Als de sfeer maar goed is dan komen de prestaties vanzelf wel Als je bij de muziekvereniging gaat, dan kom je nog eens ergens Politie begint met afnemen van DNA bij veroordeelden Minder stroomuitval FIXUS Um lei ier, eur leit dae, life goes on, yeah Ver burgh AA Donderdag 10 maart 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Als de sfeer goed is bij de vereniging, dan komen de re sultaten vanzelf. Dat zegt instructeur Sjaan van de Boom van het tamboerkorps van OVM in Oud-Vossemeer. Za terdag werd hij tijdens het jaarconcert in de Vossenkuil gehuldigd. De Bergenaar Van de Boom is een kwart eeuw instructeur. Ook instructrice Lian Vroegop van de majorettes werd in het zonnetje gezet. Zij geeft al tien jaar leiding aan de meisjes. Voor beide korpsen bestaat een wachtlijst. Uitzonderlijk Instructeurs Sjaan van de Boom en Lian Vroegop gehuldigd bij OVM Voor een niet-dialectspreker komt de streektaal soms over als een soort buitenlands, een vreemd taaltje. Soms lijkt het er ook wel erg veel op. Klanken kunnen ineens op Chinees lij ken, de andere keer op het Turks, dan weer op het Duits of op het Engels. Ze komen er soms vanzelf in terecht of roepen klanken in andere talen op. Een uitdruking wordt soms in onver valst Thools overgenomen. Um lei ier, eur lei dae. Obladi, oblada. Over de veeltaligheid van het plat praete. Wwlfituvj Beatles Han Visser halve eeuw lid KNFMArnold van Bavel kwart eeuw Concordia Als je bij de muziekvereniging gaat dan kom je nog eens ergens. Dat was een van de drijfveren van Han Visser uit Tholen. Hij werd zaterdagavond op het jaarconcert van Concordia in Meulvliet gehuldigd omdat hij vijftig jaar lid is van de KNFM, de koninklijke Nederlandse federa tie voor muziekgezelschappen. Hij kreeg naast een oor konde een koperen beeldje. Trompetspeler Arnold van Bavel is 25 jaar lid van de koninklijke muziekvereni ging. Hij is een lid 'waarvan iedere vereniging er wel een paar zou willen hebben.' Metamorfose Politie Zeeland begint met het afnemen van DNA bij veroordeelden. Dit naar aanleiding van de nieuwe wet DNA-onderzoek die sinds 1 februari 2005 van kracht is. Het afgenomen DNA zal opgeslagen worden in een DNA-databank bij het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Met de uitbreiding van deze databank is het mo gelijk om daders van (onopgeloste) misdrijven sneller op te sporen. Na de moord op mevr. Serné-Dooms in Sint- Philipsland werd de dader na een uitgebreide DNA-test onder een groot aantal mannen opgelost. Dit succes kreeg landelijke bekendheid. De Zeeuwse energievoorziening scoort goed. Dat blijkt uit de landelijke storingsgegevens van EnergieNed over 2004. De gemiddelde uitvalduur is in Zeeland nog 10 minuten korter dan het landelijk gemiddelde. DELTA Netwerkbedrijf B.V. (DNWB) heeft met minder dan 15 minuten een betrouwbaar elektriciteitsnet. Landelijk zat de consument in 2004 gemiddeld 24 minuten zonder stroom. Eén op de drie storingen wordt veroorzaakt door graafwerkzaamheden Accountants en Belastingadviseurs \FBr~ "S De huldiging vond plaats op een ge denkwaardig moment. Het was de laatste keer dat de jaaruitvoering van OVM in de Vossenkuil werd gehouden. Een afscheidsconcert in de oude vertrouwde kuil die ook dit jaar weer voor de pauze volledig was bezet. De 55-jarige Van de Boom werd in de pauze gehuldigd door voorzitter Ad Verhees. Hij kreeg een plaquette en bloemen. Volgens Verhees is het uitzonderlijk dat Van de Boom een kwart eeuw als leider