'We hebben een oplossing tegen dichtslaande deuren bedacht' Fotoboekje van Kees Kleppe over Scherpenisse 'uit de nacht geboren' Multiculturele mix in restaurant Sambal Bij Videobanden eruit, hengelsport bij dvd's Reclamebord makelaar blijft Voor leefbaarheid dorpen betere spreiding bevolkingsgroei nodig Praten over toekomst van de landbouw EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Deuren die dichtslaan als het tocht, wie kent het niet. Vooral in de zomer als er ramen open staan en er ineens een windje opsteekt. Met een harde klap slaat de gang deur dicht. De slaapkamerdeur. Of de buitendeur in de keuken. Tweedejaars student Eric Guequièrre uit Sint- Maartensdijk heeft er iets op gevonden. Een deurklem of deurhouder. Eric Guequièrre uit Sint-Maartensdijk lanceert nieuwe deurhouder Donderdag 3 maart 2005 Bunkers Scheidsrechters Jong en fris Na 12,5 jaar verdwijnt de videoband uit het assorti ment van Videotheek Stal- land. Filmliefhebbers kun nen voortaan alleen nog voor een dvd terecht aan het Havenplein in Sint-An- naland. En voor hengel sportartikelen en zeeaas, want dat vult de lege ruim te in de winkel van de fa milie Westdorp vanaf mor gen. Dorpsgeschiedenis Vooruitblik 2030 Poortvliet Fotoboekjes over het verleden van plaatsen blijven in trek. Reden voor Kees Kleppe om met een vervolg te ko men op 'Scherpenisse in beeld'. Ook van Poortvliet zal er een soortgelijk boekje verschijnen. Inmiddels werkt Kleppe aan wat hij noemt 'een documentaire' van zijn woonplaats. Hij verzamelt verhalen die een beeld moe ten geven van het dorpsleven na 1935. „Het verleden mag niet verloren gaan. Er vallen mensen weg die ont zettend veel weten, dus dat moet je vastleggen nu het nog kan." Oosters sfeertje bij PJZ in Haestinge De toneelgroep van de PJZ oogstte zaterdag in Haestinge succes met het stuk 'Sambal Bij'. Het verhaal, dat in een chinees restaurant speelt, werd neergezet door een aantal leuke typetjes die garant stonden voor een avondje lek ker lachen. Dat lachen was voor de leden van de platte landsjongeren zuid al eerder begonnen. Bij hun uitnodi ging voor de voorstelling was een zakje sambal gevoegd, dat echter de behandeling door TPG Post niet had door staan. Een gepeperde roodgekleurde invitatie in de bus was het gevolg. Dorpsgeschiedenis volgend project om verleden levend te houden Videotheek Stalland gooit roer om na 12,5 jaar Tweedejaars student Eric Guequierre uit Sint-Maartensdijk brengt de deurklem in doosjes in de verkoop. Het is een verbeterde haak waar mee een deur wordt vastgezet. Een gebogen stukje hard kunststof dat aan de muur kan worden bevestigd en waar de deurklink achter blijft hangen. Even de kruk weer omlaag drukken en de deur komt weer vrij. Guequièrre is bezig het product te promoten. Hij studeert bedrijfseco nomie aan de Hogeschool Zeeland en is een van de elf leden van de mini-onderneming op school. Sa men met studenten van andere stu dierichtingen bedachten ze een product en proberen het nu op de markt te brengen. Ze hebben ook een naam voor hun bedrijfje: Hold- it. Vrij vertaald: houd vast (die dpur). „Alle tweedejaars zijn verplicht róee te doen aan een mini-onderne ming. Het gaat uit van de stichting Jonge ondernemer die ook toezicht houdt. We zijn een studentenbe- drijf. Dat staat ook onder onze naam. Zo kan de overheid ons her kennen. We hebben geen nummer van de Kamer van Koophandel en we hoeven ook geen belasting te betalen, maar voor de rest zijn we een echt bedrijf." Met heuse aandeelhouders. Een be