'Belangrijk is dat leden zich thuis voelen bij onze bond' Plantsoen in Muije nog in onderzoek Vragen uienfabriek niet correct behandeld Zaal luistert ademloos naar Babette Verkouteren uit Tholen Protestantse kerken betreuren opvoering van 'Jesus, my boy' Leerling van Ter Tolne wint de halve finale voorlezen Plattelandvrouwen bestaan 45 jaar als zelfstandige afdelingen Stemrecht bij Vrij en Blij u-onderdag 17 maart 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Vijfenveertig jaar geleden gingen ze uit elkaar. De afde ling Tholen van de plattelandsvrouwen hield op te be staan en werd opgesplitst in zeven zelfstandige afdelin gen. Moet je dat nou vieren of herdenken? Presidente Bets Sturris-van Ast van de grootste afdeling Sint-Maar tensdijk, met 61 leden, laat het maar in het midden. Feit is dat alle leden van de vijf overgebleven afdelingen woensdagavond in Meulvliet stil staan bij het 45-jarige bestaan van de zelfstandige afdelingen met het optreden van een cabaretgroep. De afdelingen samen tellen nu, met Sint-Philipsland erbij; 254 leden. In 1960 waren dat er 280 van die ene afdeling Tholen. Bewoners hadden niets in te brengen Aanvaardbaar Excuses Doorbreken I Stemmen I van lezers Beheersplan Nadenken ABT had recht op antwoord college ABT had recht op antwoord van het college op de schriftelijke vragen over de voormalige uienfabriek in Sint-Maartensdijk die de fractie twee weken geleden indiende in de commissie ruimte Het waren schrifte lijke vragen die binnen dertig dagen beantwoord die nen te worden, of zoveel eerder als mogelijk, zo zei burgemeester W. Nuis donderdagavond in de raadsver gadering. ABT voelt zich 'min behandeld'. De regels worden weer eens afgestoft. Volgens de PvdA melkt ABT het onderwerp uit. Eenakter wil aanzetten tot nadenken Het herinrichten van het plantsoen in de Muijepolder in Sint-Maar tensdijk wordt uitgesteld. Dat heeft de gemeente laten weten aan de be woners van de Meeuwenlaan, Scholeksterlaan en Zwanelaan. De ge meente w ilde de bomen er rooien en er voor een deel gras inzaaien, maar dat stuitte op weerstand van de bewoners. Dit voorjaar zou het plantsoen op de schop gaan, maar de gemeente heeft meer tijd nodig om het plan uit te werken. En dat kleine verschil valt haar nog niet tegen. „Zeker in deze tijd waarin vele verenigingen tobben met het ledenaantal. We zijn spring levend." De afdeling Poortvliet heeft 57 leden. Tholen 50, Scherpe- nisse 45 en Sint-Annaland 41. Toe gegeven. als er nieuwe leden bijko men dan zijn dat meestal 45- plussers. ..Dat geeft ook niets. We moeten ons niet focussen op jonge vrouwen. Het zijn toch vaak vrou wen die uit de kinderen zijn en meer tijd krijgen. Jonge vrouwen hebben het vaak druk met werk en kinderen. Wc krijgen ook nogal wat aanwas uit de nieuwbouw. De een brengt de ander mee. Die vrouwen hebben daardoor hier veel meer contacten gekregen. Ze doen ook overal aan mee. We hebben wel jonge vrouwen die lid zijn, maar die komen vooral op de doe-avon- den. Ze zijn zelf vaak al actief in schoolbesturen of ouderraden." Voor de leden van de afdelingen is het volgens de presidente van be lang dat ze elkaar kunnen ontmoe ten. „De sociale contacten zijn erg belangrijk, maar er zijn ook heel wat verschillende activiteiten zoals de leesclub, de fietsclub en de luin- club. De leden kunnen ook mee doen aan cursussen. Wij hebben net een oriëntatiecursus achter de rug over kunstgeschiedenis. Die is zo goed bevallen dat er volgend jaar een vervolg op komt. Die wordt dan gehouden buiten de vaste avon den." In 1960 is vooral op aandringen van het provinciaal en landelijk bestuur besloten om de regionale afdeling Tholen onder te verdelen in plaatse lijk zelfstandige