Aanbouw met zadeldak is mooi voor omgeving, maar last voor eigenaar Thoolse invloed zal in staten gaan afnemen Gewasbeschermingsplan algemeen houden, scheelt veel rompslomp Delta Glass Tholen vreest beperking bedrijfsvoering 26 awwai ÊtfXMpÉ Ontwikkelaar popelt, gemeente zet bakens uit Scholieren lezen voor 'mw* -1 - - '?v Donderdag 3 maart 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Het instandhouden van boerderijen op Tholen en Sint-Philipsland kost geld. De welstandscommissie maakt het volgens akker bouwer E. Hage uit Scher pen isse nog duurder. Hij zat donderdagochtend sa men met zijn technisch te kenaar voor de tweede maal bij de welstandscom missie om over het ont werp van de renovatie van zijn huis aan de Goris- hoeksedijk te praten. Zwarte steen Discussie in welstandscommissie over renovatie boerenwoning E. Hage Van tafel Kostenpost SGP en CDA negatief over verkleining provinciale staten Door verkleining van het aantal Zeeuwse statenleden van 47 naar 39 zullen de grotere partijen 2 zetels verlie zen en een aantal andere partijen 1 zetel. De kans dat er Tholenaren deel gaan uitmaken van het provinciaal be stuur wordt geringer. De Kok vertrekt Onderneming breidt uit aan Deltaweg Kans van nul M 5 v. 'fw.' n-j RR k •- Stel een gewasbeschermingsplan zoveel mogelijk in al gemene termen op. Die tip gaf vice-voorzitter W.A. Boogaard van de studieclub voor groente- en bloem zaadteelt Eiland Tholen de leden donderdag op de jaar vergadering. Op 1 januari is een algemene maatregel van bestuur van kracht geworden die beoogt om het gebruik van chemische middelen verder terug te dringen. Telers moeten afwijkingen van het door hen zelf opgestelde plan in een logboek noteren. Stookverbod Kwaliteit minder Vernieuw ings verslaving 'Pittig gesprek 'over chaletpark Krabhenkreek De gemeente en projectontwikkelaar Grotenhuis zijn over eengekomen dat de aanleg van het chaletpark Krabhen kreek in Sint-Annaland volgens de regels zal plaatsvinden nu de rechter en de inspectie van Vrom de puntjes op de i heeft gezet. Dat bleek maandagavond in de commissie ruimte. ABT en CU willen een onderzoek naar de gang van zaken rond de aanleg van het chaletpark. maar voor de an dere fracties ging dat te ver. „We willen geen parlementaire enquêtecommissie," zei P.W.J. Hoek (SGP). De projectont wikkelaar staat te popelen om verder te gaan. Wethouder W.C. van Kempen zegde toe de fracties volgende maand te zullen informeren over de stand van zaken. Palingrokerij De welstandscommissie probeerde de ontwerper en de opdrachtgever ervan te overtuigen dat het nog beter kan. De schets was aangepast, maar leverde alsnog een pittige discussie op. Hage wil de woning verbouwen tot een 'levensloopbestendig huis', zo legde hij uit. „Dc leeftijd gaat ande re eisen stellen aan de woonomge ving. Ik wil het nog lang als boer volhouden. Wij willen er het liefst tot op hoge leeftijd blijven wonen." De bestaande uitbouw, haaks op het woonhuis, wordt afgebroken. Er voor in de plaats komt een nieuw ge deelte. In het eerste plan was dat voorzien van een plat dak, ook haaks op dc woning. Dat kon echter geen genade vinden in de ogen van de welstandscommissie. Voorgesteld werd om er een kap op te zetten om geen afbreuk te doen aan de karakteristiek van het hoofd gebouw, de oorspronkelijke boeren woning. Tekenaar B. van der .Spek uit Dreischor zei er van geschrokken te zijn dat het eerste afgewezen was. Architect H.J. Groenenwegen wees er op dat wat er nu staat, een aan bouw met zadeldak, wat vorm be treft 'in harmonie' is met het hoofd gebouw. „Wat u er terug zet, moet minimaal dezelfde kwaliteit