Hennepkwekerij in Sint-Annaland Medailles voor vijf kordate redders KEUKEN SB jSUh T- M Aan onze klanten 16 E Sloop dreigt voor wandschildering in kantine van Markiezaat college Reuzenpop voor Rozenberg AL 60 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Tien maanden cel voor man uit Poortvliet Unieke vondst Donderdag 10 maart 2005 61e jaargang no. 16 In loods voormalige palingrokerij Drie mannen zijn gisterenmorgen geboeid afgevoerd na de ontdekking van een hennepkwekerij in Sint-Annaland. Een tiental politiemensen, waarvan sommigen met kogel vrije vesten en een hond, deed omstreeks half tien een in val in de voormalige palingrokerij aan de Nieuwlandse- weg. De gemeente voerde drie containers met nieuwe materialen af. De hennepplanten waren nog klein. De wandschildering in de kantine van het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk gaat bij de sloop van het ge bouw verloren als er geen maatregelen worden getroffen. Dat vreest dochter Sinja Alma van de kunstenaar Peter Alma. Het ROC vindt niet dat de muurschildering naar de nieuwe school in Tholen overgeplaatst hoeft te wor den. De dochter uitte haar zorgen in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Het is een bit tere pil voor haar als de schildering wordt gesloopt. Wet houder W.C. van Kempen zegt dat de decoratie niet in het vergeetboekje terecht komt, maar een beslissing over de toekomst van de wanddecoratie is nog niet genomen. Noodkreet Ongevallen Broekseweg en Kastelijnsweg In het gemeentehuis heeft burgemeester Nuis gisteravond aan vijf mensen een bronzen medaille en een certificaat uitgereikt, en aan één een eervolle vermelding, van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen. Het hulde blijk is toegekend omdat door hun actie vorig jaar mensen gered zijn van de verdrinkingsdood. Adriaan Klippel uit Scherpenisse haalde op 30 mei de 84-jarige Bram Douw uit zijn auto die in een watergang langs de Broekseweg lag. Bij de redding van de 17-jarige Lieke van der Aa wa ren Bert van Doeselaar uit Sint-Maartensdijk, Frans Boe- gem uit Huizen, Helga Geilings-van Ginneken uit Hooger- heide, Fred van der Rest uit Dordrecht en mevrouw Z.C.R van Kaam-van Denderen uit Putte betrokken. De allergrootste keus, de scherpste prijs! i Dagelijks activi-tijd voor wonen... Dochter kunstenaar Alma en oud-leraar Viergever pleiten voor behoud DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. delta h.v. Deze week Winter. Het kwam er toch nog van. Maart roert doorgaans zijn staart, maar dit keer zat het venijn aan het begin van de maand. Het kwik daalde zelfs in onze streek tot meer dan tien graden onder nul. En er viel sneeuw. Lang niet zoveel als in het noor den, maar genoeg om het landschap te zien veranderen iri mooie plaatjes. Het was echter van korte duur. Zaterdag was de sneeuw nog geschikt om er sneeuwpoppen van te maken. Het zonnetje maakte er korte metten mee. irant E-r^fHW^cfilBBanaracWtxxtoihl .nl itbode.nl Homepage: www.eendrachttxxJe.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Rond tien uur woensdagmorgen is het bedrijfspand volledig door de politie omsingeld. Bij alle deuren staat er een wachtpost. Drie opvallende politiewa gens en vier onopvallende auto's staan op het terrein. Politiemannen in uniform en in burger onderzoeken het pand. De rechercheurs concentreren zich op de tweede hal van 25 x 17 me ter. In de linker hal, die even groot is. zit een zalmrokerij. De beheerder daarvan zegt geschrokken te zijn van de inval. „Wc waren volop bezig om zalm te snijden en dan krijg je plotse ling de politic op bezoek." Hij huurt het totale pand van BZG uit Slic- drecht, de onderneming van oud-Ra- bobank-directcur Ad Slicker. Het lin ker deel gebruikt hij voor zijn zalmrokerij, het tweede deel is aan derden onderverhuurd. Volgens de be heerder van 't Zalmhuisje was hij on bekend met de activiteiten in de twee de hal. Buurman Peter Scherpenissc volgt met verbijstering de situatie vanuit zijn woning naast de bedrijfs gebouwen. „Dat het nu al zover moet komen: drugs in mijn voormalige pand. Ongelofelijk! Gelukkig heb ik hier niets mee te maken." Officier van justitie mevr. mr. G. Overveld arri veert aan de Nieuwlandseweg. Drie mannen zijn dan al geboeid afgevoerd in twee verschillende auto's. Wanneer de officier en de Thoolse politiechef A. de Regt zijn vertrokken, komen een auto van nutsbedrijf Delta en een vrachtwagen van de gemeente Tholen met een container. ZIH VERDER PAGINA 9 Sinja Alma uit Hoorn hoorde van het voornemen van de sloop van de school toen ze een overzicht aan het