Uitbreiding mogelijk van de akkerranden Bekendmaking ABT ongerust in kosten gemeentehuis Bus kantelt, bestuurder niet te vinden Roepduif broedt in bloembak Bijenvolk vernield door omzagen boom Buitendienst in wijkploegen Scherpenisse Scherpenisse in beeld deel 2 Poortvliet in beeld Kleppe uitgeverij, boekbinderij, lijstenmakerij fotoartikelen Rijkswaterstaat Donderdag 3 maart 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Te vroeg afgesloten geldleningen en iet ABT wil in 2006 geen verkiezingsthema maken van het nieuwe gemeentehuis, maar dan moet er wel een aantal kwesties rond de financiering duidelijk gemaakt worden door b. en w. Zo wil fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne we ten wat de te vroeg afgesloten geldleningen kosten. Computers Esther den Engelsman wint wisselbeker Hulpdiensten en politie gaan over op C2000-systeem Velthuis in bestuur CPA-Zeeland Bestelbon Woensdagavond informatie agrarisch natuurbeheer De stichting agrarisch natuur- en landschapsbeheer Tholen (Sanelt) organiseert woensdag 9 maart om half acht een informatiebijeen komst over verdere uitbreiding van het agrarisch natuurbeheer. Belangstellenden zijn welkom bij J. van Vossen aan de F.M. Boog- aardweg 19 in Sint-Annaland. De subsidie per hectare bedraagt 2445,88 euro. Vanaf 1 april 2002 liggen er al akkerranden voor een periode van zes jaar. Naast de reeds aanwezige bloemrijke akkeranden op Tholen ligt voor de landbouw de mogelijkheid open om het agrarisch natuurbeheer verder uit te breiden. De provincie Zeeland schept voor boeren de mogelijkheid om hun wei landen, maar ook dijken, hiervoor geschikt te maken. Hier staat een re delijke financiële vergoeding tegen over die het extra aantrekkelijk maakt de landbouwgebieden een meer natuurlijker functie te geven. Tot voor kort bestonden er voor het aanwenden van grasland en dijken tot agrarisch natuurbeheer zoge naamde begrensgebieden, zodat niet ieder perceel voor deze regeling in aanmerking kwam. Nu in Zeeland gebleken is dat het beoogde areaal nog niet voor de helft is gerealiseerd (400 ha in heel Zeeland i.p.v. de be oogde 900 ha), heeft men besloten de regeling te versoepelen door meer percelen toe te laten. Om in de toekomst in aanmerking te kunnen komen voor agrarisch natuurbeheer dienen de grondeigenaren deze per celen aan te melden. Deze worden dan opgenomen in de nieuwe be grensgebieden en daarvoor kunnen vervolgens, wanneer de regelingen van toepassing worden, beheers overeenkomsten afgesloten worden. De Stichting Agrarisch Natuur En Landschapsbeheer Tholen (Sanelt), verantwoordelijk voor de vele kilo meters bloemrijke akkerranden, zet zich wederom in om de boeren te helpen met het realiseren van deze vorm van beheer. Geïnteresseerde grondeigenaren kunnen zich aanmelden bij J. van Vossen, tel. 657004. Deze draagt er dan zorg voor dat de percelen wor den aangemeld voor de nieuwe be grensgebieden. Percelen die voor deze regeling in aanmerking komen zijn b.v. dijken en bestaande weilan den. Er zijn verschillende beheers- pakketten mogelijk. De opgave moet uiterlijk 10 maart a.s. binnen zijn. Binnenkort komen de bestaande deelnemers van het bloemrijke ak- kerrandenbeheer bijeen om te pra ten over de gesteldheid van de ran den. Vele randen zijn aan het vergrassen waardoor met name het uiterlijk minder fraai wordt. Naast een verrijking van de natuur wil het oog ook wat. Tenslotte was één van de motivaties voor aanleg van deze akkerranden het agro-toerisme. Het lijkt dan ook onvermijdelijk dat er enkele randen zullen worden overgezaaid. Daarmee verdwijnen tegelijk enkele lastige aanwezige onkruiden, waaronder de brandne tel, distel en kleefkruid. Die moge lijkheid wordt de deelnemers n.l. ook geboden. Tussen 1 maart en 1 april mogen de randen worden be werkt om de functionaliteit