Aanpak huiselijk geweld O Provincie Zeeland Brakwatergebieden Muzikantenuitleenservice Officiële Mededelingen Uitspraak Aldi weer uitgesteld Koninginnedag Eerste Thoolse leerlingenorkest Terugblik 2004 Muzikaal jaar 2005 Uitstel Thools orkest naar Polen Donderdag 24 februari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 8/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 14 00 infocentrum@zeeland.nl De regie voor aanpak van huiselijk geweld moet overgedragen worden aan de gemeenten. Miljoenen voor WZ-Vlaanderen Provinciale Staten Rectificatie Zeegroente snijden natuurmonument Oosterschelde Faunabeheerplan Flora- en faunawet Ontheffing Flora- en faunawet Onvrede voorkomen Schorrekoor en Dodi Dodi ook pas in 2006 De uitwisseling van het Tholen-Polenorkest met zusterstad llawa is uitgesteld naar volgend jaar mei. Het lag in de be doeling om dit jaar tussen 4 en 8 mei in Polen enkele optre dens te verzorgen met een orkest dat is samengesteld uit de vijf gemeentelijke muziekgezelschappen. Ook het Schor rekoor en volksdansgroep Dodi-Dodi zouden afreizen in het kader van de viering van het 750-jarig bestaan van lla wa. In onderling overleg is echter besloten tot uitstel, om de uitwisseling beter te kunnen voorbereiden. 'Hello Dolly' met Willeke, Jamai en Jos Brink Nieuws Het regioteam Zuiver Zeeuws Water wil de vervuiling van het oppervlaktewater en het grond water zo veel mogelijk terugdrin gen. In het regioteam zijn alle partijen vertegenwoordigd die bij het beheer in Zeeland betrokken zijn. Om kinderen al in een vroeg sta dium met hun leefomgeving ken nis te laten maken worden door het basisonderwijs regelmatig uit stapjes gemaakt naar zogeheten brakwatergebieden. Gebieden die niet zout zijn of zoet, maar brak. Kinderen die kennis hebben gemaakt met het watersysteem van een brakwatergebied zullen de noodzaak van het behoud hier van begrijpen. Het regioteam heeft samen met het IVN consulentschap opdracht gegeven aan Erik van Ommen een brakwaterplaat te tekenen. Brakwaterplaat De brakwaterplaat, in de vorm van een poster, is aan alle basis scholen in Zeeland ter beschik king gesteld. Op de plaat zijn alle bewoners van brakwatergebieden te her kennen, zoals vogels, vissen, schelp- en schaaldieren, maar ook de planten langs de oevers. Op een aparte contourentekening staan de verschillende soorten op de plaat beschreven. De brakwaterplaat is verpakt in een koker en is voor 17.50 (inclusief verzendkosten) te bestellen bij het provinciaal infor matiecentrum, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118-631400, e-mail: infocentrum@zeeland.nl Als de brakwaterplaat afgehaald wordt bij het informatiecentrum, Nieuwe Burg 42 in Midelburg, bedragen de kosten 15.00. De openingstijden zijn op werk dagen van 9.30 tot 16.30 uur. Met 2,6 miljoen euro extra aan rijksgeld kan een flinke slag wor den gemaakt in de uitvoering van het gebiedsplan West Zeeuwsch- Vlaanderen. De al in gang gezette kavelruil Passageule kan verder ter hand worden genomen, ruim 75 hecta re recreatienatuur kan worden ingericht, een kleine 204 hectare natuurgebied kan aan de ecologi sche hoofdstructuur worden toe gevoegd en er kan begonnen worden met de kavelruil in de kustzone. Dat blijkt uit de nieuws brief Gebiedsgerichte aanpak West Zeeuwsch-Vlaanderen, die huis aan huis is bezorgd in de regio. Aandacht is er voor het project Zwakke schakels die de verdedi ging van de Noordzeekust tot doel heeft. De versterking van de duinen zal vooral aan de binnen kant haar beslag krijgen; alleen bij Cadzand-Bad en Breskens wordt de oplossing aan de bui tenkant gezocht. Afscheid wordt genomen