1989 werd het Danisco en vanaf 2002 is het Denja. Van Meel sluit niet uit dat de naam ooit weer wordt veranderd. „Dan wordt het mogelijk Cronions, onze merknaam. Maar voorlopig verandert er niets want we willen niet te veel verwarring stichten." De nieuwbouw wordt geleid door Bram de Rijke. Eind dit jaar hoopt hij alle verbouwingen intern en de nieuwbouw af te kunnen ronden. Het CDA en ABT kruisten maandagavond in de commissie ruimte de degens over de Deehoeve in Tholen. B. en w. stellen voor om de boerde rij met 45 ha. grond voor ruim 1,8 miljoen euro te kopen om het te kun nen gebruiken als ruilgrond voor boeren die voor de uitbreiding van Tholen moeten wijken. De meerderheid van de commissie kan zich vin den in het plan, maar CU en ABT waren kritisch over het voornemen van het college. Het leidde ook tot een fel debat tussen J.P. Bout (CDA) en J.J. van 't Hof (ABT) en W. Mol (CU). Volgens Van 't Hof staat het voorstel wordt afgezet tegen de prijs van een van het college 'bol van de aanna mes.' De aankoop van de hofstede met 45 ha. grond kan volgens het college van burgemeester en wet houders als compensatieobject ge bruikt worden. Maar Van 't Hof zei te griezelen van die zinsconstructie omdat er een bedrag van 1,8 miljoen euro mee is gemoeid. Hij rekende de commissie verder voor dat er een grote financiële last op de schouders van de gemeente komt te liggen als het bedrag van 1,8 miljoen geleend wordt tegen een rente van zes pro cent. „Dan zit je over drie jaar tegen 3,26 miljoen euro aan te kijken." Ook was Van 't Hof niet zeker over de kosten die de overname met zich meebrengt. Hij zei dat de gemeente 4000 euro per hectare gaat betalen aan 'de oude eigenaar.' Hij stelde voor om het bedrijf niet aan te ko pen. Maar volgens andere fracties was het juist wel een goede zaak. Zo stelde J.M. Aamoudse (SGP) dat de gemeente een actief grondbeleid voert. De raad had daarop aange drongen. „Is ABT voor een actief grondbedrijf?" Van 't Hof erkende dat, maar het moet volgens hem wel in verhou ding staan tot de kosten. Volgens G.J. Hoek (VVD) was het een goede beslissing: „Als je niks doet, dan weet je dat de boerderij en de grond naar een projectontwikkelaar gaat." Bout begreep niet hoe Van 't Hof aan de 4000 euro per hectare komt. „U gaal lawaai schoppen." De ABT-cr vond het een simpel re kensommetje, zo zei hij. Twee mil joen euro delen door 45 ha. komt volgens Van 't Hof uit op 4300 euro per hectare. Maar volgens Bout strandt het schip zoals Van 't Hof dat wil, zo zei hij. Van 't Hof zei in de 1.825.000 euro overdrachtsbelasting, de notariskos- ten en de ruilverkavelingslasten te missen. ABT kreeg steun van W. Mol van de ChristenUnie. „De ge meente loopt een risico als het ver haal niet doorgaat. Zie om naar iets beters." Aarnoudse wees er de beide fracties op dat ze juist voor een actieve grondpolitick hadden geijverd. „U gaat nu al uit van een negatief scena rio. Volgens jullie kan het alleen maar als het zonder risico verloopt." Mol beaamde dat. „Wij worden er wel op afgerekend." Maar volgens Aarnoudse zijn er ook voordelen aan de transactie. Van 't Hof wilde die wel graag horen. Volgens Bout is 3,5 euro per vierkante meter voor land bouwgrond een schijntje als dat vierkante meter bouwgrond. Wethouder K.A. Heijboer zei er niet veel over. Hij vond dal het een pri vate kwestie betrof, maar lichtte wel toe dat alle bijkomende kosten van de aankoop in het bedrag van ruim 1,8 miljoen euro zijn verrekend. Mol vroeg of het niet mogelijk is om een risicoparagraaf op te nemen. Van 't Hof zei dat de grond de ge meente veel geld kost als ze het vijf jaar in beheer zou nemen. „Zonder rendement en het doorberekenen van de kosten, kost het dan al meer dan 2,4 miljoen euro." Volgens Bout klopte de berekening van Van 't Hof niet. „Gezien de groei van Tholen hoeft de gemeente het geen vijf jaar in beheer te heb ben. Als we dit niet doen, dan moe ten we keihard gaan sparen." Van 't Hof zei dat de mensen die aan de rand van de dorpen wonen er wel oor naar zullen hebben. Volgens Mol worden rondom Tho len 'alle gronden