optreedt voor de tamboers. Zijn enthousiasme is aanstekelijk want voor het korps is veel belangstelling. Het telt mo menteel het maximum aantal van 25 leden. Meer kunnen er nu niet bij. Toen Van de Boom bij OVM kwam, waren er vijftien tamboers. „Het aantal schommelde jarenlang tussen de 12 en de 21 leden. Nu zijn er 21 spelende leden met nog vier leer ling-spelers. Bij de uitvoering wa ren er drie afwezig, maar gezien de ruimte is dat niet erg," zegt Van de Boom. De slagwerker speelt zelf kleine trom, drums maar ook pau ken. En is al 55 jaar lid van de mu ziekvereniging Odiles Rapid in zijn woonplaats. Hoe verklaart hij zijn liefde voor OVM? „Je moet er ple zier in hebben. Het is een hobby, maar wat vooral belangrijk is dat het een fijne vereniging is. Als ik iets nodig heb aan materiaal dan is dat bijna altijd mogelijk. De pen ningmeester krabt zich eerst achter de oren als ik een verzoek indien, maar dat moet een penningmeester ook doen. Wat hier ook van groot belang is: dat alles binnen de ver eniging aan bod komt. Het is niet al leen de fanfare. Het is de kracht van deze vereniging dat elke geleding aan bod komt. Andere verenigingen maken misbruik van de tamboers en de majorettes. Als de majorettes en de tamboers op straat lopen dan is het goed dat er maar een koe staat te kijken. Maar staan er vijf mensen dan komt de fanfare spelen." Van de Boom is nog niet van plan zijn stokje af te staan. „Nee, voorlo pig ga ik nog even door. De laatste jaren zit het korps weer in de lift. De sfeer binnen het korps is eigen lijk het belangrijkste. Als de sfeer goed is, dan komen de prestaties vanzelf." Behalve een legpenning ontving Van de Boom ook een certificaat van de KNFM, de koninklijke fede ratie van muziekgezelschappen.. De tamboers traden op zonder dal er tussen de verschillende nummers werd gestopt. Zachtjes werd tijdens de aankondiging al het volgende nummer gespeeld. Dat was ook het moment dat sommige leden van po sitie wisselden. Op deze manier vie len er geen stiltes in het programma. Lian Vroegop werd verrast met 41 tulpen. Elke majorette reikte haar er eentje aan na het optreden van het korps. De 39-jarige is tien jaar in structrice, maar ze begon zelf toen ze tien jaar was bij Concordia in Tholen dat toen nog een majoretten- korps had. Veertien jaar bleef ze daarin actief tot het korps werd op geheven. In Oud-Vossemeer leed het majoret- tenkorps ook een kwijnend bestaan. „Er waren nog zeven majorettes over en de toenmalige instructrice Karin Verhees vroeg me om eens een paar keer te komen kijken. Ik zou het toen gaan proberen. Dat was eind maart 1995. Binnen een half jaar waren er dertig meisjes." Nu telt de groep 41 leden. „Eigen lijk is dat er eentje te veel. Veertig is het maximum, maar de meiden zijn zo enthousiast." Lian heeft nu maar liefst vier groepen. Ook zij werkt met een wachtlijst. De 'dans mariekes' van OVM bloeien. „Ze kunnen al vanaf zeven jaar mee doen. De oudsten zijn 19 en 20 jaar, maar een majorette mag zich tot dertig jaar majorette noemen." De instructrice weet de majorettes nog steeds enthousiast te maken. „Je werkt keihard voor iets heel leuks. Je krijgt ook succes op con coursen. Maar je moet zelf ook steeds nog veel bijleren. Ik volg el ke jaar twee studiedagen. Dan krijg ik les van wereldkampioenen. En dat breng je dan wel over op je groep." Instructrice Lian Vroegop van de majorettes en instructeur Sjaan van de Boom van de tamboers werden op het jaarconcert van OVM