Inwoners en verenigingen willen actie, ze zijn 'uitgefrustreerd' Poortvliet wil aandacht en kwaliteitsslag voorzieningen Beren op de weg voor jachthaven in smalstad Nieuwe formule raadsbezoek slaat aan: 120 bezoekers Burgemeester Stieren Donderdag 24 februari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Belastingen Uitbreiden Haestinge en bouw woonzorgcentrum in topvijf van impuls Huwelijk Lidl en Aldi Ook twijfels over een overdekt zwembad Het openmaken van de haven in Sint-Maartensdijk is één van de ideeën om de smalstad op te krikken. Donderdag avond werd het door verschillende bezoekers aan de dis cussieavond in Haestinge over de impuls van Sint-Maar- tendsijk en Scherpenisse ter sprake gebracht. Een jachthaven in de smalstad is volgens B. Roelofs van Buck consultants niet mogelijk. Ook een overdekt zwembad ligt moeilijk vanwege de kosten van onderhoud. Weihoek Poorthove Publiekstrekker Speeltuin Ergernissen Extra woningbouw voor Sint-Maartensdijk, het uitbreiden van Haes tinge met een overdekt zwembad. Een woonzorgcentrum en het opvul len van lege plekken in Scherpenisse met huizen. Deze zaken staan in de topvijf van de bewoners en de verenigingen die donderdagavond in Haestinge hun ideeën en wensen kenbaar maakten voor de impuls van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. „Actie willen we, de mensen zijn uitgefrustreerd," zo verwoordde Leo Troost uit de smalstad de mening van velen. Er waren ongeveer veertig belangstellenden. De avond was bedoeld voor inwoners en verenigingen uit beide woonker nen. De opkomst was, evenals bij de in Scherpenisse voor ondernemers een paar dagen eerder, ook nu niet groot. De 11-jarige Dennis Bos was de jongste bezoeker. Adviseur B. Roelofs van Buck con sultants had op meer gerekend, tussen de veertig en honderd belangstellen den. Duidelijk werd dat actie is gebo den. Het uitstellen van renovatie van Haestinge is velen een doom in het oog. Duidelijk werd ook dat het colle ge van burgemeester en wethouders aan Roelofs te kennen heeft gegeven tot welk bedrag de impuls kan wor den uitgevoerd. Hoeveel wilde Roe lofs niet zeggen, ook al drong R. Wie- linga uit Sint-Maartensdijk daar op aan. „Wc kunnen er aardig mee uit de voeten," zei Roelofs. „De leden van het college hebben zich daarover uit gesproken, anders waren wij hier niet aan begonnen." Voor half april moet er een 'eerste aanzet' zijn, zodat het in de begroting en meerjarenraming op genomen kan worden. Het moet dan gaan om projecten die 'eerder dan vijf jaar' zijn uit te voeren. „Als er 10.000 of 20.000 euro beschikbaar zou zijn voor een impuls, dan zouden we hier niet zitten." Wielinga: „Bent u hoop vol gestemd?" Roelofs beaamde dat: „B. en w. waren reëel: waarom zou den we jullie inhuren als we de men sen niets tc bieden hebben?" Zaak is het volgens Roelofs om kans rijke projecten te selecteren. Ook op deze avond kon lucht gegeven wor den aan frustraties. Ze kwamen, maar met mate. Laban Hagc uit Scherpe nisse noemde de impuls een enorme positieve zaak. maar verwees naar plannen die in 1984 al waren gemaakt om de teruggang van de middenstand in zijn dorp een halt toe te roepen. De gemeente was en is volgens Hage te laks in de actieve steun voor de kleine woonkernen. „Ze richt zich alleen op groeikernen. Ik heb er een zaak gehad en had daar nog kunnen zitten." Roelofs wees er op dat schaalvergro ting overal plaatsvindt en dat consu menten nu ook makkelijker in de auto stappen om elders boodschappen te doen. Maar dat