al gekocht door al lerlei lieden.' Waarop Bout zei: „Ziet u wel dat u niet op de hoogte bent?" Uiteindelijk bleek alleen ABT er in de raadsvergadering nog op terug te willen komen. Mol ging ook ak koord nadat Heijboer hem had uitge legd dat het opnemen van een risico paragraaf niet mogelijk was omdat de aankoop van de Deehoeve onder het project grondbeleid valt. D66-er J. van de Donker die in 1998 ook in de raad zat toen de Deehoeve werd verkocht, betreurde nu de verkoop. „Dat is voor een veel lager bedrag gebeurd dan het nu gaat kosten. Het paste in het beleid om pachtgronden af te stoten. Nu blijkt de grond weer van nut te zijn. Hoe kan het in zo'n korte periode toch veranderen. Het is misgegaan, maar ik heb ook boter op mijn hoofd. Het is ontzettend stom geweest." De liberale fractie was er indertijd tegen, zo zei G.J. Hoek (VVD). „Er is toen puur naar het rendement gekeken. Maar de ruilgrond hebben we nu nodig om bouwgrond te krijgen." De aankoop van de Deehoeve is be sproken in een besloten vergadering. Van 't Hof zei zich van die besluit vorming niets te kunnen herinneren omdat hij er niet bij zou zijn ge weest. J. Oudesluijs (PvdA) stelde dat er wel degelijk een besluit over is genomen, nadat het in de afzon derlijke fracties was besproken. Vol gens Oudesluijs was Van 't Hof er wel bij aanwezig geweest. Hij beantwoordde daarmee een vraag van J.J. van 't Hof (ABT). Die had uit de toelichting begrepen dat er weer naar een andere plek wordt gekeken. De open plek aan de Laban Deur loostraat kan volgens Van Kempen benut worden voor woningbouw als het woonzorgcentrum aan de Hoge- markt/Spuidamstraat doorgaat. „Bij de Laban Deurloostraat kwa men we problemen tegen bij het in vullen van de locatie. We wilden ei genlijk al langer naar de Hogemarkt en Spuidamstraat omdat dat centra ler ligt. Maar als dat niet lukt, dan gaan we zo weer terug naar de La ban Deurloostraat. We moeten na melijk kijken of het aan de Hoge markt financieel mogelijk is." Het is nog onzeker waar het woonzorgcen trum komt, zo bleek uit zijn woor den. Wel nieuw voor de komende perio de zijn de impuls Sint-Maartensdijk en Scherpenisse, Havenweg en om geving, en Kloosterstraat/Croos- wijck in Sint-Annaland, Dalems- estraat 19 en 21 in Tholen en de uitbreiding Poorthove in Poortvliet. Voor de nieuwe periode van vijf jaar is voor het zogeheten investerings budget stedelijke vernieuwing 9.5000 euro beschikbaar. Maar daarvan gaat ongeveer 3 ton naar bodemsanering, zo lichtte ambte naar R.D. Roeland toe. Projecten die in de eerste periode niet zijn af gerond. gaan gewoon over naar de tweede periode. Dat geldt onder meer voor de Vijfhoek in Tholen. Volgens W. Mol (CU) is er nog bij na niks uitgevoerd. „Je krijgt een stuwmeer van projecten. Wie gaat het uitvoeren? En wat gebeurt er als je de doelstelling niet haalt. Moet je dan het geld terugbetalen?" Volgens Van Kempen is dat niet no dig. Hij wees op de projecten die op stapel staan, zoals de Schoolstraat en de Raadhuisstraat in Oud-Vosse- meer, de Molenstraat in Poortvliet en de Zuiddijk in Sint-Philipsland. De wethouder gaf toe dat het gevaar bestaat dat er te veel projecten wor den opgevoerd terwijl er onvol doende ambtenaren zijn om de pro jecten vanuit de gemeente te bege leiden. „Maar we zijn nu wat voor zichtiger geweest. Het is een tame lijk karwei. We hebben ons achter de oren gekrabd." In het plan worden ook doelen ge steld. Zo zou bij nieuwbouw 20 pro cent van de huizen bestemd moeten worden voor de minder draagkrach- tigen, 20 procent voor de midden groepen en 60 procent voor 'het ho gere segment van de markt.' J.P. Bout (CDA) twijfelde aan het hoge percentage. Hij vond dat er niet perse aan 'getallen en percentages' vastgehouden hoeft te worden. „Het gaat veel meer om een goede verde ling tussen huur- en koopwoningen. In Sint-Philipsland zijn bijvoor beeld veel minder huurwoningen dan in Sint-Maartensdijk." Maar volgens Van Kempen is het wel nodig een en ander in cijfers aan te geven. De provincie rekent daar de gemeente namelijk op af, zo zei hij. Bout vroeg zich af