heb ben." Zijn collega J. Roelofs wees er op dat er in de omgeving van de Goris- hoeksedijk overwegend kapvormen (zadeldak) voorkomen. En dat de aanbouw daarop afgestemd zou die nen tc worden. „Wij moeten toetsen aan wat de gemeente als beleid heeft vastgesteld." Een en ander staat omschreven in de nieuwe welstandsnota die door de raad is vastgesteld. Maar Van der Spek zei over de nota's die de ge meenten gebruiken 'niet laaiend en thousiast te zijn.' „Er wordt dan ge sproken over gebiedseigen. Maar wat is dat?" Van der Spek bracht een nieuwe schets op tafel. Daarin komt de nieu we aanbouw evenwijdig aan de wo ning te liggen. Voorzien van een dak. Huis en aanbouw worden met elkaar verbonden door een ruimte met plat De woning van het echtpaar Hage aan de Gorishoeksedijk in Scherpenisse met aan de rechterzijde de huidige aanbouw. dak. Een zogeheten tussenlid. Dit deel steekt voor de gevel uit. Groenenwegen vroeg of dit tussen stuk met een ander materiaal wordt gebouwd. Van der Spek zei dat zijn opdrachtgever er geen gevelbepla ting tegen wil. Groenenwegen maak te zich daar wel sterk voor omdat de ruimte een 'afwijkend volume' heeft. Volgens Roelofs kan het ook in een zwarte steen worden uitgevoerd, maar volgens Van der Spek is het juist de vraag of het wel nodig is. Hij wees er op dat er al de nodige verbe teringen zijn aangebracht, zoals het herstellen van de overstekken. Hage zelf zei gebaat te zijn met 'een goede tip die niets kost.' Van der Spek stelde dat het ontwerp niet mooier gemaakt hoefde te worden. „Daar zitten we hier niet voor." De akkerbouwer zei de hulp van de commissie te waarderen, maar zei ook dat hij zo efficiënt mogelijk wil de bouwen. Het gaat er hem niet om een 'ongelooflijk mooi' bouwwerk neer te zetten. Roelofs zei Hage niet op hoge kosten te willen jagen. Maar Hage ervoer dat wel zo. „Het plan van nu kent al vele fasen van verbetering. Econo misch wordt het wel problematisch. Dat baart me vreselijk veel zorgen." Ook Van der Spek vond dat er een streep getrokken moest worden. „Het plan is al met 15.000 euro ge slegen. En ik merk nu ook weer: er moet nog meer." Maar daar was Groenenwegen het niet mee eens. „We denken mee aan uw program ma van eisen." Van der Spek wees er op dat het platte dak in het eerste ontwerp door dc commissie 'van ta fel werd geveegd.' Volgens Groe nenwegen was dat tc afwijkend. „Op een andere locatie was het geen probleem geweest. Maar hier is de betekenis van de boerderij voor de omgeving groot. Maar daar hoeft u het niet mee eens te zijn." Hage legde nog maar eens uit dat hij een verbetering in zijn leefomstan digheden wil, plus een versterking van de woning (uit 1900) aan wil brengen. „Het in stand houden van boerderijen kost al zo veel extra." Maar volgens Roelofs dienen Hage en de commissie hetzelfde belang: het in stand houden van het agra risch karakter. „Maar als er iets komt met minder kwaliteit, dan gaat vaak ook de ander in die omgeving achteruit." Van der Spek concludeerde dat het plan dat hij in had gediend een tien moet halen wil het door de commis sie worden geaccepteerd. Groenen wegen: „Nee, u verzet zich tegen het feit dat wij aanbevelingen doen om het beter te maken. Wij kunnen dit ook zo laten gaan, maar u kunt het ook ter harte nemen." Van der Spek was het beu: „Ik wil nu een antwoord. Voldoet dit aan de welstandseisen?" De ontwerper wil de ook de mening van burgerlid L. Deurloo uit Tholen horen. „We heb ben niet gezegd dat het niet goed is. Alleen gevraagd of het tussenlid versterkt kan worden of van ander materiaal kan worden voorzien. Voor ons is het in feite alleen de