BSZ informatief Zeeuws kustbeleidsplan 2004 O Wijkgebouw Oud-Vossemeer loopt langzaam leeg, tandarts is weg Politie drukt foute knop tachograaf Behoefte aan huizen senioren en starters Provincie Zeeland Therapeut in winkel, prikpost en kleuters in Vossenkuil Aannemer Deurloo uit Tholen Donderdag 24 maart 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 12/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Zeeland helpt Azië Het Kustbeleidsplan gaat over het grensgebied tussen zee en land langs de Noordzee, Ooster- en Westerschelde. Provinciale Staten Statencommissie Ruimte brengt werkbezoek aan de gemeente Terneuzen Gebruikers van het wijk- gebouw aan de Raadhuis straat in Oud-Vossemeer gaan verhuizen omdat het gebouw gesloopt wordt. Dinsdag was het de laatste dag voor het consultatie bureau voor ouder- en kindzorg (zuigelingen en peuters). De ouder- en kindzorg van Allévo gaat voorlopig naar de Vossen- kuil. Ook de prikpost van het huisartsenlaboratorium gaat naar de Vossenkuil maar de fysiotherapie ves tigt zich tijdelijk in de sla gerswinkel van Van As. De tandarts is al vertrokken naar Halsteren. De uitleen- post was er ook al weg. Aandenken Schipper van vaartuig vrijgesproken Mensenleven Abdij Nieuws Foto: Anda van Riet In het informatiebulletin met deze titel geeft de provincie Zeeland informatie over ontwikkelingen op het gebied van sociale zorg in Zeeland. Het eerste nummer heeft als thema "Samen Doen" meegekregen. Gedeputeerde G.R.J. van Heukelom vertelt over de belang rijke ontwikkeling die sociale zorg de afgelopen jaren heeft doorge maakt van subsidiepot naar struc tureel beleid. Door samenwerking zijn in 2004 vijf duinovergangen op Schouwen-Duiveland beter toe gankelijk gemaakt voor rolstoel gebruikers. Ketenzorg voor dementie in de Oosterschelderegio is een pro ject, waarbij alle betrokkenen samenwerken aan het creëren van een geheugenpoli. De zogeheten VET-teams zijn een gezamenlijk initiatief van Politie, Algemeen Maatschappelijk Werk en Bureau Jeugdzorg, om pro bleemjongeren in een vroeg sta dium te kunnen helpen. De leefbaarheid van kleine kernen kan verbeterd worden door servi cepunten in de vorm van biblio- servicebussen. Loopbaanadviseurs helpen jonge ren aan de slag en langdurig werklozen werken met succes aan reïntegratie. Ouderen kunnen met "Thuiszorg Online" langer zelfstandig wonen. Ouderenmis(be)handeling kan sneller gesignaleerd en aange pakt worden door deskundig heidsbevordering. Op 22 april wordt in het provin ciehuis een symposium gehouden naar aanleiding van het 60-jarig bestaan van de Unie van Vrijwilli gers (UW). Tijdens dit symposium zal ook kritisch gekeken worden naar de toekomst, nu steeds meer oude ren vaker en langer thuis wonen en er dus minder een beroep gedaan wordt op UW-ers in instellingen. In Zeeland is mei 2005 als Maand van de Mantelzorg uitge roepen. Het belangrijkste doel is het verkrijgen van herkenning en erkenning van de mantelzorgers in Zeeland, zo'n 45.000 mensen. Subsidieaanvragen Het beleidskader sociale zorg 2004 is verlengd tot 1 juli 2005. Dit betekent dat projectsubsidies boven 5.000 tot 1 april inge diend kunnen worden en activitei tensubsidies (tot 5.000) tot 1 juli 2005. Het informatiebulletin kan besteld worden bij het provinciaal infor matiecentrum, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001,4330 LA Middel burg, telefoon 0118-613400, e-mailadres infocentrum@zeeland.nl. Sinds half januari coördineert en financiert de provincie kleinschali ge projecten in Sri Lanka en Indonesië om slachtoffers van de tsunami weer op de been te hel pen. Hiervoor is 400.000 beschikbaar. In Sri Lanka is de provincie via Janny Fioole van de Stichting Van Hand tot Hand een band aange gaan met Batticaloa District, een provincie aan de oostkust. Door de provincie worden voor 25.000 vijfhonderd fietsen gekocht voor kinderen in Batticaloa, zodat zij weer naar school kunnen. De Kamer van Koophandel