in de Vossenkuil in het zonnetje gezet. Ook Lian Vroegop piekert er niet over om te stoppen. „Ik ga gewoon door. Op naar de volgende tien jaar. We oefenen elke maandagavond en dinsdagmiddag. Dan doe ik zelf lek ker mee." Ze was zelf niet op de hoogte van het feit dat ze in het zon netje zou worden gezet. Bij de majorettes maakten enkele nieuwe meisjes in de jongste groep hun opwachting. De oudere groepen lieten de nummers zien die op het komende festival in mei worden ge showd. Voorzitter Verhees noemt het uit zonderlijk dat de instructeurs het zo lang volhouden bij de vereniging. „Dat geldt niet alleen voor de jubi larissen, maar ook voor onze diri gent René Hendrickx die ook al ze ventien jaar bij ons is. Sjaan en Lian zijn zo enthousiast. Ze steken veel tijd in de voorbereiding van hun shows. Ook het feit dat er voor bei de korpsen wachtlijsten zijn, is heel uitzonderlijk." Verhees licht toe dat de huldiging bewust plaatsvindt op het jaarcon cert. Het was een bewogen jaar voor de vereniging. Drie leden kwa men te overlijden. Erelid Jan Hom mel. Piet van Driel en de jonge 18- jarige Gijs Luijsterburg uit Nieuw-Vossemeer. „We hebben ze alledrie begeleid naar hun laatste rustplaats. Op zulke momenten staan alle leden er. Dat zegt veel over de betrokkenheid binnen de vereniging. Als bestuur zijn we daar trots op." OVM beleefde haar finale in de Vos senkuil. De vereniging kan straks in het nieuwe multi-functionele ge bouw niet terecht. „Niet omdat wij niet zouden willen. De gemeente heeft ons gezegd dat we er niet in kunnen vanwege de hoge bezet tingsgraad voor de Vossenkuil. Wij zouden het dorpshuis te vaak nodig hebben om te oefenen. Natuurlijk kunnen we er wel gebruik van gaan maken voor de jaaruitvoeringen. Maar het is niet zo dat wij op eigen verzoek zijn afgehaakt. We hadden ook heel graag een oplossing voor onze huisvesting willen zien." Het programma van het concert was voor elk wat wils. Van klassiek tot populair, van marsmuziek tot film muziek. Elf leerlingen uit de oplei ding beleefden hun primeur in het grote orkest. Het was de eerste en laatste maal dat ze in de Vossenkuil optraden. Aan het einde brachten al le leden, inclusief tamboers en ma jorettes, het slotakkoord en namen ze met Play away afscheid van het publiek en het dorpshuis. Reacties wut lexers op de rubriek, zijn, ivellco nis bij de. roep- Tholen,, 0166-602226 Zo riep iemand laatst in de straat: 'k Zieë joe ee. Je dienkt toch even da je Engels öörd'n: I see you. Mae nêê, 't klonk toch anders. Vee Zêêuwser. 't Zinne tje sprong trek over van 't En gels nae 't Zêêuws, zonder de tussenkomst van Nederlands. Zo over de Noordzeeë, leek 't. Overhewoaid. Of hestraeld jid- der. Via de tillevisie. A de spreker in de straete he- zeid Ik zieë je wel dan wil dat zegge dat jin was die a weggekrope was. (in de zin van: ik zie je heus wel hoor) Mae zo klonk 't nie. D'r zat vee mêêr 'I see you' in, mee 'n uutroep die a gjin twufel liet be- staen. Zo is er ook invloed uit het Ja pans. Als ik thee gezet heb, dan waarschuw ik de rest van de fa milie die boven zit dat ze een kopje kunnen komen drinken. Onderan de trap roep ik dan: 'k thee. Dudelijk 'n oosterse toengval. 