waar de percen tages vandaan kwamen. Hij begreep niet waarom er zoveel voor de dure woningen worden gebouwd terwijl 'de roep om goedkopere koopwo ningen groot is.' De gemeente is ook bezig om een woonvisie op te stellen. Dat wordt de leidraad voor het toekomstig wo ningbouwbeleid. Het meerjaren ont wikkelingsprogramma zal hier en daar worden aangepast, zo zei Roe land na het aanhoren van de opmer kingen van de leden van de com missie. Op 30 juni komt het in de raad. Themajaar water. De stichting Bu reau voor Toerisme Zeeland (BTZ) ontvangt 8200 euro van de provin cie voor aanvullende promotie in het kader van het themajaar water 2005. Tevens ontvangt het bureau 9750 euro van de provincie voor in tensivering promotie acties toeris me en samenwerkingsverband BTZ en het Nederlands Bureau voor Toe risme en Congressen. De voormalige zilveruienfabriek aan de Nijverheidsweg is grotendeels gesloopt, op de achtergrond staan alleen de spanten van de koelcel nog overeind. Er is inmiddels overleg geweest met het college van burgemeester en wet houders en de raadscommissie om daarover van gedachten te wisselen, zegt Roelofs. „In mei moeten de contouren zichtbaar worden voordat de kadernota 2006 wordt besproken. De financiële gevolgen moeten dan wel bekend zijn. Voor goede projec ten moet geld zijn. maar het moet niet alleen door de gemeente worden gedragen, maar tx>k door bijvoor beeld de provincie en andere partij en. We proberen om met een geinter- greerd voorstel te komen." Het kost volgens Roelofs ook tijd om project ontwikkelaars van buiten die Tholen niet kennen, uit te leggen wat de be doeling is. Bij het horen van ondernemers, ver enigingen en de bevolking, bleek dat er wat gedaan zou moeten worden aan de slechte plekken in beide dor pen. De entree van Sint-Maartens dijk (bij de voormalige zilveruienfa briek) was daar een voorbeeld van. Ook werd gevraagd om extra wo ningbouw om de leefbaarheid in stand te kunnen houden. Verder zou den er meer voorzieningen voor re creatie en toerisme aan de zuidkant van beide dorpen moeten komen. Roelofs kan nog geen tipje van de sluier oplichten, zegt hij. „Bepaalde zaken zullen heel moeilijk worden om die van de grond te krijgen. An dere zaken gaan iets makkelijker. Bij de laatste gaat het om bestaande on dernemers die plannen hebben, maar ook om buitenstaanders. Wat van be lang is om losse projecten aan elkaar te knopen, zodat je en groter draag vlak kan verwerven. Het gaat ook om grond en die kan maar één keer verkocht worden." Aan de entree van de smalstad is in middels al het een en ander veran derd. Woensdag is met de sloop van de twee gebouwen begonnen, aan de noordkant en aan de zuidzijde van de Nijvcrheidsweg/Sportlaan. Volgens de gemeente is de sloop het 'onoffi ciële begin van de impuls' voor de smalstad. Rtxdofs ziet dat niet als een impuls, maar tneer als achterstal lig onderhoud. Bij de sloop van de voormalige zil veruienfabriek Massagia zijn 3000 vierkante meter asbest dakplaten verwijderd van het gebouw aan de Nijverheidsweg. Dat gebeurde met behulp van een grote kraan die twee werknemers van het bedrijf in een halfopen kooi naar boven hees om de platen stuk voor stuk los te maken en in de bak af te v<x;ren naar een con tainer. Van Dammc asbest verwijde- ringsbedrijf uit Heinkenszand deed er drie dagen over om de grote hoe veelheid asbest weg te halen. De koelcel aan de noordzijde is in middels afgebroken en wordt weer gebruikt door landbouwer J. Kloet uit Sint-Maartensdijk. Kloet heeft eerst het dak verwijderd. Daarna werden de zijwanden van de locxls weg gehaald. De ijzeren spanten ble ven over en werden zichtbaar. Ook die werden een voor een afgebroken en in delen vervoerd naar het land bouwbedrijf aan de Korte Kruisweg in het Uiterst Nieuwland waar Kloet de loods weer opbouwt om het te ge bruiken als opslagruimte voor ma chines. De asbest dakplaten liggen op het grote gebouw aan de zuidzijde van de Sportlaan/Nijverheidsweg. De twee 'maanmannetjes' begonnen steeds boven aan de nok om de dak platen los te maken. De platen zijn ongeveer anderhalve