speelde volgens Hage toen ook al. „Mijn vader zei altijd dat de mensen naar Bergen op Zoom gaan omdat ze dan een dagje uit zijn. Wij hebben gevochten om een nieu we woonwijk binnen te halen. Al die jaren was het vechten tegen de bier kaai. In 1984 hadden we een heleboel plannen, er is misschien twee procent van uitgevoerd. Het mocht niet te veel kosten." Leo Troost zei dat de meeste mensen 'uitgefrustreerd' zijn. „Ze worden moe en willen naar de toekomst kij ken. Ze willen nu actie." Dat wilde beheerder H. Visser van Haestinge ook. Hij wees er op dat er sinds 1992 wordt gesproken over re novatie of nieuwbouw, maar dat er sindsdien alleen noodzakelijk onder houd is gepleegd. „Er is wel een toe zegging dat het in 2007 gaat gebeu ren, maar ik heb het nooit op papier gezien. Ik heb er nog twijfels over. Het is niet alleen een frustratie voor mij, maar ook voor de 24 verenigin gen en gebruikers van Haestinge." E. Sturris-van Ast uit Sint-Maartens dijk (van de opgeheven porgroep) was er ook niet van overtuigd dat er extra geld komt. „De raad wilde er in december geen toezegging over doen. U zegt dat er wel geld beschikbaar is, maar ik ben er bang voor. Het geld is er niet, de belastingen moeten om hoog." Wielinga vond dat er te veel wordt ge klaagd. Hij woont sinds vier jaar in Sint-Maartensdijk en heeft nog 'nooit zo prettig gewoond'. „Er wordt ook te veel naar de gemeente gekeken alsof dat de Lieve Heer is. Je moet ook naar je omgeving kijken, naar de mooie natuur hier." Roelofs was het gedeeltelijk met hem eens. „Nee, de gemeente is niet Onze Lieve Heer, maar schept wel ver wachtingen. En politiek is ook een kwestie van duidelijkheid scheppen." Ook voorzitter J. van der Linden van korfbalvereniging Emergo hekelde het uitstel van renovatie van Haestin ge 'naar volgende begrotingen'. Op de vraag van P. van de Ree of Roelofs het renoveren van het party centrum zal aanbevelen bij het colle ge, zei de adviseur dat hij het opknap pen ziet als het wegwerken van achterstallig onderhoud. Maar dat het juist de bedoeling is om Haestinge naar 'een hoger plan' te tillen. Ook H. Bos-Kraak uit de smalstad uitte haar twijfels. Ze wees er op dat de gemeente onderzocht heeft of er een nieuw gemeentehuis moest ko men of dat het bestaande kon worden gehandhaafd. „Er is toch een nieuw gemeentehuis gekomen. Ze doen net of ze willen luisteren. Nu wordt ook In de pauze in Haestinge bespreken v.l.n.r. Jaap Wesdorp, Jan en Truida Opree en Dianne van der Werf uit Scherpenisse de impuls voor hun dorp. L. Troost uit Sint-Maartensdijk was blij dat er nu vaart gezet wordt achter het opkrikken van zijn dorp. Hij was ingenomen met de manier waarop het onderzoeksbureau te werk ging en de manier waarop B. Roelofs er leiding aan geeft. „U moet zich maar kandidaat stellen voor het burgemeesterschap als er straks gekozen moeten worden. Wat u zegt kunt u tenminste ook uitvoeren," zo zei hij op het eind van de avond gesscherend tegen Roelofs. Die moest er smakelijk om lachen, maar gaf meteen aan dat hij dat voornemen niet heeft. weer gevraagd wat we willen. Nu lijkt er geld te zijn. Ik ben benieuwd wat hiermee gebeurt." Volgens T. Opree-de Schipper uit Scherpenisse duurt het ook veel te lang voordat het woonzorgcentrum er komt. „Er ligt al vijf jaar lang grond gereed aan de Laban Deurloostraat. Nu willen ze het onderbrengen in de Gouden Leeuw. Het lijkt me toch goedkoper om het aan de Laban Deurloostraat tc doen." Volgens Hage is een woonzorgcen trum geen impuls. Hij wees