Record aantal broedparen kerkuil, huismus ook op Tholen onder druk Jonge directeur toont durf en is trots op haar medewerkers Ratelaar gedijt door maaien van Broeksedijk Huiszwaluw ook onder dakkapel in Stadszicht 'Gemeente voert politiek van voldongen feiten' Verburgh V. Nuis voorzitter van Lievensberg Donderdag 3 maart 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Oproep aan natuurleden om actiever te worden Het maaibeleid van Staatsbosbeheer werpt vruchten af. Op de Broeksedijk in Oud-Vossemeer groeien weer bijzondere planten die ook op de bloemdijken in de zak van Zuid-Be veland voorkomen. Dat zei G. Westerweel donderdag op de jaarvergadering van de natuurvereniging Tholen. Toename door nieuwbouw en water Dankzij de nieuwbouw in Tholen groeit het aantal huis zwaluwen er. In de nieuwe wijk Stadszicht nestelen de zwaluwen onder de dakkappelen en andere overstekken van de woningen die er in ras tempo verrijzen. De zwa luwen maken dankbaar gebruik van de sloten en water partijen in de directe omgeving waar ze klei en voedsel kunnen vinden. De vogelwerkgroep van de natuurver eniging Tholen telde vorig jaar in Tholen 105 nesten, te gen 65 in 2003. In Poortvliet geen één. Bij Speelmansplaten en nieuw chaletpark De gemeente voert 'een politiek van de voldongen fei ten.' Dat zei voorzitter G. Westerweel van de planologie werkgroep van de natuurvereniging Tholen over het be leid voor het dagrecreatieterrein Speelmansplaten bij de Oesterdam en het nieuwe chaletpark in Sint-Annaland. wMêêl, l mU m - Jr v Vogelwerkgroep groeit en gaat tellingen uitbreiden in nieuwe natuur Het gaat goed met de kerkuil op Tholen en Sint-Philips- land. Vorig jaar werd een record van 11 broedparen ge teld. Dat is het hoogste aantal sinds de telling door de vogel werkgroep van de natuurvereniging Tholen zo'n twintig jaar geleden werd begonnen. De paren brachten gemiddeld 3,3 jongen voort. Ook waren er meer bui zerds, maar dat kon ook komen omdat er beter gecontro leerd werd. In de modder Mest geïnjecteerd De Ruige Anjer wordt verplaatst Bouwmarkt Muller met groter assortiment voor smalstad en het eiland Zo'n 270 belangstellenden woonden woensdagavond de heropening bij van bouwmarkt Fixet aan de Nijverheids- weg in Sint-Maartensdijk. Familie en kennissen, perso neel, aannemers en collega-aannemers uit het Zeeuwse, bijna alle leveranciers en collega-ondernemers van Fixet waren daarbij aanwezig. De 84-jarige weduwe M. Mul- ler-Franke uit Goes knipte met een heggenschaar het lint voor de schuifdeuren van de nieuwe ingang door. De 23- jarige Claudia Muller nam het roer over van haar vader M.C. Muller die onlangs zestig jaar is geworden. Bijzonder In de wienkel Tfsi Aan de Noorddijk in Anna Jacobapolder vindt de buizerd rust. Een flinke toename in Tholen. zo stelde C. Luijsterburg van de werk groep donderdag vast op de leden- Vergadering in Meulvlict. „Maar •niet iedereen is er van gechar- 'mecrd," zei hij over de reacties van huiseigenaren die zich ergeren aan de uitwerpselen van de huiszwaluw -onder de kleinesten. Ook in de wijk Buitenzorg (Groot Verréhof en Oranjerie) vinden de huiszwaluwen nestelgelcgenheid. Dit in tegenstel ling tot de wijk in de Dalempoldcr. „Daar zijn de woningen soberder gebouwd, zonder boeibord bijvoor beeld." Volgens Luijsterburg profiteren de huiszwaluwen van de nabijheid van water. „Ze hebben water en klei no dig. Dat vinden ze in dc sloten. Daar groeit ook riet waar ze insec