afdelingen. Reden voor de splitsing was dat de op komst op de gezamenlijke bijeen komsten terugliep. Gemiddeld een zevende deel van het totale aantal leden. De kerstmiddag, kindermid dag en het reisje niet meegerekend. Ook het aantal leden liep langzaam terug. En verder had de secretares se, M. Geluk uil Sint-Annaland, haar ontslag ingediend. Het vrij willigerswerk kostte haar veel tijd en geld. Dat er steeds minder mensen kwa men, had te maken met de hoge reiskosten, weinig hulp thuis (geen oppas) weersomstandigheden en de opkomst van de televisie. Beslo ten werd om wel de kerstavond, de kindermiddag en het reisje geza menlijk te blijven doen. En elke af deling moest één keer per jaar een bijeenkomst verzorgen voor alle le den van het eiland Tholen. Iedere afdeling was dus een keer gast vrouw van alle Thoolse afdelingen. En dat waren er zeven. Elk lid kon dus per jaar zeven bijeenkomsten Fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne vroeg opheldering over de gang van zaken. De vragen waren volgens hem op tijd ingediend, voor tien uur 's ochtends, en hadden 's avonds be antwoord kunnen worden, zo zei hij. Hij wilde weten waarom dat niet is gebeurd. Nuis had er het reglement van orde nog eens op nagekeken en vastge steld dat er in de praktijk van wordt afgeweken. Hij stelde voor om in het overleg tussen de fractievoorzit ters de puntjes weer eens op de i te zetten. „Het college is er aan gehou den antwoorden op vragen te geven, als de vraag voor tien uur is inge diend. Maar de kans is ook aanwe zig dat een wethouder eerst de zaak terug moet koppelen. Daar kan een reden voor zijn. Die ruimte is er." Nuis riep de fracties wel op om de vragen zo snel mogelijk in te die nen. Des te groter is de kans dat er een antwoord komt. „Het streven is er om uw vragen te beantwoorden. Daar heeft u recht op." Volgens Boulogne is dat niet ge beurd in de bewuste commissiever gadering, ondanks aandringen bij het college. De vragen hadden be trekking op de zil veruien fabriek aan de Sportlaan en Nijverhcidswcg die al enige tijd eigendom van de ge meente is en waar nog geen activi teiten zijn ontplooid. ABT wilde de stand van zaken weten en het tijd stip waarop tot sloop wordt overge gaan. Boulogne verbaasde zich ero ver dat de volgende dag in BN/De Stem stond te lezen dat de loodsen gesloopt zouden worden. „Waarom kreeg ABT dan geen antwoord. Dat zou binnen dertig dagen gebeuren, maar de volgende dag stond het ant woord al in de krant. Ons commis sielid (J.J. van 't Hof) is daardoor bezoeken op verschillende plaat sen. Verder kon elk afdelingsbe stuur voor de eigen afdeling nog plaatselijke activiteiten ontplooien om daarmee het ledental aanmerke lijk te vergroten. Om de beurt moest ook een kerst- middag worden gehouden in het be jaardentehuis Ten Anker in Tholen. Dat werd door de toenmalige bewo ners zeer op prijs gesteld. Maar vanzelf ging het allemaal niet. Uit de verslagen uit die periode blijkt dat er veel vergaderingen werden belegd en dat er vaak gestemd moest worden. De kleinste afdelingen waren bang dat ze geen bestaansrecht meer had den. Tholen had 31 leden, Oud- Vössemeer 47, Sint-Annaland 40, Stavenisse 15, Sint-Maartensdijk 76, Scherpenisse 38 en Poortvliet 33. Een grote meerderheid uit de plaatsen Oud-Vossemeer, Poort vliet en Sint-Maartensdijk was voor de afscheiding. De anderen waren uitgesproken tegen de split sing. De splitsing kwam er toch. In Oud- Vossemeer werd op 19 november 1960 het lot bezegeld. De reorgani satie was een feit. Er bleef wel een eilandkas bestaan waaruit het koor werd bekostigd, maar ook de on kosten van de vaste eilandbijeen komsten. Er kwam een eiland- commissie die bestond uit de voor zitsters van de