erop dat het hotel verdwijnt. „Dat is een verar ming." Dat er plannen zijn om van het ge meentehuis in de smalstad een hotel- restaurant te maken, vond wel weer klank. Maar Sturris betreurde het dat er dan geen huwelijken meer voltrok ken kunnen worden en dal er geen tentoonstellingen meer in het gebouw gehouden kunnen worden. Roelofs vroeg welke nieuwe 'magne ten' van belang zijn voor het behoud van de leefbaarheid. Kan extra wo ningbouw of toerisme het verlies van koopkracht compenseren? Of moeten er dorpsplannen worden gemaakt die alle ruimtelijke, economische en so ciale aspecten (op de langere termijn) in kaart brengen? Volgens Van der Linden zou het scheppen van werkgelegenheid daar aan toegevoegd moeten worden. Hij vroeg zich af of het bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk niet verder kan groeien. Opree vroeg zich af of het Holland Huis blijft bestaan als Haestinge wordt opgeknapt. „Dan houden wij niks meer over." Roelofs kon daar geen uitspraak over doen. „Het is de vraag of de gemeente in alle kernen dorpshuizen in stand kan houden. Dit is een politieke vraag." Volgens Hage moet bij de impuls naar beide dorpen worden gekeken. Hij vond dat het Holland Huis gehand haafd moet blijven. Hij zou beide woonkernen wel meer naar elkaar toe willen zien groeien. En het industrie gebied van de smalstad via een ont- sluitingsweg langs Scherpenisse wil len leiden. Het Pluimpotterrein (ijsbaan) zou in de zomer beter benut moeten worden (kartbaan, skeeler- baan) of met een evenementenhal. Troost vond dat Haestinge als kern voor de impuls gezien moet worden en dat er niet nog eens iets nieuws bij moet komen. Haestinge zou uit moe ten groeien tot een centrum met zwembad, sauna en andere sportgele- genheden. „Dat is zeker ook nodig voor hotelgasten." De 11-jarige Dennis Bos pleitte voor een spelletjeshal voor de jeugd waar onder meer aan autoraces kan worden gedaan. Roelofs was blij met de sug gestie. „Het moet voor jong en oud zijn." Ook hier gaf Roelofs aan dat de im puls geen 'onevenredige bevoorde ling' mag zijn ten opzichte van andere woonkernen. Volgens M. de Viet wordt nu Tholen-stad bevoordeeld: „Dat krijgt een implus." Volgens Wielinga is het een lastig be grip. „Wat is onevenredig? We weten niet wat er kan, dus is het moeilijk om tot een reële afweging te komen." Volgens Roelofs gaat het erom geen 'gouden bergen te beloven.' Ook de mogelijke vestiging van Lidl of Aldi kwam ter sprake. W. Kuijven- hoven uit Scherpenisse noemde het merkwaardig dat er sprake is van drie supermarkten (Spar, Lidl, Aldi). „Daar zal er toch wel een van moeten lossen? Dit gelooft toch niemand?" Maar volgens Roelofs zien de dis counters er wel een markt voor. Of die op de Markt moeten komen, wordt betwijfeld. Troost verwees in dit verband naar Tholen waar de be voorrading van Cl000 en het parke ren in het centrum voor problemen zorgden: ..Daar hebben we van ge leerd." Ook Van der Linden vond de Markt geen goede plek. „Die staat nu al vol met auto's." En Wielinga (oud-voorzitter van de heemkundekring Stad en Lande van Tholen) gruwde bij de gedachte aan het geel en blauw van de discounter op de Markt. „Het doet afbreuk aan de historische waarde. Waar je ook kijkt, in heel Europa staan de discoun ters buiten de kernen." Volgens E. Schrauwen uit Sint-Maar tensdijk zitten toeristen uit het hotel ook niet te wachten op een grote dis counter. En Bos wees op het gebrek aan parkeergelegenheid en de school gaande kinderen. Volgens Van de Ree is er