Leden Rode Kruis geven groen licht voor aanschaf nieuwe bus Huizen op plaats van fouragehandel "Eindelijk, eindelijk hel ik mijn eindafrekening! ///A |f DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. r&J-ot /4-JS Welstand kritisch over retailcentrum in Tholen 11 SÊd?' Mevrouw Kempeneers-den Braber geniet dagelijks van de Schepping ///fa HEIJNEN Grote diefstal Sint-Annaland Vijftien mille consultatieteam Zwanger Onderscheidingen voor inzet openbare orde en veiligheid Donderdag 14 april 2005 61e jaargang no. 21 WWW E-TECH NOLOC I E Kleine zeshonderd bezwaren taxaties fl De afdeling Tholen en Sint-Philipsland van het Rode Kruis gaat op zoek naar een nieuwe bus voor het vervoer van ouderen uit de zorgcentra, de uitstapjes, de EHBO- diensten bij (sport) evenementen en het boodschappen- project. De leden gaven er donderdagavond groen licht voor tijdens de jaarvergadering in het verenigingsgebouw in Sint-Maartensdijk. De aanschaf kan bekostigd worden uit het vermogen van de vereniging. Zes leden werden onderscheiden met een medaille of jaarteken voor hun in zet op het gebied van openbare orde en veiligheid. Geert kantoren/winkels aan Sportlaan Achterzijde gebouw lijkt te veel op trein Geforceerd 4t Sint-Philipslandse wordt honderd in Krabbendijke Zenuwachtig is ze er niet voor. En slecht slapen doet ze altijd al, zegt mevrouw Wil- lemina Kempeneers-den Braber. Maandag hoopt de geboren Sint-Philipslandse haar honderdste verjaardag te vieren. In het zorgcentrum Ter Weel in Krabbendijke wordt haar die dag een receptie aan geboden. De eeuwelinge woont er inmiddels negentien jaar, maar houdt zich wekelijks via de Eendrachtbode op de hoogte van wat er in haar geboortedorp gebeurt. ff DELTA lllCl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thootse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zie consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Duizenden euro's aan bankbiljetten zijn gestolen uit de kluis van Multi- mate in Sint-Annaland. „We zijn be hoorlijk gedupeerd", zegt eigenaar Frans Lindhout van de doe-het-zelf- zaak. „Je vertrouwt op je alarmin stallatie, maar die werd uitgescha keld. Daarna is de kluis met een koevoet losgewrikt en opengebro ken. Zoiets doet pijn, want het is niet verzekerd." De inbraak is in de nacht van woensdag op donderdag gebeurd. Vermoedelijk hebben de daders zich tevoren als zogenaamde klant op de hoogte gesteld van de si tuatie. Het was de onbekenden al leen om geld te doen, gereedschap namen ze niet mee, maar gebruikten ze alleen voor het forceren van de kluis. Er ontstond ook schade aan het pand. De politie is nog bezig met het onderzoek. Bij de gemeente zijn bijna 600 be zwaarschriften ingediend tegen de WOZ-beschikking, de waardering van onroerend goed voor onder meer de heffing van de onroerende- zaakbelasting. Het aantal bezwaren betreft een kleine vijf procent van het totale aantal beschikkingen en dat strookt met het landelijke beeld, aldus een woordvoerder van de ge meente. De bezwaren betreffen bijna allemaal woningen. De waarde daar van is in vier jaar tijd (toen was de vorige taxatieronde) gemiddeld met ongeveer vijftig procent gestegen. Vier jaar geleden lagen er ongeveer 500 bezwaarschriften. Sindsdien is er het nodige bijgebouwd op Tholen en Sint-Philipsland. Wettelijk moet het gemeentebestuur binnen een jaar een uitspraak doen over de bezwaren. Het streven is echter om zoveel mogelijk vóór de zomervakantie af te handelen. Min stens de helft zou dan afgehandeld moeten zijn. in gevallen waarin dui delijk blijkt dat de uitgevoerde taxa ties goed zijn, verloopt die afhande ling volledig administratief. De gemeente krijgt 15.000 euro van de provincie voor het optuigen van een consultatieteam voor 0-tot 12-ja- rigen. Het doel van het team is om sociaal-emotionele problemen onder de jeugd te verminderen. Het is een uitvloeisel van het buurtnetwerk dat vorig jaar in Sint-Maartensdijk is ge start. In het team komen beroepskrachten uit de jeugdgezondheidszorg, Allé- vo, GGD, maatschappelijk werk sa men om probleemgevallen te bespre ken. Op afroep kan ook de politie, de gemeentelijke jeugdwerker en het bureau jeugdzorg worden gevraagd advies te geven. Problemen die zich met kinderen op de peuterspeelzalen, in de kinderopvang en op de basis scholen voordoen en niet kunnen worden opgelost, kunnen ook in het team worden besproken. Het team is voor de hele gemeente bedoeld. Als het team geen oplossing aan de hand kan doen, dan kan ze ook verwijzen naar andere instanties. De subsidie is eenmalig. zijn is vooruit zien! KRMMZORG^^ENTADMINÏSTRATI.E ■QV£ trCV<***r! Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl www.kraomzorgzeeland.nl Advertentie I.M. Zes leden van het Rode Kruis ontvingen een medaille of een jaarteken voor de inzet op het terrein van veiligheid en openbare orde. V.l.n.r. P. Elenbaas-Noom, J. Kurvers, W. Geuze-Nelisse, L. Geuze, B. Stolk en J. Deurloo-Hartog. een hebben. We doen er heel veel De huidige bus werd tweedehands aangeschaft. Die is ondertussen bij na zes jaar in gebruik. Volgens het bestuur wordt het onderhoud aan de bus duur en is het de vraag of er niet naar een nieuw bus moet worden uitgezien. Penningmeester J. Boog aard lichtte toe dat de vereniging over een vermogen beschikt dat be doeld zou zijn voor de aanschaf van een nieuwe bus of het bouwen van een nieuw pand. „We kunnen dat niet goed terugvinden in de stukken. Maar het bedrag is echt niet groot genoeg om er een nieuw pand voor neer te zetten. De meeste opties voor een nieuw gebouw lopen vast op de financiën. Maar wat we ons wel afvragen is of we niet uit moe ten kijken naar een nieuwe bus. We hebben van het landelijk bureau een offerte gekregen voor het merk Mercedes dat voor 70.000 tot 75.000 euro een volledig aangepas te bus kan leveren, dus voor rol stoel- en liggend vervoer. Het is een mogelijkheid om het geld te beste den, vooral omdat de bus de laatste jaren actief wordt gebruikt. En er zijn niet zo veel afdelingen die er mee. De vraag was echter ook of er niet ook Thoolse ondernemers gevraagd moeten worden om een offerte uit te brengen. Er zijn vijf Thoolse gara ges die vier verschillende merken op de markt brengen. Voorzitter B. Stolk stelde de vraag of het Rode Kruis - net als de gemeente doet voor haar wagenpark - buiten het eiland moet kijken voor een nieuwe bus. Volgens Chr. de Neeff is het van be lang dat de bus na een jaar weer aangepast kan worden aan de nieu we eisen die aan het vervoer gesteld worden. Het voordeel van de Mer cedes is dat deze bus aan te passen is voor het vervoer van een bed en een brancard, maar ook voor het vervoer van rolstoelen, zo zei De Neeff. De vraag was aan de leden om er hun mening over te geven. Volgens Boogaard is er praktisch geen inzet van het Rode Kruis zonder bus en volgens Stolk is het te vergelijken met de brandweer die geen brand weerwagen heeft. Volgens de penningmeester kostte de huidige bus vorig jaar 4000 euro voor verzekering, wegenbelasting en reparatie). P. Elenbaas vond dat het bestuur naar een goede tweede hands bus zou moeten kijken „Een tje die een of twee jaar oud is. Dat doe je toch zelf ook als je privé een auto neemt." Maar volgens De Neeff zijn er met de meeste twee dehands bussen al vele kilometers gereden en is het vrij zeldzaam dat er eentje tussenzit waarmee nog maar weinig is gereden. „Daar moet je dan toevallig tegenaan lopen." P. Haberkorn opperde de mogelijk heid om reclame te voeren van sponsors op de bus of bij evenemen ten borden te plaatsen van spon soren. Dat is volgens het bestuur niet mogelijk omdat het Rode Kruis altijd te gast is op evenementen of bij hulpverlening. Op de bus zou dat al helemaal niet passen omdat daar mee het Rode Kruis niet als zodanig meer te herkennen zou zijn. L. Geuze merkte op dat het ook duur is om een tweedehands wagen om te bouwen. Volgens C. Meertens kan het Rode Kruis niet zonder voertuig. „Heb je geen bus, dan lig je als vereniging op je rug." De opmerking van de oud-bestuur der en penningmeester rondde de discussie af. Boogaard lichtte toe dat de aanschaf van een andere bus niet in de begroting is opgenomen, maar dat er wel geld voor gereser veerd is. De vereniging beschikt over een besteedbaar vermogen van 133.481 euro, zo blijkt uit de jaarre kening die aan de leden werd gepre senteerd. De