'Niet het zoveelste dieet, maar een manier van leven geworden' Tedere voorstelling ben ik altijd nog hartstikke nerveus' Geld voor impulsbeleid Thoolse historie belicht in bieb Winterkost Janny van Oorschot viert zilveren jubileum bij de Rederijkers Donderdag 10 maart 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Ze zou het van de daken willen schreeuwen. Ze heeft weer zin in het leven. Ze oogt vitaal, voelt zich gezond en kijkt vol zelfvertrouwen naar de toekomst. Lot de Bruin uit Sint-Maartensdijk is 59 jaar maar voelt zich achttien. Ze lacht erbij maar meent het ook echt. Ze heeft de regie over haar lichaam in eigen hand genomen, zegt ze. Ze heeft geen last meer van te hoge bloeddruk of een te hoog cholesterolgehalte. En raakte in nog geen jaar 35 kilo kwijt. Niet omdat ze op dieet ging, maar gebruik maakte van een gezondheidsprogramma. Samen met haar man Rob, haar dochter Saskia en schoonzoon Teun Rijken uit Sint-Annaland. Ze pasten hun voedingspa troon aan en doen meer aan lichaamsbeweging. Het is niet het zoveelste dieet, maar een manier van leven ge worden. Lot de Bruin en Saskia Rijken begeleiden mensen naar een gezonder en vitaler bestaan Jojo-effect Zwangere vrouwen Omslag gemeente met communicatie Plattelandsvrouwen vieren jubileum met cabaretgroep Regisseren CDiLLJC'OH Jantje Beton Het wordt haar 25e toneelstuk bij Rederijkerskamer Een dracht, maar de knieën van Janny van Oorschot zullen zaterdag net zo erg knikken als bij haar debuut. „Ik ben nog altijd nerveus. Maar die spanning moet er zijn, dan ben je scherp. En na de eerste zin is het over", vertelt de Thoolse. Ze is inmiddels een doorgewinterde actrice, die naast de blijspelen bij de Oud-Vossemeerse toneelver eniging ook aan meer professionele producties in Bergen op Zoom meedoet. „Zolang ik toneelspelen leuk vind, blijf ik het doen." Beetje bazig Lot de Bruin: ..Mijn verhaal begint in Turkije. Ik ben nogal onderne mend, maar kon daar tijdens mijn Vakante niets dan op het strand in de zon liggen. Terug in Nederland dien ik naar de dokter gegaan. Ben onderzocht in het ziekenhuis. Mijn lichaam leek opgebrand. Ik deed niets meer, zat op de bank, werd dikker en dikker. Ik voelde me el lendiger en steeds vermoeider wor den." Haar dochter Saskia (42) stelde voor om haar mee te nemen naar een informatieavond over een ge zondheidsprogramma in Fijnaart. Ze gingen met zijn vijven. „Ik ben sceptisch aan hel programma be gonnen, maar na enige dagen merk te ik al dat de pijn in mijn gewrich ten minder werd en dat heeft mij toen een hele andere kijk op het programma gegeven." Ze begon aan het programma dat gebaseerd is op gezond eten, bewe gen naar eigen kunnen en het zo veel mogelijk gebruik maken van natuurlijke producten. Het zou ook goed zijn tegen te hoge bloeddruk en te hoog cholesterolgehalte. Ze stapte ermee naar haar huisarts en .vroeg of ze regelmatig gecontro leerd kon worden. „Na een maand was mijn bloeddruk al behoorlijk gezakt en mijn cholesterol al op normale waarden. Ik heb toen ook gevraagd of we er naar toe konden werken mijn medicijngebruik te minderen of zelfs helemaal te stop pen." Ze is nu al bijna zover. Haar leven lijkt in een paar jaar ra dicaal te zijn veranderd. Ze be weegt veel meer dan voorheen. Ze speelt badminton, doet aan fitness, trimmen, fietst en zwemt er ook nog eens tussendoor. „En dat alles door goede voeding." Dochter Saskia Rijken (42) zegt dat ze een hele andere moeder heeft teruggekregen. „Ze is heel positief en heeft nu een hele andere kijk op het leven. Als je dat zo uitstraalt, komen mensen ook op je af. Ze heeft gewoon veel meer zelfver trouwen." Ook Saskia