vraag of dat kan." De vraag naar een ander materiaal was volgens Roelofs gerechtvaar digd. „Dat maakt dat er een sterkere scheiding tussen beide elementen komt, het woonhuis en de nieuwe uitbreiding. Het doet verder geen af breuk aan de ruimte." Volgens Hage levert elke wijziging een kostenpost op. „Ik wil een le- vensloopbestendige woning laten maken, maar ik ben nu bezig een ruimte te creëren voor mijn omge ving. Onder de kap komt een ruimte waar ik niks mee kan. Die kuubs moet ik toch betalen. Dan wordt het een financiële last." Roelofs: „U heeft een waardevol be zit. Dit wordt een betere investe ring." Van der Spek wilde de discus sie beëindigen. „Als het met een zes kan, dan is het ook goed. We willen het in baksteen uitvoeren." Roelofs: „Het plan kan beter." Ha ge: „We kennen uw aanbevelingen, maar we hebben ook de bevestiging gekregen dat deze aanvraag inge diend kan worden." Zo zal het de vraag zijn of een Thoolse liberaal in 2007 nog in de Zeeuwse staten komt, want mevr. H.A. Polderman-Martin uit Tholen is dan niet meer herkiesbaar en de VVD moet een zetel inleveren „Ik heb dit werk al vanaf 1991 gedaan en in 2007 vind ik het welletjes. Dan is het ook tijd voor vernieu wing en als er niemand weggaat, wordt dat lastiger." Op basis van de vorige verkiezings uitslag heeft de provincie een bere kening gemaakt met 39 in plaats van 47 statenleden. CDA en PvdA zouden dan elk 2 zetels inleveren, VVD, SGP. ChristcnUnie en SP elk I. GroenLinks, Partij voor Zeeland, D66 en Zeeuws Belang zouden er zonder kleerscheuren van afkomen. Daarmee blijven er dus 10 fracties in de provinciale staten van Zee land. „De gevolgen van het nieuwe stel sel lopen dus wel los", constateert Henny Polderman. „En als je ge noeg kwaliteit levert, kom je op el ke lijst. Ik zie het statenwerk nu als een betaalde hobby, maar in 2007 gaan de vergoedingen omhoog om het mensen gemakkelijker te maken vrij te krijgen van hun werk. Met de verkleining van 47 naar 39 kunnen alle partijen niet meer precies uit el ke Zeeuwse regio een afgevaardig de in de staten krijgen, maar van dat regiodenken moeten we ook af. Je weet wel beter wat er speelt in een regio als je er zelf woont, maar er zal meer samengewerkt moeten worden. Ook bij de Tweede Kamer gaan we immers door de partijen heen. De VVD verliest nu Jan Ge luk die dijkgraaf wordt, zodat een ander VVD-kamerlid Zeeland als aandachtsgebied krijgt. Dat zal in de staten ook zo gaan. Heel belang rijk voor Tholen is dan, dat er een goed netwerk wordt opgebouwd. En er kan ook samengewerkt worden met soortgelijke gemeenten als Rei- merswaal en Noord-Beveland. Dat kunnen ze ambtelijk trouwens ook, want kwaliteit is soms het zwakke punt bij gemeenten." PvdA-statenlid R.P. van der Wal uit Sint-Maartensdijk is aan zijn eerste statenperiode bezig en hij wil in 2007 doorgaan. „Met verkleining Delta Glass Tholen is het niet eens met de eerste herziening van het be stemmingsplan bedrijventerrein Slabbecoornpolder/Welgelegen in Tholen. De onderneming is bang dat de bedrijfsvoering in gevaar komt. Dat liet plantmanager M. Bierens maandagavond weten in de commissie ruimte. De fracties blijven verdeeld over de huisvesting van de familie Bogert op het bedrijfsterrein. Dat geldt ook voor de huisves ting van de Christengemeente die het gebouw van de NPN kocht. Bierens heeft er op zich geen be- deze die ook terughoudend is met zwaar tegen dat Bogert er komt wo nen. maar dat mag geen gevolgen hebben voor de huidige en de toe komstige bedrijfsvoering, zo zei hij. „We zijn bezig met nieuwbouw. We zijn een chemische fabriek en pro duceren 2500 kunststofplaten