Gemeentebestuur dient voor een meer evenwichtige groei te zorgen Andy van de Velde: 'zonder wilskracht geen resultaat' Vernieuwingen winkels duiden op een opleving Schouw hoger en dikker bij vleeswarenbedrij f TOF -voorzitter bekritiseert sterke nadruk op Tholen Edunamica wil mensen en organisaties beter maken Huiseigenaren doen ook mee met goudkaart Donderdag 17 februari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Heroprichting middenstand Sint-Philipsland „Nu het ergste in de Nederlandse economie achter de rug is, geeft dit wellicht ook aanleiding voor de Thoolse de tailhandel om weer positief te denken over mogelijke in vesteringen. Het afgelopen jaar heeft de middenstand overigens zeker niet stil gezeten. De Thoolse detailhan del spant zich in om de consument met kwaliteit en ser vice optimaal te bedienen." Wilthagen vleeswarenbedrijf aan de Energieweg in Tho- len gaat het ontwerp voor de hoge schoorsteen op het dak van zijn bedrijf aanpassen. Dat gebeurt na advies van de welstandscommissie die zich donderdagochtend over de aanvraag van het bedrijf boog. Als voorzitter van de stichting Samen Thoolse Activitei ten Doen (STAD) weet hij wat het is om mensen in be weging te krijgen, richting een gemeenschappelijk afge sproken doel. Ook in zijn dagelijks werk als opleidingsfunctionaris bij een grote zorginstelling in Breda is Andy van de Velde bezig met vergelijkbare pro cessen. In het verlengde van beide activiteiten is Van de Velde onlangs begonnen met Edunamica, een eigen be drijf dat zich richt op advies en ondersteuning van teams en individuen, met als uiteindelijk doel het behalen en verbeteren van gewenste resultaten. „Zonder draagvlak bij de leden van het team bereikt een organisatie niets." Fietsen en veren Gezamenlijke actie Digitale catalogus diensten provincie Vuurwerk Tholen Vliegende winkels Kweekvijvers Parkeerproblemen Margriet Eshuijs swingt in Maagd Wedstrijd voor jong schrijftalent Een evenwichtiger bevolkingsgroei over de gehele ge meente en een actiever, meer betrokken beleid bij de plaatselijke middenstand. De gemeente zou zelf ook meer bij het Thoolse bedrijfsleven moeten besteden in plaats van geld over de brug brengen. Die wensen rich ting gemeentebestuur kwamen naar voren tijdens de al gemene ledenvergadering van de Thoolse Ondernemers Federatie (TOF) in Hof van Holland in Tholen. Slecht compromis Auto's De raadsleden v.l.n.r Saris, Van BelzenVan der LindeBout, Geluk en Boulogne discussiërden met de leden van TOF over leveranties en parkeerproblemen. Gaandeweg ontdek je talenten bij jezelf", zegt STAD-voorzitter Andy van der Velde uit Tholen. Voorzitter W.J.J. Brevet van de Thoolse Ondernemers Federatie (TOF) zei dat donderdagavond op de algemene ledenvergadering van zijn organisatie in Hof van Holland in Tholen. Als opvallende verbete ringen in 2004 noemde hij het nieu we pompstation van Arie Duine in Scherpenisse, de verplaatsing van Cl000 Jurgen Stroot in Tholen, de vernieuwingen van de bouwmark ten in Sint-Annaland en Sint-Maar tensdijk, de heropening van een ca fetaria in Oud-Vossemeer, de vernieuwing van de supermarkt van Jaap de Berg in Sint-Philipsland en de nieuwbouw van Van Houte Wo nen op Welgelegen II in Tholen. Brevet sloot zich aan bij de positie ve visie van directeur Wellink van de Nederlandse Bank. „De omslag van een forse min (in 2003 kromp onze economie met 1%) naar een dikke plus (1,5% groei in 2004) laat zien dat 2004 geen rampjaar was. Voor 2005 wordt een verdere groei verwacht. Ons land zal profiteren van de groeiende handel op de we reldmarkt en de