te hand haven. VERVOLG VAN VOORl'AGINA En er kan gebruik gemaakt worden van de visies die in andere gemeen ten al zijn gemaakt. De opvolger van A.L. Piet stond be trekkelijk alleen in zijn kritiek. Steun kreeg hij niet van de andere fracties. Volgens P.W.J. Hoek (SGP) is Castria juist nodig omdat de cor poratie over veel 'marktkennis' be schikt. „Het is volstrekt logisch dal Castria aan tafel zit." Wethouder W.C. van Kempen was het ook niet met hem eens. Volgens de wethouder geeft het geen pas om visies van andere gemeenten over te nemen. Het gaat er juist om een ei gen beleid te ontwikkelen, zo zej hij. Van den Donker brak een lans voor meer woningbouw in de kleinere woonkernen. Vooral in Poortvliet en Sint-Maartensdijk wordt daar om gevraagd, zo zei hij. Dat mag voor de D66-er ten koste gaan van de groei in Tholen-stad. Het zou de leefbaarheid van de kleinere dorpen ten goede komen, zo stelde hij. Er moet meer kunnen dan alleen bouwen voor 'natuurlijke aanwas.' Volgens Van den Donker mag het inwonertal van de hele gemeente groeien naar meer dan 30.000 inwo ners. „Dat is beter om als bestuur de financiële lasten te dragen." door C.M. Kleppe De inhoud van het boekje is van geheel nieuw fotomateriaal. Deel 1 Scherpenisse in beeld nog beperkt voorradig. -ft Prijs 19,95 Prijs 17,95 Bij voldoende intekening zal D.V. bij ons verschijnen: Voor het bepalen van de juiste oplage vragen wij onderstaande bon in te vul len. U kunt ook telefonisch of per E-mail bestellen. Hoge Markt 5, 4694 CE Scherpenisse, tel. 0166-6671 60 (ook 's avonds) E-mail: ckleppe@zeelandnet.nl Aan de Nieuwlandsekruisweg bij Tholen zijn vrijdag enkele bomen van het waterschap omgezaagd. Daaronder een hol exemplaar met een bijenvolk erin. Mevrouw Ver kamman, die er vlakbij woont, be treurt het omzagen. „Ik heb de mannen tevoren gewaarschuwd. Maar ze lachten wat, hebben de boom gewoon geveld en zó laten liggen." De Thoolse ging regelma tig een kijkje nemen. „Het was een prachtig gezicht, het aan en af vlie gen van de bijen. Bovendien zag je de honingraten zó zitten." Het bij- venvolk huisde al een paar jaren achtereen in de holle boom. Zater dag belde mevrouw Verkamman imker Theo Hermans uit Roosen daal en die laadde het stuk boom op een vrachtwagentje. „De ho ning droop er zo uit." Hermaas hoopt dat hij het bijenvolk kan redden, maar weet nu al dat een groot gedeelte het niet heeft over leefd. Hij begrijpt niet dat de boom zomaar is omgezaagd, want bijen zijn een beschermde dier soort. „Er is dwars door het nest heen gezaagd. Bijen kunnen geen kou hebben en zitten daarom 's winters op één kluit. En het heeft 's nachts enkele graden gevroren, dus een deel ervan heeft het niet overleefd." De Roosendaler heeft de onderkant van het stuk boom dicht gemaakt en het vervolgens in zijn tuin gezet. Nu is het afwachten wat er van de bijen wordt. „Als je ze in de winter stoort, dan ontstaat er paniek en gaan ze door elkaar vliegen. Het is ook de vraag of de koningin er nog bij zit." Alleen als dat het geval is, zal het bijenvolk het redden. Het omzagen van een holle boom bij Tholen verstoorde een bijenvolk. Ministerie van Verkeer en Waterstaat Wet verontreiniging oppervlaktewateren Ontwerpbesluit inzake een aan vraag van Gemeente Tholen voor het op de Oosterschelde storten van baggerspecie afkomstig uit de haven te Sint-Annaland De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat maakt ter voldoening aan de Algemene wet bestuursrecht het volgende bekend. Bij brief van 23 december 2004 is van Gemeente Tholen een aanvraag om een vergunning ingevolge de Wet verontreiniging oppervlaktewateren (Wvo) ontvangen. Het betreft het eenmalig op de Oosterschelde storten van circa 11.000 m3 baggerspecie, afkomstig uit de haven te Sint-Annaland. Het voornemen bestaat om, onder het