drijf van studenten heeft nu een maal geldschieters nodig. De mini- onderneming mag tot een bedrag van 1500 euro aan aandelen uitge ven. Dat is gelukt. Ze gaven hon derd aandelen van vijftien euro uit. Familie, vrienden, buren kochten zo'n waardepapier. Als de deur houder een succes wordt, kan de aandeelhouder iets extra's ver wachten als de onderneming in juli weer wordt opgeheven. Zo zijn de regels. Net als in de maatschappij. In de mini-onderneming zitten stu denten van de afdeling werktuig bouwkunde, elekrotechniek, com merciële economie, management economie en recht, en bedrijfseco nomie. Samen bedenken ze een nieuw of een verbeterd product. Dan kan vanalles zijn. Guequièrre: „De gekste dingen komen voorbij. Iedereen moet er over nadenken. Het reclamebord van makelaar E. Gijzen aan de Molenstraat 44 in Poortvliet mag van de welstands commissie blijven staan. Voorzitter H.J. Groenenwegen was er een kijk je gaan nemen en had gezien dat er in de omgeving van de Molenstraat meerdere reclame-uitingen waren te vinden. Aan de Paasdijkweg bij de bedrijven bijvoorbeeld. „Gelet op de grootschaligheid van de omge ving kan het. Het is niet een echt woongebied en het heeft een tijde lijk karakter." Zijn collega J. Roelofs was terug houdender. Hij zou vastgelegd wil len zien dat het over vijf jaar ver wijderd wordt, maar volgens amb tenaar J. Fase is er geen vergunning voor een tijdelijke reclame af te ge- yen. Groenenwegen vond dat het ont- Zijn eerste fotoboekje maakte Kleppe - die een bijzondere be langstelling heeft voor het verle den van zijn woonplaats - naar aanleiding van de reacties op de fototentoonstelling rond het 875- jarig bestaan van Scherpenisse. De expositie was voor mensen aanlei ding om met fotomateriaal te ko pten. Ook de verschijning van het boekje, ruim een jaar geleden, bracht nieuwe foto's aan het licht. „In deel 2 zitten recentere foto's dan in het eerste boekje", legt Kleppe uit. Van de 82 opgenomen beelden is ruim de helft van na de watersnood. Verschillende foto's maakte de Scherpenissenaar zelf: van klaverjasclub De Roemers, zangvereniging De Lofstem en het jcerkgebouw van de Vrije Her vormde Gemeente. Er is volop materiaal om te kie zen, want Kleppe heeft inmiddels iets meer dan 1400 beelden van Scherpenisse digitaal opgeslagen. Dat aantal groeit wekelijks. „Dit stapeltje bijvoorbeeld, heb ik mee gekregen van een zoon van onder wijzer Kouman die in Zwijndrecht woont." Om in zijn verzameling te kunnen zoeken heeft hij een speciaal computerprogramma aan geschaft. „Op een beurs in Utrecht attendeerde een man uit Den Hel der me daarop." De meeste tijd ging zitten in het maken van de teksten. „Er staat mée'r tekst bij de foto's dan in het eerste deeltje. Soms waren voor een foto wel vijf of zes telefoontjes nodig om na men van mensen te achterhalen of een jaartal te controleren. „Dit boekje is uit de nacht geboren", zegt Kleppe. Hij werkte vele avonden door tot wel na tweeën. „Dan zit er niemand rond je en loopt het veel vlotter." Van 'Scherpenisse in beeld deel 2' zijn 500 exemplaren gemaakt en een groot deel is al via voorinschrij- Ook al is het een gek idee, het kan toch wat worden. Dan moet je steekproeven gaan nemen. Er bleek veel interesse voor deze houder. Dan ga je schetsen en legt het voor aan de mensen op straat." Er waren meer dan honderd ideëen. Het is dan volgens de student een kwestie van wegstrepen. Tot er drie overblijven. In hun geval waren dat een designring waarmee flesjes ge opend konden worden. Vooral be