wereldeconomie laat de sterkste groei sinds 1984 zien. Dat is goed nieuws. Wellicht is dit ook aanleiding voor de Neder landse consument om het geld weer wat gemakkelijker te laten rollen!" De TOF-voorzitter noemde de recre atie als één van de ontwikkelingsmo gelijkheden. In de nota recreatie en toerisme geeft de gemeente diverse plannen aan: stimulering hotelontwik keling, nieuwe landgoederen, haven gebied Sint-Annaland, gemeentehuis Sint-Maartensdijk, havengebied Tho len, Speelmansplaten en recreatieve invulling haven Stavenisse. „Het is echter gewenst dat er meer aandacht is voor fiets- en wandelroutes. Tholen moet meedoen met het Zeeuwse fiets- knooppuntensysteem. Ook het stimu leren van een betere dekking van de VVV, uitbreiding van buitendijkse fietspaden en het in de vaart brengen van de veerponten Oud- naar Nieuw- Vossemeer en Stavenisse-Kats dient opgepakt te worden. Investeringen in kwalitatieve verbeteringen van onze recreatie heeft te maken met de aan trekkelijkheid van ons gebied. Dit be taalt zich terug in permanent wonen op en bezoeken van ons eiland", al dus Brevet. Hij was blij met het initiatief van de Kamer van Koophandel om een re gionale detailhandelsvisie op te stel len. Men kan hierbij gebruik maken van het MKB-Reva rapport. Het pro vinciaal bestuur wil de visie gebrui ken voor haar nieuwe omgevingsbe leidsplan dat de komende zomer gereed moet zijn. Speerpunten van TOF voor 2005 zijn het ontwikkelen van een eilan- delijke middenstandsactie, aandacht voor het havenplan Sint-Annaland, meedenken met het havenplan Tho- Withagen is bezig met een testma chine en heeft TNO in Delft om advies gevraagd over de afvoer van de warmte die vrijkomt bij het proces. TNO adviseerde om de pijp 25 meter de lucht in te laten steken. Voor de commissie was deze in greep nogal fors. De pijp wordt twee keer zo hoog als de bestaande en dikker. Volgens architect H.J. Groenenwegen valt de schoorsteen op omdat hij midden op het dak staat. Hij vroeg zich af of de schoorsteen ook elders zou kunnen staan. En of de schoorsteen zo ge bouwd kan worden dat hij meer een onderdeel van het pand wordt. Volgens directeur M. Wilthagen kan de schoorsteen op een andere plaats staan. Groenenwegen stelde voor de schoorsteen aan de zijkant van het gebouw te plaatsen en er een dam- wandbeplating of gaas omheen te zetten. Maar volgens ontwerper H. van der Graaf uit Stavenisse kan De provincie Zeeland heeft op haar website een productencatalogus be schikbaar (www.zeeland.nl/lokel/prductenca- talogus), waarin de wettelijk voor geschreven producten en diensten staan die het provinciaal bestuur aanbiedt. Te denken valt aan ver gunningen en de voorschriften die daarbij gelden. Er wordt ge meld waaraan vergunningaanvragen moeten voldoen, en soortgelijke in formatie is er ook over subsidies en algemene bezwaar- en beroepsmo gelijkheden. De producten zijn ge rangschikt in rubrieken. De infor- len, eveneens meedenken met de impuls voor Sint-Maartensdijk, het dienen van de belangen van de mid denstand in het Sociaal Economisch Platform Tholen en het nogmaals bekijken welke meerwaarde een website heeft voor de leden van TOF. Voorzitter Brevet houdt via het bij wonen van de ledenvergaderingen van de middenstandsverenigingen contact met de achterban. „Mijn be zoeken gaven mij een goed beeld van wat er leeft. In Tholen, Sint-An naland en Sint-Maartensdijk zie ik bruisende verenigingen, waar met veel elan ideeën worden ingebracht en uitgewerkt. Er heerst een positie ve stemming en de invloed van de jonge ondernemer is merkbaar. Minder goed is het om te