ten vinden." Voor het eerst zijn vorig jaar ook tellingen verricht in Sint-Philips- land en Anna Jacobapolder. Dat De planologiewerkgroep van de natuurvereniging voert een juridi sche strijd tegen 'illegale activitei ten' die op de Speelmansplaten plaatsvinden. Dat voerde tot aan de Raad van State die bepaalde dat dc gemeente moet optreden tegen het rijden met squads. Het bezwaar van de natuurvereniging tegen het paintbal (verfballetjes) schieten werd niet gegrond verlaard. Vol gens Westerweel loopt er nu een bodemprocedure. Dc werkgroep heeft regelmatig ge sprekken gevoerd met ondernemer M. Verweij. Die zijn in goede sfeer verlopen, zei hij. „We hebben ook niets tegen de ondernemer maar te gen het lakse beleid van de ge meente. Er is begrip van beide kanten. We vinden het wel ontzet tend vervelend voor hem. Het heeft hem al veel geld gekost. En de perspectieven zijn er niet beter op geworden. Maar je ziet het ook bij het chaletpark. Het is dezelfde politiek van de voldongen feiten. leidde tot verrassende resultaten. „Alleen al in die anderhalve straat in Anna Jacobapolder zijn 51 nesten geteld. Dat is veel." In Sint-Philips- land waren 33 nesten aanwezig. Ook in Sint-Annaland steeg het aan tal broedparen, van 12 in 2003 naar 33 vorig jaar. In Sint-Maartensdijk waren 28 nesten, tegen 29 het jaar daarvoor. Huiszwaluwen weten Scherpenisse ook beter te vinden. Daar werden 78 nesten geleld tegen 40 in 2003. In Poortvliet daarente gen werd geen enkel nest gevonden. In 2003 waren er hier nog twee. De oeverzwaluw betreft profiteert volop van het zanddepot van Van Tilburg aan de overzijde van het Schelde-Rijnkanaal bij de brug van Sint-Philipsland naar Steenbergen. Daar werden 210 nesten geteld, te gen 195 in 2003. Aan de Slaakdam op de schorren langs de oude Een dracht telde de werkgroep 11 tun nels, tegen 21 in 2003. Er zijn wel of niet toezeggingen gedaan. De gemeente loopt achter de feiten aan. Wij hebben er geen oordeel over. Dat is aan de ge meenteraad." G. Meines van de werkgroep nam poolshoogte bij het chaletpark in de Grote Suzannapolder waar twee welen op het terrein dat bouwrijp wordt gemaakt, waren dichtge gooid, zo vertelde hij. „De restan ten van het oude riet stonden in de modder. Die twee welen worden weer opengemaakt. Als een gat in de grond hersteld. De chalets ko men rond de kleinste weel te staan. Voor louragerende vogels is de zaak verloren. Het wordt een bad der- en visvijver. De derde weel is nog in tact." Volgens Meines is er niets tegen te doen omdat de welen niet onder de natuurbeschermingswet vallen. Hij meldde het wel bij de gemeente. „De kerkuil is een successtory," zei C. Luijsterburg van de vogel werkgroep donderdagavond op de ledenvergadering in Meulvlict in Tholen. Ten opzichte van 2003 zijn er drie nieuwe broedgevallen ge teld. En in een nestkast die vijftien jaar leeg is gebleven, is voor het eerst een paar neergestreken om er jongen voort te brengen. Van de jongen zijn er dertig geringd, vier bleven ongeringd. Het aantal broedparen bij de toren valk liep terug, maar het aantal jon gen per paar was volgens Luijster burg bijzonder hoog. Bij controle van de kasten (veelal in boomgaar den) bleken er vorig jaar 24 broed paren. Daarvan waren er 14 succes vol. In 2003 telde de werkgroep nog 36 broedparen. Dertien paren slaag den er in nageslacht voort te bren gen. Gemiddeld bedroeg het aantal jonge torenvalken vorig jaar 4,9 te gen 2,7 in 2003. „Bijna vijf jongen per nest. Dat is veel. Dat hebben we nog nooit meegemaakt." 