'n Ollander verstaet 't nie, een Japanner wè, 't past in de categorie: mokokè. (Dat moet ik ook hebben). A 't kort kan, dan zummen 't ok kort doeë. A wil da nog nie zaagge da m'n 't kort ouwe. Maansen en dikkels ok vee te verapstik- ken. Zei buure nie kwa, in bleef ze nie noh 'n ureKorter dan kwa, kan bienae nie. Een ander voorbeeld is uit de zelfde categorie: wil je het al hebben? Iemand is bezig met een kruiwagen zand te rijden naar een straatmaker die bezig is de stoep opnieuw te leggen. Hij vraagt of de man die op zijn knieën zit het zand al nodig heeft. Wil hebben. Dat willen is in het dialect al gauw moeten. Moet je het al hebben? Möju- talèn? Dit vlug uutspreke in je krieg 'n vreemde taele die a ner- rehest op de waereld wor ge- sproke, of juust wel errehust mae nog nie ontdekt is. Hetzelfde geldt voor de vraag of iemand al iets in zijn bezit heeft. Bijvoorbeeld een vergunning om zeekraal en lamsoor te snij den. Twee mannen komen el kaar op straat tegen nadat ze el kaar eerder hebben ontmoet bij het loket in het gemeentehuis om een vergunning aan te vra gen. Voor de rest zien ze elkaar enkele maanden later alleen op de schorren met een puntmesje en een emmer om een maaltje 'zeegroente' te halen. Dus vraagt de een aan de ander: AjurajinOf: Ajiedurajin? Het antwoord kan ontkennend zijn: 'kèdurgjin. Het dialect gaat veel op het Turks lijken als we in een zaal zitten met luisteraars. De pauze na de inleiding is voorbij. De voorzitter kijkt de zaal in of ie dereen zijn plaats weer heeft in genomen. Hij vraagt door de microfoon: Bimmur...? leder een zit weer: „Zubindur." Soms hoor je ineens 'n liedje. Het dialect gaat zingen. Op de voebalwaaie lagen er eens twee spelers geblesseerd op het gras. De scheidsrechter had slechts oog voor een van hen die snel was opgestaan en was weggelopen. De ander bleef lig gen. Vanaf de zijlijn werd door het publiek dan ook geroepen: Um lei 'ier! Dat kan natuurlijk ook bij het da mesvoetbal gebeuren. Dan krijg je: Eur lei tae. Obladi, oblada, li fe goes on, yeah. Van de Beat les. Um lei ier, eur lei tae. In wa krieg je te öören a je afre kent bie de kassa van de buurt super? Vor 'n onse amme, 'n be kertje slagroam, twee flessen yoghurt mee statiegeld in nog wat: vuufvuufenvuuftug. Dat lie- ken wè Duits. Kwam er nie zo'n Duitse discounter naer Smur- diek? Fünffünfundfünfzig. 'k et bonnetje bewaerd. Arie de Viet, Sint-Maartensdijk. Zeeuws Tijdschrift. Gedeputeerde staten hebben de stichting Zeeuws Tijdschrift te Middelburg 15.000 euro subsidie gegeven. Daarnaast krijgt het Zeeuws Tijdschrift nog 4500 euro voor de uitgave van het dubbelnummer 'Er zit muziek in Zeeland.' De jubilarissen van Concordia werden in Meulvliet in Tholen gehuldigd, echtgenote. Han Visser rechtsmet echtgenote en Arnold van Bavel met Voorzitter R Geuze noemde Visser een kleurrijk figuur. Hij was actief als bestuurder, had jarenlang de in strumenten onder zijn beheer, maar hielp ook bij het inzamelen van oud papier. Volgens Geuze is Visser niet de man die een blad voor de mond neemt. Visser speelt geen instru ment meer. „Maar gelukkig blijf je lid en blijf je ook actief in de ver eniging. Visser kreeg de KNFM- speld, maar ook een koperen beeld je, een muzikant met een blaas instrument. Visser werd 50 jaar geleden in zijn woonplaats Nieuwerkerk lid van de plaatselijke muziekvereniging, zo vertelde zijn dochter Carla Visser. Hij deed dat omdat hij dan overal bij kon zijn. „Dan maak je nog eens wat mee. Maar ook omdat hij wel van een lolletje hield." Visser begon op de ventieltrombone. Van muziekles zoals tegenwoordig het geval is, was toen nog geen sprake. „Hij leefde er naar toe om op stap te gaan. Toen gebeurde dat nog op de fiets. De muzikanten reden zo al le dorpen