per jaar uil organische vloeistoffen. We zijn ingedeeld in milieucategorie 4.1 (zware industrie - red.) en dat hebben we hard nodig voor de toe komst. Het indelen in twee catego- riën, 4.1 en 3.2 is voor ons niet ac ceptabel. Wij stellen voor de wijziging niet door te voeren. We zijn ook totaal niet geïnformeerd, waar dan ook over." De commissie reageerde op de her- .ziening in een informatief gedeelte. Het leidde niet tot nieuwe gezichts punten. Aannemer Bogert zat op de tribune maar sprak de commissie dit keer niet toe. De eerste herzie ning moet het mogelijk maken dat hij er kan gaan wonen. Daar wass een meerderheid voor in de raad. Vooral de tegenstanders lieten zich horen. Bierens maakte duidelijk dat de ca tegorie gehandhaafd moet blijven omdat het bedrijf bezig is met uit breiding. Daarvoor wordt onder meer een groenstrook gebruikt. J. Oudesluijs (PvdA) noemde het wijzigen van de milieucategorie desastreus voor het bedrijf. Hij wilde de milieucategorie gehand haafd zien. In de herziening wordt ook het vervuilen van de lucht be sproken. Dat zou tot een overschrij ding van de norm mogen leiden, tot drie keer per jaar. Ook voor dc ge luidshinder van verkeer gelden nor men. Ook die mogen volgens de herziening ruimer worden opge vat. Oudesluijs vond echter dat de gemeente voorzichtig moet zijn. Hij miste het provinciale beleid in het toestaan van bedrijfswoningen. De noodzaak voor Bogert er te gaan wonen ontging hem. Ook de vestiging van de Christen gemeente op het bedrijventerrein wijst de PvdA af. „Daarmee schep je een precedent. Bestem het alleen voor bedrijven. We weten niet waar we beginnen en waar we eindi gen." G. Hoek (VVD) noemde het huis vesten van Bogert en de Christenge meente een zinloze oefening en een verspilling van gemeenschapsgeld. „De kerk heeft een kans van nul. De provincie zal dit niet toestaan. Bo gert heeft geen duidelijke redenen om daar te gaan wonen. We zien nu ook dat de buren hun opstelling langzaam gaan veranderen. Wij zien alleen maar problemen opdoemen." Ook J.P. Bout (CDA) zei tegen het toestaan van woningen te zijn. „Be drijventerreinen zijn er om te wer ken. Sta je de woning en de kerk toe, dan perk je de werkgelegenheid in. De provincie is er ook tegen dat de Christengemeente er komt. Dan is het trekken aan een dood paard." J.J. van 't Hof (ABT) wilde er niet veel woorden aan vuil maken. De reden om het nu voor Bogert moge lijk te maken er te kunnen wonen was nodig om een fout te corrige ren. In het vorige bestemmingspan was het volgens hem ook al moge lijk geweest, maar is die kans niet benut. Het indelen in categoriën is onder meer gebaseerd op het aantal be drijfswoningen, zo legde ambtenaar G. Vos uit op een vraag van W. Mol (CU). Hoe minder, hoe hoger de ca tegorie. De aanpassing naar bene den is noodzakelijk om bedrijfswo ningen toe te staan. Vier leerlingen van Thoolse basis scholen doen op 16 maart in Sint- Maartensdijk mee aan een halve finale van de nationale voorlees- wedstrijd. De kinderen, uit de groe pen 7 of 8, lezen een fragment voor uit een kinderboek. Ze kwamen tij dens de voorronden als beste voor lezer van hun school uit de bus. Ook vier Schouwse kinderen doen mee aan de wedstrijd in de smalstad. De winnaar gaat door naar de provin ciale finale, op 16 april in Middel burg. In actie komen Nikki van Loenhout (Sint Anthoniusschool, Oud-Vossemeer), Anouk van Puyfe- lik (De Rieburch, Sint-Maartens dijk), Twan Goense (Het Kompas, Anna Jacobapolder) en Babette Ver kouteren (Ter Tolne, Tholen). De wedstrijd in Haestinge begint om twee uur. - - - $■*"-' r V i. E r^. SiM t» 'f -- -i