stemd voor barkeepers in de hore ca. Een fluitje voor scheidsrechters met een afstandsmeter. En de deur- haak. Die bleek het eenvoudigst te maken te zijn. Het ding is simpel en doeltreffend, zo blijkt uit de demonstratie aan de gangdeur, thuis bij Eric. „Je schroeft het aan de muur. De klink valt eronder zodat de deur niet meer dicht kan vallen. Het kan bin nen en buiten worden gebruikt. Voor binnen hebben de mensen vaak een haakje. Dat wordt bijna nooit gebruikt. Vooral zomers als de deuren openstaan, bij tocht val len de deuren vrij snel dicht. Wij hebben er nu een oplossing voor bedacht." Voor Hold-it was het ook zaak een bedrijf te zoeken die de houders maken kon. De studenten vonden de sociale werkplaats in Oostburg bereid het product te maken. „Ze konden daar goedkoop gemaakt worden. Van kunststof, een soort polycarbonaat. Dat is sterk materi aal. Het kan de klap van de deur goed opvangen. We hebben er op gestaan en met hamers op gesla gen, maar we kregen het niet kapot. We hebben er 500 besteld. De eer ste houders waren goed afgewerkt. Maar er waren er ook bij die niet netjes afgewerkt waren. Daar bleef je de zaagsnede op zien en hield nog een scherp randje." werp van het bord (in de vorm van een uitroepteken in oker en blauw) 'een zekere tijdelijkheid sugge reert'. „Daarom kan het. Het is geen lichtbak. Welstand is wikken en we gen. Als het kan, gaan we mee." Aan de hoogte van het bord, bijna 190 centimeter, zou wat gedaan kunnen worden, zo vond de com missie, door de voet verder in de grond te graven. Wel adviseerde de commissie om er na verloop van tijd een permanent bord te plaatsen dat meer verwijst naar het kantoor van Gijzen in het woonhuis van de makelaar. Subsidie mantelzorg. De provincie betaalt de Vrijwillige Thuiszorg Zee land 19.159 euro voor het organise ren van de maand van de mantelzorg op 8 plaatsen in de provincie. ving aan de man gebracht. „De re acties zijn positief. En nu komt er ook weer vraag naar het eerste deel." De opbouw van het fotoboekje is chronologisch. De eerste plaat is een straatbeeld van rond 1895. Een blik op de Hoge Markt, zo de Kerkstraat in. Met het hoekpand dat vele jaren hotel Groenewegen was en waarin later de landbouw school zat. Ook een foto van het inhalen van burgemeester Geuze in 1920, die maar elf maanden in functie is geweest en toen over leed. Schoolklassen staan er in, winkels en andere bedrijvigheid. En verenigingen, zoals de voet balclub Devo uit de jaren dertig. De meisjesvereniging in 1948 bij een wedstrijd bloemstukken ma ken. En het bestuur van de mid denstandsvereniging in de jaren zeventig. Veldwachterszoon Jac kie Wondergem tekende tijdens de inundatie in 1944 een beeld van de Hoge Markt. Diens vader staat verschillende keren in het boekje, met op zijn pet het gemeentewa pen van Scherpenisse. IJspret in 't Veerwegje is een ander onder werp, en natuurlijk beelden van de landbouw. Bekende dorpsbe woners komen ook voorbij: koster Bijnagte van de Gereformeerde Gemeente, dokter Helleman, ge meentebode Dies Brand, organist Leen v.d. Werf van de Hervormde Gemeente, postbode Henk Ver- kerke en drukker Dies Dane. En bijzondere gebeurtenissen zoals het afsluiten van de Pluimpot, en het laten springen van bunkers bij het veer van Gorishoek. Een spe ciale foto is die van de begrafenis van Johannes Vroegop, nog maar acht jaar geleden. Vroegop was lid van het Cloveniersgilde en werd, naar eigen wens, door het gilde ten grave gedragen. „Voor de publicatie van dit bijzondere beeld heb ik de