constate ren, dat de activiteiten in de kleinere kernen steeds minder worden. De verenigingen in Oud-Vossemeer en Poortvliet hebben min of meer een slapend bestaan. Met gezamenlijke acties in alle kernen van onze ge meente kunnen we een bijdrage le veren om de afvloeiing van koop kracht tegen te gaan. Heel positief is het, dat Sint-Philipsland bezig is een middenstandsvereniging op nieuw leven in te blazen. TOF en de Kamer van Koophandel hebben hun diensten aangeboden om behulp zaam te zijn bij de verwerkelij king", zei Brevet. Het TOF-bestuur maakte onlangs met succes gebruik van het spreek recht in de raadscommissie be stuurszaken over de drastische ver hoging van de leges voor evenementen als een braderie. Het raadsvoorstel is ingetrokken en wordt nader bekeken. Ook de be leidswijziging van de gemeente, dat voortaan zelf dranghekken en ander materiaal moet worden opgehaald, levert al een verzwaring van het vrijwilligerswerk op. De voorzitter en bestuurslid Arjan Molenaar zul len daarover binnenkort met burge meester Nuis gaan praten. Vanuit de leden kwam er kritiek dat de ge meente veel actiever en dienstbaar- der moet zijn. Molenaar noemde als positieve uitzondering de inzet van burgemeester Nuis om bij de brade rie in Tholen een oplossing te vin den voor het vuurwerk. „De ver scherpte regelgeving wordt landelijk opgedrongen, maar de burgemeester heeft zich persoonlijk ingespannen voor terugkeer van het vuurwerk in Tholen", aldus Mole naar. De leden kozen Karei Saris uit Poortvliet als nieuw lid van het al gemeen bestuur. Hij volgt Maurice de Coninck uit Scherpenisse op na mens de Thoolse horecabedrijven. De periodiek aftredende dagelijkse bestuursleden Wim Brevet uit Sint- Maartensdijk en Arjan Molenaar uit Tholen werden herkozen. Niels de Jonge uit Poortvliet volgde Maurice de Coninck op in de kascommissie. de schouw op dezelfde plaats blij ven staan. De schoorsteen is van tuien voorzien, kabels waarmee de pijp wordt vastgezet. Die kunnen dan behouden blijven. Volgens de ontwerper kunnen de draden ge bruikt worden om er een scherm tegenaan te zetten. Hij wilde niet dat er aan de draden getornd wordt. Bovendien is het financieel ook voordeliger om de schouw daar te handhaven. Groenenwegen stelde voor om de schouw aan de zijkant te plaatsen. Dus met een uitbouw waar de on dernemer bijvoorbeeld een vaste trap in kan aanbrengen. De uit bouw of de opbouw (van 3 tot 3,5 meter) zal volgens architect J. Roelofs het bedrijf meer aanzien geven. Het zou ook gebruikt kun nen worden om de naam van het bedrijf er op aan te brengen. Het liefst in losse letters, zo vond de commissie. Afgesproken werd dat Van der Graaf een nieuwe schets voor de commissie maakt. matie wordt per product verschaft, waarbij wordt verwezen naar rele vante wettelijke bepalingen en naar instanties die mogelijk aanvullende producten kunnen leveren (zoals ge meenten en rijk). Met de productencatalogus wil de provincie de elektronische dienst verlening verruimen. In de toe komst moet het mogelijk worden om formulieren voor het aanvragen van subsidies en vergunningen digi taal op te vragen en te verzenden. Maar dan moet er eerst een afdoen de systeem zijn om de echtheid vast te kunnen stellen van de handteke ning van de aanvragers. Verder wil Middelburg het digitale aanbod van producten en diensten nog verbre den. Mensen moeten zich goed voelen in een organisatie. Dat is de huma nistische visie die in Van de Velde een door de wol geverfd aanhanger heeft. Zijn kennis heeft de 42-jari- ge Tholenaar niet enkel opgedaan uit de boekjes, hoewel hij