nei moet goedkoper door minder klanten KEUKENS "Ze zouden wat beter moeten communiceren!" Bewoners Ankerflat blijven in Tholen Welstand vindt nieuwe flat te grootstedelijk voor T" De wereld rond in 80 slagen ///t HEIJNEN Zwanger Drie magneten voor impuls Ontwerp Ten Anker doet burgerlid L. Deurloo denken aan apenrots 32 - Donderdag 17 maart 2005 6le jaargang no. 17 lake er van Allévo thuiszorg De allergrootste keus, de scherpste prijs! I DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. delta n.v. Werkloosheid stijgt met bijna 7% Man opgepakt voor slaan vrouw 45 verzoeken permanent bewonen recreatiewoningen Helft gebouw de Schut se wordt verplaatst De bewoners van de Ten Ankerflat mogen tijdens de nieuwbouw in Tholen blijven en hoeven niet naar Sint- Annaland. De extra kosten van circa een half miljoen eu ro betaalt Castria Wonen uit de reserves. De helft van de tijdelijke huisvesting van zorgcentrum de Schutse wordt naar Tholen verplaatst. Waar precies, is nog onduidelijk. De gemeente zoekt naarstig naar mogelijkheden. De nieuwbouw van het woonzorgcentrum Ten Anker past in een grote stad en niet in Tholen. Het ontwerp voor de nieuwe serviceflat aan de Ten Ankerweg met zes en vier bouwlagen oogt grootstedelijk. Burgerlid L. Deurloo zei donderdagochtend in de welstandscommis sie in een eerste reactie dat het ontwerp hem aan een ge bouw in de Haagse Beemden in Breda doet denken dat bekend staat als de apenrots. De commissie was kritisch over de schets van J. Dieleman van Archikon uit Goes die in opdracht van Marsaki voor Castria Wonen de nieu we serviceflat mag ontwerpen. MIIH IIIIIIII IIII f OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zie consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165 304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5,4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl Tholen de a556, Giro 72 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De bewoners van de Ten Ankerflat hebben de mededeling van Castria in dank aanvaard. „We zijn heel blij dat we hier mogen blijven omdat we onze sociale contacten in Tholen kunnen handhaven. Het ging echt niet om Sint-Annaland", vertelt mevr. N. Bijl-Vermaas. „We wach ten nu maar af waar het gebouw pre cies komt." Onder de bewoners circuleren twee opties. De volkstuintjes aan de Mo- lenvlietsedijk en de volkstuintjes aan de Koningin Julianastraat. „Bei de plaatsen kan ik niet beamen", zegt wethouder K.A. Heijboer. Wel ke percelen hij wel bekijkt, wil hij nog niet zeggen. „Er wordt volop werk van gemaakt, maar dat onder zoek vergt nog wel vier weken." De Koningin Julianastraat zou volgens hem al direct afvallen vanwege de milieu-eisen door het geluid van het autoverkeer op de druk bereden Nieuwe Postweg. Castria wilde eerst de 53 bewoners van de Ten Ankerflat tijdelijk naar Sint-Annaland laten verhuizen om na sloop van de Ten Ankerflat, op dezelfde plaats een nieuw pand te kunnen bouwen. Een deel van de mensen had daar grote bezwaren te gen, maar verplaatsing van het hou ten gebouw en het maken van de aansluitingen op riolering en ener gie zou volgens Castria wel een mil joen euro kosten. En wie zou dat moeten betalen? Na het protest van de bewoners ging de woningstich ting opnieuw aan het rekenen. Het rechter deel van de houten gebou wen uit Sint-Annaland gaat nu naar Tholen en wordt daar opnieuw op gebouwd. Behalve die halvering van de verhuizing en daardoor beper king van de kosten speelt er nog een aspect mee. De tijdelijke huisves ting in Tholen zal volgens Ko Droogcndijk, hoofd bewonerszaken van Castria, .meervoudig' gebruikt worden. „We hebben daar nog meer plannen cn als de bewoners van de Ten Ankerflat naar hun nieuwe ap partementen gaan, kan de tijdelijke huisvesting als wisselwoning voor andere doeleinden gebruikt wor den." Droogendijk wil nog niet na der ingaan op die andere plannen. ZIE VERDER PAGINA 7 Zorgteamleidster Betsy Gaakeer van Allévo thuiszorg in Sint-Maar tensdijk denkt dat de bezuinigingen voor Tholen en Sint-Philipsland wel mee zullen vallen. Allévo gaat ongeveer 35 voltijds banen schrap pen in de