volgde het programma om te ervaren wat het voor je lichaam doet. Ze viel der tien kilo af. Ze benadrukt dat het niet het zoveelste dieet voor men sen met overgewicht. „Nee, het is een gezondheidsprogramma. Je rei nigt eerst je lichaam anders kun je niet verder. Je spreekt eerst je reser- vevetten aan. Daar zitten veel af valstoffen in opgeslagen. Als je die hebt opgeruimd, dan wordt je van zelf slanker, maar dat is niet het be langrijkste. Je gezondheid en je vi taliteit verbeteren, dat is veel belangrijker. Goede voeding en va riatie in de voeding, daar gaat het om." Moeder en dochter zijn nu ook begeleiders geworden van het programma weet hoe je eet. Het bevat volgens moeder en doch ter alle voedingsbronnen en bouw stenen voor het lichaam. „Eiwitten, goede vetten, goede koolhydraten en vocht. Er wordt geen voedings groep uitgesloten, want maaltijden vervangen en voedingsgroepen achterwege laten geeft op den duur geen gezond en blijvend resultaat. Mensen denken vaak dat als ze minder gaan eten, dat ze daardoor afvallen. Absoluut niet. Je lichaam raakt in een soort stress. Het gaat op de spaarbrander. Als je dan ge woon gaat eten komen de pondjes er dubbel zo hard weer aan." Het programma dat nu drie jaar in Ne derland wordt gebruikt geeft vol gens beide dames goede resultaten. „Uit ervaring hebben we gemerkt dat de klachten van mensen met ho ge bloeddruk, hoofdpijn, hoog cho lesterolgehalte, allergieën, diabetes 2, gewichtsklachten, stress, snur ken, maag- en darmklachten en mensen met vermoeidheidsver schijnselen verminderen of zelfs verdwijnen." Het programma bestaat uit twee. fa sen. De eerste duurt zes weken. Er wordt gebruik gemaakt van een voedingslijst en aanvullende voe dingssupplementen. Volgens Sas kia wordt in deze periode het li chaam ontdaan van zogeheten ballaststoffen. In de periode die daarop volgt kan de voedingslijst verder worden uit gebreid. Saskia: „Het doel is om je nieuwe gewicht te stabiliseren zo dat je normaal kunt eten. Zonder dat jojo-effect, van dik worden en dan weer afvallen en weer dik wor den. Het gaat erom een balans te vinden tussen goede voeding en be wegen. Je kunt dat gelijkmatig wat toevoegen. Een beetje aardappelen eten." Die tweede fase kan drie tot zes maanden in beslag nemen. „Dan kennen de mensen hun eigen lichaam. Dan weten ze wat ze wel of niet kunnen eten. Het is eigenlijk een ontdekkingsreis." Om het bewegen te stimuleren krij gen de deelnemers een stappcntcl- ler. Een klein apparaatje (kleiner dan een luciferdoosje) dat ze aan de heup kunnen bevestigen en waarop is af te lezen hoeveel iemand per dag loopt. Lot de Bruin: „Een mens loopt hier gemiddeld 5000 tot 10.000 stappen per dag. Je moet het elke dag met 30 procent op zien te voeren. Daar stimuleren we mensen ook in. Maar omdat je steeds vitaler wordt, gaat het ook steeds beter. Je neemt een paar keer per dag vaker de trap. je gaat een half uurtje wan delen, of te voet om boodschap pen." Ze ging zelf ook meer fietsen. „Eerst van Sint-Maartensdijk naar Scherpcnisse, toen naar Poortvliet en zo verder naar Tholcn. Op den duur zaten we in de zomer 's avonds na het eten twee uur op de fiets en zijn we ook met een groepje gaan wandelen." Ook haar man Rob (62) deed mee. Hij is nu door een ringetje te halen, maar vertelt dat hij van maat 56/ 58 naar maat 48/50 is gegaan. Ook hij raakte dus heel wat kilo's kwijt en voelt zich er kiplekker bij. „Ik heb nog een rek met hele goede kleren, maar ik weet niet wie ik er een ple zier mee kan doen. Mij passen ze niet meer." Zijn schoonzoon Teun (41) is acht tien kilo kwijt. Rijken zit in de bouw. Dat scheelt sjouwen. Be langrijker