werkt projecten uit als "Hulp aan kleine 1 zelfstandigen" en "Het bouwen van huizen". Janny Fioole is betrokken bij een project van vijftien kinderloze Srilankese ouderen die geholpen worden door de Stichting Werkt voor Ouderen. Ook helpt ze twee visserdorpjes die ondersteund worden door de Stichting Schouwen-Duiveland helpt Azië. Er is regelmatig contact met de stichting van de Vlissinger Remi Lobbezoo en Imco Flipse, die bei den in de recreatie werkten aan de zuidwestkust. Met hulp van Jan-Willem Doorns van Paviljoen Westkant in Terneu- zen en de Walcherse Bouw Unie zijn twee containers met hulpgoe deren onderweg naar Colombo. De hulpverlening op Aceh ver loopt veel moeizamer door de politieke situatie. Met twee stich tingen die ter plekke ingangen hebben zijn goede contacten. Het wachten is op gedegen projec ten. Op 1 april wordt een eerste keuze gemaakt uit drie projecten die aan het selectiecriterium van controleerbaarheid voldoen. «Stichtingen kunnen nieuwe projec ten indienen. Sinds het eerste kustbeleidsplan van 1995 heeft het waterbeleid niet stilgestaan. Er zijn nieuwe ideeën over bescherming tegen overstromingen en het landelijke en regionale beleid moeten beter op elkaar afgestemd worden. Vandaar een tweede kustbeleids plan voor Zeeland met nieuwe acties en een meer integraal karakter. Het plan is opgesteld door het Zeeuws Overlegorgaan Water keringen (ZOW), waarin de provin cie, rijkswaterstaat, de twee Zeeuwse waterschappen en de Noordzeekustgemeenten verte genwoordigd zijn. Vooraf zijn twee werkconferenties georgani seerd, waaraan circa honderd mensen van tientallen organisa ties deel hebben genomen. Bovendien zijn in de eindfase nogmaals de kustgemeenten, de recreatie- en toerismesector en de natuur- en landschapssector geraadpleegd. Zo heeft het plan een meer inte graal karakter gekregen en wordt meer bekendheid en draagvlak verwacht. Overigens heeft het plan geen formele status, maar met dit plan kunnen beleid en beheer optimaal op elkaar afgestemd worden. Duurzame veiligheid Dijken en smalle duinen zullen op termijn niet meer voldoende veilig zijn door klimaatverandering en zeespiegelstijging. Deze zogehe ten "zwakke schakels" zijn lande lijk in beeld gebracht en in Zee land worden planstudies gestart voor de aanpak ervan. Zeeland blijft actief in landelijke overlegorganen en grensover schrijdende samenwerking. Alternatieven voor de versterking van de waterkeringen zullen wor den onderzocht en bij de eerst volgende vijfjaarlijkse toetsing van de waterkeringen moeten hydraulische randvoorwaarden beschikbaar zijn. Medegebruik De vraag naar medegebruik van waterkeringen neemt toe voor zowel natuur- als recreatiedoel einden. Wellicht kunnen waterke ringen de functie van verbindings zone vervullen in het kader van Ecologische Hoofdstructuur (EHS) en kunnen inlagen alsnog een natuurbestemming krijgen. Op de werkwegen op de buiten bermen kan gerecreëerd worden en het gras op de waterkeringen biedt mogelijkheden voor agra risch beheer. Contourenbeleid van gemeenten is een goed mid del om te bepalen hoe en waar binnen de waterkeringszone be bouwing plaats kan vinden. Met tijdelijke vergunningen voor bebouwing in de beschermings zone moet zorgvuldig worden omgegaan en uit de bestem mingsplannen moet blijken of ook een vergunning van het water schap nodig is. Kustlijn- en oeverzorg De kustlijnzorg is gericht op dynamisch handhaven en mee groeien met de zee. Waar moge lijk gebeurt dit door onderwater suppleties van zand. Misschien vormt dit ook een oplossing voor de getijdegeul voor de zuidwestkust van Walcheren die zich richting kust verplaatst. Om oevererosie langs de Ooster en de Westerschelde tegen te gaan is oeverbestorting de beste maatregel. Wellicht heeft ook de aangroei van schorren en slikken een gunstig effect op de stabili teit van de waterkeringen en het beperken van het effect van de golfslag. Zeeland m/amtmmamm Op 14 maart jl. hebben de