Deel leden Philadelphia wil dagactiviteiten op Tholen OPENINGSWEKEN Gans legt een groot ei met een binnenei "Het geeft een hoop rompslomp" ///A 2? 25 en 26 maart !ï"fl3#fW~ IJ MEUBELSH0W van 10.00 tot 17.00 uur 2e paasdag Belastingdruk stijgt in Tholen één procent 'Jesus, my boy' voor zondagsschool geschikt AUTOTEAM Chevrolet- Speldje W. de Haan, R. van de Perk en H. van Bemmel Van Houte m mm mm Fysiotherapie in slagerswinkel Oud-Vossemeer wonen van 9.30 tot 17.00 uur Donderdag 24 maart 2005 61e jaargang no. 18 uw officiële dealer!! Dagelijks activi-tijd voor wonen... Een deel van de oudervereniging van Philadelphia wil dagactiviteiten op Tholen voor mensen met een verstan delijke handicap. Dat blijkt uit de enquête die dinsdag avond werd gepresenteerd op de jaarvergadering in het Holland Huis in Scherpenisse. Dertig procent van de on dervraagden lieten weten behoefte te hebben aan dagbe steding binnen onze gemeente. Voor hun trouwe inzet voor de oudervereniging kregen Wim de Haan, Ries van de Perk en Herman van Bemmel het speldje van Phi ladelphia. volop aanbiedingen en feestelijke activiteiten voor jong en oud Hiitii Ml h Lmmn 1II Enige schaamte Verschillen tussen gemeenten kleiner De gemeentelijke belastingdruk stijgt dit jaar in Tholen met één procent. Ondanks dat blijven we de 'duurste' Zeeuwse gemeente, blijkt uit de jaarlijkse folder 'Lokale belastingen' van de provincie. Een standaard gezin is 758 euro - acht euro meer dan vorig jaar - kwijt aan onroeren- de-zaakbelasting (ozb), rioolrecht en afvalstoffenheffing. De onderlinge verschillen tussen de Zeeuwse gemeenten worden kleiner: Middelburg staat met 756 euro op de tweede plaats, Veere is met 548 euro het goedkoopst. Toeristenbelasting Uit op Tholen spreekt blasfemie tegen: DELTA DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. Jhoolse Courant t-Annaland .g.g. 653474 ichtbode.nl 'achtbode.nl rachtbode.nl eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De maatschap voor fysiotherapie verhuist van het wijkgebouw naar de voormalige slagerswinkel van Van As aan de Raadhuisstraat. Vanaf maandag 4 april kunnen cliënten te recht in de nieuwe praktijkruimte in het pand. Het gaat om tijdelijke huisvesting, zegt fysiotherapeut H. Van Doeselaar. De wachtkamer komt in de winkel, de behandelka mer in de ruimte ernaast. Zie ook pagina 21. dus komt u MAAJ Proef de tc tot 19.00 uur De keuken van de toekomst wordt gedemonstreerd in Zonnemaire, i.s.m. centrum Tieleman. Doe van 13.00 tot 19.00, dus van harte welkom om e« mee te eten! Meldt u MAAT SonyShow/OpeningPil van 10.00 - interieur Paauwe grootste Sony-collectie v West Nederland! LCD-, plasma- en contra projectieschermen, surroundsystems en DVD-spelers. Alles Keurig geïntegreerd of stijlvol en passend gepresenteerd. Zoals dat hoort in een interieur. k 1 1 MAANDAG TWEEDEJPAASDAG' Tweede Paasdag is zo'n beetje de gezelligste dag van b Interieur Paauwe. Op staan de trends en h punten uit de nieuwe Gezellig als u oo AG LCD, plasma of beamer Home-entertainmentsystems van 12.00 - 21.00 uur LCD, plasma of beamer Alle voor- en nadelen van LCD- en plasmaschermen, beamers en de traditionele beeldbuis. Een heldere voorlichtingsavond om af te rekenen met misverstanden.. Ook op woensdag 30 maart: Home-entertainment systems Interieur Paauwe heeft het neusje: van de zalm in huis. Experts van Sony tonen u trots hoe u uw huis- kamer omtovert tot een bioscoop, theater, concertzaal of speelhal. Eerste Paasdag gesloten Advertentie I.M. De drie vrijwilligers, v.l.n.r. Wim de Haan, Ries van de Perk en Herman van Bemmel kregen in het Holland Huis in Scherpenisse een zilveren speldje. reclame (20 procent) of een leden werfactie. Zwerus zei hier nog op terug te zullen komen. Bijna de helft van de ondervraagden (45 procent) is bereid meer contri butie te betalen, 35 procent heeft er geen bezwaar tegen, mits de verho ging binnen de perken blijft. Over de verenigingsstructuur is veertig procent uitermate tevreden. Zestig procent vindt dat het ook zo moeten blijven. De vereniging moet dicht bij de mensen blijven. Centra lisatie wordt niet op prijs gesteld, zo zei Zwerus. Landelijk is er wel het een en ander veranderd. De leden betalen nu direct hun contributie via een Acceptgirokaart en niet langer via de vereniging. De naam heeft een Engels achtervoegsel gekregen. Philadelphia Support (ondersteu ning) staat er voortaan op het brief papier. Er is een nieuw blad verschenen en er is een website ge maakt. Zwerus noemde dat vooral veranderingen aan de buitenkant. „Het gaat er in de eerste plaats om dat mensen met een verstandelijke Voorzitter A.J. Zwerus toonde de uitkomst van de enquête onder de 96 leden van de oudervereniging. Daaruit bleek onder meer dat dertig procent het op prijs zou stellen dat er voor mensen met een verstande lijke handicap op Tholen een moge lijkheid komt om hun dag te beste den. Aan meer informatie over huisvesting was minder behoefte; 35 procent hoeft niet extra te wor den geïnformeerd. Veertig procent van de leden zou wel meer contact willen met andere leden, maar 45 procent zegt daar juist geen behoefte aan te hebben. Over het algemeen zijn de leden te vreden over het reilen en zeilen van de oudervereniging. Maar liefst ze ventig procent is tevreden over het contact tussen het bestuur en de le den. Wel zou de vereniging meer le den kunnen werven. Dat zou kun nen door meer publiciteit te zoeken (50 procent)door mond-tot-mond- Stevinweg 1 Tholen, tel. 0166-609222 Advertentie I.M. Bekijk onze opent. beperking een plek hebben in onze leefomgeving. Niet als individuen die ergens bij ons in de buurt wonen of verblijven en die we verder hun gang laten gaan, maar als mensen die kunnen deelnemen aan activitei ten bij ons in de buurt, op onze sportvereniging, binnen onze kerk." De voorzitter concludeerde op grond van de uitkomst van de enquête dat het bestuur het huidige beleid voort zal zetten. Dat zijn de activiteiten die ouders of verzorgenden onder steunen. Verder is het streven om het aantal leden op peil te houden. Het bestuur zal opkomen voor de plaats van de verstandelijke gehandicapten in kerk en samenleving, zo zei hij. Philadelphia zal zich echter meer moeten gaan bemoeien met de ge meente. Die krijgt straks de uitvoe ring van de wet maatschappelijke ondersteuning onder haar hoede. De landelijk directeur J. Westert van Philadelphia en directeur H. Brink man van Sjaloom Zorg pleitten daar voor. De gemeente zal gelden van het rijk voor zorg en wonen moeten gaan verdelen onder instellingen en orga nisaties die op dat terrein actief zijn. Volgens Westert vraagt de nieuwe wet ook dat er meer wordt samenge werkt met andere organisaties of verenigingen, zoals met ouderver enigingen. Brinkman riep op de za ken niet af te wachten, maar nu al stekken te steken. Zwerus nam dat advies over. „We zullen een lijntje met de gemeente gaan onderhou den. Dat ontbreekt nu." Het bestuur nam afscheid van Ries van de Perk uit Sint-Annaland. Van de Perk zat zestien jaar in het be stuur en was veertien jaar penning meester. Volgens Zwerus was Van de Perk het financiële brein in het bestuur. Om verschillende redenen kon hij de laatste jaren niet meer de zelfde bijdrage leveren, zei de voor zitter. Voor van de Perk is nog geen opvolger gevonden. De 59-jarige Van de Perk was ook jarenlang trouwe helper bij de jaar lijkse rommelmarkt en de boeken markt. Samen met Wim de Haan uit Sint- Philipsland en Herman van Bemmel uit Halsteren werd hij door Westert onderscheiden met een zilveren speldje als erkentelijkheid