af om er op te treden." Visser onderbrak de muziek toen hij in militaire dienst moest, maar sloot zich onmiddellijk weer aan toen hij weer in de burgermaat schappij terugkeerde. In 1970 verhuisde Visser naar Tho len en werd meteen samen met zijn vrouw Tonnie lid van Concordia. Hij ging trombone blazen, zij klari net. Dochter Carla trad in de voet sporen van haar ouders. Zij speelt nu klarinet. Haar ouders beleefden veel plezier aan spelen op brade rieën, fancyfairs, op sinterklaas- middagen en op de jaarconcerten, zo vertelde ze. Haar vader veranderde ook nog van instrument. Hij ging de tubagroep versterken. Hij schafte er zelfs een instrument voor aan. „Dat beteken de veel voor jou. De tuba bespelen gaat niet meer, maar je had al eens gezegd dat als ik vijftig jaar lid ben, dan ga is stoppen." Ook Arnold van Bavel werd gehul digd. Geuze vertelde dat Van Bavel op trombone is begonnen. „Dat weet bijna niemand want dat heeft maar anderhalve week geduurd. Daarna was het de trompet en die liefde is nooit meer over gegaan.'Soms gaat je even vreemd op de bugel en dat doe je nog suc cesvol ook." Van Bavel richtte sa men met zijn vader het jeugdorkest op. Hij zat in het bestuur, hij is diri gent van de blaaskapel, invaller voor de dirigent bij het jeugdorkest. „Je soleert regelmatig en zelf heb ik het genoegen gehad privéles van je te krijgen op de bas. Voor jou hoorde dit niet tot je muzikale hoogtepunten, maar we hebben wel veel gelachen." Volgens Geuze is Van Bavel een lid 'waarvan iedere vereniging er wel een paar van zou willen hebben.' „Onmisbaar dus." Van Bavel lachte er maar eens om. Het liefst was hij gewoon blijven zitten. Van Bavel staat niet graag in het middelpunt van de belangstelling. Ook hij kreeg een KNFM-speldje. Voor beide echtgenoten waren er bloemen. De huldiging was slechts een kort intermezzo van het concert in de sportzaal waar 's middags nog de volleybalteams van AVC'87 voor de lege stoelen op het podium speelden. De zaal had een metamorfose on dergaan. De stoelen waren goed be zet, het podium stemmig verlicht. Concordia bracht muziek uit de he le wereld. Van het Zuidamerikaanse continent met de Libertango van Astor Piazolla via het Afrikaanse continent met Africarin van Serge Luc naar Europa. Met onder meer een rocknummer en een stuk geïn spireerd op een liedje van Ramses Shaffi. Als gastmuzikanten trad het harmo nieorkest Nieuwe Veste hoornen- semblc op. Tot op heden mocht alleen bij op sporingsonderzoeken DNA-materi- aal worden afgenomen bij verdach ten. Door de invoering van de nieuwe wet is het nu mogelijk om tevens DNA af te nemen bij perso nen die veroordeeld zijn tot een ge vangenisstraf, taakstraf, terbeschik kingstelling, plaatsing in een psychiatrisch ziekenhuis, een in richting voor stelselmatige daders of een inrichting voor jeugdigen. Het gaat hierbij om personen die na 1 februari 2005 worden veroordeeld of om mensen die voor 1 februari 2005 zijn veroordeeld en die op de ze datum hun straf nog niet hebben uitgezeten of nog moeten onder gaan. Personen bij wie alleen een geldstraf is opgelegd, vallen niet onder deze wet. De DNA-afname kan alleen op be vel van de officier van justitie. De veroordeelden moeten zich melden op een bepaald politiebureau, da tum en tijd welke vermeld zijn op het bevelschrift. In Zeeland worden de afnamen verricht in Goes, Ter- neuzen en Vlissingen. Bij veroor deelden die in een inrichting ver blijven, zal aldaar DNA worden afgenomen. Als de