is echter dat hij ook geen last meer heeft van maagklachten. „Mijn lichaam produceerde te veel maagzuur, doordat een maagklepje niet goed afsluit. Ik slikte er medi cijnen voor, maar dat is niet meer nodig. En ik kan gewoon af en toe een pilsje pakken en een hambur gertje eten." Ze hebben ook een nichtje in Rot terdam met suikerziekte. Ze woog 140 kilo en is door het programma zoveel afgevallen dat ze nu nog maar 69 kilo weegt. Saskia: „Ze is zelfs genezen verklaard. Ze loopt, fietst en fitnesst iedere dag. Ze is zo actief geworden. Ze kan nu zelfs weer kleren aan die ze kocht toen ze achttien was. Ze weet gewoon niet wat haar overkomt." Beiden stellen nadrukkelijk dal ze niet op de stoel van een huisarts willen zitten. Lot: „Beslist niet. We zeggen alleen dat het bij sommige klachten verlichting kan geven. En zwangere vrouwen bijvoorbeeld zijn uitgesloten van het program ma. We raden mensen met ernstige klachten eerst langs de huisarts te gaan voor ze aan het programma beginnen.." Hun functie in het geheel is mensen op weg te helpen en te stimuleren. Na de tweede fase is het ook niet meer nodig om supplementen te ne men. Saskia: „De eerste vier we ken van de tweede fase nog wel, maar daarna kunnen mensen het langzaam afbouwen tot nul. Het is maar wat de mensen zelf willen. Het gaat er niet om mensen afhan kelijk te maken." Het programma is ook niet alleen voor dikke mensen. Saskia: „Ik be geleid een Chinese vrouw die puur voor haar gezondheid het program ma volgt. Dat zouden we eigenlijk allemaal moeten doen." Ze gaan niet naar mensen toe. Als ze mee willen doen dan worden ze bij Saskia en Lot thuis ontvangen. „Dat is belangrijk. Dan zijn mensen ook gemotiveerd. We werken ook niet in groepjes maar individueel. En helpen bij het vaststellen van de voedingslijst. Ze krijgen tot nu toe alleen maar positieve reacties. „Mensen kunnen in veel gevallen hun medicijnge bruik afbouwen. Ze voelen zich be ter en zijn actiever geworden ter wijl ze ook lekker kunnen blijven eten. Af en toe een lekker patatje. Met mayonaise maar dan wel zelf gemaakte." Als ze zich met zijn vieren opstel len voor de foto, merkt Rob de Bruin op dat er een persoon van tachtig kilo niet bij is. Dat zijn alle kilo's die ze samen kwijt zijn ge raakt. Stemmen I van lezers Voor het in Tholen-stad te vestigen gemeentehuis is een karakteristiek model ontworpen. Uitgegaan is van een ouderwetse boerenschuur, deze vervolgens in tweeën gespleten en daartussen als een wig een binnen ruimte geschoven. In dit tussenstuk komen de publieksruimte en de raadzaal. De raadzaal gesitueerd in de vorm van een oog, zodat vanuit de 'huiskamer van de gemeente' als het ware wordt uitgezien over de re gio der negen kernen. Het ontwerp past stellig in het land schappelijk patroon van de regio, maar levert een ernstig knelpunt op met betrekking tot het gemeentelijk De geschiedenis van het gebied dat nu de gemeente Tholen vormt, staat centraal op de avond die de openba re bibliotheek Tholen vandaag orga niseert in het kader van de boeken week. Het thema van de boekenweek (t/m 19 maart) is na melijk 'Spiegel van de lage landen'. Voorzitter Wally Blaas van heem kundekring Stad en Lande van Tho len vertelt over het ontstaan en de ontwikkeling van Tholen en Sint- Philipsland en toont er beelden bij. Voorlichting is eenrichtingsverkeer, communicatie is per definitie weder zijds. Die omslag wil ook de gemeen te Tholcn maken en daarom is de nota "Van voorlichting naar communicatie' geschreven. In de commissie be stuurszaken zei de burgemeester dat het een cultuuromslag betekent binnen het gemeentehuis. Omdat er dringend behoefte is aan