meter lang en werden steeds met vijf tegelijk in de kooi gelegd waarna ze naar de con tainer werden gebracht. Er is veel raapwerk, zoals dat in het sloopjar- gon wordt genoemd. Er wordt gewerkt met een roulatie systeem. Twee man zijn continue be zig, maar na elk uur wordt er een ge wisseld. Ze zijn in speciale pakken gehesen en vastgebonden met een touw aan de hijs van de kraan. Ze dragen verder maskers zodat ze geen asbestdccltjes in kunnen ademen. Ze hebben twee filters op hun rug waar door 160 liter lucht per minuut wordt gepompt. Na twee uren werken, ko men ze naar beneden om van kleding te wisselen. Zo gaat dat de hele dag door. Voor het bedrijf is hel een ideale plek om te werken. Het bedrijf heeft ruimte genoeg rond het gebouw om de kraan te plaatsen en de containers. Nadat alle asbest is verwijderd, maakt het bedrijf ook de vloeren in hel gebouw en het terrein rond de kxxis schoon. Daarna wordt het door een speciaal bureau gecontroleerd, een onafhankelijk laboratorium dat een visuele inspectie uitvoert. Ook de kleinere loods aan de noord zijde bevat asbest, maar dat zijn maar kleine hoeveelheden. Daar werd donderdagochtend met een kraan begonnen om de muren en het dak te slopen. Het gebouw lag maan dag voor een groot deel tegen de vlakte. De zwaarst verontreinigde grond van het terrein aan de zuidkant wordt verwijderd en afgevoerd naar het verwerkingsbedrijf. De licht vervuil de grond wordt met lucht behandeld. Als de sloopwerkzaamheden op 4 ju ni worden afgerond, zal de grond zes maanden lang belucht worden zodat de restanten aan verontreiniging op gelost worden. Tijdens deze periode blijft het terrein afgesloten. Januari volgend jaar wordt ook het terrein aan de zuidkant opgeleverd als schoon terrein dat bouwrijp ge maakt kan worden. In het nieuwe be stemmingsplan Kom krijgen deze terreinen ook weer de bestemming bedrijven. Ze komen dus beschik baar als bedrijventerrein, maar wat er komt is nog niet duidelijk. De eerste van negen excursies langs de zeedijk van de Oosterschelde en door het natuurgebied de Pluimpot bij Sint-Maartensdijk staat zaterdag op het programma. Staatsbosbeheer en de natuurvereniging Tholen or ganiseren samen deze uitstapjes, waarbij belangstellenden onder lei ding van een gids kennis kunnen nemen van de bloemenpracht en de vele soorten vogels in het gebied, maar ook van de schelpen, wieren en zeediertjes aan de zeedijk. Deelnemers wordt geadviseerd laar zen en een verrekijker mee te ne men, honden mogen aangelijnd mee. De excursie begint om tien uur 's morgens aan het einde van de Kastelijnsweg en duurt ongeveer twee uren. Kaarten voor deelname zijn verkrijgbaar bij het VVV-kan- toor in Sint-Maartensdijk. De decanen van de vier middelbare scholen in Bergen op Zoom én de drie Rotaryclubs in de stad organise ren vandaag een beroepenervarings- avond. In drie ronden komen zo'n 50 sprekers aan bod, die leerlingen uit de bovenbouw van havo en vwo vertellen over de dagelijkse inhoud van hun beroep. Het aanbod varieert van medisch specialist, fysiothera peut en logopedist tot advocaat, rechter en accountant. Maar ook techniek en cultuur komen aan bod. Een enquête vooraf onder leerlingen heeft de keuze van de gepresenteer de beroepen bepaald. De bijeen komst vindt plaats in het gebouw van 't Rijks en begint om half acht. Onder de titel 'De vergrijzing verzil veren' organiseert het servicebureau vrijwilligers Zeeland - onderdeel van welzijnsorganisatie Scoop - dinsdag in Middelburg een bijeenkomst waarop het werven van ouderen als vrijwilliger centraal staat. Door de toenemende vergrijzing zal het aan tal jongeren in de samenleving klei ner worden. Voor het verrichten van vrijwilligerswerk zal dan ook meer naar ouderen gekeken moeten wor den. Wanneer die nog vitaal en actief zijn, zijn ze - met hun ruime levens ervaring - ideale vrijwilligers, aldus het servicebureau. Hoe de werving het beste kan gebeuren, komt op de bijeenkomst aan de orde. Deze vindt plaats in de Scoopera aan Achter de Houttuinen en begint om half acht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 11