plaatselijke bestu ren. Haar taak werd vereenvoudigd. Op 2 december werd een verklaring ondertekend door de bestuursleden van de verschillende plaatselijke besturen, 'aanvaardbaar geacht voor allen op het eiland Tholen die lid zijn van de Nederlandse hond van plattelandsvrouwen.' Voor Oud-Vossemeer tekende M. van de Zande-Buijs, voor Sint- Maartensdijk H. Blindenbach-Kor- teweg, voor Scherpenisse J. Noor- dijke-Hage, voor Stavenisse I. Meyaart-Sakko, voor Tholen C. Engelvaart-Deurloo, voor Poort vliet W. Speijer-Slager, voor Sint- Annaland plaatsvervangend be stuurslid M. Boogaard-Bolier. Secretaresse was M. Geluk. Verder tekenden de oud-presidentes C. Kooijman-Krijger, M. van Nieu- wenhuijzen-Vogclaar en D. Kugel- Swart. De afdeling gaf in het jaar 1960 to taal 97,25 gulden uit, de ontvang sten waren 440,81 gulden. Het sal do was 342,66 gulden, maar daar moest 155,90 gulden van worden afgedragen zodat er 187,76 gulden overbleef. gefrustreerd. Je nekharen gaan er van overeind staan. We zijn min be handeld geweest." Nuis zei dat gevoel te betreuren. „Dat kan en mag niet de bedoeling zijn, maar de zaak ligt wat gecom pliceerder. De vraag is op vrijdag 25 februari binnengekomen. Pas op maandag 28 is hij gezien." Het schriftelijk antwoord is van 9 maart. Wethouder K.A. Heijboer zei Bou logne wel te kunnen volgen, maar er was volgens hem een reden om er niet op in te gaan. „Maar dat hadden we moeten zeggen. Maandag was de vraag bekend, dinsdag is dit on derwerp in het college geweest. Er moest nog een aantal zaken onder zocht worden. We hebben eerst de zekerheid daarover afgewacht." Volgens Nuis heeft het college de plicht binnen dertig dagen te ant woorden, 'dan wel zoveel eerder als mogelijk.' Volgens Boulogne was het niet ge past om het antwoord via de krant te vernemen. Nuis zei daar net zo ver baasd over te zijn geweest als Bou logne. Hij stelde voor om een vragen uurtje te gaan instellen in de commissie om dit soort zaken te voorkomen. Boulogne bedankte de burgemeester: „Er is heel veel recht gezet." PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde, die de commissie ruimte voorzit, gaf toe dat er wat mis was gegaan en zei dat hij Van 't Hof ex cuses had aangeboden. „Maar nu gaat Boulogne het onderwerp uit zitten melken." Boulogne vond dat Van der Linde er geen schuld aan had: „Dat hoef je je niet persoonlijk aan te trekken." Welke activiteiten zoal rond die tijd werden gehouden, blijkt uit een verslag van een van de leden van de afdeling Scherpenisse. Een gezins avond, een modeshow, een cursus spreken in het openbaar, een bejaar denmiddag en beter bewegen. Het zou ook nu nog op het programma van de bond kunnen staan. De con tributie bedroeg 6,50 gulden. De bond bestaat landelijk al sinds 1932. Ze telt nu 58.000 leden. De naam is afgekort. Nu heet ze NBvP, Vrouwen van Nu. Er zijn 625 afdelingen. Zeeland heeft er 32 met zo'n 2700 leden. De bond is een 'organisatie van vrouwen met hart voor de leefomgeving, die el kaar willen ontmoeten, hun creati viteit willen ontplooien, aan hun persoonlijke ontwikkeling willen werken en die met krachtige stem willen participeren in hedendaagse maatschappelijke ontwikkelingen.' Bij de oprichting heette de club nog bond van boerinnen en plattelands vrouwen. Ook toen was de doelstel ling om door vorming en ont wikkeling van vrouwen hun verant woordelijkheid voor en deelname aan de samenleving te bevorderen, in het bijzonder in plattelandsgebie den. Maar boerinnen vormen al lang niet meer de meerderheid in de bond. Bets Sturris: „Ze zijn er nog wel, maar de meesten hebben geen agra rische achtergrond. Daarom is de naam ook veranderd in plattelands vrouwen. En vroeger zaten vooral de vrouwen