51 (jongen of pullen) werden geringd, 23 ble ven zonder dit herkenningsteken. Luijsterburg schrijft het goede roof vogeljaar toe aan het feit dat er vo rig jaar veel muizen waren. „Het was een goed muizenjaar. Dat is het belangrijkste voedsel voor deze vo gels." Van de buizerd vond de werkgroep acht nesten. Vier met nakomelin gen. Gemiddeld 2,25 jongen. In 2003 werden drie nesten gecontro leerd. Deze toename verklaart Luijsterburg door het feit dat er be ter gecontroleerd is dan het jaar daarvoor. Nesten van roofvogels in de vrije natuur zijn moeilijker te vinden dan de nestkasten van de kerkuil. Ook het terugvinden is geen eenvoudige zaak omdat de ve getatie in een maand sterk kan ver anderen, zo zei hij. Dat is vooral het geval in terreinen met veel riet. Dat geldt ook voor de bruine kie kendief. Er werden tien nesten ge vonden, waarvan acht met jongen. Een gemiddelde van 3,1 jongen. Het jaar daarvoor vond de werk groep 11 nesten, maar trof slechts in vijf jongen aan. De boomvalk heeft zich ook hier genesteld. Van het aantal van zes nesten waren er maar twee succes vol. Het jaar daarvoor werden vier paren gevonden die allemaal jon gen voortbrachten. Van de snelle sperwer werd maar één nest gevonden, met één jong. En de ransuil is niet geteld. „Dat is nog een gesloten boek, maar er zit ten er maar zat. Daar komen we niet aan toe." De huismus is niet geteld, zei hij op een vraag van M.A.J. van der Linde. „Ze zitten alleen waar de biotoop goed is. Bij dc ruigte ach ter villa Ostrea in Tholen bijvoor beeld. En op plaatsen waar mensen ze goed voeren. Ook bij de kassen van Roggeband aan Mosselhoekse- weg en in de heggen bij het Oude land zitten ze." Van der Linde vroeg zich af of er niet meer gedaan kan worden aan het verbeteren van broedplaatsen, zoals dat ook voor de huiszwaluw wordt gedaan. Volgens Van der Linde zou Castria Wonen of een projectontwikkelaar daarin gesti muleerd kunnen worden. Maar voorzitter R. van der Laan zag hier geen taak voor de vereniging. „Ook de kokmeeuw staat onder druk. Ze kunnen ook heel moeilijk aan voedsel komen. Vroeger werd de mest waar veel wormen in zitten over het land uitgereden. Nu wordt de mest geïnjecteerd en kunnen ze er niet bijkomen. Ik zie ons nog niet over speciale pannen voor huismussen met projectontwikke laars gaan praten." Volgens Luijs terburg kan zoiets beter landelijk worden aangepakt. De vogelwerkgroep is bloeiende. De werkgroep groeide van vijftien naar dertig actieve leden. Ze tellen ook de vogels in het nieuwe na tuurgebied in de Scherpenissepol- der (in opdracht van Staatsbosbe heer). Ze willen dat uitbreiden naar de Schakerloopolder in Tholen en dc Pluimpot tussen Scherpenisse en Sint-Maartensdijk. Sinds 2000 is er weer meer geld be steed aan het maaibeleid van Staats bosbeheer, zo lichtte hij toe. „Het hele dijktalud van dc Broeksedijk wordt weer meegenomen. Door ver waarlozing in de afgelopen vijftien jaar was de oorspronkelijke vegeta tie daar verdwenen, maar nu herstelt het zich richting bloemdijk." Volgens Westerweel was er een jaar na de eerste maaibeurt al plaats voor de Grote Ratelaar (een hal ('pa rasiet die op de wortels van gras groeit) en voor de Kleverige Ogen troost. „Tholen kan floristisch echt meedraaien. Als het beheer er is, dan kom je hier dezelfde kwaliteiten tegen als in de zak van Zuid-Beve land. En dat is ook een opsteker voor de