Ds. Hoek universitair docent aan de VU Voor samenwerking boeren is geen contract nodig, maar overtuiging Nieuwe salon van Edith Knuist Er springen altijd kikkers uit kruiwagen Lente... Prijzen land- en tuinbouw op absoluut dieptepunt Nieuwe kerk Sint-Annaland Stavenisse krijgt weer een drogisterij Donderdag 24 februari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 E. Hage: Supermarkten zijn grote boosdoener De landbouwsector zit in zwaar weer. De opbrengsten in geld van uien en aardappelen, maar ook van knollen en andere groentegewassen zitten op een absoluut diepte punt. Dat zei voorzitter E. Hage van de ZLTO-afdeling Tholen dinsdagavond op de ledenvergadering in de Wel levaete in Sint-Annaland. Voor Sint-Annaland en Tholen minder tijd Ds. P.C. Hoek uit Sint-Annaland is per 1 september be noemd tot universitair docent aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij is één van de vier predikanten van de Hersteld Hervormde Kerk die door de synode is be noemd tot docent aan de nieuwe predikantsopleiding. „Ik ben blij met deze benoeming", laat ds. Hoek desge vraagd weten. „Dit geeft moed voor de toekomst." Bijna alle raadsfracties op ZLTO-ledenvergadering in Sint-Annaland Als agrariërs meer samenwerken dan valt er nog een goede boterham te verdienen in de landbouwsector. Maar dan zullen wel de grenzen van het eigen erf open gesteld moeten worden. De winst die de boeren nog kun nen behalen ligt in het verhogen van de opbrengst, het verlagen van de kostprijs, in innovatie en het afzetten van het product. Voor het samen optrekken is geen con tract nodig. Het moet uit overtuiging gebeuren. Dat was de boodschap van A. van Gurp dinsdagavond op de jaar vergadering van de ZLTO afdeling Tholen in de Welle vaete in Sint-Annaland. Recreatiewoning Stavenisse voor 84 mille verkocht Wateroverlast Sint-Philipsland wordt aangepakt Schoonheidsspecialiste Edith Knuist geniet elke dag van het uitzicht dat ze vanuit haar nieuwe salon aan de Regentessestraat 24 in Tholen heeft; de tuin van de monumentale grote kerk, de achterzijde van de huizen aan de Markt en het doorkijkje naar de Kerk straat. Maar daarom is ze niet verhuisd. Ze kreeg de afgelopen jaren steeds meer werk. De werkruimte op de bovenverdieping van haar huurhuis aan de Si mon Lindhoutstraat vol deed niet meer. Oppeppen Erf open Stimuleren Uitgebreid Windmolens Niet alle boeren zullen er in slagen te overleven. Of om met andere samen te werken. Dat zei erelid M.C.J. Kos ten van de ZLTO dinsdagavond op de jaarvergadering van de ZLTO in Sint-Annaland. den Engelsman <^van Driel De ledenvergadering van de ZLTO in de Wellevaete was met zo'n 55 belangstellenden druk bezocht, hier v.l.n.r. N. Vermue, A. Geluk, A. Kloet, J. Akkermans en H. Mol. Hij had altijd al belangstelling voor de studie en enkele jaren geleden werd een stuk van hem over het Ou de Testament bekroond. Ook had ds. Hoek plannen om nog eens te promoveren. „Ik was al bezig met een dissertatie dogmatiek en daar mee ga ik verder, zodat ik over 4 a 5 jaar hoop te promoveren. Overigens heb ik niet gesolliciteerd als docent, ik ben ervoor gevraagd." Er zijn al zo'n dertig studenten in geschreven voor de tweejarige op leiding die gevolgd wordt na of tij dens een theologiestudie. Voor deze ambtelijke, praktische opleiding heeft de Hersteld Hervormde Kerk een overeenkomst gesloten met de VU. Voorlopig moet de HHK de op leiding zelf bekostigen, maar er wordt een subsidieverzoek inge diend bij het ministerie van onder wijs. De nieuwe predikantsoplei ding is nog