Waardering voor redders vanuit hart 725,- 499,- Milieuvergunning voor stal Priestermeetweg Gemeente coulant met de inwoners in financiële nood 2e Paasdag geopend van 10 tot 17 uur Wouts Co. Tuinmeubelen Parallelweg 41 Gordel aan op de achterbank Vlechtwerk teek Prachtige collectie Aluminium, Metaal, Vlechtwerk meubelen en Natuurstenen tafels Speciale Teak-afdeling met een ruime keuze aan stoelen, fauteuils, banken, tafels, loungers etc. Bergen op Zoom Tel: 0164 - 241662 (achterzijde station) Donderdag 17 maart 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Bij problemen met nota nutsbedrijf Delta Delta moet bereid zijn een betalingsregeling te treffen voor klanten die in het nauw komen door de problemen met de nota's van het nutsbedrijf. Daarnaast wil ook de gemeente de inwoners die het betreft, ter wille zijn. Dat antwoorden burgemeester en wethouders van Tholen op vragen van de PvdA-fractie in de gemeenteraad. Zelf verantwoordelijk ABT wil discussie kosten leningen bouw gemeentehuis 4 PalmCollect fauteuils (batyline) 1 PalmCollect tafel 100x100cm (graniet blad) van 2075,- voor 1275,- 4 Brava stoelen (alu/vlechtwerk) 1 Liverpool teak tafel 160x90cm van €819,- voor j Natuursteen Alle topmerken o.a. Hartman, Mesch, 4-Seasons,Gardenlmpressions, RoyalGarden, Preston, SunGarden, Lafuma Op Op metaal j~ 4 Econ fauteuils 1 Strekmetaal tafel rond 90cm van 575,- voor Manmoedig 4 Bali stoelen (texgarden) 1 Victoria tafel 165x100cm (inklapbaar) van 439,- voor 249,- Zie ook onze uitgebreide website: www.woutstuinmeubelen.nl Op Op aluminium 2 Process lounge fauteuils (textileen) 1 Process lounge tafel 60x50cm van 309,- voor 199,- Provincie verwerpt bezwaren Kooijman en Varkens Nee De provincie verstrekt Cochon b.v. in Hcrlicum een nieuwe milieuver gunning voor de varkensstal aan de Priestermeetweg te Poortvliet. De bezwaren van M.J. Kooijman te Sint-Annaland en van de stichting Varkens Nee worden door Middelburg niet gehonoreerd. De vergun ning biedt ruimte om het aantal varkens uit te breiden naar 5640. Op dit moment staat er aan de Pries termeetweg. vlakbij de provinciale weg van Oud-Vossemeer naar Sint- Annaland, één stal met 2760 var kens. Eerdere vergunningen, die ruimte boden voor twee stallen met totaal 5880 varkens, zijn inmiddels vervallen (in 1998 werd een oprich tingsvergunning voor 4800 varkens onherroepelijk en twee jaar later een uitbreidingsvergunning voor 1080 dieren). Twee jaar geleden oordeelde de gemeente dat in verband met deze aanvraag geen milieu-effectrapporta ge nodig was. De commissie voor de milieu-effecrapportage te Utrecht onderschreef die visie en de provin cie neemt dat over. Wél zal de onder nemer moeten voldoen aan de Euro pese IPPC-richtlijn met betrekking tot de uitstoot van stoffen. Ook zijn tal van andere voorwaarden gesteld ter bescherming van het milieu. Ver der is gekeken naar de afstand tot an dere bebouwing, waarbij de conclu sie is dat Joanna Mariapolder 5 en 7 op meer dan 210 meter van de stal liggen, terwijl 150 meter het mini mum is. En de invloed van een kui- kenmesterij aan de Kleinedijk blijft eveneens ruim binnen de norm. Op de ontwerp-bcschikking is door de gemeente gereageerd. Die meen de dat een verbod om mcstopslag- ruimten op zon- en feestdagen leeg te rijden, door jurisprudentie achter haald zou zijn. Maar daarvan is de provincie niet gebleken. Middelburg handhaaft het voorschrift om de om wonenden tegemoet te komen. Ook een opmerking over het opsommen van brijvoerproductcn wordt niet ge honoreerd. maar wél die over de ge luidswaarden. Akkerbouwer M.J. Kooijman uit de Joanna Mariapolder is het met ver schillende zaken niet eens. Hij voert de regelmatig ernstige stankoverlast aan als reden om wél een milieu-ef fectrapportage (mer) te eisen, en gaat in dit verband ook in op de afstand tot zijn woning. Maar volgens de provincie zijn er geen bijzondere omstandigheden die een mer verei- Via de campagne 'Gordel om. GiGa goed! Daar kun je mee thuiskomen' wil het regionaal orgaan verkeers veiligheid Zeeland (Rovz) het ge bruik van de autogordel bij kinde ren op de achterbank stimuleren. Het gordelgebruik