verbetering van de communicatie met de burger, zal het nieuwe beleid gefaseerd over een pe riode van twee jaar doorgevoerd wor den. Extra geld en extra mankracht wordt er niet voor uitgetrokken. Ver- De Thoolse afdeling van de Platte landsvrouwen werd 45 jaar gele den opgericht. Momenteel heeft de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen 'Vrouwen van Nu' afdelingen in Tholen, Poortvliet, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Sint-Annaland. Om het negen de lustrum te vieren organiseren de afdelingen op 23 maart een ge zamenlijke bijeenkomst in Meul- vliet te Tholen. Op deze feest- huishoudbockje. Het gemeentebe stuur moet zich in allerlei bochten wringen om dat boekje op orde te houden. En dan nu ook nog een kostbaar gemeentehuis! Denkende in de trant van behou dend bestuursbeleid, lijkt een oplos sing in financieel opzicht voor de hand te liggen: zet voor de huisves ting van het gemeentelijk apparaat en de bediening van de burgers een eenvoudig en degelijk kantoorge bouw neer, zonder enigerlei franje. Op een vorm van luxe te dezer zake zit de burgerij zeker niet te wachten. De ettelijke miljoenen die een dood gewoon stadskantoor minder kost dan een karakteristiek architecto nisch bouwwerk, kunnen dan uiter mate nuttig worden aangewend voor de impulsen ter stimulering van de leefbaarheid der overige acht Thoolse kernen. Rien Meerman, Sint-Maartensdijk. Alle woonkernen komen daarbij aan bod. Bezoekers die de avond bijwo nen, kunnen aansluitend hun kennis van de geschiedenis testen door middel van de boekenweektest. In de bieb heeft de heemkundekring een expositie ingericht die met na me de ontwikkeling in de landbouw laat zien. De bijeenkomst is in de bibliotheek aan de Dalcmsestraat in Tholen. Ze begint om acht uur, de bieb is open vanaf kwart voor acht. Belangstel lenden kunnen een toegangskaartje reserveren in de vestigingen in Tho len, Sint-Maartensdijk en Sint-An naland. nieuwing van de website - die is vol gens de burgemeester dringend aan modernisering toe - en invoering van een bcstuursinformatiesysteem (BIS) zijn zaken waar wél geld voor gevon den moet worden binnen de gemeen tebegroting. CDA en D66 drongen aan op invoering van het BIS, PvdA en ABT willen er het geld voor ge bruiken dat bespaard wordt door de gemeenteraad minder op papier aan te leveren. De SGP attendeerde erop om, bij het richten op alle nieuwe media, niet de inwoners uit het oog te verlie zen die daar geen gebruik van maken. Om te zien of de nieuwe manier van communiceren resultaat heeft, worden er vooraf en na een bepaalde periode metingen gedaan. avond die om 19.30 uur begint treedt een cabaretgroep uit Fij naart op. Op donderdag 14 april wordt op waterland Neeltje Jans de provin ciale ledenvergadering gehouden, waarbij er een markt wordt gehou den en workshops worden gege ven. Daarnaast zijn er demonstra ties volksdansen en aqua-joggen en is er een optreden van een koor. Agroproductieparken. Voor het opstellen van een projectvoorstel voor een haalbaarheidsonderzoek agroproductieparken/foodportcon- cept stelt de provincie Zeeland 53.000 euro heschikbaar. VERVOLG VAN VOORPAGINA De nacht van donderdag op vrijdag was koud. Bij fruitteler P. Alkema aan de Veerhoekseweg in Sint- Maartensdijk werd vrijdagochtend om tien over zes op anderhalve me ter boven de grond -13,6 graden Celsius gemeten. Het was het koud ste moment in de felle uithaal van de winter tussen de fruitbomen. In zijn weerhut mat L. van Driel in de smalstad een minimumtemperatuur van -11,4 graden. Op het weersta tion in Wilheminadorp werd 11,3 graden onder nul gemeten. Tien centimeter boven het