een gevolg van de kerkscheuring, die 1 mei ontstond bij de vorming van de Protestantse Kerk Nederland. Een deel van de hervormden bleef toen apart. De nieuwe taak is voor ds. Hoek een deeltijdbaan voor 40%, zodat er voor de Hersteld Hervormde Ge meente Sint-Annaland maar 60% De Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland wil naast streekmu seum de Meestoof een nieuwe kerk bouwen. De leden gaven maandag avond groen licht om de plannen daarvoor nader uit te werken. Vol gens kerkvoogd J.P. van Dijke zijn de voornemens positief overgeko men, maar de verdere uitwerking vergt nog minimaal een jaar. „De plannen moeten eerst honderd pro cent waterdicht zijn voordat we meer kunnen zeggen. Nu is het nog te onzeker. Alles is nog in een vroeg stadium." Na de kerkscheuring van 1 mei 2004 hielden de Hersteld Hervorm den nog enige maanden hun dien sten in het kerkgebouw aan de Ring, Onroerend goedhandelaar Bart van Kasteren uit Vught was dinsdag avond met 84.000 euro de koper van een recreatiebungalow met tuin aan de Dijkweg in Stavenisse. No- tatis mr. A.A.J. Schot uit Tholen verkocht het perceel van 2 are en 32 ca. omdat de Roosendaalse eige naar niet aan zijn hypothecaire ver plichtingen bij de Fortis Hypo theekbank te Rotterdam kon vol doen. Het pand was in april 2002 gekocht. Het is 1 van de 32 huizen op bungalowpark Aan de Oever naast camping Stavenisse. Vorig jaar werden er nog 4 bungalows on derhands verkocht. Het nu verkoch te pand is zo'n dertien jaar oud. Op de koper rust de verplichting om dit jaar 798 euro aan de vereniging van eigenaren te betalen, zo maakte de notaris duidelijk. Zo'n vijftien handelaren toonden dinsdagavond in het knusse café Smits belangstelling. Voor bode M.W. Klippel was het een thuis- Aannemer Jaartsveld uit Steenber gen gaat voor 482.000 euro, exclu sief btw, it-riolering aanleggen in plan Noord te Sint-Philipsland. Dit deel van het dorp heeft in het verle den regelmatig te maken gekregen met grondwateroverlast. Het kar wei wordt in vier fasen uitgevoerd en moet in november voltooid zijn. Er wordt begonnen bij de Gladio- lenstraat, fase 2 omvat richting Oostdijk, fase 3 de Mosselkreek- straat en fase 4 de Schoolstraat richting openbare basisschool de Luyster. Ook de Zijpe-, Schelp kreek-, Krammer-, Volkerak- en Mastgatslraat, het Keeten en delen van de Eendracht- en Wilhelminas- traat worden van een il-riool voor zien. Deze komt naast de gewone rioolbuis te liggen. Op de nieuwe Meermarkt De Koster in de Voor straat opent deze week een drogis terij-afdeling. Daardoor zijn er in het dorp weer geneesmiddelen te koop waarvoor de inwoners na de sluiting van drogisterij Den Braber- Hout in de zomer van 1987 naar omliggende plaatsen als Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland moesten. „We hadden al een beperkt assorti ment van 20 artikelen, maar nu on ze medewerkster Teunike Vos haar drogisterij-diploma heeft gehaald, mogen we 400 artikelen verko pen", zegt ondernemer Jan de Kos ter. Hij heeft zijn kantoor iets naar achter geschoven richting het ma meer overblijft. De Sint-Annaland- se predikant doet nu ook nog 1 dag dienst bij de Hersteld Hervormde Gemeente Tholen. Of die combina tie gehandhaafd wordt, zegt ds. Hoek het komende halfjaar te gaan beslissen. „Met 1 dag in de week werkelijk les geven in Amsterdam kom ik wel toe, maar daarbij komt dan nog de voorbereiding." De sy node heeft gezocht naar docenten die predikant zijn en een eigen ge meente hebben zodat het contact met de praktijk aanwezig is. De Sint-Annalandse