Ontheffing van het stookverbod in de open lucht wordt, op grond van de milieuwetgeving, niet zomaar meer verleend. Het plan dwingt telers om na te denken over het inzetten van ge wasbeschermingsmiddelen bij de bestrijding van ziekten en onkruid. „Ik ben van mening dat we het scala aan maatregelen dat er is, al voor 90% in de dagelijkse gang van zaken meenemen. Alleen moet het nu op papier gezet worden", aldus Boogaard. Hij adviseerde de in De Wellevaete aanwezige leden om in hun gewasbcschermingsplan alleen algemene termen op te ne men. „Noem géén middelen en géén tijdstippen." Als er namelijk geen afwijkingen van het plan zijn, hoeft er geen logboek ingevuld te worden. De telers zitten immers niet op al die extra administratieve rompslomp te wachten. Boogaard: „Gun jezelf de grens en dc ruimte die de wet je biedt." Bang om overgeleverd te worden aan de willekeur van een ambtenaar van de algemene inspectiedienst (AID) hoeven de telers volgens hem niet te zijn, want er is een algemene maatregel van bestuur en daarin zijn dertien beginselen opgenomen waaraan een plan moet voldoen. De Europese koepelorganisatie van producenten van gewasbe schermingsmiddelen (ECPA) is onlangs een campagne gestart om de mensen bewuster te maken van de voordelen van deze middelen. Centraal thema daarbij is de rol van gewasbeschermingsmiddelen bij het zo betaalbaar mogelijk ma ken van voedsel voor zoveel mo gelijk mensen. Als boeren kunnen rekenen op een goed groeiseizoen is de omvang van de oogst veel ho ger. Dit vertaalt zich in een sterke daling van de marktprijzen van eerste levensbehoeften, zoals gra nen, fruit en groenten, aldus Nefy- to, de brancheorganisatie van de Nederlandse agrochemische indus trie. Op de vergadering van de studie club kwam ook het stookverbod ter sprake. Uit milieu-oogpunt mo gen niet zomaar gewasrestanten op de akker verbrand worden. Ont heffing mag alleen nog bij uitzon dering worden verleend. Volgens secretaris L. Bijnagte van dc stu dieclub betekent dat nogal wat voor de agrariërs en daarom is er ook actie ondernomen via de ge meente en de ZLTO. „Waar moet je als teler met het spul blijven, er zit zaad in en onkruid. Het is meestal gedroogd, dus dat geeft een schone verbranding." Bijnagte stelt dat wanneer er ziektes in een gewas zitten, die door de verbran ding opgeruimd worden. Kan dat niet meer, dan blijven ze woekeren en zal de sprocikar uitkomst moe ten brengen. „Wat is er beter voor het milieu?" De zaadteelt doet het, als een van de weinige sectoren in de land bouw, nog redelijk. „Het is één van de weinige zonnestraaltjes", aldus Boogaard. Daarbij is het wel van belang om te werken aan het opvijzelen van de kwaliteit, waar aan het proefveld een bijdrage kan leveren. Op dat veld worden ko mend jaar ongeveer dertig soorten bloemen en een twintigtal behan delingen getest. De studieclub heeft tot en met 2008 de financie ring van dit proefveld bij de over heid rond gekregen. Financieel heeft men een buffer om eventueel één jaar op te vangen. Voorzitter C.J. Brcurc (die verhinderd was) en A.C. Knuist werden bij accla matie in het bestuur herkozen. van de omvang van 47 naar 39 - waar we heel positief over waren - krijg je meer te doen, dat is duide lijk, terwijl je nu af en toe je handen al vol hebt. Het gaat erom dat je de werkdruk goed kunt verdelen." In de PvdA-fractie ontstaat moge lijk binnenkort een verschuiving omdat gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok uit Goes burgemeester van de 27.000 inwoners tellende Bra bantse gemeente Drimmelen wordt. Vermoedelijk wordt één van de vrouwelijke statenleden de opvol ger, want