van de notabelen in het bestuur. Ook dat is niet meer." Zelf is ze alweer negen jaar presidente. Ze zoekt zo zachtjesaan naar een opvolger. „Het bestuur invullen is wel eens moeilijk. Maar je kunt kandidaten een paar keer mee laten draaien. Van belang is dat de leden zich thuis voelen. We kletsen meer dan dat we vergaderen, en alles komt toch rond." Over de toekomst is ze positief. „Als je de verantwoordelijkheid meer bij de leden legt, dan kan de bond tot in lengte van dagen haar bijdrage aan de maatschappij blij ven leveren. Als bestuur kun je ook alleen maar draaien als ook de leden enthousiast zijn. En als je fijne leden hebt, dan gaat de rest vanzelf. Maar soms is het ook de uitdaging om bepaalde tradities te doorbreken. Zo hebben wij voor 18 april docent Hans Pot uit Lcwe- dorp voor onze eigen afdeling uit genodigd om over zangkunst te komen praten, over de verschillen de stemmen die in de opera wor den gebruikt. En zo kan elke af deling zijn eigen programma sa menstellen." De bond van plattelandsvrouwen is niet weg te denken uit de Thool se samenleving. Ze wordt ge vraagd deel te nemen aan evene menten. Bij de vieringen van het zoveeljarige bestaan van een dorp. of de ontvangst van léden van de koninklijke familie. Ook kunnen de leden zich via cursussen voor bereiden op een rol in het openbaar bestuur. „Als je wilt en kunt dan kun je zelfs naar de Tweede Ka mer. Alle mogelijkheden worden je aangeboden. Er zijn cursussen ef fectief presenteren, schrijven, om gaan met kritiek, assertiviteit, de batteren en onderhandelen." Maar ook de praktische cursussen blijven in trek. Zo is Hannie Guequierre van de afdeling Scher penisse verslingerd geraakt aan het bloemschikken. Ze volgde eerst digd door vriendjes en vriendinnen die spandoeken onthulden vexirdat hun kandidaat aan het lezen begon. De jury, bestaande uit Simone Bout van boekhandel Dieleman, oud-leraar Nederlands Harm Venekamp uit Tho len en bibliotheekvrijwilligster Nel Roodenburg uit Sint-Annnaland, deed er lang over om zijn keuze te bepalen. In de pauze trad Ronnie Snipperdag op, maar die moest steeds een extra nummer spelen om het wachten voor de lezers en het publiek te verzachten. Venekamp lichtte toe dat er geen gro te verschillen waren tussen de kandi daten. De cijfers die de jury gaf, lagen allemaal tussen de zes en de tien. zei hij. Dus allemaal erg hoog. De jury moest kiezen tussen twee meisjes, zei hij. Daarmee vielen de drie jongens uil het voorleesgezelschap af. Babettc en Celina de Ruiter uit Zic- rikzee bleven over. Dc Schouwse las cursussen bij haar eigen afdeling, maar toen die waren afgelopen ging ze hij de officiële opleiding Boerma Instituut in Baarle-Nassau verder. Ze ging lesgeven en be haalde het diploma bloemschik ken. Ze geeft nu cursussen voor dc plattelandsvrouwen, les op perso- ncelsavonden van bedrijven, aan gemeentepersoneel en aan mede werkers van verzorgingshuizen. Ze is al twintig jaar lid van de afde ling en bestuurslid. Eerst als twee de secretaris, nu als voorzitter. Woensdagavond komt cabaret groep Onderweg uit Fijnaart optre den. Het bestaat uit leden van de afdeling Fijnaart van de platte landsvrouwen. Het stuk heet Rat jetoe van vrouwenzaken. Een van de spelers is Lcny Brcure, oud-in woonster van Sint-Annaland. Mat ty Lindhout van de afdeling Poort vliet opent de avond. Op donderdag 14 april is de jaar lijkse provinciale ledenvergade ring. Die wordt gehouden op Wa terland Neeltje Jans. Er worden demonstraties gehouden (volks dansen, aquajogging, bloemschik ken. quilten, koken, kantklossen) en er is informatie over reizen. voor de pauze uit de Grote vriendelij ke reus van Roald Dahl. Dat deed ze overtuigend. De keuze viel uiteindelijk