predikant gaat aan de VU vier vakken geven: algemene pastorale theologie, catechetiek, li turgiek en pastoraat. De drie andere docenten zijn drs. R. van Kooten, dr. W. van Vlastuin en dr. P. de Vries. Voor de VU is het de tweede kerke lijke opleiding die in korte tijd wordt binnengehaald. Eerder kreeg deze universiteit de moslim-theolo gische opleiding. De Vrije Universi teit werd in 1880 opgericht door Abraham Kuyper, o.a. om buiten de hervormde theologische faculteiten van de rijksuniversiteiten om, or thodoxe predikanten te kunnen op leiden. dat gezamenlijk gebruikt werd met de Hervormde Gemeente (PKN). Per 1 september werd overgestapt naar het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente in de West straat. Dat werd ook als tijdelijk ge zien omdat het streven toch was om een eigen kerkgebouw te stichten. De koffiekamer van streekmuseum de Meestoof werd gehuurd voor kinderopvang tijdens de kerkdien sten en voor catechisaties. De grond naast het streekmuseum waarop de nieuwe kerk is gepland, is eigendom van de stichting de We zen Armen van Sint-Annaland. De percelen worden verhuurd als volkstuintje, zodat het terrein een agrarische bestemming heeft. Om de kerkbouw mogelijk te maken, moet het bestemmingsplan gewij zigd worden en die procedure vergt in de regel zo'n negen maanden. wedstrijd. Hij kon beginnen met een eerste bod van 40.000 euro en na voorzichtig 45 en 46 mille, ging het via 50.000 euro pijlsnel naar 70 mille. Toen ging het steeds in stap pen van 1000 euro naar boven, waarbij de handelaren van elders achterom keken wie het aandurfde om nog verder te gaan. De Thoolse onroerend goedhandelaar Mart van Houte weerstond de druk en ging lang door, maar de premie en uit eindelijke koop liet hij aan Van Kasteren over. Die had voor de pauze met 84 mille al het hoogste bod uitgebracht en na de pauze ging daar bij de afslag niemand meer overheen. „Voor dit geld kan ik ze niet laten bouwen. Ik heb hier een goed gevoel bij", aldus Van Kasteren, die sterk zei te zijn in re creatieve en agrarische objecten. Voor de Fortis Bank was toch nog sprake van een strop gezien de hy potheek van een ton, evenals voor camping Stavenisse die drie jaar werkzaamheden verrichtte zonder die betaald te krijgen. Café Smits had er in elk geval extra klandizie door. Het was lang geleden dat daar een openbare verkoping werd ge houden. voorziening, een soort drainage buis, kunnen de bewoners ook aan sluiten voor afvoer van grondwater. De gemeente stelt zelf controleput- ten, betonnen rioleringsbuizen en kunststofbakken beschikbaar via Waco uit Bergen op Zoom en Wa- vin. De kosten daarvan komen nog bij de 482 mille. De verdere uitslag van de aanbeste ding was: 2. C. Scherpcnisse en zn. uit Bergen op Zoom 509.600; 3. Van Kaathoven, Beek en Donk, 527.000; 4. Verhoeven, Zaltbom- mel, 544.000; 5. Gebr. Moerland, Sint-Annaland, 585.000; 6. Gebr. Oomen, Sprundel, 595.500; 7. Merwecombinatie, Ritthem, 606.300; 8. Van Gelder, Zierikzee, 605.000; 9. M.J. Oomen, Sprundel, 611.000; 10. G.M. Jansen, Middel burg, 625.000; 11Van der Straaten, Hanswcert, 637.736; 12. Hend- rickx, Oud-Gastel, 757.000 euro, exclusief btw. Het verschil tussen de hoogste en de laagste inschrijver is dus meer dan 2,5 ton. gazijn - dat is nu kleiner geworden - om ruimte te maken voor de dro gisterij-afdeling. „In de loop van maart beginnen we ook met pasfo to's en tevens krijgen we een ap paraat om digitale foto's af te druk ken: in kleur, zwart-wit en oud bruin. Met deze twee nieuwe dien sten kunnen we weer meer