gemeente die het toerisme wil bevorderen." Westerweel trad terug als lid van het bestuur. Hij vindt het welletjes, na jaren actief lid van het bestuur te zijn geweest. Bovendien is hij met voorzitter R. van der Laan een on derzoeksbureau gaan vormen en wil niet dat er belangenverstrengeling optreedt. (De opbrengst van het ad vieswerk leverde de vereniging vo- rigjaar bijna 1200 euro op). Ook heeft hij meer tijd nodig voor zijn privéleven. Westerweel blijft wel actief in de landschapswerk groep die onder meer het knotten van wilgen onder handen neemt. De Ruige Anjer op de Kettingdijk in Tholen wordt verplaatst. In sa menwerking met Floran Nederland en de provincie gaat de planten- werkgroep van de natuurvereni ging Tholen proberen de zeldzaam plant beter te beschermen. Het gaat om een proef, zo legde voorzitter R. van der Laan van de planten- werkgroep uit op de ledenvergade ring in Meulvliet. „Er is een Anjerbrigade opgericht. Het plantje staat enorm onder druk. Het wordt regelmatig weggemaaid. De Thoolse burgemeester W. Nuis is sinds 1 januari voorzitter van de Raad van Toezicht (RvT) van ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. Nuis volgde als zodanig de Bergse oud-burgemeester P. Zevenbergen op. Hij werd twee jaar geleden benoemd in de RvT. Dat gebeurde op voor dracht van de cliëntenraad van het ziekenhuis, die voor het eerst een lid voordroeg. Als voorzitter van Lie vensberg krijgt Nuis in ieder geval te maken met het nieuwe verzekerings stelsel dat in 2006 van kracht wordt. De cliëntenraad van Lievensberg "Wel natuur geen bestuur", zei Van der Laan. De zeventien aanwezigen bedankten Westerweel met een ap plaus. Van der Laan blijft nog een halfjaar aan als voorzitter. Ook hij wil dan stoppen. De presentatie van P. Gccne over vlinders en libellen op Tholen en Sint-Phiiipsland ging niet door wegens ziekte van de in leider. Van der Laan riep de leden op actief deel te nemen aan dc activiteiten van de verschillende werkgroepen. Elk jaar komen er wel nieuwe leden die contributie betalen, maar volgens Van der Laan zou het daar niet bij moeten blijven. Nieuw bloed is van belang voor het helpen organiseren van de activiteiten en het invullen van bestuursfucnties. „De toestroom blijft achter. We willen niet een ver eniging worden met enkel een bank rekening met daaraan gekoppeld een goed idee." De contrubitie van de leden bracht vorig jaar 1781 euro op, tegen 1711 in 2003. Ook het knotten van wilgen bracht geld in het laadje: 1036 euro tegen 535 het jaar daarvoor. Bij de uitgaven viel de post van 505 euro voor de plano logiewerkgroep op. Het jaar daar voor was dat slechts 55 euro. Ook M. Woudstra van de jeugd- werkgroep stopt. Over diens opvol ging kon Van der Laan nog geen me dedelingen doen. We gaan proberen er een rustiger plek voor te vinden." Volgens Van der Laan is de Ruige Anjer aan de Kettingdijk met zo'n 400 bloeiende plantjes, de op een na grootste po pulatie in Zeeland. Op de rest van het eiland komt het plantje slechts op twee plaatsen voor. De Ruige Anjer gedijt op een zanderige bo dem en bloeit tussen juni en sep tember. Het zeldzame plantje zal met plag en al worden verplaatst. Of het plantje ook op de nieuwe stek gedijt, is volgens Van der Laan nog niet duidelijk. „Het hangt erg af van de ondergrond of het plantje het gaat doen." De plek zal met paaltjes worden afgezet. verloor een vertrouwd Thools ge zicht. Ine van Ommen-de Wit uit Sint-Annaland, mede-oprichtster