sneeuwdek was het bij Van Driel een stuk kou der: 16,1 graden onder nul. Sneeuw van betekenis viel er hier niet. Niet meer dan 5,5 centimeter in de smal stad. Bij weerman J. Stouten in Sint-Phi- lipsland daalde het kwik op vrijdag ochtend naar 9,4 graden onder nul. Wel koud voor maart, maar op 28 februari was het met -9 graden ook erg winters. De sneeuwval bleef ook hier beperkt, zegt Stouten. In totaal 8 tot 9 centimeter. meisje of een dochter, inmiddels is dat een moeder of oma geworden. „Dat gaat nu eenmaal zo als je ou der wordt. Ik ben een type speler die duidelijk aanwezig is. Een beetje bazig type, regelen en doen, zo'n rol ligt me wel. Een caféba zin bijvoorbeeld." Het moeilijkste is het, om iemand te spelen die to taal anders in elkaar zit dan jij zelf. „Maar dat is wel heel iets a- parts." Met het uit het hoofd leren van de tekst heeft de Thoolse nooit problemen gehad, hoewel ze merkt dat het de laatste jaren meer moeite kost. De Rederijkers spe len al jaren zonder souffleur. „Ie mand die met een boekje op de eerste rij zit, dat vind ik maar niks. Nu is het: red jezelf maar. En ik hoor een souffleur niet eens, als ik speel sluit ik me helemaal af. Een blackout heb ik nog nooit ge had. maar dat lijkt me zó erg." En dat tijdens een opvoering weieens een bladzijde wordt overgeslagen, daar merkt het publiek niets van, is haar ervaring. Het stuk dat haar het meeste is bijgebleven, is 'De grote dag'. Het was een door re gisseur Cees van Broekhoven ge schreven volkstoneel in dialect. „Dat is apart, je bent meer jezelf als je in dialect speelt. En het scheelde natuurlijk dat de rollen op ons geschreven waren. Maar het was fantastisch." Graag zou Van Oorschot nog eens een reprise van het stuk spelen, maar ze reali seert zich dat het een enorme or ganisatie vergt. Hoewel de Rederijkers de laatste jaren een vaste spelerskern kent, is het aanbod niet bijster groot zodat stukken vaak gekozen moeten worden op de beschikbare mensen. „Wc kunnen er best nog wat jonge mensen bij gebruiken. En mannen natuurlijk, dat blijft een pro bleem." Ook een groep mensen eromheen voor de technische kant, is een wens van de zilveren jubila ris. Nu moeten de spelers veel din gen samen regelen. Van Oorschot is naast speler ook al twintig jaar secretaris van de vereniging. En hoewel ze dat met veel plezier doet, zou het gemakkelijker zijn als bestuursfuncties niet bij spelers zouden liggen. „Je hebt bij de uit voeringen al zoveel aan je hoofd." Ze speelt graag in De Vossenkuil, vertelt ze. „Dat spelen op de vloer maakt dat je veel meer ruimte hebt dan op een toneel. En je staat in een hoek. met aan twee kanten pu blick. Fantastisch is dat, hoewel je er wel rekening mee moet houden dat je niet met je rug naar de men sen staat." Van Oorschot heeft in het Vosscmeerse dorpshuis ook nog op praktikabels gespeeld, want Van Engelen vond het maar niks dat er geen toneel was. De la tere regisseur Cees van Broekho ven. die veel in Bergen op Zoom doet, is echter juist jaloers op een voorziening als De Vossenkuil. „Een soort vestzaktheater, met die tribunes. Ik vind het Fijn dat het in diezelfde opstelling terugkomt na de verbouwing." Tegenwoordig speelt Rederijkers kamer Eendracht, net als de andere Thoolse toneelgroepen, altijd blij spelen. „Als je je publiek wilt hou den, moet je daar ook mee komen. Het is fijn dat de mensen na afloop zeggen: het was leuk, ik heb lekker gelachen", aldus Janny van Oor schot. „Maar serieuzere dingen spelen is ook weieens plezierig." De Thoolse doet dat in Bergen op Zoom. Bij De Vierschaar speelt ze al verschillende jaren mee in de historische spektakelstukken in het