klanten helpen." In Stavenisse was de koopkracht binding altijd al hoog, maar met de nieuwe drogisterij-afdeling en de fotoservice kunnen er nog meer in woners in hun eigen dorp terecht. Stavenisse telde vroeger twee dro gisterijen: Van Dalsen in het Bos en Hout in de Wilhelminastraat. De laatste, inmiddels mevr. Den Bra- ber-Hout. ging het langst door tot de zomer van 1987. Na bijna acht tien jaar komt er weer een drogiste rij terug, maar nu onder het dak van de supermarkt. De opkomst was met 55 belang stellenden groot. Het bestuur van de afdeling had dit keer ook de fractievoorzitters uitgenodigd. Dat was op verzoek van de gemeente raad gebeurd. Op CU en D66 na waren alle raadsfracties present. Ook wethouder K.A. Heijboer woonde de vergadering bij. Van Gurp was uitgenodigd om 'aan de rand van de akker' zijn vi sie te geven op de ontwikkelingen in de landbouw en de kansen te schetsen voor een sector die het moeilijk heeft. Niet omdat hij voorzitter is van de Raad van be stuur van de Rabobank Tholen, maar omdat hij volgens voorzitter E. Hage op velerlei terreinen des kundig is. Van Gurp putte uit eigen ervaring. Uit de periode toen hij als verko per werkzaam was in de zilverui- enfabiek van zijn schoonvader in Sint-Maartensdijk. De zilveruien- „Het werd gewoon te klein. We zijn op zoek gegaan naar een grotere ruimte. Ik wilde wel een salon aan huis houden. Hier is privé en werk ge scheiden." Klanten hoeven niet lan ger door de woning. En hoeven niet op de trap te wachten als ze nog niet aan de beurt zijn. Hier worden ze naar de salon verwe zen via het doodlopende straatje langs de hoekwoning naar de voormalige garage. Maar daarvan is niets meer te rug te vinden behalve het stenen om hulsel met het pannendak. De garagedeur is vervangen door een nieuwe pui en binnen werd alles van boven tot onder onder handen geno men. Een complete metamorfose. Plafond, vloer, verwarming, verlich ting, inrichting. Alles fonkelt van nieuwigheid in schoonheidssalon Edith. „We hebben nu zelfs een dou che zodat mensen zich af kunnen spoelen na een behandeling." Ze behandelt mensen met huidproble men zoals acné, met verouderende of schilferende huid. „Ondanks de slech te economie willen mensen er op en top uitzien. Niemand wil er oud uit zien. Er zijn wel degelijk producten die daar wal aan kunnen doen. Maar je kan iemand van 80 jaar er niet uit laten zien als iemand van 18 jaar. En dat zal men ook niet verwachten." Edith is kapster en werkte tot vorig jaar nog parttime in een kapperszaak in Tholen. Maar het werd te druk om het een met het ander te kunnen com- wereld was erg gesloten, vertelde hij. Technische vooruitgang en kennis van teeltmethoden, zaadverede ling en de machinale bewerking van de producten werden afge schermd. De strijd tussen de be drijven in de contacten met afne mers was groot. Door schade en schande kwam de sector tot bezin ning. Het afstemmen van het aan bod op de vraag en het benutten van de gezamenlijke productie techniek leidde tot een evenwicht. En een aanmerkelijk beter resul-' taat. Door de veranderende econo mische omstandigheden en de wij ziging in wetgeving werd de sector steeds gedwongen de aan pak aan te passen, aldus Van Gurp. Het kostte moeite om te leren sa menwerken. Maar de les was dui delijk dat alleen door samenwer king de opbrengsten omhoog kunnen en de kostprijs omlaag, er bineren. Het werk in de salon is nu haar hoofdbezigheid geworden, ver telt ze. Alles is nieuw in de salon. Ook de stoel achter het scherm waar klanten op kunnen liggen voor een