die waren in 2003 al ern stig teleurgesteld toen M. Kramer als tweede mannelijke PvdA-gede- puteerde werd benoemd. Van der Wal is zelf geen kandidaat. „Mijn prioriteiten liggen ergens anders", aldus het Thoolse statenlid. De verkleining van het aantal sta tenleden, waarmee de Eerste Kamer nu heeft ingestemd, moet leiden tot meer slagvaardigheid van het pro vinciaal bestuur. De Tweede Kamer had dat wetsvoorstel al in 2002 aan genomen. SGP-statenlid G.D. Roeland uit Sint-Annaland is sceptisch gesteld over de verkleining. „Het gaat ten koste van de kwaliteit van het pro vinciaal bestuur", is zijn mening. „De werkdruk is nu immers al fors. Het statenwerk vergt volgens een landelijk onderzoek gemiddeld 20 uren per week. Als je met minder statenleden hetzelfde werk moet doen, neemt dat alleen maar toe. Daarbij komt nog het duale stelsel, waarbij je als statenlid meer de pro vincie in moet. Dat betekent nog meer tijd natuurlijk. Deze verklei ning is dan ook niet onze keus, het wordt ons van bovenaf opgelegd." Roeland maakt vanaf 1995 deel uit van het provinciaal bestuur. Bij de verkiezingen in 2003 stond hij op de tweede plaats en in 2007 is hij weer voor een nieuwe periode beschik baar. „Dc kans op een goede regionale spreiding van de statenleden wordt met de verkleining moeilijker", denkt het SGP-statenlid. Hij vreest ook dat met de verkleining het mo ment van beroepspolitici dichterbij komt. „En dat is niet goed voor de provincie, want voor het statenwerk kun je beter voluit met twee benen in de maatschappij staan", aldus Roeland. Ook CD A-statenlid J. van de Mer- bel uit Tholen is minder enthousiast over de verkleining. „Er heeft een soort vernieuwingsverslaving toe geslagen in het openbaar bestuur. Het rijk bekijkt de situatie landelijk en stelt vast dat er 200 statenleden minder komen in 2007. Men wil de kwaliteit van het openbaar bestuur op een hoger niveau brengen, maar aan identiteit en betrokkenheid zul len we moeten inleveren. Volgens het dualisme moeten we dichter bij de inwoners staan en onze aan spreekbaarheid vergroten, maar dat wordt door verkleining doorkruist." Van de Merbel ziet ook nog niet gauw de omslag van alleen kaders stellen en controleren, zoals het du alisme eigenlijk inhoudt. „Het zijn immers veelal dezelfde mensen die het statenwerk blijven doen." Het Thoolse CDA-statenlid is aan zijn tweede zittingsperiode bezig. Hij werd in 1999 gekozen. „De re aliteit is, dat ik in 2007 de 65 jaar bereikt hoop te hebben en dan is het de vraag of het verstandig is om door te gaan, want de werkbelasting neemt wel toe. Ik moet er dus nog eens over denken of ik herkiesbaar ben." Als dat niet het geval is, verliest het CDA mogelijk evenals de VVD een Thoolse vertegenwoordiger. „Onze partij wil wel zoveel mogelijk re gionale spreiding, maar als er afde lingen moeten afvallen, staat Tholen vooraan in het rijtje omdat de CDA- afdeling hier maar klein is. Als er een Thoolse vrouw kandidaat ge steld wordt voor de staten, maken we zeker kans, want vrouwen zijn nu ondervertegenwoordigd", aldus Van de Merbel. Volgens Van Kempen heeft er twee weken geleden een 'pittig gesprek' plaatsgevonden tussen de gemeente en de projectontwikkelaar naar aan leiding van de illegale activiteiten die er plaatsvonden. „De toen ge maakte afspraken worden toege past." Hij schetste in het kort de uitkomsten van de juridische proce dures die zijn aangespannen. Van Kempen vond niet dat de gemeente door de inspectie van het ministerie van Vrom op de vingers is getikt. „Er is alleen gevraagd om de proce dure zo te laten verlopen dat er snel een oplossing kan worden