echter wel behoefte aan een dis counter. Nu gaan veel eilandbewoners de brug over. Sturris vond de Markt wel geschikt. Als er een discounter buiten het dorp komt. dan zal de mid denstand in het centrum daarvan te lijden hebben, zei ze. Voor Lidl wordt een deel van Van Houtc afgebroken zodat er voldoende parkeergelegen heid is, zo betoogde ze. J. Wesdorp uit Scherpenisse vond het maar niks dat wande laars geen vrije toegang heb ben tot het natuurgebied in de Scherpenissepolder. Maar C. Hage-de Graaf waarschuwde haar dorpsgenoot. „Pas maar op hoor, er lopen slieren." En G. Vermaas uit de smalstad be treurde het dat de kinderboer derij 't Lamsoortje aan de Kas- telijnsweg is gesloten. „Heel jammer." Het is voor de inwo ners en toeristen van belang dat die bezocht kan worden, zo vond hij. Dat zei de adviseur van de gemeen te donderdag na afloop van de dis cussiebijeenkomst in Haestinge. Met het openmaken van de haven zijn volgens Roelofs grote investe ringskosten gemoeid. „Je moet kij ken naar draagvlak. Voorzieningen moeten niet als een molensteen om de nek van de gemeente en de inwo ners hangen. Een jachthaven is geen reële oplossing. De vraag is ook nog of dat vanwege het natuurbeleid voor de Oosterschelde zou kunnen. En dan zitje ook nog met de exploi tatie. Ik zie daar erg veel beren op de weg, al zou dat wel een flinke impuls kunnen zijn." Het openmaken van de haven werd enkele malen genoemd. Beheerder H. Visser van Haestinge opperde het idee. (Op de avond voor onder nemers in Scherpenisse noemde R. Weggemans het als mogelijkheid). En ook R. Wielinga uit Sint-Maar tensdijk brak er een lans voor. Hij typeerde het oude dorp toen het nog in open verbinding stond met de Oosterschelde als schilderachtig. De gedempte haven noemde hij 'vreselijk'. Hij wees er op dat er in andere Zeeuwse plaatsen met hulp van Europese subsidies oude water staatkundige zaken worden her steld. „Je zou het in ieder geval moeten onderzoeken." Ook zijn dorpsgenoot J. op den Brouw voelde er wel wat voor. Maar dat zou in combinatie moeten gaan met de bouw van huizen. Met de opbrengst van de grond zou het herstel van de haven bekostigd kun nen worden. (De stichting gemeen schap Sint-Maartensdijk opperde een aantal jaren geleden het idee om de Pluimpot weer open te maken en op de plaats van de sportvelden een 'waterfront' te bouwen waarmee de aanleg van de jachthaven kan wor den gefinancierd). Maar E. Sturris-van Ast gaf dat wei nig kans van slagen omdat de Oos terschelde aangewezen is als natio naal park. „Er wordt nu al gevochten om 250 extra ligplaatsen voor jacht havens in het Oostcrscheldegebied." Voor P. van de Ree was dat geen pro bleem. „Als we de haven maar heb ben. Dan maar geen boten erin," zo zei hij tot grote hilariteit van de zaal. Het zwembad bleek ook een punt van discussie. Voor de een was het in ieder geval zaak dat het moest blijven, voor de ander moest het overdekt worden. E. Schrauwen uit de smalstad zei dat het zwembad ook als impuls voor toeristen onont beerlijk is. Maar volgens Visser trekt een zwembad geen extra volk. Volgens Laban Hage uit Scherpe nisse kan dat alleen als het overdekt wordt. Hij verwees naar Goes waar het sportcentrum bij slecht weer ook mensen uit Tholen trekt. Volgens H. Bos-Kraak kan er het hele jaar door door jong en oud gebruik gemaakt worden van een overdekt bad en hoeven kinderen voor (extra) zwem lessen niet naar Steenbergen. Roelofs noemde het een heel aan trekkelijk idee. Maar hij wees op de kosten van de