leden lieten door hun hand op te steken weten dat het bestuur mag gaan onderzoeken wat de mogelijk heden zijn. Ook de huisvesting van de vereni ging kwam in dit verband ter spra ke. De afdeling heeft wel een ver mogen en bezit ook het gebouw van de ambulancepost aan de Noord poort in Sint-Maartensdijk. Mocht de ambulance daar vertrekken (er is gekeken naar een andere standplaats in Oud-Vossemeer) dan zou de af deling het gebouw kunnen verko pen of zelf in gebruik kunnen ne men. Maar niet om er cursussen te geven. Daar is de ruimte volgens het bestuur te klein voor. Wel zou het bestuur er kunnen vergaderen en zou de bus er in de garage kunnen worden gestald. Nu huurt de vereni ging ruimte voor de bus elders. Volgens Boogaard is het bestuur nog steeds in gesprek over een an der onderkomen. De Neeff lichtte toe dat de vereniging zelfs is ge vraagd om 3000 euro bij te dragen in de kosten voor het onderzoek naar een andere ruimte. „Dat ging om een gebouw dat drie ton zou gaan kosten. Maar wij hebben ge zegd dat niet te doen omdat we met gelden van leden en donateurs wer ken." (Het ging hier om een plan om samen met de brandweer een nieuw onderkomen te bouwen waarbij het Rode Kruis een apart leslokaal, plus toiletvoorziening zou krijgen. Dat is inmiddels weer van de baan). ZIE VERDER PAGINA 5 De bouw van kantoren en winkels op de plaats van de voormalige zil- veruienfabriek aan de Nijverheidsweg en Sportlaan is geschrapt uit het voorontwerp-bestemmingsplan Kom Sint-Maartensdijk. De provincie staat die vermenging van functies niet toe. Woningbouw zou eventueel mogelijk zijn, maar dan zouden o.a. constructiebedrijf VVeggemans, fouragehandel Schot-Oudesluijs en een deel van de sportvelden ver plaatst moeten worden. Deze drastische koerswijziging blijkt uit een analyse van b. en w. na de afwijzing van de Aldi door de Raad van State. Het college praat nu met bouwbedrijf Nieuwenhuis uit Rijssen om duidelijkheid te krij gen of de plannen van Lidl in de voormalige winkel van woningin richting Van Houte op de Markt doorgang zullen vinden. „Duidelijk is, dat voor twee discounters in Sint-Maartensdijk geen ruimte is." Aldi houdt echter onverkort vast aan de Sportlaan en heeft daarvoor een nieuwe vrijstelling gevraagd bij de gemeente, maar b. en w. heb ben die aanvraag afgewezen. „In de toekomst is een discountsuper markt aan de Sportlaan nog niet ge heel uitgesloten, maar dat dient dan wel in een veel bredere context te worden bezien. Deze kwestie kan in 2006 weer opgepakt worden." B. en w. zeggen zich .blijvend in te spannen voor vestiging van een discounter in Sint-Maartensdijk in de omgeving van de Sportlaan.' Hierover heeft bestuurlijk overleg plaatsgevonden met gedeputeerde Van Waveren. „Een belangrijke vraag hierbij is evenwel'of de ves tiging van een Lidl al dan niet doorgang vindt", aldus het colle ge. ZIE VERDER PAGINA 5 De welstandscommissie reageert kritisch op het ontwerp voor het retail centrum op het nieuwe industrieterrein in Tholen. Het gebouwencom plex dat naast Van Houte Wonen moet verrijzen en onder meer voor Bouman-Potter uit Poortvliet is bestemd, krijgt een lengte van ongeveer 300 meter en wordt acht meter hoog. Architect J. Nijsse maakte er met horizontale banen aan de achterzijde een langgerekt gebouw van. De reclameroosters die hij er hier en daar op aanbracht, vond de welstand commissie niet voldoen. Nijsse was met het plan voor het centrum (dat uit twee delen bestaat) al bij 'de grote welstandscommissie' in Oude Tonge geweest. Daar werd geconstateerd dat de achterzijde te vlak was. Hij presenteerde nu een maquette met de achterwand voor zien van roosterschermen van 4 bij 2,5 meter, die hier en daar boven het dak uitsteken. Volgens Nijsse zijn die vanaf de openbare weg (de oprit vanaf de rotonde richting Poortvliet) nauwelijks of niet te zien vanwege de dijk die er ligt. Maar volgens welstandsarchitect T. Jansen leek het ontwerp aan de Ste- vinweg te veel op een trein. Voorzit ter H.J. Groenenwegen van de wel stand vroeg zich af of het ontwerp 'in deze schaal en maat' daar wel thuishoort. Hij noemde de maat van het gebouw 'gigantisch'. „Dit kent op Tholen zijn weerga