van secretaris C. van der Does van de gebiedscommissie en zijn opvolger L. Caljouw wordt voor gesteld. De Nieuwsbrief West Zeeuwsch- Vlaanderen is verkrijgbaar bij de gemeente Sluis, tel. 0117- 457000 en het provinciaal infor matiecentrum en is te lezen op www.gebiedsgerichteaanpak.nl. Tot nu toe heeft de provincie de regierol vervuld voor de aanpak van huiselijk geweld. De stuur groep, waarin behalve de provin cie ook de gemeenten per regio zijn vertegenwoordigd heeft afspraken gemaakt en actiepun ten opgesteld. In de nota "De vrij blijvendheid voorbij" is het beleid vastgelegd voor de periode van 1999-2003. De werkingsduur is later verlengd tot 2004. De stuurgroep heeft in maart 2004 opdracht gegeven aan het Adviesbureau Van Dijke b.v. (AVD) om te onderzoeken met welke organisatiestructuur huiselijk geweld het beste kan worden aangepakt. Mixmodel Uit de vier opties van AVD is in oktober 2004 gekozen voor het zogeheten mixmodel. Dit houdt in dat, als de gemeenten hiermee instemmen, per gemeente een ambtelijk coördinator aangesteld moet worden. Daarnaast is een college van zorg en welzijn nodig, analoog aan het regionaal college, dat een afstemmingsor gaan is op het gebied van veilig heid. Op provinciaal niveau dient een platformoverleg ingesteld te wor den voor de uitwisseling van informatie tussen overheid en instellingen. Dit overleg moet halfjaarlijks plaatsvinden voor afstemming en deskundigheids bevordering in de vorm van kwali teitsdagen. Financiële middelen De gemeente Vlissingen is cen trumgemeente voor heel Zeeland. Zij heeft een subsidieverzoek ingediend bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) voor een tijdelijke sti muleringsregeling Advies- en ■hih Zeeland Komende week staat in het teken van de commissievergaderingen ter voorbereiding van de staten vergadering van 18 maart. Onderstaand treft u de meest van belang zijnde agendapunten aan. Commissie Ruimte Datum: vr 25 februari Aanvang: 09.00 uur Locatie: Commissiekamer 2, Provinciehuis te Middelburg Voorz.: mw. H.A. Polderman steunpunten huiselijk geweld. Het op te zetten advies- en steunpunt moet de hele provincie Zeeland bestrijken. Voor de jaren 2004 t/m 2007 stelt het ministerie een bedrag van 170.820,— beschikbaar. Dat is 60% van de begroting. De resterende 40% ad 113.880,zal door de der tien Zeeuwse gemeenten en de provincie gefinancierd moeten worden. Het college van Gede puteerde Staten vraagt aan Pro vinciale Staten om akkoord te gaan om 50% van dit bedrag 56.940,te betalen uit het budget van het beleidskader sociale zorg. Het voorstel staat op de agenda van de commissie Sociale en Bestuurlijke Zaken van 25 februari. De gemeenten is ge vraagd de resterende 50% be schikbaar te stellen, bijvoorbeeld op basis van inwoneraantallen. Overeenstemming Er moet niet alleen overeenstem ming zijn over de financiën. Ook over de opzet van het steunpunt moet overeenstemming zijn met het werkveld. Om op 1 mei een projectplan in te kunnen dienen bij het ministerie van VWS, dat door alle gemeenten en de pro vincie gedragen wordt, moeten de drie volgende punten in ieder geval gerealiseerd zijn: - Dertien ambtelijk coördinatoren bij gemeenten die als contact personen kunnen fungeren; - Een bestuurlijk platform waar besluitvorming voorbereid kan worden (College Zorg en Welzijn en Regionaal College); - Een provinciaal platform over leg huiselijk geweld waar over heden en instellingen uit het werkveld informatie uitwisselen. In het artikel over Agrarisch Natuurbeheer van vorige week zijn niet alle telefoonnummers goed vermeld. Voor inlichtingen en het registra tieformulier kunt u terecht