aanleg, het onder houd en de energie. „We willen dit wel onderzoeken, maar dat zal niet gemakkelijk zijn. Er zijn ook al gro te zwembaden in de buurt." Maar J. van der Linden (voorzitter Emergo) vond dat heel de gemeente hier als draagvlak gezien moet worden. Ook de mogelijke groei van beide dorpen kwam ter sprake. De menin gen waren verdeeld. Volgens G. Vermaas en Op den Brouw is na tuurlijke groei voldoende. Maar volgens Wielinga is het uitgeven van extra grond nodig om voorzie ningen te handhaven. „We moeten accepteren dat Sint-Maartensdijk kan blijven groeien." Hij dacht aan uitbreiding langs de Pluimpot. L. Troost wilde insteken op huisves ting voor ouderen (centraal zoals in een seniorenstad) omdat de vergrij zing toeneemt. Maar T. Steketee voel de daar helemaal niets voor. En vol gens A. Beeke uit Scherpenisse is Ten Anker nu al te klein en zou er een nieuwe bejaardentehuis midden in de Weihoek moeten komen. Het ge meentehuis zou dan naar Ten Anker kunnen verhuizen. Het woonservice- centrum in de Gouden Leeuw in zijn woonplaats wordt volgens Beeke te klein voor mensen met een rollator en elektrische rolstoelen. „Ze komen met hun rollator in de file te staan." Het naar elkaar laten groeien van de beide dorpen zag C. Hage-de Graaf van de stichting gemeenschap Scher penisse niet zitten: „Dan worden we helemaal opgeslokt." Maar Vermaas vond het wel een goede gedachte: „Dan hebben wij tenminste ook een ijsbaan." Bovendien ligt er ook nog een industrielcrcin tussen. Troost be dacht al een nieuwe naam voor de aaneengeschakelde dorpen: Scher- pendijke. Subsidie popcultuur. De stichting Scoop heeft 17.250 euro subsidie gekregen van de provincie voor een coördinator popcultuur. Poortvliet wil een kwaliteitsverbetering van het dorp. Bestaande voor zieningen moeten opgeknapt worden. Goed onderhoud van de straten en plantsoenen is een vereiste. De supermarkt moet naar een betere plaats kunnen verhuizen en de privacy bij de huisarts in 't Ouwe Raed'uus moet verbeterd worden. De 120 belangstellenden in het dorpshuis maakten donderdag de gemeenteraad heel duidelijk hun wensen kenbaar. Voor de zomervakantie krijgen de inwoners antwoord wat er wel en niet kan. De nieuwe formule voor de kernbe- zoeken sloeg aan. Er was niet op zo veel mensen gerekend. Er moesten stoelen bij worden gezet. Poortvliet was als eerste uitgekozen voor zo'n dorpsbezoek van de gemeenteraad, zonder wethouders. De raad ging 's middags al op stap en bezocht de twee basisscholen en enkele bedrijven en sprak ook met vertegenwoordigers van verenigingen. De rol van de raadsleden was groot. Zij waren gast heer en bovendien leidden ze de dis cussiegroepen en presenteerden ze de resultaten. De 'schoolmeesters'onder de raadsleden hadden het dan ook pri ma naar hun zin bij het schoolbord. En wanneer er soms iemand de nei ging had om het gemeentebeleid na kritiek van de inwoners te verdedigen, werd die door een collega gecorri geerd. Poortvliet had het immers voor het zeggen. Er moest naar de mensen geluisterd worden. Burgemeester W. Nuis gaf de raad complimenten voor de 'frisse, ver nieuwende aanpak' wat met applaus van de aanwezigen werd onder streept. De stemming was goed. Er werd open gediscussieerd. Niet alleen een paar mensen die altijd het hoogste woord hebben, kwamen in actie. De raad liet in de vijf discussiegroepen alle aanwezigen soms hun zegje doen. „Een goede formule", concludeerde de burgemeester. „Met uw grote op komst heeft u de raad niet in zijn hemd laten staan. Ik