juist de ze maanden druk in de weer is met het afronden van een opleiding counceller-coach op HBO-niveau. Enkele jaren geleden had Van de Velde het zelf niet meer zo naar zijn zin bij General Electric Plas tics in Bergen op Zoom, de indus triële omgeving waar hij zich ont wikkelde tot trainingscoördinator. Hij besloot over te stappen naar Oranjehaeve, een zorginstelling in Breda die zich vooral richt op de psycho-geriatrie. Van de Velde is er verantwoordelijk voor loop baanbegeleiding en moet zorgdra gen voor voldoende instroom van stagiaires. Een deel van de wer ving en selectie behoort ook tot zijn takenpakket, evenals organisa tie-adviezen richting het manage ment. Eén van de speerpunten bin nen zijn functie is de aandacht voor studenten en medewerkers die, om wat voor reden dan ook, buiten de boot dreigen te vallen. Zijn ervaringen in Breda, en ook het succes van STAD, hebben er toe geleid dat Van de Velde voor zichzelf begonnen is. „Gaandeweg ontdek je talenten bij je zelf. Ik heb geleerd dat ik mensen enthou siast kan maken en ze kan motive ren en stimuleren. Niet door als een soort Emiel Ratelband te keer te gaan, maar juist door goed te luisteren en processen te analyse ren. Ik ben getraind in het opvan gen van onderliggende signalen, die mede het gedrag van mensen bepalen en soms hun eigen welzijn en het resultaat van de organisatie in de weg staan. Mijn specialisatie is het vlot laten verlopen van die processen, zodat er een dynami sche samenwerking tot stand komt die zowel teams als individuen be ter laat functioneren." den van het nieuwe beleid van de gemeente." CDA en ABT vonden ook dat de Thoolse ondernemers best meer voorrang mogen krijgen omdat ze ook bijdragen aan de leef baarheid. Verschillende autoverko pers beklaagden zich over het feit, dat de gemeente een automerk kiest waarvan geen Thoolse dealer is. Een offerte uitbrengen voor andere mer ken of bijvoorbeeld ook voor brand stofleverantie blijkt niet mogelijk. Cock Leijs stelde, dat de gemeente de leveranties gewoon aan Thoolse bedrijven zou moeten gunnen. SGP- raadslid H. Geluk zei echter, dat het nieuwe inkoopbeleid er niet voor niets is gekomen. „Scherp inkopen is nodig gezien de financiële positie van de gemeente, want we staan voor de hele gemeenschap. Maar Thoolse bedrijven moeten wel kun nen meedoen als het om leveringen aan de gemeente gaat." „De vliegende winkel is bedreigend voor de plaatselijke middenstand en zorgt voor oneerlijke concurrentie.' „Dat eerste kan inderdaad het geval zijn, maar het tweede klopt niet, want ze houden zich aan de regels", zei SGP-raadslid Geluk. De TOF- voorzitter had uit de praktijk daaren tegen andere geluiden bereikt. Vlie gende winkels blijken soms geen vergunning te hebben en mogen dat dan achteraf alsnog voor slechts 8 euro regelen, terwijl ze gewoon met hun verkoping doorgaan. „Gezien de drukte bij dergelijke verkopingen voorziet het in een behoefte", zei Geluk. Uit de discussie bleek, dat wanneer de gemeente beperkingen op zou leggen in de dorpshuizen, de bedrijven uitwijken naar kerkelijke gebouwen. Dat gebeurt nu al. Vol gens drs. B. Pouwer van de Kamer van Koophandel dient de gemeente daar direct handhavend tegen op te treden. Het bestemmingsplan sluit namelijk uit, dat er bedrijven in ker kelijke gebouwen verkopingen mo gen houden. Cock Leijs wees er nog op, dat be halve de vliegende winkels ook de mini-markten concurrentie kunnen opleveren ten opzichte van bestaan de winkels in de verschillende woonkernen. .Alleen met goed on dernemerschap kom je er niet. Om in een plattelandsgemeente het