gezocht. Dat betekent legaliseren." Adviseur R. Keuken van de project ontwikkelaar maakte gebruik van het spreekrecht. Hij noemde het gesprek met de gemeente niet pittig en vroeg de fracties om vertrouwen voor de onderneming: „De bakens zijn aan gewezen door de gemeente. Voor de projectontwikkelaar is het geen en kele discussie. De ontwikkelaar staat te popelen om verder te gaan. Dat kan alleen in nauw overleg met de gemeente. Dat heeft ook altijd al zo plaats gevonden. Wij kwalificeren dat als normaal." Volgens Keuken is het nu zaak om de gerechtelijke uitspraken na te le ven. „Gemeente en projectontwikke laar hebben zich daar aan te confor meren." De adviseur was wel geschrokken van de 'stroom van pu blicaties' die op gang is gekomen. Volgens Keuken wordt de ontwikke laar daardoor 'in de kern geraakt'. En heeft zijn vertrouwen een deuk opgelopen. De berichtgeving was 'ver bezijden de waarheid', zei hij. Keuken ver wees ook naar het bericht over de be dreiging van palingroker P. Scherpe nisse. „Dat heeft de zaak ook beïnvloed. Behalve dat de politie het in onderzoek heeft, had het ook zijn weerslag op de gemeente. Het ge sprek was verhelderend. We willen elkaar recht in de ogen zien. Van de zijde van de ontwikkelaar kunnen we verder, maar alleen als er vertrouwen over en weer is. J.J. van 't Hof (ABT) wilde weten hoe de projectontwikkelaar verder denkt te gaan nu er allerlei beperkin gen zijn opgelegd. „We dienen nu op een andere wijze alsnog het pro ject te realiseren." Hoe dat precies moet is volgens Keuken nog 'een beetje ongewis,' zo zei hij op een vraag van W. Mol (CU). Nog niet al le uitspraken die in de slepende kwestie zijn gedaan zijn binnen, zo zei Keuken. „U kunt eigenlijk niks doen?" constateerde Mol Ja, dat kon wel, maar dat betreft vol gens Keuken de tweede fase van het project. De werkzaamheden op het stuk grond dat voor de uitbreiding is bestemd. Van 't Hof wilde weten wat de ge meente moet doen om het 'prachtige project' vlot te trekken. Volgens Keuken gaat het er nu om te bezien wat wel en niet volgens het bestemmingsplan kan. Een kwestie van in de pas lopen, zei Keuken. Mol stipte ook de kwestie aan van de zalmrokerij. Volgens Mol heeft de ondernemer die nu gebruik maakt van de ruimte namelijk ook het recht om paling te roken. Volgens Van Kempen is de milieuvergunning ge bonden aan de inrichting en niet aan de persoon. Maar volgens Mol zal er met de palingrokerij rekening gehou den moeten worden zolang de ver gunning daarvoor geldig is. Van 't Hof had begrepen dat deze kwestie oplosbaar was, in het ge sprek tussen de gemeente en de ont wikkelaar. Hij ergerde zich aan het feit dat het allemaal zo ver heeft moeten komen. „We zouden eigen lijk een groep uit de raad moeten vormen om te zien hoe de hazen heb ben gelopen." Mol betreurde het dat er geen gemeentelijke rekenkamer was ingesteld om dit te onderzoeken. Maar P.W.J. Hoek (SGP) vond niet dat er een soort parlementaire en quêtecommissie opgericht moest worden. Mol was het eens met ABT. J. van den Donker (D66) vroeg aan het college wat er gedaan wordt om burgers te beschermen die zich be dreigd voelen. Van Kempen: „De publicaties daarover zijn helemaal niet leuk. Dat zijn zaken waar we ons niet mee mogen inlaten. Als ie mand zich bedreigd voelt, dan moet degene aangifte doen bij de politie." Fietsenproject Sri I.anka. De pro vincie betaalt 25.000 euro voor een fietsenproject in het door de zeebe ving getroffen Sri Lanka. Totaal heeft Zeeland 400.000 euro be schikbaar voor hulp aan de getrof fen landen in ZuidOost-Azië.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7