Raad vreest voor extra kosten van vernieuwde bibliotheek Vijftig recreanten gedoogvergunning Castria bevoordeeld bij maken woonvisie Vrienden van Ten Anker trakteren bij vijfde verjaardag ///fa HEIJNEN Steunpunt in Elenahof in Stavenisse wordt voorloper 'toverformule' Ronde ruimte Van Prinsterer Stankoverlast van varkens Zwanger i-2 Er komt een grote centrale bibliotheek in Tholen, maar wat er in de overige woonkernen overblijft of terugkomt is niet duidelijk. In Elenahof in Stavenisse wordt een proef gestart met het uitlenen en bestellen van boeken en ander informatiemateriaal. Vanaf 2007 is 550.000 euro subsidie beschikbaar om alle voorzieningen te bekosti gen, maar of het daarbij kan blijven is niet duidelijk. Een meerderheid van de raad is kritisch over het vernieu wingsproces, zo bleek dinsdagavond in de commissie sa menleving. De kosten blijven een onzekere factor. Eigen directie Permanent wonen niet meer toegestaan Vijftig eigenaren van een recreatiewoning hebben de ge meente Tholen om een persoonsgebonden gedoogbe- schikking gevraagd. Die toestemming van b. en w. maakt het mogelijk om permanent te wonen in het recreatiever blijf. In alle andere 218 recreatiewoningen mag dat niet. Ook de 50 mogen de beschikking na hun overlijden of verkoop niet overdragen aan kinderen of derden, zodat op termijn het onmogelijk wordt om recreatiewoningen per manent te bewonen. B. en w. spreken over een ommekeer. Kritiek W. Mol (CU) op woningstichting Castria Wonen wordt bevoordeeld bij het samenstellen van de gemeentelijke woonvisie. Dat stelde W. Mol (CU) maandagavond in de commissie ruimte. En in de kleine woonkernen zouden meer woningen kunnen wor den gebouwd. Dat mag ten koste gaan van Tholen-stad, zei J. van de Donker (VVD) Er moet een beleidsmede werker volkshuisvesting komen om het nieuwe woonbe leid handen en voeten te geven. Deze week Parkeren blijft probleem in Tholen 'Gemeente neemt zaak chaletparc nu wel ernstig' Donderdag 3 maart 2005 61e jaargang no. 15 De bewoners van Ten Anker, De Poorthove, Maartenshof en De Roze- boom zijn dinsdagmorgen getrakteerd op koffie met gebak. Het perso neel en de vrijwilligers kregen een balpen. Op die manier bracht de stich ting Vrienden van Ten Anker het vijfjarig bestaan onder de aandacht. „We willen meer bekendheid geven aan wat we doen", vertelt voorzitter Arianne Hogendoorn. OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zie consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-T ECHNOLOCIE HERELSESIRAAT 121 HEERIE 0i65 }04050 De vernieuwing van de bibliotheek kan ook gevolgen hebben voor de vestiging aan de Markt in Sint-Maartensdijk. Voor de zomer zal er meer duidelijk- van de bibliotheek. De gemeente heid moeten komen over de toe komst van de bieb. Een adviesbureau gaat voor die tijd een plan van aan pak opstellen. Daarvoor is ruim 11.781 euro uitgetrokken. Volgens wethouder M. Velthuis zal er snel een oplossing moeten komen om mee te kunnen doen in de nieuwe school van het Markiezaatcollege die het ROC in Tholen gaat bouwen. Volgende maand zal daar meer over bekend worden: „De bouw zit in een strak tempo. In mei of juni moeten we er over kunnen beslissen." De Thoolse bieb is één van de zes bi bliotheken in de Oosterschelderegio die voor 1 januari 2007 bestuurlijk gaan fuseren en werken aan het tot standkomen van een zogeheten ba sisbibliotheek. Het is de bedoeling dat de gemeenten bevoegd blijven om te beslissen over hun eigen bibli otheekvoorzieningen. Die basisbibli otheek, een moderne en gecertifi ceerde vestiging, moet gevormd worden uit een bestaande. De gemeente stuurt deze bibliotheek aan om ervoor te zorgen dat de inwo ners toegang hebben tot de diensten werkt mee aan een beleidsvisie voor de regio Oosterschelde. Er wordt vanuit gegaan dat de 550.000 euro die in 2007 beschikbaar is .uitslui tend gebruikt wordt voor de eigen Thoolse bibliotheekvoorzieningen. De provincie stelt geld beschikbaar voor de vernieuwing tussen nu en 2007. Voor onze gemeente is dat 82 eurocent per inwoner ofwel 19.996 euro. Van die 82 cent wordt 57 cent gebruikt voor de regio en 25 cent voor het vernieuwen van het lokale bibliotheekbeleid. De meerderheid van de raad kijkt kri tisch naar de vernieuwing. Fractie