stellen van voorschriften, hiervoor vergunning te verlenen. Terinzagelegging De aanvraag, alsmede het ontwerp en andere van belang zijnde stukken liggen vanaf 4 maart 2005 tot en met de termijn waarbinnen tegen het besluit op de aanvraag beroep kan worden ingesteld ter inzage op de volgende adressen en tijdstippen: 1Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Poelen- daelesingel 18 te Middelburg, op vooraf gaande afspraak (tel. 0118 - 62 24 28), op werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur; 2. Gemeentehuis van Tholen, Markt 1 -5 te St. Maartensdijk, op werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur en op maandag van 17.00 uur tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te St. Maartensdijk. Bedenkingen Eenieder kan tot en met 1 april 2005 schriftelijk bedenkingen inbrengen bij de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswater staat in de directie Zeeland, Postbus 5014, 4330 KA Middelburg. Degene die bedenkingen inbrengt, kan gelijk tijdig en bij aparte brief verzoeken zijn/haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien u telefonisch (0118 - 62 24 28) bij voor keur vóór 25 maart 2005 daarom verzoekt, zal op een nog nader te bepalen tijdstip de gelegenheid worden geboden om over het ontwerp van gedachten te wisselen. Tijdens deze bijeenkomst, waarvoor de aan vrager wordt uitgenodigd, wordt u in de gelegenheid gesteld mondelinge bedenkingen in te brengen. Middelburg, 3 maart 2005. De Minister van Verkeer en Waterstaat, namens deze, de hoofdingenieur-directeur. drs. J.H.G. Jacobs „De leningen voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis zijn aan de vroege kant gesloten. Dat levert een (grote) verliespost op. waarhij we niet voor onze verantwoordelijk heid weglopen. Graag zien wij een berekening van de kosten die het gevolg zijn van deze (achteraf) ver keerde beslissing van de raad. Aan de hand van deze berekeningen wil len wij een fundamentele discussie voeren of we deze extra kosten bij de bouw van het gemeentehuis die nen op te tellen en dus gaan aflos sen over 40 jaar of direct ten laste van de lopende jaarrekening moe ten brengen. Het gaat ons hier voor al om het verschil in de door de ge meente betaalde rente voor de lening en de dagrente die we krij gen op de depositorekening. Het geleende geld is daadwerkelijk pas nodig op het moment dat we meer dan 4 miljoen euro (de eigen reser ve) hebben geïnvesteerd in het nieuwe gemeentehuis." ABT wil met spoed antwoord van b. en w. omdat de discussie niet na de kadernota 2006 in juni. moet worden gevoerd. De fractie wil ook weten, wat het juiste saldo is van alle reserves voor het gemeente huis. Per fonds wil ABT de stand weten. Algemeen Belang Tholen stelt de schriftelijke vragen aan b. en w. naar aanleiding van het nader bestu deren van de begroting 2005. Zo is de partij benieuwd naar de exploita tiekosten van het nieuwe gemeente huis. De kosten van de reserves worden nu niet meeberekend door het college en daarbij gaat het om 4 miljoen euro reserve en 1,8 miljoen euro verkoop gemeentehuis Sint- Maartensdijk. totaal dus 5,8 miljoen euro. ABT wil hierop de visie van b. en w. Ook wijst de fractie op het onjuist afschrijven van ict-apparatuur en in ventaris. Volgens informatie elders rekent de overheid dat ongeveer 10% van het stichtingsbedrag wordt toegerekend aan automatisering als computers en inventaris. Dit komt neer op 1,5 miljoen euro. Voor in ventaris geldt een afschrijvingster mijn van 7 jaar en voor computers bij de overheid veelal niet meer dan 3 jaar. Die kortere afschrijvingster mijnen brengen extra kosten met zich mee, die ABT niet in de bere kening van b. en w. terug kan vin den. Boulogne wil hierop de visie van b. en w. met mogelijk bereke ning van de extra kosten. Volgens ABT is het