zoon van Vroegop toestemming gevraagd", legt Kleppe uit. Een tegenslag voor de jonge onder nemers. En zaak om er over te gaan praten. „Wc hebben toen alle regis ters opengetrokken en over de prijs onderhandeld. We zouden naar een ander bedrijf gaan, of we zouden ze met korting afnemen. We heb ben er toen een doosje bij gekregen en hebben zelf maar voor de afwer king gezorgd. Bijschaven en schu ren. Dat was de beste oplossing. Anders moet je weer op zoek naar De verhuur van videobanden heeft altijd goed gelopen. Met name in het weekend kwamen de klanten van het hele eiland, vertelt Elly Westdorp. Het laatste halfjaar nam de vraag naar videobanden echter merkbaar af. Steeds meer mensen De Scherpenissenaar is nu nog bezig met een soortgelijk boekje van Poortvliet. De voorintekening daarvan liep stroef, maar nu is het zover dat het licht op groen staat om het uit te geven. „Zelf ken ik daar weinig mensen, dus het sa menstellen gaat niet zo gemakke lijk. Maar inmiddels heb ik de hulp gekregen van oud-jachtop zichter Toon de Wit en zijn vrouw. De Wit komt elke maan dag hier met foto's. Hij gaat er ook de boer mee op om informatie een ander bedrijf. En dat zou te veel tijd gaan kosten." Het was achteraf wel een goede leerschool, zegt Guequièrre. „We hadden vantevoren bij meerdere bedrijven langs moeten gaan om een vergelijking te kunnen maken. Nu waren we met het eerste bedrijf in zee gegaan." De studenten (8 jongens en 3 meis jes) deden de houders zelf in de doosjes en schreven er ook een vervingen de videorecorder door een dvd-speler. Die dvd (digital versatile disk) groeit dan ook al leen maar in populariteit. Inmid dels worden films nauwelijks nog op video uitgebracht. „En oude vi deo's worden op dvd uitge bracht", aldus mevrouw West dorp. Wekelijks koopt de videotheek nieuwe titels. Honder den dvd's staan er in de winkel. „We hebben het complete assorti ment, voor alle leeftijden." Omdat de uitleen goed blijft lopen, be sloot de familie Westdorp om de dvd te handhaven. Maar de video- te verzamelen." Door regelmatig boekjes over het dorp uit te geven, hoopt Kees Kleppe Scherpenisse op de kaart te houden. Zijn volgende project wordt een boek met veel meer tekst. Hij heeft een dorpsgeschie denis in gedachten. Met een be schrijving van de oudste historie, maar ook beelden van het dorpsle ven in de vorige eeuw. „Vanaf on- handleiding bij. De deurhouder is doorzichtig en van twee verzonken boorgaatjes voorzien. De naam Hold-it voor deurhouder vindt Eric wel toepasselijk. „Het spreekt meer aan dan een Nederlandse naam. Het drukt ook goed uit wat het doet. En hei moet ook een beetje jeugdig overkomen. Jong en fris." Guequièrre zegt uit zichzelf dat er ook een nadeel aan de deurhouder zit. Namelijk dat er krasjes op kun- banden gingen eruit. „Dan heb je ruimte in je winkel en ga je op zoek naar iets anders om die mee te vullen." Dat andere was gauw gevonden. Elly's man Dirk én haar zonen Barry en Martijn zijn namelijk fer vente vissers. Barry vist voor zijn beroep op een kotter, Dirk en Mar tijn zijn sportvissers bij De Zee baars. Zodoende viel het besluit om hengels en aanverwante arti kelen te gaan verkopen. „Gezien de liefhebberij van het vissen kun nen we de klanten ook deskundig adviseren." Met deze aanvulling geveer 1935, een soort vervolg van het boek dat Jobse heeft ge schreven." Kleppe trekt er met de cassetterecorder op uit om verha len vast te leggen. Ook vraagt hij mensen om zaken op papier te zet ten. „Verschillende mensen die hier vroeger