Oosterschelderegio. Dat zal vooral op het hoofdkantoor in Goes gebeuren, zo schat ze in. Vooral leidinggevenden worden door de maatregelen getroffen. Bezuinigen is volgens haar echter wel nodig omdat er minder zorg aan cliënten geboden mag worden, zo licht ze toe. In het kantoor is zij samen met Lonny Kwakernaak verantwoordelijk voor het team voor het huishoudelijk werk en de verzorging. Iris Kruithof is dat voor de afdeling verzorging en verpleging. „We hebben hier vijf of zes jaar geleden al bezuinigd en een zorgteammanager ingeleverd. We werken nu met zijn drieën. In andere rayons zitten vaak vier mensen. Het is niet dat ze geen werk hebben, integendeel. Maar als er hier eentje weg zou moeten, dan is het wel erg krap met zijn tweetjes." Volgens Gaakeer is de reorganisatie vooral ook een gevolg van de con currentie in de thuiszorg. „Het zal goedkoper moeten, anders red je het niet. Je ziet ook dat de zorg af neemt. Niet de behoefte maar we mogen minder doen. De indicatie is sterk veranderd. We krijgen minder klanten. Wij mogen bijvoorbeeld geen hulp meer verlenen aan een vrouw die thuis komt na een baar moederoperatie. Ze mag zes weken niet tillen of zwaar werk doen om de kans op verzakking te voorko men. Maar als er een man is of als er kinderen thuis zijn, dan moeten zij die taak overnemen. In het ver leden mochten wij zes uur huishou delijke hulp geven." Ook bij bejaarde echtparen waar Allévo vroeger huishoudelijke hulp bood, is dat niet langer vanzelf sprekend. „Als de vrouw de taken niet meer aankan, maar haar man is nog geen 75 jaar, dan mogen wij geen huishoudelijke hulp geven. Zo zijn er meerdere voorbeelden te noemen, zegt Gaakeer. Gisteren werd er meer informatie gegeven over de bezuinigingsmaatregelen in het Holland Huis in Scherpenis- se. Volgens Gaakeer leeft het wel onder het personeel. „Niet dat er paniek is uitgebroken hoor, maar de mensen weten natuurlijk niet waar ze aan toe zijn." Zelf kon ze gisteravond niet naar de voorlich tingsbijeenkomst omdat ze op moest treden met de Rederijkers in Maartenshof. Zie ook pagina 7. 60 complete lARDll opstellingen i keukens bv keuze uit 600 modellen/kleuren Ceciliaweg 4, St-Annaland 0166-653448 Deze week Kees Slager kijkt niet plezier in het Zeeland van vroeger Het is belangrijk dat leden zich thuisvoelen bij de Plattelandsvrouwen, zegt Betsy Sturris Zie de advertentie elders in deze krant. Advertentie I.M. «sley Teijsse, Carlos zijn is vooruit zien! Het aantal Tholcnarcn zonder een baan groeide afgelopen jaar met 45 mensen tot 696. Een toename van 6,9%, waardoor rond de zeven pro cent van de Thoolse beroepsbevol king staat ingeschreven bij het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI). Van de werkzoekenden is 52% vrouw en daarmee zijn in Tholen relatief méér vrouwen werkkx)s dan landelijk en provinciaal (49%). De groei van de werkloosheid was in Tholen met bijna 7% stukken hoger dan de Zeeuwse toename (2,2%). Hoewel de werk loosheid in aantallen relatief hoog is, zijn het steeds andere mensen die zon der werk zitten. Van de Zeeuwse werkzoekenden zit 35,4% korter dan een halfjaar thuis, 15,9% zoekt tussen een half jaar en een jaar naar werk, en 48,7% werkt al langer dan een jaar niet meer. De jeugdwerkloosheid is na jaren van teruggang weer fors geste gen, in het Zeeuwse is 8,8% van de werkzoekenden jonger dan 23 jaar. In Tholen ligt dat op 7%. Meer zorgen baren de ouderen, want mensen boven de 45 jaar vinden steeds moeilijker een baan. Van de Thoolse werkzoe kenden is 57% ouder dan 39 jaar (het Zeeuwse cijfer ligt op ruim 53% en landelijk is het 52%). Een 32-jarige Tholcnaar is dinsdag avond rond half twaalf in zijn woning aangehouden door de politie. De man wordt ervan verdacht, diezelfde dag een 38-jarige vrouw te hebben mis handeld. De vrouw liep een gezwol len oog op. Naar het voorval wordt door de politie een onderzoek inge steld. De man zat gisteren nog vast. De gemeente Tholen heeft 45 verzoe ken ontvangen voor een gedoogbe- schikking voor permanente bewoning van recreatiewoningen. Hiervoor komt men alleen in aanmerking, wan neer men kan