hoofd boven water te houden, moet de gemeente een ondersteunende rol Ook niet-huurders kunnen komende zomer hoogstwaarschijnlijk gaan meedoen aan de goudkaartactie van Castria Wonen. De supermarkten hebben zich al positief opgesteld, zei TOF-voorzitter Wim Brevet op de ledenvergadering. „Het buurt- winkelconcept is het afgelopen jaar wel aangeslagen, maar het heeft niet Van de Velde, imposante gestalte en verder ook in alle opzichten een gezonde polderjongen, houdt niet van het wollig taalgebruik dat in de advieswereld soms zo in zwang is. Meerdere keren tijdens het gesprek stelt hij de vraag of wat hij wil zeg gen niet te soft of te wollig is. Van de Velde gelooft juist in resultaat en heldere wegen die daar naar toe leiden. Edunamica ondersteunt bij het ontwikkelen van bedrijfsvisies, brainstormsessies, teambuilding en het werken aan effectief communi ceren in teams. Ook geeft Van de Velde advies bij verstoorde per soonlijke verhoudingen in een werksituatie, stresspreventie en be geleidt hij individuele werknemers bij persoonlijke groei. Van de Vel de kiest voor een voorzichtig be gin. Zijn vaste baan houdt hij tot nader order aan. Hoewel er al di verse andere spelers op de markt zijn, gaat Van de Velde er vanuit dat er voldoende vraag naar zijn product is. „Ik onderscheid me door te focussen op wilskracht bij alle betrokkenen. Zonder wils kracht geen resultaat. Medewerkers functioneren optimaal als zij zich deel voelen van het team en zich kunnen identificeren met de be drijfsvoering. Deze identificatie ontstaat als de medewerkers zich betrokken voelen bij de doelen die gesteld zijn en de veranderingen en ontwikkelingen die het team door maakt. Het maakt in feite niet uit of het om een mkb-bedrijf gaat, een voetbalclub of om een vrijwilli gersorganisatie als STAD. Ook daar heb je onderlinge verschillen tussen mensen. De kunst is om ie dereen op één lijn te krijgen, niet geforceerd maar met respect voor ieders mening." Teams zijn in de visie van Van de Velde kweekvijvers met creatieve en ondernemende professionals die erop uit zijn om hun bijdrage aan de organisatie steeds te vergro ten. „De basis is dat medewerkers vertrouwen hebben in hun kunnen en zichzelf verder willen ontwik kelen. Ook moeten mensen van el kaar willen leren. Om dat voor el kaar te krijgen heb je gezonde processen nodig en daar kan ik mijn steentje aan bijdragen. Ik ga altijd uit van het positieve en zoek de overeenstemming tussen men sen, met respect voor de onderlin ge verschillen die er altijd in een organisatie zijn. Vaak is de balans verstoord en leidt dit tot stagnatie bij de individuele medewerker, het team of zelfs het gehele bedrijf. Deze stagnatie in kaart brengen en omzetten in persoonlijke groei van zowel het team als de individuele medewerker, dat zie ik als mijn be langrijkste taak." spelen', was een volgende stelling. ABT-fractievoorzilter J.J.P.A. Bou logne was het daarmee eens. „Er komt ook een haalbaarheidsonder zoek t.a.v. de middenstandsproble- matiek." B. de Man vond echter, dat er al teveel nota's zijn. „De gemeen te staat te ver van de middenstand af. dat is het probleem." PvdA-fractie- voorzitter M.A.J. van der Linde zei dat er bij de gemeente een luisterend oor nodig is t.a.v. de middenstand. Zijn CDA-collega Bout stipte het belang van de recreatie nog aan. „Nu pas.dringt door, hoe belangrijk de recreatie is als inkomstenpost voor de middenstand." De parkeerproblcmatick werd ook besproken. Met name in Tholen loopt de infrastructuur niet parallel met de groei van deze woonkern. Dc faci li terende rol van de