voorzitter P. van Belzen (CU) ziet naast de brede school een brede bibli otheek ontstaan. Naast lectuur (het le nen van boeken) moeten bezoekers straks ook computers kunnen raad plegen om aan informatie te komen en komt er aandacht voor informatie technologie. Volgens Van Belzen is er nu geld om het vernieuwen gestalte te geven, maar blijft ongewis wat de kosten na de vernieuwing zullen zijn. Hij schetste het beeld van een centra le bibliotheek met een 'toverformu le', namelijk met de mogelijkheid om in alle woonkernen boeken te blijven lenen of te bestellen. „Dat mag niet tot financiële verrassingen leiden." Van Belzen vroeg zich ook af wat de gevolgen zijn als Tholen niet mee doet aan de vernieuwing. „Kunnen we dan blijven bestaan?" Hij is ook bang dat er met de basisbibliotheek een nieuwe bestuurslaag komt met een eigen directie. Volgens Van Belzen staat nergens ge schreven dat het een verplichting is. Alleen als de bibliotheek een certifi caat wil voeren. „Of we dan nog be staansrecht hebben, weet ik ook niet," zo antwoordde hij op een vraag van J.J. van 't Hof (ABT). Ook het CDA was kritisch. M. Lig- tendag-Quist sloot zich volledig aan bij de woorden van haar buurman. Datzelfde gold voor M.J. Klippel van de SGP. Ook hij zei beducht te zijn voor de periode na 2007. „Daarna missen we beleid." Hij was ook be nieuwd hoe het regionale bestuur moet worden bekostigd. Dat moet volgens Klippel geen open eind wor den. Bovendien komt het volgens Klippel nogal ambitieus over. „Is er wel zoveel behoefte aan bij de bur ger? En hoe gaat dat verrekend wor den, via de gemeentelijke heffingen of via de gebruiker? Het is moeilijk in te schatten wat de gevolgen zijn. Wij pleiten voor een sobere en be taalbare aanpak." Klippel ziet het bibliotheekjaar 2007 met zorg tegemoet. „Wat doet het plan over twee jaar? Help. We hebben die ervaring al gehad bij de Thoolse bieb. We konden niet uit voeren wat we wilden." Volgens E. Bastianen (PvdA) is de fusie echter noodzakelijk. Ze wees erop dat de raad zich al heeft uitge sproken over een gecertificeerde bieb. „Daar kunnen we niet onder uit en de 550.000 euro is ook afge sproken. En we kunnen ook niet uit onder een hoofdvestiging en voor zieningen in de andere woonkernen. Maar hoe weten we niet." Van Belzen was er niet gerust op. „De provincie stuurt wel vaker wat aan. Na een paar jaar is er geen geld meer." Bastianen zei die angst te kunnen begrijpen. Ze vond dat er garanties gegeven moeten worden. Velthuis lichtte toe dat de bestuurlij ke vernieuwing niks extra's mag kosten. Dat was door deelnemende wethouders afgesproken. Ook het biebbestuur wordt gehouden aan de afspraken die in een convenant zijn opgetekend. De samenwerking moet volgens haar efficiënter wer ken mogelijk maken. „En het is niet de bedoeling dat er een nieuwe be stuurslaag of directie komt. We wil len juist een plattere organisatie." Klippel was er niet gerust op. „Er is vanaf 2007 550.000 euro beschik baar voor de eigen bieb, maar wie betaalt dan het regionale beleid." Volgens Van 't Hof is het aan de raad hoe het er uit komt te zien. En is het de provincie die de nieuwe ontwikkeling in gang zet. „Moeten we er een zak geld aan hangen of gaan we saneren in de kosten?" ZIE VERDER PAGINA 9 Het gemeentebestuur heeft 268 eige- woning als hoofdwoonverblijf, onge- naren van vakantiewoningen op het eiland Tholen aangeschreven. De grootste concentratie staat in Stave nisse: 116 op bungalowpark Oud Kempen. En aan dc Dijkweg en Scheldseweg in Stavenisse slaan nog eens 34 recreatiewoningen, op park Aan de Oever naast camping Stave nisse. Op camping de Pluimpot in Scherpenisse staan 47 vakantiewonin gen, op camping Gorishoek 16. Cam ping de Striene aan de Van der Slikke- weg in Poortvliet telt 49 recreatieverblijven, veelal van Belgi sche eigenaren. Buiten kampeerterrei nen staan er nog 6 vakantiewoningen aan de Provincialeweg in Sint-Maar tensdijk, de Zeedijk te Oud-Vosse- mecr, de Scharrcweg te Sint-Philips- land en de Buurtweg te Stavenisse. Het rijk heeft in navolging van de No ta Ruimte het beleid ten aanzien van permanente bewoning van recreatie woningen bekend gemaakt. In de be stemmingsplannen is dat niet toege staan, maar in de praktijk komt het veel