aantonen dat huis al voor 31 oktober 2003 permanent te bewonen. De ontheffing is persoons- en objectgebonden. Deze vervalt bij verhuizing of overlijden. Van perma nent bewonen is alleen sprake wan neer het pand als hoofdverblijf in gebruik is, ongeacht het aantal over nachtingen per jaar. Inschrijving in het bevolkingsregister en belastingge gevens kunnen als bewijsmid delen dienen. Caravans, stacaravans, strandhuisjes, woonboten cn chalets vallen niet onder dit beleid. De mees te recreatiewoningen staan in Stave- nisse op de bungalowparken Oud Kempen (Buurtweg) en Aan de Oever naast camping Stavenisse. rijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl aDe wereld rond in tachtig slagen. Dat was het thenia van het percussiep roject voor de leerlingen van de openbare basisschool De Rieburch in Sint- Maartensdijk. De leerlingen van de groepen vijf en zes gaven woensdag een uitvoering voor de ouders in de aula van de school. Het werd een waar spektakel. De kinderen gingen op een muzikale reis onder leiding van djembespeler Men- no de Bruin. De kinderen hadden de hele ochtend al geoefend op de verschil lende trommels. De reis begon in Australië waar de aboriginals (de inheemse bevolking) op allerlei instrumenten spelen en vaak verhalen vertellen. Ze spe len onder meer op de didgeridoo, maar omdat die niet voorhanden was werd een pvc-buis gebruikt. Met de trommelaars werd een reis rond de wereld ge maakt die voerde onder meer met een zeilboot (zacht strijkend op als het ge luid van water) naar de oerwouden van Afrika waar de reizigers werden opge schrikt door het geschreeuw van apen. De kinderen speelden voornamelijk op djembes, doundouns en talking drums (trommels uit West-Afrika). Uiteindelijk kwamen ze weer terug in Australië waar de Olympische Spelen konden worden geopend. De trommelaars die op de grond en stoeltjes een halve cirkel bestreken, maakten een 'wave' die door de ouders met de armen in de lucht werd nagevolgd alsof ze in het stadion za ten. De uitvoering past in het thema kunst dat dit jaar op de school in allerlei vor men en manieren wordt behandeld. De leerlingen van de Rieburch toonden zich enthousiaste trommelaarsmet vooraan van links naar rechts Geuze en Shane Cogels. Onderzoeksbureau Buck richt zich op basis van de 300 ideeën uit Sint- Maartensdijk en Scherpenisse op drie magneten' die als impuls voor beide dorpen kunnen dienen. Ten eerste de bevordering van recreatie en toeris me, vervolgens extra woningbouw en in de derde plaats de verbetering van winkel- en andere voorzieningen. De meer dan 80 reacties die ontvangen zijn, worden nu omgezet in concrete projecten. De ideeën van de inwoners lopen sterk uiteen. De één ziet het op knappen van Haestinge of bouw van een woonzorgcentrum in Scherpenis se als gewenste impuls, de ander zou graag een overdekt zwembad en een jachthaven in Sint-Maartensdijk zien. De komende maanden zit Buck met ondernemers, belangenverenigingen, gemeente en marktpartijen om de ta fel. „De impuls kan immers alleen tot stand komen als alle betrokken partij en hun schouders eronder zetten", zegt Karin Heijligers van Buck. Het streven is dat eind april de meest kansrijke projecten zijn uitgewerkt. Babette Verkouteren is beste voorlezer van Tholen EN VERDER... Twaalf Thoolse basisscholen schenken aandacht aan pesten Protestantse kerken betreuren opvoering van 'Jesus, my boy' Noad-trainer Peter van Poortvliet stapt tussentijds op DRIEMAAL VROEG OPSTAAN SCHEELT EEN HELE DAG Dit nununer bestaat uit 18 pagina's Burgerlid Deurloo van de welstandscommissie vindt, dat de sfeer van Tholen verloren zou gaan met een grootschalige, zes verdiepingen tellende Ten Ankerflat. De oude flat, op de foto in het midden, wordt afgebroken om op dezelfde plaats ruimte te bieden aan nieuwbouw. Links een stuk van het verzorgingshuis, rechts het politiebureau. De commissie wil gaan praten met de stedenbouwkundige van het RBOI die voor de gemeente schet sen heeft uitgewerkt voor het ge bied tussen de Ten Ankerweg, de Simon Lindhoutstraat en de Konin gin Julianastraat. Volgens voorzit ter H. J. Groenenwegen