gewoond hebben, zijn voor me aan het schrijven." Zon der hulp van anderen krijgt hij het niet voor elkaar, stelt de Scherpe nissenaar. Hij houdt zich ook aan bevolen voor bepaalde foto's: „Van een hooiberg bijvoorbeeld, nen komen. Hij hoopt dat ze er 500 kunnen verkopen. Dan zijn ze uit de kosten. De mini-onderneming probeert nu bedrijven te vinden die de deurhouders af wil nemen. De studenten denken aan doe-het-zelf- zaken, maar ook aan verzorgings huizen en kantoorgebouwen. „Als het goed loopt, dan maken we in juni/juli een doorstart of we verko pen de octrooi-aanvraag," aldus de jonge ondernemer. speelt de familie ook in op de ont wikkelingen, het nieuwe chalet park en de plannen rondom de wa tersport in Sint-Annaland. „Ook zal bij ons dagelijks vers zeeaas verkrijgbaar zijn." Door de veranderingen zijn de openingstijden voortaan aange past. Op zondag is de winkel voortaan gesloten. Op maandag, woensdag en donderdag kunnen de klanten van twee tot zes uur 's middags terecht, op vrijdag van twee tot acht uur en op zaterdag van tien tot acht uur. Theologische vorming. Op 5 maart is er in gebouw De Hoeksteen te Middelharnis van 9.30 tot 12.30 uur een open ochtend van de cursus theologische vorming. Deze drieja rige cursus die om de week wordt gegeven, is bedoeld voor vorming en toerusting. het maaien met de sikkel en het dorsen met de vlegel. Maar ook een foto van de autobus van de TAD/fa. Krijger zou ik graag heb ben." Hoewel er zoveel mogelijk historische feiten in het boek moe ten komen, wil Kleppe niet dat het allemaal droge kost wordt. „Er zijn genoeg verhalen met een hu moristisch tintje. Dat leest veel aangenamer." Kees Kleppe ver wacht nog minimaal twee jaar no dig te hebben om zijn boek te ma ken. Ik ben het volledig eens met TOF- voorzitter Brevet en huisarts Brus- sen uit Poortvliet dat een betere spreiding van de bevolkingsgroei in de gemeente Tholen nodig is. De cijfers over 2004 waren duidelijk: van de 289 inwoners die de ge meente er vorig jaar bijkreeg, waren er alleen in Tholen al 288. dus ei genlijk niets voor de andere woon kernen. Volgens het gemeentebe stuur moet Tholen als dragende kern 60% van de koop- en huurwo ningen krijgen en alle andere woon kernen 40%. Dit zou het beleid van de provincie Zeeland zijn en de ge meente volgt dat maar klakkeloos. Men mag zeer in twijfel trekken of er sprake is van een goede afspiege ling. De 60% in Tholen wordt wel gehaald, maar de 40% elders wordt nog niet voor de helft bereikt. Er zijn immers dorpen waar de afgelo pen jaren (vrijwel) niets is ge bouwd. Terugloop is het gevolg. Voor de leefbaarheid en behoud van voorzieningen is enige groei zeer gewenst, zeker voor de kleinere woonkernen. Teveel groei op één plaats ten koste van andere kernen kan niet zo doorgaan. Een betere spreiding van de woningbouw is noodzakelijk, anders gaat alle woongenot verloren. Een evenredige verdeling van bij voorbeeld 200 huurwoningen zou er zo uit kunnen zien: Tholen 30% of 60 huizen. Sint-Maartensdijk 18% is 36, Sint-Annaland 13% of 26, Oud-Vossemeer 8% of 16, Sint-Phi- lipsland en Anna Jacobapolder 10% of 20, Poortvliet, Scherpenisse en Stavenisse elk 7% of 14. Zo deelt elke plaats in de groei en dat is ze ker voor de kleinere plaatsen be langrijk om de voorzieningen te be houden. Uitgaande van 29.000-30.000 inwo ners in 2030 een vooruitblik naar de jaren 2025 tot 2030. Uitgaande van iets minder groei in Tholen en wat meer in de overige plaatsen kom ik aan het volgende: Tholen 8200- 8500 