leden van de commissie Ruimte de gemeente Terneuzen bezocht. Het bezoek kwam tot stand naar aanleiding van een inspraakreac tie van wethouder A. van Waes van de gemeente Terneuzen over het onderwerp Stedelijke Ver nieuwing. Bij die gelegenheid nodigde de wethouder de com missie uit voor een bezoek aan zijn gemeente om op deze wijze kennis te nemen van de vele pro jecten op het ruimtelijke gebied. Doel van het bezoek was de commissie te informeren over diverse onderwerpen in de ge meente op het terrein van wonen en werken, zoals die in 2005 en volgende jaren, zowel voor de provincie als voor de gemeente van belang zijn. Tijdens het werkbezoek werden presentaties gegeven over de projecten: Masterplan Axelse- dam, de binnenstad en de wijk Triniteit in Terneuzen, Zaamslag en Buitenweg in Axel. Na een korte pauze volgden pre sentaties over de ontwikkelingen van glastuinbouw in de Kanaal zone en de ontwikkeling van de Kanaalkruising Sluiskil. Na elke presentatie kregen de commis sieleden gelegenheid tot het stel len van vragen. Tijdens een rondrit per bus en een korte stadswandeling konden alle reeds toegelichte projecten worden bezocht. Zowel van provinciale als ge meentelijke zijde gaf men te ken nen dat het bezoek ruimschoots aan de verwachtingen voldeed. Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provinciale Staten of statencommissies kunt u bekijken op de web site: www.zeeland.nl onder provinciale staten. Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg De maatschap voor fysiotherapie zit vanaf maandag 4 april in de voormalige slagerwinkel van wijlen H. van As. Er is ook gekeken naar een kamer in de Vossenkuil, maar volgens fysiotherapeut H. van Doe selaar was daar de mimte niet ge schikt. „We hebben behoorlijk wat alternatieven gehad en bekeken. Castria Wonen heeft ons ook ver schillende keren een handreiking gedaan. Ook de mogelijkheid in de Vossenkuil is bekeken, maar daar is minder privacy voor de patiënten. Die is nu wel gewaarborgd." De voormalige winkel wordt wachtkamer, de ruimte ernaast (waar vroeger het vlees werd klaar gemaakt en verpakt) wordt de be handelkamer. De maatschap trok in augustus 2002 in het wijkgebouw nadat hij de praktijk overgenomen had van H. Nieuwenhuis uit Tholen. Of de maatschap in het nieuwe dorpshuis komt, kan Van Doeselaar nog niet zeggen. Tandarts N. Muljono-Iskandar is al op 15 februari vertrokken naar Hal steren. De behandelkamer van de tandarts was boven in de voormali ge woning van de wijkzuster in het Groene Kruisgebouw. Hoe lang mevrouw Muljono er praktijk heeft gehouden, kan ze niet precies zeg gen. Ze weet ook nog niet of ze naar Oud-Vossemeer terugkomt. „Voorlopig niet. Ze gaan er een nieuw gebouw neerzetten, maar dat duurt nog wel twee jaar. Als de bouw uitloopt, gaat het nog langer duren. Ik kan nog niet zeggen of ik daar terugkom." Haar patiënten komen naar Halste ren, zegt ze waar ze praktijk houdt in Poelekes 15 in de wijk Rode Schouw, de wijk achter de rotonde na Vogelenzang. Ook de prikpost gaat verhuizen. Vandaag of morgen ontvangen de patiënten een brief van de stichting huisartsenlaboratorium in Etten- Leur waar de prikposten op Tholen en Sint-Philipsland onder vallen. Dinsdag is het de laatste keer dat de prikpost in het wijkgebouw zit. Vanaf donderdag kunnen patiënten terecht in het dorpshuis waar bene den een kamer voor de post is inge richt. Op dinsdagochtend en donderdag ochtend komen gemiddeld zo'n 20 tot 25 mensen voor het afnemen van een bloedprik. Ook voor de stichting is de huisvesting tijdelijk, zegt Anja de Jong van het huisart senlaboratorium. „Het is nog niet bekend wat we daarna gaan doen. We hebben pas deze week de teke ning van het nieuwe gebouw ont vangen. Er is verder - voorzover ik weet - nog niets getekend." Dinsdag werd er voor de laatste maal consultatiebureau gehouden voor zuigelingen en peuters in het gebouw. De ouder- en kindzorg van Allévo verhuist naar de Vossenkuil