niet.' De voorzitter zei een geleding in het ge bouw te missen. Maar volgens Nijsse valt dat juist wel mee. „Het mag best een lang ge bouw zijn. Alles in Zeeland heeft dat langgerekte. Overal waar je kijkt: het vlakke land, het water en de dij ken." Nijsse erkende ook dat het een groot gebouw is. „Op zo'n industrie terrein mag dat best zichtbaar zijn. Het valt nauwelijks op met de licht grijze en donkergrijze banen." Hij wees er op dat de achterzijde van het gebouw ook van minder be lang is. „Waarom is er daar geleding nodig? Dat zie je niet vanachter de dijk." Aan de voorzijde voorzag Nijsse het gebouw van een overstek, een luifel waaronder etalages komen voor de verschillende bedrijven die er zich willen vestigen. Naast Bouman-Pot ter is dat onder meer Melse ijzerwa ren uit Tholen. De ontwikkeling van het centrum was eerst ter hand genomen door Bogor projectonwikkeling met Kol- pa architecten uit Rotterdam, nu is Fraanje uit Lewedorp als ontwikke laar aangetrokken en Nijsse uit Mid delburg als architect. Groenenwegen stelde vast dat de kop van het gebouw een andere vorm krijgt, maar dat de rest van het gebouw vervolgens gaat 'treinen'. Het complex bestaat uit twee gebou wen. Het grootste gebouw wordt on geveer 200 meter lang, het kleinere gebouw wordt 94 meter lang. Bei den worden acht meter hoog. De achterwand is hierdoor - in architec tentermen - in tweeën geknipt. „Ik denk dat de reclameroosters de lengtemaat zelfs vergroten. De bor den onderstrepen de maat van het gebouw." Het werd een discussie tussen archi tecten. Nijsse vond dat zijn collega's niet krampachtig moeten zoeken naar geledingen. „Het is een groot gebouw, het staat in de polder, geef het de ruimte. En het wordt straks aangekleed zoals het gebouw van Bouman-Potter logistiek in Sint- Maartensdijk. Er wordt een groen plan voor gemaakt en er komt aan de achterzijde ook een restaurant met een terras. Dat is dan toch ook een geleding die in het gebouw wordt aangebracht." ZIE VERDER PAGINA 3 Deze week Evelien Kodde vroeg haar ouders of er een Schotse studente mocht komen logeren, het werden er twee Leen Deurloo neemt na dertig jaar afscheid als bij Van den Bergh Bouw 7 Willemien van den Berge speelt bas in het Zeeuws Jeugdorkest, maar zingt ook in een band EN VERDER... De Meestoof probeert meer bezoekers van buiten Tholen aan te trekken Cheque van 2(MM) euro van Monuta voor leden van EHBO Verenigingen kampen met tekort in begroting ZEGGEN EN DOEN ZIJN TWEE Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Advertentie I.M. Inwoners van Tholen-stad, Poortvliet en Stavenisse opgelet! In de inzamelkalender is een fout geslopen. De inzameling van uw afval in de maand april volgt het gebruikelijke schema: groene container (gft-afval) in de even weken, grijze container (restafval) in de oneven weken ZEEUWSE REINIGINGSDIENST Vanuit haar kamer kijkt mevrouw Kempeneers uit op een vrij drukke straat. Ze geniet ervan. „De basisscholen en de middelbare school zijn even verder op. Daardoor komen er hier veel mensen lan^s. Ze zwaaien ook wel naar me." Mevrouw Kempeneers is sinds januari vorig jaar aan haar stoel gekluisterd. Van de ene op de andere dag was ze de kracht kwijt in een been, zodat ze daar op niet eens meer kan staan. Dat ongemak zit haar niet lekker, want daardoor kan ze heel weinig meer. „Maar ik verveel me nog altijd niet. Kijk toch eens naar buiten, de schepping is zo mooi", zegt ze. Van een lichte beroerte die haar enkele weken geleden trof, hield mevrouw Kempeneers niets over. „Daar mag ik dankbaar voor zijn." Dagelijks Zie de advertentie elders in i deze krant. DELTA N. V. Advertentie I.M. houdt ze zich via de krant op de hoog te van wat er in de wereld gebeurt. En als de Eendrachtbode in de bus valt op het moment dat de verslaggever er is, vraagt ze haar dochter Riet om deze aan te reiken. Onmiddellijk leest ze er enkele kopjes uit voor. De kleine let ters leest ze minder goed (ze is aan heide ogen twee keer van staar geope reerd). Zie verder pagina 5. Vanuit haar stoel aan het raam ziet mevrouw Kempeneers-den Braber de drukte buiten met genoegen aan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1