Markiezenhof. Een aparte ervaring is de 'Drakensage' in restaurant De Draak, waar toneel wordt opge voerd tussen de gasten die zitten te eten. „Je hebt veel meer contact met het publiek. Dit keer gaat het over de oorlog en we spelen zes zaterdagen achtereen." Drie keer deed Janny van Oorschot mee aan de Bergse revue, die rond het car naval plaatsvindt. Wat ze ook leuk vindt, is straattheater. De Rederij kers deed dat enkele keren tijdens de Kunstroute in Tholen. In juni is de Vossetneerse toneelclub ervoor gevraagd in Dinteloord, dat het 400-jarig bestaan viert. Wat Van Oorschot nog wel eens zou willen doen, is een stuk regis seren. „Bij de stukken die ik speel, zie ik af en toe dingen waarvan ik denk, dat zou ik anders doen. Maar om te regisseren moet je zelf niet meer spelen, vind ik." In 'Bonbons in luxe verpakking', het blijspel dat Rederijkerskamer Eendracht dit jaar opvoert, heeft Janny van Oorschot een leuke rol, vindt ze. De première is zaterdag avond om half acht in De Vossen kuil en er zijn nog toegangskaarten verkrijgbaar. Een week later wordt het stuk in Meulvliet in Tholen ge speeld. Tussendoor staan de ac teurs en actrices woensdag de zes tiende ook nog in Maartenshof. Leden van scouting Heenetrecht collecteren deze week voor het na tionaal jeugdfonds van Jantje Be ton. De collectanten zullen herken baar zijn aan hun uniform met gele das. In Tholen-stad wordt uitslui tend op zaterdag 12 maart tussen half twaalf en half drie gecollec teerd. Wij Nederlanders zijn eigenlijk geen strenge winter waard, vind ik. Er wordt weliswaar vaak gezeurd om een ouderwetse winter met strenge vorst en een flink pak sneeuw, maar als het dan eenmaal zover is, breekt er direct paniek uit onder een brede laag van de bevolking. Scholen en bedrijven sluiten hun deuren, er rijdt geen openbaar vervoer meer, de voorraad strooizout is in één dag opgebruikt en de nieuwslezers op radio en tv waarschuwen ons om toch maar niet naar buiten te gaan als dat niet per se nodig is. Typisch Nederlands vind ik dat. Een heel jaar papegaaien we met z 'n allen dat de natuur helemaal van slag is en dat de aarde zo aan het opwarmen is. En dan vriest en sneeuwt het weer eens een keer van de moeite en schiet ie dereen gelijk in de stress. Nou ja, iedereen: de volwassenen dan. Voor de kinderen is de besneeuwde wereld één grote speeltuin. Zij bekommeren zich nog niet om de economische gevolgen en praktische problemen tijdens een paar ouderwetse winterdagen. En dat strooiwagens en sneeuwschuivers een spoor van vernieling door het sprookjesachtige witte landschap trekken, kunnen de kids maar matig waarderen. Misschien komt het juist wel doordat koning winter zich zomaar heel af en toe manifesteert, feit is dat wij mentaal en praktisch gezien absoluut niet in gesteld zijn op barre kou en winterse neerslag. Door alle luxe die de mees ten van ons zich kunnen permitteren, is het laatste restje weerbaarheid en al het improvisatievemiogen verdwenen. Van de nood een deugd maken is er tegenwoordig haast niet meer bij. Het is doorgaans een en al sikkeneurig heid in de Hollandse straten. De één zeurt omdat zijn auto is dichtgevroren of niet wil starten, de ander moppert omdat het ochtendblad door de glad heid niet exact op tijd in de brievenbus valt. En onder het driftig sneeuw- schuivend, -scheppend en -vegend volkje wordt flink geklaagd over al die 'vuiligheid'op straat. Kortom, die winter waar wij vaak zo lang naar uit lij ken te kijken is in het echt een stuk minder leuk dan in al die geromantiseer de films en verhalen wordt voorgesteld. Als fervent schaatsliefhebber geniet ik alleen van de winter als er natuurijs