veroordeelde zich niet meldt op het opgelegde tijdstip, vaardigt de officier van justitie een aanhou dingsbevel uit. Zo kan de veroor deelde op ieder moment worden aangehouden zodat er alsnog op het politiebureau DNA-materiaal afge nomen kan worden. Bezwaar ma ken tegen de afname van DNA-cel- materiaal is niet mogelijk. Afname vindt altijd plaats. Men kan wel be zwaar maken tegen de opmaak van het DNA-profiel voorde databank. Het benodigde DNA-materiaal (wangslijm) wordt afgenomen door een speciaal opgeleide politieamb tenaar, inrichtingsmedewerker, arts of verpleegkunde. Het DNA-onder- zoek vindt plaats in het laboratori um van het NFI. Het succes van DNA-onderzoek kreeg landelijke bekendheid duurde een onderbreking in 2004 gemiddeld 75 minuten. In het mid- denspanningsnet van DNWB duur de de gemiddelde onderbreking precies even lang; ook 75 minuten. In het laagspanningsnet was de ge middelde onderbrekingsduur lan ger, namelijk 100 minuten. Met de installatie van een detectie systeem zal DELTA in de loop van volgend jaar storingen in het mid- denspanningsnet sneller kunnen localiseren. Door storingsmon teurs gerichter naar de plaats van een storing te sturen, kan de onder brekingsduur van een storing ver der verkort worden. Voor de levering van gas was lan delijk de jaarlijkse uitvalduur per klant nog geen minuut. Ook DEL TA registreerde een gemiddelde uitvalduur onder de minuut. Een onderbreking in de levering van gas duurde in 2003 gemiddeld 130 en in 2004 101 minuten. Het lan delijk cijfer voor het herstel van de gaslevering is 76 minuten. Voor de betrouwbaarheid van elek triciteitslevering bestaan een aan tal kengetallen. De belangrijkste daarvan is de jaarlijkse uitvalduur; de tijd dat een klant gemiddeld geen stroom heeft. Landelijk ont wikkelde dit cijfer zich van 30 mi nuten in 2003 naar 24 minuten in 2004. DELTA bereikte in 2003 al een gemiddelde uitvalduur van 25 minuten. In 2004 verminderde dit aantal dus tot onder de 15 minuten, namelijk 14 minuten en 35 secon den. Grote storingen hebben grote in vloed op de kengetallen. Landelijk telde 2004 twee grote storingen. Zeeland werd in 2004, net als in 2003, niet getroffen door storingen in het hoogspanningsnet. In het middenspanningsnet nam het aan tal storingen af van 99 in 2003 naar 87 in 2004. Hoewel het aantal laagspanningsstoringen steeg - dit cijfer liep op van 367 in 2003 tot 391 in 2004 - had dit een gering effect op de jaarlijkse uitvalduur. De gemiddelde onderbrekingsduur is een maat voor de snelheid waar mee na het optreden van een sto ring de levering weer kan worden hervat. Voor dit kengetal heeft DNWB met de landelijke cijfers vergelijkbare prestaties. Landelijk Alcoholcontrole. De politie contro leert vrijdag 11 maart tussen half twee 's middags en elf uur 's avonds bestuurders in het verkeer op alco holgebruik. Plaats iPod. Geniet van kamerbreed geluid! Het nieuwe SoundDock digital music system van Bose'. Electronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 237940 www.verburgh.nl Hi-Fi. T.V. Video, Computer systemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M. hit Begeleiding en advisering van ondernemingen en particulieren. Opstellen jaarstukken, controlewerkzaamheden, verzorging administraties van ondernemingen. Verzorging van aangifte inkomstenbelasting. Noordsingel 12, 4611 SE Bergen op Zoom telefoon 0164 - 24 13 52, fax 0164 - 25 75 16 AA4CCOtMTMT Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13