inwoners, Sint-Maartensdijk 4500-5000, Sint-Annaland 3500- 4000, Sint-Philipsland en Oud-Vos semeer elk 2700-3000, Stavenisse 1700-2100, Poortvliet en Scherpe- Het stuk kende een mysterieus begin. Omgeven door rook sloop een man in oosters kostuum over het toneel, die met een karateklap een stuk hout in tweeën sloeg. Sambal Bij was de naam van het restaurant van de fami lie Shi Ming: vader Ho, moeder Lu en dochter Mei (Pieter Roggeband, Rianne Abrahamse en Janita Kaas hoek). Beide dames spraken de hele tijd op een bijzonder hoge toon, waarbij moeder natuurlijk als een 'echte' chinees iedere r als een I uit sprak. Achter het restaurant werd door twee bijklussende bouwvakkers een aanbouw geplaatst: de slonzige Onsie (John Goedegebuure) en de keurige Gijsbert van Stralen (Warner Verboom). Mei en Gijsbert zijn ver liefd op elkaar, maar Ho Shi Ming had voor zijn dochter een rijke Chi nese jongeman op het oog om een he le restaurantketen op te zetten. Gijs- berts vader Frits (Han de Rooij), een Limburgse VVD-wethouder, zag een verbintenis met een buitenlandse fa milie evenmin zitten. Zijn vrouw Gea (Miranda Visser) en Mei's moeder dachten daar anders over. Dan was er nog de buurvrouw Roos (Renata Pot ter). die ongerust was dat Ho haar kat in de gerechten zou verwerken. Een meneer De Loper (Jaco Bolier) die als klant verscheen, ontpopte zich la ter als iemand van de smaakpolitie die de restauranthouder verdacht van handel in exotische dieren. Al met al genoeg ingrediënten voor de nodige hilarische momenten. Het werd op De werkgroep oecumenisch land bouwproject Tholen organiseert maandag in Oud-Vossemeer een the mabijeenkomst over de toekomst van de land- en tuinbouw. Voedsel is onze eerste levensbehoefte en de boeren zijn de producenten ervan. Er ligt vol doende in de schappen, maar de zor gen om voedselveiligheid en gezond heid nemen toe. Daarnaast zijn er andere problemen. Een groot deel van de boerengezinnen heeft een inkomen dat ligt onder het bestaansminimum, door oplopende kosten en dalende in komsten. Daarom wordt naarstig ge zocht naar neveninkomsten, en daar om ook houden er elke dag boeren mee op. Mét de boeren verdwijnt het sociale leven op het platteland, alsme de de zorg voor het cultuurlandschap. nisse elk 1800-2200 inwoners. Dit is een veel betere spreiding dan nu, waarbij alles ten voordele van Tho len is en ten koste gaat van de ande re plaatsen. Daar worden door de burgers ook allerlei lasten opge bracht. Verder las ik nog een opmerking van dhr. Troost uit Sint-Maartens dijk over het eventueel kiezen van een burgemeester in 2006. Dit heeft toch minstens 1 lid van het gemeen tebestuur aan het denken gezet. Veel burgemeesters zijn behoorlijk ze nuwachtig aan het worden. Als de gekozen burgemeester een verbete ring zou zijn,* is dat een winstpunt. Dan gaan we er alleen maar op vooruit. En het gaat om het welzijn van de gemeente Tholen en haar burgers in de toekomst. Poortvliet had het voor het zeggen en heeft zich inmiddels uitgesproken. Het is een goede zaak dat burgers zich laten horen en veel terechte wen sen zijn naar voren gebracht. Het ge meentebestuur toont zijn goede wil, maar in hoeverre heeft dit kembe- zoek volgens de nieuwe formule, die goed aansloeg met 120 belangstellen den, nu zin? Als straks het gemeente bestuur nu zegt: jammer, beste men sen, maar er is geen geld voor. Mogelijk voor herstel van dat stuk straat met gaten van 20 cm diep nog wel, maar dat duurt nog wel drie jaar. Nog even geduld. Als straks het nieu we gemeentehuis