is de laatste jaren weliswaar gestegen, maar nog altijd rijdt 10% van de bestuurders zon der. En achterin de auto doet ruim 30% de gordel niet om. Vaak zijn het kinderen lussen de 4 en 12 jaar die los, en dus onbeschermd, achter in de auto zitten. Daarmee lopen ze sen en wat de afstand betreft, wordt voldaan aan wettelijke nonnen. Ver der verwijt Kooijman de provincie onvoldoende onderzoek te hebben gedaan naar de gevolgen van de am nion iakuitstoot op Hora en fauna, ter wijl op 1300 meter een gebied ligt waar de vogel- en habitatrichtlijn van kracht is. Middelburg meent vol doende onderzoek te hebben gedaan en verwacht niet dat de uitbreiding van de stal negatief zal uitwerken. Ook niet voor het op 300 meter gele gen natuurgebied De Bree. Het ver zoek van Kooijman om de revisie vergunning te weigeren wordt afgewezen. De akkerbouwer vraagt om luchtwassers in de ventilatoren te verplichten, maar Middelburg meent dat de voorschriften al voldoende zijn aangescherpt. Varkens Nee, dat eveneens een mer wil, wijst op hel belang van de blocmdijken in de omgeving. Maar de provincie stelt dat die wél als zo danig moeten zijn aangewezen om als kwetsbaar gebied aangemerkt te kunnen worden. Binnen 250 meter van de stal ligt nergens een dergelijk gebied. Bloemdijken - voor verzu ring gevoelige gebieden - moeten door de gemeente zijn aangewezen en dat is niet gebeurd. Evenmin is de Krabbenkreek, op 1300 meter, als kwetsbaar gebied aangewezen door de provincie. Varkens Nee roert ook het Rammegors aan. maar Middel burg vindt het niet aannemelijk dal dit gebied op drie kilometer afstand last van ammoniakuitstoot zal onder vinden. Enkele door Varkens Nee aangedragen regelingen die beper kend zouden werken, zijn volgens de provincie om verschillende redenen hier niet van toepassing. Middelburg weerlegt de bewering van Varkens Nee dat de ventilatoren méér geluid produceren dan waarvan in de bere keningen is uitgegaan. De provincie verleent de milieuver gunning voor onbepaalde tijd. Uit zondering is de opslag van bijvoer- derproducten, waarvoor een periode van tien jaar geldt. aanzienlijk meer risico op letsel, dan wanneer de gordel we'I wordt gedragen. De campagne staat in het teken van 'Goochem het Gordeldier', die via radio- en tv-spots aan kinderen en ouders wordt voorgesteld. Voorlich tingsteams van 3VO zijn actief bij scholen en bedrijven, en bij politie controles. Kinderen krijgen een Goochem die aan de autogordel be vestigd kan worden, om hen zélf te stimuleren om de gordel te gebrui ken. Op tal van plaatsen, onder meer langs wegen, attenderen pos ters op de campagne. Vanaf april beschikt het voorlichtingsteam van 3VO Zeeland bovendien over een autogordels(t)imulator. Lente Aanbiedingen Sinds een klein jaar gebeurt het, dat Delta-klanten een betalingsachter stand oplopen doordat het nutsbe drijf niet incasseert of geen rekenin gen meer stuurt. Oorzaak zijn fouten bij de overgang naar een nieuw automatiseringssysteem. Als daarbij fouten ontdekt worden, stopt Delta het versturen van de nota's tot het probleem is opgelost. En dat laatste kan soms lang duren, meldt het nutsbedrijf op de eigen website. Vervolgens gebeurt het dat mensen een stapel nota's tegelijk krijgen en dus een extreem groot bedrag moe ten betalen. Delta biedt, in overleg, de mogelijkheid om dat gespreid te doen. Ze adviseert de mensen die geen nota's krijgen, om wél maan delijks het gebruikelijke voorschot bedrag opzij te zetten. De admini stratieve problemen zouden zich voordoen bij 5000 klanten. Ze heb ben in veel gevallen geleid tot flinke irritatie. Niet alleen het Zeeuwse nutsbedrijf kampt met deze proble matiek, ook elders in den lande is dat het geval. Minister Brinkhorst van economische zaken heeft zich er al mee bemoeid, en verordon neerd dat op 1 april de helft van de klachten opgelost dient te zijn (en op 1 juli dlle klachten). Inmiddels is Delta een reclamecampagne begon nen om het beschadigde imago te herstellen en het geschonden ver trouwen terug te winnen. Hoeveel Tholenaren slachtoffer zijn De ABT-fractie plaatst vraagtekens bij de cijfers met betrekking tot de bouw van een