op Babette. Ze las de tekst volgens de jury prima voor. Hoewel ze als laatste moest voorlezen, had ze geen verhaal geko zen waar iedereen van op zou kijken. Het was volgens Vcnekamp het enige verhaal van de middag waarin niet ge praat werd. Geen dialogen dus, maar veel meer een beschrijving van de stad, het weer, de zon die op de koe pels van de kerken en daken van de huizen scheen. „Anders dan alle an dere verhalen." Ook over Celina was de jury vol lof. „Het was een moeilijke keuze. Babet te krijgt de beloning die ze verdient. Ze heeft goed naar het publiek geke ken. En iedereen was ademloos." Zij kreeg een extra medaille, een oor konde en een boekenbom Hierbij wil ik reageren op het verslag van de jaarvergadering van speel tuinvereniging Vrij en Vrij in de Ecn- drachthodc van 3 maart. Met name op het deel waarin over het stem recht hij gczinslidmaatschappen wordt gesproken. Hierover heb ik vorig jaar zelf vra gen gesteld. Het bestuur beweerde toen, dat ieder gezin 1 stem mocht uitbrengen. Maar navraag bij een ju rist leerde dal dit niet juist was. Arti kel 13.1 van de statuten leert: alle le den (zie artikel 4.1) hebben toegang tot dc algemene vergadering en heb ben daar ieder 1 stem. Ieder lid is be- voegd zijn stem le doen uitbrengen. Eind november konden de bewoners hun wensen kenbaar maken tijdens een inloopavond. Daarbij werd ook aangegeven wat er aan geld beschik baar zou komen. Dat zou volstrekt onvoldoende zijn voor de wensen van de bewoners. Die pleitten er onder meer voor om de bestaande bomen te behouden. De gemeente presenteerde toen ook een schets. Daaruit bleek dat een groot deel van het plantsoen inge zaaid was met gras. Dat zou goedko per zijn in het onderhoud, maar de be woners vreesden dat het een openbare hondentoilet zou worden. Ze uitten naderhand in een brief aan het college en de raadsleden kritiek op 'de handelwijze van de gemeente en op de manier van inspraak.' De brief is ondertekend door 21 bewo ners. De bewoners waren het in grote lijnen met elkaar eens. Maar ze kregen sterk de indruk dat de herindeling groten deels vastlag en bepaald was door de gemeente. 'Voor ons gevoel hadden wij hier niets meer in te brengen. De gemeente wil de bomen rooien waar wij zo van genieten en graag willen behouden.' De homen laten staan zou volgens de briefschrijvers ook een besparing op leveren op het 'toch al krappe bud get'. Met de wensen van de meerder heid van dc bewoners zou in het plan rekening worden gehouden. Ze voel den zich echter van een koude kermis thuiskomen toen bleek dat er al een ander plan lag. 'Wij begrijpen dat het De titel van het door de Engelsman John Dowie geschreven stuk geeft wat ds. De Jongste betreft al aanstoot. En de termen 'met humor doorspekt' en 'seksloze zwangerschap' in de ad vertentie van Uit op Tholen zeggen wat hem betreft genoeg. „Humor over Jezus, dat past niet. Daar is de zaak ons te heilig voor." Het verhaal dat wordt gebracht, strookt boven dien niet met de bijbelse vertelling. Daarom dicht de predikant de eenak ter een blasfemisch (godslasterlijk) karakter toe. Hij kent de inhoud van het stuk verder niet. „Maar als je van tevoren weet dat het niet goed is. dan hoefje het niet te onderzoeken", is zijn mening. Door een dergelijk stuk op Tholen te brengen, wordt een grote bevol kingsgroep gekrenkt, stelt De Jong ste. „Ik wil niet zeggen dat ze het bewust doen. Maar wie niets met godsdienst heeft, moet zich er niet mee bemoeien en er ook niet aan willen verdienen." Hij realiseert zich dat er vrijheid van meningsui ting bestaat. „Maar we weten wat dat in dc tegenwoordige tijd bete kent." De predikant grijpt als voorbeeld naar dc oorlog, dat een oudste broer zijn leven gaf voor