bij de heer W. Dieleman van de ZLTO, 0113-247760, e-mail wdiele@zlto.nl. De heer P. van der Reest van de provincie is voor inlichtingen bereikbaar via 0118-631730. Commissiegriffier: Alma van Wallenburg statencommissie@zeeland.nl tel.: 0118-631265 Agenda: - brief Zeeuwse Milieufederatie inzake Hotel restaurant Gé; - Statenvoorstel Streekplanherziening Woonvisie; - Statenvoorstel tussennotitie 'Locatiecriteria voor hotels als voorbeeld van bijzondere voor zieningen'; - Brief GS inzake verschijningsfre quentie Omgevingsbalans; - Rapport 'planologische en bedrijfseconomische quickscan naar de problematiek van de uienverwerkende sector in de gemeente Reimerswaal'. Volgende vergadering van de commissie Ruimte wordt in het gemeentehuis van Vlissingen gehouden op donderdag 24 maart, 09.00 uur Commissie Sociale en Bestuurlijke Zaken Datum: vr 25 februari Aanvang: 13.30 uur Locatie: commissiekamer 2 Voorzitter: mw. M. Le Roy Commissiegriffier: M. Trimpe statencommissie@zeeland.nl Tel. 0118-631437 Agenda - Statenvoorstel inzake klacht ruilverkavelingsproject Walcheren; - Statenvoorstel inzake klacht over de wijze van enquêteren gebruik fiets-voetveer in 1988; - Brief GS inzake vervolg op het rapport van de Commissie van Wijzen Curatieve Zorg Zeeland; - Brief inzake problematiek rond dak- en thuislozen; - Statenvoorstel aandeelhouders vergadering Delta n.v. Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provinciale Staten of statencommissies kunt u bekijken op de web site: www.zeeland.nl onder provinciale staten. Statengriffie Balans 25 ■MMHI Postbus 6001 4330 LA Middelburg Van dinsdag 8 t/m vrijdag 11 maart 2005 verstrekken gemeen ten, gelegen aan de Oosterschel de, zolang de voorraad strekt, aanvraagformulieren voor een seizoensontheffing voor het snij den van zeegroente in het natuur monument "Oosterschelde-buiten- dijks". Een toelichting en een kaart van de schorgebieden waar, met een ontheffing, zee groente gesneden mag worden zit bij het aanvraagformulier. Er worden maximaal 284 ont heffingen verleend. Informatie kan worden ingewon nen via tel. 0118-631154, dhr. J.F. Brilman van de directie Ruimte, Milieu en Water. Gedeputeerde Staten van Zee land maken bekend dat zij op 15 februari 2005 het Faunabeheer plan Zeeland 2005-2009 van de Faunabeheereenheid Zeeland hebben goedgekeurd. Het faunabeheerplan is opgesteld voor de volgende diersoorten: wilde eend, haas, konijn, fazant, grauwe gans, kolgans, Canadese gans, spreeuw, holenduif, water hoen, houtduif, brandgans, kleine rietgans, rietgans, rotgans, smient, knobbelzwaan, meerkoet, zwarte kraai, kauw, ekster, huis mus, ringmus, mol, bosmuis, veldmuis, vos en gedomesticeer de, verwilderde en andere dieren. Voor het besluit inzake de goed keuring van het faunabeheerplan is de openbare voorbereidings procedure van afdeling 3.4 Alge mene wet bestuursrecht toege past. Gedeputeerde Staten kunnen op grond van een goedgekeurd fau nabeheerplan aan de Fauna beheereenheid Zeeland ontheffing verlenen van de verboden hande lingen zoals het vangen, doden en opzettelijk verontrusten van beschermde inheemse diersoor ten. Tevens is het mogelijk dat Gedeputeerde Staten bij de aan wijzing van bepaalde (categorieën van) personen om de stand van een diersoort te beperken een goedgekeurd faunabeheerplan nodig achten. Tot het moment van ontheffing verlening aan de Faunabeheer eenheid, waarover een nadere berichtgeving plaatsvindt, dient u zich nog voor ontheffingverlening te richten tot de provincie. Vanaf 25 februari 2005 ligt het faunabeheerplan ter inzage in het provinciehuis, directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg. Het pro vinciehuis is tijdens werkdagen geopend van 8.00 uur tot 17.00 uur. Het faunabeheerplan is tevens te downloaden via de pro vinciale website (www.zeeland.nl) of tegen kostprijs verkrijgbaar bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland (tel. 0118- 631400). Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot René Steijn (0118-631196) of Loes Wijgman (0118-631984). Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is in het kader van artikel 68 van de Flora- en faunawet de volgende ontheffing verleend. Ter voorkoming van belangrijke schade aan gewassen, vee, bos sen, bedrijfsmatige visserij en wateren is ontheffing verleend aan Faunabeheereenheid Zeeland te Goes voor het schudden/door prikken van eieren van grauwe ganzen voor de periode van voor 5 jaar, te weten van 2005 t/m 2009, in de periode van 1 febru ari t/m 31 maart daaropvolgend. De ontheffing heeft betrekking op op de gronden gelegen binnen het werkgebied van de FBE in Zeeuws-Vlaanderen, Noord- Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland, zoals op de bij dit besluit behorende kaart staat aangegeven. Bezwaar De ontheffing ligt van 25 februari 2005 tot en met 7 april 2005 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkda gen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot mevrouw L. Wijgman (tel. 0118- 631984) of de heer R. Steijn (tel. 0118631196). Belanghebbenden kunnen tot en met 7 april 2005 bezwaar tegen de ontheffing indienen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA te Middelburg. Tevens bestaat op grond van arti kel 8.81, lid 1 van de Algemene wet bestuursrecht de mogelijk heid om, indien -gelet op de betrokken belangen- onverwijlde spoed dit vereist, gelijktijdig met of na het indienen van een be zwaar een voorlopige voorzie ning te vragen bij de president van de rechtbank te Middelburg, Postbus 5015, 4330 KA Middel burg. De Middelburgse rechtbank heeft de uitspraak in de zaak van de oms treden bouwvergunning voor foura- gehandel Schot-Oudesluijs aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk op nieuw uitgesteld. Op 4 november al behandelde de bestuursrechter de zaak van middenstandsvereniging Smalstad, Van Stecnis, Van Houte, Lidl en Spar tegen b. en w. van Tho len. Onder valse voorwendsels zou de bouwvergunning verleend zijn. want die was niet voor de fourage- handel bestemd, maar voor vesti ging van discountzaak Aldi. zo voerden de bezwaarmakers aan. De uitspraak was al een keer uitgesteld, maar wegens ziekte van de rechter is de termijn opnieuw verlengd. In tussen heeft de Raad van State uit spraak gedaan in een ruimtelijke or dening procedure rond Aldi en die was negatief voor de gemeente en de discountzaak. Het belang van de uitspraak over de bouwvergunning lijkt daarmee niet meer zo groot. VERVOLG VAN VOORPAGINA Wel worden altijd stoelen van de gemeente betrokken, om het pu bliek een comfortabele ambiance te kunnen bieden. Tot verrassing van de Vbsmeerse muziek bleek de gemeentelijke voorraad stoelen ineens in zijn geheel gesaneerd te zijn. zodat de bezoekers moesten staan. Velthuis was dit probleem niet bekend. De wethouder ligt niettemin goed bij de Thoolse mu ziekkorpsen. aldus Geuze. ,,We vinden bij u altijd een gevoelig oor voor onze problemen. Wel hebben we de indruk dat u bij het ambtelijk apparaat ook weinig voor elkaar kunt krijgen." Velt huis raadde de gezamenlijke mu ziekverenigingen aan zich in de politieke arena meer te profileren, bijvoorbeeld door vaker gebruik te maken van het inspreekrecht bij commissies. „We moeten inder daad ook de hand in eigen boezem steken. Alleen OVM