boekhoudkun dig ook verstandig om van de geïn vesteerde reserve ook rente te bere kenen en ten laste te brengen van de jaarrekening. „Het is onze wens om in de resterende periode van het col lege en de raad duidelijkheid te ver schaffen en - indien nodig - orde op zaken te stellen", aldus Boulogne. Het ongeval vond plaats op de T-kruising van de Oudelandseweg en de Provincialeweg bij de molen van Robbe in Sint-Maartensdijk. „Een vervelend incident," zo typeert brand weercommandant L. Havermans van de Thoolse brandweer het ongeval zaterdagoch tend bij Sint-Maartensdijk waarbij een bestel bus kantelde en de bestuurder niet te vinden was. Het eenzijdig ongeval vond plaats rond half acht. De 30-jarige bestuurder uit Sint- Maartensdijk kwam over de Oudelandseweg vanuit de richting Sint-Annaland om naar de smalstad te gaan. Bij het naderen van de T- splitsing raakte de bestuurder volgens de poli tie in een slip. De bestelwagen reed rechtdoor over de Provincialeweg de berm in en miste op enkele centimeters het schrikhek. De bus kan telde en kwam op de zijkant terecht in het riet op het talud van de watergang. Een voorbijganger die op de fiets onderweg was naar het dorp, merkte de grijze wagen op en sloeg alarm. De bestelbus was verlaten. De politie - die pas na negen uur aanwezig was - vroeg de ambulancedienst uit te rukken. Maar het personeel kon niet vaststellen of de bestuurder onder de auto was terechtgekomen. De hulpverleners van de dienst riep de blus- groep op die om zeven over half negen werd ge alarmeerd. De brandweer trok de bus verder op de kant om te kijken of er iemand onder lag. Twee brandweermannen gingen met waadpakken op onderzoek uit maar vonden niemand. De bus werd met een touw aan de lantaarnpaal vastgezet. Havermans: „We hebben alles geïnspecteerd om te kijken of er geen slachtoffer was. De deuren en ramen waren gesloten, maar we hebben toch alles afgelopen om er zeker van te zijn dat er niemand onder lag. Stel je voor dat er wel iemand onder had gelegen. Het was een vervelend incident, een bestuurder die zijn au to zo achterlaat. Je laat toch mensen uitrukken voor iets dat niet nodig blijkt. Ook de voorbij ganger is er behoorlijk van geschrokken. De politie wist de bestuurder van het voertuig te vinden. Het verkeer ondervond geen overlast van het ongeval. Er hoefde slechts een rijbaan afgeslo ten te worden. Verkeer komend uit de richting Stavenisse werd via de Oudelandseweg en Ho- geweg richting Sint-Maartensdijk geleid. De meteorologische lente is dinsdag begonnen, vertelde onze Thoolse weervrouw Marjon de Hond ons deze week op televisie. Het lijkt alsof koning winter daarop gewacht heeft, want sindsdien hebben we sneeuw. Maar in de voorgaande weken lag de temperatuur regelmatig hoger dan normaal. Overal waren al bloeiende voorjaarsbloemen te zien. De natuur lijkt van slag. Dat bleek ook in de Dalemsestraat in Tholen, waar een roepduif nu al een nestje heeft gebouwd en daarin twee eitjes gelegd. Het beestje koos daan'oor een plantenbak uit boven een raam van de familie De Graaf. In het middelste van drie bloempotjes, waarin de viooltjes plat lagen door de nachtvorst, bouwde de duif haar nestje. Ze zit er nu regelmatig op haar eitjes, ruim twee maanden eerder dan we dat van vogels eigenlijk gewend zijn. Esther den Engelsman uit Sint-An naland heeft op het tafeltennistoer nooi voor Rabobank-medewerkers in de Wellevaete definitief de wis selbeker gewonnen. Daarmee moet organisator Smash '76 geld reserve ren voor een nieuwe trofee. Marjan Verhoef werd tweede, Adriënne Matthijssen kreeg de aanmoedi gingsprijs. Bij de heren won routi nier Piet van Dijke uit Sint-Anna land omdat titelverdediger Eric de De politie en de hulpdiensten in Zeeland nemen dit jaar het nieuwe communicatienetwerk C2000 in gebruik. In de gezamenlijke