half 2007 klaar is, kost dat waarschijnlijk 20 miljoen euro. Ik vernam dat de kosten nu al rond de 16 miljoen euro bedragen. Wie weet, wil men er nog een ivoren toren van 10 miljoen euro op bou wen. Het klinkt vergezocht, maar te genwoordig hoeft men zich nergens meer over te verbazen. En aan allerlei broodnodige voorzieningen, dus ook in Poortvliet, wordt niets gedaan. Dat is de trieste realiteit. Het zijn hoog dravende woorden: Poortvliet heeft het voor het zeggen. Poortvliet heeft echter op zijn best zijn zegje mogen doen. Ik hoop dat het daadwerkelijk wat oplevert, inwoners van Poort vliet. want van alle mooie woorden raak je op den duur gedesillusio neerd. Ik hoop. dat het tot een beter welzijn van Poortvliet mag.leiden, want het is 2 voor 12. C. Kwaak, oud-inwoner Sint-Maartensdijk, Bergen op Zoom. een leuke manier gebracht. Oud-regisseur Piet Kuijper schreef het stuk speciaal voor de PJZ, terwijl Gert-Jan Boudeling en Hans Kosten de regie voerden. Zij verwerkten ver schillende grappige elementen. Zo leek wethouder Gijsbert van Stralen wel erg veel op het Kamerlid Geert Wilders, terwijl Onsie en de figuur Onslow uit de Engelse tv-comedy 'Schone schijn' elkaar evenmin wei nig ontliepen. En bij Ho Shi Ming denken sommigen eerder aan Viet nam (de leider Ho Tsji Min) dan aan China. De schrijver verblijft voor zijn werk in Jamaica, dus dat bemoeilijkte het contact. De laatste 10 tot 15 pagi na's leverde hij bovendien pas eind januari aan. Daarom werd er de laat ste weken twee keer per week gere peteerd om dat onder de knie te krij gen. De repetities begonnen eind oktober. De vaste stek Ons Dorpshuis was we gens renovatie niet beschikbaar, zo dat naar Haestinge werd uitgeweken. De groep gaat ook altijd een weekend in afzondering, dit keer naar de Ar dennen. Het resultaat mocht er in ie der geval zijn, kon het in groten geta le opgekomen publiek constateren. De PJZ voert een stuk altijd maar één keer op. „Het is echt leuk om te doen, maar wil je vaker spelen, dan moet je professioneler worden", zegt voor zitter André van Herk. Naast de kaartverkoop en verloting betaalt de PJZ de toneelavond uit de opbrengst van het jaarlijkse schuurfeest. Er is geen uitzicht op betere tijden, ook niet met het Europese hervor mingsbeleid. Nieuwe wet- en regelge ving bepaalt dat boeren de komende jaren inkomsten krijgen op basis van hun productie in de jaren 2000 t/m 2002. Er rijzen tal van vragen bij zo wel de boeren als de consumenten. Vragen met betrekking tot het behoud van boerenlandbouw en leefbaarheid, de verantwoordelijkheid van boeren en burgers, hoe gaan boeren om met hun gevoelens van machteloosheid, wat raakt burgers in het verhaal over de bestaanszekerheid van boerenge zinnen. Maar ook: wat staat kerkelijk meelevende mensen te doen. Over die vragen en mogelijke alternatieven wil de werkgroep in gesprek gaan met de belangstellende aanwezigen. Als spreker treedt Riky Schut-Hakvoort op. De bijeenkomst wordt gehouden in het verenigingsgebouw van de her vormde gemeente aan de Ring in Oud-Vossemeer en begint om half acht. Eén van de foto's in Kleppe's boekje toont bouwwerkzaamheden op het dak van bakkerij Anemaet in de Kerkstraat. De mannen zijn v.l.n.r. Kees Slager, Dig Anemaet, Arend Jansen, Piet van Driel en Henk Rijnberg. Steigers werden toen nog gemaakt door houten palen met touwen aan elkaar te binden. Achter Rijnberg is het huis zichtbaar van fotograaf Barend Verkerke, die ook een drukkerij had.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3