behande ling. Uitgerust met stoelverwarming zelfs zodat het in de winter prettig aanvoelt. „Dat is ideaal." De 32-jari- ge volgde cursussen voor lichaams massage. En is nu bezig met lymfebe- handeling en hydrotherapie. Om die manier probeert ze meer te kunnen bieden aan zoveel mogelijk klanten. Bij lymfedrainagc gaat het om het verhelpen van vocht dat zich na een operatie heeft opgehoopt. Bijvoor innovatie kan optreden en de afzet van het product kan worden ver beterd. Boeren moeten wel de grenzen van hun erf open durven stellen. Er valt volgens Van Gurp nog veel winst te halen door de kostprijs te verlagen. Binnen het eigen bedrijf, binnen de samenwerkende combi naties, maar ook daarbuiten met loonwerkers. Jongeren moeten het voortouw nemen bij productinno vatie. Maar agrariërs moeten ook durven investeren in andere zaken zoals recreatie of het inrichten van golfterreinen. „Voor sommigen wellicht vloeken in de kerk." Die innovatie kan alleen groot schalig zoals bij het winnen van energie uit gewassen. „Een tankje lijnolie, 25 kilo aardappelen of een zakje suikerbieten in je koffer en je karretje kan er weer 500 kilome ter tegenaan. Een heerlijke droom, maar toch." Volgens Van Gurp moet de land bouw niet afwachten totdat de on derzoekers van de industrie zover zijn. Maar zelf aan de slag gaan. Ook als het om de afzetmarkt gaat is samenwerking geboden. Het is een speelveld met weinig maar wel met grote jongens, zo zei hij. Al leen door samenwerken is daar te genin te boksen. „Geen idealer speelveld voor de inkoper van Al- bert Heijn dan een rij verkopers beeld bij een ooglidcorrcctie. De schoonheidsspecialiste vindt het ook belangrijk om klanten te advise ren over producten die ze gebruiken om hun huid te verbeteren. „De Markt is verzadigd. Er wordt zoveel aandacht aan besteed op tv. Mensen nemen vaak maar een potje mee. maar weten niet wat ze meenenem. Ik leg uit wat de werking is." Het zijn vooral vrouwen die de salon bezoeken. „Ja. mannen blijven achter. Er zijn er wel enkelen en die blijven ook komen." Om de klanten op de hoogte te houden, krijgen ze elke twee maanden een nieuwsbrief over producten en behandelingen voor ge zicht en lichaam. Ze kan de huid met een vitaminenbehandeling oppeppen, een zuurstofbehandeling toepassen of voor de deur." Zaak is dat producten voor bij voorbeeld de verwerkende indus trie van dezelfde kwaliteit worden aangeboden. Om dit alles mogelijk te maken zal gekeken moeten worden naar fi nanciering. Er zijn subsidies voor handen. Ter stimulering. En niet langer meer het subsidiëren van de landbouwsector als zodanig. Die tijd is voorbij, zo stelde Van Gurp. „Het is op den duur ook niet in het belang van de sector. En dat geldt niet alleen voor de landbouw." Hij bracht ook de ondersteuning van de Rabobank naar voren. Ad visering, steun op specifieke ter reinen zoals de termijnmarkten. Maar ook materieel. De bank geeft geld aan projecten (jongeren con tacten, vitaal platteland). Van Gurp beschouwde zijn lezing als hardop mijmeren, aan de rand van de akker, op de dam. Hij noemde de landbouw 'een schitte rende bedrijfstak met veelal trotse, af en toe eigenzinnige, doch vak kundige spelers, die met het en thousiasme van de echte onderne mer de niet geringe problemen te lijf gaan.' De landbouw zit net als de industrie in een fase van veran dering. „Het roer moet om." De zaal was onder de indruk van zijn betoog want na zijn inleiding brak een 'ijzige stilte' aan, zo een anti-rimpelbehandeling geven. In het vooijaar zal de lichaamsbehan deling