is. De rondjes op een kunstijsbaan vormen een aardig alternatief, maar lek ker over sloten en vaarten glijden is pas het echte werk. Ik ben zelfs lid van 'vereniging de Friesche Elfsteden, maar deelname aan de tocht der tochten zat er voor mij tot nu toe helaas nog niet in. Sterker nog, sinds ik na de winst van Henk Angenent (januari 1997) lid ben geworden, heeft er zelfs geen vliesje ijs meer op de Friese meren gelegen. Mijn geduld wordt dus danig op de proef gesteld. Door het ontbreken van sportieve winterpret richt ik me maar op de andere voordelen die dit jaargetijde voor een mens kan hebben. Zoals die typische .winterkost! Heerlijke erwtensoep, stamppot, spruiten, gehaktballen en boe renkool met worst. En dan na het eten lekker een tukje doen bij de ronkende kachel. Laten we met z'n allen nu eens stoppen met dat eeuwige gezeur over het weer. leder seizoen heeft zijn charme, zo ook de winter. De mooie plaatjes op de kerstkaarten die u ieder jaar verstuurt, kunt u zo vanuit uw eigen huis aanschouwen. Neem daar dan ook eens even de tijd voor. Voor je het weet verdwijnt dat witte tapijt weer letterlijk als sneeuw voor de zon. En wie weet hoelang we er dan weer op moeten wachten. Zolang ze het leuk vindt, blijft Janny van Oorschot toneelspelen. Maar ze zou ook weieens een stuk willen regisseren. Toneelspelen trok Janny van Oor schot van jongsaf. „Maar ik deed er niets mee. Tot op een keer mijn zus en ik in Sint-Annaland naar de Rederijkers gingen kijken. Die kenden we, want die speelden in Tholen ook altijd bij Concordia." Zich aanmelden durfde Janny niét. ?,Ik dacht: dat gaat toch niet bij zo'n eliteclub. Maar voorzitter en regisseur Adrie van Engelen dacht daar heel anders over en belde me naderhand op met de vraag om een rol te spelen." Dat imago van een club voor boeren en notabelen raakt de vereniging maar niet kwijt en dat betreurt Van Oor schot. „Jammer dat het voor be paalde mensen een drempel is. Want het is al lang niet meer zo. Onze voorzitter Kees-Jan van Gorscl is nog als enige over uit die tijd." Wat precies haar eerste rol was, weet de Thoolse niet meer. Wél de titel van het stuk: Dc com puterbruid. „Ik zal wel een ver liefd meisje hebben gespeeld. Het stuk is later ook een keer door dc voetbalvereniging opgevoerd en toen was ik gastspeler." Wat ze zich van die eerste rol nog herin nert? „Adrie van Engelen heeft me leren kussen. Dat vond ik zó moeilijk." Bepaalde dingen ver gen lef. het overwinnen van een zekere gêne, om voor een volle zaal met mensen te doen. Maar dat komt in de loop van de jaren van zelf, geeft Van Oorschot aan. In haar loopbaan heeft Janny van Oorschot verschillende regisseurs meegemaakt. Je leert van iedereen wat. is haar ervaring. Zelf vind ze de mimiek erg belangrijk. „Dat mis ik welcens bij mensen die op het toneel staan. Zonder dat je tekst hebt, laten zien wat je denkt of voelt. En ook luisteren naar wat een ander zegt is van belang. Je moet niet puur je eigen tekst vast houden." Er wordt ook weieens wat te gemakkelijk over toneel spelen gedacht, weet ze. „Maar zó is het niet. Je moet wel wat doen." Van Oorschot huldigt het principe dat je er op repetities gewoon moet zijn. „En niet overslaan om dat cr bijvoorbeeld toevallig ie mand jarig is." Een toneelstuk neerzetten is immers een groeps- prestatie. „Je doet het samen. Daarom is een goede onderlinge sfeer het belangrijkste." Speelde Janny van Oorschot aan vankelijk rollen als een dienst Rob en Lot de Bruin (links) uit Sint-Maartensdijk en Teun en Saskia Rijken uit Sint-Annaland hebben een ander leefpatroon opgebouwd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3