van de raad in 1996, moest er na acht jaar reglementair mee stoppen. Ze blijft bij het ziekenhuis betrokken, want ze is toegetreden tol de Vrienden van Lievensberg. Oesterpartij. De provincie Zeeland betaalt 25.000 euro uit de pot eco nomische/toeristische ontwikkeling aan de stichting Zeeuwse Oester partij voor het organiseren van een evenement op 8 september. Hi-Fi. T.V. Video, Computer systemen, Printers, Netwerken Plaats iPod. Geniet van kamerbreed geluid! Het nieuwe SoundDock digital music system van Bose: Met de extra ruimte en de aanvul ling in het assortiment denkt de jonge ondernemer met de bouw markt een brede functie te kunnen vervullen voor Sint-Maartensdijk maar ook voor de rest van het ei land Tholen en wellicht zelfs daar buiten, zo zei ze nadat ze door haar vader als opvolger was voorge steld. Ook dc drie dagen met speciale aanbiedingen na de heropening bracht volgens haar veel volk op de been. „De opkomst bij de opening was groot, maar ook in de dagen daarna heeft het geweldig gelopen. Dat was boven alle verwachtingen. Er zijn ook grote bestedingen ge daan zoals badkamers en zonwe ringen." In haar toespraak zei ze trots te zijn dat ze zich de nieuwe directeur mag noemen van Mullers doe-het- zelfmarkt en bouwbedrijf Muller- Franke met totaal zestien werkne mers. Ze bedankte haar vader voor de kans die hij haar had geboden. Ook namens de medewerkers be dankte ze haar vader voor de inzet in de afgelopen jaren. „Ik hoop in de toekomst nog eens een beroep op je te mogen doen als dit nodig is." Zij bood hem een accordeon aan zodat hij zijn 'oude hobby' weer op kan pakken. Ze bedankte ook de bouwers, de le veranciers en de Fixet retailgroep voor hun extra inzet in de afgelo pen maanden. Een bijzonder woord van dank ging naar de medewer kers. „Zonder wie dit alles nooit mogelijk zou zijn geweest. Een fantastisch team dat ik achter me heb staan. Ik ben ontzettend trots op de wijze waarop jullie je de af gelopen maanden hebben ingezet. Overdag en in de avonduren. Zon der jullie tomeloze enthousiasme hadden we dit anders nooit in zo'n korte tijd kunnen realiseren. Ik hoop dat we drie fantastische ope ningsdagen en een geweldige toe komst voor ons bedrijf tegemoet gaan." Ze deelde ook nog een spelden- prikje uit naar de gemeente die het plan heeft om de loodsen van de voormalige zilveruienfabriek aan de Nijverheidsweg te slopen om zo de entree van het dorp te verbete ren. „Wij hebben denk ik ons best gedaan. Nu jullie...." Namens de Fixet retailgroep felici teerde José ten Dijk de jonge direc teur. Ze noemde het bijzonder dat Claudia zo jong de onderneming gaat leiden. Ze is de jongste vrou welijke directeur van de 140 Fixet vestigingen in het land. Ze durft het aan om nieuwe onderdelen aan het assortiment toe te voegen. „Naast bouwmaterialen is er nu ook een schoeisel- en kledingassor- timent. Met de combinatie van de ze segmenten doet ze aan lokale profilering. Door zich verder te on derscheiden kan ze ook verder groeien. Ze is ook iemand die niet bij de pakken naar gaat zitten. Ze weet hoe ze de schouders eronder moet zetten om deze zaak verder uit te bouwen." Het assortiment van schoeisel en kleding hoort bij werk en vrije tijd (het zogeheten groensegment) en daar is nu ruimte voor beschikbaar gekomen. De scheidend directeur M.C. Mul ler schetste de geschiedenis van het bedrijf, van de tekst van de koop akte in 1904 tot de laatste uitbrei ding. Oude