weer meer toenemen, zo ver wacht ze. „Vrouwen willen er straks weer goed uitzien als ze naar het strand gaan in de zomer." Belangrijk vindt Edith ook dat klan ten zich op hun gemak voelen. Daar om plant ze ruim in. „Zc moeten niet het gevoel hebben dat ze op een schopstoel zitten." Momenteel volgt ze nog cursussen in Antwerpen voor lymfebehandcling en hydrotherapie (modder- en algenpakkingen). De schoonheidsspecialiste is erg in haar nopjes met de nieuwe salon. Ooit wil de ze een bcautyfarm beginnen. „Nu ben ik weer een stukje dichter bij die droom. Dromen moet je altijd heb ben. Het zijn vooral de supermarkten die volgens Hage 'de bodem uit elke marge halen.' De stemming is vol gens de voorziter somber. „Wc heb ben te maken met volle markten en overproductie. De goede groeiom- standigheden hebben vorig jaar tot recordopbrengsten geleid. Er was te veel en dat kwam de prijs niet ten goede." Hage stipte echter ook de lichtpunt jes aan. Ondernemers in de land- en tuinbouw durven het aan om nieuwe initiatieven te ontplooien zoals de nieuwe boomgaard van ruim 4 ha. van fruitteler Van Rossum in Stave nisse. Een nieuwe methode met be tonnen palen en draad. Een ander positief geluid was vol gens Hage dat de provinciale subsi die voor de teelt van vroege aardap pelen wordt verlengd. „Er is elan in onze sector aanwezig. De provincie bewijst dat ze het helang van déteelt voor de vroege aardappelplanters goed voor ogen heeft." De groeiomstandigheden waren vo rig jaar goed. Dat resulteerde in gro te opbrengsten van alle producten. De prijs van de vroege aardappelen was goed, maar die van de late en die van de uien en andere vrije pro ducten slecht, zo bleek uit het ver slag van C. Timmers-Punt. In de fruitteelt ging het beter. De ap pels en peren groeiden goed, de op merkte voorzitter Hage op. De discussie kwam langzaam op gang. Iedereen was het er wel over eens dat samenwerking noodzake lijk is om de problemen het hoofd te bieden om de positie van de sector te verbeteren. J.L.C. Mol erkende dat samenwerking moei lijk is. En dat boeren graag baas op eigen bedrijf willen zijn. „We onderkennen te weinig waar we goed in zijn." Hij zag voor de Ra bobank een taak om jongeren te stimuleren meer samen te doen. Volgens Van Gurp is het juist mo gelijk voor een boer zijn eigen zelfstandigheid te handhaven als er samengewerkt wordt. Mol was somber over de huidige stand van zaken. „De uien brengen niets op. We praten elkaar de put in. Ieder een wil van zijn spul af. Je colle ga's zijn ook concurrenten die ze voor niks weggeven." Van Gurp erkende de problemen in de uien- sector. J. Akkermans zag ook de moeite die samenwerking kost. Hij wees op het dilemma dat wanneer er 50 collega's samengaan werken er 25 anderen zullen afvallen. Volgens Van Gurp was dat onvermijdelijk. „Als er ruimte is voor 25 dan is dat beter dan dat je voor 50 bijna niets overhoudt." Akkermans twijfelde aan de re ductie van de kostprijs in de ak kerbouw, afgezet tegen de grote akkerbouwlanden in Europa. Van Gurp gaf hem daarin gelijk maar Hij kon zich wel vinden in de op roep van de spreker A. van Gurp aan boeren en tuinders om meer samen te werken. „Als organisatie hebben we al vele jaren op dat aanbeeld geslagen. Kijk naar de samenwerking van de veilingen, de bietenrooicombinaties. Er zijn altijd mensen die niet meegaan. Wanneer is de landbouw rijp om tot samenwerking over te gaan? Er zijn altijd kikkers die uit de krui wagen springen." Van Gurp was het daar mee eens. Het kost moeite om te overleven. „Daar gaat een