voor. De minister van Vrom wil op zo kort mogelijke termijn duide lijkheid. Wie een recreatiewoning voor 31 oktober 2003 in bezit had en die onrechtmatig permanent bewoont, kan een gedoogbeschikking krijgen. Voor alle situaties van onrechtmatige bewoning die na die datum zijn ont staan, dient de gemeente terstond handhavend op te treden. Onder per manente bewoning verstaat de ge meente het gebruik van de recreatie- acht het aantal overnachtingen per jaar. Het handhavingsbeleid zal een ommekeer teweeg brengen in het on juiste gebruik van recreatiewoningen om daarmee de recreatieve functie van recreatiewoningen te waarborgen, stellen b. en w. van Tholen. De gedoogbeschikking is persoonsge bonden, gerelateerd aan het object en niet overdraagbaar. De beschikking vervalt bij verhuizing of overlijden. Het huis waarvoor de gedoogbeschik king wordt gevraagd, moet wel vol doen aan de eisen van het Bouwbe sluit. Bij de nieuwe recreatie woningen Aan de Oever te Stavenisse zal dat zeker het geval zijn, maar bij oude recreatieverblijven op de Striene bij Strijenham zal dat de vraag zijn. Het kan zijn. dat er aanpassingen van bouwtechnische aard nodig zijn, o.a. ten aanzien van beluchting. Ook moe ten de huizen aan de milieuwetgeving voldoen. De geluidsbelasting op de naar de weg gekeerde gevel mag niet meer dan de toegestane 50 dBA be dragen. De aanvragers van een ge doogbeschikking moeten onomstote lijk kunnen aantonen dat zij voor 31 oktober 2003 eigenaar waren. Zij moeten ook ingeschreven staan bij het bevolkingsregister. Zo niet, dan kan de belastingaangifte als bewijs die nen. De verzoeken voor een gedoogbe schikking moesten voor 1 maart bin nen zijn bij de gemeente Tholen. Dinsdag waren er zo'n 50 ontvangen. De fracties bespraken in hoofdlijnen le projectontwikkelaars is. Om de het woonbeleid dat de gemeente moet gaan voeren. Er moet een visie worden opgesteld. Dat wordt door een extern bureau gedaan. Daar is 35.000 euro voor uitgetrokken. Ge keken moet worden naar de woning behoefte, de voorraad en de moge lijkheden om te bouwen. Het is de bedoeling dat er verschillende 'marktpartijen' bij betrokken wor den. De grootste is Castria Wonen. Voor de meeste fracties sprak het vanzelf dat de woningstichting meedoet, maar voor Mol niet. Hij stelde dat Castria een van de ve- concurrentie te vergroten zouden er meerdere corporaties mee moeten kunnen denken over het wonen op Tholen in de toekomst. „Castria wordt bevoordeeld. Het is ook een ontwikkelaar. Meer niet. Bovendien krijgt de stichting geld van de over heid." Mol had ook kritiek op andere voor nemens van het college. Een extern bureau de opdracht geven is volgens hem niet nodig. Het duurt volgens hem allemaal te lang. ZIF. VERDER PAGINA 11 Eric Guequièrre bedenkt oplossing tegen dichtslaande deuren Kees Kleppe wil met zijn boekjes het verleden van Scherpenisse levend houden Secretaris Heijbroek tevreden met aankoop schilderij voor Wolter EN VERDER... ABT ongerust in kosten gemeentehuis Thoolse invloed zal afnemen in kleinere provinciale staten WERKEN IS EEN VORM VAN ZENUWACHTIGHEID Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De welstandscommissie gaf donder dagochtend een positief advies voor de uitbreiding van dc Groen van Prinstererschool in Scherpenisse. Ze had geen enkel probleem met de schets die was ingediend door Ar- chitekten Roos en Ros, de ontwer per van het bestaande scholencom plex aan de Watertorenstraat. De uitbreiding van hel complex vindt aan de noordkant plaats. Het bestaat uit twee extra ruimtes. Op vallend is dc ronde vorm van een van deze ruimtes. Architect J. Roe- lofs van de commissie noemde het een gemetseld bastion. Het verwon derde de commissie wel dat de aan bouw iets lager wordt dan het be staande gebouw. Roelofs: „Van dc ronde vorm ver wacht je eigenlijk iets speciaals. En dat het juist hoger zou zijn. Maar hier wordt het gebruikt als beëindi ging van het gebouw." Het parkeerprobleem aan de Een- drachtsweg in Tholen is na het ver trek van Cl000 naar de Postweg niet opgelost. Dc hoop daarop is ijdel, zei wethouder F.J. Goossen maan dagavond in de commissie ruimte. Hij beantwoordde een vraag van SGP'er Chr. Koopman. Die wilde weten of er nog sprake is van par