gemeente is onvoldoende. Tholen slibt dicht, overal zijn er parkeerproblemen, zo stelden de ondernemers. „Het historische hart van Tholen is een sterk punt, maar tegelijk ook een zwak punt", zei raadslid Van der Linde. „Na het vertrek van de C1000 uit de Eendrachtsweg naar de Postweg is het misschien nog erger geworden met de auto's in het stads centrum", meende raadslid Van Bel zen. Voor TOF-voorzitter Brevet was het de hoogste tijd dat er duide lijkheid komt. Hij bekritiseerde .de besluiteloosheid'van de gemeente. Ook Bart Pouwer van de Kamer van Koophandel hield een pleidooi om de parkeergelegenheid te verbeteren. Raadslid Bout had daar wel een idee over: met een brede trap over de dijk breng je de Kaay als parkeergele genheid meer onder de aandacht. Raadslid Geluk bracht tenslotte naar voren, dat het niet allemaal kommer en kwel is. „Wat werkgelegenheid betreft, ontwikkelt de gemeente Tholen zich positief in Zeeland. Ver der heeft Tholen de meeste startende ondernemers van de gehele provin cie", zo besloot hij met een aantal positieve punten de discussie. De voorzitter bedankte de fractie voorzitters (D66-raadslid Van den Donker was verhinderd en SGP- fractievoorzitter Klippel liet zich vervangen door Geluk) met een at tentie voor hun inbreng, waarna er nog informeel van gedachten werd gewisseld tussen raadsleden en mid denstanders. geleid tot meer omzet bij de winke liers. Met Castria is constructief overleg gevoerd over verbreding. Men wil met een zegelsysteem gaan werken, waaraan dan ook niet-huur- ders kunnen meedoen." De TOF- voorzitter kondigde aan dat de ko mende maanden de plannen nader uitgewerkt worden. Hij juichte alle initiatieven die bijdragen aan bevor dering van de leefbaarheid in alle kernen en behoud van koopkracht op ons eiland, van harte toe. Behal ve van Castria, dacht Brevet daarbij ook aan positieve ondersteuning van de Rabobank en de gemeente. Margriet Eshuijs, een van de meest veelzijdige popzangeressen van ons land, treedt zaterdag op in schouw burg De Maagd in Bergen op Zoom. Flowerchild is de titel van het sfeer concert waaraan een sterke band en een danseres meewerken. Het af wisselende programma kent zowel hits als House for Sale (haar door braak met de band Lucifer) en Black Pearl (bekroond met een Edi son), als nieuw repertoire. Daaron der The Dancer en het ingetogen a capella gezongen Rose, over Es huijs' nichtje met het syndroom van Down. Veel liedjes zijn van de hand van gitarist Maarten Peters, die ook muziek en teksten schrijft voor Rob de Nijs en Frans Bauer. De teksten zijn herkenbaar en persoonlijk. Der tig jaar inmiddels is Margriet Es huijs een ster. Ze speelt al vanaf haar negende in bands en nog altijd twist, swingt en rockt de zangeres dat het een lieve lust is. Dc voor stelling in De Maagd begint om kwart over acht. Jongeren van 15 tot en met 24 jaar die graag schrijven, zijn de doel groep van de organisatoren van dc wedstrijd Write Now! Voor de Zeeuwse voorronde kunnen tot 4 april bijdragen worden gestuurd naar writenow@passionate.nl. Ver halen, gedichten, filmscènes, co lumns, toneel- of raptcksten zijn welkom. De inzendingen moeten in de Nederlandse taal geschreven zijn en mogen maximaal 2000 woorden tellen (overige voorwaarden zijn te vinden op www.writenow.nl). Een deskundige jury wijst drie winnaars aan, die op 27 april hun prijs in ont vangst mogen nemen op een bijeen komst in 't Beest te Goes. De num mer één krijgt 250 euro aan boekenbonnen, de nummer twee voor 125 euro en de nummer drie voor 75 euro. De winnaar plaatst zich bovendien voor de landelijke