ben hier blij mee, want u woont hier in Poortvliet en u komt op voor uw eigen leefbaarheid. De manier waarop heeft me getroffen. Die was buitengewoon plezierig. Niet met het mes op tafel, maar open, eer lijk, oprecht en heel correct. U heeft ook heel goed weten te relativeren, want niet alles kan", aldus Nuis. Wat er wel of niet kan, dat hoort Poortvliet binnen drie maanden, zo beloofde raadsnestor P. van Belzen, die de dorpsavond leidde. Hij vond het een geanimeerde discussie. „Vroeger bleven de kernbezoeken be perkt tot vragen over lantaarnpalen en stoeptegels", zei Van Belzen in zijn openingswoord. „Daar hield het mee op. Maar vanavond wil de gemeente raad weten: wat mankeert eraan. We zijn er om te luisteren, maar zakken met geld hebben we niet." De raadsleden mevr. M. Ligtcndag- Quist en J. van den Donker gaven eerst een verslag van de bezoeken die ze 's middags gebracht hadden. Het CD A-raadslid had dat als 'heel posi- tief'ervaren. „Ik ben blij dat Poort vliet als eerste gekozen is voor deze dorpsbezoeken. Er kwamen reële vra gen. In de Eevlict waren er geen pro blemen, men is blij met de uitbrei ding. De leerlingen van groep 7 en 8 hadden geen wensen. Ze zijn blij dat het zo rustig is. De enige wens was een speeltuin die dichterbij is." De raad had 's middags verder café 't Centrum bezocht, waar op zaterdag avond zo'n 150 jongeren zich verma ken. „Een heel belangrijke sociale voorziening en het pasjessysteem werkt goed. De horeca-onderncmer heeft geen last met de buurtbewo ners", vertelde mevr. Ligtendag. Zij en haar collega's waren ook naar de supermarkteigenaar geweest, die alles op alles zet om die te behouden. Daarom wil hij bij de uitbreiding van De Poorthove aansluiten, waar ook de huisarts en de Rabobank in komen. De aandacht die Poortvliet kreeg, werd op prijs gesteld, zo had ook D66-raadslid Van den Donker erva ren. Bij de leerlingen van de School met de Bijbel lag het wensenniveau wel hoger dan op de Eevliet. Een pret park, Mc Donalds, skatebaan, biblio theek, kledingwinkel en een voetbal veld zonder molshopen willen de kinderen. Bij autobedrijf Niemantsverdriet kreeg de raad te horen, dat hij in zijn oude pand (voorheen Mullié) een pu bliekstrekker wil. Carrosseriebedrijf Elenbaas werd bezocht en transport bedrijf De Groen, die al zeven jaar be zig is om een nieuw bedrijfsterrein in Poortvliet te zoeken. Keer de leegloop, vul de gaten, zo kreeg de raad diverse keren te horen. Tekenend vond Van den Donker ook, dat er gevraagd werd om een meer transparant beleid van de gemeente. Het bezoek aan de kantine met jeugd honk van voetbalvereniging SPS vond hij 'werkelijk geweldig.' „Dat is echt een multifunctioneel centrum voor het dorp." Een fruitbedrijf klaagde over overlast tijdens het weekeinde en in het praathuisje kregen de raadsleden te horen dat tractoren midden door het dorp moeten. Van den Donker hcx>pte De discussiegroep openbare ruimte geeft met handopsteken aan of men het oneens is met de één van de stellingen. dat de bewoners 's avonds zouden ker men met veel ideeën die niet veel geld kosten. In vijf discussiegroepen werd een aantal onderwerpen uitgediept: wo nen, openbare ruimte, voorzieningen, jeugd en overige zaken. Zo hoorden de raadsleden Geluk (SGP), Den Haan (PvdA) en Hoek (VVD) in de bibliotheek de inwoners over de in vulling van de openbare ruimte. Met een aantal prikkelende stellingen werd de discussie op gang gebracht. 