en nieuwe foto's van het bedrijf werden op een scherm geprojecteerd. In de koopakte stond precies wat zijn grootvader overnam. Zoals drie ladders, vier profielen, twee schragen, twee kruiwagens, een schop, een haak, een spade en twee straathamers bij voorbeeld. Maar ook een varkens- bak en 45 vuurstenen. De overna me kostte 50 gulden en moest contant betaald worden. „Als we nu aan een bedrijfsoverdracht toe zijn, dan spreken we over andere bedragen. Maar Claudia wees ge rust, je hoeft dan niet contant af te rekenen zoals toen." In 1926 kon opa Muller gaan rente nieren. Zijn zoon Sam Muller nam het bedrijf over maar overleed in 1938 waarna Rinus' vader het overnam. In 1960 werd uil het aan nemersbedrijf timmerfabriek de Pluumpot geboren. In dat jaar werd Muller zelf leerling metselaar, 44.5 jaar geleden. In 1972 werd de doe- het-zelfwinkel geopend. Die was 225 meter groot. „Net zo groot als de entree nu. Een gedurfd iets voor die tijd. Het was dan ook geen klei nigheid om dit gevuld en rendabel te maken en heeft vele late uurtjes gekost." Ook de grote brand op 3 juni 1977 passeerde de revue en de snelle we deropbouw en dc bouw van de winkel (425m2) en werkplaats (425m2) aan de overkant. In 1983 werd de winkel vergroot naar 900 vierkante maar in 1992 kwam er een geheel nieuwe werkplaats. Dat is het gedeelte waar dc bezoekers werden ontvangen. „Ik weet nog dat hier in de Pluumpot schepen voeren, precies op de plek waar ik nu sta." De winkel werd 1200 vierkante meter groot. Muller stond ook stil bij het overlijden van zijn vrouw Rie in 1998 en zijn vader in 1999. „Jammer dat zij dit niet mee mo gen meebeleven. Wat zouden ze trots zijn." De winkel is nu 2700 vierkante me ter groot, het verkoopterrein buiten 750 m2. Er zijn dertig eigen parkeer plaatsen. „We zijn hier trots op." Hij bedankte vooral de medewer kers die de laatste jaren onder moeilijke omstandigheden ("we zijn geen dag dicht geweest") heel hard hebben gewerkt. „Zonder jul lie inbreng was dit niet gelukt." Het is tijd voor Muller om een stapje terug te doen en de directie over te dragen aan Claudia, de vierde generatie Muller. „Het zal hard werken zijn, maar we weten dat je het kunt. Vergeet echter niet om ook van je vrije tjd te genieten en aandacht te hebben voor je naas ten." Claudia speelt saxofoon bij Euterpe, maar ze kreeg van haar vader er een klarinet bij. Het was tevens een cadeautje omdat ze de volgende dag 24 jaar zou worden. Ook bedankte hij zijn moeder die 65 jaar lang 'alle facetten van het bedrijf heeft meegemaakt en er steeds bij betrokken bleef. „Als we bij u om de koffie komen zul je al tijd vragen: oe is't in de wienkel, lóópt 't 'n bitje?" De nieuwe directeur Claudia Muller (links) leidt na de heropening formulemanager Jose ten Dijk van de Fixet retailgroep uit Apeldoorn rond. Scheidend directeur M.C. Muller (links) krijgt weer meer tijd voor zijn hobby: muziek. Zijn dochter en opvolger Claudia schonk hem een accordeon bij de overname van de directie en de heropening van de doe-het-zelfzaak en bouwmarkt. Muller sloot af met een psalmvers zoekers een kijkje in de uitgebreide dat in dc metseltroffel gegraveerd bouwmarkt en bleven napraten on staai van zijn grootvader. Na de der het genot van een hapje en een openingshandeling namen de bc- drankje. Advertentie I.M. Electronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 237940 www. verburghnl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5