nieuw gemeentehuis. Wat betreft de exploitatie wil ABT de visie van burgemeester en wethou ders horen over het niet meerekenen van de reserves die aangeboord wor den (4 miljoen) en van de opbrengst van de verkoop van het huidige ge meentehuis in Sint-Maartensdijk (1,8 miljoen). De fractie meent dat infor matie- en communicatietechnologie (iet) en inventaris niet op een juiste manier worden afgeschreven en ba seert dat op gegevens van andere overheden. Verder noemt ABT het 'boekhoudkundig verstandig' om rente te berekenen over geïnvesteer de reserves en die ten laste van de jaarrekening te brengen. Wat betreft het geld dat de gemeente voor de nieuwbouw heeft geleend, vindt ABT dat die leningen (twee van de administratieve chaos, daar heeft het gemeentebestuur geen zicht op. Maar individuele klachten zijn ook al wel op het bordje van de gemeente terecht gekomen. In één geval is de directie van Delta om opheldering gevraagd en dat pro bleem is inmiddels, naar tevreden heid van de klager, opgelost, mel den b. en w. aan de PvdA-fractie. Voor b. en w. is het duidelijk dat mensen in de problemen kunnen komen, maar zij blijven te allen tij de zélf verantwoordelijk: 'De bur ger weet dat er op enig moment be taald moet worden en kan daar rekening mee houden'. Niettemin zal wethouder K.A. Hcijbocr maan dag in de aandeelhoudersvergade ring opnieuw aandacht vragen voor een spoedige afhandeling van de problemen. De PvdA is bezorgd dat mensen fi nancieel in het nauw komen als Delta de achterstand gaat invorde ren, en wil weten wat het gemeente bestuur daaraan doet. Het college is bereid een betalingsregeling voor de gemeentelijke heffingen te treffen als inwoners 'tijdelijk in het nauw zitten'. Bij een structureel financieel probleem kan gekeken worden naar de kwijtscheldingsregeling. Andere maatregelen om de klachtcnstroom in te dammen kan de gemeente - als aandeelhouder - niet nemen. 'Daar voor is een directie benoemd', aldus b. en w. Dc aandeelhouders kunnen er slechts op toezien dat de klachten opgelost worden zoals de minister heeft aangegeven. keer zes miljoen euro) aan dc vroege kant zijn afgesloten. Ze noemt dat een - achteraf - verkeerde beslissing van de gemeenteraad. Want het ge leende geld is volgens ABT pas no dig als eerst de vier miljoen uit de ei gen reserve geïnvesteerd zijn in het project. Dc fractie wil weten hoeveel het 'vroeg' lenen extra heeft gekost (verschil tussen te betalen rente en ontvangen rente op deposito) en daarna in de gemeenteraad een dis cussie voeren of dat bedrag mét de bouwkosten over een periode van 40 jaar afgeschreven moet worden, óf jaarlijks in de jaarrekening verrekend moet worden. ABT vraagt b. en w. om snel met antwoorden te komen, zodat er nog vóór de behandeling van de kademota 2006 gediscussieerd kan worden. Als alles binnen deze raadsperiode op een juiste manier ge regeld kan worden, hoeft het ge meentehuis wat ABT betreft volgend jaar geen verkiezingsthema te zijn. Het bestemmingsplan voor de nieuw bouw van het gemeentehuis in Tho len is donderdag unaniem door de ge meenteraad goedgekeurd. Bekroning van redders. Zo ty peerde burgemeester Nuis woens dag in het gemeentehuis de bij eenkomst waarop een aantal mensen in het zonnetje werd ge zet. Mensen die anderen te hulp kwamen nadat deze een ongeluk was overkomen. „We zijn u bui tengewoon erkentelijk voor wat u heeft gedaan. En het is een waar dering vanuit het hart", zei de burgemeester. Hij overhandigde een certificaat en bronzen medaille van de Maat schappij tot het Redden van Dren kelingen aan Bert van Docselaar uit Sint-Maartensdijk, Frans Boegem uit Huizen, Fred van der Rest uit Dordrecht, Helga Geilings uit Hoogerheidc en Winnie van Kaam uit Putte. Dit vijftal redde door kor daat optreden op 1 mei vorig jaar Liecke van der Aa uit Sint-Maar tensdijk van de verdrinkingsdood. Dc Maatschappij won hierover bij de gemeente informatie in naar aan leiding van wat er over het ongeval in de pers verscheen. Ze grijpt suc cesvolle reddingen aan om via het huldigen van redders de aandacht te vestigen op het voorkomen van ver drinkingen. Want wereldwijd ko men jaarlijks