'De straten worden goed onderhou den', leverde gelach op. Er werd veel geklaagd over kuilen en putten, plas sen en ongelijk liggende stenen of te gels. Als je de straten regelmatig in specteert, moeten zulke problemen snel verholpen kunnen worden, meenden de inwoners. De handen gaan opnieuw de lucht in wanneer een volgende stelling op het bord komt. Veel mensen blijken het ermee oneens. Wanneer raadslid Ge luk wat lang aan het woord is, inter- umpeert dhr. Balk: „Wij zijn niet ge komen om te luisteren, maar om wat te zeggen!" In de bovenzaal zijn de schilderstuk ken nog nat. De deelnemers aan de discussiegroep openbare ruimte moe ten even wachten totdat de cursisten de ruimte vrijgemaakt hebben, waar na ze hun onderwerpen spuien. De huisartsenpraktijk in het dorpshuis blijkt niet ideaal. Meer privacy tijdens het spreekuur is gewenst. Een apart gebouw zou beter zijn. Aan de andere kant moet 't Ouwe Raed'uus behou den blijven, dus geen vervangend dorpshuis bij de uitbreiding van De Poorthove, zoals de gemeente wil. De supermarkt moet een kans gegeven worden op een betere plaats. De gym zaal is te krap gezien de vele toestel len. Er moet meer bergruimte komen. Bovendien moeten de toestellen beter onderhouden worden. De gemeente laat dat nogal eens sloffen. Een schaatsbaan en veilige speeltuin blij ken ook gewenst. En hoewel Poort vliet nog twee banken heeft, wordt ook een bank als wens geuit. Omdat de huisarts door velen wordt genoemd, gaat raadslid Van den Don ker daar even op in. Hij wijst erop dat een arts een particuliere ondernemer is. „Arts is zo'n gewild artikel, dat hij of zij daar naar toe gaat. waar de heste faciliteiten zijn. Als gemeente kunnen wc alleen vooreen gebouw zorgen." Ook over de toegankelijkheid van de speeltuin naast de School met de Bij bel in de Schoolstraat werd geklaagd. Kinderen van de Eevliet zouden er weggestuurd worden, maar een ande re moeder sprak dat weer tegen: de speeltuin is voor iedereen open, maar tot 17.00 uur. Beneden in de foyer discussieert een kleine groep achter de vouwwand over van alles en nog wat. Zo verbaast Jos Lindhout zich erover dat bouwbe drijf Krijger er 2,5 jaar over deed om een bouwplan in Poortvliet rond te krijgen. Volgens hem moet dat binnen een half jaar kunnen. „En waarom krijgt Bouman-Potter zoveel tegen werking voor uitbreidingsplannen, terwijl dit soort grote bedrijven enorm belangrijk is voor de werkgelegen heid", brengt Dick Uijl naar voren. H. Quist spreekt zijn verbazing uit dat er voor transportbedrijf De Groen nog niets geregeld is. Daarvoor heeft de gemeente toch grond gekocht aan de Schapenweg? Anderen zetten een vraagteken bij die aankoop. „Bouw naast Bouman-Potter en niet aan de Schapenweg", zegt Jos Lindhout. „Er wordt in Poortvliet niets gebouwd", klaagt Quist. „Hebt u het idee. dat er behoefte is aan woningen?", vraagt raadslid Van der Linde. De tijd zit er op, iedereen gaat weer naar de grote zaal voor de eindpresentatie. Terwijl de raadsleden die voorbereiden, kij ken de inwoners naar de nieuwe pro- moticfilm van de gemeente: Tholen meer ruimte, ruimte voor meer. Na een applausje voor de plaatselijke bakker Hirdes die de traktatie bij de koffie verzorgde, bijt het Poortvlietse VVD-raadslid Saris de spits af bij de eindpresentatie van de vijf discussie groepen. Jongeren trekken weg omdat er onvoldoende woningen zijn, zo luidde een van de conclusies. Voor al le leeftijdscategorieën zijn er huizen nodig, met name ook voor ouderen want voor De Poorthove staan 24 mensen op de wachtlijst. Poortvliet is leuk om te wonen vanwege