finale, in juni in Amsterdam. Dc wedstrijd is een initiatief van Pas sionate. organisatie voor de nieuwe letteren. Deze wil jongeren motive ren om meer met literatuur bezig te zijn. Effectief snoeien. Samen met een Middelburgs bedrijf heeft het wa terschap een machine ontwikkeld voor het snoeien van struiken. Met het apparaat gebeurt het snoeien niet alleen op een manier die beter is voor de struiken, de methode le vert bovendien een kostenbesparing op van dertig procent. De zes fractievoorzitters waren uit genodigd om hun reactie te geven op een aantal prikkelende stellingen die door de TOF-leden waren inge bracht. .Door verhuizing van het ge meentehuis naar Tholen krijgt Sint- Annaland onvoldoende impulsen op sociaal-economisch terrein' riep als eerste stelling al vragen op. P. van Belzen dacht dat er sprake was van een vergissing en dat Sint-Maartens dijk bedoeld werd. „Ten eerste heeft Sint-Annaland nooit om een impuls gevraagd. Ten tweede wordt er met het havenplan, de nieuwbouwwijk Vroonstede en de bouw van twee nieuwe basisscholen volop aandacht aan dit dorp besteed. Bovendien ko men de Sint-Annalanders voor zich zelf op. De structuur is anders dan die van Sint-Maartensdijk. De inwo ners van Sint-Annaland halen ook veel boodschappen in het eigen dorp. Ik betwijfel dus of Sint-Anna land lijdt onder de verhuizing van het gemeentehuis naar Tholen", al dus de CU-fractievoorzitter. Daarentegen stelde A.J. Gunter, dat Sint-Maartensdijk door de impuls die het gevolg is van het verdwijnen van het gemeentehuis en het Mar- kiezaatcollege .onevenredig veel aandacht krijgt.' Hij sprak over ,een slecht politiek compromis.' Volgens Gunter zijn er meer plannen nodig voor een goede toekomst van Sint- Annaland, want de watersport levert slechts een deel van het jaar extra koopkracht op. „Maar de haven levert het hele jaar ook sfeer op voor het dorp en de in woners", zei PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde. Zijn CDA- collega J.P. Bout noemde de plannen voor 40 tuinbouwkassen rond Sint- Annaland een behoorlijke impuls. „Dat schept werkgelegenheid voor huisvrouwen en scholieren." TOF-voorzitter W.J.J. Brevet stelde, dat Tholen teveel accent krijgt. Hij greep daarbij terug op de bevol kingscijfers 2004, waaruit bleek dat bijna de gehele groei (288 van de to taal 289 inwoners die erbij kwamen) in Tholen is gerealiseerd. „De groei ligt dus wel erg nadrukkelijk in Tho len. Die groei op zich is een positie ve ontwikkeling en Tholen steekt gunstig af bij de rest van Zeeland. Het is ook goed wonen in onze ge meente. De rust en de ruimte zijn in trek. Nu de provincie het systeem van woningcontingenten heeft los gelaten, is er meer ruimte voor ini tiatieven vanuit de gemeente. Het gemeentebestuur dient alert te zijn: dien op tijd plannen in bij de provin cie. Voor de levendigheid van onze kernen is het noodzakelijk dat er een evenwichtige groei blijft!", aldus de TOF-voorzitter. Hij wees erop, dat de emotie soms meespeelt in de stel lingen, maar doel van de discussie is het bereiken van een beter begrip bij de raadsleden voor wat er bij de middenstand leeft. ,Met het gewijzigde inkoopbeleid van de gemeente worden de Thoolse bedrijven te lichtvaardig buitenspel gezet en de Thoolse werkgelegen heid en leefbaarheid niet gediend', was een tweede stelling. „Ik ben het daar mee eens, behalve dan met het woord lichtvaardig", liet VVD-frac- tievoorzitter K.B.M. Saris weten. „Er mag naar eigen inwoners toe meer gedaan worden. Diverse on deraannemers zijn de dupe gewor-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7