keeroverlast. De supermarkt vertrok er drie maanden geleden. Goossen: „We weten van de problemen. We voeren gedurende een half jaar tel lingen uit. Het probleem is niet op gelost." Bestuursrechter mr. G.J.A. van Unnik heeft 'thans de overtuiging dat de ge meente zijn taak om handhavend op te treden tegen overtredingen van het be stemmingsplan ernstig neemt.' Dat staat in het nu bekend geworden schriftelijke vonnis van het kort ge ding dat maandag 7 februari was aan gespannen door PM. Scherpenisse te gen de gemeente Tholen. De rechter is het inhoudelijk met Peter Scherpenisse eens, dat er op het chaletparc 'illegale activiteiten' gebeurd zijn. Zo deelt hij het oordeel dat de bouw van het chalet van R.J. Pommee onrechtmatig was. Dat chalet is 2 februari geplaatst op de Krabbenkrcek, terwijl de vergunning bij een eerder kort geding op 13 janu ari was geschorst. „Dc plaatsing was een illegale bouwactiviteit waartegen de gemeente had behoren op te treden. De bouw van het chalet was onrecht matig." De bestuursrechter is het ook met Scherpenisse eens, dat tegen de grondwerkzaamheden voor de uitbrei ding van het park in Sint-Annaland opgetreden had moeten worden. „De gemeente heeft een speciale projectlei der aangesteld waardoor ze direct zou kunnen handelen." Scherpenisse had van de gemeente bij het chalet binnen enkele uren actie gevraagd en bij de uitbreiding een termijn van 1 dag ge noemd. De rechter is vooralsnog van oordeel dat de omstandigheden in bei de situaties niet zodanig spoedeisend waren, dat de gemeente binnen de door Scherpenisse genoemde termij nen moest beslissen. „Er is dus geen sprake van niet tijdig beslissen op de twee aanvragen om bestuursdwang", aldus mr. Van Unnik, die daarom de verzoeken van Scherpenisse niet ont vankelijk verklaarde. De wederrechte lijke bouw heeft volgens de rechter geen onomkeerbare situatie in het le ven geroepen. De gemeente moet rechtstreeks me dewerking vragen aan varkenshou ders om stankoverlast te verminde ren. Dat zei W. Mol (CU) in de commissie ruimte. De gemeente kan nu niet veel uitrichten omdat de vee houders voor hun stallen over een milieuvergunning voor een groen- label stal beschikken. „Daar kunnen we niks aan versteken of versnijden. Dat vind ik erg," zei wethouder W.C. van Kempen. Ze persoonlijk benaderen kan volgens Mol helpen. zijn is vooruit zien! KRAAMZORC^^1ENTADMINISTRATIE txvt" be^evttr! Schrijf je in voor kraamzorg via: Te): 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Advertentie I.M. Courant Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De stichting heeft als doel een bijdrage te leveren aan het welzijn van de bewoners en medewerkers. Niet alleen van Ten Anker, maar ook van de drie Thoolse woonzorgcen tra die onder de SVRZ vallen. De naam is dus eigenlijk wat misleidend. Wat de stich ting doet, is vooral zaken aanschaffen die niet - of niet helemaal - in de verpleeg- of verzorgingsprijs doorberekend kunnen worden. „Een dergelijke stichting is wettelijk verplicht", legt Hogendoorn uit. „Het is belangrijk, dat geregeld wordt dat er niet aller lei potjes ontstaan op afdelingen." Ze somt op wat er de afgelopen jaren zoal is aangeschaft: een logeerbed voor als er eens een familielid wil blijven slapen in het zorgcentrum, een elektronisch bingospel, hulp middelen om steunkousen aan te trekken, kussens voor tuinstoelen. In verband met het kleinschaliger aanbieden van zorg op de afdelingen van Ten Anker is serviesgoed en ta fellinnen aangeschaft. De stichting is afhankelijk van giften. Mensen kunnen voor 11,35 euro per jaar dona teur worden (er zijn er nu een 25-tal). Ze kunnen zich aanmelden in Ten Anker. „En het gebeurt regelmatig dat familieleden van bewoners iets willen geven. Om hun waarde ring te uiten, een stukje dankbaarheid." Ook dat geld komt bij de Vrienden terecht. Om goed over een zinvolle besteding te kunnen praten, zitten in het stichtingsbestuur zowel familieleden van bewoners, als personeelsleden en vrijwilligers. Het bestuur van de Vrienden van Ten Anker telt zes leden, v.l.n.r. Gerda v.d. Graaff, Corrie Schot, Kees Rijnberg, Arianne Hogendoorn, Rien Boomsluiter en Ella Hage. Het enige nieuwsblad voor de strèek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1