van de commissie ontstaat er een groot schalig plan met appartementen dat eerder in een grote stad thuishoort dan in Tholen. Hij ziet er een groot gebouw verrijzen ('een autonoom volume') dat niet in de directe om geving past. Hij zei het plan niet zomaar te willen aftekenen, maar er eerst met stedenbouwkundige van het RBOI over van gedachten te willen wisselen. De bestaande serviceflat van Ten Anker voldoet niet meer. De wo ningen zijn te klein gerekend naar de hedendaagse eisen voor wonen en zorg. Zo zijn de douches te klein en er is geen plaats voor rolstoe len. De helft van de bewoners krijgt al verzorging. In oktober woonden er 58 mensen met een gemiddelde leeftijd van 80 jaar. Ook is het ge bouw technisch aan vervanging toe. De technische installatie en de kozijnen zouden vernieuwd moe ten worden. Castria Wonen en de SVRZ hebben gekeken naar ver bouw, maar dat bleek niet moge lijk. De flat met 56 appartementen (52 eenpersoons- en 4 tweeper soonskamers) wordt gesloopt en er komt een compleet nieuw gebouw voor terug. De appartementen wor den veel ruimer dan de huidige. Elk appartement wordt bijna drie keer zo groot om te kunnen vol doen aan de eisen van deze tijd. Nu heeft een appartement een slaapka mer, straks moeten dat er twee worden, een grote en een kleine zo als in het woonzorgcentrum Maar tenshof in Sint-Maartensdijk. Dat betekent dat er meer ruimte ofwel bouwvolume nodig is. Dat gebeurt deels op de bestaande plek van de af te breken flat. Maar ook wordt er volgens het plan van Dieleman in de richting van de Ten Ankerweg gebouwd. Het stuk dat dwars op het bestaande gebouw van de verzorgingshuis komt, wordt zes hoog. De twee vleugels (richting Kon. Julianastraat en Ten Ankerweg) krijgen vier bouwla gen. In het achterste deel komen onder meer ruimten voor dagver zorging en logeerkamers en andere ruimtes voor gezamenlijk gebruik. Aan de voorzijde (richting Ten An kerweg) komen louter appartemen ten. Het gebouw komt met de zij kant uit ter hoogte van het politiebureau. De bewoners kijken uit op het bestaande gebouw van het verzorgingshuis. Aan deze zijde, langs de Ten An kerweg loopt het gebouw in de te kening van Dieleman ook getrapt af, in de vorm van grote balkons. Hel nieuwe gebouw krijgt balkons. In de hoogbouw zijn die inpandig, in de laagbouw van vier, springen ze naar buiten. Bedoeld om er 'di versiteit' in de bouw te brengen. Deurloo noemde het ontwerp in zijn eerste reactie een 'enorm ge bouw.' „Het doet me denken aan Breda, aan de Haagse Beemden waar ook zo'n soort gebouw staat: de apenrots. Het wordt erg kolos saal." Volgens Dieleman zit de grootste uitbreiding aan het voor stuk, richting de Ten Ankerweg en is dat nodig om aan alle eisen te kunnen voldoen. Groenenwegen vroeg zich af welke stedenbouwkundig plan er onder de schets van de architect ligt: „Hoe komt deze hoofdvorm in de ze stedenbouwkundige situatie te recht? We zouden eigenlijk eens met de stedenbouwkundige moeten praten. Ik zie hier een vrij au tonoom volume ontstaan. Ik vind dit niet een volkomen passende op lossing." Maar volgens Dieleman past het wel in de schets van het RBOI. Groenenwegen ziet een grootscha lig plan ontstaan. „Je moet je eens voorstellen dat het gebouw er staat. Kunnen we dit zo wel doen?" Volgens Deurloo gaat de 'sfeer van Tholen' verloren als de nieuwe ser viceflat er op deze manier wordt gebouwd. Hij wees er op dat er ook al een groot gebouw komt op de hoek van de Ten Ankerweg/Molen- vlietsedijk waar Castria Wonen een gezondheidcentrum met apparte menten gaat bouwen met vijf ver diepingen in de Vijfhoek. „Óp 200 meter afstand krijg je straks twee knotsen van gebouwen." Groenen wegen was wat positiever over de Vijfhoek. „Dat gebouw maakt wel een knieval naar de omgeving. Dit doet dat niet." Maar volgens Dieleman spelen er ook maatschappelijke en zorgin- houdelijke belangen mee. Groenenwegen vond dat het ge bouw met de trapvorm een groot schalig karakter krijgt. Hij stelde voor om maar eens op de plek te gaan kijken. Deurloo: „Ik hik tegen de grote massa aan."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1