voor de activiteiten. De directeur zei dat de vrijwilligers als symbool voor de vereniging gezien kunnen worden. „Ze gaan langjarige verplichtingen aan voor mensen met een verstande lijke handicap. En zetten samen de schouders onder de vereniging. Als directeur ken ik u niet. Ik moet u danken voor alles wat u heeft bete kend voor Philadelphia. Ik doe dat met enige schaamte. Het is mijn da gelijks werk waar ik voor betaald krijg. U doet het om niet." Van de Perk zei desgevraagd het wat rustiger aan te willen doen. Hij werd in 1989 bestuurslid. „Ik ben er in ge groeid." Vorig jaar droeg hij het pen ningmeesterschap over aan J. Snoep. ZIE VERDER PAGINA 5 Het overzicht laat zien dat de meeste van de dertien Zeeuwse gemeenten hun lasten méér hebben verhoogd dan Tholen. Borsele kon de stijging ook tot 1 beperken. Goes zit op 3% en de rest loopt uiteen van 7 lot 19 procent. Lagen de lasten in de duurste en de goedkoopste Zeeuwse gemeen te vorig jaar 47% uit elkaar, nu is dat maar 38% meer. In Veere blijft de be lastingdruk het laagst, maar het ver schil met de op één na goedkoopste gemeente (Borsele) is met 82 euro fors te noemen. Vorig jaar bedroegen de lasten alleen in Tholen en Middel burg meer dan 700 euro, dit jaar heb ben ook Schouwen-Duiveland, Hulst, Reimerswaal, Kapelle en Vlissingen die grens overschreden. Zes gemeen ten geven hun inwoners nog een kor ting, in de plaats van de afgeschafte Zalmsnip: Tholen, Reimerswaal. Ka pelle, Noord-Beveland, Borsele en Veere. Kijkend naar de afzonderlijke belas tingen, blijkt de duurte van Tholen veroorzaakt te worden door het riool recht. Want hel tarief voor de ozb (voor woningen) is het op één na laagste van Zeeland, terwijl de afval stoffenheffing in zes gemeenten ho ger ligt. Wethouder K.A. Heijboer van financiën verdedigt de gekozen systematiek: er wordt een riolerings fonds gevormd waaruit de komende 20 tot 25 jaar gefaseerd de noodzake lijke investeringen betaald worden. „Daarmee bereik je stabiliteit in de woonlasten." Heijboer weet dat er Zeeuwse gemeenten zijn die nog nau welijks in kaart hebben gebracht wat ze de komende jaren aan riolerings werken zullen moeten uitgeven. Daar dreigt een schoksgewijze lastenver hoging. Verder zijn er gemeenten die geen rioolrecht kennen (Borsele. Goes en Temeuzen), maar dit in de ozb meenemen. Heijboer: „We weten nog altijd niet wat er met het gebrui kersdeel van de ozb gebeurt. Maar wordt dal afgeschaft, dan hebben ge meenten zonder rioolrecht een pro bleem." Gezien de hoogte van de lasten koos de Thoolse gemeenteraad er vorig jaar voor, de ozb minder te verhogen dan eigenlijk de bedoeling was. Ook werd besloten de trendmatige verho ging van het rioolrecht geleidelijker te laten verlopen. „Dat is best te ver teren. Want we hebben extra op brengsten uit de nieuwbouw van wo ningen, terwijl daar nieuwe riolering wordt gelegd waarvoor nog geen on derhoudskosten gemaakt worden." De wethouder kent de nieuwe folder van de provincie over de lasten nog niet. Maar dat Veere als goedkoopste uit de bus komt, verbaast hem nauwe lijks. „Die gemeente heeft zo'n drie miljoen euro uit de toeristenbelasting, waarvan een groot deel in de algeme ne middelen gestopt kan worden. In Tholen brengt de toeristenbelasting ongeveer twee ton op." Vorig jaar be kritiseerde Tholen al de rekenmetho de die de provincie hanteert. Voor een standaard gezin wordt een waterver bruik gerekend tot 200 kubieke me ter. Dat valt voor het Thoolse cijfer nadelig uit, want zij kent een tarief voor 75 tot 150 kubieke meter. He ijboer benadrukt dat nog maar eens: „Driekwart van onze inwoners valt in die tariefgroep en betaalt dan ook 50 euro minder aan rioolrecht dan waar van de provincie uitgaat. Verreken je die 50 euro in de overzichten - wat de