magere periode aan vooraf. Maar die is wel de moeite waard omdat degenen die overblij ven er veel voor terugkrijgen. Je moet wel door een diep dal." Voorzitter E. Hage ging nog een stapje verder. „Sommigen zeggen brengsten waren navenant. De prijs voor peren was beter dan die voor appels. In de veeteelt kregen de boe ren wat meer voor de melk. Daaren tegen werd het voer duurder. In de bloemzaadteelt werd het areaal vo rig jaar wat kleiner. De glastuin bouw was wisselend. De afzet vindt nu niet alleen maar plaats naar The Greenery maar naar verschillende veilingen. De vergadering keurde de jaarreke ning goed. Er was een negatief saldo van 265,38 euro. Bij de beleggingen werd een verlies geleden van 607,37 euro. Het eigen vermogen van de af deling bedraagt 117.633,85 euro. Voorzitter Hage was aftredend en herkiesbaar. Hij werd bij acclamatie herkozen voor de periode van twee jaar. Penningmeester J. de Jager riep de leden op om de komende twee jaar naar geschikte kandidaten te zoeken om Hage op te volgen. Het bestuur werd uitgebreid. Akker bouwer J.W. de Wilde uit Sint- Maartensdijk werd ook bij acclama tie gekozen. Volgens Hage wordt er in de bestuurssamenstelling niet meer zo nauw gekeken uit welke sectoren de leden komen. Ook de geografische spreiding is van minder belang geworden. wees er ook op dat er in de ener giesector (bio-ethanol) wel wat te halen valt, bovenop de productie van gewassen voor menselijke consumptie. „Consumenten eten maar een meter per dag. Als je de auto mee kan laten tellen, is er meer te verdienen." Akkermans wees naar de 'politiek' omdat het winnen van energie uit landbouwgewassen in Nederland niet van de grond komt. Ook J. van der Wel duidde daarop. In de Fle- vopolders kunnen boeren windmo lens exploiteren. „Maar hier kan het niet. Ze vinden het niet mooi." Van Gurp stelde dal deskundigen het er niet over eens zijn of de ze manier van energiewinning de juiste is. Terwijl dat met bio-et hanol wel het geval is. J. de Jager was het daar wel mee eens, maar wees er op dat het in Nederland bemoeilijkt wordt door de relatief hoge grondprijs. „We hebben hier kleinere percelen dan in Duitsland, Frankrijk of Brazilië. We moeten het eigenlijk daar telen waar het het goedkoopste is. En hier in Nederland ons toeleggen op fijnere gewassen. Maar we missen een afstemming in Europa." Volgens Van Gurp is daar wel wat aan te doen. De landbouw heeft van oudsher goede ingangen in de politiek, zei hij. Die ingangen moeten opgepoetst worden. dat het nog niet slecht genoeg gaat. We zitten met de uien in een dieptepunt. Maar juist deze tijd kunnen we benutten voor bewust wording. Discussie uitlokken. Het blijft wel de vrije wil van de on dernemer om mee te gaan." Kos ten zei ferm: „Aanpakken. Van daag nog." L. den Oude voorspelde een grote afkalving van bedrijven door ge brek aan opvolging. Hij vond het tijd dat de Rabobank en de ZLTO samen de 'strijd aan moeten gaan' voor de akkerbouwers. Volgens hem heeft de bank te veel aandacht besteed aan de intensieve veehou derij (dierziekte). „Het schoonve gen van paadjes uit het verleden. We moeten nu samen bouwen wer ken aan de toekomst. Samen het wiel uitvinden." Advertentie I.M. Edith Knuist heeft de garage achter haar woning aan de Regentessestraat in Tholen omgebouwd tot schoonheidssalon. De nieuwe voorjaarscollectie stroomt binnen! Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland, tel. fax (0166) 65 24 90 woensdagmiddag gestoten, vrijdagavond koopavond

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5