zijn broers en zusters. Gods kinderen ervaren dat met Jezus' offer en dan gaat het over liefde, dankbaarheid en res pect. „Als ze elke weekje broer be lachelijk zouden maken, dan stapje naar dc rechter." Het doet de kerken bijzonder pijn, zegt hij, dat dit stuk juist in de lijdenstijd hier wordt ge speeld. In het overleg met het ge meentebestuur - dat overigens ple zierig verliep - heeft De Jongste gezegd het jammer te vinden dat de gemeente een dorpshuis voor een dergelijke voorstelling openstelt. Sterker nog. hij kan een doorgaande scheiding van kerk en staat tot op zekere hoogte volgen, maar vindt dat organisaties die de godsdienst belachelijk maken in dat geval niet gesubsidieerd moeten worden. Dc kerken zullen daarom de politiek een brief schrijven met betrekking tot het subsidiëren van Uit op Tho- Op dc ledenvergadering van 1 maart heb ik gevraagd of er - naar aanlei ding van de discussie vorig jaar - na vraag was gedaan door het bestuur. De voorzitter deelde mee, dat dit was gedaan bij de notaris en dat ieder lid boven de 18 jaar stemgerechtigd is. Dit staat ook zo in de statuten ver meld en niet, dat er maar 1 stemge rechtigde per gezin is. Wanneer het bestuur dit wil veranderen, zullen de statuten aangepast moeten worden en dat kost geld. In het verslag stond, dat de statuten geen duidelijkheid boden en dat de notaris adviseerde om uit te gaan van I stemgerechtigde per gezinslid maatschap. Dit is niet gezegd op de vergadering en ik ben het met dit be richt dan ook duidelijk oneens. Ieder lid boven dc 18 jaar is stemgerech tigd, dus ook als lid bij speeltuinver eniging Vrij en Blij. Dit wilde ik even rechtzetten. Maya Bungener, Sint-Annaland. uit te voeren plan ook haalbaar moet zijn. maar vragen van uw kant ook begrip voor de wensen van de bewo ners.' Ze stellen onder meer voor de lage beplanting te laten statui, strui ken en bomen te snoeien en lege plek ken in te planten uit het budget van 7500 euro en dan het groen goed te onderhouden. Burgemeester en wethouders laten nu weten dat het onderzoek naar de wen sen en ideeën die de bewoners naar voren brachten, meer tijd vergt dan in november was gedacht. Het college laat weten dat het zogehe ten groenstructuurplan (waar de her inrichting deel van uitmaakt) nog moet worden vastgesteld. De groenvi- sie wordt eerst ter inzage gelegd. Daarna wordt het beleid vastgesteld en komt er een beheersplan. Deze pe riode wil het college ook gebruiken om te bezien wat er aan de problema tiek van de hondenpoep kan worden gedaan. Een zaak die niet alleen de bewoners rond het pleintje aangaat, maar die ook in andere woonkernen speelt. Voorlopig wordt er niets met de wen sen van de bewoners gedaan, totdat het college meer 'duidelijkheid heeft. Zodra die duidelijkheid er is, worden de bewoners weer uitgeno digd voor een bijeenkomst. B, en w. verwachten dat hot nog dit jaar kan plaatsvinden. len. „En ik neem het ook de krant kwalijk dat die advertenties ver koopt voor dergelijke voorstellin gen." De Jongste is tevreden met de toezegging van het gemeentebe stuur dat die dergelijke aankondi gingen niet meer in de voorlich tingsrubriek opneemt én dat wethouder Velthuis met Uit op Tho len gaat praten. „Ook wij zullen daarmee in gesprek gaan, als ze daarvoor open staan." In 'Jesus, my boy' doet Jozef zijn verhaal. Een hedendaagse vertelling van hel bijbelverhaal. „Het is een heel serieuze voorstelling, een stuk om over na te denken", zegt Mi- chiel Kerbosch die de monoloog speelt. 