meld kamer zijn vorige week de radio- bediensystemen en de bijbehoren de software geïnstalleerd. Voor zowel politie, brandweerkorpsen als ambulancediensten zijn nieu we mobilofoons, portofoons en alarmontvangers aangeschaft. Via het nieuwe systeem kunnen de diensten onderling met elkaar communiceren, waardoor hulpver lening efficiënter kan verlopen. De brandweer gaat op de plek van een incident uiterlijk in april met het nieuwe systeem werken, de Wethouder M.A.E. Velthuis gaat de gemeente vertegenwoordigen in het algemeen bestuur van de gemeen schappelijke regeling centrale post ambulancevervoer Zeeland. Wet- Ruiter verhinderd was. Jurgen Cla- rijs werd tweede. Nantko Ruiter uit Tholen won de verliezersronde voor Johan Moerland. De aanmoedi gingsprijs ging naar Cornee Kalker. Met 30 deelnemers waren er meer bank-tafeltennissers dan ooit. Voor de jeugd van de personeelsleden was een vijfkamp georganiseerd. Nico Hage uit Poortvliet kaapte de eerste prijs weg voor Petriek Vroeg- op uit Sint-Annaland. communicatie met andere brand weereenheden in de regio én met de meldkamer zal uiterlijk in sep tember via C2000 verlopen. Het zelfde geldt voor de ambulances. De politie schakelt in de week van 11 april over. Naast C2000 wordt in juni een nieuw netwerk voor de alarmering in gebruik genomen, P2000. De verwachting is dat daarmee tijd winst geboekt wordt bij het alar meren van de brandweer. Alle cen tralisten van de meldkamer hebben inmiddels hun eerste op leiding gehad, nu volgen nog de eindgebruikers. Het gaat om meer dan 2100 medewerkers. De onderlinge communicatie via C2000 kan niet meer met een scanner afgeluisterd worden. Be richten die via P2000 naar de alar montvangers worden gestuurd nog wél. houder F.J. Goossen wordt haar plaatsvervanger. Vanaf 2004 is de gemeente toegetreden tot de ge meenschappelijke regeling, maar er was nog geen vertegenwoordiger aangewezen. De commissie samenleving ging er dinsdagavond unaniem mee ak koord. De buitendienst van de gemeente gaat wijkgericht werken. De dertig mede werkers worden in vaste ploegen on dergebracht. Elke woonkern krijgt een eigen ploeg die straks meerdere werkzaamheden gaat uitvoeren. Niet alleen schoffelen, maar ook het repa reren van straten en stoepen, het op ruimen van rommel en het plaatsen van bijvoorbeeld (verkeers)borden wordt meegenomen. De gemeente deed in Tholen al een proef. Die is zo goed bevallen dat de ze manier van werken in de hele ge meente wordt toegepast. Er komen drie wijkteams. Daarboven komt een ploeg die ingezet kan worden voor de lastigere karweitjes. Volgens ambtenaar J. Sneep is het voordeel dat de medewerkers meer betrokken zijn bij hun wijk. En buurtbewoners kunnen de medewer kers ook rechtstreeks aanspreken. Op deze manier wordt het contact tussen de burger en de gemeente verbeterd. En voelen de teams zich volgens Sneep ook meer verantwoordelijk voor hun wijk. Bovendien wordt er efficiënter gewerkt. Dat is nodig om dat het areaal met groenvoorziening is toegenomen. Er is een nieuwe wijkindeling ge maakt. Er zijn meer voertuigen be schikbaar en apparatuur. De ploeg uit Tholen en Oud-Vosse- meer vertrekt uit Tholen, de overigen van de gemeentewerkplaats in Sint- Maartensdijk. De Betho was met ne gen personeelsleden actief. Dat wor den er twaalf. Ze worden verdeeld over de teams. De nieuwe opzet werpt volgens Sneep al vruchten af. Er zij minder klachten van burgers en ze worden ook sneller afgehandeld. Treinruilbeurs. Op 12 maart wordt van tien uur tot half vier weer een treinmodelruilbeurs gehouden in De Stenge te Heinkenszand. i Naam Straat Postcode Woonplaats Tel. i ex. Poortvliet in beeld €19,95 i ex. Scherpenisse in beeld deel 2 €19,95 ex. Scherpenisse in beeld deel 1 (voorraad) 17,95

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 11