waar het een kamer op de verdie ping in gebruik gaat nemen. Ouders moeten er met hun kinderen dus voor naar boven. Het is voorlopig want Allévo wordt een van de huur ders van het multi-functionele ge bouw dat hier moet verrijzen. Bij de voorbereidingen van de ver huizing vond het personeel een wandbord. Dat lag bovenop een kast in de dokterskamer. Het bord herinnert aan de opening van het wijkgebouw op 18 september 1956 en zal straks een plaatsje krijgen in de ruimte voor de ouder- en kind zorg in het nieuwe gebouw. Het is een aandenken aan de opening van het wijkgebouw. Het werd door voorzitter R.C. Renes van het Groene Kruis overhandigd aan de inspecteur van volksgezondheid in de provincie Zeeland de heer J.R. van den Borgh. Hij was eregast tij dens de opening. Volgens huisarts Renes was het wijkgebouw er niet gekomen zonder de gift uit Zwitser land én de steun van dokter Van den Borgh. Op het wandbord staan de wapens van Oud-Vossemeer en Zwitserland en de datum 18 september 1956. In het midden een groen kruis en een blauwe sleutel. Dit laatste als een teken van de opening door Van den Borgh. Het bord is in het Friese Makkum gemaakt en met de hand beschil derd. De rand is versierd met bloemmotieven. Het wijkgebouw in Oud-Vossemeer was een van de zes gebouwen die door de gift uit Zwitserland tot stand is gekomen. Via een chaïne du bonheur (keten van het geluk) werd indertijd 860.000 gulden op gehaald. Daar werden 32 wijkge- bouwen van gebouwd, waarvan zes in onze streek. De andere plaatsen waren Sint-Philipsland, Sint-Anna- land, Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Poortvliet. Uit de Eendrachtbode van 28 sep tember 1956 ('het jaar van de ope ning der wijkgebouwen') blijkt dat het gebouw al het eerste weekein de druk is gebruikt. Het gaat dan om het badhuis dat bij elk wijkge bouw is verrezen. Badmeester A. Aarnoudse wist toen te melden dat er ruim 300 ba ders waren geweest. Het gebouw bestond uit een hal, een ruime wachtkamer, zuigelin genconsultatiebureau met acht kleedboxen (met dikke schuimrub ber kussens), de artsenkamer en wachtkamer en de tandartsenka mer, plus een spoelruimte en een materiaalopbergruimte. Wijkzuster De Nooyer woonde boven. De krant noemde het toen ook al een 'medisch centrum'.' Bij de verhuizing van het consultatiebureau kwam ook dit Makkumer bord tevoorschijn dat in 1956 voor de opening werd gemaakt. De rijkspolitie te water drukte op de verkeerde knop waardoor de tachograaf van het binnenvaart schip van schipper T. uit Rotter dam geen gegevens vrijgaf. De 51- jarige stuurman werd op de Oosterschelde echter wel bekeurd omdat hij te weinig personeel aan boord zou hebben, maar vocht dat vrijdagmiddag met succes aan bij de kantonrechter in Tholen. Het motorvrachtschip van meer dan vijftig meter lengte voer op 15 sep tember 2003 op de Oosterschelde toen de schipper bezoek kreeg van de waterpolitie. De politie stelde vast dat er een ontheffing nodig was om met een bemanningslid te kun nen varen. De tachograaf bleek niet in orde, maar volgens T. werkte het apparaat wel. „Die staat in de machinekamer. De politie ging naar beneden om te gaan kijken. Ik bleef aan het roer staan. Toen hij terug naar boven kwam, zei hij dat de tachograaf niet werkte. Ik ben met de agent naar be neden gegaan en zag dat hij op de verkeerde knop had gedrukt. Hij heeft alle gegevens weggedrukt. Ik kon dat niet meer herstellen." De werkgever schreef een brief over de kwestie. Op de zitting werd ook een handleiding getoond over de be diening van het apparaat. Verdachte: „Ik ga ervan uit dat een inspecteur van de politie weet hoe het werkt, maar toch is er een verkeerde knop ingedrukt." Officier van justitie N.E.M. de Co- ninck noemde het een lastige zaak. „Het is het woord van de schipper tegen het woord van verbalisant. Ik moet toch afgaan op het verhaal van de verbalisant. Hij zag dat de tacho graaf in storing was en er niets uit te printen