realiteit is - dan komt Tholen een stuk gunstiger uit de bus." Tholen zou in dat geval op de vijfde plaats staan. Bij 'Jesus, my boy' is er absoluut geen sprake van godslastering, maar van een integere voorstelling. Dat schrijft het bestuur van Dit op Tholen in een brief aan de leden van de gemeenteraad. De beschuldiging van blasfemie was eerder geuit door het overleg overheid en kerken (OOK), dat het be treurde dat de eenakter in Oud-Vossemeer werd opgevoerd. Uit op Tholen wil voorkomen dat 'misleidende en tendentieuze informatie' de beleids keuzes van de politiek omtrent subsidiëring negatief zou beïnvloeden. In de brief komt het bestuur tot de van enige blasfemie geen sprake conclusie dat de reactie van het OOK zich in feite richt op de tekst in de aankondiging van de uitvoering. Na der onderzoeken vindt de voorzitter van het overleg, ds. C. de Jongste van de Gereformeerde Gemeente Tholen, niet nodig. 'Heel jammer, want wan neer hij deze voorstelling bezocht zou hebben, zou hij net als de ongeveer 70 bezoekers getuige zijn geweest van een integere monoloog waarin was', meldt de brief. 'Jesus, my boy' heeft volgens Uit op Tholen een hoog christelijk normen- en waardengehal te. 'Het verbaast ons niet dat menige kerkelijke instelling deze voorstelling aangrijpt ter geloofsverdieping. Ons inziens zou ze zelfs goed geschikt zijn voor de zondagsschool en dan gericht op de iets oudere kinderen.' ZIE VERDER PAGINA 5 Deze week Gouden vakbondslid Bierings is nog altijd te spreken over zijn werkgever, de NS Er waren mensen die lelijk deden als ze wisten dat je lid van de bond was, zegt jubilaris Polderman Nertsenfokker Leon Walhout is niet bang voor katten- en hondenbont EN VERDER... 85% van inwoners wil het anders dan de gemeenteraad doet, zegt voorman middenstanders smalstad ALS IK NIET GELOOF WAT U GELOOFT, BEW IJST DAT ALLEEN DAT U NIET GELOOFT WAT IK GELOOF, EN NIETS MEER Dit nummer bestaat uit 36 pagina's Het eerste ganzenei van dit seizoen waren er twee. Leen en Leny Janssen uit Sint-Maartensdijk keken hun ogen uit. Ze raapten een extreem groot ganzenei van bijna dertien centimeter, maar toen ze het openbraken bleek er nog een gaaf ei, compleet met schaal, in te zitten. „Dit hebben we nog nooit meegemaakt. Je komt wel eens een ei tegen met een dubbele dooier, maar nooit eentje met nog een ei erin," zegt Leny Janssen. „We hebben het aan verschillende mensen gevraagd. Niemand heeft het ooit eerder gezien." Ze belde er maar eens over op naar de dierenarts, maar ook die was dit wonderlijk verschijnsel van moeder natuur niet bekend. „Het is echt zeer bijzonder." Het echtpaar houdt achter de woning aan de Provincialeweg sinds bijna vier jaar zeven ganzen. Ze leggen hun eieren vanaf eind februari tot begin juni, vertelt Janssen. Het eerste kwam dit jaar op 5 maart en dat bleken er meteen twee te zijn. Een overdreven groot ei, noemt hij het. Het kleintje is bijna acht centimeter groot. Een stuk kleiner dan een normaal ganzenei, maar veel gro ter dan een kippenei. Het binnenei weegt 125 gram, een normaal ganzenei weegt gemid deld 145 gram. „Eigenlijk scheelt dat niet eens zoveel. Het is echt zwaar," zegt de vind ster die ervan opkeek dat er zo'n gaaf extra ei tussen het eiwit en de dooier tevoorschijn kwam. Toen ze ook het binnenei openbrak, kwam er een okerkleurige massa uit waarin een kleine dooier dreef. De struif stonk echter niet. „Je zou het nog best voor in de cake kunnen gebruiken," zei haai' man gekscherend toen de inhoud in een emaillen bordje op tafel werd gezet. Zie de advertentie elders in deze krant. iiilX DELTA N V. Advertentie I.M. De kleine Celine van der Slikke uit Poortvliet vindt het ei dat door haar grootouders is gevonden maar vreemd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1