'Jesus, my boy' wil absoluut niet schoppen tegen welke geloofs overtuiging ook, niet kwetsen of shockeren. Maar Kerhosch houdt er enigszins rekening mee dat het ver keerd kan worden uitgelegd. Tege lijkertijd stelt hij dat streng-christe- lijkc mensen niet bereid zijn om over een dergelijk stuk na te den ken. In 'Jesus, my boy' vertelt de timmerman Jozef, met beide benen op de grond, zijn kant van het ver haal. Dat hij zijn (stief)zoon graag ook timmerman had zien worden. Want met diens rol als de Messias zag hij de toekomst met angst tege moet. Afgelopen seizoen is het stuk door het hele land opgevoerd, onder meer in kerken. „Het publiek was na afloop vaak gepakt en geroerd. Men wil er lang over napraten", al dus Kerbosch. die ook theologen onder zijn gehoor had. Wél refereert het stuk aan dc manier waarop ve len met het geloof omgaan, aan ex tremisme en fundamentalisme. En daarmee is het bijzonder actueel. Maar anderzijds is het een verhaal over de liefde van een vader voor zijn aangenomen zoon en voor zijn vrouw. Een aangrijpende vertelling. 'Jesus, my boy' begint zaterdag om kwart over acht in dorpshuis De Vossenkuil. De vier Thoolse deelnemers aan de voorleeswedstrijd, v.l.n.r. Anouk van Puyfelik, Babette Verkouteren, Twan Goense en Nikki van Loenhout. Babette Verkouteren uit Tholen heeft gistermiddag in Haestinge de hal ve finale voorlezen gewonnen voor Tholen en Schouw en-Duiveland. De 11-jarige leerling van Ter Tolne werd door de jury gekozen als de beste van de acht deelnemers aan de halve finale van de nationale voorleeswed strijd in Sint-Maartensdijk. Babette was als laatste aan de beurt. Het was doodstil in de zaal toen zij haar favoriete fragment voorlas. Zij mag op zaterdag 16 april naar de provinciale finale in Middelburg. Er deden vier basisscholen uit Tholen ment had gekozen dat vooral beschrij- en vier uit Schouwen-Duiveland mee. De Thoolse deelnemers waren behal ve Babette, Anouk van Puyfelik van de Rieburch uit Sint-Maartensdijk. Nikki van Loenhout van de Sint-An- thoniusschool uit Oud-Vossemeer en Twan Goense van Het Kompas uit Anna Jacobapolder. Ze kregen alle maal een medaille omdat ze al kam pioen van hun school waren gewor den. Het was een heel moeilijke keuze die dc jury moest maken. Het feit dat de zaal ademloos zat te luisteren naar Babette, en dat zc een verhaalfrag- vend van aard was, gaf bij de jury de doorslag. Babette las voor uit De dievenbende van Scipio van de Duitse schrijfster Cornelia Funke. Ze was niet echt ze nuwachtig, zei ze voordat ze aan het lezen begon. Ze houdt van spannende boeken. En daaraan beantwoordde het verhaal van Funke. Een zoektocht van twee weggelopen broers die zich in de stad Venetië aansluiten bij een dieven bende. De deelnemers namen steeds plaats op een bankje op een klein podium in dc pilarenzaal. Ze werden aangemoc- Blasfemisch en krenkend voor een grote bevolkingsgroep. Zo oordeelt ds. C. de Jongste van de Gereformeerde Gemeente Tholen over de eenakter 'Jesus, my boy' die zaterdagavond wordt opgevoerd in De Vos senkuil te Oud-Vossemeer. De predikant heeft, als voorzitter van het platform overleg overheid en kerken (OOK) - dat 27 Thoolse kerken vertegenwoordigt - tijdens een overleg met het gemeentebestuur uitge sproken dat het platform de voorstelling betreurt. Uit op Tholen, dat het stuk heeft geprogrammeerd, kan een brief van de kerken tegemoet zien. Acteur Michiel Kerbosch spreekt van 'een heel serieuze voorstelling'. In november 1957 werd het 25-jarig bestaan van de bond gevierd met een programma Ons eiland schots en scheefin het Holland Huis in Scherpenisse. V.l.n.r Truus Timmermans (Oud-Vossemeer), Kees Oudesluijs (Sint-Maartensdijk), Lonie Jasperse (Oud-Vossemeer) Jo Koopman, Bets van Ast (Sint-Maartensdijk), Bonny Renes (Oud-Vossemeer), Greta Noordijke (Scherpenisse), Bart van Westen en Kees Versluijs Oud-Vossemeer).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3