de rust en veiligheid. „Rotterdammers willen hier nooit meer weg", zo citeerde Sa- ris één van de inwoners. Poortvliet zou met een bouwtempo van 10 hui zen per jaar moeten groeien van 1711 naar 2500 inwoners. Jarenlange erger nissen blijken het transportbedrijf in de dorpskern te zijn en de stankover last van varkensstallen. Ook de weg versmallingen op de Paasdijkweg blijken obstakels en de trap naar het dorpshuis, want zo'n barrière is niet gunstig voor het bereiken van de huis artsenpraktijk. VVD-raadslid Hoek inventariseerde de wensen voor de openbare ruimte. Het ontbreken van een trottoir in de Zuidstraat en voldoende parkeer ruimte. Daar zou bij nieuwbouw meer rekening mee gehouden moeten worden. In de Stoofstraat geldt merk waardig genoeg op de klinkers een maximum snelheid van 50 km en op het asfalt van 30 km. Bij de hangplek is politiecontrole nodig, evenals za terdagnacht. want rond drie uur kan het knap onrustig zijn in Poortvliet. PvdA-raadslid Oudesluijs komt aan de hand van de discussies over de voorzieningen met een top 8. Num mer 1 is behoud van de winkels, met name de supermarkt. Op de tweede plaats verbetering van de huisartsen praktijk, die slecht geïsoleerd is en weinig privacy biedt. Een veilige speel-, skate- en schaatsbaan staat op nummer 3, want het speelveld aan de Deestraat wordt nu als onveilig aan gemerkt. Behoud van 't Ouwe Raed'uus als sociale ontmoetings ruimte voor het dorp staat op de vier de plaats. Nummer 5 is een voorzie ning voor de jeugd van 12 jaar en ouder, een hang- of ontmoetingsplek. Uitbreiding van de gymzaal met een bergruimte staat op nummer 6. Be taalbare huizen voor starters en jon geren krijgt een zeventje op de prio riteitenlijst en op de achtste plaats wordt de school genoemd. De jongeren zelf zijn in discussie groep 4 met .gave ideeën' gekomen, meldt CDA-raadslid mevr. Ligten dag. Er is behoefte aan een hangplek, gedeeltelijk verhard en deels ook met groen. Er zouden meer moge lijkheden moeten komen voor ge bruik van het dorpshuis door de jeugd. Oprichting van een activitei tencommissie zou stimulerend kun nen werken. Betaalbare huizen voor starters was ook een wens van de jongeren en hun eindconclusie was, dat er in Poortvliet weinig overlast is van de jeugd. SGP-raadslid Van Eenennaam sloot de rij. Tien inwoners hadden inten sief gediscussieerd over o.a. het openbaar vervoer. Het afschaffen van leges voor evenementen gezien de al grote inzet van vrijwilligers was ook een wens in Poortvliet. De veiligheid van de fietsers die naar Tholen rijden, zou met name op de Eeweg verbeterd moeten worden. Hondenpoep bleek een heel heikel punt. De verpaupering werd aan de kaak gesteld. Aan de Smidsstraat staat er een huis al 15 jaar leeg. Ge zien communicatieproblemen met de gemeente over de gymzaal zou een aanspreekpunt per woonkern zinvol kunnen zijn. Stimuleer de grote be drijven in Poortvliet gezien het be lang voor de werkgelegenheid. En het laatste punt was: wat gebeurt er met de grond die de gemeente aan de Schapenweg kocht voor uitbreiding van het industrieterrein? Op al die vragen komt de gemeente raad voor de zomervakantie met ant woorden, hetzij ja, hetzij nee. Bij de uitgang kregen alle bezoekers een brochure 'Tholen en de toekomst' en een sleutelhanger met de tekst 'Trots op Poortvliet.' De drie vrouwelijke raadsleden traden daarbij op als gast vrouwen, zoals alle raadsleden don derdagavond in een nieuwe rol naar voren kwamen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9