heeft gere ageerd op de jongste gemeentelij ke bezuinigingsplannen", erkende Accelerando-voorzitter J. West dorp. Geuze beloofde beterschap. „Het is tijd voor een pr-bombarde- ment richting gemeente." De Thoolse muziekverenigingen zijn ook bang dat in de toekomst het ophalen van oud papier als in komstenbron wegvalt. Op dit mo ment loopt een provinciaal onder zoek naar de mogelijke komst van blauwe papierbakken voor parti culiere huishoudens, als aanvul ling op de zwarte en groene con tainers. Velthuis verwacht dat de resultaten van het OLAZ-onder- zoek deze zomer bij het college bekend zullen zijn. „Dit jaar ver andert er hoe dan ook niets. Ons uitgangspunt blijft dat veranderin gen ook in de verdere toekomst niet ten koste van de muziek mo gen gaan." Bij de rondvraag stelde Concor- dia-vertegenwoordiger P. Kleppe de structurele problemen bij het huren van Meulvliet aan de orde. Sinds jaar en dag was de Thoolse muziekvereniging gewend om haar uitvoering op de derde zater dag in maart te organiseren. Voor de derde maal op rij is dat niet ge lukt en moet worden uitgeweken naar een andere datum, in dit ge val 5 maart, toevallig ook de da tum dat OVM haar uitvoering geeft. Kleppe vroeg zich af waar om jaarlijks terugkerende evene menten niet een vaste plaats op de agenda van Meulvliet kunnen krij gen, waardoor een hoop onvrede kan worden voorkomen. Th. Steketee stelde voor om bin nen de Thoolse Bond van Muziek gezelschappen te komen tot een invalbank voor muzikanten, dit om problemen bij ziekte te kunnen ondervangen. Het uitvallen van belangrijke functies binnen de be zetting zorgt in de aanloop naar uitvoeringen vaak voor de nodige problemen. „In noodgevallen wordt nu een beroep gedaan op muzikanten van elders, die op commerciële basis worden inge huurd. Dan kom je al gauw op 70 tot 80 euro per repetitie. Met een onderlinge muzikantenuitleenser- vicc voorkom je dergelijke uitga ven." De Thoolse Bond van Muziekge zelschappen heeft vanuit Stave- nisse en Poortvliet het verzoek ontvangen om een muziekvereni ging voor het opluisteren van de Koninginnedag te arrangeren. In Stavenisse staan optredens van een muziekvereniging gepland om 10.00 en 14.30 uur. In Poortvliet wordt een korps verwacht tussen 14.00 en 15.30 uur. Concordia Tholen is hoe dan ook verhinderd, omdat in Tholen ook de jaarlijkse kunstroute plaats vindt en veel leden daarom ver plichtingen hebben. Accelerando heeft met Koningin nedag ook diverse optredens in de eigen kern. OVM, Concordia Sint Philipsland en Euterpe bekijken in onderling overleg hoe de vraag vanuit beide dorpen kan worden ingevuld. Het gezamenlijke optreden van het eerste Thoolse leerlingenorkest op de jaarlijkse vrijwilligersdag van de gemeente Tholen was een van de hoogtepunten van het muzikale jaar 2004. Ondanks de aanvankelijke scepsis over de haalbaarheid van het initiatief brachten de vijf gemeente lijke muziekverenigingen een orkest op de been van circa honderd leden. Hoewel er nauwelijks samen was gerepeteerd, lag het niveau van het optreden hoog. Op de jaarvergade ring van de Thoolse Bond van Mu ziekgezelschappen werd door voor man J. Westdorp symbolisch een doosje bonbons overhandigd aan Euterpe-voorzitter Th. Steketee. Ook alle andere direct betrokkenen ontvangen binnenkort een dergelij ke attentie. Het is overigens ondui delijk of het project een vervolg krijgt. Door de omvang van het or kest kan er niet in alle dorpshuizen opgetreden worden. De vrijwilli gersdag rouleert jaarlijks door de gemeente. Ook wethouder M. Vel thuis was vol lof over het initiatief. „Wc hebben nog nooit zo'n ge slaagde vrijwilligersavond