viel. Het is een zeer ervaren inspecteur." Ze eiste 393 euro boete waar T. het helemaal niet mee eens was. Rechter M.J.M. Klarenbeek vond dat in het proces verbaal onvoldoen de tot uiting komt wat er nu precies aan de hand was. „De politie had ons daar beter over moeten informe ren. De inspecteur zegt alleen dat hij veel ervaring heeft, maar dat is niet voldoende." T. werd vrijgesproken. Wel werd het scheepvaartbedrijf CSI uit Zutendaal veroordeeld tot het betalen van 1195 euro. Dat ge beurde bij verstek. De scheepvaart inspectie had geconstateerd dat er drie bemanningsleden te kort op het schip waren tijdens een vaart op 3 februari 2004. Aannemer P.J.J. Deurloo uit Tho len vindt dat er te weinig betaal bare huizen voor senioren en star ters worden gebouwd in de nieuwe bestemmingsplannen. Er zijn volgens de aannemer al ge noeg twee-onder-eenkapwonin- gen gebouwd. De bouwpercelen zijn daarop afgestemd en dat leidt volgens hem tot duurdere woningen. Dat schrijft hij aan de raad en het college van burge meester en wethouders. Deurloo vindt dat er in de nieuwe woonwijk Vroonstede in Sint-Anna- land te weinig ruimte wordt gebo den voor kleinere woningen. Hij heeft bij de gemeente voorgesteld om op de grotere percelen kleinere woningen te bouwen door op twee percelen vier huizen te bouwen. Daarmee kan op de behoefte worden ingespeeld en ontstaat er volgens Deurloo een 'leuk alternatief op de standaardbestemming twee-onder- een kap.' De aannemer vindt ook dat er plaats moet komen voor gecombi neerd wonen, zoals voor ouders-kin- deren cn ouders-grootouders. Deurloo ving echter bot bij de ge meente, zo schrijft hij. Zijn verzoek werd getoetst aan het geldende be stemmingsplan cn paste er niet in. De Thoolse aannemers zijn in de ge legenheid gesteld om op een aantal bouwkavels een optie te nemen en daar woningbouw te plegen. Er wordt geloot en er worden kavels toegewezen. Volgens Deurloo toont recent marktonderzoek aan dat er behoefte is aan betaalbare woningen voor bijvoorbeeld senioren en star ters. ,Nu blijkt dat de toegewezen bouwpercelen bestemd zijn voor 2- onder 1-kapwoningen, een product dat al ruimschoots voorzien is op het eiland Tholen en wat automatisch leidt tot duurdere woningen, alleen al vanwege de omvang van de bouwpercelen.' Voorbeelden zijn volgens Deurloo Buitenzorg en Stadszicht in Tholen, Welhoek in Oud-Vossemeer en Muyepoider in Sint-Maartensdijk. De mogelijkheden voor de Thoolse aannemers worden door de 'geda teerde bestemmingsplannen' volgens Deurloo zeer beperkt. 'Wij worden eigenlijk verplicht gesteld een pro duct te bouwen of te verkopen waar de vraag van is afgenomen.' Deurloo vraagt de raadsleden om dit onder de aandacht te brengen bij het samenstellen van de woonvisie. De raad besprak donderdagavond alleen nog maar de zogeheten startnotitie, het beleidsstuk dat voorafgaat aan de woonvisie. Daarin zou volgens dc aannemer de omvang en de diver siteit van de nieuwbouwproductie gestimuleerd moeten worden. Ver der zou er een herstructurering en transformatie van de bestaande wo ningvoorraad op gang moeten wor den gebracht en bevorderd moeten worden dat er meer ruimte komt voor bijzonder woonwensen en zorg op maat. Ook dient er meer zorg gedragen te worden voor kwetsbare groepen voor het bestemmingsplan Vroon stede in Sint-Annaland zodat de Thoolse aannemers in kunnen spe len op de huidige behoefte. „Be stemmingsplannen van vijf jaar oud zijn niet meer up to date. En vijfjaar op een mensenleven is best lang. Wc zien waar de behoeften liggen en willen daar als ondernemers zo goed mogelijk op in kunnen spelen," zo licht Deurloo desgevraagd toe. Hij is bang dat zijn reactie te laat is. maar J. van den Donker (D66) en G.J. Hoek (VVD) wezen op zijn schrijven in de raadsvergadering. Zij pleitten voor een flexibele woonvi sie. Deurloo deed zijn aanbevelin gen samen met Timmerwerk Bouw management uit Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 21