zo'n half miljoen mensen door verdrinking om het le ven; bij ongevallen met kinderen is het doodsoorzaak nummer twee. Het is ook de Maatschappij die be oordeelt wat voor erkenning er wordt uitgereikt. Ze bekroont al leen gevallen die enige inspanning hebben gevergd en waarbij hart massage of mond-op-mondbeade- ming is toegepast. De instelling is in 1767 opgericht in Amsterdam en de medaille die ze uitreikt is even eens in dat jaar ontworpen. „Daar mee is het dc oudste medaille die we in ons land kennen", zei Nuis. Er staat een vrouwenfiguur op die de menslievendheid verbeeldt, en op de achterkant de naam van de gene die de medaille ontvangt. Ver- Een dankbare Bram Douw bood zijn redder Adriaan Klippel en verloofde Clementine Heijboer een bestekkoffer aan. schappij voor Klippel met een eer volle vermelding per brief. Maar Nuis vond dat er sprake was van 'zeer manmoedig optreden'. Daar om bood hij Klippel namens het ge meentebestuur een oorkonde aan als blijvend aandenken. Douw zelf ver raste de Scherpenissenaar met een bestekcassette. Hij had de burge meester ook een briefje in de hand gedrukt met daarop de tekst 'redder zijn en gered worden'. Nuis legde dc aanwezigen uit dat de Vosse- meerder ooit de bemanning te hulp schoot van een neerstortend vlieg tuig. Dat was in de Tweede Wereld oorlog, op de eerste dag van de Duitse inval in ons land. Bij Piershil redde Douw, toen dienstplichtig sol daat. een Canadese vliegenier het leven. Enkele jaren geleden is hij, als blijk van waardering, benoemd tot erelid van het regiment waartoe de Canadees behoorde. „Dat is me morabel", aldus Nuis. Alle redders kregen namens het ge meentebestuur een cadeaubon en een bloemetje of flesje wijn. Ook voor de geredden was er een boe ket. Liecke van der Aa (vooraan linksen Rudolf van Vossen (uiterst links) kregen bloemen net als hun redders. Vooraan Helga Geilings en Winnie van Kaam (rechts), achteraan v.l.n.r. Fred van der Rest, Bert van Doeselaar en Frans Boegem. der aan weerskanten een tekst in het Latijn. Namelijk: redditur hic cncctus aquis patriae que suisque (in het water gesmoord wordt hij/zij aan het vaderland en dc zij nen teruggegeven); en: ob serva- tum civem ex dono societ amsterla- ed 1767 (ter beloning voor het redden van een burger, geschonken door de Amsterdamse Maatschap pij opgericht in 1767). Nuis kon er niet omheen om iets van het ongeval te beschrijven, hoewel dat misschien voor de be trokkenen pijnlijk kon zijn, zei hij. Maar het was nodig om ieders rol te beschrijven. De auto waarin Liecke en haar vriend Rudolf van Vossen zaten, belandde onderste boven in een sloot langs de Kaste- lijnsweg. Rudolf kon er op eigen kracht uit komen, maar Liecke lag met haar hoofd in het water. Van de mensen die te hulp schoten, verble ven er vier op camping De Muic. Boegem cn Van der Rest probeer den tevergeefs de auto omhoog te tillen, dat lukte pas toen de vlakbij wonende Van Doeselaar er met zijn tractor bij was gehaald. De dames Geilings en Van Kaam trokken Liecke, die buiten kennis was, op de kant en pasten reanimatie en hartmassage toe. De burgemeester memoreerde ook de rol van ambu lancechauffeur Bart Janssen, het overige ambulancepersoneel, de brandweer, politie en de beman ning van de traumahelikoptcr. Hulpverleners die steeds bijzonder professioneel optreden, aldus Nuis. „Aan u allen hebben we te danken dat hier mensen zitten die mij nu recht in de ogen kunnen kijken, en ik hen." Naast de redders met fa milieleden en dc hulpverleners wa ren ook Liecke en Rudolf in de burgerzaal van het gemeentehuis aanwezig. Het tweede ongeval waarbij water een rol speelde, betrof Bram Douw uit Oud-Vossemeer wiens auto op 30 mei vorig jaar op een door de re gen gladde Bartclmeetweg van de weg in de watergang gleed. Terwijl passanten op de kant de komst van hulpverleners afwachtten, aarzelde de toevallig passerende Adriaan Klippel uit Scherpenisse niet. Hij ging het water in en bevrijdde Douw uit zijn benarde positie. De man bleek verder niets te mankeren. Omdat dit ongeval veel minder 'zwaar' was, volstond de Maat-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 17