maken was van de openbare werken van haar vader die in 1969 is overleden. Ze zet zich samen met haar broer in voor het behoud van hel werk van haar vader die de schildering in 1957/1958 aanbracht in een formaat van 1,75 meter bij zes meter. Alma bracht de decoratie aan nadat de lagere technische school op 7 december 1957 met 74 leerlingen officieel was geopend. De schildering was een geschenk van aannemer P. Hoppenbrouwers uit Bergen op Zoom aan de toen malige gemeente Sint-Maartens dijk. Ze vraagt het college de nodi ge zorgvuldigheid te betrachten bij het nemen van een beslissing, 'waarmee het lot van de wandschil dering van mijn vader bepaald wordt en daarbij ook te denken aan de kunsthistorische waarde van het werk.' Op het schilderij staan vijf figuren afgebeeld: een tekenaar, een metse laar, een machinebankwerker, een schilder en een timmerman. Alma streefde er volgens zijn dochter naar dat de voorstelling 'zuiver en een voudig en voor iedereen begrijpbaar en bereikbaar moest zijn.' Alma wordt de pionier van de wandschil derkunst in Nederland na de Eerste Wereldoorlog genoemd. Pionier van de sociale kunst en hij wordt gezien als een van de belangrijkste ver nieuwers van de houtsnede. Oud-leraar T. Viergever (76) uit Sint-Maartensdijk bewaart nog le vendige herinneringen aan de perio de toen Alma in de school aan het werk bezig was. „Ik heb het kunst werk zien ontstaan. We zijn in sep tember 1957 begonnen in een lokaal in het praktijkgebouw bij de Oost- vest, de rest van het gebouw was nog niet klaar. Alma stond op de steiger te schilderen. In een stofjas of een overall. Het was een bijzon der figuur. Hij droeg zo'n grote Franse baret. Hij kon boeiend over zijn werk vertellen. In mijn vrije tijd ging ik wel eens bij hem neuzen." Alma schilderde het op de muur bo ven de grijze kante ldeur van de ber ging van het gymnastieklokaal. Nu hangen er gordijnen. „Dat kunstzin nige heeft bij mij wel een zwak plekje. Een beetje abstract, een beetje realistisch. En de kleurscha kering sprak me ook wel aan," zegt Viergever die het niet alleen be treurt dat de school wordt afgebro ken, maar ook dat de schildering verloren gaat. Hij nam in 1995 af scheid van het onderwijs. Wethouder Van Kempen heeft de wandschildering pas voor het eerst gezien na de brief (van eind januari) die de dochter van de kunstenaar aan b. en w. stuurde: „Ik wist niet dat het kunstwerk in de school aan gebracht was. Er is ook wat aan het plafond veranderd waardoor het niet zo in het gezichtsveld valt. Dit voorjaar was ik er nog voor een of ander project van de school, maar het is me toen niet opgevallen." Van Kempen zit samen met wethou der K.A. Heijboer (ruimtelijke or dening en financiën) in een ambte lijke projectgroep die de verhuizing van de school naar Tholen voorbe reidt en begeleidt, maar zich ook buigt over de toekomst van de vesti ging en de plaats waar de school nu staat. „Wat er met het gebouw gaat gebeuren, is nog niet bekend. En of de wandschildering verplaatst kan worden, weten we niet. Daar moe ten techneuten naar kijken." Datzelfde geldt voor het glasraam in de hal van het gebouw, van Lex Horn Dat is gemaakt in opdracht van de gemeente in de 1%-regeling (één procent van de bouwkosten wordt besteed aan een kunstwerk). Volgcjis Van Kempen zal ook hier naar gekeken moeten worden. „Het glasraam zal er iets gemakkelijker uitgehaald kunnen worden." Vol gens Viergever was het glasraam een geschenk aan de gemeente Sint- Maartensdijk. Hij vreest dat schil dering en het raam 'in de puin gaan.' De oud-docent was ook ja renlang leider bij gymnastiekvereni ging Wij Willen Vooruit in het dorp. Vooral in de jaren zestig beleefde de vereniging een bloeiende periode. De leden oefenden er in het lokaal van de technische school. Ook de volleybalvereniging Veronica train de er later, maar het plafond was er eigenlijk te laag voor. Menige bal raakte een van de vaklieden die Al ma had afgebeeld. Het plafond werd later nog eens verlaagd. Voor de wandschildering loopt het houten plafond schuin om hoog zodat de afbeelding zichtbaar bleef. Viergever beschouwt de brief van mevrouw Alma als 'een nood kreet.' „Ik kan het wel begrijpen. Ik heb haar pas gesproken en heb bcsloicn er direct een actie voor op te starten. ZIE VERDER PAGINA 9 Twintiger Klippel aarzelde geen moment en stapte de watergang in waar de bejaarde Vossemecrder nog in zijn auto zat. Andere passanten hadden wél hulpdiensten gealar meerd, maar bleven op de kant staan. Via het achterportier kon Klippel bij Douw, schoof hem opzij en deed van binnenuit het