gehad. Daarin heeft het leerlingenorkest zeker een belangrijke rol gespeeld." koperen jubileum dirigent Walter Siol Concordia Sint-Philipsland afscheid van Euterpe's dirigent en het vinden van een nieuwe landelijk project Slagkracht succes bij Concordia Tholen le prijs concours Accelerando o.l.v. nieuwe dirigent moeilijk jaar op menselijk vlak OVM diverse jaarconcerten Tholen 5 maart jaaruilvocring met grote groep hoornblazers Oud-Vossemeer 5 maart jaaruitvoering laatste keer in oude Vossenkuil 80-jarig bestaan OVM Sint-Maartensdijk 12 maart jaaruitvoering Sint-Philipsland 18 maart jaaruitvoering rond thema: geen paniek Sint-Annaland 15 april jaaruitvoering rond thema: Accelerando goes classics bouw muziekoefenlokaal Accelerando Breekpunt was dat in de geplande om het orkest van de grond te tillen. reistijd de schoolexamens in llawa in volle gang zijn. De vooral jonge Pool se muzikanten zijn dan verhinderd, om te komen luisteren en zelf te spe len. Ook het feit dat de coördinator van de stedenband in Polen ermee ge stopt is en nog geen opvolger heeft, speelde mee. Aan Thoolse zijde werd aangehikt tegen de korte voorberei dingstijd van het project. Na een stroeve aanloop was er wel voldoende belangstelling voor de optredens in hel openluchttheater van llawa. Na het bekend worden van de plannen le verde een eerste inventarisatie des tijds slechts twee positieve reacties op. In tweede termijn liep het aantal geïnteresseerden op tot circa zestig. Na een enkele weken geleden gehou den informatiebijeenkomst bleken dertig muzikanten en acht slagwer kers daadwerkelijk bereid om hun schouders onder het project te zetten. Het aantal muzikanten is voldoende Wel zijn er volgens Westdorp proble men met de muzikale verdeling. „We zijn naarstig op zoek naar trombones, trompetten en ritme-instrumenten als lluit en bugel." Pierre van Broekhoven, voormalig di rigent van Accelerando, is bereid ge vonden om als muzikaal leider van het gezelschap te fungeren. Wel moe ten nog afspraken worden gemaakt over de repetitieruimte en zijn er door de ouders van de jongere muzikanten vragen gesteld over de juridische ver antwoordelijkheid tijdens reis en ver blijf. Het uitstel zorgt ervoor dat alle zaken nog eens rustig op een rijtje kunnen worden gezet. De musical Hello Dolly', een klas sieker uit de jaren zestig, is vanavond en morgen te zien in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom. Deze nieuwe Nederlandse versie is een vertaling van Frans Mulder, met cho reografie van Melise de Winter en onder regie van John Yost. Een showorkest verzorgt de live muziek bij de voorstelling en verder werkt er een showballet aan mee. De cast is een mix van jeugd en ervaring, ge zien de vertolkers van de hoofdrol len. Willeke Albcrti viert haar gouden artiestenjubileum en zestigste ver jaardag met deze musical. Zij speelt de uitgekookte koppelaarster Dolly Levi en heeft Jos Brink (70 inmid dels) aan haar zijde als de rijke Ho race Vandergelder. De jeugdige Ja mai neemt de rol van Bamaby Tucker op zich. De verfilming van 'Hello Dolly' met Barbara Streisand in de titelrol is wereldberoemd. En dat geldt evenzeer voor de vertolking van de titelsong door Louis Arm strong. De voorstellingen in Bergen op Zoom beginnen om kwart over acht. Gouden jubileum muziekschool. De Zeeuwse Muziekschool viert 16 april het 50-jarig bestaan op het Ab dijplein en in de Kloostergangen te Middelburg. Zeeuwse Zangersbond. De Zeeuwse Zangersbond Zang Vere delt krijgt 1500 euro van de provin cie voor het project The Crucific- tion in het kader van C-culture.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 19