voorpor- ticr open. Vervolgens trok de Scher- penissenaar de bestuurder uit de au to en samen klauterden ze op de kant. ZIE VERDER PAGIN A 5 -1 60 complete lARDI1 opstellingen ij keukens bv keuze uit 600 modellen/kleuren Ceciliaweg 4, St-Annaland 0166-653448 dus komt u vandaag óf morgen? WOENSDAG MAART md Workshop Laat het voorjaar binnen van 10.00 - 12.00 uur Met eenvoudige middelen het voorjaar overtuigend in uw interieur brengen in de work shop van Hennie Bosr] De Woonwijzer. Reserve Paasshow "Wonen bij de tijd" aanvang 10.00 uur Noviteiten om u een kijkjejn_de toekomst te gunr kje in ae DStet'l'mg! high-tech keukenopstelling on-line koelkast, stofzuigrobot, domotica-demonstratie, beeld communicatie, strijkmachine, etc. WOENSÖAG fcnJmhk MAARTi domotica&beeldcommunicatie van 19.00 - 21.00 uur Domotii Computergestuurde systemen voor o.a. licht- en klimaat Ook op woensdag 23 maart: Beeldcommunicatie Beeld- en telecommunicatie met Comtec. O.a. betaalbaar bellen via internet, op het Tijdpad... VRIJD MAART Proef de toekomst vanaf 17.00 uur De keuken van de toekomst staat in Zonnemaire, i, Keukencentrum Tieleman. 17.00 uur, dus u bent van welkom om een hapje mee te eten! ZATERD. MAART SonyShow/OpeningPilotShop 17.00 uu, van 10.00 .wonen ZuKiweg 2ÜA - Zonnemaire i oT* www.interieur-paauwe.nl Lot de Bruin begeleidt mensen naar een gezonder en vitaler bestaan Deel bodemschatten van kasteel Sint-Maartensdijk te zien in De Meestoof EN VERDER... VZOS Sint-Philipsland zet zilveren koorleden in het zonnetje VERGEET NOOIT: SUCCES EN RUST ZUN HET LOON VAN HARDE ARBEID Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Advertentie I.M. u. De reuzenpop voor Rozenberg aan de Postweg in Tholen, gemaakt door Rosanne en Tim van den Berge (midden en rechts). Buurjongen Edgar Priem geniet mee. De Middelburgse rechtbank is bij het vonnis tegen de 38-jarige P.L. van T. uit Poortvliet boven de cis van de officier van justitie uitge gaan. Vijftien maanden gevangenis straf waarvan 5 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en aftrek van het voorarrest van 8 dagen was de uitspraak van de rechtbank. Daar mee wordt de ontucht/aak nog ern stiger opgevat dan officier van justi tie mr. R.C.P. Rammeloo deed, die 1 jaar gevangenisstraf had geëist. Die had rekening gehouden met vertra ging bij de behandeling en het feit, dat de ontucht al in 2000, 2001 cn 2002 was gepleegd. Dc rechtbank had eerder laten weten, bij dc straf maat ook met die factoren rekening te zullen houden. Daarom komt de zwaardere straf dan de eis nu als een verrassing. Daadwerkelijk hoeft dc man uit Poortvliet 10 maanden ge vangenisstraf uit te zitten, maar de rechtbank heeft als stok achter dc deur nog 5 maanden voorwaardelijk gegeven. Zie verder pagina 9. Leerlingen van het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk zitten tijdens de lunchpauze in de kantine waar op de wand de schildering door Peter Alma is aangebracht. Politieman Kees van der Wielen vult een container met grijze potten met potgrond. Vele tientallen stonden er in de hennepkwekerij in Sint-Annaland, nog zonder planten. Zie de advertentie elders in deze krant. Janny van Oorschot is na een kwart eeuw- toneelspelen nog altijd zenuwachtig bij première Bij de familie Van den Berge aan de Postweg in Tholen gingen de elfjarige Rosanne en haar broertje Tim (7) zaterdagochtend met de hulp van hun vader aan de slag om eeh sneeuwpop te maken. Het was eigenlijk de eerste keer dat de sneeuw goed 'pakte'. En er lag genoeg. Van vrijdag op zaterdag waren de nodige centimeters gevallen. En nog voor de zon het smelten in kon zetten, rolden ze snel een paar grote ballen die ze op eU kaar zetten om een pop te creëren. Het werd een forse sneeuwpop in de voortuin. Goed zichtbaar vanaf de openbare weg. Een reuzenpop voor Rozenberg, want dat is de naam van het huis van de fruitteler. Compleet met een oranje winterwortel als neus en een bijpassend oranje hoedje. Ook de ogen cn de knopen aan de winterjas werden niet vergeten. Ze gebruikten er de noten van de walnolenboom in de boomgaard voor. De pop kreeg ook nog gezelschap van twee kleine exemplaren, links en rechts van de sneeuwreus. Zie verder pagina 3. Tussen de spullen uit de opgravin gen op het kasteelterrein in Sint- Maartensdijk zijn delen van een on derkaak van een zeewolf gevonden. Dc vondst is uniek. Niet eerder in Nederland is deze vis bij archeolo gische opgravingen tevoorschijn gekomen. De onderkaak van de beenvis zat tussen het andere mate riaal. Zie pagina 9.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1